به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    عضو فعال آغازکننده

آخرین بازدید
    دوشنبه 19 آبان 99 [ 21:53]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 23.0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    15,723

تشکرشده 11,395 در 3,444 پست

Array

چطور نبودنم در کنار فرزندم را جبران کنم؟

سوال:من و همسرم هر 2 شاغل هستیم. دختری ۵ ساله دارم که در نبود من خیلی آرام و حرف گوش کن است و ارتباط خوبی با پدرش دارد، ولی با آمدن من به منزل، مدام لجبازی و بهانه گیری می کند تا حدی که باعث ناراحتی و عصبانیت همه می شود. چگونه می توانم ارتباط برقرار کنم و نبودنم را جبران کنم.

جواب:
    خواهر گرامی با توجه به آن چه از پیامک شما برمی آید، فرزند شما در دوران اول زندگی که نقش بسیار مهمی در شکل گیری دلبستگی سالم کودکان به والدین دارد از مراقبت شما محروم بوده و همین مسئله باعث شده است تا با آمدن شما به خانه دست به رفتارهای اعتراض آمیز بزند. با این حال جای نگرانی نیست چراکه خوشبختانه الگوی دلبستگی ترمیم پذیر است. برای دریافت پاسخ تان لازم می دانم در ابتدا تعریفی از دلبستگی و سپس توصیه هایی به شما را مطرح کنم.
    دلبستگی چیست؟
    دلبستگی عبارت است از یک وضعیت پایدار زیستی، روان شناختی و اجتماعی که بر اساس ارتباط بین کودک و والدین در سال های اولیه کودکی شکل می گیرد. کودک با نیازهای زیستی همچون نیاز به تغذیه، در آغوش مادر گرفته می شود. کیفیت این عمل آثار وسیعی بر دلبستگی کودک به جا می گذارد. اگر مادر با توجه به نیاز کودک به وی پاسخ دهد و وی را با علاقه به آغوش بکشد و در این زمان با نوزاد ارتباط چشمی برقرار کند، کودک دلبستگی ایمن و سالم را تجربه خواهد کرد. کودکان بر اساس عشق و محبتی که دریافت می کنند، ارزش های تربیتی والدین را درونی می کنند و به والدین شان احترام می گذارند. در این ارتباط دو سویه، دادن محبت از سوی والدین و گرفتن آن از سوی کودک به شکل گیری عقاید کودکان در مورد خودشان و نیز والدین شان منجر می شود.
    وقتی در خانه نیستید
    به شما توصیه می کنم در مدت زمانی که بیرون از منزل و در محل کار خود هستید با کودک خود در تماس باشید و سعی کنید گوش شنوایی برای بازگویی های وی از کارهایش باشید. در این مدت تلاش کنید برای او یادگاری هایی در خانه بگذارید تا بداند که به فکرش بوده اید؛ برای مثال، درست کردن شربت یا پوست کندن میوه از شب قبل می تواند در زمان نبود شما، یادتان را در ذهن او زنده کند.
    وقتی در خانه هستید
    هر وقت از محل کار به منزل برگشتید، کودک خود را در آغوش بگیرید و به او جملاتی مانند: «خیلی برای دیدارت لحظه شماری می کردم»، «دوستت دارم»، «دلم برایت تنگ شده بود» را بگویید.
    روزانه 30 دقیقه وقت خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید، تاکید می کنم در اختیار وی قرار دهید یعنی اگر قرار است کنار او باشید برای او گزینه انتخابی بگذارید و از او نظر خواهی کنید که «امروز دوست داری برایت کتاب قصه بخوانم یا با هم بازی کنیم یا پیشنهاد دیگری داری؟» این نکته را بدانید که حضور شما در کنار فرزندان در حین بازی هایشان و این که احساس کنند والد وقت خود را صرف تماشای بازی آن ها می کند حس ارزشمندی را در آن ها تقویت می کند. همچنین شاید بعضی کودکان در این مواقع از والدین خود درخواست هایی برای جلب مشارکت آن ها در بازی هایشان داشته باشند.
    اگر در چنین شرایطی، کودک تان از شما بخواهد که در بازی نقشی را به عهده بگیرید، حتما بپذیرید زیرا در آن شرایط با تمام وجود احساس خواهد کرد برای شما مهم است و این همان احساسی است که شما باید در دخترتان ایجاد کنید.
    منبع: زندگی سلام | شماره :19105 | تاریخ 1394/8/6
    دوتعریف جدید و جالب ﮐﻪ خوب است به عمقش فکر کنیم:
    ﻋﺼﺒﺎﻧﯿﺖ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺗﻨﺒﯿﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﮐﯿﻨﻪ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺯﻫﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺸﺘﻦ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﻫﯿﭻ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﻧﻤﯽ ﺭﺳﺪ،
    ﻣﮕﺮ ﺁﻧﮑﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﺯﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ:
    ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭ خویش
    ﻭ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ
    ﺍﺯ خویشتن ﺧﻮﯾش ،ﺗﺎ ﺣﻘﯿﻘﺖ ﺩﺭﻭﻧﺶ ،
    در زﺍﯾﺶ ﺩﻭﻡ، ﻫﻮﯾﺪﺍ ﺷﻮﺩ
    ﻭ ﺣﯿﺎﺕ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺍﻭ ﺁﻏﺎﺯ ﮔﺮﺩﺩ !

2. کاربر روبرو از پست مفید khaleghezey تشکرکرده است .

شیدا. (چهارشنبه 06 آبان 94)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)