به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 07 مرداد 88 [ 11:38]
    سطح
    39
    Level completed: 26%, Points required for next Level: 112
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    7

تشکرشده 7 در 3 پست

Array

چه پارامترهایی را برای اولین جلسه خواستگاری رعایت کنیم؟

دوستان سلام

خانواده بنده کلا با اینکه خواستگار راه دهند مشکل داشتند و هر بار که خواستگاری قرار بود بیاید به نحوی اتفاقی میفتاد یا اینکه ایرادی می گرفتند که قضیه به هم میخورد در این خصوص هم اصلا با من صحبت نمی کنند و فکر می کنند که هنوز بچه هستم و همه چیز را مخفی می کنند و ....

به تازگی خواستگاری از اقوام دور که من نمی شناسمشان با مادرم صحبت کردند ، مادرم بدون صحبت با من خودشان قرار مدار گذاشتند ، از طرف من پارامترهایی را بیان کردند و ...
    این خواستگار نمی دانم چرا اینقدر عجله دارند می خواستند روزی که تماس گرفتند فردایش بیایند ، که خوشبختانه من دانشگاه دارم و 1 هفته موضوع به تعویق افتاد

بعد از صحبت با خانواده خواستگار یک بار هم به من نگفتند که قرار است خواستگار بیاید ، شرایطش چنین و چنان است ، و .... حتی زمان خواستگاری قرار بود هنگامی باشد که من امتحان دارم ، من هم دیگر طاقت نیاوردم و گفتم در این زمان امتحان دارم،حتی زمانی که با تلفن قرار مدارها را می گذاشتند پدرم به مادرم گفتند آهسته صحبت کن که متوجه نشود یا زمانیکه مجبور بودند اسمم را ببرند میگفتند اسم نبر و ........

این رفتارها یعنی چه؟

به هر ترتیب من از رفتار خانواده ام فوق العاده دلگیر شدم و ...

هنوز مستقیم با هاشون در این خصوص صحبت نکرده ام بلکه خودشان حرفی به میان آورند

این اولین جلسه خواستگاری است و خانواده باید حتما من را در جریان بگذارند و آماده ام کنند اما سکوت اختیار کرده اند چرا و به چه علت نمی دانم

در این بین از شما دوستان عزیز چه آقایان و چه خانم ها کمک میخواهم
    لطفا در این زمینه تجارب خود را دراختیار من نیز قرار دهید

برای اولین جلسه چه پارامترهایی را مدنظر قرار دهم ؟
    طرز برخورد، نوع رفتار، نوع لباس، صحبتهایی که مطرح خواهد شد و ....

البته تا حدودی خودم در جریان هستمم اما برای کاهش استرس به صحبتهای شما عزیزان نیازمندم

ممنون
    تا خدا بنده نواز است
    به خلقم چه نیاز
    می کشم ناز یکی
    تا به همه نازکنم

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 اسفند 94 [ 11:19]
    سطح
    93
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 551
    Overall activity: 6.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,205

تشکرشده 4,459 در 1,179 پست

Array

RE: چه پارامترهایی را برای اولین جلسه خواستگاری رعایت کنیم؟

سلام دوست عزیز...
    البته من در این زمینه تجربه ای ندارم....که بتوانم راهنمایی کنم انشاالله دیگر دوستان کمکتان می کنند...

ولی شما حتما به صورت مستقیم با خانواده خود صحبت کنید و دلیل را جویا شوید این حق شماست مگر می شود بدون اطلاع شما....چنین کاری انجام شود...اینده شما بسیار مهم است پس کوتاهی نفرمایید...

اما به نظر من در اولین جلسه خواستگاری پارامتر تعیین نکنید بهتر باشد چون در ان موقعیت اصلا پارانتر قرار دادن جواب نمی دهد زیرا رفتارها بسیار آرام....همراه با نوعی سوء گیریست...
    بهتر است چند جلسه با فرد مورد نظر صحبت کنید انوقت خود به خود پارامترها روشن می شود.
    موفق باشید

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 25 فروردین 91 [ 20:34]
    سطح
    34
    Level completed: 86%, Points required for next Level: 21
    دستاوردها:
    تشکرها
    9

تشکرشده 10 در 9 پست

Array

با سلام
    به نظر من بهترین کار در جلسه خواستگاری اینه که آرامش داشته باشید و خودتون باشید و سوالاتی رو که پرسیده می شه با اعتماد به نفس و کامل و مودبانه جواب بدین. هواستون به رفتارهایی که نشان دهنده اضطراب هست مثل تکون دادن پا ها یا کندن ناخن یا ور رفتن با انگشتان و دستها و ... باشه که انجام ندید.
    اگر وقتی که خواستید صحبت کنید سوالاتی که میخواستید بپرسید فراموش کردید از ایشون بخواین شروع کنن و شما با شروع صحبت از جانب آقا پسر هم می تونید از سوالات ایشون استفاده کنید و هم سوالات خودتون به مرور یادتون میاد.در جواب دادن به سوالات باید خیلی حواستون باشه که به تمام جنبه های سوال فکر کنید و عجولانه جواب ندهید که بعدا پشیمون بشید.
    اگه فکر می کند با انجام کاری در پذیرایی ممکنه خرابکاری کنید اون کارو انجام ندید ولی اگر شده یک کار کوچیک هم انجام بدید خیلی بهتر از اینه که هیچ کاری نکنید مثلا من چون از چایی آوردن خوشم نمی یاد معمولا چایی رو می ریزم و مامانم می بره و من شیرینی رو تعارف می کنم.
    امیدوارم تجربیات من به دردتون بخوره

4. 2 کاربر از پست مفید مهرسار تشکرکرده اند .

مهرسار (پنجشنبه 27 مرداد 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    39
    دستاوردها:
    تشکرها
    7

تشکرشده 7 در 3 پست

Array

نقاب عزیز و مهرسار جان

ممنونم از پاسختون خیلی موثر است ، بله حتما باید با خانواده رودرو صحبت کنم اما جو به طریقی است که کمی دلهره دارم ، میترسم پیش خودشان بگویند این دیگر چقدر حول است اما در واقع این چنین نیست من فقط میخواهم از یک سری مسائل که فکر می کنم حقم است با خبر باشم

مهرسار جان به نکات خوبی اشاره کردی اگر باز هم موردی بود حتما به من بگو همچنین سایر دوستان عزیز خواهشا تجربیات خود را در اختیار بنده قرار دهید
    وقتی خانواده اینجور رفتار می کنند واقعا پناهی جز شما دوستان ندارم

ممنون
    تا خدا بنده نواز است
    به خلقم چه نیاز
    می کشم ناز یکی
    تا به همه نازکنم

عضو پیشرو

آخرین بازدید
    پنجشنبه 23 آذر 91 [ 09:19]
    سطح
    94
    Level completed: 29%, Points required for next Level: 710
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    16,488

تشکرشده 16,567 در 3,447 پست

Array

برگ سبز عزيز

شما كاملا درست مي گوئيد ولي داشتن دلهره لزومي ندارد .

چرا كه شما با همين قنشگي كه رو به نقاب عزيزنوضيح داده ايد كه میترسم پیش خودشان بگویند این دیگر چقدر حول است اما در واقع این چنین نیست من فقط میخواهم از یک سری مسائل که فکر می کنم حقم است با خبر باشم .

همين جمله را هم به مقدمه صحبتتان اضافه كنيد و بگوييد .

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 26 بهمن 89 [ 15:28]
    سطح
    38
    Level completed: 2%, Points required for next Level: 148
    دستاوردها:
    تشکرها
    158

تشکرشده 159 در 70 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط barg sabz
    ....

هنوز مستقیم با هاشون در این خصوص صحبت نکرده ام بلکه خودشان حرفی به میان آورند

این اولین جلسه خواستگاری است و خانواده باید حتما من را در جریان بگذارند و آماده ام کنند اما سکوت اختیار کرده اند چرا و به چه علت نمی دانم

در این بین از شما دوستان عزیز چه آقایان و چه خانم ها کمک میخواهم
    لطفا در این زمینه تجارب خود را دراختیار من نیز قرار دهید

برای اولین جلسه چه پارامترهایی را مدنظر قرار دهم ؟
    طرز برخورد، نوع رفتار، نوع لباس، صحبتهایی که مطرح خواهد شد و ....

البته تا حدودی خودم در جریان هستمم اما برای کاهش استرس به صحبتهای شما عزیزان نیازمندم

در رابطه با صحبتها ی جلسه اول این لینک میتونه مفید باشه
    http://www.hamdardi.com/fa_default.asp?RP=M_content.asp&P1N=ContentID&P1V= 167

در مورد نوع پوشش با توجه به عقاید و فرهنگ خانوادگی خودتون میتونید پوششی مناسب انتخاب کنید .از رنگهای شاد و به روز نه جیغ استفاده کنید .
    طرز برخورد خاصی احتیاج نیست یک مهمانی ساده هست که کمی رسمی بر گزار می شود .

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    39
    دستاوردها:
    تشکرها
    7

تشکرشده 7 در 3 پست

Array

دوستان بلاخره موضوع را با پدرم مطرح کردم و ایشان گفتند که فرصت نشده بود مادرت با تو صحبت کند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

میدونم خجالت می کشند.
    من جوری مسئله را مطرح کردم که خود پدرم بگویند و بعد هم سوالاتم را پرسیدم و ...(با استفاده از یک ترفند زیرکانه
    البته هنوز با مادرم صحبت نکرده ام

از ani و sogand66 هم بسیار ممنونم

دوستان از اتفاقاتی که در این مراسم دیده اید و یا تجربه خودتان بوده است و کارهایی که باید انجام داد و کارهایی که نباید انجام داد هم کمی بنده را راهنمایی فرمایید

ممنونم

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 26 بهمن 89 [ 15:28]
    سطح
    38
    Level completed: 2%, Points required for next Level: 148
    دستاوردها:
    تشکرها
    158

تشکرشده 159 در 70 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط barg sabz
    دوستان بلاخره موضوع را با پدرم مطرح کردم و ایشان گفتند که فرصت نشده بود مادرت با تو صحبت کند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

میدونم خجالت می کشند.
    من جوری مسئله را مطرح کردم که خود پدرم بگویند و بعد هم سوالاتم را پرسیدم و ...(با استفاده از یک ترفند زیرکانه
    البته هنوز با مادرم صحبت نکرده ام

دیدی چقدر زود قضاوت کردی در ضمن بابا می دونسته دخترش زیرکش خودش ریز و پیز قضیه رو در می یاره سکوت کردن (شوخی)

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 16 مهر 89 [ 23:11]
    سطح
    42
    Level completed: 1%, Points required for next Level: 198
    دستاوردها:
    تشکرها
    126

تشکرشده 124 در 58 پست

Array

سلام دوست عزیز. منکه تجربه ای در این زمینه ندارم ولی فکر کنم این مقاله کمکت کنه

در این مقاله، راه‌کارهایی برای جوانانی که قصد ازدواج دارند، ارائه گردیده که با توجه به آن و البته با قراردادن آن در متن زندگی خود به گفت‌‌وشنودی منطقی در نشست خواستگاری بپردازند:

- به‌صورت کلی از خود، گذشته و حال خویش صحبت کنید و از همسر احتمالی خود نیز تقاضا کنید که به‌طور متقابل از خود بگوید. (به جزئیات نپردازید)

اولین نمایی که یک فرد از خود می‌دهد، تصویری است که او از خود دارد، ببینید آیا این تصویر را می‌پسندید؟ آیا میان گذشته و حال او تغییری مثبت مشاهده می‌کنید و آیا این تصویر با آن‌چه شما از او در ذهن دارید و از همسر آینده‌تان انتظار دارید، مطابقت دارد؟

- از او سؤال کنید که هدفش از ازدواج چیست؟

ازدواج، یک تعامل چندجانبه است و هدف فردی را جوابگو نیست. اگر مرد یا زنی فقط برای فرار از تنهایی، امرار معاش و یا نیاز جنسی و... به ازدواج تن دهد، در راه پرخطری گام نهاده است. او به‌طور دقیق باید بداند که همسرش، دوست او نیست و فراتر از یک دوست و یا یک حمایت‌کننده‌ی مالی در زندگی‌اش ارزش دارد.

- مسؤولیت‌پذیری او را بسنجید:

می‌توانید با سؤال‌هایی در ارتباط با خانواده و یا دوستان و همکارانش و این‌که در چه مواقعی با آنان بیش‌تر ارتباط دارد (شادی یا غم) آگاه شوید که او نسبت به کسانی که دوست‌شان دارد تا چه حد احساس مسؤولیت می‌کند و در مواقع اضطراری، اولویت‌ها را برای خود درنظر می‌گیرد یا عزیزانش؟ این سؤال را از خود نیز بپرسید.

- اعتماد او را به جامعه و اطرافیانش بررسی کنید:

شک، بدبینی و بی‌اعتمادی، پایه‌های لرزانی را در زندگی زناشویی بنیان می‌نهند. دیدگاه خوش‌بین و امیدوارانه به آینده، زیربنایی برای تلاش مداوم است. پنجره‌ی نگاه او را نسبت به جامعه و اطرافیانش ارزیابی نمایید. آنانی که از سرنوشت گله دارند، درحقیقت از خود گله‌مندند و نمی‌توانند نسبت به اطرافیان خویش، خوش‌بین باشند.

- هماهنگی‌‌های سلیقه‌ای همدیگر را مقایسه کنید:

زندگی مشترک، نیاز به همکاری، هم‌فکری و همدلی دارد که در صورت درک متقابل، امکان‌پذیر می‌باشد. برای این هم‌آوایی، بهتر است که به‌صورت نسبی، سلیقه‌های‌تان در یک راستا باشد. پس سلیقه‌های خود را بازگو و نظرهای او را جویا شوید.

- از وضعیت اقتصادی همسر احتمالی‌تان آگاه شوید:

از مهم‌ترین موارد مشکل‌زا در روابط زوج‌ها، عدم شناخت کافی از وضعیت مالی یکدیگر می‌باشد. مهم این است که از هم‌اکنون بدانید که در آینده، خود را باید در چه سطح اقتصادی قراردهید تا قصری خیالی برای خود تصور نکنید. در رابطه با این گزینه، به‌گونه‌ای شفاف گفت‌وگو کنید. مهم این است که وضعیت مالی همسر شما اکنون در چه سطحی است نه در آینده.

- نظر او را در ارتباط با تشریک مساعی جویا شوید:

اگر کسی که با او ازدواج می‌کنید، دیدگاهی افقی به شما داشته باشد و از بالا به شما نگاه نکند، از شما در کارهایش مشورت خواهد گرفت و شما در شادی‌ها و مشکل‌های یکدیگر سهیم می‌شوید و نسبت به نظرهای همدیگر جبهه‌گیری نمی‌کنید.

- درباره‌ی کسانی که برای شما و او مهم‌اند، با یکدیگر صحبت کنید:

اگر در آغاز زندگی مشترک، اهمیتی که برای خانواده و دوستان خود به نسبت اولویت قائل‌اید را مطرح کنید، در طول زندگی از روابط صمیمانه‌ی او با گروهی از افراد نخواهید رنجید. حد و حدود این اهمیت را سؤال کنید و درباره‌ی خود نیز اولویت‌های‌تان را مطرح کنید.

- حریم‌شناسی و احترام را در رفتار او جست‌وجو نمایید:

احترام زوج‌ها در زندگی برای یکدیگر و عدم حرمت‌شکنی، مانع کدورت‌های کوچک خواهد شد. آجرهای بی‌احترامی را اگر به سمت یکدیگر نشانه‌‌ بگیرید، پس از مدتی خانه‌ای وسیع از کینه و دلسردی ساخته خواهد شد. باید پذیرفت که هر انسانی، منحصربه‌فرد است و حریم خود را دارد. از او دامنه‌ی اعتدال حرمت را برای همسرش سؤال کنید و خود نیز در این مورد نظر دهید.

- نظر او را در مورد پیشرفت و رشد در طول زندگی سؤال کنید:

همسران می‌بایستی بستر نرم و مناسبی برای رشد و پیشرفت روزافزون یکدیگر باشند تا به موازات یکدیگر تعالی یابند و راکد نمانند. گاه لازم است که یکی از زوج‌ها به ادامه‌ی تحصیل، یادگیری هنر و یا زندگی در شهری دورافتاده بپردازد، همراهی در این مواقع، ضروری است.

- خواسته‌های موردنظر خود را بدون شرم، بازگو کنید:

اگر ازدواج در این مقطع سرنگیرد، بهتر از این است که در مرحله‌های بعدی، وقتی هزینه‌های عاطفی و اقتصادی بسیاری برای آن انجام شد، به‌هم بخورد. ملاک‌ها، ارزش‌ها، خواسته‌ها، توقع‌ها و تفکرهای خود را بدون شرم بیان کنید تا تصمیم شما از روی منطق باشد و زندگی‌تان را با کسی سهیم شوید که بر شما بیفزاید نه این‌که از داشته‌های‌تان بکاهد.

منبع:شادکامی

11. 6 کاربر از پست مفید yasi_m تشکرکرده اند .

yasi_m (پنجشنبه 27 مرداد 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    39
    دستاوردها:
    تشکرها
    7

تشکرشده 7 در 3 پست

Array

دوستان به مادرم گفتم که چرا موضوع را با من در میان نگذاشتید و نظرم را نپرسیدید و خودتان بردید و دوختید و قول و قرار گذاشتید
    گفتند چون میدانستم خودت تمام ماجرا را میدانی ......
    من هم گفتم خوب چکار کنم گوشهایم تیز می شود خاصه در این مواقع:P

yasi_m ممنونم از تاپیک خوبی که برایم قرار دادی
    دوستان اگر کمی از سوتی هایی که در این مراسم خود به خود به وجود می آید هم بگویید به من کمک خواهید کرد که حواسم جمع باشد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)