به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 24 بهمن 92 [ 17:25]
    سطح
    58
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 45
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    174

تشکرشده 189 در 69 پست

Array

Angry کودک درون تو

در زندگی هر انسانی چهار وضعیت وجود دارد که هر کسی در وضعیتی قرار می گیرد و نسبت به آن وضعیت در بزرگسالی عمل می کند.

چهار وضعیتی ( حالتی) که در شما وجود دارد:
    1. من خوب نیستم ، شما خوب هستید.
    2. من خوب نیستم ، شما خوب نیستید .
    3. من خوب هستم ، شما خوب هستید .
    4. من خوب هستم ، شما خوب هستید .

در وضعیت من خوب نیستم شما خوب هستید. برای همه انسانها در هنگام تولد رخ می دهد. زمانی که تو به دنیا می آیی کودکی هستی که هیچ قدرتی و توانایی برای زنده ماندن نداری .مادر به تو شیر می دهد ، مراقبت می کند، امنیت برایت فراهم می کند ، پدر وسایل بقای تو را ایجاد می کند ، و هر دو ، تو را نوازش می کنند به دلیل همین ناتوانی تو به نتیجه می رسی که خودت نمی توانی خود را نوازش کنی و احساس می کنی که نا توانی و به این احساس می رسی که تو خوب نیستی و آنهایی که در کنار تو هستند و تو را نوازش می کنند خوب هستند.
    البته باید دانست که نوزاد به طور اجتناب ناپذیر نسبت به محیطی که قابل کنترل نیست و بزرگتر ها این احساس را می کند و در مراحل بعد بایل این احساس ناتوانی را از بین ببرد.
    باید بدانید که نوزاد در ابتدا فاقد بدست آوردن یک تصویر واقعی از خود است چرا که او هنوز چیزی نیاموخته و فقط در مقابل دیگران است که می تواند این شناخت را نسبت به خود بدست آورد.

پس رفتارها ، حرکات ، اشارات ، حرکات و نوازش هایی که از طرف دیگران و مخصوصا والدین انجام می شود باید همان هایی باشد که والدین می خواهند .
    کودک رفتار ها را یاد می گیرد و گاهی برخورد های والدین تا پایان عمر با کودک می ماند یا تاثیر بسزایی در رفتارهای او می گذارد. مثلا علت ضعف در اعتماد به نفس کودک ، احساس حقارت ، خود بزرگ بینی همه ناشی از رفتار های والدین در زمان 5 سال اول زندگی است که قابل حل است .
    تصور دیگر کودک( نوزاد) از این وضعیت:
    1. این احساس را در او ایجاد که او زیر دست دیگران است.(فقط در دوره نوزادی)
    2. احساس شدید به نوازش شدن از طرف دیگران دارد( بیش از اندازه بودن نیز موجب مشکلات دیگر می شود)

شک نکنیدکه همه ما این دوره را گذرانده ایم.

دو راه وجود که کودک در مراحل بعدی می تواند نوازش را دائمی دریافت کند

.1_اگر نوازش کودک دائمی باشد او بر اثر رفتار والدین یاد می گیرد که اگر آرام باشد ، حرفی نزند نوازش می بیند اگر کودک به این نتیجه برسد کودکی گوشه گیر و منزوی می شود تا مورد توجه و نوازش قرار گیرد.
    مثلا کودکی به طریق گریه نتوانسته توجه جلب کند در مراحل بعد خیلی آرام سلام می کند ، تا کسی چند با ر صدایش نکند صدایش را نمی شنود ، از بچه ها کناره می گیرد . وقتی با کسی حرف می زند سرش را نمی تواند بالا بگیرد ( کودکان زیر 3سالی که بیشتر از سه ساعت به اجبار از خانواده جدا شده اند).

2. در این مرحله کودک یاد می گیرد که پسر بد و شیطون یا دختر بد باشد تا توجه و نوازش را ببیند به این نوع نوازش منفی می گویند یعنی کودک از راه خرابکاری توجه و نوازش دیگران را به طرف خود جلب می کند.
    مثلا:شیشه می شکند ، در را به هم می کوبد ، تف می اندازد. گریه می کند ، دعوا می کند ، پنجول می کشد و....با این کارها او در وضعیت من خوب نیستم قرار می گیرد ودیگران برای ارام کردن او را نوازش می کنند.( اگر کودک بزرگتر شود یا تسلیم می شودو رفتارش را تغییر می دهد یا در نهایت تغییر ناپذیری خودکشی می کند
    ادامه دارد..

2. 3 کاربر از پست مفید roya تشکرکرده اند .

roya (سه شنبه 13 مرداد 88)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 25 بهمن 00 [ 10:13]
    سطح
    97
    Level completed: 2%, Points required for next Level: 986
    دستاوردها:
    Veteran25000 Experience Points
    تشکرها
    1,578

تشکرشده 1,607 در 499 پست

Array

RE: کودک درون تو

سلام بسیار عالی بود جمع بندی جالبی از کتاب وضیعت اخر کرده اید (نوشته تام آ - هریس )
    از شما انتظار نداشتم فراموش کنید منبع رو ذکر کنید من این کتاب را تا حدی خوانده ام منتظر
    2. من خوب نیستم ، شما خوب نیستید .
    3. من خوب هستم ، شما خوب هستید .
    4. من خوب هستم ، شما خوب هستید

هستم

4. 3 کاربر از پست مفید کنجکاو تشکرکرده اند .

کنجکاو (سه شنبه 20 مرداد 88)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    58
    دستاوردها:
    تشکرها
    174

تشکرشده 189 در 69 پست

Array

Red face RE: کودک درون تو

من خوب نیستم ، شما خوب نیستید
    در وضعیت قبل گفتیم که چرا نوزاد به نتیجه می رسد که خودش خوب نیست ولی دیگران خوب هستند.

چگونه کودک از آن وضعیت خارج می شود:
    زمانی که نوزاد به یک سالگی می رسد ، نوازشها کمتر می شود.
    گفتیم که کودک به این نتیجه رسیده که من خوب نیستم – حالا چه شده او در این مرحله از زندگی به این نتیجه دست می یابد که علاوه بر خود ، دیگران هم خوب نیستند؟

در یک سالگی اکثر کودکان راه می روند و دیگر برای بلند شدن نیاز به مادر ندارند ، دیگر برای رفتن پیش مادر نیاز به گریه کردن برای جلب توجه ندارند. کودک دیگر آن نوزاد کوچولو نیست بلکه او دیگر راه می رود و حتی گاهی خود او با برخورد به اشیائ اطراف خود ناراحت می شود ، از پله می افتد ، به درودیوارمی خورد ، روی مادر می افتد و پدر را از خواب بیدار می کندو...
    به این دلایل کودک نه تنها مقداری از نوازش را از دست داده بلکه تنبیه می شود ؛ در واقع برخی از والدین در این دوره تنبیه های سخت را برای آنها به کار می برند.
    اون کودکی که در سال اول راحت بود دیگر در این دوره نه آن راحتی را دارد و نه نوازش آن موقع را.

چه موقع این دوره باید خاصیت خود را از دست بدهد؟
    (یعنی کودک نباید نتیجه من خوب نیستم- شما خوب نیستید را تا دوران بزرگسالی با خود داشته باشد)
    تا دو سالگی کودک فرصت دارد که این حس را داشته باشد ؛( والدین باید در این دوره نوازش خود را درست و به جا به کار بگیرند) اگر کودک در سال دیگر همین نتیجه را داشته و والدین نوازشها و رفتار خود را با کودک متناسب با سن او تغییر ندهند رشد بالغ کودک متوقف می شود و فکر می کند که دیگر نوازشی وجود نخواهد داشت .

کودکی که در این وضعیت قرار گیرد و بزرگ شود:
    او احساس می کند دیگر نوازش وجود ندارد.
    دیگر امیدی وجود ندارد.
    به درون خود فرو می رود و دوست دارد دوباره آن بچه ایی شود که او را نوازش کنندو به او غذا بدهند در نتیجه او به شدت در خود فرو رفته و به فردی تبدیل می شود که در گوشه یک تیمارستان می افتد.
    این کودک وقتی در این وضعیت « من خوب نیستم-شما خوب نیستید» قرار می گیرد حتی اگر اطرافیان و آشنایان هم او را نوازش کند فایده ایی ندارد چرا که او نوازش همه را رد می کند.
    ادامه دارد...

6. 3 کاربر از پست مفید roya تشکرکرده اند .

roya (شنبه 17 مرداد 88)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    58
    دستاوردها:
    تشکرها
    174

تشکرشده 189 در 69 پست

Array

همه ما انسانها در تمام طول زندگی در هر موقعیتی رفتارهای متفاوتی داریم با این حال شالوده کلی رفتار ما انسانها از دوران کودکی نشآت گرفته است. اما ناراحت نباشید ؛ چون:
    ما می توانیم با شناخت آگاهانه خود رفتارهایی را که نمی خواهیم تغییر دهیم .

به گفته پنفیلد مغز انسان سه وظیفه را به عهده دارد:
    1- ضبط کردن
    2- به یاد آوردن
    3- دوباره زنده کردن.

از اینرو می شود گفت ما با تجربه ها و احساسات اولیه ( دوران کودکی) در دوران بزرگسالی زندگی می کنیم یعنی تجربه های کودکی را دوباره در دوران بزرگسالی به شکل متفاوت به یاد آورده و با آن زندگی می کنیم البته باید گفت که ما تجربه های ضبط شده دوران کودکی را به یاد نمی آوریم بلکه آنها در ناهشیار ما به یاد آورده می شود و در بزرگسالی ما تاثیر می گذارد.

با توجه به تجربه های دوران کودکی هر فردی با چهار وضعیت کلی (البته نه کاملا قطعی) که ارتباط شما با دیگران را نشان می دهد روبرو می شود.
    ما به وضعیت سوم اشاره داریم.
    یعنی وضعیت :
    من خوب هستم، شما خوب نیستید
    یه سوال شما چه اطلاعی از این وضعیت دارید ؟
    به نظر شما چه افرادی در این وضعیت قرار می گیرند؟
    آیا شما در کودکی خود همچنین مرحله ای را گذرانده اید؟
    بچه هایی که در دوران کودکی خود مورد نا مهربانی ها وتنبیهات شدید وطولانی مدت قرار گرفتند بیشتر دراین وضعیت قرار دارند .

سن این مرحله
    2 تا 3 سالگی
    اگر فرزندانتان تا قبل از 3 سالگی دچار مشکلات عاطفی و کمبودها واجبارهای شده باشند باید منتظر یکسری مسائل رفتاری در بزرگسالی او باشید.

علت مشکل
    والدین یا کسانی که با کودک سرو کار دارد اگر در این سن بیش از حد او را موردضرب و شتم قرار دهد کودک به نتیجه می رسد که والدین دیگر او را نوازش نمی کنند و او خود مجبور به نوازش کردن خود می شود به دلیل تداوم رفتار والدین کودک احساس می کند که او را دوست ندارند و آنها خوب نیستند .

کودکی که تازه از مرحله نوزادی بیرون آمده است برایش این امکان وجود ندارد که به تفکر بپردازد و مشکل را درک کند و حلش کند ، کودک یکباره نوازش شدید والدین را از دست داده و خود علی رغم ناتوانی مجبور است که خودش خود را نوازش دهد تا به توانای برسد.
    کودک به تدریج بزرگتر می شود ومراحل کودکی؛ نوجوانی؛جوانی و...را با همان احساسی که والینش خوب نیستند می گذراند و در تمام دوران با خود می گوید تقصیر انهاست ... همیشه تقصیر انهاست... انها خوب نیستند .

در نتیجه گرچه آنها ممکن است به خاطر نیاورند که در دوران کودکی چه گذشته است اما بارفتار وگفتار نشان می دهند که در چه مرحله ای دچار مشکل شده اند.
    انها باور دارندکه من خوب هستم _ شما خوب نیستید.
    هر چه شدت این مرحله بیشتر باشد امکان کمک به این افراد کمتر است چون آنها دیگران را خوب نمی دانند و به حرفهای آنها هم گوش نمی دهند.
    ادامه دارد...

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    58
    دستاوردها:
    تشکرها
    174

تشکرشده 189 در 69 پست

Array

وضعیت آخر من خوب هستم –شما خوب هستید
    تفاوت زیادی بین این وضعیت و سه وضعیت قبلی وجود دارد
    1- رشد سه وضعیت قبل نا آگاهانه است.
    در وضعیت من خوب هستم . . . بر پایه آگاهی است چون ما در این دوران می توانیم به بررسی موقعیت ها و مسائل بپردازیم و بر اساس آگاهی خود اقدام به عملی کنیم که مفید واقع شود.
    2- در سه وضعیت قبل مدام فرد سوال چرا؟ را بیان می کند
    در حالی که فرد اگر در این وضعیت آخر قرار داشته باشد سوال چرا نه؟ را بیان می کند و علت یابی می کند.
    3- سه وضعیت قبل بر پایه احساسات است. در حالی که وضعییت آخر بر پایه تفکر و ایمان است. خود فرد در انجام آن دخالت دارد و همچنین با خواست خود به سوی آنچه می خواهد می رود.
    در واقع فرد در وضعیتی که می گوید من خوبم –شما خوب هستید یعنی او یک بالغ سالم دارد که در موقعیت وشرایط خاص همان کاررا می کند که باید انجام دهد نه این که بر سه وضعیت قبلی تکیه بزند و از آنها تاثیر بگیرد.
    بالغ گاهی دارای اطلاعاتی از خود ودیگران استت و زمانی هم پیش می آید که آگاهی از برخی از امکانات وموقعیتها نداشته باشد.

سه وضعیت اول تا سه سالگی در فرد بوجود می اید اگر والدین توانسته باشند این مراحل را بدرستی در کودکان خود اجرا کرده باشند بالغ کودک انها شروع به رشد کرده ودر بزرگسالی فرد کمتر از سه وضعیت دوران اولیه خود تاثیر می گیرد.
    بالغ سالم در تصمیم گیری ها ، پیش بینی ها ، معنی یابی زندگی ، در برخورد با دیگران و ... فعال می شود و درست عمل می کند.

چرا سه وضعیت اول درزندگی شما و کودکان شما ترتیب اثر دارد؟

یکی به علت نا اگاهانه بودن این سه وضعیت است
    دوم این که کودکان با برخوردهای کودکانه خود به ما وخود ثابت می کنند که آرامش پیدا کردند.
    مثلا علی برادرش را هل می دهد.
    سعید به برادر بزرگتر خود به خاطر اشتباهش می خندد (مسخره کردن)
    زهرا صف را بهم می زند
    سارا به خواهرش لگد می زند

حال در بزرگتر ها به نوعی دیگر این مشکل بروز می کند:
    برخی ها مال ومنال جمع می کنند واز آن استفاده نمی کنند.
    دیگری دنبال خانه بزرگتر کردن نسبت به دیگر می رود.
    کارمندی اغراق در تعریف و تمجید رئیس می کند
    عروسی برای مادر شوهر زبان بازی می کند تا به منافع خود برسد
    خانمها که ماشاا... وقتی به هم می رسند برای تعریف کردن ماجرایی انقدر ماجرا را بزرگ نمایی می کنند که انگار که همان اتفاق را تو اون لحظه دیدی(خیلی جذاب بود نه؟)
    همه این کارهایی که کودکان یا بزرگتر ها انجام دادند در اصل نوعی راهنمایی های خیالی هستند که فقط در همان لحظه مثل مسکن درد را تسکین می دهند ولی کودک می داند که بی توجهی و تنبیه و...همچنان هست.که در شکل این مشکلات خود را نشان داده اند.
    و اما بزرگترها هم می دانند که قسط های عقب افتاده ، صورت حسابها ، مخارج زندگی و ... در انتظارش است.
    چگونه به بالغ سالم دست یابیم:
    شناسایی وا لد- بالغ –کودک
    شناسایی چهار وضعیت موجود
    مشخص کردن اینکه شما در کدام وضعیتی؟....
    تصویر خوب از خود ساختن
    توجه نکردن به تصاویر واتفاق های بد وناگوار قبل
    صبور بودن، صبور بودن، صبور بودن

منبع : وضعیت آخر ، نوشته : تامس. آ. هریس ، مترجم: اسماعیل فصیح
    شفای کودک درون ، نویسنده: لوسیا کاپاچیونه ، مترجم: گیتی خوشدل
    پوزش می خواهم از این که منابع را دیر آوردم.

9. کاربر روبرو از پست مفید roya تشکرکرده است .

roya (یکشنبه 03 آبان 88)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)