به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 37
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    شنبه 08 تیر 98 [ 05:40]
    سطح
    88
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 163
    Overall activity: 25.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger Second Class1000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    7,910

تشکرشده 7,657 در 1,487 پست

Array

آیا بین ادامه تحصیل و موقعیت های ازدواج رابطه عکس وجود دارد؟!

سلام.
    دچار یه مشغولیت ذهنی شدم.
    احتیاج دارم یکی توی یکی از این دو راه دلگرمم کنه تا بتونم هر کاری که درست هست، با ثبات قدم بیشتری برم.

من امسال قصد دارم کنکور ارشد شرکت کنم.
    سال 90 درسم تموم شده بود اما پارسال به دلایلی کنکور ارشد ندادم. مادرم از جهت هایی خوشحال بود که ادامه ندادم. الان براتون میگم که موضوع از چه قراره.

-------------------
    همونطور که خودتون هم میدونید، اکثراً میگن که در امر ازدواج، دختر خانم بهتره تحصیلاتش، یا کمتر از آقا پسر باشه یا هم سطح باشن.
    این موضوع و دلایل پشتش رو، هم من قبول دارم ، هم مادرم.

مسئله ای که هست، اینه که خیلی از آقایون، تحصیلاتشون رو یا نمیتونن ادامه بدن، یا علاقه ای به ادامه ندارن یا علاقه و استعدادش رو داشتن اما شرایط زندگی جوری نبوده که ادامه بدن.
    یا اینکه خیلی هایی که رفتن پی درس، کلاً (یا فعلاً) قید ازدواج رو زدن.

این حالت رو بذاریم کنار حالتی که برای دختر خانم ها پیش اومده.
    که سربازی ندارن. و سن ازدواج هم که رفته بالا. وظیفه ای هم در قبال سرمایه گذاری مالی برای آینده ندارن. پس وقت بیشتری دارن برای درس خوندن.

پس دخترا درس میخونن و تحصیلاتشون از اکثر خواستگاراشون بیشتر میشه. و پسرا برای اینکه بتونن شرایط ازدواج رو مهیا کنن از درس دور میشن. (حالا نه همه ی همه، ولی خیلی موارد این جوری هست)

---------------------
    تکلیف این وسط چیه؟

مثلاً مادرم میگه "اگه فوق قبول بشی، دیگه پدرت خواستگارایی که لیسانس باشن رو راه نمیده و خودت هم نسبت بهشون دلسرد میشی"
    بخاطر همین تا فرصتی پیش میاد، سعی میکنه نظر منو برگردونه.
    بارها به مادرم گفتم که تصمیم خودم رو گرفتم و حداقل اگه تشویقم نمیکنه، منو زده نکنه. تقریباً هم الان مادرم کمتر این موضوع رو عنوان میکنه. حداقل کمتر مستقیم میگه:). اما هنوزم گاه گداری بدش نمیاد اشاره کنه به این موضوع.
    یا وقتی حرف خواستگاری میشه، مادرم هر بار سریع (قبل از اینکه اصلاً دیده باشیمشون) میگه اگه جور بشه کنکورتو چیکار میکنی!(یعنی کاش جور بشه تا نتونی کنکورتو خوب بدی:) )

موندم. بعضی وقتا میگم نکنه مادرم درست بگه.

خیلی بین دوراهی نیستم. بین ادامه دادن تحصیلات و ادامه ندادن، راه ادامه تحصیل رو انتخاب کردم.
    اما همچین دلم به راهی که دارم میرم هم، مطمئن نیست!
    لطفاً راهنماییم کنید.

2. 2 کاربر از پست مفید دختر مهربون تشکرکرده اند .

دختر مهربون (یکشنبه 14 آبان 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 22 مرداد 92 [ 22:10]
    سطح
    18
    Level completed: 31%, Points required for next Level: 69
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    3 months registeredTagger Second Class1000 Experience Points
    تشکرها
    764

تشکرشده 717 در 175 پست

Array

RE: آیا بین ادامه تحصیل و موقعیت های ازدواج رابطه عکس وجود دارد؟!

سلام دختر مهربون
    من نظر شخصیم رو میگم
    این واقعیته که وقتی شرایطت خوب باشه دوست داری همسرت از خودت قویتر و بالاتر باشه
    همینطور مشغولیت های درسی چقدر وقتتو میگیره موقع امتحانا ارائه ها پروژه ها دوست داری تمرکز کنی رو درست
    ولی باز چه تضمینی هست که بعدا پشیمون نشی چرا پیشرفت نکردی اگر منتظر موقعیتای ازدواج باشی
    بستگی به خودت داره که چقدر تفاوت تحصیلات روی نگرشت به طرف مقابل تاثیر میذاره،یا اینکه چقدر میتونی کنار درست به یه خواستگار خوب هم فرصت بدی
    اگه خودت توانایی اداره هردو رو داشته باشی و پدرت هم یه پله تفاوت رو در نظر نگیره پسرا هم خیلیان که با این موضوع مشکل ندارن
    خیلی هم خوب میشه و پیشرفت میکنی

4. 12 کاربر از پست مفید yaaldaa تشکرکرده اند .

yaaldaa (سه شنبه 16 آبان 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 17 بهمن 91 [ 03:37]
    سطح
    37
    Level completed: 43%, Points required for next Level: 87
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    30

تشکرشده 30 در 9 پست

Array

دوستت عزیز، شما در ابتدا باید ببینید که هدفتون ازدواج صرفا به هر قیمتی یا ادامه تحصیل هم در کنارش براتون مهمه ؟

از این جهت میگم که وقتی‌ تحصیلاتتان بالاتر باشه فکرتون هم تغییر می‌کنه، شاید با دیده دیگه موارد ازدواجتون رو بررسی کنید.

من خودم دکترا میخونم و ۱۰۰ % نسبت به زمانی‌ که لیسانس بودم نگاهم به دنیا، ادامها و غیر تغییر کرده. البته این تغییر خوبی بود ( از نظر خودم) و حتا خواستگار‌های زیادی هم نسبت به قبل دارم از دیپلم تا پست دکترا. اما معیارهای انتخاب فقط بر اساس تحصیلات طرف مقابل نباید باشه

6. 12 کاربر از پست مفید pupak1360 تشکرکرده اند .

pupak1360 (دوشنبه 15 آبان 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 02 اسفند 96 [ 18:34]
    سطح
    44
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 45
    Overall activity: 23.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteranTagger Second Class
    تشکرها
    149

تشکرشده 109 در 37 پست

Array

به نظر من راه درستی رو انتخاب کردی .من برای ادامه ی تحصیل با خانوادم مشکلی نداشتم اما فامیلا مون مدام میگفتن اگه فوق بگیری دیگه چی میشه و وای همه فکر میکنن سنت چه قدر بالاست و هزار جور حرف عجیب و غریب دیگه ولی من برای ارشد خوندم و قبول شدم و الان دانشجوم اصلا پشیمون نیستم !
    خانم ها معمولا بعد از اردواج انقدر درگیر زندگی میشن که دیگه وقت برای ادامه تحصیل ندارن و این خیلی خوبه که قبل از ازدواج از لحاظ تحصیلات خودت رو بالا بکشی.در ضمن خیالت راحت دوره ی ارشد به اندازه ی دوره ی کارشناسی وقت گیر نیست و میتونی همزمان با درس کار کنی و زندگیتو مثله گذشته ادامه بدی!اصلا مثله دوره ی کارشناسی نیاز به تمرکز و درس خوندن مداوم نداره
    برای من معیارهای ازدواج اصلا تغییری نکرده حتی دیدم به جامعه بهتر شده و معیار تحصیلات و وضعیت مالی برام کم اهمیت تر شده!!
    مطمئن باش بهترین کار برای پر کردن وقت ادامه تحصیله چون یه جور سرمایه گذاری برای آیندته
    موفق باشی عزیزم

8. 5 کاربر از پست مفید ema1989 تشکرکرده اند .

ema1989 (یکشنبه 14 آبان 91)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    شنبه 11 دی 95 [ 13:07]
    سطح
    60
    Level completed: 38%, Points required for next Level: 124
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    5,009

تشکرشده 4,547 در 875 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط دختر مهربون
    همونطور که خودتون هم میدونید، اکثراً میگن که در امر ازدواج، دختر خانم بهتره تحصیلاتش، یا کمتر از آقا پسر باشه یا هم سطح باشن.
    سلام من این تیتر رو دید م یاد یکی از آشنایامون افتادم.
    که دختر از فامیل داریم. وکالت خونده خیلی دختره اجتمایی وخانواده خوب اما
    به مشکل خواستگاری برخوردن که هر خواستگاری میاد تا میفهمه خانم وکیل هستند پشیمان میشوند .
    این حرف که شما گفتید را قبول دارم که آقایون کمتر به تحصیلات توجه میکنند .

و بقول شما دوست عزیز تحصیلات خواستگار حداقل باید هم سطح باشد با بالاتر که اینجوری اگر بخوای باید خیلی انتظار کشید تا یکی با همچنین شرایط پیدا بشه .

من نمیگم که هر چه زودتر ازدواج کن .
    من نظرم اینه که میتونی با یکی از خواستگارهات که از همه لحاظ به معیارهات و شناخت وغیره رسیدی
    ازدواج کنی وبعداز ازدواج ادامه تحصیل بدی .

یه نمونه خودم که به خواستگاری میرفتم اگر دختر تحصیلاتش از من بالاتر بود منصرف میشدم.

10. 3 کاربر از پست مفید پدربزرگ تشکرکرده اند .

پدربزرگ (یکشنبه 14 آبان 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 03 بهمن 91 [ 23:46]
    سطح
    9
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 27
    دستاوردها:
    3 months registered250 Experience Points
    تشکرها
    167

تشکرشده 174 در 72 پست

Array

به نظر من، مساله تحصیلات در پایین ترین سطح اهمیت قرار داره تو زندگی انقدر چیزای دیگه مهمن که تحصیلات اهمیتی نداره
    خوب البته اگه شما دوست داری تحصیلات دانشگاهیتو به رخ دیگران بکشی که به نظرم حتمن منتظر یکی بالاتر از خودت باش
    خیلی وقته که دیگه به قضیه خواستگاری و علاقه هایی که اینجوری ایجاد میشن (وگاهی هم نمیشن) اعتقادی ندارم. آدما باید همدیگه رو بشناسن
    تو زندگیا با هزارجور شناخت هم بازم نمیشه صددرصد روی خوشبختی حساب کرد
    اما اینکه تحصیلات رو ملاک انتخاب قرار بدیم به نظر من یه تفکر سطحیه
    خوب این روزا خانوما وقت آزاد بیشتری دارن، دغدغه سربازی و آینده و سرمایه زندگی و ... ندارن.
    تو خونه پدر و مادر زندگی میکنن و درسشونو میخونن و به علت مشغولیت های ذهنی کمتر اکثرا سطح تحصیلاتشون بالاتر از مرداست
    اما باید با این دید به زندگی نگاه کرد که یک مرد، جدا از نوع تحصیلاتش ممکنه مرد خوش قلب و مهربونی باشه

12. 3 کاربر از پست مفید hamedhd تشکرکرده اند .

hamedhd (دوشنبه 15 آبان 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 17 آبان 92 [ 15:44]
    سطح
    26
    Level completed: 52%, Points required for next Level: 48
    دستاوردها:
    1 year registeredTagger Second Class1000 Experience Points
    تشکرها
    257

تشکرشده 261 در 69 پست

Array

سلام. به نظر من رضایت شما از خودت و وضعیت درسی و علمیت و تمام زمینه های دیگه در اولویت قرار داره
    شما الان باید به این فکر کنی که هدفت چیه ؟ میخوای به چی برسی ؟ اگر درس و ادامه ی تحصیل یکی از کارهایی هستش که باعث میشه یه اون حس رضایت برسی هیچ وقت رهاش نکن
    اینو حتما شنیدید که برای اینکه دیگران رو بتونی دوست داشته باشی باید اول خودت رو دوست داشته باشی
    و برای خودت ارزش قائل بشی . پس برای هدف هات و اون چیزی که برات ارزش داره تلاش کن بدون توجه به اینکه دیگران چی میگن یا چه فکری میکنن یا در اینده چه اتفاقی قرار هست که بیفته
    اگر به چیزی که میخوای نرسی حتی اگر ازدواج موفقی هم داشته باشی بعدها افسوس میخوری که این اون چیزی نیود که می خواستی
    اما بعضی از خانوم ها هدفشون از تحصیل این که یک همسر خوب پیدا کنن و وقتی که به این هدفشون می رسن دیگه رغبتی برای ادامه ی تحصیل ندارن

...
    میتونید یک سری سوال راجع به همین ادامه دادن تحصیل از خودت بپرسی تا انگیزت رو پیدا کنی از درس خوندن این طوری هر کسی هر حرفی بزنه وقتی به هدفت فکر میکنی هیچ وقت پشیمون نمیشی
    مثلا دارم درسم رو ادامه میدم چون :
    به درس خوندن علاقه دارم
    به درسم ادامه میدم تا زمانی که اون شغلی که دوست دارم رو پیدا کنم
    به درسم ادامه میدم چون دوست دارم با کسایی که تحصیلات بالایی دارن ازدواج کنم
    .....
    هیچ کس نمی نونه برای شما تعیین کنه که کدوم راه درسته شما خودت باید به نتیجه برسی

14. 12 کاربر از پست مفید d r e a m تشکرکرده اند .

d r e a m (یکشنبه 14 آبان 91)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 07 آبان 99 [ 01:26]
    سطح
    69
    Level completed: 15%, Points required for next Level: 342
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    1,477

تشکرشده 1,571 در 419 پست

Array

یک قانون تلخ وجود داره و اون هم اینه که:

برای به دست آوردن هر چیز باید یک سری چیزهای دیگه رو از دست داد!

نگرانی شما هم تا حدی منطقی و قابل تامل هست.

البته از جهتی میتونید دلگرم باشید چون متاسفانه روز به روز به تعداد خانم های با مشخصات زیر داره افزوده میشه:

سن در مرز 30 سال و یا بالاتر
    دارای تحصیلات بالا(ارشد و دکتری)
    دارای شغل و درآمد
    دارای زیبایی و کمالات
    ولی...... بدون شوهر و مجرد!

راستی ارشد هم دیگه این روزا آش دهن سوزی نیست و چندان هم بالا حساب نمیشه پس با خیال راحت به تحصیل ادامه بدید! ماشالا دانشگاه آزاد دیگه به کسی نه نمیگه.آدم سر جلسه فقط حضور پیدا کنه و بیسکوییت رو بخوره حتما قبول میشه!

16. کاربر روبرو از پست مفید mehrdad_m تشکرکرده است .

mehrdad_m (دوشنبه 15 آبان 91)

عضو فعال

آخرین بازدید
    چهارشنبه 09 بهمن 92 [ 23:55]
    سطح
    70
    Level completed: 92%, Points required for next Level: 35
    دستاوردها:
    1000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    12,283

تشکرشده 12,256 در 2,217 پست

Array

سلام،

دوستان پاسخ های خوبی دادند.
    اصلاً ببین هدفت برای ادامه تحصیل چی هست. اگر می خواهی فوق لیسانس رشته ی X رو بگیری و چند سال هم برایش وقت و انرژی بگذاری و هزینه کنی که آخرش به این نتیجه برسی که نه از این رشته خوشت میاد، نه بازار کار داره، نه مناسب توست، این کار رو نکن!!!

ولی اگر رشته ات رو دوست داری، علاقه داری به ادامه تحصیل در این رشته و می دونی که دوست داری مدرک بالاتری در این رشته بگیری و به موفقیتت در زندگی و کار کمک می کنه، پس حتماً این کار رو بکن!
    به حرف مردم هم کاری نداشته باش! و به نظر من نگران ازدواج هم نباش!
    فرض بکنیم یک سری خواستگار اگر بفهمند شما مدرکت فوق لیسانس هست و نه لیسانس، دیگر به خواستگاری شما نیایند. ولی با خودت فکر کن دلیل نیامدنش چه می تواند باشد؟!
    شاید این افراد کسانی هستند که نمی توانند تحمل کنند همسرشون بالاتر از خودشون باشه. شاید اعتماد به نفسشون پایینه، شاید نگران حرف مردم هستند.
    حالا ممکنه شما با صرف نظر از ادامه تحصیل بتوانی با یکی از این افراد ازدواج کنی، ولی این رو هم بدان که شاید چنین فردی در زمینه های مختلف (نه تنها تحصیل) نتواند شما رو جلوتر از خودش ببیند.
    شاید هم فرد یک فرهنگ دیگری دارد و با شما متفاوت است.
    شاید هم فکر می کند این تفاوت در سطح تحصیلات باعث اختلافاتی شود و این به نظرم نگرش درستی هست! ولی بستگی به طرز فکر مرد و زن دارد.
    به هر حال دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. کمی هم بر می گردد به فرهنگ ما و همینطور علاقه ی مردها به این که احساس کنند خانمشون بهشون نیاز داره. بعضی از مردها وقتی ببینند خانمشون نیاز مالی بهشون نداره، احساس ناتوانی یا بیخود بودن می کنند. بعضی از مردها هم ممکنه از این موقعیت سوء استفاده کنند یا تنبل بشوند و همه چیز رو به دوش خانم بیندازند... ولی بعضی از مرد و زن ها هم ممکنه با این مسئله به خوبی کنار بیایند و با هم یک زندگی خوب بسازند. همه این ها به تفکر مرد و زن هم بر می گردد.

در مجموع فکر می کنم ترس از نیامدن خواستگار دلیل نمی شود که شما که تواناییش رو داری و علاقه به ادامه تحصیل داری، به این خاطر از پیشرفت خودت صرف نظر کنی!!
    تازه همین ادامه تحصیل تو باعث می شود با آدم های جدیدتری آشنا بشی و همینطور مطمئن باش اگر هم یک سری خواستگار رو از دست بدهی، یک سری دیگر خواستگار جذب تو خواهند شد.

البته اگر با فردی ازدواج کرده بودی و می دانستی که ادامه تحصیل تو ممکن است باعث شود که بینتون فاصله بیفته، اون موقع لازم بود جدی تر راجع به این مسئله فکر کنی.

در مرحله بعدی هم خودت و طرز فکرت مهم هست. یعنی در اصل فکر می کنم خودت شاید بگی دیگه من نمی تونم با یک مردی که مدرکش دیپلمه یا حتی لیسانسه ازدواج کنم... و در اصل خودت دایره ی انتخابت رو کوچک تر می کنی. البته این لزوماً یک چیز منفی نیست (به شرطی که دلیلت منطقی باشه و حرف مردم نباشه).

باز بر می گردم به بخش اول حرفم، و میگم که ببین هدفت برای ادامه تحصیل چیه. اگر اهداف صحیح و مشخصی داری، حتماً این کار رو بکن. و همینطور اولویت هایت در زندگی رو هم بررسی کن.

موفق باشی.

18. 11 کاربر از پست مفید hamed65 تشکرکرده اند .

hamed65 (دوشنبه 15 آبان 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 11 بهمن 91 [ 00:59]
    سطح
    5
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 16
    دستاوردها:
    3 months registered250 Experience Points
    تشکرها
    82

تشکرشده 83 در 31 پست

Array

به نظر من بستگی به محیطی داره که توش زندگی میکنی... خوب راستش اگه اطرافیانت حالا چه فامیلاتون باشن چه همسایه هاتون چه دوستاتون آدمای تحصیلکرده و دارای طرز فکر متفاوتی باشن احتمالا ارشد بخونی موقعیتای ازدواجت بیشتر میشه که کمتر نمیشه ولی اگه اینایی که گفتم بیشتر دنبال دختر آفتاب مهتاب ندیده بیست ساله ترگل ورگل خانه دار باشن وضع یه کم فرق میکنه که اونم زیاد مهم نیست اگه تو واقعا عشق به درس خوندن داشته باشی. از من میپرسی اول ببین واقعا چرا میخوای درس بخونی اگه علاقه داری حتما ادامه بده و تو زندگی کاری رو بکن که برات رضایت به همراه داره . در ضمن من با اون دوستم که میگن ارشد از کارشناسی کمتر وقت آدمو میگیره مخالفم اینو در نظر داشته باش ارشد یه رشته خوب و یه دانشگاه خوب تلاش و وقت صرف کردن زیادی میخواد پس از الان سنگاتو با خودت وا بکن . اینا همش نظر شخصی من بود . امیدوارم تو با درایت و فکر درست ترین تصمیم رو بگیری موفق باشی دوست من

20. 4 کاربر از پست مفید افرا90 تشکرکرده اند .

افرا90 (دوشنبه 15 آبان 91)

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)