به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1
  عضو فعال آغازکننده

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۷ فروردین ۹۷ [ ۰۰:۲۸]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۶-۱۷
  محل سکونت
  سنندج
  نوشته ها
  2,798
  امتیاز
  61,949
  سطح
  100
  Points: 61,949, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran50000 Experience PointsSocialTagger First Class
  تشکرها
  9,001

  تشکرشده 10,157 در 2,191 پست

  Rep Power
  0
  Array

  گفت ‌و گوي خواستگارانه چگونه است؟

  در اين مقاله، راه‌کارهايي براي جواناني که قصد ازدواج دارند، ارائه گرديده که با توجه به آن و البته با قراردادن آن در متن زندگي خود به گفت‌‌وشنودي منطقي در نشست خواستگاري بپردازند
  اغلب دختران و پسران در جامعه‌ي امروزي، موفق شده‌اند که به اعتمادبه‌نفس و اتکا به خويش دست‌يابند، در مجامع عمومي حضور يابند، تحصيل کنند، در درياي بي‌کران و پرتعداد جوامع به تعامل با مردم بپردازند و در ارتباط با جنس مخالف در محيط‌هاي شغلي، فرهنگي، خريد، سفر و... انفعالي عمل ننمايند. حقوق خود را شناخته و به آن عمل نموده و آن‌را درخواست نمايند، اما همين دختران و پسران جوان که در محيط‌هاي اجتماعي اين‌چنين توانا عمل مي‌کنند، هنگامي‌که پاي خواستگاري و ازدواج و صحبت آن به ميان مي‌آيد، در استرس و فشار قرارگرفته و تنش حاصل از اين امر مهم، بر اعصاب و فيزيولوژي و روان آنان تأثيرهاي منفي به‌جاي مي‌گذارد تا جايي که خيلي از گفتني‌ها، ناگفته باقي‌مي‌ماند و خيلي از بررسي‌ها انجام نمي‌شود و خيلي از تحقيق‌ها به تأخير مي‌افتد و درنتيجه اگر ازدواج سرنگيرد، تجربه و اندوخته‌ي مثبتي از اين گذران وقت، حاصل نمي‌گردد و حتي سرخوردگي و تنفر، از اين ارتباطِ بدانجام شکل مي‌گيرد.


  اگر خداي ناکرده، سرانجام آن به زندگي مشترک منتهي شد که واي بر هر زوجي که عدم شفاف‌سازي‌هاي لازم، آنان را در برابر عمل انجام‌شده‌اي قراردهد که اين خود، شروع داستان غم‌انگيز زندگي زوج‌هايي است که بعد از ازدواج، به‌علت عدم هماهنگي به چه‌کنم چه‌کنم‌هايي مي‌افتند که سرآغاز مشکل‌هاي شديد روحي و لطمه‌هاي عاطفي يک نسل را پايه‌ريزي مي‌نهد.


  در اين مقاله، راه‌کارهايي براي جواناني که قصد ازدواج دارند، ارائه گرديده که با توجه به آن و البته با قراردادن آن در متن زندگي خود به گفت‌‌وشنودي منطقي در نشست خواستگاري بپردازند
  :
  - به‌صورت کلي از خود، گذشته و حال خويش صحبت کنيد و از همسر احتمالي خود نيز تقاضا کنيد که به‌طور متقابل از خود بگويد. (به جزئيات نپردازيد.)
  اولين نمايي که يک فرد از خود مي‌دهد، تصويري است که او از خود دارد، ببينيد آيا اين تصوير را مي‌پسنديد؟ آيا ميان گذشته و حال او تغييري مثبت مشاهده مي‌کنيد و آيا اين تصوير با آن‌چه شما از او در ذهن داريد و از همسر آينده‌تان انتظار داريد، مطابقت دارد؟
  - از او سؤال کنيد که هدفش از ازدواج چيست؟

  ازدواج، يک تعامل چندجانبه است و هدف فردي را جوابگو نيست. اگر مرد يا زني فقط براي فرار از تنهايي، امرار معاش و يا نياز جنسي و... به ازدواج تن دهد، در راه پرخطري گام نهاده است. او به‌طور دقيق بايد بداند که همسرش، دوست او نيست و فراتر از يک دوست و يا يک حمايت‌کننده‌ي مالي در زندگي‌اش ارزش دارد.
  - احساس مسؤوليت‌پذيري او را بسنجيد:

  مي‌توانيد با سؤال‌هايي در ارتباط با خانواده و يا دوستان و همکارانش و اين‌که در چه مواقعي با آنان بيش‌تر ارتباط دارد (شادي يا غم) آگاه شويد که او نسبت به کساني که دوست‌شان دارد تا چه حد احساس مسؤوليت مي‌کند و در مواقع اضطراري، اولويت‌ها را براي خود درنظر مي‌گيرد يا عزيزانش؟ اين سؤال را از خود نيز بپرسيد.  <div dir="rtl">
  <table border="2">
  <td rowspan="2" align="center" background="http://www.webweaver.nu/clipart/img/web/backgrounds/floral/floral-retro.jpg">


  <br />
  بهتر است از طرح پرسش‌های کلی خودداری کنید. پرسش‌های کلی اغلب شما را به هدف نمی رساند. دریافت پاسخ‌های کلی در برابر سوالات کلی چشم انداز روشنی به شما نمی دهد ورفتارها و ویژگی‌ها در ابهام باقی می‌ماند. به عنوان یک اصل اساسی, مهم این است که شما ابعاد زندگی و میزان اهمیت هر بعد را برای خود سطح بندی کنید.


  </td>

  </table>
  </div>

  - اعتماد او را به جامعه و اطرافيانش بررسي کنيد:

  شک، بدبيني و بي‌اعتمادي، پايه‌هاي لرزاني را در زندگي زناشويي بنيان مي‌نهند. ديدگاه خوش‌بين و اميدوارانه به آينده، زيربنايي براي تلاش مداوم است. پنجره‌ي نگاه او را نسبت به جامعه و اطرافيانش ارزيابي نماييد. آناني که از سرنوشت گله دارند، درحقيقت از خود گله‌مندند و نمي‌توانند نسبت به اطرافيان خويش، خوش‌بين باشند.
  - هماهنگي‌‌هاي سليقه‌اي همديگر را مقايسه کنيد:

  زندگي مشترک، نياز به همکاري، هم‌فکري و همدلي دارد که در صورت درک متقابل، امکان‌پذير مي‌باشد. براي اين هم‌آوايي، بهتر است که به‌صورت نسبي، سليقه‌هاي‌تان در يک راستا باشد. پس سليقه‌هاي خود را بازگو و نظرهاي او را جويا شويد.  - از وضعيت اقتصادي همسر احتمالي‌تان آگاه شويد:

  از مهم‌ترين موارد مشکل‌زا در روابط زوج‌ها، عدم شناخت کافي از وضعيت مالي يکديگر مي‌باشد. مهم اين است که از هم‌اکنون بدانيد که در آينده، خود را بايد در چه سطح اقتصادي قراردهيد تا قصري خيالي براي خود تصور نکنيد. در رابطه با اين گزينه، به‌گونه‌اي شفاف گفت‌وگو کنيد. مهم اين است که وضعيت مالي همسر شما اکنون در چه سطحي است نه در آينده.  - نظر او را در ارتباط با تشريک مساعي جويا شويد:


  اگر کسي که با او ازدواج مي‌کنيد، ديدگاهي افقي به شما داشته باشد و از بالا به شما نگاه نکند، از شما در کارهايش مشورت خواهد گرفت و شما در شادي‌ها و مشکل‌هاي يکديگر سهيم مي‌شويد و نسبت به نظرهاي همديگر جبهه‌گيري نمي‌کنيد.  ¨ انعطاف پذیری :
  این بند هم بسیار مهم است, ما باید با طرح سوالاتی متوجه بشویم این فرد چقدر انعطاف پذیر است و می‌تواند تغییرات را قبول کند.

  به این سوال توجه کنید: ما آماده شده ایم که راس ساعت 18 به یک مسافرت برویم, ناگهان تلفن زنگ می‌زند و یکی از اقوام که از شهرستان آمده, خواهان آدرس دقیق منزل ما است که به میهمانی ما بیاید, در این هنگام شماچه کار می‌کنید؟

  شیوه پاسخگویی به این سوال مهم است نه خود جواب. اگر فرد بگوید:"به آنها می‌گوییم برنامه مسافرت داریم و نمی توانیم در خدمت شما باشیم." نشانه انعطاف ناپذیری است. اگر فرد بگوید:" به آنها می‌گوییم قدمتان روی چشم بفرمایید." این هم نشانه انعطاف ناپذیری است. درحالی که فرد منعطف به راه‌های دیگر به غیر از بلی یا خیر نیز توجه دارد. برای مثال می‌گوید:" باید ببینیم سفر ما چقدر اهمیت دارد؟ آن فامیل کیست؟ ضرورت میهمانی آمدن او چیست؟ اهمیت رفتن به این سفر برای ما چقدر است؟" یعنی بررسی همه جوانب.


  صفات شخصی و روانی:
  افسردگی, پرخاشگری, اضطراب, وسواس, سوءظن, زودرنجی, کج خلقی, تنهایی, ترس‌ها, سابقه‌های بستری و درمانی و ... جزو مهم ترین مسایلی است که باید بررسی شود. بهتر است با نشانه‌های این اختلالات آشنا باشید و با سوال و دقت در نشانه‌ها اگر مشکلی وجود دارد به آن پی ببرید. همچنین صفاتی مانند خسیس بودن(حسابگر), ولخرج بودن(دست و دل باز), بی خیال بودن(اجتماعی بودن), منزوی و بی علاقه به تفریح بودن(اهل تفکر و مطالعه بودن), پیگیر بودن(سمج), سهل انگار بودن(سخت گیر نبودن), و...جزو مسایلی است که می‌تواند با مثال‌های عملیاتی پرسیده شود. برای مثال از او سوال کنید شما بیشتر حسابگر هستید یا دست و دل باز؟ تا فرد هر کدام را انتخاب کرد احساس بدی نداشته باشد.  - درباره‌ي کساني که براي شما و او مهم‌اند، با يکديگر صحبت کنيد:

  اگر در آغاز زندگي مشترک، اهميتي که براي خانواده و دوستان خود به نسبت اولويت قائل‌ايد را مطرح کنيد، در طول زندگي از روابط صميمانه‌ي او با گروهي از افراد نخواهيد رنجيد. حد و حدود اين اهميت را سؤال کنيد و درباره‌ي خود نيز اولويت‌هاي‌تان را مطرح کنيد.  میزان استقلال یا وابستگی فرد
  مثال‌هایی فرضی بزنید که برای مثال شما دوست دارید در شهر دیگری زندگی کنید و نظر او را جویا شوید؟ سوال‌های فرضی مطرح کنید که مادر و پدر شما یا پدر و مادر وی توصیه ای به شما دارند, شما باید چگونه با آنها برخورد کنید. یا سوال‌هایی از این قبیل: فکر می‌کنید هر چند روز یکبار باید به خانواده‌هایمان یا اقوام خود سر بزنیم؟

  - حريم‌شناسي و احترام را در رفتار او جست‌وجو نماييد:

  احترام زوج‌ها در زندگي براي يکديگر و عدم حرمت‌شکني، مانع کدورت‌هاي کوچک خواهد شد. آجرهاي بي‌احترامي را اگر به سمت يکديگر نشانه‌‌ بگيريد، پس از مدتي خانه‌اي وسيع از کينه و دلسردي ساخته خواهد شد. بايد پذيرفت که هر انساني، منحصربه‌فرد است و حريم خود را دارد. از او دامنه‌ي اعتدال حرمت را براي همسرش سؤال کنيد و خود نيز در اين مورد نظر دهيد.  - نظر او را در مورد پيشرفت و رشد در طول زندگي سؤال کنيد:

  همسران مي‌بايستي بستر نرم و مناسبي براي رشد و پيشرفت روزافزون يکديگر باشند تا به موازات يکديگر تعالي يابند و راکد نمانند. گاه لازم است که يکي از زوج‌ها به ادامه‌ي تحصيل، يادگيري هنر و يا زندگي در شهري دورافتاده بپردازد، همراهي در اين مواقع، ضروري است
  .

  - خواسته‌هاي موردنظر خود را بدون شرم، بازگو کنيد:

  اگر ازدواج در اين مقطع سرنگيرد، بهتر از اين است که در مرحله‌هاي بعدي، وقتي هزينه‌هاي عاطفي و اقتصادي بسياري براي آن انجام شد، به‌هم بخورد. ملاک‌ها، ارزش‌ها، خواسته‌ها، توقع‌ها و تفکرهاي خود را بدون شرم بيان کنيد تا تصميم شما از روي منطق باشد و زندگي‌تان را با کسي سهيم شويد که بر شما بيفزايد نه اين‌که از داشته‌هاي‌تان بکاهد.
  __________________

  منبع::
  http://www.webgasht.com/archives/6071.php

  http://www.farstak.com/modules/news/article.php?storyid=816

 2. 26 کاربر از پست مفید keyvan تشکرکرده اند .

  keyvan (سه شنبه ۳۱ فروردین ۸۹),mohammad6599 (سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳)

 3. #2
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰ [ ۱۴:۳۱]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۵-۰۵
  نوشته ها
  79
  امتیاز
  3,917
  سطح
  39
  Points: 3,917, Level: 39
  Level completed: 78%, Points required for next Level: 33
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  120

  تشکرشده 123 در 52 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: گفت ‌و گوي خواستگارانه چگونه است؟

  سلام
  آقای کیوان عزیز از تاپیک زیبا ومفیدی که ایجاد کردید ممنونم
  من که به شخصه استفاده کردم امیدوارم برای دوستان هم همینطور باشه
  شما مواردی رو به صورت کلی ارائه کردین اما همه ما میدونیم که کلی گویی جوابهای کلی هم به دنبال خواهد داشت...بنابراین فکر میکنم اگه دوستان عزیز بیان و با ذکر مثال و ایجاد موقعیت های فرضی برای طرف مقابلشون این مواردو بررسی کنن..این تاپیک دیگه حرف نخواهد داشت

 4. کاربر روبرو از پست مفید meral تشکرکرده است .

  meral (یکشنبه ۰۸ فروردین ۸۹)

 5. #3
  عضو فعال آغازکننده

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۷ فروردین ۹۷ [ ۰۰:۲۸]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۶-۱۷
  محل سکونت
  سنندج
  نوشته ها
  2,798
  امتیاز
  61,949
  سطح
  100
  Points: 61,949, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran50000 Experience PointsSocialTagger First Class
  تشکرها
  9,001

  تشکرشده 10,157 در 2,191 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: گفت ‌و گوي خواستگارانه چگونه است؟

  سلام meralگرامی،
  کتابی رو در همین راستا به شما معرفی میکنم
  15 نکته درباره انتخاب همسر
  نوشته محسن عباسی

  جهت مطالعه قسمتی از این کتاب به لینک زیر مراجعه کنید

  http://www.hamdardi.net/thread-9249.html

 6. 5 کاربر از پست مفید keyvan تشکرکرده اند .

  keyvan (سه شنبه ۱۱ آبان ۸۹),mohammad6599 (چهارشنبه ۰۱ آبان ۹۲)

 7. #4
  عضو کوشا

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۱ [ ۱۰:۲۶]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۳-۲۳
  نوشته ها
  390
  امتیاز
  6,183
  سطح
  51
  Points: 6,183, Level: 51
  Level completed: 17%, Points required for next Level: 167
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran5000 Experience Points
  تشکرها
  202

  تشکرشده 210 در 101 پست

  Rep Power
  49
  Array

  RE: گفت ‌و گوي خواستگارانه چگونه است؟

  سلام آقا کیوان ممنون از زحمات بی دریغی که برای تالار می کشید
  اگر در هر مورد برای روشن تر شدن موضوع چند سوال را نیز مطرح می کردید خیلی خوب می شد.

 8. 2 کاربر از پست مفید شیلا تشکرکرده اند .

  شیلا (چهارشنبه ۲۴ آذر ۸۹)

 9. #5
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۷ مهر ۹۰ [ ۱۱:۳۲]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-۱۱-۰۷
  سن
  31
  نوشته ها
  56
  امتیاز
  1,775
  سطح
  24
  Points: 1,775, Level: 24
  Level completed: 75%, Points required for next Level: 25
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  1 year registered1000 Experience Points
  تشکرها
  195

  تشکرشده 196 در 47 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: گفت ‌و گوي خواستگارانه چگونه است؟

  این تاپیک خیلی خاک خورده بود با اینکه مطالبش مفیده کشوندمش بالا دلم نیومد بعضی دوستان که این روزها دنبال راهنمائی واسه ازدواج هستن ازش بی بهره بمونن

 10. 4 کاربر از پست مفید پریسا65 تشکرکرده اند .

  پریسا65 (چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۰)

 11. #6
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۰ اسفند ۹۲ [ ۲۰:۱۳]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۱-۱۸
  نوشته ها
  112
  امتیاز
  1,981
  سطح
  26
  Points: 1,981, Level: 26
  Level completed: 81%, Points required for next Level: 19
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  1 year registered1000 Experience Points
  تشکرها
  166

  تشکرشده 162 در 60 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: گفت ‌و گوي خواستگارانه چگونه است؟

  من یه سری سوال دارم که همیشه تو جلسه اول خواستگاری حتما این سوال ها رو می پرسم و یه چند تا سوالی هم که اضافه می کنم بستگی به شرایط اون خواستگار داره و واسم مهمه
  محورهای هشتگانه مشترک میان دختر و پسر
  1. معرفی
  به عنوان اولین سؤال، پسر باید از دختر بخواهد تا خود را به صورت کامل معرفی و خلاصهای از گذشته زندگیش بیان نماید. پسر نیز متقابلاً باید خود را معرفی و خلاصهای از سرگذشتش را بیان نماید. سرگذشت و بیوگرافی شامل این موارد می شود: معرفی کامل نام و نام خانوادگی، شغل، سن، میزان تحصیلات، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات آنها، تعداد اعضای خانواده و وضعیت شغلی، تحصیلی و سنی آنها.

  2. اعتقادی
  در مرحله دوم دو طرف باید وارد سوالاتی شوند که انتظارات و ملاکهای اعتقادی فرد مقابل را محک زده و معرفی میکند. البته نوع این سوالات به اعتقادات فرد پرسشگر بستگی دارد. مثلاً:
  - به نظر شما میزان پایبندی و اعتقاد به مسائل دینی چون نماز و روزه تاچه حد مهم است؟

  3. خط مشی کلی زندگی
  پاسخ به سوالات این بخش خط مشی زندگی فرد مقابل را نشان میدهد. مثلاً:
  - زندگی آینده شما بر چه چیزی استوار خواهد بود: دستورهای دینی، فرهنگ غیر خودی یا سلیقه شخصی؟

  4. پایبندی به ارزشهای فرهنگی
  مثلاً نظرتان در مورد پوشش همسر آیندهتان و حضور در محافل و جمع نزدیکان و استفاده از فنآوری روز از جمله ماهواره چیست؟

  5. استقلال فکری و احساسی
  در این بخش میتوانید با برخی از سوالها میزان دهن بینی، وابستگی به پدر و مادر و دوستان، اجازه دخالت به دیگران و... را در فرد مقابل بسنجید.
  - تا چه حد به نظر دیگران به ویژه پدر و مادر و دوستان در امور زندگی مشترک اهمیت می دهید؟

  6. اهداف کلی زندگی
  ممکن است فرد مقابل به علم، ورزش، هنر و ... علاقه بسیاری داشته باشید و شما نقطه مقابل او باشید. پس لازم است در این رابطه نیز بپرسید. مثلاً : هدف کلی و اصلی شما در زندگی چیست؟

  7. ارتباطات اجتماعی
  با این سوالات میزان اجتماعی بودن فرد مقابل و اینکه آیا همسری اجتماعی میخواهد یا نه را میتوان دریافت.
  آیا شما فعالیت اجتماعی دارید؟ کجا و چگونه؟
  اگر همسر آینده شما در محیط کار یا بین نزدیکان با نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی ارتباط داشته باشد، چه می کنید؟

  8. ارتباطات فامیلی
  ازاین طریق قادر خواهید بود تیپ شخصیتی فرد یعنی درونگرا یا برونگرا را دریابید و اینکه آیا در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجرد خود زیاده روی میکند یا نه. مثلاً:
  تا چه اندازه به رفت و آمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟

  محورهای اختصاصی دخترخانم

  1. شهر محل سکونت
  بنا دارید با همسر آینده تان در کدام شهر زندگی کنید؟

  2. نوع سکونت
  آیا می خواهید مستقل زندگی کنید یا بنا دارید با والدینتان محل سکونت مشترک داشته باشید؟
  نکته : در صورت تمایل به زندگی با والدین، باید مشخص شود که چگونه (در یک محله، یک مجتمع، یک آپارتمان، یک طبقه یا یک دستگاه ) می خواهد با آنان زندگی کند.

  3. اشتغال مرد
  وضعیت شغلی فرد باید شفاف و روشن بیان شود و کلی گویی در این مورد ( بازار، واسطه گری، وزارت خارجه و ... ) کافی نیست؛ زیرا در بازار، انواع شغل ها؛ در کار واسطه گری، انواع واسطه ها، و در وزارت امور خارجه، انواع سمتها وجود دارد. اینکه باید شغل فرد به صورت دقیق پرسیده شود به این دلیل است که برخی شغلها چون هنرپیشگی، سیاستمداری، نظامی گری و... جزء مشاغل خاص محسوب شده و نیازمند روحیهای خاص چه در خود فرد چه در همسر او میباشد.

  4. فعالیت های سیاسی – اجتماعی
  آیا موافق هستید که همسر آینده شما فعالیت سیاسی ـ اجتماعی داشته باشد و تا چه اندازه؟

  5. اشتغال و تحصیل
  آیا موافق هستید که همسر آینده تان اشتغال داشته باشد یا به تحصیل خود ادامه دهد؟
  نکته : لازم است در مورد اشتغال(به خصوص درباره زنان)، به نوع آن ( مراکز تجاری، اداری، آموزشی و ... ) و در مورد تحصیل به سطح آن ( کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری ) اشاره شود.

  6. سطح زندگی
  دختر خانم باید با پرسشهای این مرحله به روحیه فرد در میزان هزینه کردن برای زندگی و خساست احتمالی او پی ببرید. مثلاً: در زندگی مشترک تا چه حد به مسافرت و مهمانی دادن توجه خواهید داشت؟
  در پایان گفت و گوی جلسه اول، در صورت احساس توافق کلی، مطالبی را که جنبه خصوصی و سرّی دارند مانند بیماریهای حاد یا خاص، اختلالات روحی – روانی، ازدواج پیشین، روابط قبلی با جنس مخالف، طلاق والدین و ... و حدود مهریه ( زیاد، کم و متعادل ) را مطرح کنید.


  یادم رفت بگم! این سوالا طبق صحبت های آقای دهنوی تو برنامه گلبرگه

 12. 3 کاربر از پست مفید marzieh411 تشکرکرده اند .

  marzieh411 (یکشنبه ۲۲ مرداد ۹۱)


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright © ۱۳۹۷ vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
طراحی ، تبدبل ، پشتیبانی شده توسط انجمنهای تخصصی و آموزشی ویبولتین فارسی
vBCredits II Deluxe v2.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2010-2018 DragonByte Technologies Ltd.
Runs best on HiVelocity Hosting.
اکنون ساعت ۱۹:۲۲ برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.