به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
    ((( مشاور خانواده ))) آغازکننده

آخرین بازدید
    دیروز [ 12:04]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,556

تشکرشده 37,047 در 6,993 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

نرم افزار روان من و تو

نرم افزار روان من و تو

برای بهره بری از کامپیوتر نیاز به نرم افزارهای سازگار با آن داریم. میزان بهره برداری ما از رایانه به مهارت ما نسبت به این نرم افزارها و تعداد آنها دارد.
    اگرچه در کشور ما ایران مرسوم است که افراد هزینه های زیادی برای سخت افزارها می پردازند، اما بهره برداری از رایانه به لحاظ نا آشنایی افراد با نرم افزارها بسیار کم است.
    این مسئله در مورد شخص خودمان نیز صادق است. اگر مسائل فیزیولوژی ، جسمانی و پزشکی را به سخت افزار تشبیه کنیم و تفکر، احساس ، رفتار و روان آدمی را به نرم افزارهای انسانی مانند کنیم، متوجه می شویم که در مورد خودمان نیز در امر سخت افزار دست و دل باز می شویم. اما نسبت به نرم افزار وجودمان ( روان خود ) بسیار کم اهمیت بوده و خسیس هستیم.
    اغلب ما برای یک سرماخوردگی ساده ساعتها وقت، و هزارها تومان هزینه کرده و نگرانی شدیدی نسبت به جسم خود بروز می دهیم. لیکن وقتی به مسائل روانی می رسیم ، نه به آن فکر می کنیم ، نه به متخصص احساس نیاز می کنیم، نه هزینه می کنیم، نه بررسی می کنیم ، نه مطالعه می کنیم، نه اینکه در تغییر وضعیت کوششی می کنیم.
    در ذیل به مثالهای در مورد نرم افزارهای روان آدمی توجه کنیم:

- چگونه حالات زن باردار بر جنین اش اثر می گذارد؟ چه تاثیراتی را جنین از محیط می گیرد؟!
    - چگونه با نوزاد باید رفتار شود ، چگونه به گرسنگی، بیماری و گریه نوزاد عکس العمل نشان دهیم تا کودک وابسته ناایمن نشود؟!
    - چگونه نونهالان اجتماعی می شوند؟!
    - چگونه رفتار مطلوب و نامطلوب در کودکان شکل می گیرد؟!
    - چگونه استعدادهای کودکان کشف شده و به فعلیت می رسد؟!
    - سرنخهای نابهنجاری در رفتار کودکان چه هستند؟!
    - چه چیزی موجب وابستگی کودکان شده و چگونه تشدید می شوند؟!
    - چگونه عادتهای مطالعه، شیوه تفکر و حل مسئله ، خلاقیت و ابتکار در فرزندانمان شکل می گیرد؟!
    - مهارتهای همدلی، مهارتهای هم حسی، مهارتهای ارتباطی و مهارتهای اجتماعی به چه ترتیب در ذهن کودکان ما نهادینه می شود؟!
    - اضطراب، افسردگی، عدم اعتماد به نفس، خودنجوری و زودرنجی ، لجبازی و وسواس چگونه در کودکان شروع می شود، و چگونه استمرار یافته یا تشدید می گردد؟!

- در دوران نوجوانی و بلوغ ، نوجوانان چگونه با بحران هویت مواجه می شوند؟!
    - احساس مسئولیت ، انتخاب و کنترل هیجانات و احساسات در نوجوانان چگونه آموزش دارده می شود؟!
    - در شکل گیری شخصیت ، شکل دادن به رشته تحصیلی و شغلی و ابراز علاقه های عاطفی، چه کسی به جوانان یاری می رسانند؟!

- به هنگام ازدواج از کجا شروع کنیم؟ چگونه به جنس مخالف اعتماد کنیم؟ در ظرافتهای حاکم در مورد ارتباط دختر و پسر چه می دانیم؟!
    - راههای شناخت همسر چیست؟ چه معیارهایی مهم هستند؟ این معیارها چگونه ارزیابی می شوند؟ چه مسائلی مانع و آفت ارتباط می شوند؟ تاثیر سن و اختلاف سنی در ازدواج چگونه است؟ تفاهم و تشابه اعتقادی ، سیاسی، اخلاقی، اجتماعی، فکری و روانی تا چه میزان در ازدواج اهمیت دارد و موثر است؟

- چگونه از روز مرگی زندگی جلوگیری کنیم؟ و چگونه عشق در در زندگی هر روز تازه تر و افزاینده نمائیم؟
    - رابطه با همکاران، فامیل ، دوستان و ... ، را چگونه تنظیم کنیم؟
    - شکست عاطفی خود را در عشق چگونه توجیه کنیم و چگونه آنرا تسکین دهیم.
    - خیانت همسران چه نقشی در زندگی خانواده دارد، چگونه آنرا تشخیص دهیم و درمان کنیم؟
    - چگونه وابستگی شوهر به خانواده اش و وابستگی زن به خانواده اش روی زندگی خانوادگی آنها تاثیر می گذارد؟ چگونه باید کنترل و درمان کرد؟
    - دخالت های مادر شوهر ، مادر زن ، پدر شوهر و پدر زن را چگونه کنترل کنیم؟

- با مشکلات مزمن و حاد غیر قابل تغییر مثل عقب ماندگی ذهنی کودکان، بیماری لاعلاج عزیزانمان مثل سرطان و ... چگونه سازگاری کنیم وکنار بیاییم؟
    - رابطه پرخاشگرانه والدین با کودکان، نقش اعتیاد پدر در زندگی و نحوه ارتباط والدین با مربیان مهدکودک و مدرسه فرزندانشان چه تاثیری بر سرنوشت فرزندان دارد؟
    - اختلالات روانی مثل اختلالات جنسی، اختلال وسواس اجباری، اختلال شخصیت ، اختلالات خلقی و ... .چگونه درمان کنیم؟

- چگونه با سالمندان ، پدر بزرگ ، مادر بزرگ تعامل داشته باشیم ، با رفتارهای آنها چگونه کنار بیاییم و چگونه خواستهای آنها را برآورده سازیم؟
    -داغ عزیزانمان را چه کنیم؟ با مرگهای ناگهانی چگونه کنار بیاییم.

و هزاران هزار مسئله از این دست ، مربوط به نرم افزار روان آدمی می شود.
    واقعا ما چقدر در زمینه این نرم افزارهای انسانی تخصص و دانش داریم و تا چه اندازه از نظرات مشاوران ، روانشناسان ، روانپزشکان و کارشناسان استفاده می کنیم.
    وقتی در حوزه های مختلف زندگی با مسائلی شبیه مشکلات عنوان شده در بالا مواجه می شویم چگونه منطقی فکر می کنیم و چگونه به احساسات و عاطفه خود بهاء می دهیم. آیا به اندازه ای که برای چکه کردن شیر آب به متخصص فکر می کنیم در مورد اساسی ترین مسائل انسانی، نیاز به تدبیر و بررسی و مشاوره را بررسی کرده ایم؟
    هم اکنون چند دقیقه روی مطالب بالا تعمق فرمائید ببینید شما چقدر به سخت افزار وجودتان اهمیت می دهید و چقدر به نرم افزارهای روان خود می اندیشید و هزینه می کنید؟
    فراموش نکنیم ، کیفیت زندگی ما در تعامل مستقیم جسم و روان ما شکل می گیرد و بی توجهی به هر یک مستقیما روی دیگری تاثیر منفی می گذارد. بیماری های روان تنی و دردهای عصبی نمونه ای از تاثیر روان روی جسم ماست. و ناراحتی های روانی ناشی از بیماریهای لاعلاج و جسمی نیز نمونه برجسته ای از تاثیر جسم روی روان است.
    بیاییم تصمیم بگیریم ، سیستم منحصر به فرد وجودمان که از جسم و روان تشکیل شده است را قدر بدانیم و روان را فدای جسم ، و جسم را فدای روان نسازیم. و در دوره محدود زندگی خود با ایجاد تعادل در همه ابعاد وجود عزیزمان ، نهایت بهره برداری را ا زاین نعمت عظیم داشته باشیم. به خاطر داشته باشیم که ما همان نسانی هستیم که خداوند حکیم متعال به هنگام خلق کردن ما ، تابلو تبارک الله احسن الخالقین را به هستی نشان می دهد.

2. 7 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

P O U R I A (شنبه 29 فروردین 94), salehe92 (سه شنبه 19 فروردین 93), فرشته مهربان (سه شنبه 19 فروردین 93), مدیرهمدردی (جمعه 16 مرداد 88)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 22 اسفند 02 [ 15:41]
    سطح
    94
    Level completed: 6%, Points required for next Level: 948
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranRecommendation Second Class10000 Experience PointsSocialTagger Second Class
    تشکرها
    2,041

تشکرشده 2,229 در 569 پست

Array

RE: نرم افزار روان من و تو

سلام،

شما چقدر خوب مسائل رو می بینید و با چه ظرافتی اونها رو تحلیل می کنید .
    گاهی وقتها دلم می خواد جای شما بودم .

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 02 شهریور 01 [ 10:24]
    سطح
    100
    دستاوردها:
    VeteranSocial25000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    2,961

تشکرشده 3,583 در 906 پست

Array

سلام
    اقاي سنگ تراشان خيلي عالي بود.
    «كيفيت زندگي انسان به نوع سوالاتي كه از خود مي كند بستگي دارد.»
    اما بيشتر مواقع جواب نادرست ميدهيم .سوالها برايم جالب و ادم را به فكر وادار مي كند كاش جواب تك تك انها را از نگاه شما كه تخصصش را داريد، را بدانم.

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,556

حالت من
    Sepasgozar
    Array

Exclamation Re: نرم افزار روان من و تو

سلام ستاره
    یادم می آد یه جایی از یه آدم بزرگی اینو خوندم:
    «لطفا به من جواب ندهید، به من سئوال بدهید، جوابهای را بدست خواهم آورد»
    در واقع این جمله اشاره داره به اینکه هر انسانی توانایی های زیادی در مورد بررسی مسائل دارد، اما باید سئوالها را خوب تبیین کند. و سئوالات اساسی را اولویت بندی کند. در واقع متوجه بشود ریشه مشکلات در کجاها هستند. خلاصه اینکه سئوال دادن یعنی واداشتن فردی به اندیشیدن، همان نکته ظریفی را که شما اشاره کرده اید.
    البته کار ما در این سایت همدردی و تالار همدری بحث و جواب به موضوعاتی هست که در این یادداشت آمده است. این مسائل در واقع تقریبا همه مطالب روانشناسی را به نوعی پوشش می دهد. پس نه می توان همه را یکجا آورد، و نه می توان آنها را مثله ونیمه کاره اشاره کرد.
    پس ستاره صبوری کن، آهسته آهسته بر اساس اهمیت و سئوال اعضاء ، آنها را باز خواهیم کرد.

6. 2 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

P O U R I A (یکشنبه 30 فروردین 94), مدیرهمدردی (دوشنبه 10 بهمن 90)

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,556

حالت من
    Sepasgozar
    Array

Re: نرم افزار روان من و تو

سلام طاهره
    اگر خوب بنگری من و تو یکپارچه ایم. در حقیقت « من » تنهای یک ضمیری هست که برای روان کردن ارتباطات در زندگی اجتماعی ضرورت پیدا کرده است. اگر این مفهوم یکپارچکی را در انسانها، بلکه در تمام هستی ببینیم ، آن وقت با خنده هر کس خوشحالیم و با غم هرکس ،اندوهگین. رشد دیگران ازآن ماست، و نور ما چراغ دیگران. سعدی همین مفهوم را چه عالی آورده است:
    بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند
    چون عضوی به درد آورد روزگار ، دگر عضوها را نماند قرار

وقتی یادداشتهای عزیزان را که به چه زیبایی و نغزی مطالب را می نویسید، می بینم خوشحال می شوم و نوشته هایتان را ازآن همه اعضاء که استفاده می کنند می بینم. در واقع پختگی ما در گرو همت جمعی ما و همیاری ما نهفته است.
    مثنوی معنوی مولانا را که می خوانیم، می اندیشیم که که ندای عالیترین لحظات ما ، گذشته این بستر زمان از زبان مولانا جاری شده است.
    اینکه ما با هم ارتباط می گیریم و سخنی را دلنشین می دانیم به مفهوم اینست که چنین معناهایی در ما وجود دارد، و صرفا با کلید حرفهای دیگران ، این معنا در ما روشن می شود. پس می بینی که این مفاهیم در من و تو ، در همه ما وجود دارد. واگر تفاوتی هست به خاطر میزانی از تاریکی ندانستن، ایجاد شده است.
    هر چه بر صفای روح و میزان علم ما افزوده می گردد، یکپارچگی بیشتر حس می شود. مولانا این مفهوم را چنین می آورد که دانه های انگور گرچه تفاوت دارند ، اما شیره جان آنها یکی هست ، وقتی که آنها را بفشاری، شیره آنها یکی میشود.
    همچنین مولانا اشاره دارد علت اینکه همه انبیاء با هم یکی و بدون اختلاف بودن به خاطر اینست که به چنین بینشی در مورد هم معنایی رسیده بودند.
    پس با رشد هرکدام از ما ، دیگری رشد می کند. بوی افکار و رفتار و احساس ما در فضا می پیچید، حتی اگر نخواهیم. اگر معطر باشیم ،دیگران هم به مانند خودمان بهره می برند و اگر خدایی ناخواسته متعفن باشیم ، غیر خودمان دیگران هم مشکل می افتند.
    شاید یکی از اهداف این تالار گفتگوی همدردی را اینگونه بتوانیم تببین کنیم، که بوی معطری از اندیشه های منتشر نشده و بکر اعضاء در جوی صمیمی ، بتواند زمینه رشدی هر یک از ما را فراهم کند. انشاء الله بدون اینکه فضایی متشنج شود، جر و بحث های فریبنده درگیرد، یا از مکانیسم های دفاعی برای مبرا کردن خود از انتقادات دیگران استفاده کنیم.
    من همه این صفات خوب را در تک تک خطوط یادداشتهای شما عزیزان می بینم. مثلا آخرین جوابی که ستاره به vatovato درباره انتقاد لطیفی که ابراز داشته ، توجه کن. بدون اینکه بخواهد ماست مالی کند، یا بحث را منحرف کند یا اگر و اما بیاورد، ساده و صمیمی چنین نوشته است

نقل قول نوشته اصلی توسط setareh نمایش پست ها
    سلام:
    دوست خوب و نكته سنجم از گوشزد خوبي كه كردي ممنونم. حسن تالارگفتگو وتبادل نظر به همين ديگه ،دراين مورد من دستم را بالا مي برم و مي گم تسليم.
    هر موضوعي جنبه هاي ديگه اي هم دارد كه ما ممكنه ازاو غافل باشيم و باراهنمايي دوستان به ان پي ببريم.اينقدر خراب مي كنم و مي سوزانم تا بالاخره اشپزي را ياد بگيرم. چه اشي شود..........؟

شاید ندانید که گفتن چنین جملاتی به شجاعت زیادی نیاز دارد. چرا که باید پشت نفس را به خاک بمالی تا بتوانی راحت از روی خودت عبور کنی و ترس های موهوم مبتنی بر شکستن خود را به عقب برانی. من به عنوان مشاور خانواده ، می دانم که چنین طرز فکری و استفاده از چنین زبانی در ارتباط به چه میزان سازنده است. شاید بیش از نیمی از مشکلات خانواده ها اینست که هر گز از چنین ادبیاتی استفاده نمی کنند ، چون می ترسند خفیف شوند ، حقیر شوند، شکسته بشوند، طرف سوء استفاده کند، ارزش خود را از دست بدهند و ....
    حالا می بینی حرفهای vatovato ، ستاره، طاهره ، سمیه، نگار ، Mashogh Haminjast و سایر عزیزان و من از هم جدا نیست. ما به کمک هم یک مفهوم کلی به نام حقیقت را که بسیار انتزاعی و کم دسترس هست را پیگیر هستیم و دانسته هایمان را به اشتراک گذاشته ایم

8. 4 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

P O U R I A (یکشنبه 30 فروردین 94), فرشته مهربان (سه شنبه 19 فروردین 93), مدیرهمدردی (دوشنبه 10 بهمن 90)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 14 فروردین 87 [ 15:53]
    سطح
    49
    Level completed: 31%, Points required for next Level: 138
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    6

تشکرشده 6 در 4 پست

Array

سلام به مشاور محترم و دوستان خوبم:
    اعتراف میکنم که این بحث منو واقعا به فکر فرو برد...
    واقعا سوالات بالا رو چجوری میشه جواب داد؟؟
    یعنی انسان باید به کدام مرحله از شناخت خود رسیده باشه که بتونه این سوالات رو جواب بده...
    احساس میکنم جواب تمام این سوالات رو ، تمام آدمها ، با هم باید جواب بدهند....
    آیا واقعا یک نفر میتونه به این مهارت بالا در زندگی دست پیدا کنه که بتونه این سوالات رو خوب درک کرده،پاسخی درست به اونها بده؟
    اصلا چگونه میشه این آگاهی رو افزایش داد؟؟؟ با مطالعه؟ ایجاد روابط اجتماعی؟ ایمان؟ خودشناسی؟؟؟....

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 27 اسفند 87 [ 14:05]
    سطح
    34
    Level completed: 38%, Points required for next Level: 93
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    0

تشکرشده 0 در 0 پست

Array

سلام.خیلی خوشحالم که با این تالار آشنا شدم.چه قدر خوب همه مسائل اینجا تحلیل می شه.هر کس از دیدگاهی که به زندگی داره صحبت می کنه.مدیر تالار هم واقعا سنگ تمام گذاشته.ممنون از مطالب زیبایی که می نویسین

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,556

حالت من
    Sepasgozar
    Array

با سلام و احترام
    بیش از 4 سال پیش در مورد نرم افزار روان صحبت به میان آمده است.
    اکنون خوشحالم دوستان در تعامل با هم و در بازخورد با یکدیگر سعی در ارتقاء کیفیت زندگی خود و دیگران دارد.
    همت صدها و هزاران عضو کوشا و سازنده تالار طی این سالها منجر شده است که ما در هرکدام از حوزه های نرم افزار روان مطالب ارزنده ای را اینجا گرد آوریم.

به بهانه این تاپیک خواستم به اعضاء عزیز به خصوص به تازه واردها پیشهاد دهم قبل از اینکه به زدن تاپیک اقدام فرمایند، سعی کننده در هر حوزه و انجمن مربوطه مقالات تالار را به دقت مطالعه کنند.
    بسیاری از سئوالات شما، طی این چهار سال به شکل های مختلف مطرح شده و پاسخ داده شده و مقالات متناسب با آنها تهیه شده است.

باز هم پیشنهادم به اعضاء عزیز ، به خصوص تازه واردین این است که از چند راه می توانند به مطالب دلخواه خود دست پیدا کنند.
    یکم:
    انجمن ها و زیر شاخه هایش دارای نظم منطقی بوده و می توانند به سئوالات مشابه آنچه برای آنها پیش آمده است دست یابند و جوابها را مطالعه کنند. همچنین مقالات هر انجمن هم دارای همین نظم می باشد. و چه بسا مقالات قدیمی تر که در در سر فرصت نگاشته شده است غنی تر باشد. لذا حتما مقالات قدیمی ما را نیز به دقت مطالعه فرمایید.

دوم:
    استفاده از جستجوی پیشرفته تالار که توسط گوگل غنی شده و گزینه آن بالای همه صفحات تالار قابل رویت هست.

سوم:
    می توانید با کلیک روی نام کاربری مدیران، پیشکسوتان و یا اعضایی که پست های آنها را غنی می یابید وارد کنترل پنل آنها شده و با کلیک موضوعات و ارسالهای وی از سایر مطالب آن عضو بهره مند گردید.
    مانند شکل ذیل:

[

12. 6 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

مدیرهمدردی (دوشنبه 07 آذر 90)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)