به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
 1. #1
  عضو عادی آغازکننده

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۳ آبان ۸۸ [ ۱۰:۲۲]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-۷-۲۹
  نوشته ها
  159
  امتیاز
  4,027
  سطح
  40
  Points: 4,027, Level: 40
  Level completed: 39%, Points required for next Level: 123
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  395

  تشکرشده 400 در 127 پست

  Rep Power
  24
  Array

  در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  نوع نگاه و بینش شما و طرف مقابل‌تان به ‌‌موارد و مسائل مختلف زندگی، روابط فردی و اجتماعی، نحوه‌ی برخورد با نزدیکان، این‌که طرفین چه‌قدر مسؤولیت‌پذیر هستید، چه‌قدر انعطاف‌پذیری دارید، به چه میزان به استقلال یا وابستگی توجه دارید، در کارها چه میزان ثبات فکری و احساسی از خود بروز می‌دهید، به مسائل اخلاقی، اعتقادی و دینی چگونه می‌اندیشید، طرفین هر کدام چه تعداد ‌دوست دارید، دوستان صمیمی‌تان چه ویژگی دارند، آیا خودتان درون‌گرا یا برون‌گرا هستید؟ طرف‌ مقابل شما چه‌طور، بیماری‌های جسمی، ‌روانی و معلولیت در فرد و در خانواده‌ی خود و طرف مقابل و...

  در انتخاب همسر می‌بایست هدف‌های‌مان مشخص بوده و برنامه‌ی معینی برای زندگی مشترک داشته باشیم. برای شناخت طرف مقابل و شناساندن خود و خواسته‌ها و ایده‌های‌تان به او، نبایستی کلی‌نگری کرد و یا با یک یا دو ویژگی، همسر خود را انتخاب نمود چرا‌که پرسش‌ها و پاسخ‌های کلی، اغلب ما را به هدف نمی‌رسانند و چشم‌انداز روشنی ‌ارائه‌ نمی‌دهند و ویژگی‌های فردی و اجتماعی طرفین به‌طور دقیق، مشخص نشده و در ابهام باقی می‌ماند.

  قبل از هر چیز باید بدانیم که معیار انتخاب همسر ‌نزد زنان و مردان متفاوت است:

  زنان در انتخاب همسر، مسائل بسیاری ‌از‌جمله وضعیت مالی فعلی و احتمالی آینده، موقعیت اجتماعی، شغلی، هویتی فرد مورد نظر و این‌که آیا در آینده پدر خوبی برای فرزندان‌شان خواهد بود ‌یا نه و‌... را در‌نظر می‌گیرند.

  مردان سریع‌تر و راحت‌تر در صدد ازدواج با زن دلخواه خود برمی‌آیند!

  برای این‌که ازدواج موفقی داشته باشید، می‌بایست به ارزش‌ها و شباهت‌های مشترک و مشابه خود و همسرتان در همه‌ی زمینه‌ها توجه کنید‌ چرا‌که هر‌قدر از لحاظ معیارها و ارزش‌ها، اندیشه‌ها، عواطف و رفتارها، بیش‌تر به هم شبیه باشید، به‌عبارت ساده، هر‌قدر از لحاظ باورها و ارزش‌های ذهنی، نگرش مشترک به زندگی، سنت‌ها، رسوم‌، باورهای عمومی و علایق، ‌تشابه و نقاط مشترک بیش‌تری با یکدیگر داشته باشید، راحت‌تر خواهید توانست‌ بین خواسته‌ها، نیازها و رفع نیازهای‌تان، تعادل و توازن ایجاد کنید و زندگی مشترک آرام‌تر، موفق‌تر و پایدارتری را تجربه نمایید.

  در انتخاب همسر توجه کنید که:

  - نگرش و بینش طرف مقابل به زندگی، مثبت است یا منفی؟ (سعی‌کنید کسی را به همسری انتخاب کنید که مثبت‌اندیش باشد تا توانمندی‌های خود و شما را بیشتر مورد توجه قراردهد، یک محیط سرشار از شادکامی، آرامش و امنیت به‌وجود آورد و زندگی زیباتری را همراه با عشق بیشتری با شما تجربه کند.)

  - آیا خودش را دوست دارد؟ (باید توجه داشت کسی که خود را به‌طور عمیق‌ دوست نداشته باشد، نمی‌تواند دیگری را به‌‌طور واقعی دوست بدارد.)

  - آیا از عزت نفس و اعتماد‌به‌نفس کافی برخوردار است تا با احساس بهتر با شما ارتباط مؤثری برقرار‌نماید؟ (کسانی که از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردار باشند، احساس خوبی نسبت به خود داشته و به خود عشق می‌ورزند و به‌راحتی امیدها، آرمان‌ها، ترس‌ها و ضعف‌های خود را بیان می‌کنند اما افراد ضعیف، خود را پشت نقاب، پنهان می‌سازند و راجع به امیدها، آرزوها، ضعف‌ها و ترس‌های خود، کم‌تر سخن می‌گویند.)

  - در انتخاب همسر، توجه کنید که هدف‌های فعلی و آینده‌ی فرد مورد نظر کدام‌اند و برای رسیدن به آن‌ها، چه راه‌هایی را پیش‌بینی می‌کند؟ ‌آیا فردی کوشا و قابل اطمینان است؟ (افرادی که هدف‌های مشخصی نداشته باشند، نخواهند توانست در زندگی، موفقیت بزرگی کسب کنند.)

  - آیا در گفتار و رفتارش صادق است؟ (صادق و روراست بودن، ارزش‌های مهمی هستند که در تداوم زندگی مشترک، نقش اساسی بازی می‌کنند.)

  - آیا به آن‌چه که هست، افتخار می‌کند؟ از رشد فکری و عاطفی بالایی برخوردار است؟ از لحاظ جسمانی و عاطفی چه‌قدر به خود احترام می‌گذارد؟ آیا به دیگران اجازه می‌دهد با او بدرفتاری کنند؟ آیا شما با او احساس امنیت می‌کنید؟

  - در برخورد با مسائل، چه‌قدر مسؤولیت‌پذیر و انعطاف‌پذیر است؟ برای ایجاد تفاهم با خود و دیگران چه‌قدر کوشش می‌کند؟ آیا قدرشناس است؟ راجع به استقلال یا وابستگی چگونه فکر می‌کند؟ شیوه‌ی ارتباطش با افراد خانواده و دیگران چگونه است؟

  - به دختران و پسران توصیه می‌شود ‌اگر در خانواده‌ی پدرسالار و یا مادرسالاری بزرگ شده‌اید، سعی‌‌کنید همسرتان نیز در شرایط مشابه شما بزرگ شده باشد تا کشمکش‌ها و اختلاف‌های بسیار شدید با او نداشته باشید.

  - سن ازدواج و اختلاف سن با همسر مورد نظر، در حد معقول است یا نه؟ اگر دختر و پسری در سن کم با هم ازدواج کنند، به‌طور معمول در زندگی زناشویی، با دشواری‌های بیش‌تری روبه‌رو خواهند شد. در مورد اختلاف سن دختر و پسر، بایستی گفت ‌اگر اختلاف بیش از حد معقول باشد، تجربه‌ نشان داده که مشکلات حاکم بین زوجین، بیشتر خواهد بود. در صورتی که حدود 3 - 4‌سال مرد از زن بزرگ‌تر باشد، مناسب‌تر است.

  - زن و شوهری که از نظر بهره‌ی هوشی و هوش هیجانی نزدیک به هم باشند، در زندگی مشترک، با گرفتاری‌های کم‌تری روبه‌رو می‌شوند. بنابراین در انتخاب همسر، به‌طور حتم به نزدیک بودن ضریب هوشی و معلومات خود به فرد مورد نظر توجه کنید، اگر هر دو دارای ‌بهره‌ی هوشی بالا، هر دو متوسط یا هر دو پایین باشید، خیلی راحت‌تر زندگی خواهید کرد.

  - به افراد باایمان و معتقد به ارزش‌های دینی توصیه می‌شود که در انتخاب همسر، فرد مذهبی را به همسری انتخاب کنند چراکه اگر یکی از زوجین، مذهبی و دیگری پای‌بند به تعالیم دینی نباشد، در زندگی مشترک، مسائل و مشکل‌های زیادتری را تجربه خواهند نمود.

  - صفات شخصی و هویتی فرد مقابل، جزو مهم‌ترین مسائلی است که باید مورد دقت و بررسی قرار گیرد: آیا حسابگر است یا خسیس، دست و دلباز است یا ولخرج؟ اهل مطالعه و تفکر است یا از آن گریزان می‌باشد؟ اهل گردش و تفریح است یا منزوی و بی‌علاقه و گوشه‌گیر می‌باشد؟ پرخاشگر، مضطرب، دارای سوء‌ظن، زودرنج، کج‌خلق، ترسو، افسرده و... است یا برعکسِ آن می‌باشد؟ آیا در کارها بسیار سخت‌گیر است و یا با مسائل به‌راحتی برخورد می‌کند و...

  به نشانه‌ها و علامت‌ها توجه شود، با پرسش و دقت در نشانه‌ها می‌توان تا حدودی به مسائل و مشکل‌ها پی برد؛ در این راستا کمک گرفتن از مشاوران و روان‌شناسان خبره، ضروری بوده و توصیه می‌شود.  جالب است بدانیم:

  همان‌طوری که از نظر شکل ظاهری، ‌بچه‌ها شبیه مادر و پدرشان هستند، از نظر ویژگی‌های فردی و اخلاقی نیز به‌طور معمول شبیه آنان می‌شوند: افرادی که در کودکی تنش و مشکلات فراوانی داشته و با خشونت‌های عاطفی و بدنی بزرگ شده باشند، امکان دارد به‌راحتی در بزرگ‌سالی به فردی خشن، پرخاشگر و ناسازگار مبدل شوند.  خانم‌ها و آقایان بدانند که:

  بسیاری از عقیده‌ها و الگوهای زندگی‌مان را از مادر، پدر و اطرافیان خود می‌گیریم و وقتی خود، مادر یا پدر می‌شویم، آن‌ها را به‌کار می‌بندیم. اگر از کودکی بشنویم که ازدواج محدودیت و مانع رشد مردان و زنان است!... یا برعکس ازدواج باعث رشد و شکوفایی استعدادها می‌شود... رابطه‌ی جنسی چیز کثیفی است... یا داشتن رابطه‌ی جنسی باعث آرامش و بروز هیجان‌ها می‌شود... مردان احمق هستند، زنان دیوانه... برای ایجاد رابطه‌ی بهتر با همسر باید کاری کرد... و یا این‌که ازدواج یک امر اجباری است و باید آن‌را تحمل نمود... زندگی مشترک بسیار لذت‌بخش و پرهیجان است یا جهنم آرزوهاست و...

  برحسب این‌که افکار مثبت و منفی را که از والدین و اطرافیان خود یاد گرفته و به آن‌ها اعتقاد پیدا کرده باشیم، عملاً آن‌‌را در زندگی مشترک خود به‌‌کار خواهیم بست.

  نکته‌ی مهم: برای این‌که بدانید با کسی که ازدواج می‌کنید دچار اختلال شخصیتی است یا نه، قبل از عقد، یک دوره‌ی مشاوره داشته باشید. در مشاوره، مشخص می‌شود دو طرف از نظر شخصیتی چه ویژگی‌هایی دارند،‌ آیا از اختلال شخصیتی رنج می‌برند یا نه، پس از اطلاع یافتن از سلامتیِ هم، می‌توانید همدیگر را به همسری انتخاب کنید.

  - در انتخاب همسر، بسیاری از افراد، تحت تأثیر الگوها و فرهنگ حاکم بر جامعه‌ی خویش قرار‌دارند و به ارزش‌ها و معیارهای واقعی خویش، به‌صورت واضح آگاهی ندارند و در بسیاری از موارد، می‌دانند چه نمی‌خواهند ولی به‌طور دقیق نمی‌دانند چه می‌خواهند! در‌نتیجه جذب آن چیزی‌‌هایی می‌شوند که نمی‌خواهند!

  - باید بدانیم که انسان کامل و بدون عیب در دنیا وجود خارجی ندارد‌ بنابراین در انتخاب همسر، به‌دنبال یک انسان کامل گشتن، کار بیهوده‌ و عبث است.

  - باید بدانیم عشق و دوست داشتن برای داشتن یک زندگی زناشویی خوب، کافی نیست. عشق، تحمل مشکل‌ها و موانع را برای انسان آسان می‌سازد و انگیزه‌ای قوی ‌برای رفع آن‌ها می‌شود ولی نمی‌تواند از بروز مسائل و مشکلات متعدد جلوگیری به‌عمل آورد. اگر آگاهی و مهارت‌های لازم جهت رفع نیازهای آشکا‌ر و پنهان خود و همسر نداشته باشید و نتوانید آن‌ نیازها را به‌صورت درست برطرف ‌کنید، در زندگی مشترک دچار مشکلات متعدد خواهید شد ‌و همین عشق، به نفرت تبدیل خواهد شد.

  - و برای این‌که خود را در مسیر ازدواج موفق قرار‌دهید، 10 ویژگی که می‌خواهید همسر‌تان‌ داشته باشد‌ را به‌صورت مثبت بنویسید و آن‌ها را از 10 تا 1 برحسب اهمیت، اولویت‌بندی کرده و امتیاز بدهید، به‌عنوان مثال به مهم‌ترین ویژگی موردنظر، 10 امتیاز بدهید، به ویژگی مهم بعدی 9 و به ترتیب 8، 7 و... امتیاز بدهید. 3 مورد اول که بیش‌ترین امتیاز را به آن‌ها داده‌اید، خواسته‌های اصلی شما از زندگی مشترک‌تان را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین آن 3‌ مورد را با خط درشت بنویسید و هر روز چند‌بار آن‌ها را بخوانید، از آن موارد تصویرسازی ذهنی کنید، ‌مراسم عقد، عروسی و فرم زندگی‌‌ که می‌خواهید داشته باشید را با تمام جزئیات، به‌تکرار در ذهن‌تان ترسیم کنید تا ذهن‌تان بپذیرد که به‌طور واقعی می‌خواهید همسری با آن مشخصات داشته باشید.

  طبق قانون جذب، اگر ذهن‌تان برحسب تکرار، موردی را پذیرفت و باورش شد، به شما کمک می‌کند تا همسری با ویژگی‌هایی که می‌خواهید، بیابید.  دکتر میرعمادالدین فریور

  صاحب‌امتیاز و مدیرمسؤول

  http://www.shadkami.com/fa/index.php?limitstart=5
  می خواستم زندگی کنم ، راهم را بستند
  عاشق شدم ، گفتند دروغ است
  گریستم ، گفتند بهانه است
  خندیدم ، گفتند دیوانه است
  دنیا را نگه دارید ، می خواهم پیاده شوم
  ( دکتر علی شریعتی )

 2. 26 کاربر از پست مفید گفتار نیک تشکرکرده اند .

  ammin (چهارشنبه ۱۱ آذر ۹۴),hamdardiuser (پنجشنبه ۲۲ بهمن ۹۴),inventor (جمعه ۲۵ مهر ۹۳),nazaninIT (جمعه ۲۸ مهر ۹۶),rozaneh (چهارشنبه ۰۷ فروردین ۹۲),گفتار نیک (جمعه ۱۲ فروردین ۹۰),یاصاحب زمان ادرکنی (پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵),بانوی آفتاب (جمعه ۰۳ مهر ۹۴)

 3. #2
  عضو فعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴ [ ۱۵:۰۸]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۶-۱۲
  محل سکونت
  همدردی
  نوشته ها
  2,295
  امتیاز
  31,060
  سطح
  100
  Points: 31,060, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 10.0%
  دستاوردها:
  VeteranSocial25000 Experience Points
  تشکرها
  11,614

  تشکرشده 12,532 در 2,269 پست

  Rep Power
  249
  Array

  RE: در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  ... وچه خوب بود به این می اندیشیدیم که:

  چه معیارها و فاکتورهائی رو باید در خودم داشته باشم وتقویتشون کنم که همسرم منو بپسنده.و 10 ویژگی که که فکر می کنم خوبه ، برا خودم یادداشت می کردم.

  وبه راستی چرا اینوری فکر نمی کنیم ؟؟

 4. 8 کاربر از پست مفید baby تشکرکرده اند .

  ammin (چهارشنبه ۱۱ آذر ۹۴),baby (یکشنبه ۰۳ دی ۹۱),khaleghezey (پنجشنبه ۰۱ اسفند ۹۲),nazaninIT (جمعه ۲۸ مهر ۹۶),rozaneh (چهارشنبه ۰۷ فروردین ۹۲)

 5. #3
  عضو پیشرو

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۱ [ ۰۸:۴۹]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۱۰-۰۷
  سن
  49
  نوشته ها
  4,071
  امتیاز
  23,640
  سطح
  94
  Points: 23,640, Level: 94
  Level completed: 29%, Points required for next Level: 710
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  16,488

  تشکرشده 16,561 در 3,447 پست

  Rep Power
  419
  Array

  RE: در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  ازدواج یک پدیده ی دو سویه است .
  کاستی هر یک از طرفین در تعریف و نوع رابطه موثر است.

  بهترین پیشنهاد بعد از ازدواج همین است که شما (BABY ) می فرمائید اما قبل از ازدواج چه ؟! با چه شناخت و مهارتی باید گام برداشت ؟!

 6. 2 کاربر از پست مفید ani تشکرکرده اند .

  ani (پنجشنبه ۰۷ اردیبهشت ۹۱),rozaneh (چهارشنبه ۰۷ فروردین ۹۲)

 7. #4
  عضو فعال

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۱۸ مرداد ۹۴ [ ۱۵:۰۸]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۶-۱۲
  محل سکونت
  همدردی
  نوشته ها
  2,295
  امتیاز
  31,060
  سطح
  100
  Points: 31,060, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 10.0%
  دستاوردها:
  VeteranSocial25000 Experience Points
  تشکرها
  11,614

  تشکرشده 12,532 در 2,269 پست

  Rep Power
  249
  Array

  RE: در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  خانم آنی عزیز
  چرا بعد از ازدواج ، نه دقیقا منظورم قبل از ازدواجه.
  اگه طوری فرهنگ سازی کنیم که برا خودمون معیار آماده شدن برا ازدواج بزاریم و این روحیه رو تو خودمون رشد بدیم می تونیم بعد از ازدواج به تغییر از خود، و.... امید داشته باشیم.

  با تعیین معیارها وملاکها برا ازدواج مخالف نیستم ، اما این نکته به ذهنم رسید که عرض کردم.

 8. 4 کاربر از پست مفید baby تشکرکرده اند .

  baby (شنبه ۳۰ آبان ۸۸),khaleghezey (پنجشنبه ۰۱ اسفند ۹۲),nazaninIT (جمعه ۲۸ مهر ۹۶),rozaneh (چهارشنبه ۰۷ فروردین ۹۲)

 9. #5
  عضو پیشرو

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۱ [ ۰۸:۴۹]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۱۰-۰۷
  سن
  49
  نوشته ها
  4,071
  امتیاز
  23,640
  سطح
  94
  Points: 23,640, Level: 94
  Level completed: 29%, Points required for next Level: 710
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  16,488

  تشکرشده 16,561 در 3,447 پست

  Rep Power
  419
  Array

  RE: در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  بله من هم با پروژه ی آموزش قبل از ازدواج موافق هستم و این را در قسمت اول عرض کردم .

  و همیشه آرزو می کنم ای کاش به مرور در دوران مدرسه این مسائل به افراد جامعه آمورش داده شود تا یک پیش زمینه های شناختی داشته باشیم و تازه بعد از ازدواج به یاد تغییر کردن و کسب مهارت و خود آگاهی و شناخت و .... نباشیم و درنتیجه می بینیم که افراد گاها در مقابل بحث درست علمی و نیاز به تغییر مقاومت می کنند .

 10. #6
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۱ آذر ۸۹ [ ۲۰:۴۲]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-۱۲-۲۸
  نوشته ها
  2
  امتیاز
  2,928
  سطح
  33
  Points: 2,928, Level: 33
  Level completed: 19%, Points required for next Level: 122
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  1
  تشکرشده 2 در 1 پست
  Rep Power
  0
  Array

  RE: در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  سلام،

  هر چند من این مقاله را حدود یک سال بعد از تالیفش مطالعه می کنم و خیلی هم قبولش دارم ، اما متاسفانه باید بگم برای جوان هایی مثل من که تو شهرستان زندگی می کنیم امکان مطالعه طرف مقابل و رسیدن به شناخت مورد نظر این مقاله تقریبا غیر ممکنه. چرا که فرهنگ بسته محیط اصلا این اجازه را به ما نمی ده ...

 11. 2 کاربر از پست مفید mehrdad114 تشکرکرده اند .

  mehrdad114 (جمعه ۰۴ آذر ۹۰),rozaneh (چهارشنبه ۰۷ فروردین ۹۲)

 12. #7
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۸ دی ۸۹ [ ۰۰:۱۵]
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-۹-۲۳
  نوشته ها
  2
  امتیاز
  1,601
  سطح
  23
  Points: 1,601, Level: 23
  Level completed: 1%, Points required for next Level: 99
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  1 year registered1000 Experience Points
  تشکرها
  0
  تشکرشده 1 در 1 پست
  Rep Power
  0
  Array

  RE: در انتخاب همسر، چه معیارهایی را در‌نظر داشته باشیم؟

  ازدواج کردن گاهی انقدر هیجان انگیزه پیش میاد که آدم فرصت فکردن پیدا نمی کنه دوست داشتن وعشق بدترین ملاک ازدواج است چون توی یه زندگی موفق خوب بوجود میاد توی زندگی ناموفق رنگ میبازه. اما افسوس آدم عاقل موقع ازدواج کمه!!


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright © ۱۳۹۷ vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
طراحی ، تبدبل ، پشتیبانی شده توسط انجمنهای تخصصی و آموزشی ویبولتین فارسی
vBCredits II Deluxe v2.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2010-2018 DragonByte Technologies Ltd.
Runs best on HiVelocity Hosting.
اکنون ساعت ۲۱:۱۸ برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.