به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 31 خرداد 96 [ 08:04]
    سطح
    41
    Level completed: 72%, Points required for next Level: 56
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsOverdriveTagger First Class3 months registered
    تشکرها
    141

تشکرشده 512 در 186 پست

Array

Icon88888 اخلاق و اعتقادات آپدیت شده و سنت های درستی که رنگ باختن ... مثل شیوه ازدواج

سلام به عزیزان همیاری
    در ابتدا عذر من رو بپذیرین اگر تاپیک در این قسمت از تالار. زدم، چون نمیتونستم در بخش های دیگر تاپیک بزنم و به ناچار اینجا رو برگزیدم.، شاید هم اشتباه کردم.(اما موضوع جدای از اخلاق و اعتقاد هم نیست)
    دلیل ایجاد این تاپیک ناراحتی من از دیدن مشکلات دوستان محترمی بود که به این سایت و حتی سایتهای دیگر مراجعه میکنن. شاید گاهی حرفی که بنده به نوبه ی خودم میزنم به مذاق برخی دوستان خوش نیاد اما هرگز به نیت حرف بیهوده یا ترافیک در تالار پست نمیگذارم. نظرات یا مشاوره ها نه از سر سرزنش یا بی اطلاعی بلکه از سر دلسوزی و راهنمایی هست.
    فرهنگ اصیل ایرانی ، اسلامی تنها در صدد زندگی بهتر و پایدار تر و تعالی اخلاق و اعتقادات ماست، اگر روزی پشت به این ارزش ها و اصول کنیم تنها زندگی خودمون دستخوش ناملایمات و شکست ها میشه.خیلی از ارزش ها ، اخلاقیات و اعتقادات هستند که زندگی ما رو از پرتگاه نجات میدن و بنوعی آرامش خودمونو مدیون ایننها هستیم..
    دوستان محترم؛
    بعضی از شما خانم ها و آقایون جوان رو میبینم که دچار ضربه های عاطفی و روانی در رابطه با آشنایی و ازدواج شدید. در همین چند روز اخیر تاپیکی بود که آقایی عنوان کردن ازدواج به شیوه سنتی خوب هست یا ... و من پاسخ دادم سنتی! اما برداشت ها اون چیزی نبود که در ذهن من جریان داشت. خیلی از پسران و دختران هستن که دوستی اونها از یک سال تا شش سال طول میکشه یا قبل از عقد مدت نامزدی اونها یک تا چهار سال ادامه داره. بعد که تاپیک میزنن متوجه میشیم در آستانه ی شکست هستن و یا در باتلاق اشتباهاتشون دارن غرق میشن. از قدیم میگن پیشگیری بهتر از درمان هست. من گفتم ازدواج به شیوه سنتی خوبه، اما نگفتم ازدواجی که بر مبنای هیچ شناختی از طرف مقابلتون باشه!!!...
    اگر زمانی که فردی به دیگری ابراز علاقه میکنه سعی کنیم این ابراز علاقه و صحبت ها و رفت و آمدمون زیر نظر والدین باشه حداقلش اینه از طرف مقابلمون فرصت گناه، خیانت، رفتار اشتباه و زیر قرار زدن رو میگیرم.. حالا ممکنه این آشنایی موفق باشه و ازدواج کنیم و ممکنه نباشه ... اما این کات کردن با کات کردنی که بی حضور والدین و بریدن و دوختن خود ما هست تنها ثمرش یک عمر خاطره های بد، احساس پوچی و گناه و سلب اعتماد هست. بله، ممکنه وقتی زیر نظر والدین هستیم این اتفاق بیافته دچار همون آسیب ها بشیم ..اما شدتش بسیار کمتر هست و فرصت ضربه های بیشتر گرفته میشه. در آشنایی قبل از ازدواج مدت آشنایی خیلی طولانی نیست و والدین انتظار نتیجه گیری دارن، بهمین علت فرصت عمل اشتباه از طرف مقابلمون گرفته میشه. اگر یک فردی برای زندگی ما مناسب نباشه قبل از اینکه آسیب بیشتری به روانمون بزنه جدا میشه.ضمن آشنایی زیر نظر خانواده ها افراد خودشونو ملزم به رعایت خیلی کارها میکنن، مسئولیتی اندک میپذیرن و میدونن در چه مسیری قدم گذاشتن و چه انتظاراتی از اونها میره. در ضمن این دست آشنایی مشاوره ها و راهنمایی های والدین نقش مهمی در نتیجه گیری ها داره.
    اما در خصوص دوستانی که قبل از عقد، دوره نامزدیشون طول میکشه باید خیلی محتاط تر باشن چرا که این دوره ، دوره ای سُست هست و افراد تعهد و مسئولیتشون نسبت بهم در پایین ترین حد قرار داره، وقتی طولانی میشه کم کم افراد نسبت بهم بی تفاوت میشن و خیلی دیگه برای عقد یا عروسی تلاش خاصی نمیکنن.متأسفانه در این دوره برخی روابط جنسی دارن که خانم متضرر این اتفاق هست، یعنی آش نخورده و دهان سوخته... همیشه نگران این هست که نامزدش زیر همه چیز بزنه و بره.. بهمین علت در برابر رفتارهاش سکوت میکنه و مجبوره خیلی از اتفاقات رو بپذیره. ترس از آبروریزی و شکست در اذهان دیگران و خیلی ناراحتی های دیگه. دوره نامزدی باید کوتاه باشه و در این دوره بجای پرداختن زیاد به مسایل عاشقانه باید به رفتار و گفتار، اخلاق و منش طرف مقابل متمرکز بشیم و اگر همه چیز در شکلی صحیح و دلخواه قرار داره موعد عقد رو به تأخیر نندازیم از قدیم گفتن در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست. چون هر خیری که زمان بهش بخوره از راه اصلی خودش منحرف و به شکست متمایل خواهد شد.( در این بین افراد محدودی هستن که دوستی مدت دار یا نامزدی مدت دار داشتن و الان خوشبختن، اما این اتفاق برای همه نیست، مثل بخت آزمایی...) خوشبخت و موفق باشین.

ویرایش توسط yarmehrban : شنبه 19 فروردین 96 در ساعت 20:15

2. کاربر روبرو از پست مفید yarmehrban تشکرکرده است .

Ye_Doost (یکشنبه 20 فروردین 96)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 08 خرداد 97 [ 04:49]
    سطح
    32
    Level completed: 14%, Points required for next Level: 129
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    79

تشکرشده 133 در 75 پست

Array
    سلام دوست عزیز منم اون تاپیک رو خوندم و حسابی نسبت به عقایدتون هم اعلام انزجار کردم الانم نظرم همونه فقط دوتا سوال دارم اونجا هم داشتم
    اول دونستم خانواده چطوری درد جدایی رو کم میکنه؟
    میشه اگه پسر هستید واکنش مادر و اگه دختر هستید واکنش پدرتون و با واکنش احتمالیشون و کمک واکنش اونا به حالتون بدونم
    دوم وقتی دونفر در رابطه انقدر تفاهم ندارن که حتی تو چند ماه اول نامزدی از هم سرد میشن چطوری ازدواج این سردی رو درمان میکنه حتما چون بعدش رابطه جنسی برقرار میشه دوباره همه مشکلات حل میشه؟!؟!بعد یک طرف میگید همین رابطه خودش باعث سردیه؟!؟!خوب عزیزان وقتی هدف هردو فقط رفع نیاز بوده و چیزی به جز حس جنسی بینشون نیست دقیقا چرا اصلا باید ازدواج کنن که متعهد بشن به این سردی و بدبختی؟!؟!
    اول نظر منو تو اون صحفه بخونید و با عقیدم آشنا بشید و بعد به سوالم جواب بدید ببینم من بدبینم و توهم میزنم یا شما توهم زدید ریشه مشکلات رو یافتید و راه حل رو بازگشت به سنت(ریشه تمام بدبختی ها)میبینید

4. 2 کاربر از پست مفید mehdi.ma.mm تشکرکرده اند .

Shayeste (یکشنبه 20 فروردین 96), آنیتا123 (یکشنبه 20 فروردین 96)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    41
    دستاوردها:
    تشکرها
    141

تشکرشده 512 در 186 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi.ma.mm نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز منم اون تاپیک رو خوندم و حسابی نسبت به عقایدتون هم اعلام انزجار کردم الانم نظرم همونه فقط دوتا سوال دارم اونجا هم داشتم
    اول دونستم خانواده چطوری درد جدایی رو کم میکنه؟
    میشه اگه پسر هستید واکنش مادر و اگه دختر هستید واکنش پدرتون و با واکنش احتمالیشون و کمک واکنش اونا به حالتون بدونم
    دوم وقتی دونفر در رابطه انقدر تفاهم ندارن که حتی تو چند ماه اول نامزدی از هم سرد میشن چطوری ازدواج این سردی رو درمان میکنه حتما چون بعدش رابطه جنسی برقرار میشه دوباره همه مشکلات حل میشه؟!؟!بعد یک طرف میگید همین رابطه خودش باعث سردیه؟!؟!خوب عزیزان وقتی هدف هردو فقط رفع نیاز بوده و چیزی به جز حس جنسی بینشون نیست دقیقا چرا اصلا باید ازدواج کنن که متعهد بشن به این سردی و بدبختی؟!؟!
    اول نظر منو تو اون صحفه بخونید و با عقیدم آشنا بشید و بعد به سوالم جواب بدید ببینم من بدبینم و توهم میزنم یا شما توهم زدید ریشه مشکلات رو یافتید و راه حل رو بازگشت به سنت(ریشه تمام بدبختی ها)میبینید
    علیکم السلام بله، از بیانات قصار شما مستفیض شدیم، پذیرش یا نپذیرفتن شما فکر نمیکنم تأثیر شگرفی داشته باشه.

۱. خونواده باعث کم شدن آسیب های روانی و جسمی میشه، در توضیحاتم عرض کردم ظاهرا شما باز هم سریع جواب دادین و متن رو نخونده رها کردین.بفرض یک آقایی دوست خانمی میشه ،
    الف/ در مدت دوستی، اون خانم خیلی بخواد دیگران رو مطلع کنه، چهار نفر هم سن سال خودش که بی تجربه و ناپخته هستن رو از شرایطش آگاه میکنه و اونا طبق سلایق شخصی نه از سر دلسوزی و عاطفه اونو راهنمایی میکنن.
    ب/خیلی از پسران و مردان در دوران دوستی یک دختر رو از کافی شاپ ها و رستوران ها تا سینماها و محیط های تفریحی همراهی میکنن و مردم نظرات خوبی درباره اون دختر ندارن و از اون بدتر اینکه اگر فامیلی یا آشنایی ببینن، چی میگن؟ دختره با دوست پسرش اومده بود بیرون ، خدا میدونه سالمه یا نه!فلانه، بهمانه... یعنی دختر در تیرس نقدهای دیگران قرار میگیره، از طرفی ممکنه به گوش خانوادش برسه و خدا نکنه پدر یا برادر غیرتی داشته باشه که کلاهش پس معرکس.
    ج/ چون اون آقا بی تعهده و در قبال اون خانم کوچکترین مسئولیتی از نظر حیثیتی و فردی احساس نمیکنه هر رفتاری ، کاری و حرفی رو بی پروا انجام میده... مثل برقراری رابطه جنسی که متضررش اون دختر هست و آخرشم میگه خودت خواستی، اما اگر زیر نظر مادرش بود حتما راهنمایی میشد به حفظ حریم شخصی!
    ه/ در این دوران کسی به کسی احساس تعهدی نداره واسه همینم روابط به مو بنده و هر لحظه یا روزی ممکنه بخاطر یک حرف یا اتفاق ساده قطع بشه. چون اون دختر هیچکسی رو نداره که آرومش کنه و بهش دلداری بده متاسفانه دچار افسردگی و پیامدهای این ماجرا خواهد شد و بالعکس.. اما وقتی خانواده در جریان باشن حداقل اینه که با عاطفه اون شخص رو به حالت نرمال برمیگردونن.(استثنا هم هست)
    ۲..دو نفر وقتی نامزدیشون طول بکشه همیشه آقا شونه خالی میکنه چون فکر میکنه دفعه بعد میتونه خواستگاری دختر شازده بره! نق زدن ها و ایرادگیری ها و حرف و حدیث ها و رفتارهای زننده شروع میشه البته وقتی که به مراد دلش رسید ! مثل رابطه ی مفت و مجانی جنسی ! نه قراره پولی پرداخت کنه ، نه ضرری میبینه و نه اسمی تو شناسنامش رفته... چه کلاهبرداری بهتر از این؟‌بدون اینکه حتی آبروش هم بره میگه تو نامزدی فهمیدیم بهم نمیخوریم ولی نمیگه انقدر طولش دادم که کاملا از طرفم بهره بردم و بعد بدون ضرر رهاش کردم .. اما ازدواج مسئولیت پذیری میاره و افراد خودشونو ملزم به رعایت میبینن... اگرم روزی همو نخوان طلاق میگیرن اما حداقلش اینه یک دختر در زمانی که هنوز شناسنامش پاکه به یک زن تبدیل نشده.
    پرسیدید کدام دچار توهم هستیم، گمان میکنم شما؛ شما در عالم خیال های ناز سیر میکنید ، دنیای ذهنیتون یک شهر لس آنجلسی پر از مرکز تفریحی و میتینگ های مختلط هست ...که میگین از هر کسی خوشم اومد میرم طرفش وقتی بهره بردم ازش اگر برام بصرفه بود باهاش ادامه بدم و اگر نه برم سراغ نفر بعدی... دین و ایمانم بی خیال هر چه بادا باد ... این وجدان و این بحثام مال داستاناس! / فکر میکنم شما میخواین شرایطت زندگیتونو ربط به این مسایل بدین اما لطفا بخاطر بدی شرایط ،خوب و بد رو با هم نسوزونید/ بسلامت
    ویرایش توسط yarmehrban : یکشنبه 20 فروردین 96 در ساعت 13:51

6. کاربر روبرو از پست مفید yarmehrban تشکرکرده است .

Ye_Doost (یکشنبه 20 فروردین 96)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 03 دی 96 [ 22:59]
    سطح
    27
    Level completed: 40%, Points required for next Level: 91
    Overall activity: 23.0%
    دستاوردها:
    3 months registered1000 Experience Points
    تشکرها
    61

تشکرشده 175 در 69 پست

Array
    من جايى تو سايت نديدم كسى بياد تاپيك بزنه براى انتشار عقايد خودش. اگر قرار بود شما به بحثتون توى اون تاپيك ادامه بديد، تاپيك رو نمى بستن!!!
    وقتى يك سرى قوانين براى زندگى صرفا بر اساس عقايد مذهبى شكل گرفته باشه تلاش شما صرفا براى توجيه اون قوانينه در صورتى كه شايد منطقى تر باشه اول زندگى هاى انسان ها رو شناسايى كنيم و بعد هم درك كنيم كه يك نسخه واحد علاج همه دردها نيست. راه حل شما صرفا مناسب خانواده هاى مذهبيه.
    به همون اندازه كه شما توى اطرافيانتون دوستى هاى منجر به شكست زيادى رو ديديد، ما هم در اطرافيانمون ازدواج هاى با پايه دوستى زيادى رو ديديم كه به خوبى پيش ميرن!!

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    41
    دستاوردها:
    تشکرها
    141

تشکرشده 512 در 186 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط Shayeste نمایش پست ها
    من جايى تو سايت نديدم كسى بياد تاپيك بزنه براى انتشار عقايد خودش. اگر قرار بود شما به بحثتون توى اون تاپيك ادامه بديد، تاپيك رو نمى بستن!!!
    وقتى يك سرى قوانين براى زندگى صرفا بر اساس عقايد مذهبى شكل گرفته باشه تلاش شما صرفا براى توجيه اون قوانينه در صورتى كه شايد منطقى تر باشه اول زندگى هاى انسان ها رو شناسايى كنيم و بعد هم درك كنيم كه يك نسخه واحد علاج همه دردها نيست. راه حل شما صرفا مناسب خانواده هاى مذهبيه.
    به همون اندازه كه شما توى اطرافيانتون دوستى هاى منجر به شكست زيادى رو ديديد، ما هم در اطرافيانمون ازدواج هاى با پايه دوستى زيادى رو ديديم كه به خوبى پيش ميرن!!
    سلام
    خداروشکر شما هم اومدین البته منتظرتون بودم ، چون در این سایت چند نفر هستن که چند نام کاربری دارن و برخی هم حالت هجومی دارن و منتظرن حرف مثبتی زده بشه و به ماجرا دعوت بشن و نظری مخالف بگذارن تا متفاوت نشون بدن.
    ببینید من حرف های اون تاپیک رو ادامه ندادم بلکه در ابتدای عرایضم گفتم در قسمت های دیگر تالار جای تاپیک بود اما به اجبار اینجا تاپیک زدم ولی بی ربط به اخلاق و عقاید هم نیست! اما حیف که ما فقط میخوایم از یکی هر طور شده ایراد بگیریم.
    تا جایی که در ذهن دارم ما خانواده مذهبی نیستیم ، خیلی از افراد فامیلمون هم در خارج از کشورن ولی ازدواج هامون با اصول و اخلاق بوده.
    نه اشتباه نکنین من عرض کردم در ازدواج سنتی هم شکست هست، یک کلام خیلی از دختران دوست ندارن حیثیت و آبرو و عفتشون در دوستی های بی پایه و اساس،نه آشنایی ازدواج زیر نظر والدین... لکه داره بشه من دلیل اصرار شما رو نمیدونم اما امیدوارم چیزی که فکر میکنم نباشه، چون این حرفا نتنها بد نیست بلکه شیوه ی صحیح ازدواج هست و اتفاقا برای خانومها خیلی مفید هست. تنها سه گروه از این موضوع دفاع میکنند که ترجیح میدم دربارشون صحبت نکنم.
    در ضمن اگر تاپیک مال این بخش نباشه که خودم هم گفتم احتمالا نیست، بسته میشه یا اینکه مدیر عرض میکنه تفکر شما اینه و جای مناسبش فلان بخشه یا اصلا در این تالار نیست. اما تا زمانی که سایت مدیر و ... داره فکر میکنم دخالت شما تنها هدر دادن پست های مفید سه عددیتون هست.
    دوستان محترمی که مخالفن، با احترام عرض میکنم من دیگه پاسخی به این دست پست ها در این تاپیک نمیدم و برای مخاطب من و کاربرانی که عضو نیستن همون مطلب اول رو بخونن و تأمل کنن کافی هست و بعبارتی خودشون عقل و درایت کافی رو دارن که خوب رو از بد تشخیص بدن و بفهمن چه حرفی بصلاح آیندشون هست،
    مؤید باشید.

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 21 آبان 97 [ 18:56]
    سطح
    66
    Level completed: 79%, Points required for next Level: 85
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1 year registered5000 Experience Points
    تشکرها
    646

تشکرشده 951 در 409 پست

Array
    با سلام
    با نظرات شما موافقم. من هم در سایت های دیگر فعالیت دارم. جوانان و بیشتر خانم ها مشکلات شون رو مطرح می کنند. وقتی بررسی می کنیم می بینیم بسیاری از مشکلات فعلی آنها به راحتی قابل پیگیری بوده ولی با غفلت هائی که کرده اند کار رو به نهایت رسونده اند. غفلت ها و مشکلاتی نظیر
    * دوستی های خیابانی.
    و بی اطلاع نگاه داشتن والدین از ارتباط شون با کسانی که به ظاهر قصد ازدواج با اون ها رو دارند.
    * بی اطلاع نگاه داشتن والدین از مشکلات موجود در روابط زناشوئی (رازداری به جای خود) و حتی مشکلات روانی یا اخلاقی همسر/شوهر
    * نامزدی های طولانی مدت. کلا متخصصین عقیده دارند دوران نامزدی نباید طولانی باشه. نه اینقدر کم باشه که فرصت نشه طرف مقابل رو شناخت و نه اینقدر زیاد باشه که احساسات جوانی و خلوت ها مجال پیدا کنند براشون ایجاد مشکل کنند. زندگی زناشوئی پس از ازدواج کامل که طرفین به هم رسیده، روابط بین خودشون و خانواده هاشون ثبات پیدا کرده، احتمالا فرزندانی هم هستند که این روابط رو مستحکم تر کنند و دلایل بسیار دیگر توانائی بسیار بیشتری برای مقابله با مشکلات پیدا می کند تا روابط نامزدی که استحکام چندانی نداره. به نظرم نامزدی اگر بیش از یک سال طول نکشه مناسب است.
    * اصرار به تکرار و تداوم اشتباهات گذشته حتی با وجود علم به نادرستی آن ها
    * ترس از بی همسری بین دختران که موجب میشه یا با افرادی ازدواج کنند که هیچ تناسبی با آن ها ندارند و پس از مدتی بطور طبیعی دچار مشکل می شوند و یا وارد روابطی شوند (به امید ازدواج) که هدف آن سوء استفاده از همین نگرانی ها و بی احتیاطی و ریسک پذیری های متعاقب آن است.
    * دوستی ها و برقراری روابط در سنین نوجوانی. با گذشت چند سال و با فرض قبلا به شکست منتهی نشدن، دراکثر مواقع یکی از طرفین (بیشتر دختر) با بالا رفتن سطح آگاهی، خواسته ها و بخصوص ورود به دانشگاه مایل به ادامه رابطه قبلی نیستند و طرفی که علاقه به حفظ اون رابطه داشته دچار شکست روحی و احتمالا جسمی میشه.
    * توصیه ها و نظرات غلط و حتی گمراه کننده بعضی دوستان، نزدیکان و .... که خود در اشتباه هستند و دیگران رو هم دچار مشکل می کنند.

اینکه بعضی میگند ما فلان اشخاص رو می شناسیم که فلان کردند یا نکردند و الان به خوبی زندگی می کنند به این دوستان باید گفت:
    مباحث علوم اجتماعی و کلا مباحثی که مربوط به انسان می شود جزو علوم "نادقیق" هستند. یعنی مثل علم فیزیک نیست که برای یه دسته از عناصر فرمول ارائه بشه و همه اون عناصر از اون فرمول پیروی کنند. خیر، انسان به دلیل داشتن اختیار و قدرت تصمیم گیری می تونه خلاف همه فرمول ها و قوانین عمل کنه، اگرچه این قبیل افراد بسیار اندک هستند. به همین دلیل است که بعضی وقت ها مشاهده می شود افرادی وجود دارند که متفاوت از توصیه های مذهبی، علمی و حتی عقلی رفتار کرده و موفق هم می شوند. مسلما اون توصیه ها صحیح بوده اند و این افراد به دلیل شرایط فردی، خانواده گی، اجتماعی و بسیاری دلایل احتمالی دیگر (فعلا) موفق هستند و مهم اینکه این ها استثنا می باشند (نسبت به جمعیت کل) و نمیشه اون ها رو ملاک قرار داد. اینکه گفته میشه مثلا با کسی با سطح فکری و تحصیلی مناسب و نزدیک به خودتون ازدواج کنید ولی دیده میشه خانم مثلا فوق لیسانس با آقای دیپلم ازدواج کرده و خوشبخت هم هستند، امکان تحقق دارد. ولی در برابر هر یک مورد موفقیت (خلاف اصول) صدها مورد شکست وجود دارد. انسان عاقل خودش رو در مسیر احتمالات با امکان وقوع زیاد قرار میده یا احتمال وقع بسیار کم؟

موفق باشید

10. کاربر روبرو از پست مفید Ye_Doost تشکرکرده است .

yarmehrban (یکشنبه 20 فروردین 96)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)