به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: تقويت اراده

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    دوشنبه 24 فروردین 88 [ 12:49]
    سطح
    42
    Level completed: 11%, Points required for next Level: 178
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    16

تشکرشده 16 در 9 پست

Array

تقويت اراده

با سلام و خسته نباشيد
    اولين باره كه دارم از اين سايت استفاده مي كنم و تاره عضو شدم و هنوز نمي دونم كه اگر سوالي بپرسم چه طور و كي جوابش رو دريافت مي كنم اطلاعي نمدارم. و حتي نميدونم جايي كه دارم سوالم و مطرح مي كنم درسته يا نه.
    سوال من در رابته با اينه كه چطور مي تونم اراده ي خودم و براي انجام كارها تقويت كنم ، مقالات متعددي در ان باره خواندم ولي باز هم نتونستم كاري كنم چون هر بار خودم قول مي دم تا كاري را آغز كنم مثل ورزش كردن ولي هر بار به دلايلي اين تصميم عملي نمي شه . چه راه حلي را به من پيشنهاد مي كنيد؟
    با تشكر
    دلا خو کن به تنهایی که از تنها بلا خیزد

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 06 مهر 90 [ 18:15]
    سطح
    52
    Level completed: 70%, Points required for next Level: 60
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    85

تشکرشده 91 در 38 پست

Array

RE: تقويت اراده

با سلام و خوش آمد گویی به artimis
    فکر میکنم دیگه با این تالار آشنا شده باشید ؟!
    البته به نظر من اگه سوالتونو در قسمت آگاهی ها و مهارتها مطرح میکردید زودتر میتونستید از راهنمایی اعضای سایت برخوردار شوید.
    اما در مورد سوالتون:
    انسان موجودی راحت طلب است وهمشه و در همه حال در پی به دست آوردن راحتی و آسایش است . بنابراین وقتی هدفی از کار پر مشقت نداشته باشد دلیلی نیز برای تحمل شداید ندارد.
    پس باید پیش از هر کاری هدف را مشخص کنیم بعد که تصمیم گرفتیم به اون هدف برسیم باید با برنامه ریزی درست و منطقی اونو دنبال کنیم .
    مثلا شما تصمیم میگیرید ورزش کنید . یه بار یادتون میره ، یه بار وقت ندارید ، یه بار حوصله ندارید و ... هر بار به بهانه ای اونو عقب میندازید اما اگه یه هدفی را قبلش مشخص کرده باشید مثلآ تناسب اندام ، هر روز در ساعتی که باید ورزش کنید دیگه بخاطر رسیدن به اون هدف عقب نمیندازید البته میزان علاقتون به هدف و مقصدی که انتخاب کردید در رسیدن به اون موثره و باید این کار را با برنامه ریزی وبه طور مستمر انجام دهید اینکه یکدفعه بخواهید که به خواستتون برسید مطمئنآ هم غیر ممکنه و هم ناامید کننده . همیشه به اندازه ای انتظار نتیجه داشته باش که به همون نسبت تلاش کرده ای.
    سعی کن همیشه اول راهتو از اونجایی شروع کنی که علاقه بیشتری بهش داری و یا حس عمل را بیشتر میکنه مثلا میخوای یه کتاب بخونی از اون قسمتی شروع کن که برات جالبتره.

بها ندادن به همه ی خواسته های درونی و در مقابل تنبیهاتی در برابر عدم رعایت کردن برنامه نیز میتونه در به ثمر رسیدن کاز موثر باشه .

اینها تنها راهکارهایی که خودم به کارشون میگرم و ممکنه که برای همه کار ساز نباشه و مطمئنآ تمام جوانب را در نظر نگرفتم چون تنها با توجه به منش خودم نوشتم و البته اعضای دیگر بهتر و بیشتر میتونند شما را راهنمایی کنند.

3. کاربر روبرو از پست مفید سمیه تشکرکرده است .

سمیه (چهارشنبه 17 بهمن 86)

عضو عادی

آخرین بازدید
    پنجشنبه 19 فروردین 89 [ 23:29]
    سطح
    41
    Level completed: 76%, Points required for next Level: 48
    دستاوردها:
    تشکرها
    300

تشکرشده 303 در 128 پست

Array

دعا برای تقویت اراده
    امام زین العابدین (ع) هرگاه آیه « یا ایها الذین امنوا اتقوالله و کونوا مع الصادقین (سوره توبه، آیه 119) را تلاوت می کرد. این دعا را می خواند: «اللهم ارفعنی فی اعلی درجات هذه الندبه و اعنی بعزم الاراده».
    «خدایا مرا به بالاترین درجات این دعوت بالا ببرد، و با عطا کردن اراده ای استوار کمکم کن.»

خوندن این دعا رو همراه با راه کارهای عملی که دوستان ارایه می دن داشته باش...انشالله که جواب می ده!

5. کاربر روبرو از پست مفید zeinab تشکرکرده است .

zeinab (چهارشنبه 17 بهمن 86)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سطح
    41
    دستاوردها:
    تشکرها
    300

تشکرشده 303 در 128 پست

Array

سلام artimis.این مطلب رو جایی خوندنم .به نظرم راه کار های عملی خوبی اومد.
    گفتم برای شما هم بذارم.امیدوارم به دردت بخوره!
    یكی از شیوه های كارآمد برای پرورش نیـروی اراده امتناع از ارضاء و اقناع آرزوهای بی اهمیت و غیرضـروری میباشد. هر فردی در زندگی دائما با آرزوها و وسوسه های بی حدی مواجه است كه اغلب آنها به واقع بی اهمیت میباشند.شما با خودداری ورزیدن از ارضاء تك تك آنها خودتان را قدرتمند خواهید ساخت. با امـتـناع از آرزوهای بی ثمر، مضر و غیر ضروری بر خلاف عاداتتان رفتار كرده و نیروی درونی خود را تقویت كنید.

1- برای 1 یا 2 روز روزنامه مطالعه نكنید.
    2- هنگامیكه احساس تشنگی كردید آب بنوشید، برغم میلتان برای نوشیدن نوشابه.
    3- بجای استفاده از آسانسور از راه پله بالا و پایین بروید.
    4- از اتوبوس یك ایستگاه بعد ویا قبل از مقصد اصلی خود پیاده گردید و باقیمانده مسیر را پیاده طی كنید.
    5- برای یك هفته یك ساعت زودتر از موعد معمول به رختخواب روید.
    6- هنگامی كه وسوسه شدید كه بستنی بخورید مقابـل میـل خـود مقاومت كنیـد.
    اینها تنها نمونه های معدودی از راهكارهایی میـباشند كه به تقویت نیروی اراده شما كمك می كنند. با نیروی اراده قادر خواهید بود تا كنترل زندگی خود را بدست گرفته، به اهدافتان دست یافته،زندگی خود را بهبود بخشیده و به آرامش خاطر برسید.

7. کاربر روبرو از پست مفید zeinab تشکرکرده است .

zeinab (چهارشنبه 17 بهمن 86)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    42
    دستاوردها:
    تشکرها
    16

تشکرشده 16 در 9 پست

Array

با سلام و تسكر از دوستان عزيزم خانم سميه و خانم زينب
    بخاطر راهنماييهاتون متشكرم .
    شايد باورتون نشه تا به اين لحظه نمي دونستم موضوعي كه گم كردم چطور مي تونم پيدا كنم . و از اين موضوع خيلي ناراحت بودم . ولي الان خوشحالم كه تونستم پيداش كنم وگرنه نزديك بود راهنمايي هاي عالي و مفيد شمارا از دست بدهم.

عضو عادی

آخرین بازدید
    سطح
    41
    دستاوردها:
    تشکرها
    300

تشکرشده 303 در 128 پست

Array

خواهش میکنم artimis عزیز
    امیدوارم برات مفید بوده باشه!

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    42
    دستاوردها:
    تشکرها
    16

تشکرشده 16 در 9 پست

Array

سلام زينب جان
    البته كه مفيد بوده و متشكرم.

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 05 تیر 87 [ 13:54]
    سطح
    37
    Level completed: 72%, Points required for next Level: 42
    دستاوردها:
    تشکرها
    3

تشکرشده 4 در 4 پست

Array

به نظر من سعی کن از چیزهای خیلی کوچیک شروع کنی که برات یه خورده سخته و کم کم روی مسائل پیچیده تر کار کن. در ضمن کمک از خدا رو یادت نره و با خدا همیشه با زبون خودت صحبت کن.
    امیدوارم موفق باشی

عضو عادی

آخرین بازدید
    شنبه 10 اسفند 87 [ 18:25]
    سطح
    35
    Level completed: 8%, Points required for next Level: 138
    دستاوردها:
    تشکرها
    5

تشکرشده 6 در 4 پست

Array

به نام خدا با سلام وعرض ادب به شما گرامی :ويليام جيمز" روان‏شناس معروف مى‏گويد: "يك نه گفتن به عادت بد موجب مى‏شود شخص براى مدّتى تجديد قوا كند و بدين وسيله ضعف اراده خود را به تدريج بر طرف سازد"
    .يكى از عوامل موفقيت "پشتكار" است. وقتی عشق وعلاقه هدقی درست و به جا رودر خود تقویت کنید و از سایر عواملی که دراین هدف مشکل ایجاد می کنند مثل چشم به نامحرم دوختن ارتبا ط با دوست های سست و مبتذل گوش دادن به غنا که باعث سستی روح میشود خواندن مجلات مبتذل که فقط سرگرمتان می کند یا هو س را درشما بر می انگیزددوری کنید وبه عاقبت کار مدام بیندیشید که با این هدف خوب و متعالی چقدر موفق و محترم در دنیا و اخرت خواهید بود در اراد ه شما اثر خواهد داشت بعلاوه توسل به خدا و نیایش به درگاه او که مشکلا ت را با توکل به او حل کرده و یگ وقت نا امید نشویدو نیز درراه هدف خدا را حامی خود بدانید و ازراه های مختلف به سوی هدف حرکت کنید و هر نه گفتنی شما را به تلاش بیشتر وادارد و هر روز را روز نوی حساب کنید برای تلاشی نو وتازه . و برای خود ساعاتی را قرار دهید که حتما راحت با خدا صحبت کنید و نماز کنید تا فکرتان به راحتی مسئله را بدون نگرانی بررسی کند . دراین حال راه حل های تازه ای ممکن است به فکرتان برسد که قبلا اصلا به ان نرسیده بودید .

نمونه ی از شوق به هدف : علامه امينى (ره) صاحب كتاب ارزشمند الغدير جهت تدوين اين كتاب به كشورهاى مختلف سفر كرد. يكى از سفرهاى وى به هندوستان حدود شش ماه طول كشيد. پس از بازگشت از هند پرسيدند: هواى هندوستان چگونه بود؟ وى پس از اندكى تفكر پاسخ داد: من به دليل اين كه همواره سرگرم مطالعه بودم، نفهميدم هواى آن جا در اين مدّت چگونه بود!

مفسر كبير قرآن، علامه طباطبايى، نمونه‏اى از افراد با اراده و مصمم است. او در پنج سالگى مادر و در نه سالگى، پدرشان را از دست مى‏دهند و ممرّ معاش ايشان و برادرشان از كودكى، منحصر به زمين زراعتى در قريه شادآباد تبريز بوده است. علامه طباطبايى به علت تنگ دستى ناچار مى‏شود از نجف اشرف دوباره به ايران مراجعت نمايند و ده سال در همان قريه به كشاورزى اشتغال ورزند.(7) با اين وصف ايشان با تلاش پيگير و مجاهدت مستمر توانست تفسيرى به رشته تحرير درآورد كه به جامعيت آن، تفسيرى يافت نمى‏شود.

در كتاب رمز پيروزى مردان بزرگ از آيت‏الله جعفر سبحانى و سيماى فرزانگان از رضا مختارى داستان‏هاى زيادى از بزرگان نقل شده است.

توصيه‏هاى در اين رابطه به يك نمونه اشاره مي كنيم : روزى شهيد محراب آيت اللَّه مدنى به خادمش گفت: هوس كباب كرده‏ام، مى‏توانى چلوكباب تهيه كنى؟ البته سعى كن از جايى بخرى كه تميز و غذايش خوشمزه و لذيذ باشد. خادم مى‏گويد: من كه هيچ وقت نديده بودم آقا غير از نان و گوجه يا پنير و چاى شيرين غذاى ديگرى بخورد، با شوق و عجله گفتم: الان آماده مى‏كنم. زود حركت كردم تا آقا از تصميم خود برنگردد. هنگام حركت به من فرمود: موقع آمدن غذا را در چيزى بپيچ تا ديگران متوجه نشوند. گفتم: به چشم! حركت كردم. از رستورانى كه آشنا بود، غذا تهيه كردم و با اشتياق فراوان در حالى كه آن را مخفى كرده بودم، به منزل برگشتم. سفره‏اى در اتاق آقا پهن كردم و غذا رإ؛ّّ روى سفره گذاشتم. عرض كردم: آقا! سفره آماده است. تا غذا سرد نشده بفرماييد. فرمود: شما تشريف ببريد بيرون، بعد از نيم (يا يك) ساعت بياييد، ظرف و سفره را جمع كنيد. زمان مقرر به اتاق برگشتم، اما با شگفتى و ناراحتى متوجه شدم آقا غذا را ميل نكرده‏اند، پيش خود خيال كردم لابد چيزى در غذا ديده يا باب ميلش نبوده كه نخورده‏اند. پرسيدم: غذا باب ميل شما نبود؟! فرمود: غذا باب ميل بود و هيچ مشكلى نداشت.گفتم:پس چرا تناول نفرموديد؟ گفت: از اول هم بناى خوردن نداشتم. چند روزى بود اين نَفْس، هواى چلوكباب كرده بود. مى‏خواستم او را ادب كنم و به او بفهمانم اگر بخواهم مى‏توانم فراهم كنم، اما اين كار را نمى‏كنم. خواستم غذا را جلوى چشم نفس قرار دهم، تا آن را ببيند و عطر آن را استشمام كند، وقتى به او ندادم، ديگر چنين هوسى نكند.
    به یاد داشته باشیدبه كار بردن و نگارش كلمات منفى، ويرانگر و مخرّب است. اين كلمات قفل هايى هستند كه بر درهاى ورودىِ هر راه حلى زده مى‏شود تا ما را براى شكست آماده كند. بر عكس كلمه "آرى" هيجان مى‏آورد و تحرك مى‏بخشد...".

اهنگ های مبتذل درروح شما نا امیدی می کارد اینهایی که همه اش از عشق می نالند ...(
    در اسلام نيز به مبارزه عليه هواهاى نفسانى كه زمينه‏هاى عادت بد را فراهم مى‏كند پيامبر اسلام (ص) مي فرمايد:"الشّديد من غلب نفسه؛(4) كسى قوى و با اراده است كه بر هواى نفس خود چيره شود
    امام زین العابدین (ع) هرگاه آیه « یا ایها الذین امنوا اتقوالله و کونوا مع الصادقین (سوره توبه، آیه 119) را تلاوت می کرد. این دعا را می خواند: «اللهم ارفعنی فی اعلی درجات هذه الندبه و اعنی بعزم الاراده».
    «خدایا مرا به بالاترین درجات این دعوت بالا ببرد، و با عطا کردن اراده ای استوار کمکم کن این نکته اخر را از همین وبلاگ گرفتم و اکثر مطالب بالا را از سایت اسرا اضافه نمودم .به هر حال خواهش از خدا به اجابت می رسد و هیچ دری نزد نیایش بسته نمی ماند . با تشکر دکتر دانش

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 13 مهر 89 [ 16:10]
    سطح
    74
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 216
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    954

تشکرشده 992 در 530 پست

Array

اگر من بودم حتما چلوكباب رو مي خوردم و كيفش را مي كردم

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)