به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 16 دی 00 [ 13:32]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First Class50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    1
    تشکرها
    2,842

تشکرشده 3,286 در 817 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

Post رفتار مرد با همسر خود از منظر روايات

بعد از انعقاد عقد نكاح و گره خوردن دو شخصيت زن و مرد با يكديگر و ساختن يك خانواده، تعامل و رفتار متقابل زوجين با يكديگر نقش منحصری در بقا و تكامل و تعالی خانواده ايفا می‌كند كه ابتدا گفتار و رفتار شوهر را با زن مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهيم، سپس به حق شوهر بر زن می‌پردازيم.

حسن معاشرت
    هيچ ترديدی نيست كه اولين خواسته زن حسن معاشرت شوهر با اوست؛ يعنی زبان خوش و رفتار خوب. اين حداقل واسته ای است كه زنان در تعامل زناشويی و همسرداری سخت بدان نيازمند هستند و اسلام نيز بدان اهتمام داشته و حتی حسن معاشرت مرد با زن را نشانه ايمان و تقوای او قرار داده است كه چنانچه مرد با اهل خانه سوؤ رفتار داشته باشد، دچار عذاب الهی خواهد شد.
    در كتاب من لايحضره الفقيه، ج ۳، ص ۲۸۱ از امام صادق (ع) روايت شده است كه: «خداوند به مردی كه با زوجه خود حسن رفتار داشته باشد، لطف و مرحمت خواهد داشت؛ چرا كه خداوند مرد را قيم بر زن قرار داده است» و همچنين از رسول خدا(ص) نقل شده است: «بهترين شما كسانی هستند كه بهترين برای زنان خود باشند و من بهترين برای زنان خود هستم» و در روايت ديگری آمده است: «بهترين شما، بهترين برای خانواده اش است و من بهترين شما برای خانواده خود هستم.»
    برخورد شوهر با همسر در محيط خانواده بسيار اهميت دارد تا آنجا كه مبنای عذاب اول قبر بدرفتاری با اهل خانه است و هيچ كس، هر قدر كه ايمان داشته باشد از اين عذاب خلاصی ندارد.
    سعدبن معاذ و بدرفتاری با خانواده سعدبن معاذ، رئيس قبيله اوس در مدينه بود. او از اصحاب و ياران نزديك پيامبر (ص) بود و در جنگهای بدر، احد و خندق همراه آن حضرت شركت داشت. سعد بسيار مورد احترام پيامبر می‌بود و حضرتش ايشان را حاكم در قضيه بنی قريظه قرار داد. سعدبن معاذ در سال پنجم هجرت پس از جنگ خندق در اثر جراحتی كه در بازوی خود داشت دچار خونريزی شديد شد. هنگامی كه پيامبر(ص) از زخم سعد با خبر شد به عيادتش آمد و او را در آغوش گرفت و در حالی كه خون دست سعد به سر و صورت رسول خدا(ص) می‌پاشيد، سر او را به دامن نهاد و پارچه سفيدی روی او كشيد كه هرگاه صورتش را می‌پوشانيد پاهايش برهنه بود و اگر پايش را می‌پوشانيد، صورتش برهنه می‌ماند، آنگاه برای او دعا كرد: «بار خدايا! سعد در راه تو جهاد كرده و پيامبرت را تصديق كرد، روح او را به خوبی بپذير».
    سعد در اثر زخم تيری كه به دستش رسيده بود در۳۷ سالگی درگذشت و در بقيع، پای ديوار خانه عقيل بن ابی طالب به خاك سپرده شد. وقت صبح كه رسول خدا(ص) از خواب برخاست، جبرئيل نازل شد و عرضه داشت: «يا رسول ا...، چه كسی از امت تو از از دنيا رفته است كه ملائكه آسمان روح او را به يكديگر مژده می‌دهند»؟ حضرت فرمود: «خبر ندارم
    جز آنكه سعد معاذ مريض بود» سپس به مسجد تشريف بردند و پرسيدند: «سعد چه شد»؟ مردم گفتند: وفات كرد. حضرت نماز صبح را خواند و از مسجد به سوی منزل سعد رفت. وقتی كه وارد شد ديد خانواده سعد مشغول غسل دادن او هستند، سپس جنازه را در تابوت گذاشتند. حضرت طرف جلو تابوت را گرفت و در بيرون از منزل برزمين گذاشت و جنازه سعد را تا اول بقيع تشييع كرد.
    حضرت فرمود: «قسم به آن كسی كه جانم در دست اوست! تابوت او را ملائكه حمل كردند و هفتاد هزار فرشته برای تشييع جنازه سعد فرود آمدند كه تا كنون به زمين نيامده بودند».
    برای سعد قبری در پای ديوارخانه عقيل بن ابی طالب حفر كردند. سپس رسول خدا (ص) شخصا داخل قبر شد و لحد قبر را چيد و فرمود: «گل نرم بدهيد». آنگاه تمام شكافهای ميان خشتها را محكم و مسدود كرد و فرمود: «هر چند می‌دانم به زودی خراب می‌شود ولی خدا دوست دارد كه بنده اش هر كاری انجام می‌دهد محكم كند». در اين هنگام قبر ساخته و
    با ريختن خاك با زمين هموار شد. مادر سعدبن معاذ كه در كناری نشسته بود، گفت: «هنيئا لك الجنه» (بهشت بر تو گوارا باد). در ميان بهت و تعجب همگان ناگهان پيامبر فرمود: «مادر سعد! خاموش باش. از خدا چه توقع داری؟ قبر، فشار سختی به سعد داد كه اگر قرار بود كسی از اين فشار خلاصی يابد سعد نيز می‌بايد از آنان باشد.» مردم با تعجب بيشتری پرسيدند: يا رسول ا...، درباره سعد رفتاری كرديد كه درباره هيچ كسی چنين نكرديد؛ چرا كه جنازه اش را با پای برهنه و بدون عبا تشييع نموديد.
    حضرت فرمود: «چون فرشتگان چنين بودند، من هم از آنان پيروی كردم و دستم در دست جبرئيل بود، هر جا را او می‌گرفت، من نيز می‌گرفتم». تعجب مردم از حد گذشته بود و پرسيدند: با اين همه احترام و تجليل فرشتگان الهي، چگونه قبر، سعد را فشار داد؟
    حضرت فرمود: «اين مهم به خاطر بدرفتاری و بداخلاقی سعد با خانواده اش بوده است كه در طول زندگی مشترك، حسن معاشرت با خانواده خود نداشت». (طبقات، ج ۳، ص ۴ به بعد)
    هيچ مرد مسلمانی كه واقعا ادعای ايمان دارد حق ندارد به همسر خود توهين كند و يا در بين جمع خانواده او را تحقير كند. يقين بدانيد نشانه ايمان مرد خوش رفتاری با زن است و زن خانه بايد از روی عشق و علاقه، شوهرش را دوست بدارد، نه اين كه از باب ضرورت شوهر داشتن او را تحمل كند.
    برگرفته شده از : پارسی طب

عضو همراه

آخرین بازدید
    شنبه 27 شهریور 89 [ 17:39]
    سطح
    63
    Level completed: 72%, Points required for next Level: 85
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    484

تشکرشده 502 در 230 پست

Array

RE: رفتار مرد با همسر خود از منظر روايات

مي شه روايات 1400 سال قبل رو که مربوط به دوره عهد عتيق مي شه و در اون زنان با روبند بيرون مي اومدن و بايد در رختخواب از مردان اطاعت مي کردن رو براي اين دوره نياريد؟!!!

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 19 آبان 89 [ 17:57]
    سطح
    42
    Level completed: 41%, Points required for next Level: 118
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    90

تشکرشده 94 در 50 پست

Array

اقای سورنا زمانی که بحث ازدواج دوم مطرح میشه و بچه ها گاها اشاره میکنند که این مال 1400 سال قبل بوده شما میگویید این در دین ما بوده وامامان ما از این سنت پیروی میکردند.چگونه شما که چنین سخنی میگویید اینجا که دین ما از زنان دفاع کرده موضع میگیرید
    جناب سورنا قبول نمیکنید که شما کمی با موضعگیری دارید در بحثها شرکت میفرمایید

4. کاربر روبرو از پست مفید کاترین تشکرکرده است .

کاترین (جمعه 28 اسفند 88)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    63
    دستاوردها:
    تشکرها
    484

تشکرشده 502 در 230 پست

Array

bebinid khanoome katrin
    من اونجا هم گفتم افراد جامعه ما از دين دارند به نفع خودشون برداشت مي کنند!! من اصلا مذهبي نيستم!! اصلا!! و اين نوع مذهب مزخرفي که در ايران وجود داره يه نوع رياکاريه! محضه! کسي که مذهبيه بايد مذهبي هم رفتار کنه نه اينکه از مذهب اينو بچسبه که فلان روايت اينو گفته!! خوب فلان روايت هم اين يکي رو گفته!! چرا اين دومي رو رعايت نمي کنيد . من با کلاه شرعي گذاشتن مخالفم!!

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    42
    دستاوردها:
    تشکرها
    90

تشکرشده 94 در 50 پست

Array

بنده دقیقا با این حرفهای شما در این تاپیک موافقم
    اما اگر نگاهی به حرفهای خود در تاپیک تعدد زوجات بزنید چیزی متفاوت گفتید این حرف خود شما به شاد است:

یا بگید مسلمون نیستیم یا اقرار کنید که مسلمون هستید ولی خوب همه انسانها که نمی تونند همه جوانب مذهب رو رعایت کنند من به نوبه خودم نمی تونم با دو زنه بودن همسرم کنار بیام و این رو هم مشخص کردم برای اون. منظورم رو ای کاش بتونم بهتر برسونم.

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    63
    دستاوردها:
    تشکرها
    484

تشکرشده 502 در 230 پست

Array

کاترين
    خيلي مهمه که افراد منفعت طلبانه به روايات ديني نگاه نکنند!! يعني نيان بگن در قرآن نوشته حق تامين زندگي بر دوش مرده و حق دو زنه بودن هر چند براي مرده ولي خوب من نمي تونم کنار بيام .اين يعني سواستفاده از دين!!

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    42
    دستاوردها:
    تشکرها
    90

تشکرشده 94 در 50 پست

Array

سورنای عزیز این هم منفعت طلبانه است که بگوییم با توجه به قرآن حق دو زنه بودن برای مردان درست است ولی احترام گذاشتن به زن و و تحقیر نکردن زن توسط شوهر که در قرآن نوشته شده ( با توجه به چیزی که آقای حامد نوشتن ) مربوط به 1400 سال قبل است و مطرود است ( توجه کنید این هم منفعت طلبانه است )
    موفق باشید .

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    63
    دستاوردها:
    تشکرها
    484

تشکرشده 502 در 230 پست

Array

کاترين
    موضوع اينجاست که يک چيزي بايد برطرف بشه . جامعه ما متاسفانه يک جامعه مذهبيه کوره!! براي اين جامعه بايد گفت که ايني که شما از مذهب مي بينيد کل مذهب نيست!! ما يه پامون داخل مذهبه يه پامون داخل مدرنيته!! نمي شه هر دو رو با هم داشت. اصولا در جامعه اي که براي اون جامعه وطيفه تامين زندگي بر دوش مرده و احترام گذاشتن به زن هم وظيفه مرد (يعني قوانين 1400 سال قبل) شما نبايد با دو زنه شدن همسرتون مشکلي داشته باشيد. مگر اينکه بگيد من کار مي کنم و من هم با مرد نبايد از لحاظ حقوق متفاوت باشم . شتر سواري دولا دولا نميشه. شما خانوما بايد بدونيد تک زنه بودن مرد مال کشورهايي هست که زن دوشادوش مرد بيرون خونه کار مي کنه و وظيفه هر دوشونه تامين زندگي و مخارج اون

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    42
    دستاوردها:
    تشکرها
    90

تشکرشده 94 در 50 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط sorena_arman
    کاترين
    موضوع اينجاست که يک چيزي بايد برطرف بشه . جامعه ما متاسفانه يک جامعه مذهبيه کوره!! براي اين جامعه بايد گفت که ايني که شما از مذهب مي بينيد کل مذهب نيست!! ما يه پامون داخل مذهبه يه پامون داخل مدرنيته!! نمي شه هر دو رو با هم داشت. اصولا در جامعه اي که براي اون جامعه وطيفه تامين زندگي بر دوش مرده و احترام گذاشتن به زن هم وظيفه مرد (يعني قوانين 1400 سال قبل) شما نبايد با دو زنه شدن همسرتون مشکلي داشته باشيد. مگر اينکه بگيد من کار مي کنم و من هم با مرد نبايد از لحاظ حقوق متفاوت باشم . شتر سواري دولا دولا نميشه. شما خانوما بايد بدونيد تک زنه بودن مرد مال کشورهايي هست که زن دوشادوش مرد بيرون خونه کار مي کنه و وظيفه هر دوشونه تامين زندگي و مخارج اون
    سورنای عزیز یعنی مشکل شما فقط کار کردن زنه اگه بره کار کنه دیگه مرده حق نداره زن بگیره خیلی عجیب سخن میگویید
    در ضمن خودتان باید واقف باشید به این مسئله که در جوامع مدرنیته هم زنانی پیدا میشوند که کار خانه میکنند
    حالا هم که در ایران زنان بدبخت دنبال کار هستند برای مردش کار نیست چه برسد به...
    شما اگه بخواین با توجه به مذهب سخن بگویید(با توجه به اینکه گفتید ادم مذهبی هم نیستید )دچار تناقض بسیار خواهید شد
    پس بهتره با چیزی که خود نیز قبولش دارید مطلبی را به اثبات برسانید

عضو کوشا

آخرین بازدید
    یکشنبه 25 فروردین 92 [ 22:02]
    سطح
    40
    Level completed: 96%, Points required for next Level: 8
    دستاوردها:
    تشکرها
    284

تشکرشده 289 در 103 پست

Array

اقاي سورنا -ارمان ......واله من كه تو مملكت چشم ابي ها درس خوندمو سالها زندگي كردم ...ميدونم كه حتي اونجا با تمام قوانين برابري براي زن و مرد ....و خقوقي كه براي خانم ها قائل هستند اما در رابطه با همسري و ازدواج قوانين خيلي شبيه اينجاست ...يعني جه خانم در بيرون خانه شاغل باشه چه نباشه .....براي مرد وظايفي رو قانون تعريف كرده كه از ان جمله تامين مسكن و پوشاك و هزينه ي زندگي و خرج بچه هاست .....و اين اصلا ربطي به اينكه خانم در خارج خانه كار بكنند يا نكند ندارد .........در اونجا قوانين به قدري مسئوليت براي مرد تعيين ميكنند كه ميتوان گفت اونا رو به صلابه ميكشه مثلا هزينه ي زندگي بچه اي كه حاصل ربطه ي مرد و زني است كه با هم ازدواج رسمي ندارن بر عهده ي مرد ه ...باور كنيد به صرف پدر بودن مرد بايد خرج بچه هايي رو كه توليد كرده بده .......و نفقه ي زن بر مرد واجبه حالا مي خواد زن تميكين كنه يا نكنه .............و ديگه بازم بگم .......راستي ديگه اينكه تمام اين قوانين ضامن اجرايي هم داره و فقط تو كتابا ي قانون نيست ......

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)