به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
    عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 25 دی 97 [ 00:50]
    سطح
    84
    Level completed: 65%, Points required for next Level: 175
    Overall activity: 2.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger First Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    2,385

تشکرشده 1,898 در 451 پست

Array

آیا بد نیست پنهانی برم روانپزشک؟

سلام.
    دوستان من وضعیتم داره بحرانی میشه و نیاز دارم برم روانشناس و روانپزشک.
    اما به محض اینکه به مامانم میگم مخوام برم درمان میگه نه! اصلا نمیذاره حرفمو تمام کنم میگه نه! لازم نکرده. میگه الان حال هممون بحرانیه (به خاطر مشکلات اخیر خانواده) زمان حلش میکنه! هممون اینجوریم. یکم قوی باش!

ولی خب من مشکلم مربوط به خیلی پیشتره. حتی بچگی، که در مشاوره ی تخصصی آقای سنگتراشان فرمودند باید جلسات حضوری و مستدام داشته باشم.

بابام که دیگه بدتر. اون قرص سرماخوردگیمو میبینه میندازه سطل آشغال چه برسه اینا. اصلا با قرص مخالفه. یه سری قرص های ضروری هم که میخورم به حمایت مامانه و کلی دنگ و فنگ. میگم حالم بده میگه برو شنا، برو تفریح، برو خرید. و اصلا جدی نمیگیره، میگم فکر کنم باید برم دکتر چون این مشکلات رو دارم، میگه تو پدر سوخته دوتا کفش و کیف بخری حالت خوب میشه.

اینه که راهی نمونده پنهانی برم. اما عذاب وجدان میگیرم. من به خودم قول دادم دیگه چیزی ازشون پنهان نکنم. یا اگه برم دکتر بپرسن کجا چی باید بگم؟ اما سلامتیم مهم تر نیست؟
    الانم تو شرایط حساسی هستم. احتمالا بعد از عید باید به خواستگاری که پدر و مادرم رضایت دارن جواب بدم و رسمی و علنی بشه . اما من اصلا شرایط فکر کردن ندارم. الان مرحله ای هستم که افسرده ام، همه چیز رو فراموش میکنم، گاهی یه سوال رو تو یک دقیقه سه بار میپرسم. در هفته هشت ساعت خواب مفید ندارم چه برسه به روز، همیشه بیدارم. اشتها ندارم و به زور و اصرار مادرم غذا میخورم، گاهی توهم میزنم یا بی حواس حرف ذهنمو بلند میگم. مدام عصبی ام ، خودشون هم میبینن، اما میگن به خاطر فلان موضوع اینجوری شدی. درست میشه. دیگه این بار آخری مادرم عصبانی شده. چیکار کنم باهاشون؟

ضمنا باز اسفند ماهه و افسردگی آخر سال من عود کرده (در تاپیک پارسال عنوان کردم) . ضروریه الان.
    تنها نفس خداست که اگر بر گل دمیده شود انسان می آفریند.
    ویرایش توسط عشق آفرین : جمعه 07 اسفند 94 در ساعت 19:34

2. 2 کاربر از پست مفید عشق آفرین تشکرکرده اند .

khaleghezey (یکشنبه 09 اسفند 94), mohamad.reza164 (جمعه 07 اسفند 94)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    سه شنبه 21 فروردین 03 [ 14:14]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 40.0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran25000 Experience Points
    تشکرها
    4,385

تشکرشده 6,356 در 1,788 پست

Array
    سلام.

سلامتی شما در اولویت قرار داره.اگرمیتونی قانعشون کن که نیازه بری دکتر اگر هم موفق نشدی طبیعیه که پنهانی رفتن شما عذاب وجدان وگناه نداره.

حالا اگه مساله با کمک روانشناس بدون دارو حل بشه چه بهتر اگر هم روانشناس تشخیص بدهد که باید روانپزشک دارو تجویز کند طبق همون عمل کن...میتونی طوری رفتار کنی که دروغ هم به پدرو مادرت نگی
    ای بامن وپنهان چودل ،از دل سلامت میکنم.

4. 2 کاربر از پست مفید ammin تشکرکرده اند .

mohamad.reza164 (جمعه 07 اسفند 94), عشق آفرین (جمعه 07 اسفند 94)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 23 آذر 00 [ 07:11]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranTagger Second ClassSocial25000 Experience Points
    تشکرها
    5,746

تشکرشده 6,060 در 1,481 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام عزیزم

به نظر من که اصلا بد نیست! قرار نیست که کار خلافی بکنی.

اگر میتونی و میشه زمان دکتر وقتی باشه که قبل یا بعدش خودت بیرونی که نخوای دروغ بگی.
    سلامتیت بر همه چیز اولویت داره.

مواظب خودت باش.

6. 2 کاربر از پست مفید صبا_2009 تشکرکرده اند .

mohamad.reza164 (جمعه 07 اسفند 94), عشق آفرین (جمعه 07 اسفند 94)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 23 دی 98 [ 13:15]
    سطح
    73
    Level completed: 25%, Points required for next Level: 303
    Overall activity: 12.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger First ClassVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    894

تشکرشده 1,236 در 375 پست

Array
    سلام خانم عشق آفرین
    من هم مثل دوستان همین نظر رو دارم و فکر می کنم که این راه بهتری هست ،فقط موضوع دکتر خوب و متعهد هست که من قبلا هم که براتون گفتم که دکتر فراشبندی خیلی دکتر خوبی هستن ،که واقعا به سلامتی مراجع اهمیت میدن و عضو هیئت علمی هم هستن و الآن توی بیمارستان حافظ ظاهرا فقط ویزیت میکنن که خود ایشون هم می تونن در صورت نیاز روانشناس خوبی بهتون معرفی کنن.

خیلی خیلی با خدا موفق ،سالم ،با نشاط ،بلند همت ، خوش قلب و .... باشین.

8. 3 کاربر از پست مفید hamed-kr تشکرکرده اند .

mohamad.reza164 (جمعه 07 اسفند 94), عشق آفرین (جمعه 07 اسفند 94), صبا_2009 (جمعه 07 اسفند 94)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    84
    دستاوردها:
    تشکرها
    2,385

تشکرشده 1,898 در 451 پست

Array
    ممنونم ازتون.

والا یکی از اساتیدم روانشناسی هم خوندن ، البته تخصصشون موسیقی هست و روانشناسی بالینی رو به خاطر ادامه تحصیل در گرایش روانشناسی موسیقی در دکترا خوندن. یه روز همه بچه ها رو از کلاس کردن بیرون که باهام خصوصی حرف بزنن. خودم جا خوردم. بهم گفتن اوضاع روحیمو مساعد نمیبینه. چند تا سوال ازم پرسیدن. اول یکم آماده ام کردن و بعد گفتن نیاز هست به یک روانپزشک مراجعه کنی و دارودرمانی لازمه . گفتن هوامو داره و کمکم میکنه واسه مراجعه به پزشک.

حالا اینکه چقدر صحبتشون تخصصی باشه و اینکه چگونه تشخیص دادن و اینکه چه سوتی دادم که ضرورت به مداوا ببینه نمیدونم چون اتفاقا واسه اینکه فکرم مشغول باشه خودمو بستم به تمرین و درس و از این لحاظ بهتر شدم و مسلما افت درسی نیست. ولی فکر میکنم توضیحاتشون مجاب کننده بود واسه مصرف دارو.

اما یکی از دلایل عذاب وجدانم اینه که پول تو جیبیمو پدر میدن و من از کارم حقوقی زیادی ندارم یا زمانش دست من نیست. مثلا الان کاری نگرفتم که پول بگیرم. این که پدرم راضی نیستن اونوقت حروم نیست؟ البته پول خودمه اما شاید راضی نباشن در این مورد خرج بشه.

آقای حامد ممنون از معرفیتون.

10. کاربر روبرو از پست مفید عشق آفرین تشکرکرده است .

hamed-kr (جمعه 07 اسفند 94)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    73
    دستاوردها:
    تشکرها
    894

تشکرشده 1,236 در 375 پست

Array
    با توجه به محدودیت سه پست این آخرین پستم برای شما خواهد بود

این که از کجا فهمیدن میشه گفت خیلی وقت ها مشکلات افسردگی و روحی دارای یه سری برونکرد های رفتاری و زبان بدن هست و روانشاس های بالینی هم واحد هایی درباره فیزیولوژی اعصاب و غیره میخونن ، به هر مثلاً یه سری خیره نگاه کردن ها یا مثلاً گشاد شدن مردمک چشم و ... می تونن علائم خوبی برای مشکلات روان باشن.

در مورد پول هم که اگر پول خودتون هست که رضایت ایشون اصلا شرط نیست و شما اجازه دارین پول تون رو توی هر فعالیت حلالی هزینه کنین البته این حفظ حرمت پدرتون خیلی ارزشمند هست و خیلی جای شکر و آفرین داره ولی با توجه به عدم درک ضرورت نیاز شما به موضوع مراجعه به روانپزشک شما با حفظ حرمت قبلی بدون آگاه کردن ایشون می تونید این هزینه رو بدون عذاب وجدان بکنید و از ایشون مخفی کنید ، باز هم یه موضوع دیگه این که حتی اگر این پول اصلا مال خود پدر شما باشه هم ایشون وظیفه شرعی شون هست که در صورت تمکّن هزینه های ضروری و جدی خانواده و مخصوصا فرزند دختر تا قبل از ازدواجش رو فراهم کنن(اصلا خدا روزی شما رو از طریق پدرتون به شما میرسونه و تمام رزقی که به ایشون میرسه مال خودشون که نیست، احکام مختلفی همین رزق داره از خمس و انفاق و زکات و نفقه خانواده و ...) و به نظر من این هم چون با سلامتی شما مرتبط هست پرداخت این هزینه از طرف ایشون وظیفه ایشون هست حالا اگر به خاطر عدم آگاهی حاضر به چنین هزینه کردی نیستن شما اون مقدار پول تو جیبی که از پدرتون می گیرید رو خرج این موضوع کنید حتی اگر ایشون راضی به این خرج هم نباشن چون عدم رضایت شون هم دلیل درست و عقلانی نداره و هم ضرورت جدی برای این هزینه کرد شما وجود داره باز هم عیبی برای این کار از طرف شما بدون اطلاع پدرتون نیست.

از طرفی با توجه به تاپیک های گذشته شما چنین ضرورتی رو من هم حس کردم و فکر می کنم که بهتره زودتر این مسیر رو شروع کنین ،یه چیز دیگه هم این که توی دارو درمانی خوبه که با پزشک تون هماهنگ باشین داروهای مختلف روی هر کسی یه اثری داره که می بینید روی دیگری نداره برای همین گاها پزشک مجبور به آزمون و خطا برای مراجع میشه تا دارویی که متناسب با خود اون شخص هست روشن بشه.

موفق باشین.

12. 3 کاربر از پست مفید hamed-kr تشکرکرده اند .

mohamad.reza164 (شنبه 08 اسفند 94), عشق آفرین (شنبه 08 اسفند 94), صبا_2009 (جمعه 07 اسفند 94)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    84
    دستاوردها:
    تشکرها
    2,385

تشکرشده 1,898 در 451 پست

Array
    چشم، میرم. امیدوارم توجیه نباشه. ولی دارم اذیت میشم و انگار راهی جز این پیچوندن نیست. امیدوارم منو ببخشن. به خاطر خودشونم که شده باید برم. کاش طولانی نشه .

14. 2 کاربر از پست مفید عشق آفرین تشکرکرده اند .

hamed-kr (یکشنبه 09 اسفند 94), mohamad.reza164 (شنبه 08 اسفند 94)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    73
    دستاوردها:
    تشکرها
    894

تشکرشده 1,236 در 375 پست

Array
    سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط عشق آفرین نمایش پست ها
    چشم، میرم. امیدوارم توجیه نباشه. ولی دارم اذیت میشم و انگار راهی جز این پیچوندن نیست. امیدوارم منو ببخشن. به خاطر خودشونم که شده باید برم. کاش طولانی نشه .
    اون چیزهایی رو که براتون قرمز کردم یه کوچولو در موردش حرف میزنم (شایدم پرحرفی می کنم)
    یه چیزی که از اولین پست ها و تاپیک های شما برای من خیلی پر رنگ بود و جزء ویژگی های بسیار مثبت شخصیت شما به حساب میومد شجاعت صداقت داشتن با خودتون بود ، این خیلی نکته مهمی هست ،حالا هم توی همین نکته باز بهش به نوعی اشاره کردین که گفتین امیدوام توجیه نباشه ،این خیلی خوب هست که شما می دونید که ادم چقدر می تونه خودش رو فریب بده و برای خودش عذر تراشی کنه :
    «بل الانسان عل نفسه بصیره، ولو القی معاذیره : آری، انسان به خویشتن بیناست. اگر چه عذرهایی را برای خود بیاورد.» (قیامت/ 14-15)

حالا مسئله ای که پیش میاد این هست که آدم چه طور بفهمه که این تصمیم ،این تفکر ،این کلام و... عذر تراشی و توجیه نباشه
    از خدایی که رب العالمین و هدایت کننده همه هست این طور انتظار میره که شاخص ها و معیار هایی برای درستی و فهم سره از ناسره برای ما مشخص کنه وگرنه که دیگه حجتی هم برای توبیخ ما نخواهد داشت.

حالا توی حوزه های مختلف خدا چه طور باید برای ما که یه موجود مختار هستیم هم راه و بی راهه رو نشون بده و هم حجت رو بر ما تموم کنه .

فعلاً ما توی کف ماجرا که هر انسانی باهاش روبرو هست با هم صحبت می کنیم و اون حوزه عمل و تصمیم هست ، هر انسانی ناگریز از عمل و تصمیم هست ،حالا خدا جه طور باید درستی عمل رو برای ما روشن کنه که بگیم دیگه الهی شکر تکلیف من روشن شد دیگه و دیگه دغدغه ندارم که دارم خودم رو فریب می دم و خدا هم راضی هست.

این جاست که در ابتدای امر پای شرع و شریعت به میون میاد
    در واقع شریعت دستور العمل صحیح و واقعی مبتنی بر خلقت هستی که وقتی شخص این دستور العمل رو انجام بده در راستای فطرت توحیدی خودش هست مثل یه چرخ دنده که در جای درستی از یک ساعت قرار گرفته و کار خودش رو به درستی انجام میده.
    اجازه بدین یه کمی پر حرفی بیشتری در این مورد کنم.
    (وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَاناً لِكُلِّ شَيْءٍ وَهُدىً وَرَحْمَةً : و بر تو کتابی نازل کردیم که تبیین کننده تمام چیز هاست و مایه هدایت و رحمت)

امام صادق(ع) می فرمایند:
    خداوند آيه«تبيانا لكل شيء» را نازل كرد و به خدا قسم از آنچه انسان به آن نياز دارد فروگذار نكرد و به خدا قسم هيچ كس قادر نيست بگويد«اي كاش فلان مطلب در قرآن وجود داشت»؛ زيرا هر آنچه انسان نياز داشته باشد، خداوند در مورد آن، آيه اي نازل كرده است.

یه سری معارف این وسط جا می مونه و از حوصله بحث خارج هست ولی به طور کل بگم که اون کسی که می تونه تمام این معارف رو از قرآن استخراج کنه کسی هست که به مقام امامت رسیده باشه همون طور که حضرت علی (ع) فرمودند من قرآن ناطق هستم و کلا بحث سر این موضوع نه تنها در بحث های کلامی اسلامی بلکه در عرفان اسلامی هم خیلی وسیع هست و در واقع قرآن صامت وجهی از تجلی مقام امامتِ امام معصوم هست (این ها توی بحث عرفان اسلامی توسط محی الدین عربی و بعد از اون بسیاری از عرفای دیگه در بحث های عرفان اسلامی دامنه زیادی داره)

حالا استخراج احکام شرعی در فقه شیعه یه اصول و ضوابطی داره که بسیار مفصل هست و روش استخراج احکام شرعی برای کسب تکلیف که از دل قرآن و مفسرین حیقیقی اون یعنی ائمه هست به وسیله خود ائمه مخصوصا امام جعفر صادق (ع) به پیروانشون آموزش داده شده . پس وقتی شما احکام فقهی رساله رو ازش استفاده می کنید دارید به نحوی به قرآن عمل میکنید که دستورات خداست و دستور خداست پس توجیه حقیقی داره و نفسانی (البته در مورد موضوع اختلاف فتوا ها هم شاید بپرسید ولی باز هم فرصت بحثش نیست ولی چیز نگران کننده ای هم نیست مهم این هست که شما مکلف به انتخاب یه مرجع تقلید که به گواهی انسان های عالم و امانت داری اعلم به علم استخراج دستورات شریعی هستند رو انتخاب کنید و دیگه با خیال راحت دستورات اون رو انجام بدین تا نگران توجیه عمل تون نباشین چون به تکلیف تون عمل می کنید)

یه سری اعمال هم هست که باید به وسیله عقل و مشورت ببینید چه کار بکنید تا بفهمید جریان جیه و تکلیف تون روشن بشه.

.......................................

و اما در مورد پیچوندن که گفتین

شما دختر خانم باهوش و دقیقی هستین یه چیری میگم بهش توی زندگی تون خیلی دقت کنین چون یکی از بزرگی ترین فریب های شیطان هست و اون عنوان گذاری و برچسب زدن روی یک موضوع هست.
    برچسب هایی که روی یک موضوع میزنید کلماتی هستن که دارای بار کلامی مثبت یا منفی هستن و وقتی شما با یه برچسب نابجا موضوعی رو برای خودتون تعریف کنید دچار خطا و چالش می شید . مثلا افراطی بودن و معتدل بودن ،این الان یکی از توی بورس ترین موضوعات مملکت هست حالا حقیقت افراطی بودن یا اعتدال از نظر خدا چی هست . آیا خدا ما ور به استقامت در برابر دشمنان ترغیب نکرده و وعده پیروزی نداده و....

حالا وقتی شما برچسب پیچوندن رو روی این کار می زنید خوب یه کلمه با بار منفی هست و باعث تحریک وجدان تون میشه که من دارم عمل خلاف فطرت و صداقت انجام میدم ولی حقیقت این برچسب با این تصمیم منطبق هست؟

پس شما باید مسیری ر انتخاب کنید که به نتیجه درست و انوان گذاری درست ختم بشه ،
    خب من الآن این مشکل رو دارم و شرایط من توی این چالش این هست که نظر پدر و مادرم این گونه هست ،تکلیف من این وسط چی هست ؟ خدا از من چی میخواد ؟ وقتی فهمیدین که حکم خدا چی هست دیگه نگران پیچوندن و توجیه خودتون نیستین.

این جاست که مرجع تقلید خیلی کمک کننده هست ، آقا من مشکلم این هست و میخوام که کارم موجب حتک حرمتی نشه و کار حرامی انجام ندم چی کار کنم یا این کاری که می کنم حرام هست یا نه ؟ بعد که تکلیف تون روشن شد نمی گید دارم می پیچونم بلکه تلیفم رو دارم انجام میدم.

توی شرایط مختلف خب تکلیف آدم تعییر می کنه ،شاید مجبور و مکلف به استفاده از ماده ای توی دارو بشه که در شرایط معمول استعمالش حرام باشه و ...

امیدوارم کمک کننده بوده باشه و عذاب وجدان تون هم با تشخیص درست تکلیف تون رفع بشه.

خیلی خیلی خیلی موفق و سلامت باشین و خدا پشت و پناه تون باشه.

16. کاربر روبرو از پست مفید hamed-kr تشکرکرده است .

عشق آفرین (دوشنبه 10 اسفند 94)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    84
    دستاوردها:
    تشکرها
    2,385

تشکرشده 1,898 در 451 پست

Array
    ممنونم ازتون. حق با شماست. الان در این مورد شبهه ای ندارم. خب لازمه. به استادم هم گفتم و ایشون هم استقبال کردن و گفتن همراهیم میکنن.

فقط از لحاظ پنهان بودنش، فکر میکنم در آینده برام بدعت نابجایی باشه و با این اجازه ی مصلحتی باز تکرارش کنم (با شناختی که از خودم دارم). اینه که تصمیم گرفتم برم و پس از مراجعه مادرم رو در جریان قرار بدم. کتک که نمیزنن. یکم سرزنش میکنن که دیگه خودمو براش آماده میکنم. انشاءالله مشکلی پیش نمیاد.

مثل همیشه از همراهیتون سپاسگزارم.

18. 2 کاربر از پست مفید عشق آفرین تشکرکرده اند .

نیکیا (دوشنبه 10 اسفند 94), مصباح الهدی (جمعه 27 فروردین 95)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 10 اردیبهشت 98 [ 12:47]
    سطح
    95
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 473
    Overall activity: 30.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassOverdriveSocial10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    5,037

تشکرشده 6,499 در 1,515 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام عشق آفرین عزیز

امیدوارم حالت خوب باشه.

می خواستم بدونم الان اوضاع و احوالت چه طوره دوست خوبم.خوبی؟ چه کار کردی؟

ببخشید یه زحمتی برات داشتم.
    قبلا یه تاپیکی داشتی و من این لینک را بهت داده بودم:
    روش برخورد با افراد عصبانی

من قبلا این ویدئو را در یک لب تاب دیگه دیده بودم اما تو لب تاب خودم باز نمی شد! اما مثل اینکه شما این ویدئو را دیدین.

الان یکی از اعضاء به این ویدئو احتیاج داره و من متاسفانه نتونستم آپپلودش کنم و دقیقا نمی دونستم باید چه کنم. چون مثل اینکه برنامه خاصی هم باید برای خود باز کردن ویدئو می داشتم.

حالا می خواستم بدونم امکان داره این ویدئو را آپلود کنی تا در اختیار اون عضو بذارم؟ یا خودت براشون بذاری؟ تو این پست #2

البته خودم هم نیاز دارم.

ازت ممنونم
    اگر روزی ،محبت کردی بی منت، لذت بردی بی گناه ، بخشیدی بی شرط
    بدان آن روز را واقعا زندگی کرده ای

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

حسرت کرب و بلا در دل من پنهانیست؛
    من ندانم که چه اندازه ز عمرم باقیست؛

کربلا گر نشدم دعوت، از این بار گناه،
    ضامن من بشود ضامن آهو کافیست؟

با توکل بر خدای متعال:محکم، با امید و با انگیزه

20. کاربر روبرو از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده است .

عشق آفرین (شنبه 28 فروردین 95)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)