به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 06 خرداد 97 [ 22:42]
    سطح
    30
    Level completed: 64%, Points required for next Level: 55
    Overall activity: 29.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    0

تشکرشده 13 در 11 پست

Array

چرا همه جهیزیه را دختر باید تهیه کند؟

سلام دوستان
    یه مسئله ای که مدام فکر منو از اول ازدواجم به خودش مشغول کرده اینکه چرا خانواده دختر همه جهیزیه را باید تهیه کنند؟چرا خانواده پسر یا خود پس نباید یه مقداری از وسایل را بخرند؟ مثلاً دو سه تیکه؟
    واقعاً چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    این موضوع به شدت ذهن منو مشغول کرده به طوری که از همسرم به شدت دلخورم و ناراحت.

2. کاربر روبرو از پست مفید Elmira sh تشکرکرده است .

بارن (یکشنبه 24 مرداد 95)

عضو همراه

آخرین بازدید
    شنبه 09 بهمن 95 [ 23:48]
    سطح
    91
    Level completed: 24%, Points required for next Level: 380
    Overall activity: 10.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassSocialOverdrive10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    4,584

تشکرشده 5,213 در 1,375 پست

حالت من
    Khoshhal
    Array
    سلام
    عیدتون مبارک :)

سوالی که کردی دو بخش داره یکی بخش عرفی یکی بخش شرعی.

اگر پاسخت و از نظر شرع و دین بخوای، در واقع تهییه اسباب و لوازم زندگی که به عبارتی به آن جهیزیه گفته میشه از نظر شرعی چون عروس و داماد از آن نفع میبرند پس تهییه اش برعهده خودشونه ولی چون از نظر شرعی اقتصاد خانواده برعهده مرد هست بنابراین تهییه جهیزیه برعهده مرد هست.

از طرفی اگر از نظر عرفی بخوایم به سوالت جواب بدیم به علت چشم و هم چشمی های زیاد و خرج ها و هزینه های زیاد، پسران جوان جامعه بدون کمک خانواده هاشون از پس کل مخارج و هزینه ها برنمیاین بنابراین از نظر عرفی خانواده های دختر و پسر ملزم میشوند که یک سری از مخارج و ازدواج فرزندانشون و تامین کنند یا بعبارتی بهشون کمک کنند.

حالا خانواده پسر تو تهییه هدایا و مراسمات و خانه و... کمک میکنند خانواده دختر هم در تهییه لوازم منزل و جهیزیه که البته گاهی به علت عدم توانایی خانواده ها و شاغل بودن زن و مرد تامین کل مخارج برعهده هردو طرف میوفته.

البته راه دیگری هم هست که میشود مانند سنت پیامبر ( ص) عمل کرد، پیامبر جهیزیه حضرت فاطمه ( ع) و از دارایی شخصی خودشان تهییه کردن یعنی از حلالترین دارایی شان استفاده کردن که همان مهریه ایشان بود مهریه ایشان و از حضرت علی گرفتن و با آن جهیزیه دخترشان و تهییه کردن.
    البته این امر باید با رضایت قلبی خود دختر انجام بشه ورگرنه از نظر شرعی درست نیست ولی اگر انجام بشه هم توقعات داماد و خانواده اشان در خصوص جهیزیه کم میشه هم به عبارتی مهریه دختر بصورت نقدی اول زندگی پرداخت میشه و کمکی به خود دختر میشود و پرواضح هم هست که اگر این اتفاق بیوفتد چون خرید از روی مال شرعی دختر انجام میشه بنابراین باید انتخاب وسایل برعهده خود زن انجام بشود.

البته برخی هم در فرهنگشون دارند که برخی از لوازم جهیزیه و برعهده داماد قرار میدهند، شما هم به نسبت تواتاییتون جهیزیه و تهییه کنید و به همسرتون بگید توانایی خرید لوازمات اضافی و ندارین و انشالله در طول زندگی مشترکتون سایر لوازمات و تهییه خواهید کرد ولی فعلا توانایی تهییه لوازمات ضروری و دارید و به نحوی سعی کنید مجابشون کنید که کمی توقعات خودشون و خانوادشون و پایین تر بیاورند.
    **برخی آدم ها درست مثله بادبادکهای دنیای کودکیم هستند،
    فقط یه یک دلیل از مسیر زندگیم رد میشند، تا به من درسهایی بیاموزند
    که اگر می ماندند؛ شاید هیچوقت
    یاد نمیگرفتم .....! **

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 20 آذر 96 [ 09:06]
    سطح
    35
    Level completed: 77%, Points required for next Level: 35
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    0

تشکرشده 225 در 72 پست

Array
    سلام عزیزم اصلا اینطور نیست کسی موظف نیست کل جهیزیه ببره هر کس در حد توانش
    اگه پسر خونه و ماشین داشته باشه یه چیزی اما این دوره زمونه ادم باید خودش از حق خودش دفاع کنه از پدرت بکنی پدرت بره زیر بار قرض که چی دخترش کل جهاز رو ببره نه از اول میشینید دوتا خانواده صورت میگیرند و توی کاغذ مینویسند و امضا میکنند و از اول میگید شرایط اینه هر چی بیشتر ببری بیشتر دلشون میخواد و فکر میکنن چه گل پسری تحویلت دادند که لیاقتش اینا بودهدو بهتر از اینا

همیشه اول پدر و مادر خودت بعد پسر مردم

اگه دیدی پسر مرد زندگیه میتونی تیکه بزرگ ببری مثل لباسشویی مثلا اما

ادم که نباید فقط یه متر جلوتر رو ببینه باید سرتو بلند کنی ببینی اگه رفتی ده متر بعدش چیه

بهترین جهاز رو ببری اگه شوهرت مرد نباشه که از زنش حمایت کنه وقتی ناراحتی دوست داری فقط باهاش حرف بزنی درددل کنی که دو روز بعدش واسه یه عمر از حرفات و دردات سو استفاده کنه هیچی به چشمت نمیاد

عزیز دلم اصلا نگران نباش اصلا لازم نیست کل جهاز رو دختر ببره
    وقتی قراره جهیزیه ببخری فکر تن رنجور پدرت و استرس و نگرانی مادرت باش
    بعدشم اگه نداری نرو مارک بگیر
    یه جهیزیه جمع و جور و عالی بخر
    سعی نکن از اول چشمشون رو دربیاری چون هر چی ببری اونا میان رو فرش جهازت بشینند و از بد خانوادت بگن

از اول اشتباه نکن من اشتباه زیاد دارم تجربه کردم که الان دیر شده

البته من هیچوقت تا الان به زور از خانوادم نخواستم

فقط یه بار بچه بودم ارزو داشتم.کفش پاشنه دار بپوشم که اونم......

در هر صورت زن از مردونگی شوهرش به معراج میره به عرش میرسه اگه میخ دیوار خونه پدرت رو بکشی ببری

شوهرت مردونگی و معرفت نداشته باشه و سرکار نره

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 06 خرداد 97 [ 22:42]
    سطح
    30
    Level completed: 64%, Points required for next Level: 55
    Overall activity: 29.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    0

تشکرشده 13 در 11 پست

Array
    ممنون از نظرات دوستان
    من توانشو دارم جهیزیه خوب ببرم ولی دلم نمیاد. چرا شوهرم و خانوادش بایدم حداقل 2 یا 3 تیکه میگرفتن.
    ما تو فرهنگ خودمون رسم داریم پسر یه مبلغ را چند تیکه وسیله میخره ولی روز خاستگاری مادرشوهرم راضی نشد. بخدا بحث پولش نیست. بحث ارزش گذاشتنه . که ما هم به جاش مهریه رو زیاد کردیم.
    شوهرم شغل دولتی خوبی داره که تازه استخدام شده ولی پولاشو داره جمع می کنه که پول رهن خونرو که 50 ، 60 میشه جور کنه.
    پول عروسی هم هست که خودشون میدن. پول سرویس که خودش میخواد میخره. هزینه های عروسی که خودش میگه 80 تومن خرجم میشه.
    اصلا از من توقع نداره چی ببرم یا نبرم ولی خونوادم میگن چیز خوب باید ببری.
    اخه چرا نباید حداقل 3 تیکه وسایلو میخریدن ؟ بازم میگم بحث پولش نیست بحث ارزش گذاشتنه. از مادر شوهرم متنفرم. اون روز خواستگاری قبول نکرد.
    واقعاً چه اشتباهی کردم ازدواج کردم.

6. کاربر روبرو از پست مفید Elmira sh تشکرکرده است .

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 01 مرداد 96 [ 15:07]
    سطح
    41
    Level completed: 21%, Points required for next Level: 159
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    414

تشکرشده 240 در 117 پست

Array
    از دید من همه چیز 2 طرفه هستش. یعنی بستگی کاملا مستقیمی به رفتار 2 طرف داره! اگر پسری خونه و ماشین و شغل و شخصیت درست و حسابی داره، اشکالی نداره جهیزیه ی خوب بردن، بالاخره خودتون استفاده میکنین، شمام نبری اگر برادر یا خواهر دیگه ای داشته باشین اونا و زن و بچه و شوهراشون میان میبرن! اما اگر شوهرت خونه و ماشین و شغل و شخصیت درست و حسابی نداره خودتم که میری زیادیشه! چه برسه به جهیزیه! کلا از دید من هر کسی باید ابتدا بشینه فکر کنه که چی میخوام از زندگیم؟کیو دوس دارم؟معیارام چیان؟ و با منطق همه ی اینا رو تو خواستگاراش بررسی کنه که یا ازدواج نکنه یا با کسی هم شان و مطابق میل خودش ازدواج کنه تا سرخورده نشه، چون این حسا که چرا جهاز ببرم و نبرم و اینا از این مورد نشات میگیره که واقعا طرف اون چیزی نیست که میخوای!!!! وگرنه زن و شوهر بعد از خدا نزدیک ترین افراد به هم هستن، هر چی شوهر بخره و زن ببره جفتشون استفاده میکنن و ناراحتی نداره، معمولا وقتی یکی از طرفین زیاده خواه میشه یا توقعات نامعقول داره یا بی فرهنگی و بی ادبی نشون میده و در کل به اصطلاح میخواد زرنگی و رندی کنه این احساس در فرد مقابل ایجاد میشه که شما دارید! عزیزم ببین دارایی های شوهرت الان چقدره (چیزایی که به اسمشه مثل خونه و ماشین و ملک و ... و درامد و شغلش) بعد حدودا 40% همون رو جهیزیه ببر. عزیزم اصل جهیزیه بر مشارکت خانواده هاست یعنی خانواده ی داماد یه چیزایی رو به عهده میگیرن مثل خرید طلای عروس، کمک به خرید خونه و ماشین برای پسر، کمک به انجام خریدای عروس، گرفتن مراسم عروسی و اینچنین، درمقابل خانواده ی عروس هم جهیزیه رو متقبل میشن، شما ببین خانواده ی همسرت چطور جلو میان؟ برات طلا خریدن؟خریدای عروس رو انجام دادن؟ برای خونه و ماشین پسرشون یه کمکی رسوندن؟ عروسیتونو معمولی و ابرومند(نه مجلل) برگزار کردن؟رفتارشون طلبکارانه نیست؟ اون موقع تصمیم بگیر، گفتم که با منطق جلو برو نه احساس!!!
    ویرایش توسط nardil : یکشنبه 24 مرداد 95 در ساعت 19:16

8. کاربر روبرو از پست مفید nardil تشکرکرده است .

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 مهر 02 [ 02:24]
    سطح
    51
    Level completed: 6%, Points required for next Level: 188
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    20

تشکرشده 92 در 43 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط Elmira sh نمایش پست ها
    ممنون از نظرات دوستان
    من توانشو دارم جهیزیه خوب ببرم ولی دلم نمیاد. چرا شوهرم و خانوادش بایدم حداقل 2 یا 3 تیکه میگرفتن.
    ما تو فرهنگ خودمون رسم داریم پسر یه مبلغ را چند تیکه وسیله میخره ولی روز خاستگاری مادرشوهرم راضی نشد. بخدا بحث پولش نیست. بحث ارزش گذاشتنه . که ما هم به جاش مهریه رو زیاد کردیم.
    شوهرم شغل دولتی خوبی داره که تازه استخدام شده ولی پولاشو داره جمع می کنه که پول رهن خونرو که 50 ، 60 میشه جور کنه.
    پول عروسی هم هست که خودشون میدن. پول سرویس که خودش میخواد میخره. هزینه های عروسی که خودش میگه 80 تومن خرجم میشه.
    اصلا از من توقع نداره چی ببرم یا نبرم ولی خونوادم میگن چیز خوب باید ببری.
    اخه چرا نباید حداقل 3 تیکه وسایلو میخریدن ؟ بازم میگم بحث پولش نیست بحث ارزش گذاشتنه. از مادر شوهرم متنفرم. اون روز خواستگاری قبول نکرد.
    با سلام و درود
    در روند ازدواج در ایران و رسومات موجود در خصوص مراسم و مسائل پیش از عروسی و خود عروسی و حتی پس از عروسی ناهنجاری ها و اشتباهات بسیار زیادی وجود دارد که سال هاست سنگ راه جوانان شده است و هیچ مبنای شرعی و عقلانی ندارند. به نظرم بیشتر جوانان نسل امروز و علی الخصوص جوانان قشر متوسط و ضعیف از لحاظ اقتصادی اعتراض های شدیدی به اینگونه مسائل در سینه دارند. شخصا ریشه برخی از مشکلاتی که حتی گریبانگیر زندگی آینده زوجین میشود را در همین رسومات ناپسند عینا دیده ام.

اما شما با توجه به مطالبی که نوشتید در این مورد نگرش بسیار اشتباهی دارید. شما معیار ارزش گذاری همسرتون نسبت به خودتون رو دارید در تهیه چند قلم جنس بنا میکنید و آروز میکنید ای کاش ازدواج نکرده بودید. این نگاه یعنی نگاه مادی به ازدواج و زندگی مشترک و این نگاه مادی یعنی آفت. حتی با نگاه نادرست مادی هم که بخواهید محاسبه کنید هزینه هایی که شوهر شما برای این ازدواج تقبل کردند نه تنها کمتر از تهیه جهیزیه شما نیست که احتمالا بیشتر هم هست.

اکیدا توصیه میکنم که اگر قصد شروع زندگی با این پیش زمینه را دارید بهتر آنکه اصلا شروع نکنید. شما میفرمایید به دلیل آنکه خانواده داماد نپذیرفتند چند قلم را در جهیزیه تهیه کنند مهریه را بالا بردید. این یعنی تجاری کردن ازدواج. تجاری کردن پیوند و مفهومی که باید نگاه انسانی و اخلاقی در آن در اولویت همه مسائل قرار داشته باشد. واقعا باید در طرز فکر خود تجدید نظر کنید.

اگر این فرهنگ شماست اکیدا سفارش میکنم که سعی در اصلاح آن کنید و بکوشید. فرهنگی که قانونش اینگونه بر مساله ای که نه خلاف عقل است و نه خلاف اخلاق اعمال نفوذ کند و باعث پشیمانی شما از ازدواج شود به طور حتم بیمار است.تفاوت فرهنگ ها و قوانین فرهنگ ها تا جایی ضمانت و الزام اجرایی دارند که با اخلاق و عقل در تعارض نباشند.

برای تمام دوستانی که در حال خواندن این پست هستند مینویسم که در ازدواج همدلی و اخلاق نیکو بسیار مهمتر از مسائل مالی و اقتصادی است. مسائل مالی و اقتصادی جایگاه خود را دارند اما آنچه که امروزه در ریشه اکثر طلاق ها مشاهده میشود بیشتر از اخلاق ناپسند و عدم فهم و درک یک یا هر دوی زوجین است. به همه توصیه میکنم که افکار خود را درگیر مسائل پوچ نکنید و همواره بر ارزش های انسانی و اخلاقی خود و شریک زندگیتان اصرار داشته باشید و آنها را در اولویت فاکتورهای خود قرار دهید.
    در جامعه ای که سیر صعودی طلاق آن را فرا گرفته باید از تجربیات دیگران درس زندگی گرفت تا تلخی هایی که به کام دیگران رفته به کاممان فرو نرود.
    از شما خانم elmira sh خواهشمندم تا سری به پست های سایت در بخش درگیری و اختلاف زن وشوهر بزنید و ببینید که زوج ها اغلب درگیر چه مشکلات بزرگی هستند ولی دست از تلاش برای بهبود و ادامه زندگی برنمیدارند. اینکه شما بخاطر چنین مساله کوچکی آروز میکنید که کاش ازدواج نکرده بودید بسیار ناپسند است.
    از این پس به جای نام psychologist با نام زندگی بهتر به فعالیت ادامه میدم.
    ویرایش توسط زندگی بهتر : دوشنبه 25 مرداد 95 در ساعت 00:59

10. 3 کاربر از پست مفید زندگی بهتر تشکرکرده اند .

saeeded (دوشنبه 25 مرداد 95), sara 65 (دوشنبه 25 مرداد 95), مدیرهمدردی (دوشنبه 25 مرداد 95)

سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,661

تشکرشده 35,998 در 7,404 پست

Array
    با سلام

سئوالاتی که جنبه بحث و نظر سنجی دارد جایگاهش در انجمن آزاد هست لذا از صاحب تاپیک درخواست داریم تا موضوع مورد نظرش را به طور شخصی و در رابطه با خودش هدایت کند تا مراجعین با توجه به وضعیت خاص ایشون پاسخ دهند، نه کلی گویی.

ویرایش توسط مدیرهمدردی : دوشنبه 25 مرداد 95 در ساعت 08:21 دلیل: شفاف سازی موضوع برای مراجع تا تاپیک به انجمن آزاد منتقل نشود

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)