به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 20 بهمن 98 [ 15:04]
    سطح
    60
    Level completed: 14%, Points required for next Level: 172
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class5000 Experience PointsOverdriveVeteran
    تشکرها
    318

تشکرشده 381 در 176 پست

Array

چطور ارتباطات دوران نامزدی با خانواده همسرم رو کنترل کنم

با سلام

من مدت زیادیه که عضو همدردیم احتمالا تاپیک های قبلی منو خوندین . من الان در دوران نامزدیم و خداروشکر همسر خوبی دارم که خیلی مهربونه . خانواده خوبی داره . همه چیز خوبه فقط در مورد یه مطلب مشاوره می خوام . چون دوست متاهل ندارم کمکم کنه و خودمم سیاست آنچنانی ندارم اومدم اینجا. راستش تاپیکای بقیه رو که می خونم خجالت می کشم به عنوان مشکل مطرحش کنم اما یه چیزی این وسط عذابم می ده و حس بدی دارم .
    تو مدت آشناییم با همسرم خانوادشون شهرستان بودن و این حس الانم رو اصلا تجربه نکرده بودم . اما از وقتی نامزد کردیم خانوادش خیلی اصرار دارن هر جا می رن ما هم باهاشون بریم مخصوصا من چون من اصلا ناراحت نمی شم حتی اگه با همسرم برن مسافرت و من باهاشون نرم اما هرجا می رن دوست دارن ما هم باهاشون باشیم این از مهربونی و حسن نیتشونه و می دونم چون منو دوست دارن اینجوریه اما واقعا دست و پای منو می بنده . به هر حال پدر و مادرن و هر جا می ریم من سعی می کنم مث پدر و مادر خودم بهشون احترام بذارم واسه همین نمی شه زیاد خوش گذروند و گفت و خندید منظورم اینه که هیچ کس اونجوری که تو جمع دوستاشه نمی تونه در حضور والدینش همونطور رفتار کنه .
    من شخصیتی دارم که تو جمع بزرگترها خیلی مراقبم چی بگم یا چطور رفتار کنم که مودب باشم و از اینکه بی ادبیانه رفتار کنم بدم میاد واسه همینم زیاد راحت نیستم . الان تقریبا دو ماهه که اخر هفته هامون و تفریحاتمون و با خونواده همسرم می گذرونیم . با همسرم در این مورد حرف زدم اونم خیلی منو درک می کنه ولی می گه پدر و مادرن دیگه دوست ندارن تنها باشن . منم انتظار ندارم اصلا رفت و امدی نباشه اما می گم متعارف باشه دیگه نه هر هفته و هرجا که می خوان برن ما رو هم ببرن . من مامان خودم هیچ وقت اینکار رو نمی کرد یعنی راحت می تونستم بگم نمیام .
    از وقتی نامزد کردم دلم واسه خانواده خودم تنگ می شه کل هفته از 6 صبح تا 8 شب سر کارم کلاس هم داشته باشم 3 روز در هفته تا 9 شب خونه نیستم وقتی می رسم خونه حتی شام نخورده می خوابم یه پنجشنبه عصر میمونه و جمعه که معمولا جمعه ها هم با خانواده همسرم از صبح تا شب رو برام برنامه می ذارن . اصرار می کنن بریم تفریح بعد هم برم خونشون تا شب . البته ابنو بگم همسرم همکارمه و کلاس هم با هم میریم . یعنی در طول هفته همسرمو می بینم و این خیلی خوبه .
    بازم می گم می دونم از دوست داشتن و محبتشونه اما منم دخترم یه زمانی رو لازم دارم به کارام برسم به خودم برسم . با مامانم دردودل کنم .
    یه موضوع دیگه هم که هست اینه که باهاشون بیرون می رم خسته می شم از نظر جسمی واقعا نمی کشم الان دو هفتست واقعا سر کار به شدت خوابم می گیره . استراحتم کم شده بارها به همسرم گفتم درک می کنه اما فکر می کنه دوساعت استراحت برام کافیه اما نمی دونه صبح و عصر بیرون رفتن منو واقعا خسته می کنه خودش ماشاالله بنیه قوی داره .
    خودمم آدمیم که تعارف می کنم می ترسم ناراحت شن اگه بگم نمیام بگن خودشو می گیره. البته خونشون باشم تعارف نمی کنم می رم می خوابم اما هیج جا خونه خود آدم نمی شه . خلاصه دلم واسه خونمون تنگ شده . ازتون کمک می خوام واسه مدیریت این قضیه . چجوری رفتار کنم که ناراحت نشن و خودمم اینقدر مستاصل نباشم ؟
    یه مساله دیگه هم اینه که بارها همسرم گفته پدرش منو خیلی دوست داره . وقتی باهاشون هستم مدام احساس می کنم زیر نظر هستم و پدرشون منو زیر نظر داره می دونم شاید عجیب باشه اما من از اینکه مدام نگاهم کنن ناراحت می شم . یکی از خصوصیاتی که همسرم داشت و منو مجذوب کرد این بود که با نگاهش کسی رو تعقیب نمی کرد . این قضیه منو ناراحت می کنه و باعث می شه که دوست نداشته باشم باهاشون جایی برم یا خونشون باشم . لطفا کمکم کنید ...

عضو فعال

آخرین بازدید
    دوشنبه 19 آبان 99 [ 21:53]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 23.0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    15,723

تشکرشده 11,395 در 3,444 پست

Array
    درود بانو

یه سوالی ذهن منو به خودش مشغول کرده شما بعنوان یک بانو از ساعت 6صبح تا ساعت 8شب مشغول بکار هستید کل هفته؟!!!!
    خوب اینجور یکه زندگی متاهلی اصلا معنایی نداره چون شما هیچوقت خانه نیستید نه نهاری نه شامی نه همصحبتی نه درودلی نه گردشی کلا هیچی خوب این دیگه نمیشه اسمش را گذاشت زندگی متاهلی

در مورد مشکلی که دارید رودربایستی بعضی وقتها لازمه خیلی واضح و صریح احساسی که داریم را بیان کنیم مهارت های ارتباطی خودتان را افزایش بهید مقاله رفتار جراتمندانه که بریاتان میگذارم را مطالعه کنید.

رفتار جراتمندانه

چند تا نکته ظريف:
    1. الگوي XYZ به ما مي گه چطوري بگيم...
    وقتي در موقعيت X، عمل Y رو انجام دادي، احساس Z رو داشتم. (ترتيب مهم نيست..
    عملا بايد جمله شما داراي اين سه پارامتر باشه)
    2. استفاده از جملات "من":
    وقتي در زمان جابجايي مبل، گفتي ديدي داشت چي مي شد!
    احساس کردم که شايدفکر مي کني نمي تونم بدون خطري براي تلويزيون مبل رو جابجا کنم...

دقت کنيد: استفاده از جملات "تو" تقريبا هيچ تاثيري در مخاطب شما ايجاد نمي کند
    در صورتيکه استفاده از جملات " من " تماما تاثير است
    3. زمان اظهار:
    به هيچ وجه زمان اظهار جملات شما، دقيقا بعد از انجام عمل نيست! وقتي رفتيد تو تخت، دقيقا وقتي خسته ايد!
    نه شما ناي حرف زدن داريد و تمرکز و نه ايشون حوصله گوش دادن..
    هيچ تاثيري نخواهد داشت.. ايشون هم مثل شما خسته از کار روزانه است
    ضمن اينکه مردها آستانه تحمل کمتري نسبت به زنها دارند... شما تفاوت يک مهماني مردانه و زنانه رو ببينيد...
    بعد از مهماني مرد معتقد است که بگذار صبح جمع مي کنيم! اما زن همه چيز رو شب جمع مي کند!
    پس زنها آستانه تحمل بيشتري دارند...

4. ابتدا همدلي مي کنيد : مي دونم خيلي وسائل زندگي برات مهمه و سعي مي کني از اونها مراقبت کني..
    من هم اين احساس رو مثل تو دارم و سعي خودم رو همواره مي کنم
    مثالي هم بزنيد.. عملا پل ذهني مي زنيد به نوع ذهنيت شوهرتون...

5. درخواستتون رو بصورت واضح بطوري که قبلا گفتيم بيان مي کنيد.
    بدون قضاوت! بدون توصيف بيش از حد! از قضاوت در مورد طرف مقابل به شدت بپرهيزيد!
    تو به من اعتماد نداري! تو فکر مي کني نمي تونم! اينا ذهن خواني و قضاوت هست!

6. مکان هم خيلي مهمه... اين درخواست در خلوت بايد عنوان بشه!

7. اصلا نترسيد... اگر اين مواردي رو که گفتم رعايت کنيد هيچ اتفاقي نخواهد افتاد.

8.ذهن خواني نکنيد
    9.منفي بافي نکنيد
    بهتر نبود اينطوري مي گفتي: بذار كارم تموم شه ميام بهت مي گم!
    نه اينكه از تو آشپزخونه باهاش حرف بزني! هرگز اين كار رو نكن! تو مهارت گفتگو بهت خواهم گفت!
    موضوع برنامه فردا، موضوع مهم به شمار مي ره! بايد در وضعيت متناسب گفتگو كنيد..
    اين وضعيت مناسب گاهي اونقدر به هم نزديكيد كه دست هم رو مي گيريد
    وقتي جرات مندانه رفتار مي کنيد بدانيد که گاهي افراد از شما ناراحت هم مي شوند
    شما مسئول شادماني ديگران نيستيد!

شما هميشه نمي تونيد همه افراد رو راضي نگه داريد. همه هم از دست شما خوشحال نخواهند شد
    چون مسئوليت شما به عنوان يك فرد جرات مند الزاما خوشحال كردن ديگران نيست!
    بلكه شما با احترام به ديگران،‌بايد نظرات خودتون رو ابراز كنيد،‌ مطرح كنيد و براي ديگران حقوق فردي اونها رو لحاظ كنيد!

از قضاوت ديگران نترسيد! نظرتون رو بيان كنيد بدون اينكه بترسيد الان در رابطه با شما چه قضاوتي خواهد شد.

از دادن اطلاعات اضافي پرهيز كنيد. هميشه لازم نيست همه چيز رو توضيح بديد!
    هميشه ديگران مثل شما فكر نمي كنند... مثل شما قضاوت نمي كنند!
    هميشه چيزي كه براي شما سوال هست.. براي اونها سوال نيست!
    پس بسياري مواقع لزومي نداره بدون سوال چيزي رو توضيح بديد...

كسي رو براي بيان نظراتتون واسطه نكنيد!

يه جمله هست فکر کنم از افلاطون (نقل به مضمون):
    "شايدکليدي براي خوشبختي سراغ نداشته باشم،
    ولي راهي هست که بدون شک به بدبختي ختم مي شود آن هم سعي براي راضي نگه داشتن همه است"
    دوتعریف جدید و جالب ﮐﻪ خوب است به عمقش فکر کنیم:
    ﻋﺼﺒﺎﻧﯿﺖ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺗﻨﺒﯿﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﮐﯿﻨﻪ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺯﻫﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺸﺘﻦ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﻫﯿﭻ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﻧﻤﯽ ﺭﺳﺪ،
    ﻣﮕﺮ ﺁﻧﮑﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﺯﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ:
    ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭ خویش
    ﻭ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ
    ﺍﺯ خویشتن ﺧﻮﯾش ،ﺗﺎ ﺣﻘﯿﻘﺖ ﺩﺭﻭﻧﺶ ،
    در زﺍﯾﺶ ﺩﻭﻡ، ﻫﻮﯾﺪﺍ ﺷﻮﺩ
    ﻭ ﺣﯿﺎﺕ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺍﻭ ﺁﻏﺎﺯ ﮔﺮﺩﺩ !

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    60
    دستاوردها:
    تشکرها
    318

تشکرشده 381 در 176 پست

Array
    ممنونم از جوابتون فکر می کنم نیاز به تمرین داشته باشه . بله کارم زیاده و دارم سعی می کنم کمترش کنم اتفاقا به خاطر همین اخلاق راضی نگه داشتن همه سر کار هم هر چی کار باشه می ندازن رو دوش من و همسرم .

در مورد پدر همسرم مساله ای که گفتم واقعا اذیتم می کنه واسه اون راه حلی ندارید ؟ نگاه کردن مدام به یه نفر واسم غیر قابل تحمله . واسه همین باهاشون باشم فقط دلم می خواد یه گوشه بشینم

عضو فعال

آخرین بازدید
    دوشنبه 19 آبان 99 [ 21:53]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 23.0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    15,723

تشکرشده 11,395 در 3,444 پست

Array
    مسئله کار شما خیلی مهمه.این موضوع باعث میشه فشار بسیار زیادی به شما وارد بشه و باعث بشه خسته بشید و حساس رفتار جراتمندانه را بیاموزید و به کار ببرید مهم نیست طرف مقابل چه احساسی بهش دست میده این را یاد بگیرید بانو:
    مشکل هر فردی بخودش مربوطه مشکل شخص دیگه مشکل اون فرد هست و به شما مربوط نمیشه و مشکل شما همب رای خودتان هست و خودتان باید مشکتان را حل کنید.
    نه گفتن را بیاموزید اولش سخته بعد کم کم عادت میکنید از مقالات سایت استفاده کنید مطالعه کنید و در زندگیتان بکار ببرید هرچند انجام دادنشان اوایل مشکل باشه.از فرصت یکبار زندگی که در اختیار شما قرار گرفته به بهترین نحو استفاده کن بانو

مقاله بانو بالهای صداقت مشاور سایت

http://www.hamdardi.net/thread-16079.html

مقاله ای برای اینکه یاد بگیریم چگونه نه بگوییم.
    http://www.hamdardi.net/thread-36695.html

در مورد مسئله دوم که بیان کردید از روش رفتار جراتمندانه استفاده کنید بانو اشتباه نگیرید ما اینجا مشاور نیستیم ما فقط راهنمایی میکنیم این شمایید که باید بدنبال اموختن مهارت های جدید باشید و بکار ببندید اینکه چگونه بیان کنید بر عهده خودتان چندان کار مشکلی نیست.

روشی که خودم بشخصه استفاده میکنم قبل از اینکه در اینگونه موقعیت ها قرار بگیرم مثلا 10یا20 دقیقه به اینکه چه صحبتی باید بکنم چگونه شروع کنم و چگونه رفتار کنم و انوان عکس العمل طرف مقابل را در ذهن خودم تجسم میکنم اینجور یخودم را آماده رویارویی با اینگونه موقعیت ها میکنم.
    میتوانید خیلی راحت در زمان و موقعیت مناسب بیان کنید از این رفتار ایشون احساس خوب یندارید و معذب هستید یا این موضوع را با شوهرتان در وهله اول درمیان بگذارید اگر موثر واقع نشد مستقیم عنوان بکنید.
    دوتعریف جدید و جالب ﮐﻪ خوب است به عمقش فکر کنیم:
    ﻋﺼﺒﺎﻧﯿﺖ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺗﻨﺒﯿﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﮐﯿﻨﻪ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺯﻫﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺸﺘﻦ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﻫﯿﭻ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﻧﻤﯽ ﺭﺳﺪ،
    ﻣﮕﺮ ﺁﻧﮑﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﺯﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ:
    ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭ خویش
    ﻭ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ
    ﺍﺯ خویشتن ﺧﻮﯾش ،ﺗﺎ ﺣﻘﯿﻘﺖ ﺩﺭﻭﻧﺶ ،
    در زﺍﯾﺶ ﺩﻭﻡ، ﻫﻮﯾﺪﺍ ﺷﻮﺩ
    ﻭ ﺣﯿﺎﺕ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺍﻭ ﺁﻏﺎﺯ ﮔﺮﺩﺩ !

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 27 مرداد 94 [ 09:19]
    سطح
    15
    Level completed: 59%, Points required for next Level: 41
    Overall activity: 5.0%
    دستاوردها:
    500 Experience Points3 months registered
    تشکرها
    4

تشکرشده 77 در 39 پست

Array
    مریم جان تا وقتی خودت برای زندگیت و نحوه گذراندن اوقاتت برنامه نداشته باشی دیگران به میل خود براتون برنامه ریزی می کنند. برای مثال یک هفته را برای انجام کارهای معوقه خودت و استراحت اختصاص بده . هفته دیگر با خانواده همسرت باش هفته سوم با همسر یک تفریح مشترک دو نفره ترتیب بده و هفته چهارم از همسرت بخواه تا به خانه شما بیاد اما در میان گذاشتن این برنامه بریزی پیشنهادی که به احتمال زیاد خودت می تونی با توجه به شرایط خلاقیب بیشتری به خرج بدی با همسرت نباید به شکل اعلان خبر باشد بلکه باید بنا بر تشخیص خودت در زمان مناسب با کشاندن صحبت به لزوم داشتن تفریح و سرگرمی با مهربانی و خوش زبانی به ایشان یادآوری کن هر دو شما با توجه به سختی کار و همه روز در اداره بودن برای حفظ روحیه و انرژی نیاز به تنوع دارید و لازمه یک برنامه ریزی برای روزهای تعطیل داشته باشید و ای کاش بتونید با هم روی این قضیه کار کنید. اگر ایشون وارد گفتگو شدن با ظرافت و با درگیر کردن ایشون به شکل سوال و جواب گزینه های مورد نظرتونو آرام آرام مطرح کنید. نکته بسیار بسیار مهم لحن شماست که باید عاری از هرگونه تهدید و خشم و دلخوری و ناراحتی باشد و هرگز و هرگز و هزگز به خانواده ایشون اشاره نشه. در هر صورت کاهش دیدار شما با خانواده همسرت مسئله نگاههای پدر شوهر را هم تا حدود زیادی حل خواهد شد.

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    60
    دستاوردها:
    تشکرها
    318

تشکرشده 381 در 176 پست

Array
    ممنونم رها جان واقعا توصیتون بسیار درست و منطقیه . چشم حتما تمام تلاشمو می کنم که مهارتهای ارتباطیمو بالا ببرم و فک کنم روش خوبی که می تونه شروع کننده خوبی هم باشه همین برنامه ریزی برای اوقات فراغته . خدارو شکر همسرم همراهمه و گاهی حتی شده حس منو داشته باشه و از اینکه مدام با بزرگترها باشیم ابراز ناراحتی کرده ولی باز هم می گه پدر و مادرن دیگه تنهان . از طرفی هم مادر من تنهاست . ولی اصرار نداره مارو همه جا همراه خودش کنه و من فک می کنم این ناراحتیه من به خاطر عادتهای خونه پدری هم باشه که مجبور نبودم جایی که دوست ندارم برم و یا حس ناراحتی اینکه مادرم هر هفته تنهاست اینو واقعا زیاد حس می کنم .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)