به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 10 اردیبهشت 98 [ 12:47]
    سطح
    95
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 473
    Overall activity: 30.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassOverdriveSocial10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    5,037

تشکرشده 6,499 در 1,515 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array

چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    الحـــمدلله الذی جعلنا من المتمسّکین بولایة امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع)

دوستان خوب همدردی سلام
    امروز عید غدیر است و این عید را خدمت همگی تبریک عرض می کنم.
    دوستان اگر واقعا به ولایت امام علی علیه السلام متمسک هستیم؛ اگر واقعا مسلمان و شیعه هستیم، اگر واقعا شفاعت اهل بیت را می خواهیم خوب می دانیم که ستون دین نماز هست(طبیعتا نماز واقعی).
    بعد از خواندن این پست #10راجع به شهید بابایی تصمیم گرفتم که تاپیکی بزنم تا بهانه ای باشد که بیشتر و عمیق تر بر روی نمازم کار کنم و خیلی دوست دارم هممون با هم این مسیر را آغاز کنیم و به هم کمک کنیم.که خودم بیشتر از همه به کمک احتیاج دارم و انرژی شما دوستان به اینکه عالم بی عمل نباشم قطعا بهم کمک خواهد کرد...

در این تاپیک سعی می کنم به مرور سخنرانی ها (از آقای رائفی پور و آقای پناهیان و...) یا متن هایی که راجع به نماز گوش دادم و یا خواندم را همراه خلاصه بگذارم.و همین طور برخی از روایات و احادیث و برخی از راهکارها و تجربه هاو...

اصلا بیایید ببینیم...
    چرا نماز می خوانیم؟
    چرا نماز را به این شکل می خوانیم؟
    و چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟

امام صادق علیه السلام می فرمایند:
    لن تنال شفاعتنا من استخف بالصلاة
    هر کس نماز را سبک بشمارد شفاعت ما هرگز به او نمی رسد

پس هرکس که واقعا محب اهل بیت هست و می خواهد در گروه شیعیان باشد و از شفاعت آنها بی بهره نگردد؛ در این عید غدیر؛ یک یا علی محکم بگوید و سعیش را در این جهت بکند!

اگر روزی ،محبت کردی بی منت، لذت بردی بی گناه ، بخشیدی بی شرط
    بدان آن روز را واقعا زندگی کرده ای

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

حسرت کرب و بلا در دل من پنهانیست؛
    من ندانم که چه اندازه ز عمرم باقیست؛

کربلا گر نشدم دعوت، از این بار گناه،
    ضامن من بشود ضامن آهو کافیست؟

با توکل بر خدای متعال:محکم، با امید و با انگیزه

2. 22 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

abi.bikaran (دوشنبه 21 مهر 93), baitollah-abbaspour (چهارشنبه 04 شهریور 94), Eram (دوشنبه 21 مهر 93), m.reza91 (دوشنبه 21 مهر 93), Mvaz (جمعه 27 خرداد 01), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), parsa1400 (دوشنبه 21 مهر 93), rayehe (دوشنبه 21 مهر 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), فدایی یار (دوشنبه 21 مهر 93), فرشته مهربان (چهارشنبه 31 تیر 94), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 21 مهر 93), گیسو کمند (یکشنبه 04 مرداد 94), واحد (جمعه 02 آبان 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مسافر زمان (دوشنبه 21 مهر 93), آرام دل (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94), رزا (دوشنبه 21 مهر 93), سایت یار (جمعه 08 اسفند 93), شمیم الزهرا (جمعه 16 آبان 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    یکشنبه 03 اسفند 99 [ 10:31]
    سطح
    89
    Level completed: 82%, Points required for next Level: 92
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    SocialOverdriveTagger First Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    3,890

تشکرشده 2,698 در 675 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array
    بانو مصباح سلام

عیدتون مبارک . انشالله که هر حاجتی داری روا بشه . خواستم خصوصی براتون بزارم پیام تبریک عیدو که پست تونو دیدم .

تلاش شما تو این زمینه قابل تحسینه و همراه با پاداش . راستش با خودم گفتم شاید تو یکی از این دو عید تو تالار از طرف شما یا بانو فرشته اردیبهشت یه شیرینی میخوریم . ولی گویا جا خوش کردین و بهتون خوش میگذره . خب معلوم نمیکنه دیگه
    در هر حال من براتون بهترین ها رو آرزو دارم هم شما هم بانو فرشته اردیبهشت .

و دیگه اینکه من قرار بود مطلبی براتو بزارم از خواب و تعبیر که یادم نرفته .به وقتش علتی داره که بعدا عرض میکنم .

خب تاپیکتون زیباست . تابتونیم استفاده خواهیم برد . و شرکت خواهیم کرد .

بازم عیدتون مبارک بر شما و خانواده محترمتون . بدرووووووووود

4. 10 کاربر از پست مفید parsa1400 تشکرکرده اند .

abi.bikaran (دوشنبه 21 مهر 93), Eram (دوشنبه 21 مهر 93), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), واحد (جمعه 02 آبان 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مصباح الهدی (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94), رزا (دوشنبه 21 مهر 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    شنبه 18 دی 00 [ 21:34]
    سطح
    86
    Level completed: 97%, Points required for next Level: 17
    دستاوردها:
    Tagger First ClassSocialVeteran10000 Experience PointsOverdrive
    تشکرها
    3,454

تشکرشده 2,695 در 688 پست

حالت من
    Narahat
    Array
    سلام
    من فقط این توصیه ایت الله بحجت رو میگم در مورد نماز فکر کنم درک همین نصیحت کافیه تا مراقب نمازمون باشیم:
    مرحوم ایت الله بهجت هرکس پیش او می آمد ونصحیت میخواست می فرمود : برو نماز را درست کن و اول وقت بخوان همه اوضاعت درست میشود.
    مرا با حقیقت
    بیازار
    اما،
    هرگز با دروغ
    آرامم نکن.

6. 11 کاربر از پست مفید abi.bikaran تشکرکرده اند .

Mvaz (جمعه 27 خرداد 01), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), parsa1400 (دوشنبه 21 مهر 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), واحد (جمعه 02 آبان 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مسافر زمان (دوشنبه 21 مهر 93), مصباح الهدی (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94), رزا (دوشنبه 21 مهر 93)

Banned
    آخرین بازدید
    یکشنبه 01 شهریور 94 [ 00:18]
    سطح
    50
    Level completed: 23%, Points required for next Level: 154
    دستاوردها:
    OverdriveSocialTagger First Class5000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    2,600

تشکرشده 1,855 در 418 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    چطور باید نماز خوب بخوانیم ؟
    نماز یک عباداتی نیست که لازم باشد شما با حال واشک سوز وعشق بخوانیدچون اگر شما خیلی اهل حال وسوز هم باشید همیشه اینگونه نخواهد بود چون امیر المومنین (ع) فرمود :
    ان للقلوب اقبالاً و ادباراً. فاذا اقبلت فاحملوها علی النوافل و اذاادبرت فاقتصروا بها علی الفرائض. یعنی در دلها حالات رغبت و بی رغبتی است.در موقع رغبت به مستحبات اقدام کنید و در بی رغبتی به واجبات قانع باشید.

عبادتی که باید هر روز روزی 5 مرتبه انجام بدهید لازمه اش این نیست که سر نماز گریه کنید اگر قرار بود سر هر نماز گریه کنید خدا می فرمود : هر وقت حال داشتی نماز بخوان ولی اتفاقا دستور نماز را جوری صادر کرده ، که حالت را هم بگیرد .

خدا عبادتی را انتخاب کرده که انسان ازآن لذت نبرد . ودر سختی و تلخی این امر مکرر که طبیعتا چون تکراری است لذتش از بین میرود، انسان ساخته بشود بالا برود ورشد کند اگردر ابتدا از آن لذت ببرد رشد پیدا نمی کند.

آن موقع نماز خوندن باعث رشد انسان میشود وچرک روح آدم را می گیرد که لبه زبر نماز بیاد روح را صیقل دهد انسان نشسته غرق بازی ، کار واستراحت ؛ بانگ اذان بلند میشود وحالش گرفته میشود.چرا خدا صبح وقتی در خواب خوش هست بلندش میکند می خواهد حالش را بگیرد. خدا نمی گوید مثل مرتاض های هندی یکماه سرمیخ بخواب صدا وناله ات هم بلند نشود تا به همه قدرت ها و رشد برسی. انسان اگر میخواهد با خودش مبارزه کند باید سر نماز مبارزه کند.
    اگر میخواهید کنترل زبان چشم و... داشته باشی باید اول وقت بلند شوی ونماز بخوانی .از امام رضا (ع) پرسیدند : چرا کسی که زنا می کند به او کافر نمی گویند ولی به کسی که نماز را ترک می کند کافر می گویند در «علل الشرایط »جواب فرمودند : چون او شرایط بهش فشار آورده ومرتکب گناه شده ؛ ولی مگر نماز نخوندن چقدر لذت دارد؟جز اینکه خواسته بخدا بی احترامی کند
    همانطور که نماز نخوندن بی احترامی بخدا است دیر نماز خواندن هم بی احترامی بخداست نماز در مرحله اول رعایت ادب وسختی دادن بخود است نه عشق بازی با خدا وخوشی داشتن معنوی.
    خداوند متعال میدانست ما عاشق وعارف به او نیستیم خداوند میداند که آدم با 40 سال عبادت کم کم شیرینی گفتگو با خدا را می چشد آنوقت انسان میگوید من وقتی نماز خوب می خوانم که شیرینی عبادت کردن را بدست بیارم آنوقت می پرسد من چطور نماز بخوانم که لذت ببرم .

دنبال نماز که نیست دنبال لذت است می خواهد همه زندگیش پراز شیرینی باشد اگر خدا میخواست نماز را شیرین میکرد ولی اتفاقا خدا میخواهد حال ما را بگیرد.

چند مساله احکام در رابطه با مودبانه نماز خواندن یا همان درست نماز خواندن:
    هر حرکت اضافی در نماز مکروه است . به طور مثال سر نماز سر را نباید خاراند نه تنها سر بلکه هیچ قسمتی از پوست را .
    این موضوع آنقدر مهم است که در روایات آمده است شیطان اگر بتواند به یکانسان تسلط پیدا کند باعث می شود پوست صورتش به خارش بیافتد و این کارشیطان رجیم به عشق این است که انسان نماز خوان حتی ذره ای به خدا بیاحترامی کند .

انسان اگر کسی را هم دوست نداشت باشد ادب را رعایت میکند . به سرباز میگویند وقتی مقابل فرمانده ایستادی پات را بکوب یعنی احترام بگذار برای فرمانده حتی اگر فرمانده دوست وآشنا باشد این قانون است.

چرا خدا اینقدر در احکام نماز سختگیری کرده ؛ نماز مودبانه خواندن حال می خواهد ؟عشق بخدا می خواهد؟ فقط یک جو معرفت میخواهد.

نکته دیگر در رعایت ادب اینکه بین مهر و زانو ها باید به اندازه آرنج تانوک انگشتان دست فاصله باشد ،جز این نماز باطل است و این از آن جهت استکه سر زانو ها روی زمین قرار گیرد .
    یا دیگر این که سر نماز نگاهمان را به این سو آن سو نیندازیم . زمانی کهایستاده هستیم نگاهمان باید به محل سجده باشد. به هنگام رکوع نگاه اگر بهمهر باشد پلکمان بالا می آید و بی احترامی میشود آن هنگام باید نگاهمان بهپایین پاهایمان باشد.

هنگام تشهد هم نگاهمان باید به سر زانو ها باشد باید ادب رعایت کرد اگرچشممان به مهر باشد زاویه نگاهمان بالا می آید و بی احترامی می شود.

هر کسی نماز خواند و تعقیبات نخواند ، خداوند به ملائکه می فرماید نمازشرا به او پس دهید. من به او گفتم الان هر چیزی از من بخواهی ، به تومیدهم. الان کجا میرود؟ کدام امر دنیایش را میخواهد درست کند.

چقدر روی قرائت نمازمان کار کرده ایم؟ روی قرائت با لحن عربی؟ که اگر ناقص باشد نماز باطل است می پرسند چرا ما عربی نماز بخوانیم ؟جواب: چرا باید یک رکوع ودوتا سجده رفت ؟می گوید : خوب خدا این را تعیین کرده ؛ خوب عربی خواندن را هم خدا تعیین کرده است.

امام رضا (ع) پرسیدند خداوند چرا وضو را واجب کرده است؟فرمودند تا ببیند چه کسی دستورش را خوب اجرا میکند.پرسیدند : اگر برای تمیزی که ما خودمان را تمیز می کنیمدیگر چه نیازی به وضو هست؟

وقتی خداوند در قران آورده : اغسلوا وجوهكم وايديكم الي المرافق وامسحوا برووسكم وارجلكم - اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چون به [عزم] نماز برخيزيد صورت و دستهايتانرا تا آرنج بشوييد و سر و پاهاى خودتان را تا برآمدگى پيشين [هر دو پا] مسح كنيد یعنی نمیتوان گفت : نه چون شستن تمیز تر است بجای مسح پا ، آن را بشویم این عدول از امر الهی است.

ای رکوعت شاخه ی پر بار دل...ای تواضع از نگاه تو خجل...بر دو کتفم داغ قربانی بزن...یا به سر تاج سلیمانی بزن

قدم اول برای اینکه نماز خوب بخوانیم این است که نگاهمان را به نماز درست کنیم.
    از نماز دزدی نکردن چقدر سختی دارد؟ نماز را غلط خواندن نماز را باطل می کند یا اشک نریختن؟ ؟ ؟خداوند از ما درست و مودبانه نماز خواندن را میخواهد.

نماز یعنی چه ؟ چشم گفتن. اطاعت کردن.
    یک مدت سعی کنیم در نماز ادب را رعایت کنیم و بعد ببینیم چه عشقی از خدا و چه معرفتی ، خداوند به ما عنایت خواهد کرد !!
    صورتت را به خاک بسپار و بگوخدایاخواستی صورت به خاکم بنگری؟بهر مویت در هلاکم بنگری

از ته دل - چگونه یک نماز خوب بخوانیم 2
    ویرایش توسط آرام دل : دوشنبه 21 مهر 93 در ساعت 12:26

8. 12 کاربر از پست مفید آرام دل تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), Eram (دوشنبه 21 مهر 93), mobin31080 (دوشنبه 21 مهر 93), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), فرشته مهربان (چهارشنبه 31 تیر 94), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مسافر زمان (دوشنبه 21 مهر 93), مصباح الهدی (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94), رزا (دوشنبه 21 مهر 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 14 تیر 97 [ 22:56]
    سطح
    74
    Level completed: 72%, Points required for next Level: 115
    Overall activity: 2.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    2,154

تشکرشده 1,301 در 451 پست

Array
    سلام منم به همه ی عزیزان گل این عیدو تبریک میگم.ممنون بابت تاپیک خوبتون.

نماز چیزی نیست جز یاد خدا... همه میگن چجوری حضور قلب بیش تر در نماز داشته باشیم... این مساله بر می گرده به همون جمله که نماز چیزی جز یاد خدا نیست... کسی که در همه ی حال و احوال خودشو در پیشگاه خدای بزرگ حاظر می بینه

پس اگه در همه ی کارها و لحظه ها یاد خدا باشیم لحظه ی نماز هم تمرکز بیش تری خواهیم داشت.

10. 10 کاربر از پست مفید فدایی یار تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), فرشته مهربان (چهارشنبه 31 تیر 94), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 21 مهر 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مسافر زمان (دوشنبه 21 مهر 93), مصباح الهدی (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 11 تیر 95 [ 17:12]
    سطح
    39
    Level completed: 94%, Points required for next Level: 10
    دستاوردها:
    Tagger First Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    221

تشکرشده 334 در 103 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط مصباح الهدی نمایش پست ها

تصمیم گرفتم که تاپیکی بزنم تا بهانه ای باشد که بیشتر و عمیق تر بر روی نمازم کار کنم و خیلی دوست دارم هممون با هم این مسیر را آغاز کنیم و به هم کمک کنیم.که خودم بیشتر از همه به کمک احتیاج دارم و انرژی شما دوستان به اینکه عالم بی عمل نباشم قطعا بهم کمک خواهد کرد...

در این تاپیک سعی می کنم به مرور سخنرانی ها (از آقای رائفی پور و آقای پناهیان و...) یا متن هایی که راجع به نماز گوش دادم و یا خواندم را همراه خلاصه بگذارم.و همین طور برخی از روایات و احادیث و برخی از راهکارها و تجربه ها و ...
    سلام
    کار خیلی پسندیده ای هست.

من خودم شش سال پیش مجموعه سخنرانی های جناب پناهیان با عنوان "چگونه یک نماز خوب بخوانیم" را کامل و بادقت گوش کردم و بعد از اون اصلا فرم نماز خوندنم عوض شد.
    یه مدتی کیف میکردم وقتی نماز میخوندم.

پیشنهاد میکنم در صورت امکان قسمتهایی از اصل سخرانی انتخاب و به صورت فایل صوتی در اختیار دوستان قرار بگیره.

امیدوارم موفق باشین
    عاشق شدن ساده است، در عشق ماندن هم دشوار نیست

تنهایی انسان سببی کافی برای این مهم است.

اما تلاش سختی که به زحمتش می ارزد

پیدا کردن یاریست که به لطف حضور مستمر او

بتوانیم کسی بشویم که میخواهیم.

12. 12 کاربر از پست مفید mobin31080 تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), parsa1400 (دوشنبه 21 مهر 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), فرشته مهربان (چهارشنبه 31 تیر 94), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 21 مهر 93), واحد (جمعه 02 آبان 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مسافر زمان (دوشنبه 21 مهر 93), مصباح الهدی (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    95
    دستاوردها:
    تشکرها
    5,037

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام

خیلی خیلی از استقبال دوستان متشکرم.این باعث میشه وظیفه من در عمل به مطالبی که خودم اینجا می گویم چند برابر بشه.

در ابتدا برای شروع یک کلیپ 6 دقیقه ای زیبا از آقای رائفی پور راجع به فلسفه نماز می گذارم

(البته قصد دارم بعدا 5 جلسه از صحبت های آقای پناهیان را بگذارم و خلاصه نویسی کنم. فقط نکته اینکه من هرچی اینجا می نویسم از زبان خودمه و ممکنه توش حذف و اضافه از مطالبی که خودم از جاهای دیگه بلدم و ... داشته باشه و عینا متن کلیپ نباشه. اصل کلیپ ها را می گذارم که اگر دوست داشتین بهتره همان ها را ببینید.)

فلسفه نماز از زبان رائفی پور

http://www.aparat.com/v/DJxrl

(یاداوری: خودم با زبان خودم خلاصه کردم و یه جاهایی اضافه کردم به هرحال خیلی بهتره که خود سخنرانی 6 دقیقه ای را ببینید)

دوستان به ما خیلی سفارش شده که برای نماز خودمان را آماده کنیم مثلا عطر بزنیم.لباس پاکیزه و زیبا بپوشیم و... چرا؟ چون می خواهیم با خالقمون صحبت کنیم باید سرحال و زیبا به ملاقات خالقمون بریم.انگار داریم مهمانی می ریم. باید وضو بگیریم. سفارش شده با آب سرد وضو بگیریم .دقیقا مکان هایی که در وضو رویش آب ریخته می شه و مسح میشه نقاط حساس عصبی بدن ما هستند و برخورد آب سرد باعث شادابی و نشاط میشه. صبح که می خواهید بلند بشید فقط صورتتان را نشورید این جوری باز هم ممکنه خواب دوباره سراغتان بیاد! بلکه کاملا با آب خنک وضو بگیرید! اون وقت ببینید چه جوری restart می شید و چقدر با شستن خالی صورت فرق داره.

وقتی به نماز می ایستیم و دستمان را می بریم به سمت پشت گوشمون، یعنی خدایا ما همه مشکلات را پشت گوشمون انداختیم؛دیگه تو نماز باهاشون کار نداریم .

و بعد که دستمون را پایین میاریم و می گیم: الله اکبر یعنی می دونیم خدا از هر آنچه که وصفش را کنیم بزرگتره. یعنی دیگه خیالمون راحت! خدای بزرگی داریم پس دلیلی نداره نگران مشکلاتمون باشیم. پس دلیلی نداره تو نماز به گرفتاریهامون فکر کنیم! پس این 5 دقیقه فقط به فکر نماز باشیم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد 93 نمایش پست ها

همیشه توی کارها و گرفتاریهامون بیایم با خدای بزرگ تقسیم کار انجام بدیم..زمانی که زمان نماز بود همه سختی و گرفتاریها رو بندازیم گردن خدا و فقط ما اون کار اسونه که همون نماز خوندن هست رو با توجه انجام بدیم....
    .
    وقتی نماز شروع میشه اول خدا را با سوره حمد شکر می کنیم و از حمد خدا به توحید خدا می رسیم (سوره توحید)

بعد می ریم تو تعظیم تا عظمت خدا را ببینیم! (رکوع:سبحان ربی العظیم و بحمده)

از حالت تعظیم می ایستیم و می گیم: سمع الله لمن حمده ..... یعنی خدا حرف کسی که حمدش کرد را شنید. یعنی خدا داره با نگاه محبت آمیز می گه ای بنده من که منو حمد کردی من حرفت را می شنوم...

بعد این بار از حالت ایستاده به خاک میفتیم و سجده می کنیم! و تو سجده می گیم سبحان ربی الاعلی و بحمده! اینجا تو سجده که بیشتر از رکوع حالت تواضع خودمون به خدا را نشان دادیم و به خاک که افتادیم به اعلی بودن و بلند مرتبه بودن خدا اقرار می کنیم

بعد که از این حالت می خواهیم برخیزیم می گیم: بحول الله و قوته أقوم و أقعد یعنی ما که می تونیم بشینیم و پاشیم حواسمون باشه که به حول و قوه الهیه! و اگر خدا نخواد همین هم نمی تونیم.
    حالا بعد از این شکر گزاری و اقرار به وحدانیت و عظمت و بلند مرتبگی خدا ،در رکعت دوم درهنگام نشستن (تشهد) شهادت می دیم ! که شهادت خیلی مفهوم قوی تری داره که حتی تو دادگاه استفاده میشه. اینجا به این مرحله می رسیم که شهادت می دیم که به غیر از خدا اصلا هیچ کسی نیست!

بعد که وارد رکعت سوم میشیم دیگه ماجرا عوض میشه و دیگه ذکرش شبیه رکعت اول و دوم نیست!

می گیم: سبحان الله - پاک و منزه است خداوند
    و الحمد الله - و سپاس مخصوص خداوند است
    ولا اله الا الله - و معبودی جز خداوند نیست
    و الله اکبر - و خدا بزرگتراز هر کس و هر چیز است

دقت کنید که صفات خدا به چه ترتیبی آورده شده؟ انگار این صفات رفته رفته اوج گرفته و قوی شده! اول خدا را حمد می کنیم. بعد می گیم جز او معبودی نیست و بعد می گیم اصلا خدا از هرچه که ما وصفش را بکنیم بزرگتر است! انگار داریم صعود می کنیم!

جالبه آخر رکعت چهارم که نماز داره تمام میشه به جای اینکه خداحافظی کنیم؛ سلام می دهیم!!!
    چرا؟ یعنی نماز خوب ما را باید به جایی برسونه که تازه بتونیم خیلی چیزها را ببینیم!

اول به پیامبرسلام می دیم: السلام علیک ایها النبی و رحمة الله و برکاتة
    بعد به خودمون و بندگان صالح سلام می دیم! (السلام علینا و علی عبادالله الصالحین).چرا؟ چون خدا می خواد بگه ما نباید تک باشیم. باید جمع باشیم و دست خدا پشت جماعته.
    بعد می گیم : السلام علیکم و رحمة الله و برکاته ... اینجا داریم به چه کسانی سلام می دیم؟ درواقع اینجا یعنی وقتی نمازمون را خوندیم دیگه فرشتگان ،اولیا و اوصیا جلوی نماز گزار میان و ما باید به آنها سلام بدیم.

بعد از نماز به سمت راست و چپ و روبرو نگاه می کنیم و می گیم: الله اکبر. یعنی چی؟ یعنی اینکه به همه عالم می گید خدا از اون چیزی که من تو این نمازم ذکر کردم بزرگتره ها! من نتونستم هنوز بزرگی خدا را درست بگم ها!.

شیعه طبق فرمایش امام زمان بعد از نماز سجده شکر به جا میاره که یعنی خدایا من هنوز دلم از نماز سیر نشده هنوز دوست دارم به پای تو بیفتم.هنوز نمی تونم دل بکنم. خدایا شکرت که بهم توفیق دادی نماز بخونم.

بعد شیعه تسبیحات حضرت زهرا را می گه. یادتونه تسبیحات اربعه چه جوری بود؟ اول سبحان االله بود بعد الحمدالله بود بعد ولااله الا الله و الله اکبر بود. یه جوری حالت صعود داشت! و صفات قوی تر می شدن. خب هر صعودی ، فرودی داره.
    اگه تو تسبحات حضرت زهرا بعد نماز دقت کنید می بینید اینجا داریم برعکس ذکرها را می گیم: اول الله اکبر بعد الحمدالله بعد سبحان الله! یعنی آخر نماز دیگه فرود آمدیم. (هواپیمایی که صعود کرده حالا آرام آرام میاد پایین)

اگر کل نماز را ببینیم متوجه می شیم که دارای یه روندی هست و هر حرکتش مفهوم خاص خودش را داره و ما نباید اینجوری نماز بخونیم که فقط داریم خم و راست می شیم و این قدر نماز را پایین ببینیم. بلکه با هر جمله و هر حرکت داریم بندگی خودمون را به خدا اقرار می کنیم و توی مسیر خاص قرار می گیریم. خیلی ها می گن ما همین طوری با خدا حرف می زنیم و نیازی به نماز نیستولی واقعا نماز با همین حرف زدن معمولی ما با خدا خیلی فرق داره! ما چقدر تو حرفامون می تونیم این قدر زیبا خدا را عبادت کنیم و حمد و سپاس کنیم که تو نماز نمیشه. تازه جز اینه که تو حرفامون فقط از خدا خواسته هامون را می خوایم و تشکر و تعظیم از کسی که این همه به ما نعمت داده و حتی بدون اراده او نمی تونیم بنشینیم و بلند بشیم یادمون میره؟ آیا برای همچین خدایی شایسته نیست در چنین قالبی روزانه مدت اندکی از روز را نماز بگزاریم و باهاش اینگونه زیبا صحبت کنیم؟

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

ویرایش توسط مصباح الهدی : دوشنبه 21 مهر 93 در ساعت 17:49

14. 13 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), m.reza91 (دوشنبه 21 مهر 93), mobin31080 (سه شنبه 22 مهر 93), mohamad.reza164 (یکشنبه 10 آبان 94), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), simin (دوشنبه 21 مهر 93), terme00 (سه شنبه 22 مهر 93), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 21 مهر 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مسافر زمان (دوشنبه 21 مهر 93), آرام دل (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94), سایت یار (جمعه 08 اسفند 93)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 22 مهر 93 [ 20:36]
    سطح
    19
    Level completed: 26%, Points required for next Level: 74
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience PointsTagger First Class
    تشکرها
    114

تشکرشده 60 در 25 پست

Array
    سلام دوستان
    مرسی از تاپیک جالبتون . خوشحالم که یه تاپیک راجع به نماز زدین . من یه سوال دارم میخوام بدونم آیا فارسی صحبت کردن در قنوت هم بی احترامی به خداست ؟ راستش من همیشه تو قنوت نمازم دعاهام را به فارسی میگم . مرجع تقلیدم هم مکارم هست و تا اونجایی که میدونم از نظر ایشون فارسی صحبت کرن در قنوت نماز را باطل نمیکنه.

16. 4 کاربر از پست مفید simin تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مصباح الهدی (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    95
    دستاوردها:
    تشکرها
    5,037

حالت من
    Mehrabon
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط simin نمایش پست ها
    سلام دوستان
    نقل قول نوشته اصلی توسط simin نمایش پست ها
    مرسی از تاپیک جالبتون . خوشحالم که یه تاپیک راجع به نماز زدین . من یه سوال دارم میخوام بدونم آیا فارسی صحبت کردن در قنوت هم بی احترامی به خداست ؟ راستش من همیشه تو قنوت نمازم دعاهام را به فارسی میگم . مرجع تقلیدم هم مکارم هست و تا اونجایی که میدونم از نظر ایشون فارسی صحبت کرن در قنوت نماز را باطل نمیکنه.

سلام سیمین جان .ان شالله می خوام خلاصه ها و فایل های صوتی جلسات آقای پناهیان را هم بگذارم که بسیار مفید هست.البته تو اوقات فراغتم دارم خلاصه می کنمشون.فکر می کنم جلسات را به مرور و چند روز یک بار بذارم بهتر باشه تا بتونیم اول بعضی نکات را تو چند روز اجرا کنیم و بعد بریم سراغ جلسه بعدی.

من هم شنیدم که می شه در قنوت نماز فارسی صحبت کرد.حتی یادمه تو تلوزیون این را شنیدم.و البته پرسیدم و گفتند میشه. به نظر شخصی من بی احترامی نیست. خدا خودش گفته تو قنوت نماز از من حاجتتون را بخواهید! تازه فکر کنم خدا خوشحال هم بشه ما باهاش این قدر صمیمی بشیم وقتی مرجعت گفته اشکال نداره پس اشکال نداره و مطمئنا درصورتی که باعث بشه بتونی با خدا ارتباطت بهتر بشه به نظرم شاید بهتر هم باشه....
    ولی بعضی دعاهای قرآنی برای قنوت واقعا زیباست. خوبه چندتا حفظ کنیم و تو قنوت به صورت متنوع آنها را بخوانیم.مثلا آیه 8 سوره آل عمران

حالا که این پست را گذاشتم فکر کردم خوبه یه چند تا نکته هم وسط این تاپیک بگم:
    بچه ها می دونستین که طبق روایتی از امام صادق یک شیعه موظفه هر روز حداقل 50 آیه از قرآن را بخونه؟
    من یه تخمین زدم که حدود 4 صفحه میشه انگار.ولی قبلا یک دوستی به من چند تا نکته گفت که مدتی رعایتشون می کردم و واقعا اثرش را تو زندگیم به طور واقعی حس می کردم.دوست دارم به شما هم بگم .
    *** اون دوست به من می گفت همیشه نمازهایت را اول وقت بخون و 20 دقیقه بعد از اذان بهترین زمان برای طلب حاجته!(و وقتی دعا می کنی باید این مدلی دعا کنی که رسیدن به حاجتت را تو ذهنت ببینی و خدا را شکر کنی که حاجتت را بهت حتما می ده.می گفت باید تو دلت مطمئن باشی که اگه صلاحته حاجتت را گرفتی و گرنه تو دعا اگر تردید به خدا داشته باشیم و یا امید به غیر خدا قطعا دعا رد میشه (از شروط استجابت دعا))

*** و می گفت بعد از نماز صبح فقط یک صفحه از قرآن را تلاوت کن.همین. همین که صبح قرآن را روبروی خودت قرار می دی،یک نور الهی به صورتت می خوره که اثر مثبت آن تا فرداش روت هست و ازت محافظت می کنه. اگر دقت کرده باشین کسانی که خیلی قرآن می خوانند آدم حس می کنه چهرشون نورانیه .

ببیند دوستان چقدر برای یک جوان تو این وضع جامعه افکار منفی و مخرب هست؟چقدر انرژی های منفی پیرامون ما هست؟
    خب ما این انرژی های منفی را جذب می کنیم!این ها قطعا روی روحیمون اثر منفی می ذاره. این ها باعث میشه فکر ما از افکار منفی تغذیه کنه! ما نمی تونیم همین جوری بدون هیچ چی به ذهنمون بگیم آرامش داشته باش! مثبت باش! انرژی مثبت بگیر!فکر بد نکن!می تونیم؟ تا وقتی یک جایگزین مثبت و خنثی کننده انرژی های منفی برای ذهنمون نذاریم چه جوری انتظار داریم تو زندگیمون آرامش را تجربه کنیم؟
    این خیلی طبیعیه اگر در طی روز با منبع آرامش و قدرت تماس نگیریم ذهن به احتمال زیاد از این محیط منفی پیرامون تاثیر می گیره. فکر کنید اگر هر روز نمازهامون را با آرامش بخونیم، اگر هر روز روزمان را فقط با یک صفحه قرآن آغاز کنیم در طی زمان چقدر آرامش کسب می کنیم؟

***حالا یه نکته ای برای بیدار شدن برای نماز صبح آیه 110 سوره کهف را قبل از خواب بخوانید و بعد بخوابید. باور کنید فردا همون ساعتی که نیت کردین بیدار می شین! امتحان کنید! (خیلی جالبه) (آیه 109 سوره کهف هم برای به خواب رفتن توصیه شده)

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

ویرایش توسط مصباح الهدی : دوشنبه 21 مهر 93 در ساعت 22:26

18. 9 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), mobin31080 (سه شنبه 22 مهر 93), mohamad.reza164 (یکشنبه 10 آبان 94), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), simin (سه شنبه 22 مهر 93), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 21 مهر 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), آرام دل (دوشنبه 21 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    پنجشنبه 02 دی 00 [ 01:50]
    سطح
    55
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 110
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    0

تشکرشده 288 در 108 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    با سلام
    بخاطر ایجاد چنین موضوعی ازتون تشکر میکنم

بزرگترین ابزار برای تاثیر بر ذهن و افکار مردم رسانه ها هستن
    دنیای مجازی هم اکنون به شدت درحال رشد هست
    انسان وارده دنیای دیگه (دنیای موازی با این دنیا) شده و در ذهن خودش زندگی میکنه و از عالم واقعی انگار داره فاصله میگیره
    در این دنیای مجازی هم کار فرهنگی نیازه تا شاید تلنگری باشه برای هدایت روح سرگردان و گم شده ی ما به سوی حق تعالی

من هم به شخصه و از ته قلبم خیلی علاقمندم که حتی اسم منم در لیست افرادی قرار بگیره که در جهت رونق بخشی به این موضوع نقشی داشته
    معتقدم حتی یک نفر هم با مطالعه ی این موضوع تغییری در این فریضه الهیش ایجاد بشه و حتی اون یک نفر هم خوده ایجاد کننده ی این موضوع باشه اجر و پاداشت بزرگی خواهد دید و از بر پا کنندگان نماز خواهد بود چون موجب نزدیکی قلب انسانی به درگاه خداوند شده
    (و این کار راه و روش پیامبرانه)

به همه افرادی که نماز رو سبک میشمردن(مثل خودم) و کسانی که به نماز اهمیتی نمیدن توصیه میکنم که این موضوع رو دنبال کنن،حداقلش اینه
    روزانه ما این همه حرف های تکراری و بدرد نخور میشنویم، که هیچ تاثیری بر زندگی ما نداره،شاید و شاید این یکی بدرد خورد،ضرر که نداره ...

پیشنهادی که دارم اینه که :
    از نوشتن مطالب طولانی پرهیز کنید و بیشتر فایل سخنرانی قرار بدید تا یه سخنران حرفه ای با لحن حرف زدنش پیامو تاثیر گذارتر و بهتر به مخاطب انتقال بده

هر فردی که از نماز خوندن مطلب خوب و مفیدی درجهت اهداف این موضوع داره به صورت خلاصه و زیبا در اختیار دیگر اعضا قرار بده
    هر کسی که با گوش دادن و یا خوندن این مطالب علاقه ای به نماز پیدا کرده، به طوری که قبلا اهل نماز نبوده یا سبک میشمرده ،اون حس خودشو بگه

اجرکم عند الله

20. 6 کاربر از پست مفید احساس بهاری تشکرکرده اند .

abi.bikaran (جمعه 16 آبان 93), paiize (پنجشنبه 15 آبان 93), simin (سه شنبه 22 مهر 93), محمد 93 (شنبه 15 آذر 93), مصباح الهدی (سه شنبه 22 مهر 93), باغبان (جمعه 10 مهر 94)

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)