به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

Hybrid View

((( مشاور خانواده ))) آغازکننده

آخرین بازدید
    دیروز [ 19:01]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,580

تشکرشده 37,081 در 7,003 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

فرهنگ استفاده از انجمن های وب

با سلام
    مطلبی باعنوان فرهنگ استفاده از انجمن های وب را از تالار گفتمان Bonyanalam را که به صورت ظریق و دقیق تدوین شده است را عینا در ذیل می آورم. امیدوارم که بتواند به ارتقاء بیش از پیش فرهنگ بهره برداری از شبکه مجاری اینترنت و به خصوص تالارهای گفتگو کمک نماید.

فرهنگ استفاده از انجمن های وب

دوستی می گفت ما که انجمن ها رو از خارج آوردیم ، کاش فرهنگشو هم می آوردیم ، گفتم ما ایرانیا خودمون فرهنگ ساز بوده و هستیم و می تونیم فرهنگ ایده آل رو برای خودمون انتخاب کنیم ، واسه همین تصمیم گرفتم چیزائی رو که به ذهنم میاد و برای فعالیت در انجمن ها یک "فرهنگ" به حساب میاد رو جمع آوری کنم ، شما هم اگه چیزی به ذهنتون می رسه حتما" به این مطلب اضافه کنید تا مرجع خوبی برای گسترش فرهنگ استفاده از انجمن های فارسی زبان باشه .

قبل از همه چیز خوبه تا با توضیحی اجمالی فرومز (انجمن ها) رو تشریح کنیم :

فروم (Forum) در زبان انگلیسی به معنای میدان ، بازار، مجمع عمومی ، دادگاه و ... می باشد ؛ طبق همین عناوین نام انجمن ها ی وب نیز به فروم انتصاب شده است . انجمن های وب وسیله ای بسیار مفیدند ؛ چرا که شخص بدون زحمت زیاد و به دور از محیطی رسمی قادر به آموزش ؛ رفع مشکل و اشتراک گذاری اطلاعات از هر نقطه ای از دنیا می باشد .

همونطور که در مجامع عمومی فرهنگ خاص و افرادی با پست های مختلف وجود دارند ، انجمن های وب نیز از این قاعده مستثنی نیسند و برای پیشبرد اهداف و کنترل بهینه نیازمند به یک فرهنگ یا قانون یکسان و افرادی با پست ها و منصب های گوناگونی می باشد ؛ افرادی که طبق تخصص و نوع فعالیت دارای اعتبار و قدرت منحصر به فردی در انجمن ها مي باشند.

1 - همه ی اعضا حکم مدیر را دارند و می بایست در قبال اعضای دیگر و کلا" مصائب فروم احساس مسئولیت داشته باشند ؛ به گونه ای که گرداننده ی انجمن هستند . در مواقع اختلاف دو عضو ، یک عضو ارشد و یا مدیر حل اختلاف كرده و آن دو تابع وی هستند .

2 - تعداد ارسال های یک فرد نشانگر ارشد بودن آن فرد است ؛ اما از آن مهمتر منش و رفتار محترمانه و اخلاق دوستانه و حس مسئولیت پذیری یک عضو نشانه ی ارشد بودن آن عضو است .
    3 - اعضا می بایست در کمال احترام منظورشان را بیان کنند و از طعنه و نیش و کنایه پرهیز کنند .

4 - زماني كه يك كاربر سوالی را مطرح نمود ، بدون ارسال مجدد ؛ مي بايست تا دريافت پاسخ از ديگر اعضاء منتظر بماند ، در صورتی که درخواست وي بي جواب ماند ، به این معنی است که کسی پاسخ سوال وی را نمی داند ، کاربر در این حالت موظف است پاسخ را در جائی دیگر جستجو کرده و پس از حصول ، نتیجه را در همان انجمن برای گسترش اطلاعات دوستانش باز گو نماید .

5 - شایسته نیست که فردی فقط برای پرسیدن سوال به انجمن ها رجوع کند ، همانطور که قبلا" توسط اعضای دیگر به هدف خود رسیده است ، وی نیز موظف است دوستان خود را در حل مشکلاتشان یاری دهد ؛ بدین گونه است که پرباری انجمن ها حاصل می شود .

6 - از عناوین مناسب برای مطلب خود استفاده کند ؛ عناوین نبایستی کلی باشند و طوری باشند که ذهنیت اعضا را به آن موضوع بسیار نزدیک کرده و آنها تا حدی به موضوع واقف شوند ، لازم است کاربران از عناوینی مثل "کمک" و یا "یک سوال" و یا "خیلی مهم" و از اين قبيل به شدت پرهیز کنند .
    7 - در انجمن ها همه در خدمت یکدیگرند. همه به هم در نشان دادن راه و چاه ؛ دوستانه و در حد راهنمائی کمک می کنند ؛ همانطور که هیچ معلمی مشق شاگردش را انجام نمی دهد ، هیچ کاربری نبایست انتظار داشته باشد که کارهای شخصی شان توسط اعضای انجمن صورت پذیرد ! جستجو در وب يك وظيفه ي شخصي است !

8 - تمام کاربران مشکل یا بحثشان را در انجمن ها مطرح کرده اند و در انجمن ها هم جواب می گیرند ، شایسته نیست اعضای دیگر به ارتباط خصوصی با کاربران مبادرت ورزند .

9 - تبلیغات بازرگانی در انجمن ها (به هر نحوي) ممنوع است ! چه بسا افرادی با عوام فریبی قصد سوء استفاده از کاربران را داشته باشند ؛ مطمئنا" افراد اغفال شده همه چیز را از چشم مديران انجمن می بینند و بدین صورت اعتبار انجمن ها زیر سوال می رود .

10 - در صورتی که از جانب کاربران جدید الورود رفتاري مغایر با فرهنگ انجمن ها دیده شد ، کاربران موظفند در کمال بزرگواری و به صورت عمومی و دوستانه کاربر را از اشتباه خود آگاه سازند ، باشد تجربه ای برای دیگر کاربران تازه وارد .

11 - غرور بی جا که در تضاد دوستی است نبایستی در انجمن ها از کاربری بروز کند ؛ به کرسی نشاندن حرف به هر طریق ، دلسرد کردن کاربران مبتدی و به رخ کشیدن سواد و معلومات و تعریف از خود چه مستقیم و چه غیر مستقیم در انجمن ها جائی ندارد . از رفتار يك فرد مي توان به علم و شعور وي پي برد .

12 - وقتی از فرهنگ ها صحبت می کنیم ، چه اعضای عادی و چه اعضای کهنه کار و چه مدیران مشمول این فرهنگ ها می باشند ، کاربران ارشد و مدیران نبایستی از قدرت خود سوء استفاده کنند و باید بدانند که از نظر قدرت جز مسئولیت بیشتر ، فرقی با دیگر اعضا ندارند . اعضای حرفه ای باید این را قبول کنند که دست بالای دست بسیار است و درخت هر چه پر بار تر ، سر به زیر تر !

13 - شایسته نیست کاربری در موضوعی که کاملا" به آن واقف نیست به پرسش دیگران جواب دهد و یا احیانا" با شک و شبهه مسئله ای را مطرح نماید ، چون این امر ممکن است به گمراه نمودن افراد زیادی منجر شود .

14 - گفتار هر فرد می بایست برای خود یا دیگران مفید واقع شود ؛ انجمن یک اتاق چت يا كامنتينگ وبلاگ نیست ! شایسته نیست شخصی به جای ارائه ی مباحث پر مغز ؛ صرفا از تک جمله ها و خندانک ها (اسمایل) و مطالب سطح پائين استفاده نماید .

15 - هر مدیر مسئول انجمن خودش می باشد و می بایست در حد توانش پاسخگوی تمام مباحث مطرح شده در انجمن ذیربط باشد .

16- انجمن ها محل بحث و تبادل نظر به طور دوستانه است ؛ هيچ كاربري حق ندارد با پا فشاري روي نظر خود سعي در نفي كردن نظرات ديگران داشته باشد ، نظرات هر شخص محترم است و انجمن ها جائي نيست كه در آن نظرات و شخصيت ديگران زير سوال برده شود .

17- زماني كاربري يك مبحث (تاپيك) باز مي كند ، به منزله ي اين است كه وي در حال سخنراني و يا كنفرانس دادن در حضور اعضاء انجمن است . به عبارت ديگر ؛ اهميت يك تاپيك بسيار زياد بوده و مي بايست جامع ، كامل ، مهم ، اصولي و رسمي باشد .

18 - در پست ها فقط زماني از نقل و قول (quote) استفاده مي كنيم كه يك يا چند پست از مطلب اصلي فاصله گرفته ايم و يا قصد پاسخگوئي به چند عضو در يك پست را داشته باشيم ؛ چنانچه مخاطب ما نويسنده ي قبلي است و يا بحث حول يك محور مي چرخد ، نيازي به استفاده از نقل و قول نمي باشد .

از تمام اعضاء تقاضا دارم چنانچه رفتاري مغاير با اين بند ها مشاهده نمودند ؛ با ذكر بند به مدير همدردی گوشزد كنند.

2. 13 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

salehe92 (سه شنبه 05 فروردین 93), مدیرهمدردی (سه شنبه 18 مهر 91)

عضو همراه

آخرین بازدید
    جمعه 09 مهر 89 [ 18:27]
    سطح
    89
    Level completed: 87%, Points required for next Level: 67
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    1,946

تشکرشده 1,965 در 675 پست

Array

RE: فرهنگ استفاده از انجمن های وب

با سلام

خدمت جناب سنگ تراشان عرض خسته نباشيد دارم و كليه قوانين و فرهنگهاي حاكم بر اين سايت مطابق با اصول آزادي و حق رأي مي دانم و به نظر بنده اگر تمامي دوستان نكات بالا رو رعايت كنند به راحتي ميشه محيط صميمانه همدردي رو حفظ كرد و هيچكدوم از دوستان نيز رنجيده خاطر نخواهند شد .

4. کاربر روبرو از پست مفید erfan25 تشکرکرده است .

erfan25 (سه شنبه 23 بهمن 86)

عضو عادی

آخرین بازدید
    شنبه 11 خرداد 87 [ 23:02]
    سطح
    36
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 48
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    0

تشکرشده 0 در 0 پست

Array

RE: با سلام و خسته نباشيد

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما من تازه با اين سايت آشنا شدم و تازه عضو اين سايت شدم اميدوارم بتونم از اين سايت خيلي چيزا ياد بگيرم و براي همه آرزوي موفقيت دارم من مي خوام يه مشاوره خصوصي با يكي از كارشناسان سايت داشته باشم حالا يا حضوري يا از همين طريق ازتون مي خوام كه منو راهنمايي كنين موفق باشين ممنونم

((( مشاور خانواده ))) آغازکننده

آخرین بازدید
    دیروز [ 19:01]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,580

تشکرشده 37,081 در 7,003 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

سلام elahm101
    به تالار همدردی خوش آمدید
    متاسفانه این تالار شرایط مشاوره خصوصی را به هیچ وجه ندارد، و صرفا در تالارهای عمومی به سئوالات شما پاسخ گفته می شود. بدیهی است که این جنبه بیشتر به صورت راهنمایی هست که از طریق بازخوردهای اعضاء و همچنین مشاوران دریافت می کنید.

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 17 خرداد 88 [ 10:04]
    سطح
    41
    Level completed: 24%, Points required for next Level: 152
    دستاوردها:
    تشکرها
    21

تشکرشده 21 در 19 پست

Array

در این تاپیک بیشتر دوستان قوانین رو رعایت میکنن منم سعی میکنم رعایت کنم .

عضو عادی

آخرین بازدید
    شنبه 15 فروردین 88 [ 19:19]
    سطح
    32
    Level completed: 64%, Points required for next Level: 54
    دستاوردها:
    تشکرها
    1
    تشکرشده 1 در 1 پست
    Array

با سلام
    رض خسته نباشید داریم خدمت تمامی مدیران و کاربران عزیز تالار. من مدت کوتاهی است که با این تالار آشنا شده ام و امیدوارم که بتوانم یک عضو مثمر ثمر برای همه عزیزانم باشم.

9. کاربر روبرو از پست مفید sanaoffice تشکرکرده است .

sanaoffice (سه شنبه 20 دی 90)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)