به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    دوشنبه 06 مرداد 99 [ 20:33]
    سطح
    61
    Level completed: 80%, Points required for next Level: 60
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    38

تشکرشده 22 در 16 پست

Array

هرچی بیشتر میفهمم اعصابم بیشتر به هم میریزه

سلام دوستان

تقریبا دوسالی میشه روی به مطالعات روانشناسی آوردم مباحثی مثل مثبت اندیشی مثل مهارت های ارتباطی مثل قانون جذب و روانشناسی کسب و کار و....
    اما مشکلی که دارم هرچی بیشتر کتاب میخونم بیشتر به اخلاقیاتم و طرز فکرم شک میکنم.
    کل طرز فکرم رو دارم میبرم زیر سوال
    میترسم روانی بشم.جدی میگم.

چند تا مثال میزنم
    - مثلا تا الان من دوست داشتم در همه زمینه ها اطلاع کسب کنم بدم نمیومد مباحثی مثل آشپزی رو هم در حد کلی بلد باشم تا جایی گیر کردم از پس خودم بر بیام.ولی الان خوندم مرد با انجام چنین کارهایی مردونگیش زیر سوال میره.وقتی هم به طور غیر مستقیم توی خونواده از بقیه میپرسم اون ها هم همین نظر رو دارن که مرد نباید زیاد تو این چیزا ریز بشه

-یا مثلا من خیلی شوخ طبعم ولی فهمیدم این هم از شخصیت آدم توی اجتماع کم میکنه به خاطر همین
    شوخ طبعیم خیلی مسخره شده.یه چیزی بین جدی و شوخی.....هر چی زور میزنم نمیتونم جدی باشم.

- قبلا یکی باهام شوخی میکرد اصلا بدم نمیومد تازه همراهیش هم میکردم.الان چون میدونم ممکنه روش باز بشه زیاد جدی نمیگیرم یا برخورد جدی میکنم با طرف که تعجب میکنه!

- گفتم روانشناسی کسب و کار هم میخونم.مثلا چند شب پیش رفتم خرید دیدم طرف خلی با لحن بدی جواب داد هرچند ارزون میگفت ولی رفتم از مغازه بغلیش خرید کردم که گرون تر میداد چون خونده بودم که لحن فروشنده در خرید مشتری تاثیر زیادی داره هرچند ارزون هم بده

مورد های زیادی هم هست که اگه بگم خیلی طولانی میشه

کلا به همه چیزم دارم شک میکنم.اعصابم به هم ریخته.مشکلم اینه که هنوز نتونستم به یک الگوی درست رفتاری برای خودم در ذهنم برسم.به خاطر همین میترسم.یعنی توی ذهنم الان نمیدونه شوخ طبعی خوبه یا بده...محبت خوبه یا بده....الان جای این کار هست یا نه....چون مطالعات زیاد بوده به خیلی از رفتارهام شک میکنم.
    چه طوری میتونم به یک تعادل رفتاری برسم؟

2. کاربر روبرو از پست مفید yekidota تشکرکرده است .

yekidota (شنبه 15 مهر 91)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 14 آبان 94 [ 15:10]
    سطح
    59
    Level completed: 10%, Points required for next Level: 180
    Overall activity: 19.0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    527

تشکرشده 528 در 161 پست

Array

RE: هرچی بیشتر میفهمم اعصابم بیشتر به هم میریزه

سلام

ميتونم تا حدي بفهمم چي ميگيد

ببينيد مسائل روانشناسي خيلي پيچيده است چون ماها خيلي پيچيده هستيم تركيبي از خلقيات و روحيات مختلف

حتي ممكنه ادم در مورد مسائل پزشكي هم گيج بشه يكي ميگه نمك خوبه يكي ميگه بده يكي ميگه چايي خوبه يكي ميگه بده

خيلي مواقع توصيه هاي كتاب ها براي به تعادل رساندن هست مثلا به كسي كه خجالتي است ياد ميده كه پررو باشه تا به تعادل برسه حالا اگه كسي كه خجالتي نيست به اون دستورات عمل كنه خوب ممكنه واقعا پررو بشه :)

بنابراين فكر ميكنم لازم باشه علت و فلسفه هر كاري را برا خودتون اول تجزيه و تحليل كنيد و بعد به نسبت اون فلسفه و شرايط خودتون عمل كنيد

نكته ديگه اينه كه خيلي از توصيه هاي كتابهاي روانشناسي بومي سازي نشده و ممكنه با فرهنگ ما همخواني نداشته باشه مثلا اينكه هميشه لبخند به لب داشته باشيد وبه ديگران لبخند بزنيد در اين كشوري كه من هستم خيلي عادي است اما در ايران چنين رفتاري بعضا طبعات ديگه اي ممكنه داشته باشه

و در اخر اينكه بعضيهاش برا شرايط ايدهال گفته شده كه ما هنوز با اون خيلي فاصله داريم

خلاصه اين كه سعي كنيد قبل از عمل به هر توصيه اي اول اون را در درون خودتون خوب حلاجي كنيد تا دچار تعارض با دانسته هاي موجودتون نشه

4. 8 کاربر از پست مفید سید1387 تشکرکرده اند .

سید1387 (شنبه 15 مهر 91)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    61
    دستاوردها:
    تشکرها
    38

تشکرشده 22 در 16 پست

Array

مرسی سید جان
    ببینید بعضی اوقات خب در جایگاهی نیستم که بخوام حلاجی کنم
    مثلا همون مثال آشپزی من از کجا بدونم که مردونگی آدم زیر سوال میره یا نه؟
    وقتی میپرسم می بینم از یک طرف بعضی اوقات نیاز هست بلد باشم از طرفی هم میگن این کارای خاله زنکی رو مرد نباید انجام بده!

یه چیزی که ازش میترسم اینه که ازدواج کنم و هنوز به اون تعادل نرسیده باشم.یعنی ندونم چه طور با همسرم رفتار کنم که به عنوان مثال از رفتارم سو استفاده نکنه و مشکل خیلی از کاربران این تالار رو که تاپیک میزنند در مورد مشکل زندگی مشترکشون نرسم و...

مثلا توی یه تاپیک یکی میاد تاپیک میزنه که خانمش بهش خیانت کرده.جواب میگیره که باید قاطعیت نشون میدادی از قبل و خیلی ریزه کاری های دیگه
    یا یکی میاد تاپیک میزنه شوهرم شکاکه و همش میخواد نظر خودشو قالب کنه و...

اینجا من دقیقا هنگ میکنم!!!!!!
    که باید قاطعیت داشته باشم یانه!
    این یه مثال بود فقط

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 14 آبان 94 [ 15:10]
    سطح
    59
    Level completed: 10%, Points required for next Level: 180
    Overall activity: 19.0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    527

تشکرشده 528 در 161 پست

Array

ببين زندگي كردن و تصميمات زندگي يه مهارت يه هنره

يعني چي؟ يعني مثل رانندگي

نميدونم راننده هستي يا نه اما حتما با چيزي كه ميگم ميتوني ارتباط بگيري
    رانندگي هم هنره... اولش يكي مياد به ادم ميگه اين كلاج اين دنده اين فرمان و ترمز... قوانين را هم ياد ميگيري
    اما واقعا راننده شدي يا نه؟
    نه انچيزي كه يه فرد را راننده واقعي ميكنه مهارت رانندگي هست نه علم رانندگي
    مثلا من ميدونم تو جاده سرعت مجاز ٦٠ تاست اكثر مواقع هم اين را رعايت ميكنم اما يه وقت در موقعيت تصادف هستم براي فرار از اون موقعيت ممكنه ٧٠ تا هم برم و بعد دوباره برگردم به ٦٠

نميدونم تونستم منظورم را بگم يا نه
    زندگي فرمول نداره مثل رانندگي كه نداره
    شما تو كتابها تو اين سايت و تو تجربه ديگران علم زندگي را بيشتر ياد ميگيري اما مهارتش موقعي بدست مياد كه بتوني اينها را با شرايط خودت تطبيق بدي

بعضي چيزها هم برا تمرين لزومي نداره مناهل باشي مثلا اينكه چه ميزان قاطعيت و چه ميزان انعطاف لازمه اينكه كجا و در چه موردي را ميتووني از الان در روابطت با دوستانت و خانواده تمرين كني

بعضي مثالهايي هم كه زدي به نظرم در مقابل هم قرار نميگيره مثلا شكاكيت با قاطعيت دو مقوله متفاوت هست
    شكاك بودن در مقابل اعتماد
    قاطعيت در مقالل انعطاف

بايد برا هركدوم تو ذهنت براساس شناخت خودت تعريف داشته باشي و به همون پايبند باشي و باهمون روند زندگيت را پيش ببري حالا ادمها از منابع مختلف براي تعريف و شناخت اين حدود استفادت ميكنند بعضي از مذهب بعضي عرف و...

بهرحال از هر طريقي اين مفاهيم را برا خودت تعريف كردي بايد بپذيري كه ممكنه با ديگران متفاوت باشه چه در تعريف و شناخت چه در بكارگيريش يا همون مهارت

مثال بزنم من با جمعي از دوستام رفته بودم بيرون كه اكثر مجرد ويكيشون متاهل بود اون دوست متاهلم شروع كرد راجع به ظاهر يكي دو تا دختر نظر دادن من به شوخي بهش گفتم تو الان ديگه متاهلي و نبايد اينجور حرف بزني انوقت به من ميگه سيد تو خيلي وفاداري! اين مثال را زدم كه بگم چه قدر محدوده و مهارت ما ها باهم فرق ميكنه

خلاصه اينكه خوبه ادم علم زندگي پيدا كنه اما مهارت زندگي صرفا با تجربه و براساس شرايط موجود حاصل ميشه
    نگاه به ديگران براي تجربه اموزي خوبه اما تقليد از ديگران خطرناك!
    بعد از كسب علم زندگي ميشه با تجربه اين علم در شرايط گوناگون مهارت را كسب كرد

در مورد اشپزي به نگاهت به جايگاه مرد تو زندگي برميگرده
    اگه نگاه سنتي را بپزيري ميگه مرد نبايد پاشا تو اشپزخونه بذاره
    نگاه مدرن ميگه ما باهم دوستيم يه شب من غذا ميپزم يه شب تو
    خوب مثلا تجزيه وتحليل اين مساله از اين دو ديدگاه كاملا متفاوت خواهد بود

برا همين گفتم لازمه مسائل را حلاجي كني تا بتوني اينجوري به قضيه نگاه كني

وقتي حلاجي شد انوقت جايگاه خودت را ميدوني و هيچ وقت هم متزلزل نميشي با حرف ديگران كه مثلا بگند مردسالاري يا زن ذليل :)

7. 8 کاربر از پست مفید سید1387 تشکرکرده اند .

سید1387 (شنبه 15 مهر 91)

عضو فعال

آخرین بازدید
    دوشنبه 24 خرداد 00 [ 00:30]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    Veteran50000 Experience PointsSocialTagger First Class
    تشکرها
    9,001

تشکرشده 10,163 در 2,191 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط سید1387
    شما تو كتابها تو اين سايت و تو تجربه ديگران علم زندگي را بيشتر ياد ميگيري اما مهارتش موقعي بدست مياد كه بتوني اينها را با شرايط خودت تطبيق بدي
    ضمن تأیید ارسال های دوستان،
    کسب مهارت در زندگی بسیار عالی است، اما در ادامه دو چیز مهم است:1-مدیریت این مهارت ها ، هر مهارتی در جای خود یعنی هر سخن جای و مکانی.2- هر چیز خوبی همیشه خوب نیست؛ شما باید سعی کنید رفتار و طرز فکری داشته باشید که از صافی اجتماع رد شود.
    مثلا" در میان تمامی علوم فلسفه، یکی را بسیار می پسندم و قبول دارم، فلسفه تلفیقی( فلسفه ای که از تمامی علوم فلسفه بهترین ها را انتخاب میکند ،مثلا" بهترین روش تربیتی، بهترین نگرش به دنیا)
    قرار نیست اگر شوخی طبعی یک عادت خوب و پسندیده است، همیشه شوخ طبع شویم یا انقدر شورش در میاد که میشه مسخره بازی ، یا اینکه دیگه نمیتوانیم جدی باشیم،
    قرار نیست با همه از در محبت وارد شد، چون اگر این روال رفتاری مداوم باشد در همه جا، نه تنها ازت سو استفاده میشه بلکه چوبش رو هم میخوری.

رفتار و نگرش ادم باید متناسب با اجتماع باشد، رفتار را مثل یک پازل باید کنار هم قرار داد تا هم مقبول خودت باشد هم جامعه.

9. 3 کاربر از پست مفید keyvan تشکرکرده اند .

keyvan (شنبه 15 مهر 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 28 آبان 92 [ 23:41]
    سطح
    19
    Level completed: 18%, Points required for next Level: 82
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    135

تشکرشده 139 در 45 پست

Array

خوب این که اعصاب خوردی نداره . اتفاقا خیلی هم خوبه که دارید متوجه رفتار های ناپسندتون میشید و خودتون رو اصلاح می کنید . همه ما وقتی یه رفتار اشتباهی رو که فکر می کردیم درسته انجام می دادیم سخته که ترکش کنیم همه ما آدما کم و زیاد از این مسائل داریم .
    فکر می کنم شما هنوز ازدواج نکردید . خیلی از تغییرات رو در رابطه با ازدواج خواهید داشت . پس اصلا اعصابتون خرد نشه . شما دارید شان و شخصیت اجتماعیتونو بالا می برید اصلا بد نیست .
    کلیشه ای و از روی تئوریاتی که خوندید رفتار نکنید . مثلا در رابطه با آشپزی به عنوان علاقتون نگاه کنید مثل کسی که به موسیقی علاقه داره آشپزی هم نوعی هنر محسوب می شه اصلا کی گفته آشپزی مخصوص خانم هاست خودتون هم می دونید که بهترین آشپزای دنیا مرد هستند.
    لزومی نداره شما هر شب و روز غذا درست کنید نه بلکه گاهی به عنوان علاقه آشپزی کنید هیچ ایرادی که نداره هیچ خیلی هم جالب و خوبه . من شوهرمم گاهی از روی علاقه آشپزی می کنه و من به عنوان همسرش خیلی هم خوشحال می شم و به نظر من خودش به نوعی ایجاد تنوع می کنه .
    در مورد مسائل دیگه روانشناسی هم همین طور به قضایا نگاه کنید در هر موقعییتی با توجه به اطلاعاتتون بهترین تصمیمو بگیرید . مثلا گاهی خوبه آدم شوخی مناسب و به جایی داشته باشه آدمای خشک هم خیلی مورد پسند نیستند. بله شوخی بیش از حد آدمو از چشم دیگران میندازه و می گن چه آدم شوتیه پس با این اطلاعات روانشناسی بهترین تصمیمو بگیرید .
    روانشناسای خوب هم همین طور برخورد می کنند.بیشتر از اینکه اطلاعاتتون به درد بخوره مهارت هایی که با اطلاعاتتون به دست میارید مهم اند .
    مثل یه آدم تحصیل کرده که وقتی وارد بازار کار می شه مهارت هاش مهمتر از تئوریاتیه که خونده . دقیقا روانشناسی هم همینطوره.

11. کاربر روبرو از پست مفید مهسایی تشکرکرده است .

مهسایی (شنبه 15 مهر 91)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    61
    دستاوردها:
    تشکرها
    38

تشکرشده 22 در 16 پست

Array

ممنون دوستان
    از اینکه مثل همیشه لطف کردید و راهنمایی کردید
    موفق باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)