به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 بهمن 90 [ 15:36]
    سطح
    28
    Level completed: 22%, Points required for next Level: 118
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    79

تشکرشده 79 در 42 پست

Array

تضاد معیار ها و باور های دینی من با خانواده (در مورد ازدواج و ...)

سلام ...

مشکل من با خانواده از موقعه ای شروع شد که خانواده قسط انتخاب عروسی باب میل خود داشته و چندین بار اعلام کردن که اخرین بار موضوع بوی جدی رو پیدا کرد و این رو اعلام کردن که وسط های پاییز امسال کسی رو که خودشون انتخاب کردن و در حال سایر تحقیقات روی کیس مورد نظر هستند تموم شد بریم مثلا خواستگاری .... که بنده با یه کلمه کل موضوع رو زیر سوال بردم و اونها اول شکه شدند از نوع حرف و دیدگاهی که من داشتم این تا اینجا موضوع !

حالا یه توضیح از خودم و خانواده خودم بدم :

خانواده و کلا فامیل های پدر من فوق العاده مذهبی و متعهد به مسائل مذهبی هستند .
    که با این توضیحات تو تمام فامیل و خواهر های بنده همگی چادری هستند و مذهبی ...

حالا خود من : کسی هستم که از نظر خودم از دیگاه اونها از دین و مذهب فاصله گرفته و به گمراه حرکت کرده .. یعنی ظاهر بنده از نوع لباس پوشیدن نوع مدل مو نوع اصلاح صورت خارج از یک فرد مذهبی هست و البته نه دیگه خیلی افراطی و به قولی سوسولی یه ظاهر معمولی که از دیگاه خانواده مذهبی یه خورد ناجور هست،حال به غیر ظاهر اختلاف عقیده من سر موسیقی سر بعضی چیزها تو برخورد ها و از همه مهمتر تو ظاهر همسر مقابلم ....!!

خوب برمگیردیم سر اصل موضوع خانواده من از این کلمه شکه شدند که من گفتم همسر چادری نمیخوام !!فردی که غیر چادری باشی ولی ظاهر مناسب و معمولی داشت باشه یعنی یه چیز مثل خودم رو بیشتر دوست دارم و میپسندم ... که با گفتن این حرف ها بحث اینکه من چرا همچین فکری میکنم تو به انحراف رفتی و ... خانواده تو و فامیل همه چادری هستند و زن هاشون چادری تو چطور این شکلی فکر میکنی و میخوای یه زن غیر چادری داشته باشی و ...
    که این موضوع به حدی براشون مهم بوده و هست که باعث شده بنده رو تحدید کنن که اگر سر این فکر و عقید بمونم از اون کمک های مالی و ... محبت که مثلا به فرض من با دختری چادری و باب میل اونها ازدواج میکردم ندارم و فقط در حد معمولی کمک میکنن و این پیش بینی هم کردن که بعدا حتما به مشکل برخواهی خورد و .....

حالا من موندم با این طرز فکری که من دارم و نوع تغییرات رفتاری تو برخی موارد مذهبی پیدا کردم که با خانواده من تضاد داره چیکار کنم ؟؟ اگر من سر این باور های خود بمونم پدرم به هیچ صراطی مستقیم نخواهد شد چون من و فردی گمراه و به خطا رفته میدونه و حاظر نیست باورهای من رو قبول کنم و تمام سعی خود رو اگر بخواد فقط کاری میکنه که این باور و عقاید رو فراموش کنم به همون عقاید مذهبی خودم برگردم تا راه واسه تعامل و بحث در سایر موضوعات باز بشه ... در غیر اینصورت من راه خودم رو ادامه بدم و اون همه کم توجه به من به نیازها و ......

عضو همراه

آخرین بازدید
    شنبه 01 اردیبهشت 97 [ 02:14]
    سطح
    81
    Level completed: 88%, Points required for next Level: 61
    Overall activity: 16.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassSocialVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,578

تشکرشده 5,967 در 1,568 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

RE: تضاد معیار ها و باور های دینی من با خانواده (در مورد ازدواج و ...)

آقا رضا با توجه به تاپیک قبلیتون به نظر من شما بیشتر به خاطر این زن چادری نمی خواهید که در حال حاضر از دختری خوشتون اومده که چادری و مذهبی نیست. درست می گم؟ اگر اینطوریه بهتر بود از اول به جای بحث کردن روی کلیت موضوع در مورد اون مورد خاص با خانوادتون صحبت می کردید و ازشون می خواستید تا در حریان ارتباطات شما و اون دختر خانم باشند و بعد هم خواستگاری. نه اینکه بهانه چیز دیگه ای رو بگیرید تا پدر و مادرتون هم کلا عقاید شما رو ببرن زیر سوال. الانم دیر نشده. یک مدت دیگه بحث نکنید و بعد قضیه رو از اول با خانواده در میون بذارید.

اگر قبول کردند که خدا رو شکر اگرم نه از یک بزرگتر که خانوادتون قبولش دارند بخواهید که پا در میونی کنند.
    هر آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند
    و هر آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند

3. 3 کاربر از پست مفید deljoo_deltang تشکرکرده اند .

deljoo_deltang (چهارشنبه 15 تیر 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    28
    دستاوردها:
    تشکرها
    79

تشکرشده 79 در 42 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط deljoo_deltang
    آقا رضا با توجه به تاپیک قبلیتون به نظر من شما بیشتر به خاطر این زن چادری نمی خواهید که در حال حاضر از دختری خوشتون اومده که چادری و مذهبی نیست. درست می گم؟ اگر اینطوریه بهتر بود از اول به جای بحث کردن روی کلیت موضوع در مورد اون مورد خاص با خانوادتون صحبت می کردید و ازشون می خواستید تا در حریان ارتباطات شما و اون دختر خانم باشند و بعد هم خواستگاری. نه اینکه بهانه چیز دیگه ای رو بگیرید تا پدر و مادرتون هم کلا عقاید شما رو ببرن زیر سوال. الانم دیر نشده. یک مدت دیگه بحث نکنید و بعد قضیه رو از اول با خانواده در میون بذارید.

اگر قبول کردند که خدا رو شکر اگرم نه از یک بزرگتر که خانوادتون قبولش دارند بخواهید که پا در میونی کنند.
    ممنون بابت پاسخ و پیگیری شما دوست عزیز

ببینید بله یه طرف قضیه همین طرف مقابل من هست که هنوز سر بعضی مسائل در حال صحبت هستم و هنوز از این طرف مطمعن نشدم که فرد مورد ایده آل هست یا .... مدت آشنایی 3 ماه هست که فکر نکنم کافی باشه .....

حال موضوع اصلی و مهم سوای دختر نوع دیدگاه طرز فکر من هست که مربوط به امسال و این دختر نیست قبلا همینطور بوده ولی پدرم نوعی دیگر در مورد من فکر میکردم و نشده بود که در مورد این مسائل صحبتی بشه ...یعنی الان ممکنه سر چادری بودن و نبودن به خاطر طرف مقابلم حساس شده بشم ولی دیگر اعتقادات من ربطی به این دختر نداشته و نداره ..

از یه بزرگتر هم اگه بخوام کمک بگیرم میشه فک و فامیل که همه به اتفاق دیدگاه پدر من رو دارن و سعی در نصیحت کردن من خواهند داشت تا حل این مشکل ...

مشکل من الان اینه که چطور به این تضاد با خانواده به تفاهم برسیم ؟!!

فرض به اینکه رابطه با این دختر قطع بشه... آیا من بعدش باید بشم همون چیزی که پدرم الان میگه ؟ یعنی طرز فکر و عقیده من رو اصلاح کنم تا در این صورت پدر و مادرم راضی بشن ؟!!!!!!!!

5. کاربر روبرو از پست مفید reza_ss تشکرکرده است .

reza_ss (یکشنبه 12 تیر 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    81
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,578

حالت من
    Sepasgozar
    Array

در مورد مسائل دیگه ( مسائل غیر از چادری بودن ) که روی انتخاب برای ازدواج تاثیری نداره فعلا با خانوادتون بحث نکنید. منظورم اینه که فعلا در مورد افکار و اعتقاداتتون لازم نیست بحث کنید و مسائل رو قاطی کنید.

در مورد انتخاب همسر هم درسته که شما هنوز از انتخابتون مطمئن نیستید ولی بهتره ادامه ارتباطتون رو با اگاهی خانوادتون انجام بدبد. چون دیر یا زود خانوادتون از ارتباط شما مطلع می شن و هر چی دیرتر بدتر. شما باید زودتر با مشکلاتی که قراره برای انتخاب با خانوادتون داشته باشید روبرو بشیدو
    به این فکر کنید که اگر شما دختر مورد نظرتون رو از همه جهات پسندید و تصمیم به ازدواج گرفتید بعد تازه باید بروید و خانوادتون رو راضی کنید و اگر خانواده راضی نشن می دونید چه ضربه ای به اون دختر خانم و البته خودتون وارد می شه.

در مورد مسائل اعتقادی لازم نیست با کسی بحث کنید. ایا شما لازم می دونید با پدرتون سر اعتقاداتتون بحث کنید؟ تا اونا هم اعتقاد شما رو بپذیرن؟

7. 6 کاربر از پست مفید deljoo_deltang تشکرکرده اند .

deljoo_deltang (دوشنبه 13 تیر 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    28
    دستاوردها:
    تشکرها
    79

تشکرشده 79 در 42 پست

Array

در مورد مسائل دیگه ( مسائل غیر از چادری بودن ) که روی انتخاب برای ازدواج تاثیری نداره فعلا با خانوادتون بحث نکنید. منظورم اینه که فعلا در مورد افکار و اعتقاداتتون لازم نیست بحث کنید و مسائل رو قاطی کنید.

در مورد انتخاب همسر هم درسته که شما هنوز از انتخابتون مطمئن نیستید ولی بهتره ادامه ارتباطتون رو با اگاهی خانوادتون انجام بدبد. چون دیر یا زود خانوادتون از ارتباط شما مطلع می شن و هر چی دیرتر بدتر. شما باید زودتر با مشکلاتی که قراره برای انتخاب با خانوادتون داشته باشید روبرو بشیدو
    به این فکر کنید که اگر شما دختر مورد نظرتون رو از همه جهات پسندید و تصمیم به ازدواج گرفتید بعد تازه باید بروید و خانوادتون رو راضی کنید و اگر خانواده راضی نشن می دونید چه ضربه ای به اون دختر خانم و البته خودتون وارد می شه.

در مورد مسائل اعتقادی لازم نیست با کسی بحث کنید. ایا شما لازم می دونید با پدرتون سر اعتقاداتتون بحث کنید؟ تا اونا هم اعتقاد شما رو بپذیرن؟

من تا سعی دارم اصلا دوست ندارم با پدرم وارد بحث بشم که مثلا ناراحتی پیش بیاد ولی یه چیزایی خودش میگه که باعث شروع بحث میشه که از اونجا شروع میشه اختلاف نظراتمون سر بعضی چیزها که اصلا به اعتقاد من کار ندار و میگه که تو از دین و .. فاصله گرفتی و به بیراه رفتی و سعی میکنه با حرفاش بهم بگه که اشتباه میکنی و کلا اعتقاد منو زیر سوال و یا کلا قوبل نداره و .....

موضوع مهم من الان اینه که با این تعارض چه کنم ؟ بالاخره این دختر نشد یه دختر دیگه من نمیتونم که هرچ اونا گفتند بگم چشم برن واسه خودشون یه دختر حالا مثلا چادری پیدا کنن بگن بیا برو باهاش ازدواج کن تا از نظر خودشون عروس ایده آل خودشون باشه و خوشحال باشن و .... پس این وسط من چی میشم نظر و ایده آل های من چی میشه ؟ عروس ایده آل اون ها باشه ولی زن ایده آل من نباشه ؟ اگر بخوام بگم زن ایده آل من باشه که اونا اصلا قبول نداره و حرف هایی که تو پست یک رو گفتن رو میزنن ....

9. 2 کاربر از پست مفید reza_ss تشکرکرده اند .

reza_ss (دوشنبه 13 تیر 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    81
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,578

حالت من
    Sepasgozar
    Array

سلام

موضوع مهم من الان اینه که با این تعارض چه کنم ؟ بالاخره این دختر نشد یه دختر دیگه من نمیتونم که هرچ اونا گفتند بگم چشم برن واسه خودشون یه دختر حالا مثلا چادری پیدا کنن بگن بیا برو باهاش ازدواج کن تا از نظر خودشون عروس ایده آل خودشون باشه و خوشحال باشن و .... پس این وسط من چی میشم نظر و ایده آل های من چی میشه ؟ عروس ایده آل اون ها باشه ولی زن ایده آل من نباشه ؟ اگر بخوام بگم زن ایده آل من باشه که اونا اصلا قبول نداره و حرف هایی که تو پست یک رو گفتن رو میزنن ....
    ببینید اگر ناراحت نمی شید باید بگم به پدرتون حق می دم. همونطور که خودتونم گفتید تاپیکهای قببلیتونم به نتیجه نرسید. به دو دلیل:

1- مسائل رو با هم قاطی می کنید
    2- اصلا پاسخ ها رو نمی خونید و باز حرف خودتون رو می زنید

من گفتم موضوع این دختر رو مطرح کنید باز شما بحث از عدم تفاهم با پدر می کنید. هر عکس العملی خانوادتون داشته باشن به هر حال دیر یا زود باید این موضوع رو مطرح کنید. نمی خواهید که یواشکی برید عقد کنید؟ پس با جرات و بدون ترس موضوع اون دختر رو از این به بعد با خانواده پیش ببرید. فقط به حال حاضر فکر نکنید. به اینده نزدیک هم که ممکنه این موضوع علنی بشه هم نگاهی بیاندازید.

اگرم با این دختر به تفاهم نرسیدید به خواستگاریهای دیگه هم برید اما اگر از طرفتون و اعتقاداتش خوشتون نیومد لازم نیست بله بگید. متوجه منظور من شدید؟ در مورد مسائل اعتقادی که خانوادتون نمی تونن در مورد دختری تحقیق کنند غیر از اینکه ظاهرشو ببینند که چادری هست یا نه. درسته؟

موفق باشید.

11. 3 کاربر از پست مفید deljoo_deltang تشکرکرده اند .

deljoo_deltang (سه شنبه 14 تیر 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    28
    دستاوردها:
    تشکرها
    79

تشکرشده 79 در 42 پست

Array

سلام

نقل قول:

ببینید اگر ناراحت نمی شید باید بگم به پدرتون حق می دم. همونطور که خودتونم گفتید تاپیکهای قببلیتونم به نتیجه نرسید. به دو دلیل:

1- مسائل رو با هم قاطی می کنید
    2- اصلا پاسخ ها رو نمی خونید و باز حرف خودتون رو می زنید

من گفتم موضوع این دختر رو مطرح کنید باز شما بحث از عدم تفاهم با پدر می کنید. هر عکس العملی خانوادتون داشته باشن به هر حال دیر یا زود باید این موضوع رو مطرح کنید. نمی خواهید که یواشکی برید عقد کنید؟ پس با جرات و بدون ترس موضوع اون دختر رو از این به بعد با خانواده پیش ببرید. فقط به حال حاضر فکر نکنید. به اینده نزدیک هم که ممکنه این موضوع علنی بشه هم نگاهی بیاندازید.

اگرم با این دختر به تفاهم نرسیدید به خواستگاریهای دیگه هم برید اما اگر از طرفتون و اعتقاداتش خوشتون نیومد لازم نیست بله بگید. متوجه منظور من شدید؟ در مورد مسائل اعتقادی که خانوادتون نمی تونن در مورد دختری تحقیق کنند غیر از اینکه ظاهرشو ببینند که چادری هست یا نه. درسته؟

موفق باشید.

باشه دیگه تصمیم گرفتم که هفته ی دیگه بهشون بگم قضیه رو خدا فقط رحم کنه

حالا اون دختر واسه سه شهر دیگه هست که حدود 80 کیلومتری با شهر ما فاصله هست ..

این مشکلات رو چطوری با پدرم حل کنم موندم .....

13. کاربر روبرو از پست مفید reza_ss تشکرکرده است .

reza_ss (سه شنبه 14 تیر 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    81
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,578

حالت من
    Sepasgozar
    Array

حالا که می خوای بگی سعی کن با حس همدلی با خانوادت صحبت کنی و اول خصوصیات مثبت این خانم که از نطر خانوادتم مثبته رو عنوان کنی. در مورد مواردی هم که احساس می کنی خانوادت حساسن لازم نیست همون دفعه اول همه چیزو بگی. کم کم و اهسته بذار اول خوبیهای دخترو تو ذهنشون داشته باشن و ذهنشون اماده بشه و یک هفته ای صبر کن و بعد بقیه قضیه رو بگو. اگرم ازت در مورد مسائل اختلاف بر انگیز سوال کردن یه جوری حرف رو عوض کن و یا با احترام بگو باید در این زمینه بیشتر تحقیق کنم چون هنوز مطمئن نیستم . همه اینها منظورم در جلسه اولی که با خانوادت صحبت می کنی بود.

موفق باشی.

15. کاربر روبرو از پست مفید deljoo_deltang تشکرکرده است .

deljoo_deltang (سه شنبه 14 تیر 90)

((( مشاور خانواده )))

آخرین بازدید
    چهارشنبه 12 اردیبهشت 03 [ 12:26]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,595

تشکرشده 37,093 در 7,006 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza_SS
    این موضوع به حدی براشون مهم بوده و هست که باعث شده بنده رو تحدید کنن که اگر سر این فکر و عقید بمونم از اون کمک های مالی و ... محبت که مثلا به فرض من با دختری چادری و باب میل اونها ازدواج میکردم ندارم و فقط در حد معمولی کمک میکنن و این پیش بینی هم کردن که بعدا حتما به مشکل برخواهی خورد و .....
    با سلام و احترام
    جامعه ما در حال گذار هست و این دگرگونی های سریعی را با خود دارد.
    بعضی معقتدتر به مسائل مذهبی و فرهنگی و ملی و بافت خانوادگی هستند. و بعضی از نسل جدید کمتر.
    این ها تعارض ایجاد می کند.
    برای حل اینگونه تعارضها باید از حالت شتر مرغی در آمد.
    نمی توانید شما آنچه که به نفعتان هست از سنت خانودگی بگیرید و آنچه را که لذت می برید از مدرنیته جدید.

واضح تر بگویم:
    شما حق انتخاب برای زندگیتان دارید. و این زندگی شماست که با چه خانمی و با چه میزان مسائل مذهبی ازدواج کنید و از خانواده توقع دارید این آزادی عمل را به شما بدهند (این بخش مربوط به گزینش امروزی شماست )

از طرفی شما دوست دارید خانواده هم در مسائل مالی کاملا پشتوانه شما باشند و شما را تائید کنند (این بخش مربوط به گزینش شما از بخش سنتی و بافت قدیمی هست.)

راهکار اینست که خود را یکطرفه کنید.
    یا از نظر روش کاملا امروزی دست به انتخاب خودت بزنید و هزینه آن را بپردازید و امروزی فکر کنید و توقع نداشته باشید برای ازدواجی که شما می کنید خانواده اتان تامینتان کنند. (چون حمایت مالی به این شکل جزء بخشی از سنت والدین شما هست که همان بخش هم در مورد بعضی معیارهای ازدواج به شما امر به معروف و نهی از منکر می کند.)

یا اینکه کمی از خواسته های خود کوتاه بیایید و دست به انتخابی بزنید که علاوه بر اینکه خودتان می پسندید مشکلی هم از نظر والدینتان نداشته باشد و حمایت های مالی آنها را هم داشته باشید.

اینجا بحث سر درست و غلط بودن مسائل اعتقادی شما و پدرتان نیست.
    بلکه حرف سر تعارض انتظارات شما از والدینتان هست که بخشی از آن با اعتقادات والدین شما همگون هست(کمک مالی به یک پسر مستقل در ازدواجش)و بخشی در تعارض با اعتقادات والدین شما هست.( تامین نکردن نظرات مشورتی والدین در ازدواج)

17. 5 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

مدیرهمدردی (چهارشنبه 15 تیر 90)

سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,668

تشکرشده 36,005 در 7,404 پست

Array

در راستای راهنمایی مدیر محترم همدردی باید عرض کنم .

شما نگاهی به جوامعی که تابع فرهنگ مدرنیته هستند بیاندازید ، در این جوامع یک پسر یا دختر وقتی فردی را برای ازدواج انتخاب می کند ، تامین مخارج و کلاً هر هزینه ای که برای این ازدواج هست به عهده خود آنهاست و والدین تعهدی برای خود در این زمینه نمی بینند . حتی از یک سن خاصی به بعد کاملاً باید مستقل باشند و خود خود را تأمین کنند .

اما در یک جامعه ای که خانواده ها سنتی عمل می کنند ، فرزند را تا تشکیل زندگی حمایت می کنند و حتی گاه بعد از آن نیز ( انواع ساپورتهای مالی و عاطفی به بهانه های مختلف ( هدیه های ازدواج ، سیسمونی ، هدیه ایام خاص ، هدیه خرید منزل و ..... که در جوامع سنتی رواج دارد نه مدرنیته ) پدر و مادرهای این خانواده ها با این ساپورتها به همون میزان حق مشاورت و ابراز نظر در انتخاب را برای خود قائل هستند و از فرزند توجه به فرهنگ و اعتقادات خانواده را انتظار دارند .

حال این شما و امثال شما هستید که اگر می خواهید مدرنیته عمل کنید پس هزینه های آن را هم در همه ابعاد خود باید تقبل کنید ، نه انتظار داشته باشید که در انتخاب مدرنیته عمل کنید و باقی موارد با شما سنتی رفتار شود .

حد معقول یک روند میانه است .

موفق باشید

19. 3 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

فرشته مهربان (چهارشنبه 15 تیر 90)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)