به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 01 مرداد 02 [ 01:45]
    سطح
    45
    Level completed: 81%, Points required for next Level: 39
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    73

تشکرشده 41 در 23 پست

Array

هنگام دوستی کی باید بحث ازدواج مطرح شود؟

با سلام خدمت دوستان گرانقدر تالار گفتگوی همدردی
    بنده مدت یک ماه است که با آقایی آشنا شده ام و به هم علاقه پیدا کردیم
    آشنایی ما اتفاقی و بدون پیش زمینه و شناخت قبلی بود
    رابطه عاطفی ما مشکلی نداره جز اینکه ایشون با دخترعموشون رابطه دوستانه ای دارن و گفتن هرزگاهی باهم بیرون میرن بعد از اینکه من نارضایتی خودم رو اعلام کردم چند نوع بازخورد دیدم یکی اینکه گفتن حساسیت شما بی مورده و خودت رو فقط اذیت می‌کنی یکی اینکه گفتن دیگه بیرون نمیرم (من باور نکردم ) و یکی هم اینکه گفتن خب چه اشکالی داره آدم با فامیلش بیرون بره تو هم برو من مشکلی ندارم
    من موضعم در برابر این قضیه بعد از اون یک بار اعلام نارضایتی این بوده که حرفی راجع بهش نزنم و اگر هم ایشون صحبتی کنن نمیدونم چه برخوردی در این زمینه داشته باشم وقتی قلبا دوست ندارم رابطه صمیمانه ای داشته باشن هرچند با دید خواهر برادری

اما اونچه علت اصلی ایجاد این تاپیکه این موضوعه که من به ایشون گفتم وقتی میتونم هدیه های شمارو به منزل ببرم که مادرم در جریان رابطمون باشه و ایشون گفتن که پس احتمالا دوستیمون کنسل میشه چون مادرت اجازه نمیده که ادامه بدی و خانواده اولویت اصلی هستن
    من هم گفتم باشه مشکلی نیست که گفتن خیلی زود بحث ازدواجو پیش کشیدی یکم مهلت میدادی
    از این حرفشون ناراحت شدم و دارم فکر میکنم که آیا باید بهش فرصت شناخت بدم یا اینکه رابطه رو اتمام بدم
    البته اینجا همیشه تاکید بر اتمام روابط دوستی و اقدام رسمیه اما در جامعه و واقعیت این امر کمتر اتفاق میفته
    پیشاپیش از حسن توجه دوستان ممنونم

2. کاربر روبرو از پست مفید afsa تشکرکرده است .

باغبان (یکشنبه 26 دی 00)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دیروز [ 19:24]
    سطح
    93
    Level completed: 70%, Points required for next Level: 302
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassOverdriveVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    3,553

تشکرشده 1,773 در 731 پست

Array
    سلام اگر فقط دنبال یه پاسخ کلی هستین از پرسشی که در عنوان مطرح کردین، جوابش رو خودتون به روشنی در انتهای متن اتون اشاره کردین، ولی اگر دنبال جواب های جزئی تری هستین تا دوستان شمارو بهتر راهنمایی کنند.
    مثل، سن هر دو، نحوه آشنایی، معیار ها و ......

--------------------

در کل دو بحث وجود داره، اول اینکه هر آشنایی اگر هدفش ازدواج باشه، باید از کانال خانواده گذر کنه و هر گونه تخطی از این قانون کلیدی، نشان از نقاط ضعفی مثل کم تعهدی داره که خودش رو پشت واژه جامعه امروزی، کمی مدرن تر فکر کن، اینقدر قدیمی نباش، قرن بیست و یک هست و ....... پنهان میکنه.

از طرفی شناختی که از کانال خانواده ثمر می ده، دقیق تر و سریعتر انجام میشه تا دوستی، مثلا در دوستی ما می فهمیم رنگ و یا گل مورد علاقه طرفمون چیه یا ساعت خوابش چه وقت هست، ولی در شناخت خانوده متوجه میشیم طرف سالمه، ثبات داره، متعهده، ایمان و مسائل مربوط به حوزه تناسب ها ( درونگرایی و برونگرایی، کفویت مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و ....).

اینکه سریع تر انجام میشه یکی از اهدافش اینه که احساس ها در رابطه دختر و پسر سریع درگیر میشه و می خواهد بگوید که تا درگیر نشده، انتخاب عقلانی داشته باشیم.
    به این جمله توجه کنید:

نقل قول نوشته اصلی توسط afsa نمایش پست ها
    بنده مدت یک ماه است که با آقایی آشنا شده ام و به هم علاقه پیدا کردیم
    آشنایی ما اتفاقی و بدون پیش زمینه و شناخت قبلی بود
    رابطه عاطفی ما مشکلی نداره

دقیقا شما هم همون راه رو دارین می رین، اول احساسات درگیر شده، بعد معیار های منطقی قرار سنجیده بشه.

در مدل اول که احساسات درگیر میشه دختری ممکنه به راحتی از اینکه پسر سیگاری هست بگذره در صورتی که همیشه از افراد سیگاری متنفر بوده، ولی در مدل دوم یعنی بررسی منطقی ( یعنی همون خانواده) عقل به محض بر خورد با یکی معیار مخالف با خواسته های ما سریع هشدار می ده و احتمال خیلی زیاد جلسات ادامه پیدا نمی کنه.

ارتباط ایشون با دختر عموش بسیار هشدار آمیزه برای شما، به نظر من تامل بیشتری کنید.
    از طرفی پاسخ ایشون مبنی بر اینکه شما هم آزادی چنین ارتباطی داشته باشی پاسخ مخربی هست که بوی خوبی در مورد یک ازدواج موق نمیده.

نباید از هم کادو دریافت کنید، شما فقط گزینه هایی برای ازدواج باید باشین، این کادو ها سد راه تشخیص عقلانی هستن و در تنور احساسات می دمند.

به نظرم از این رابطه بیان بیرون، سریع، دفعتاً، قاطعانه
    --------------------------------

شما با این آقا چهار سال هست در ارتباطین؟
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    ویرایش توسط Mvaz : جمعه 24 دی 00 در ساعت 12:43

4. 3 کاربر از پست مفید Mvaz تشکرکرده اند .

afsa (جمعه 24 دی 00), باغبان (جمعه 24 دی 00), سحر بهاری (جمعه 24 دی 00)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 01 مرداد 02 [ 01:45]
    سطح
    45
    Level completed: 81%, Points required for next Level: 39
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    73

تشکرشده 41 در 23 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mvaz نمایش پست ها
    سلام اگر فقط دنبال یه پاسخ کلی هستین از پرسشی که در عنوان مطرح کردین، جوابش رو خودتون به روشنی در انتهای متن اتون اشاره کردین، ولی اگر دنبال جواب های جزئی تری هستین تا دوستان شمارو بهتر راهنمایی کنند.
    مثل، سن هر دو، نحوه آشنایی، معیار ها و ......

--------------------

در کل دو بحث وجود داره، اول اینکه هر آشنایی اگر هدفش ازدواج باشه، باید از کانال خانواده گذر کنه و هر گونه تخطی از این قانون کلیدی، نشان از نقاط ضعفی مثل کم تعهدی داره که خودش رو پشت واژه جامعه امروزی، کمی مدرن تر فکر کن، اینقدر قدیمی نباش، قرن بیست و یک هست و ....... پنهان میکنه.

از طرفی شناختی که از کانال خانواده ثمر می ده، دقیق تر و سریعتر انجام میشه تا دوستی، مثلا در دوستی ما می فهمیم رنگ و یا گل مورد علاقه طرفمون چیه یا ساعت خوابش چه وقت هست، ولی در شناخت خانوده متوجه میشیم طرف سالمه، ثبات داره، متعهده، ایمان و مسائل مربوط به حوزه تناسب ها ( درونگرایی و برونگرایی، کفویت مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و ....).

اینکه سریع تر انجام میشه یکی از اهدافش اینه که احساس ها در رابطه دختر و پسر سریع درگیر میشه و می خواهد بگوید که تا درگیر نشده، انتخاب عقلانی داشته باشیم.
    به این جمله توجه کنید:

دقیقا شما هم همون راه رو دارین می رین، اول احساسات درگیر شده، بعد معیار های منطقی قرار سنجیده بشه.

در مدل اول که احساسات درگیر میشه دختری ممکنه به راحتی از اینکه پسر سیگاری هست بگذره در صورتی که همیشه از افراد سیگاری متنفر بوده، ولی در مدل دوم یعنی بررسی منطقی ( یعنی همون خانواده) عقل به محض بر خورد با یکی معیار مخالف با خواسته های ما سریع هشدار می ده و احتمال خیلی زیاد جلسات ادامه پیدا نمی کنه.

ارتباط ایشون با دختر عموش بسیار هشدار آمیزه برای شما، به نظر من تامل بیشتری کنید.
    از طرفی پاسخ ایشون مبنی بر اینکه شما هم آزادی چنین ارتباطی داشته باشی پاسخ مخربی هست که بوی خوبی در مورد یک ازدواج موق نمیده.

نباید از هم کادو دریافت کنید، شما فقط گزینه هایی برای ازدواج باید باشین، این کادو ها سد راه تشخیص عقلانی هستن و در تنور احساسات می دمند.

به نظرم از این رابطه بیان بیرون، سریع، دفعتاً، قاطعانه
    --------------------------------

شما با این آقا چهار سال هست در ارتباطین؟
    خیر من و ایشون حدود یک ماه هست که آشنا شدیم
    اینکه سالمه متعهده و .... رو غیر از خواستگاری رسمی نمیشه تشخیص داد ؟
    چرا تصور میکنید تنها چیزی که در رابطه غیررسمی مطرح میشه رنگ مورد علاقه و ساعت خوابه؟
    الان اکثریت ازدواج ها از رابطه غیررسمی بین خود دختر و پسر منشا میگیرن
    نه از معرفی های سنتی
    در مورد در گیر نشدن احساس باهاتون موافقم اما کسی که بخواد خودش رو تسلیم احساس کنه در رابطه رسمی هم می‌تونه از اول دل ببنده و خودشو تو لباس عروس/ داماد تصور کنه و چشمشو به دلایل مختلفی از جمله پررنگ کردن نکات مثبت ‌و در نظر نگرفتن معایب برای فرار از تنهایی و... روی حقایق ببنده
    بله باید از طریق خانواده هم شناخت صورت بگیره و نمیشه فقط دختر پسر یا فقط خانواده شناخت پیدا کنند
    من متوجه علت اینکه پاسخ ایشون مخرب بوده نمیشم میشه کمی بیشتر توضیح بدید ؟
    چه پاسخی بهترین پاسخ میتونست باشه ؟
    از لحاظ سنی باهم تناسب داریم نحوه آشنایی اتفاقی بود و ایشون همون موقع پیشنهاد آشنایی دادند چون ممکن بود دیگه هم رو نبینیم
    معیارهای ایشون به گفته خودشون در من وجود داره و معیار های من هم ایشون دارن
    از لحاظ اقتصادی کمی ایشون بهترن و از لحاظ ظاهری متناسبیم
    از لحاظ سطح تحصیلات هم هردو ارشد هستیم

ممنون از توجه شما
    ویرایش توسط afsa : جمعه 24 دی 00 در ساعت 18:09

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دیروز [ 19:24]
    سطح
    93
    Level completed: 70%, Points required for next Level: 302
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassOverdriveVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    3,553

تشکرشده 1,773 در 731 پست

Array
    من متوجه علت اینکه پاسخ ایشون مخرب بوده نمیشم میشه کمی بیشتر توضیح بدید ؟
    چه پاسخی بهترین پاسخ میتونست باشه ؟
    سلام اینکه بهتون گفتن شما هم میتونید چنین رابطه ای داشته باشین پاسخ مخربی هست.
    در درجه اول من این موضوع رو اشتباه نمی‌دونم

در درجه دوم قرار نیست این موضوع رو رفع کنم

در درجه بعدی من شناختی نسبت به ماهیت ازدواج و تعهد زن و مرد نسبت به هم ندارم

در درجه بعدی پسر ها در ارتباط با دختران از یه حجابی برخوردارند، وقتی با هر دختری به جز خواهر و مادر و همسر ارتباط صمیمانه و بیشتر از ماهیت اون رابطه که اقتضا می کنه میگیرند، تلویحا این موضوع رو نشون میده که اون حجاب کم رنگ داره میشه.
    در درجه بعدی که مرتبط با مورد قبل هست این تلنگر احتیاطی رو به آدم می ده که، دختر خانم کمی با احتیاط باش شاید با افراد دیگر هم چنین باشه.

همینطور پاسخ ایشون در مورد مطلع کردن مادرتون،نشان از این داره که من به این رابطه به عنوان ازدواج نگاه نمیکنم.

اینکه پرسیدم چهار سال رابطه دارین برای این بود که چهار سال پیش خانمی هم نام شما خواستگارش با یکی از دختران فامیلشان رابطه داشته
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    ویرایش توسط Mvaz : جمعه 24 دی 00 در ساعت 21:25

7. 3 کاربر از پست مفید Mvaz تشکرکرده اند .

afsa (جمعه 24 دی 00), باغبان (یکشنبه 26 دی 00), سحر بهاری (شنبه 25 دی 00)

((( مشاور خانواده )))

آخرین بازدید
    دیروز [ 14:43]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,585

تشکرشده 37,089 در 7,005 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array
    با سلام
    هر هدفی که انسان دارد باید از مسیرش پیش برود.
    اگر بحث دوستی هست. مسیر خودش را دارد. کسی دوستی را کتمان نمی کند.
    اگر بحث ازدواج هست. مسیر خودش را دارد ، کسی شناخت فردی را برای ازدواج کتمان نمی کند.
    هروقت بحث یواشکی پیش می آید. قطعا یک جای کار مشکل دارد.

نکته مهم این نیست که سنتی یا مدرن برای ازدواج اقدام فرمایید.
    نکته مهم اینست که فرایند شناخت برای ازدواج چه سنتی و چه مدرن باید صحیح انجام گیرد.

اینکه حالت شترمرغی ، یک پسر در رابطه با یک دختر وارد شود.(یعنی نه دوستی هست نه ازدواج، در حالیکه فرد می گوید دوستی و ازدواج هست) و در نهایت با شکست عاطفی رهایش کند در حالیکه دختر در این غم شکست عاطفی آنقدر تنهاست که حتی خانواده اش نیز با او سوگواری نمی کند بسیار تاثربرانگیز خواهد بود.

فرایند شناخت برای ازدواج به معنی ازدواج نیست. به معنی بررسی برای ازدواج هست.
    یعنی اگر این آقا برای فرایند شناخت ازدواج اقدام کنند. به معنی این نیست که با شما ازدواج کنند. بلکه به معنی اینست که سرشون را بالا بگیرندو اقدام کنند و نپیچونند.

لذا اشکالی ندارد که ایشون را باخانواده خود آشناشون کنید. و میزان شناخت خودتون از ایشون را هم بصورت نوبه ای به خانواده اطلاع دهید. و خانواده ایشون هم در جریان باشد.
    در اینصورت احتمال موازی کاری (همزمان چندین رابطه مخفی ) با چند نفر منتفی می شود.

ببیند الان در کشورهای دیگر هم دختر و پسر برای ازدواج با هم آشنا می شوند. اما مثل مواد مخدر یواشکی و مخفی پیش نمی روند. با افتخار به خانواده و دوستان معرفی و در مهمانی ها با هم می روند.

اما در کشور ما ادای روشنفکری در می آورند. که دختر و پسر سنتی نمی خواهند ازدواج کنند. خب عیبی نداره. روشنفکرانه سرشان را بالابگیرند و بگویند که به صورت مدرن در حال شناخت یکدیگر برای ازدواج هستند.

اما متاسفانه مخفی کاری و بازی با احساسات و رها کردن یا درگیریهای بعدی ، فشار زیادی برای نسل در حال گذرا کنونی ایجاد کرده است.

در گوگل سرچ کنید شیوه های مخ زنی دختران

آن موقع متوجه می شوید، پسران بی مسئولیتی که قصد ازدواج و تعهد ندارند. چگونه به بهانه ازدواج ، سالها دختری را به همه جا می کشند. به جز خانواده ها و رسمیت بخشیدن و ازدواج.

نهایتا رها کردن و یک خداحافظی رمانیتک یا غیر رمانتیک.

وابستگی در اینگونه رابطه های بی سرانجام اجتناب ناپذیر هست.
    یک سرچ کوچک در همین تالار در خصوص رابطه های دختران و پسران که بی سرانجام مانده به شما نشان می دهد که اگر مسیر را دقیق و شفاف پیش نروید چگونه به جایی می روید که قبلا دیگران تجربه بد آن را پس داده اند.

ما همه این موارد مهم را دیده ایم که مقالات زیادی در این موضوع نوشته ایم. در ذیل بعضی این مقالات مفصل پاسخ شما در آن نهفته است:

اما لینک مقالات کمک کننده به شما:

9. 4 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

afsa (دوشنبه 27 دی 00), میشل (یکشنبه 26 دی 00), باغبان (یکشنبه 26 دی 00), سحر بهاری (یکشنبه 26 دی 00)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    پنجشنبه 16 فروردین 03 [ 23:50]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.3%
    دستاوردها:
    OverdriveSocialTagger First ClassVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    7,784

تشکرشده 6,831 در 2,407 پست

Array
    کسی که بخواد خودش رو تسلیم احساس کنه در رابطه رسمی هم می‌تونه از اول دل ببنده و خودشو تو لباس عروس/ داماد تصور کنه و چشمشو به دلایل مختلفی از جمله پررنگ کردن نکات مثبت ‌و در نظر نگرفتن معایب برای فرار از تنهایی و... روی حقایق ببنده

با سلام

این موردی که به ذهنم میرسه را در راستای فرمایشات بزرگان و یاران تالار که راهنماییتون کردن ،خدمتتون میگم - تجربه ای که دیدم که شاید به درد تون بخوره :
    یکی از دلایلی که میگن باید از طریق خانواده پیگیری بشه اینکه ازدواج پیوند بین دو خانواده هست .
    امکان داره دختر و پسر تمام معیارهای هم را بررسی کنن و به نتیجه برسن و مدت زیادی در این شرایط قرار بگیرن ولی وقتی می خوان خانواده ها را با هم آشنا کنن امکان داره اختلاف از نظر خانواده ها پیدا بشه .
    دقیقا همچین موردی را ما در اقوام داشتیم که دختر و پسر از نظر معیارها اکی بودن بین خودشون - بعد چند سال که خواستن خانواده ها را آشنا کنن اختلاف شد -
    درنتیجه اون پسر سر این قضیه با خانواده مشکل پیدا کرد ( همین طور اون دختر ) و کار به دعوا و خودکشی رسید.
    اگه دختر و پسر مسیر ازدواجشون درست نباشه و نتونن هیجانات و احساسات خودشون را کنترل کنن به مشکلاتی زیادی برمی خورن.
    مشکلاتی که هر دو آگاهانه و یا ناآگاهانه ممکنه شروع کنن و سهیم باشن .
    اگه طرف مقابلتون داره مسیر اشتباه را میره شما حداقل وارد این مسیر اشتباه نشید .

در تاپیک سطوح رابطه دختر و پسر آمده :

نقل قول نوشته اصلی توسط مدیرهمدردی نمایش پست ها

تا زمانی که عقد قانونی صورت نگرفته است، ابراز هیجانات و احساسات و عواطف ممنوع است .

در این راستا یه موردی بوده که دیدم ،،، طرفین هیجانات خودشون را کنترل نکردن قبل عقد - همه کارها را هم انجام دادن ( خانواده - معیارها و ...)
    بعد رفتن آزمایش خون دادن و فهمیدن به هم نمی خورن .
    یکی از دلایل مدیریت هیجانات برای همینه .

گاهی شده یه مسیری را میرید متوجه میشید اشتباه بوده
    در این مواقع دو دسته راه وجود داره :
    -یا راه اشتباه را بریم و بگیم دیر شده
    -یا برگردیم
    اگه مسیر اشتباه را بریم که عاقبتش معلومه
    مسیر اشتباه قطع بشه و از راه درستش و هوشمندانه اش طی بشه .
    امکان داره در لیوان آب که داریم میل می کنیم فردی برگرده و بگه امکان داره 1 درصد سمی باشه ،،، حتی احتیاط یه درصد هم هوشمندانه ست .
    تو این مسائل که واقعا همه چیزش احتیاط هست ( مسیر و نیت مسیر - مسیر ازدواج - بررسی صحیح شناخت و معیارها با خانواده - مدیریت هیجانات و....)
    تاپیک هایی که آقای مدیر معرفی کردن خیلی خوبه و کمک کننده ست .
    شاید یه هفته هم وقتتون را نگیره ولی خیلی جلو میافتید.

موفق باشید .

ویرایش توسط باغبان : یکشنبه 26 دی 00 در ساعت 16:35 دلیل: تایپی

11. کاربر روبرو از پست مفید باغبان تشکرکرده است .

afsa (دوشنبه 27 دی 00)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)