به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 10 فروردین 93 [ 12:48]
    سطح
    81
    Level completed: 58%, Points required for next Level: 212
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    SocialVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    8,122

تشکرشده 8,124 در 1,482 پست

حالت من
    Vaaaaay
    Array

+حجاب در ازدواج

سلام به همه دوستان تالار همدردی:

پیشاپیش عید نوروز مبارک....

من سوالی برام پیش امده که گفتم از فرصت استفاده کنم تا تعطیلات نوروز شروع نشده به یک اجماع نتیجه ای برسیم...

من می خوام در رابطه با مسئله حجاب در ازدواج صحبت کنم؟
    من بارها مطالب مختلف از حجاب رو در جاهای زیادی مطالعه کردم و پیشاپیش بگم که اصلا مد نظرم بررسی موضوع از دید مذهبی نیست چون به هر حال هر کدام از ما در یک سطح اعتقادی اجتماعی هستیم و نمی خوام در رابطه با اعتقادات و احادیث و ..صحبت کنم..
    سوال من اینه؟

من 3 مدل ازدواج دیدم:

1) هرو طرف در یک سطح اجتماعی فرهنگی مذهبی هستند و مثلا هردو یا باز هستند ( منظورم از باز= عدم زدن روسری ...و بلوز استین کوتاه پوشیدن و ..هست ) یا هردو معتقد به پوشش کامل زن مقابل نامحرم...خب که تا اینجا تفاهم حاکمه..

2) مواردی که در یک سطح نیستند ولی اختلاف زیادی با هم ندارند و تنها خواهان رعایت زدن روسری و یا مثلا لباس آستین بلند در پاره ای موارد که مرد صلاح می دونه هستند...

3)مواردی که کاملا اختلاف دارند و نهایتا هم کار اگر قبل ازدواج به جنجال کشیده نشده باشه در بعد ان حتما می کشه چون تو فرهنگ کاملا متضاد هستند..

** سرانجام گروه 1 و 3 معلومه...
    منتها گروه دوم....
    سوال من دقیقا از همین گروهه...

1) چه چیزهایی یک مرد احساس می کنه که علی رغم اینکه خودش هم خانواده مثل خانواده زنش داشته ولی از زنش در پاره ای موارد خواهان پوشش بیشتر هست؟

2) آیا زن که همه عمر این اعتقاد و نداشته و الان اگر حجابشو مثلا تنگ تر کنه یا گاها گشادتر آیا این بازگشت از اعتقادات یک عمرش نیست و این طور گذشته خودشو زیر سوال نمی بره؟

3)از کجا می توان مطمئن بود که مرد بعد از ازدواج خواهان دائمی شدن این پوشش ها جلو هرکس نیست و رو حرفش می ایسته؟

4)آیا شما به عنوان یک مرد دوست دارید زنتون این دستورو اجرا کنه و آیا به عنوان یک زن شما حاضرید از اعتقادی که یک عمر داشتید پا پس بکشید به خاطر ازدواج؟

و....
    ** من اصلا منظورم تفاوت های فاحش و زیاد نیست..یک تفاوت میانه مد نظرمه...
    خوشحال می شم دوستان خوبم نظراتشون رو بیان کنند ....

سارا

2. 5 کاربر از پست مفید سارا بانو تشکرکرده اند .

سارا بانو (دوشنبه 24 اسفند 88)

عضو همراه

آخرین بازدید
    پنجشنبه 23 دی 00 [ 03:31]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    VeteranSocial25000 Experience Points
    تشکرها
    6,022

تشکرشده 6,300 در 1,292 پست

Array

RE: حجاب در ازدواج

سلام به سارا عزیزم

خوب این معلومه که کسی که تا امروز پوششی نداشته حالا به خواست همسرش بخواد پوشش داشته باشه براش سخت هست و اگر این پوشش به طور کل باشه مثل نمونه ای که شما گفتید فرد دچار مشکل میشه و اگر به سرعت تغییر کنه برای این تغییر تضمینی وجود نداره .

اما اگر فرد مورد نظر خواستار پوشش فقط در مواردی باشه ، به نظرم چون به طور کل نیست و تعادلی برقرار هست مشکلات کمتر خواهد بود . البته چنین خواسته ای می تونه به علت شدت علاقه طرف مقابل باشه اما شما گفتید که فرهنگ خانوادگی این دو نفر با هم یکسان هست ، اینجا در جواب سوال 1 باید گفت خوب این که طرف در پاره ای از موارد رعایت حجاب رو می خواد می تونه و به احتمال زیاد به این دلیله که هم جنس های خودش (مردها) رو بهتر می شناسه و مطمئنا علت رفتارها و نگاه های یک مرد رو بهتر از شما که زن هستید تشخیص خواهند داد .

در مورد سوال دوم هم باید بگم نه چون تعادلی برقرار هست و مرد از زن نخواسته که به طور کل تغییر رفتار بده

در مورد سوال سوم هم باید گفت خوب که میشه صحبت کرد و به نتیجه رسید و خانم از آقا بخواد که این اطمینان رو بهش بده که این برخی موارد نشه تمام موارد . به نظر من اگر خانم در صداقت مرد شک نداشته باشه به این اطمینانی که از سوی آقا براش حاصل شده کفایت می کنه .

مورد چهارم اگر منظورت همونطور که گفتی به صورت میانه باشه و در برخی موارد پس این که گفتی از اعتقاداتی یک عمرداشته پا پس بکشه اصلا درست نیست مگر این که رعایت حجاب در برخی موارد هم برای زن غیر قابل تحمل باشه .

4. 2 کاربر از پست مفید baran.68 تشکرکرده اند .

baran.68 (دوشنبه 24 اسفند 88)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 اسفند 94 [ 11:19]
    سطح
    93
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 551
    Overall activity: 6.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,205

تشکرشده 4,459 در 1,179 پست

Array

سلام سارا.

بخاطر اینکه مدتی هست بسیار سرگرم(مشغول) هستم..تنها یک پاسخ کوتاه از من به عنوان یک پسر بپذیر تا در فرصت مناسب به بقیه سوال ها جواب دهم.

اگر مردان و برخی از افراد جامعه بر "حجاب" زن تاکید می کنند فلسفه ای دارد. در واقع یکی از فلسفه های مهم حجاب آن است که ::

مردان در انتخاب همسر تنها به اندام و ظاهر آنان توجه نکنند. اگر فردی حجابی متوسط داشته باشد(در حد عرف) قطعا مرد برای انتخاب او به اخلاقیات و سایر معیارها بیشتر از معیار فرعی که همان "جذابیت ظاهری" زن است توجه خواهد کرد.

بنابراین "حجاب" یک حسن بزرگ برای مردان و زنان جامعه است...

برای زنان>> داشتن و اختیار همسری که بر معیارهای اخلاقی و سایر معیارها های اصلی توجه بیشتری دارد تا ظاهر.... در نتیجه درصد خطا کاهش پیدا می کند.

برای مردان>> تصمیم گیری و انتخاب درست در شرایط مهم و عدم مجذوب شدن در جذابیت های فعلی و زودگذر.

.....................

قطعا اگر فرصت کردم... به بقیه سوال ها پاسخ خواهم داد.. موفق باشید

6. 6 کاربر از پست مفید حسین پور تشکرکرده اند .

حسین پور (دوشنبه 24 اسفند 88)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 02 اسفند 89 [ 16:24]
    سطح
    50
    Level completed: 1%, Points required for next Level: 198
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    1,677

تشکرشده 1,685 در 458 پست

Array

[align=justify]سلام

سارا جان بهتر نیست به جای طرح کلی این سوال، شرایط خاص خودت رو توضیح بدی که بتونیم روی اصل موضوع تمرکز کنیم، و نتیجه مفیدتری حاصل بشه؟

اطلاع از ویژگی های منحصر به فرد شخصیت افراد و شرایطشون مانع از بیان نظرات شخصی می شه.
    [/align]

8. 2 کاربر از پست مفید THEN تشکرکرده اند .

THEN (چهارشنبه 26 اسفند 88)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 اسفند 94 [ 11:19]
    سطح
    93
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 551
    Overall activity: 6.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,205

تشکرشده 4,459 در 1,179 پست

Array

سارا عزیز ازدواج "محدودیت" نیست. همان گونه که در دوست داشتن نباید معشوق را محدود به زمان و مکان و علایق کرد در ازدواج نیز همین گونه است.

ازدواج یعنی رسیدن به یک نقطه تفاهم مشترک بر سر مسائل.

می گویند روان شناسی یعنی "شناخت خویشتن"...اما می دانی مشکل کجاست؟ اینکه هیچ کس حاضر نیست خودش را بشناسد.

حال شما خود را چگونه شناخته ای؟! و همچنین همسرت را؟!

اختلاف نظر در هر ازدواجی وجود دارد اما مهم چگونگی مطرح کردن و حل آنان است.

سارا عزیز گاهی ما به اشتباه می پنداریم تحمیل عقاید خود یعنی در دسترس نگه داشتن همسر خود. در واقع هر کسی می کوشد دیگران را همسو با عقاید خویش گرداند.

به همین خاطر توصیه می شود قبل از ازدواج و در مراسم آشنایی... سوالات در مورد "حجاب" کلی نباشد... یعنی نگویم آیا شما با حجاب موافقید یا نه؟؟ بلکه بگوییم اگر روزی پسرخاله من در خانه ما میهمان بودنند و من در کنار او پوشش آزاد(بدون روسری یا پوشش ناقص) داشتم واکنش تو چه خواهد بود؟

اما پاسخ سوالات::

1>> نوع بینش و تجارب زندگی یک مرد طرحواره و عقاید آن مرد را می سازد. اگر طرحواره (منبع اطلاعات) فردی از همان ابتدا بر این باور استوار باشد که زن بدون حجاب زن نامطمئنی است ...حتی اگر پاکیزه ترین زن دنیا هم نسیبش شود باز هم خواهد گفت باید حجاب کامل را رعایت کنی.. حتی اگر خانواده خود مرد خانواده آزادی باشند.

2>>بازهم این مورد مربوط به طرحواره و عقاید زن می شود.... اگر زنی ملاک محبوب و محجوب بودن را در پوشش جست و جو کرد هرکز نمی تواند از عقاید گذشته خود برگردد اگر هم برگردد در آینده دچار تعارض خواهد شد.

3>>در ازدواج یک نوع تعهد متقابل حاکم است ..امروز و قبل از ازدواج هردو تعهد می کنیم و بر سر موضوع حجاب بر توافق می رسیم... یعنی چه؟؟
    یعنی انتخاب می کنیم و مسئولیت انتخاب هرچه باشد برعهده می گیریم.. بنابراین بعد ازدواج بازگشت از حرف و تعهد اولیه یک پیمان شکنی محسوب شده و یک نوع سلب مسئولیت است که هیچ توجیه ی ندارد.

4>>مردان از زنان برتر نیستند و همان گونه زنان بر مردان.... علایق و اعتقادات هر کس محترم است ازدواج و دوست داشتن نباید مبنای محدودیت و دستور قرار گیرد که اگر غیر این باشد احترام و شرافت انسانی زیرپا گذاشته می شود. کسی که می پندارد با ازدواج محدود و تابع خواهد بود همان بهتر ازدواج نکند. زیرا از همان ابتدا هدف و نیت او زیر سوال است.

بدانیم و قبول کنیم هر کس برای خود طرز فکری دارد که قابل احترام است... پیشنهاد بدهیم ولی سوء استفاده نکنیم ...دوست بداریم ولی محدود نکنیم...

در کل خانم های تالار باید توجه کنند زنان همیشه بدنبال تکیه گاه مطمئن بوده اند و هستند و همسر (مرد) آنان بهترین تکیه گاه است.

جدا از باورهای دینی...دختران جامعه ما در شرایط حساسی قرار دارند از طرفی با حجوم فمینیست ها روبه رو هستند که آنان را مانند عروسک های زیبا درآوردند و از طرفی مورد حجوم متعصبین افراطی که می خواهند زنان را در محدودیت ناشی از حجاب قرار دهند. بنابراین باید آگاه بود.

موفق باشید

10. 5 کاربر از پست مفید حسین پور تشکرکرده اند .

حسین پور (سه شنبه 25 اسفند 88)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 09 اسفند 96 [ 15:33]
    سطح
    93
    Level completed: 34%, Points required for next Level: 666
    Overall activity: 3.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    4,250

تشکرشده 4,202 در 1,430 پست

Array

براي جواب دادن برمي گردم ساراگلي...

اما با فيلوسارا موافقم سوالت خيلي كلي هست...من يه كم قاطي كردم...

برميگردم...

12. کاربر روبرو از پست مفید parnian1 تشکرکرده است .

parnian1 (چهارشنبه 26 اسفند 88)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 10 فروردین 93 [ 12:48]
    سطح
    81
    Level completed: 58%, Points required for next Level: 212
    دستاوردها:
    SocialVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    8,122

تشکرشده 8,124 در 1,482 پست

حالت من
    Vaaaaay
    Array

سلام:

ممنونم از دوستان عزیزم با نظراتشون و ممنونم از نقاب عزیز..
    حرف های شما برای من جای تامل داشت..ممنونم.
    خدمت سایر دوستان خوبم عرض کنم...که مورد دوم که مورد سوالم هست رو کمی باز می کنم..

در این دسته هردو فرد دارای فرهنگ یکسانی هستند و اگر تفاوتی وجود دارد خیلی جزئی و قابل گذشت است..منتها اقا از خانم می خواهد که در پاره ای شرایط افراد که خود وی صلاح نمی داند که مثلا زنش رو بدون روسری ببیند یا مثلا بلوز استین کوتاه در مقابل انها مثلا روسری بزند ولی در رابطه با سایرین مشکلی نمی بیند و تنها معتقد است که گاهی که لازم می داند خانم حرف وی رو زمین نزنه و انجام بدهد..
    حالا به نظر شما چه چیزی در یک مرد موجب این درخواست می شود..
    این طور که من فهمیدم و پرس و جو کردم اقایون گویا در برخی پسران یا مردان چیزهایی می بنند که شاید از دید یک خانم پنهان باشه ..ایا چنین چیزی هست؟
    ایا این دلیل بدبینی یک مرد نیست؟
    و ایا خانم به نظر شما باید تا چه حد اجابت کند و یا چطور در مقابل این درخواست گاهگاهی رفلکس بدهد که موجب کنش نشود؟
    بازم از شما ممنونم...

14. کاربر روبرو از پست مفید سارا بانو تشکرکرده است .

سارا بانو (پنجشنبه 27 اسفند 88)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    شنبه 27 فروردین 90 [ 20:38]
    سطح
    37
    Level completed: 71%, Points required for next Level: 44
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    349

تشکرشده 355 در 151 پست

Array

1) آدمی زاد در چند سال اول ازدواج نسبت به همسر خود بسیار حریص است و می خواهد آن همسر، تمام و کمال مال خود باشد.

خوب با این خصوصیت، فرضا همسر شما حرف ها و کارهای ناشایستی از چند نفر شنیده و دیده. مطمینا جلوی اون چند نفر بسیااار نسبت به شما و ظاهر شما حساسیت نشون می ده. اما بعد از چند وقت که این آتش حریص بودن خوابید و از طرفی شما را هم عمیق تر شناخت، این محدودیت ها خود به خود برداشته می شوند.

2) زندگی خیلییی نرم تر از این حرف هاست. چرا سخت می گیرید؟ گذشته زیر پا گذاستن چیه؟ گاهی آدم عقیده ای رو قبول نداره، اما به خاطر مصلحت (مانند آرامش دو طرف) اون کار رو انجام می ده.
    عقیده شما که تغییر نکرده.
    در ضمن، شما در کنار عقیده حجاب خودتون، عقیده ی دیگه ای هم دارید به اسم "سازگاری و تعامل با همسر".
    میانگین این دو تاست که جواب نهایی رو می ده.

16. 2 کاربر از پست مفید reihaneh تشکرکرده اند .

reihaneh (پنجشنبه 27 اسفند 88)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 10 آبان 00 [ 00:10]
    سطح
    80
    Level completed: 94%, Points required for next Level: 30
    دستاوردها:
    VeteranTagger Second Class10000 Experience PointsSocial
    تشکرها
    2,510

تشکرشده 2,960 در 521 پست

حالت من
    Khonsard
    Array

سلام سارا جان،

پاسخ شما رو در زیر نوشتم...

------------

سلام:

ممنونم از دوستان عزیزم با نظراتشون و ممنونم از نقاب عزیز..
    حرف های شما برای من جای تامل داشت..ممنونم.
    خدمت سایر دوستان خوبم عرض کنم...که مورد دوم که مورد سوالم هست رو کمی باز می کنم..

در این دسته هردو فرد دارای فرهنگ یکسانی هستند و اگر تفاوتی وجود دارد خیلی جزئی و قابل گذشت است..منتها اقا از خانم می خواهد که در پاره ای شرایط افراد که خود وی صلاح نمی داند که مثلا زنش رو بدون روسری ببیند یا مثلا بلوز استین کوتاه در مقابل انها مثلا روسری بزند ولی در رابطه با سایرین مشکلی نمی بیند و تنها معتقد است که گاهی که لازم می داند خانم حرف وی رو زمین نزنه و انجام بدهد..
    حالا به نظر شما چه چیزی در یک مرد موجب این درخواست می شود..
    این طور که من فهمیدم و پرس و جو کردم اقایون گویا در برخی پسران یا مردان چیزهایی می بنند که شاید از دید یک خانم پنهان باشه ..ایا چنین چیزی هست؟
    ایا این دلیل بدبینی یک مرد نیست؟
    --------------------
    بله، چنین چیزی هست...

من نمیدونم شما خانمها تا چقدر متوجه نگاه‌های بد میشین، اما مردها جنس هم رو بهتر میشناسن، و کاملا نگاه از روی هوس یا ... رو متوجه میشن...

حالت دیگه که وجود داره این هست که گاهی اوقات، در ذهنشون بک گراندی که از فردی دارن بسیار مخدوش و تیره هست، برای مثال میدونن که اقای فلانی‌ که حتی شاید دوست بسیار نزدیکشون هم هست فردی هوس باز هست و بنابرین، ترجیح میدن با توجه به سابقه‌ای که در مورد این فرد در ذهن دارن و حداقل پتانسیلی که در این فرد برای داشتن نگاه از روی هوس انتظار میره، همسرشون در مقابل این فرد پوشیده باشه...

پاسخ سوال دیگرتون این هست:نه، دلیل بدبینی یک مرد نیست، اگر حالت افراطی داشت و در مورد همه بود، بله دلیل بر بدبینی داشت...

اما در حال حاضر، این حساسیت تنها در مورد افراد خاصی‌ وجود داره و نه همه، و مطمئناً دلیلی‌ خاص برای حساسیت به این افراد خاص وجود داره که میتونه ریشه در نحوه رفتار، طرز برخورد، یا نوع نگاهشون در مواجه با شما باشه یا بک گراند منفی‌ که در ذهن همسرتون در مورد این افراد وجود داره...

--------------------------------------

و ایا خانم به نظر شما باید تا چه حد اجابت کند و یا چطور در مقابل این درخواست گاهگاهی رفلکس بدهد که موجب کنش نشود؟
    بازم از شما ممنونم...
    ------------------------------
    به نظر من، با توجه به اینکه این تفاوت فرهنگی‌، اعتقادی چندان نیست و شاید اصلا وجود خارجی‌ نداره، چرا که این حساسیت تنها در مورد افراد خاصی‌ هست،

اجابت این درخواست مرد، هزینه چندانی برای زن نداره، اما در مقابل کمک زیادی به آرامش مرد و حتی کاهش حساسیت ‌او در این زمینه میکنه...

و در کلّ، برای مثال اگر مشکل بر سر این بود که شما در کل زندگیتون تا دیروز مانتو پوشیدین و حالا همسرتون انتظار داشت شما چادر بپوشین، بله جای بحث بسیار جدی داشت...اما الان به نظرم اینکه زندگی‌ رو به کام خودتون و ایشون سر این مسائل تلخ کنین، ارزشش رو نداره...

سارای عزیز، خواهر خوبم،

باور کن، این حساسیت‌ها رو همه مرد‌ها دارن، حداقل در مورد کسانی‌ که براشون مهم هستن و دوستشون دارن، به خصوص همسرشون...

من انتظارشو نداشتم، اما اینگونه حساسیت هارو حتی دوست ایتالیایی‌ من هم در مورد دوست دخترش در مقابل بعضی‌ از دوستانش داره...

منتها مراتبش فرق میکنه، منظورم اینه که در فرهنگ ما به شکل روسری ظهور میکنه، در فرهنگ اینها به شکل لباس پوشیده تر پوشیدن یا حتی حاضر نشدن در برخی‌ محیط‌ها که بعضی‌ از دوستان دیگرش هم هستن...

خلاصش اینکه به نظر من، ، خیالش رو راحت کن
    ...

K

18. 8 کاربر از پست مفید kamran2007 تشکرکرده اند .

kamran2007 (پنجشنبه 27 اسفند 88)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 09 اسفند 96 [ 15:33]
    سطح
    93
    Level completed: 34%, Points required for next Level: 666
    Overall activity: 3.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    4,250

تشکرشده 4,202 در 1,430 پست

Array

به نظر من هم كار سختي نيست كه به درخواست همسرت در مقابل برخي افراد حجاب داشته باشي....ميتونم حدس بزنم علت ترست از اجابت اين درخواست چيه...نترس طوري نميشه....ببين من در مورد خودم روز اول به احسان گفتم حالت ديفالت من بدون روسري هست ok؟ گفت باشه....يه روزي يه مهمون خاصي داشتند بهم گفت اگه ميشه جلوي حاج اقا فلان حجاب داشته باش...
    علت اين درخواستش اين بود كه حاج اقا...ناراحت ميشه....

پس علاوه بر عاملي كه كامران ذكر كرد يعني اينكه شايد بك گراند شخصيت طرف توي ذهن نامزدت خوب نباشه ممكنه اين علت هم وجود داشته باشه كه به خاطر احترام به اون شخص از تو ميخواد حجاب داشته باشي...
    درسته؟

ببين من خودم هيچ اعتقادي به روسري ندارم اما معمولا لباس باز هم نميپوشم....در جاهايي كه ميدون طرف مقابلم از بي حجاب بودن من معذب هست به خاطر احترامي كه براش قائلم روسري ميزنم ...

اصلا هم برام سخت نيست....

20. کاربر روبرو از پست مفید parnian1 تشکرکرده است .

parnian1 (پنجشنبه 27 اسفند 88)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)