به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 102
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 05 فروردین 00 [ 04:44]
    سطح
    44
    Level completed: 56%, Points required for next Level: 88
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    0

تشکرشده 45 در 26 پست

Array

تمایل به خودکشی در من پیدا شده..... (عنوان توسط مدیر تغییر یافته است.)

سلام . هیچی نمیگم فقط خواستم قبلش اینجا اعلام کنم
    1 بار تجربه داشتم ولی شانس اوردم
    حتی طناب هم درست کردم وصیت هم کردم ...

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    44
    دستاوردها:
    تشکرها
    0

تشکرشده 45 در 26 پست

Array
    فقط میخوام بگم هیچ وقت به کسی که میخواد خودکشی کنه این ده چیز رو نگین ...
    ۱. “چه طور می‌توانی به خودکشی فکر کنی؟ زندگی تو تا این حد بد نیست.”

شاید زندگی فردی که قصد خودکشی دارد از بیرون “تا این حد بد” به نظر نمی‌رسد. درد زیر این پوسته است. اگر فردی که قصد خودکشی دارد احساس کند کسی او را درک می‌کند، خیلی برایش مفید خواهدبود. چنین جمله‌هایی القاکننده‌ی عدم باور و قضاوت است، نه درک کردن.

. “تو نمی‌دانی اگر خودت را بکشی من نابود می‌شوم؟ چه‌طور می‌توانی فکرش را بکنی که چنین آسیبی به من بزنی؟”

عزیز شما به خودی خود حس بدی دارد. انباشتن بار گناه روی شانه‌هایش قرار نیست به او احساس آرامش یا درک شدن بدهد یا او را تشویق کند که بیش‌تر با شما حرف بزند.

. “خودکشی خودخواهی است.”

این جمله احساس گناه بیش‌تری را به او القا می‌کند. این‌جا ۲ نکته اهمیت دارد. یکی این‌که بسیاری از آدم‌هایی که به خودکشی فکر می‌کنند، تصور می‌کنند زنده ماندن‌شان باری به دوش خانواده‌شان است. بنابراین، در میان حس درماندگی‌شان، حتی شاید در وضعیت ذهنی بیمارگونه، با رها کردن عزیزان‌شان از این بار به آنها کمک کنند. دوم، آیا در واکنش به دردی مشقت‌بار طبیعی نیست که اول به فکر رهایی خودشان از این رنج باشند؟

. “خودکشی کار آدم‌های ضعیف است.”

این جمله حس خجالت را القا می‌کند. هم‌چنین در واقع اصلا منطقی نیست. بیشتر آدم‌ها از مرگ می‌ترسند. هرچند من تردید دارم که خودکشی را شجاعت یا شهامت تلقی کنم، اما غلبه بر ترس از مرگ را هم ضعف تلقی نمی‌کنم.

۵. “منظورت این نیست. تو واقعا نمی‌خواهی بمیری.”

پیام این جمله که اغلب به خاطر اضطراب یا ترس گفته می‌شود، بی‌اعتباری و بی‌اعتنایی فرد است. فرض کنید منظور آن شخص واقعا این است که می‌خواهد بمیرد. اگر به فردی که حقیقتا قصد خودکشی دارد، بی‌اعتنایی کنید خیلی زیان‌بارتر از این است که کسی را که قصد خودکشی ندارد جدی بگیرید. بنابراین چرا همه را جدی نمی‌گیرید؟

۶. تو چیزهای زیادی داری که به خاطرشان زندگی کنی.”

در بعضی شرایط ممکن است این نوع جملات یادآور تسکین‌بخشِ وفور نعمت و امید باشد. اما برای بسیاری از آدم‌ها که به خودکشی فکر می‌کنند و اصلا احساس نمی‌کنند چیزی زیادی برای زندگی کردن دارند، این گفته می‌تواند عدم درک بسیار عمقی را انتقال دهد.

. “اوضاع می‌توانست بدتر از این باشد.”

بله اوضاع می‌توانست بدتر از این باشد، اما دانستن آن هیچ خوشی یا امیدی را القا نمی‌کند. من برای مقایسه، ۲ فرد را تصور می‌کنم که چاقوخورده‌اند، یکی در قفسه‌ی سینه و دیگری در پا. چاقو خوردن در قفسه‌ی سینه خیلی بدتر است، اما به هر حال، تصور آن درد فردی را که پایش چاقو خورده‌است رفع نمی‌کند. این درد هم‌چنان رنج‌آور است. خیلی زیاد. بنابراین آدم‌هایی که به خودکشی فکر می‌کنند، حتی اگر چیزهای خوب زیادی برایشان وجود داشته‌باشد، حتی اگر زندگی‌شان می‌توانست خیلی بدتر باشد، باز هم اوضاعی را تجربه می‌کنند که ظاهرا غیرقابل تحمل است و باعث شده‌است بخواهند بمیرند.

. “آدم‌های دیگر مشکلاتی بدتر از تو دارند و نمی‌خواهند بمیرند.”

این حقیقت دارد، و ممکن است عزیزتان قبلا با شرمساری به این موضوع فکر کرده‌باشد. آدم‌هایی که می‌خواهند بمیرند اغلب خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند. حتی ممکن است احساس نقص یا فروپاشی بکنند. مقایسه‌ی او با کسانی که بهتر با مشکلات کنار می‌پایند ممکن است فقط حس محکوم کردن خود را در او تشدید کند.

. “خودکشی راه‌حلی دائمی به یک مشکل موقت است.”

من آدم‌ها، به‌ویژه نوجوانانی را می‌شناسم که این جمله برایشان بی‌نهایت مفید بوده‌است. این جمله با آنها حرف می‌زند. اما در عین حال این پیام را منتقل می‌کند که مشکلات یک فرد موقتی است، در حالی که ممکن است این‌طور نباشد. در چنین اوضاعی، یک هدف واقع‌گرایانه برای آن فرد می‌تواند این باشد که یاد بگیرد با مشکلات کنار بیاید و با وجود آنها زندگی معناداری داشته‌باشد. مشکل دیگر چنین جمله‌ای پیامی است که القا می‌کند: خودکشی یک راه‌حل است –بله یک راه‌حل دائمی. من توصیه می‌کنم حداقل کلمه‌ی “راه‌حل” را با “اقدام” یا “کنش” عوض کنید، فقط برای این‌که که این ایده‌ی راه‌حل بودن خودکشی را تقویت نکنید.

. “اگر در اثر خودکشی بمیری به جهنم خواهی‌رفت.”

احتمالا عزیزتان قبلا درباره‌ی چنین امکانی فکر کرده‌است. شاید او به جهنم اعتقاد ندارد. شاید اعتقاد دارد خدایی که او را می‌پرستد گناه خودکشی‌اش را خواهدبخشید. به هر حال آرزوی مرگ در او باقی می‌ماند. گفتن این‌که به جهنم خواهدرفت می‌تواند احساس بیگانگی را در او تشدید کند.
    یک بار دیگر می‌گویم، ممکن است همه‌ی افکار بالا به ذهن‌تان برسد یا اصلا هیچ‌کدام‌شان به فکرتان نیاید. معنی‌اش این نیست که شما اشتباه کرده‌اید یا به خاطر این‌که چنین واکنشی نشان داده‌اید بد هستید.
    به هر حال شما انسان هستید. ممکن است احساس خشم، رنجش، یا خیانت کنید. شما نمی‌توانید افکار و احساساتی را که به شما هجوم می‌آورد کنترل کنید. فقط می‌توانید آن‌چه را در واکنش به این افکار و احساسات می‌گویید یا کاری را که انجام می‌دهید کنترل کنید.
    وقتی فردی افکار مرتبط با قصد خودکشی را برای شما افشا می‌کند، حرف‌ها و رفتارتان می‌تواند به او کمک کند کم‌تر احساس تنهایی کند و در نتیجه، امیدوارتر شود. سوال‌های خوبی که می‌توانید از خودتان بپرسید این است: “آن‌چه من می‌خواهم بگویم چه کمکی به این فرد می‌کند؟ چه آسیبی به او می‌زند؟”
    پاسخ شما به این سوال‌ها می‌تواند به معنی این تفاوت باشد که فرد احساس کند درباره‌اش قضاوت شده‌است و حتی بیش‌تر احساس تنهایی کند – یا احساس پذیرش و درک شدن بکند.

- - - Updated - - -

ببینید از من که گذشت من فایل های صوتی هم اماده کردم که خانوادم گوش کنند ولی نصیحت من به ادم ها چند تا چیزه
    هیچ وقت به کسی قول و تعهدی ندید که نمیدونید میتونید انجام بدین یا نمیتونین
    با زندگی ادم ها بازی نکنید شاید یکی خیلی زندگیش رو جدی بگیره و همه چیز رو جدی گرفته باشه و واسش برنامه ریخته باشه
    و اینکه هیچ وقت نگید خودکشی کار ادم های ضعیفه برعکس ادم باید خیلی قوی باشه تا از همه چیز بگذره از همه چیز هایی که تو این دوره زمونه هست و از دیدن پیشرفت علم از غذا های خوشمزه از خوشی ها بازی ها تفریح ها . دوستان و خانواده و مهمترین چیز دیدن اینده ای که هیچ تصوری ازش نداری ..
    خیلی باید قوی باشی تا بتونی چشمت رو به دنیا ببندی و بری ...
    شماها نمیتونید چشمتون رو به 1000 تومن پول ببندید چطور میتونید چشمتون رو به زندگی ببندید و برید اون دنیا مرگ ترس اورترین چیزی که خدا افریده

3. کاربر روبرو از پست مفید mohammaderz تشکرکرده است .

snow47 (یکشنبه 01 اردیبهشت 98)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 03 مرداد 01 [ 15:36]
    سطح
    50
    Level completed: 74%, Points required for next Level: 52
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    136

تشکرشده 87 در 45 پست

Array
    از حرفهاینان هیچ چیزی بر نمی آید جز اینکه می خواهید خودتان را یک قهرمان معرفی کنید

چرا با خودکشی می خواهی خودت را قهرمان کنی ورو از دنیا ببری

اگر به مرگ با این دید نگاه میکنی ودوست داری زودتر یروی

مرگی که او برایت رقم زده را چرا قبول نمی کنی ؟

شاید اصلا قبل از خودکشی مردی ؟

می دانی که اعضاوجوارحت هم به چیزی که تو فکر میکنی راضی هستند ؟

اگراعتماد به قلبت داری اگر اعتماد بر روحت داری اگر اعتماد برفکرت داری پس آماده مرگ باش

نمی دانم که چقدر اعتقاد به خداوند ومالکیتش داری وگرنه خیلی حرفها برایت داشتم

ولی قبل از تصمیمت نگاهی به آیات قرآن بیانداز

یا خطبه امام علی به همام را بخوان وبعد بمیر آنچنان که همام مرد !در اینترنت سرچ کن ضرر ندارد

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    پنجشنبه 16 فروردین 03 [ 23:50]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    OverdriveSocialTagger First ClassVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    7,784

تشکرشده 6,819 در 2,405 پست

Array

با سلام و احترام

به قول خاله قزی :

به سایت وزین همدردی خوش آمدی

..............

به نظرم انسانها همیشه در حال تصمیم هستند،،،،حتی تصمیم نگرفتن هم خودش یه تصمیم هست :)

خودکشی خودش یه تصمیم هست ،،،،آن هم یه تصمیم سخت .

به نظرم انسانهایی که تصمیم سخت خودکشی را می گیرند ،،،،اگر انرژی و قدرت خودشون را در مسیر دیگر قرار دهند ،،،،نیروی عظیمی ایجاد می کنند

فقط مهم اینکه این نیرو کجا هدایت بشه ،،،چطوری پرورش داده بشه ،،،،تا بتونه تغییر ایجاد کنه .

............................

از خودت نگفتی ؟

بیشتر بگو ؟

...............................

ببخشید ،،،از من باغبان کمکی بر می یاد ؟

اگر کمکی بر می یاد بفرمایید؟

اگه نه ،،،،ان شالله خود واقعیت را پیدا کنی و زیبا زندگی کنی و به زیبایی این زندگی را به پایان برسونی .

...............................

راستی : فرد زیر می خواست خودکشی کنه ،،،، تو کنار خیابون یه زنی بهش میگه : تو می تونی برای مردم مفید باشی ،،،،

از آن روز تصمیم میگیره دیگران را شاد کنه و به دیگران روحیه بده .

یه مستندی داره به نام : نه دستی ،،نه پایی ،،،نه غصه ای !

در پناه حق.

6. 2 کاربر از پست مفید باغبان تشکرکرده اند .

Eram (یکشنبه 07 خرداد 96), zzzz (شنبه 24 فروردین 98)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    44
    دستاوردها:
    تشکرها
    0

تشکرشده 45 در 26 پست

Array
    قهرمان ... خندم گرفت .. ادم وقتی قهرمان میشه که با مرگش کار خوبی بخواد انجام بده ..
    من حتی طاقت 1 ساعت رو ندارم وایسم تا مرگی که خدا واسم رقم زده وایسم عجب
    خدا خودش انشااله من و میبخشه
    من تو زندگیم برای هدفی جنگیدم و تلاش کردم ولی وقتی رسیدم بهش خالی و پوچ بود هیچ کس درک نمیکنه
    من همه کار کردم ... خودم توضیح دادم به همه برای همه فایل صوتی درست کردم ادم موفقی هستم گالری بزرگ دارم درامد چند میلیونی دارم ولی هیچ چیز تو دنیا به اندازه ی شکست در عشق نمیتونه ادم رو خورد کنه
    میدونی چرا این حرف رو میزنم ؟؟
    من گدایی و بدبختی و بیچارگی رو تجربه کردم
    من بی خانمانی رو تجربه کردم
    من شکست تو رابطه ها رو تجربه کردم
    من طلاق پدر مادر رو تچربه کردم
    من تنهایی و بیکسی رو تجربه کردم
    چک برگشتی و بدهی چند صد میلیونی رو تچربه کردم ولی همه رو رد کردم و ادم موفقی شدم ولی کسی که نباید میشکست من و شکست و الان که تصمیم گرفتم هیچ کس و هیچ چیز نمیتونه جلوم رو بگیره

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 17 دی 98 [ 01:15]
    سطح
    50
    Level completed: 33%, Points required for next Level: 134
    Overall activity: 64.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class5000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    369

تشکرشده 353 در 152 پست

Array
    بابت زندگی سختی که داشتی متاسفم و باهات احساس همدردی میکنم و خیلی خوشحالم که میبینم آدم قوی ای هستی. آفرین به تو به خاطر اینکه با مشکلاتت جنگیدی و بارها پیروز

شدی. آدم های قوی ای مثل تو کم پیدا میشن. حتی نایاب هم هستن.کاش من هم مثل تو بودم. باور کن خیلی خیلی بهتر از منی. با وجود داشتن زندگی سخت، اینکه قوی بودی ستودنیه.

من چیزهایی که نوشتی رو خوندم و به دلم نشست. من فکر میکنم تو هدف بزرگی داری. یعنی میخوای با خودکشی چیزی رو به دیگران بفهمونی. در واقع تو نمیخوای همین طوری بمیری

درسته؟

میخوای با مردنت هم مفید باشی.چقدر تو خوبی. چقدر آدم دوست داشتنی و بزرگی هستی. عجب وجود عمیقی داری. فکر میکنم باید بسیار مهربون هم باشی.خیلی دوست دارم بفهمم

که اون چیه که تو دوست داری ما ها بدونیم و تکرارش کنیم یا دیگه انجامش ندیم چیه. چرا کمکم نمیکنی؟

راستی حتما باید ناراحتی عمیقی بابت این شکست آخر تحمل کرده باشی. میتونم ازت بپرسم دلیل اینکه به هم نرسیدید چیه؟

ممنونم و بی صبرانه منتظر جواب هستم.

((( مشاور خانواده )))

آخرین بازدید
    پنجشنبه 30 فروردین 03 [ 13:16]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 67.0%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,577

تشکرشده 37,079 در 7,002 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammaderz نمایش پست ها
    قهرمان ... خندم گرفت .. ادم وقتی قهرمان میشه که با مرگش کار خوبی بخواد انجام بده ..
    من حتی طاقت 1 ساعت رو ندارم وایسم تا مرگی که خدا واسم رقم زده وایسم عجب
    خدا خودش انشااله من و میبخشه
    من تو زندگیم برای هدفی جنگیدم و تلاش کردم ولی وقتی رسیدم بهش خالی و پوچ بود هیچ کس درک نمیکنه
    من همه کار کردم ... خودم توضیح دادم به همه برای همه فایل صوتی درست کردم ادم موفقی هستم گالری بزرگ دارم درامد چند میلیونی دارم ولی هیچ چیز تو دنیا به اندازه ی شکست در عشق نمیتونه ادم رو خورد کنه
    میدونی چرا این حرف رو میزنم ؟؟
    من گدایی و بدبختی و بیچارگی رو تجربه کردم
    من بی خانمانی رو تجربه کردم
    من شکست تو رابطه ها رو تجربه کردم
    من طلاق پدر مادر رو تچربه کردم
    من تنهایی و بیکسی رو تجربه کردم
    چک برگشتی و بدهی چند صد میلیونی رو تچربه کردم ولی همه رو رد کردم و ادم موفقی شدم ولی کسی که نباید میشکست من و شکست و الان که تصمیم گرفتم هیچ کس و هیچ چیز نمیتونه جلوم رو بگیره

با سلام و احترام
    خیلی خوبه که همدردی را برای بیان مسائلت انتخاب کردی. امیدواریم که بتوانیم شنونده خوبی باشیم.
    شما تجارب سختی را داشته ای. و حتما برای عبور از هر کدام از آنها انرژی و انگیزه هایی داشته ای

اما برای ما این مورد اخیر را که فشارش را زیاد ارزیابی کردی توضیح ندادی. دقیقا چقدر اذیت شده ای که بیشتر از فشارهای قبلی می دانی.
    شاید تجارب شبیه این فشارها را بعضی از ماها داشته باشیم و بتوانیم با هم گپ و گفتی داشته باشیم.
    خوشحال می شویم که بیشتر برایمان بگویی

غلام همت آنم که زیر چرخ کبـــود
    زهرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

http://www.hamdardi.com
    دسترسی سریع به همدردی و مدیر همدردی با عضویت در کانال همدردی در ایتا

10. 6 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

Eram (یکشنبه 07 خرداد 96), Hildaa (یکشنبه 07 خرداد 96), paiize (یکشنبه 07 خرداد 96), باغبان (یکشنبه 07 خرداد 96), دیده (یکشنبه 07 خرداد 96), عشق آفرین (جمعه 12 خرداد 96)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 02 مرداد 96 [ 18:45]
    سطح
    16
    Level completed: 26%, Points required for next Level: 74
    Overall activity: 12.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class500 Experience Points3 months registered
    تشکرها
    0

تشکرشده 83 در 33 پست

Array
    دقیقا هیچ چیز به اندازه شکست عشقی ادم رو خرد نمیکنه!... بعد از 10 سال هنوز قلبم درد داره!! به خودکشی هم فکر کردم ولی هنوز زنده م! ولی الان خودم رو محق نمیدونم که یه زمانی میخاستم خودکشی کنم... بزرگ شدم و یاد گرفتم وقتی بتونی عشق قبلی رو از یاد ببری بازم میتونی عاشق بشی. فقط باید شرایطش پیش بیاد.. وقتی بپذیری که طرف مال تو نبوده فراموشش میکنی و به زندگی برمیگردی و ادمی که مال توه رو پیدا میکنی. نمیدونم خیلیها معتقدن من و امثال شما عشق رو خیلی بزرگ کردیم !! میگن عشق به این معنا نیست! ولی من میدونم که هست اگر دو نفر که هر دو شعور و درک ازش داشته باشن میتونن عشق به این وسعت رو تجربه کنند. ولی عشق یکطرفه ست که نباید سمتش بری! یعنی نباید تعریفی به این معناداشته باشی. باید عاشق کسی باشی که لایق عشق تو باشه. وقتی نیست فراموشش کنی...

عضو کوشا

آخرین بازدید
    یکشنبه 15 اردیبهشت 98 [ 18:50]
    سطح
    79
    Level completed: 11%, Points required for next Level: 446
    Overall activity: 15.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassOverdrive10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    700

تشکرشده 1,168 در 528 پست

Array
    سلام

کسانی که در مقابل شکستها ایستادگی میکنند مقاومتشون به مرور زیادتر میشه و به قول معروف اب دیده میشن و دیدشون نسبت به مسائل بازتر و منطقی تر میشه , که امیدوارم این تجارب و مقاومت ها بتواند کمکتون کند.
    ویرایش توسط مدیرهمدردی : یکشنبه 07 خرداد 96 در ساعت 12:45 دلیل: اصلاح متن در جهت بهبود رابطه و کمک

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 10 دی 02 [ 10:23]
    سطح
    94
    Level completed: 75%, Points required for next Level: 259
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassSocialVeteranOverdrive10000 Experience Points
    تشکرها
    3,682

تشکرشده 4,954 در 1,249 پست

Array
    سلام
    همیشه آخرین سختی و مشکلی که توی زندگی برای آدم پیش میاد به نظر از همه مشکلات سنگین تر میاد وقتی زمان از روش میگذره آدم می بینه که اون سختی تحملش اونقدر هم که فکر میکرده غیر ممکن نبوده

یادمه سال گذشته یکی از همسایه های مادرم از برادرم خواسته بود پسرشو ببره سرکار
    برادرم هم اینکارو کرده بود مدیر شرکت برادرم به حساب شناخت برادر من اون پسر رو استخدام کرد بعدا یکهو مشخص شد که نزدیک 100 میلیون چک از شرکت رو رفته نقد کرده و ناپدید شده
    پدر مادرش هم که سالها دوست صمیمی پدر مادرم بودن اومدن گفتن ما که نمیدونیم کجاست و هیچ ربطی هم به ما نداره وبعدش اونها هم ناپدید شدن و کلا خونه زندگیشونو ول کردن رفتن بعد چند وقت هم مشخص شد خونشون رو فروختن و کلا از اون شهر رفتن

برادر من موند و خجالت و شرمندگی از مدیر شرکتشون
    یادمه مادرم می گفت تا حالا هیچوقت هیچ مشکلی به این حد اذیتش نکرده و انقدر احساس بدی توی زندگیش نداشته

چند وقت بعدش یکی از اقوام سرطان گرفت
    حالا مادرم میگه کاش همه مشکلات مثل اون مشکل قبلی بود چون بیماری رو واقعا نمیشه کاریش کرد حالا مادرم میگه ای کاش یه کلاهبردار بیاد و زندگی آدمو ببره ولی آدم مریضی بی درمان نگیره

یعنی با گذشت زمان و کهنه شدن موضوع و با مقایسه با مشکلات بعدی آدم می بینه شرایط خیلی هم غیر قابل تحمل نبوده

شما هم کمی زمان بده

و یه چیز دیگه اینکه چرا به جای اینکه به خودکشی فکر کنید به این فکر نمی کنید که به شکلی زندگی کنید که فرد مقابل شما افسوس بخوره که چرا عشق شما رو رد کرده
    پرواز کن آنگونه که می خواهی
    وگرنه پروازت می دهند آنگونه که می خواهند

14. کاربر روبرو از پست مفید فکور تشکرکرده است .

kat (جمعه 19 خرداد 96)

صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)