به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    دوشنبه 01 دی 93 [ 11:56]
    سطح
    8
    Level completed: 66%, Points required for next Level: 17
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class3 months registered250 Experience Points
    تشکرها
    12

تشکرشده 30 در 12 پست

Array

به نظر شما دلیل رفتار این خواستگارم چیه؟منظورم اینه برمی گردن؟

سلام حالتون خوبه؟
    چند روز پیش از طریق یک معرف خواستگاری برام اومد که باهم اشنا بشیم وبنا به درخواست ما همون جلسه اول پسر با خواهرش ومادرش تشریف اوردن.
    صحبتای اولیه انجام شد و طبق معمول تعریفا انجام شد وما رفتیم توی اتاق تا باهم حرف بزنیم.
    اول از همه بگم که من 28 سالمه...تا حالا خیلی خواستگار داشتم ولی از هیچ کدوم تا به این حد خوشم نیومده بود این اقا چه از لحاظ ظاهر وچه از لحاظ رفتار وخصوصیات شخصیتی خیلی منو جذب خودشون کردن.
    اما صخبت ما 1ساعتی طول کشید وتوی این 1ساعت اکثرا اقا حرف زدن واز خصوصیات اخلاقیشون کارشون و انتظارات از زندگی مشترک و زن ایندشون گفتن وکلی هم سوال پرسیدن و خیلی می خواستن که منو بیشتر بشناسن .
    البته من اصلا توی ظاهرم نشون ندادم که توی دلم چه خبره و چند تا سوال پرسیدم که برام مهم بودن.
    توی این 1ساعت حرف زدن هی می گفتیم حرفاون تموم شد بریم ولی بازم می نشستیم وحرف ها ادامه پیدا میکرد.
    تا اینکه اخرش اقا گفتن نظرتون چیه ؟چه جوری بقیه مراحل جلو بره برای اشنایی تلفنی یا توی خونه یا بیرون؟منم گفتم برامون فرقی نداره اجازه بدین با خانواده مشورت کنم بعد میگم.
    اون اقا گفت که اجازه بدین من شمارمو بهتون بدم که برای اشنایی بیشتر...
    تا حالا بوده که خواستگارای دیگم هم توی همون جلسه می خواستن شماره بدن ولی من قبول نمی کردم چون توی جلسه اول هیچ کدوم مثل این به دلم ننشسته بودن.ولی مال این اقا رو قبول کردم اشتباه یا درست... من شمارو گرفتم البته از نظر خانوادم کار درستی کردم.
    دوم اینکه تا فهمیدن عضو ف . ی.س .ب.و.ک هستم گفتن حتما ادتون می کنم که درست گفتن فردا صبحش منو اد کردن.
    این اقا رفتاراشون سنگین بودن و سنشون هم کم نیست 35 سالشونه...
    ما توی فیس باهم دوست شدیم ولی تا حالا حرفی باهم نزدیم ومن هم نمی خوام بیشتر از این حرف بزنیم تا وقتی که از طرف خانواده ی اونا اقدام بشه و خواستار اشنایی بشن...
    به نظرتون دلیل رفتار پسر چیه؟ایا اینا به معنی اینه که از من خوشش اومده وخواستار ادامه هست یا نه این کارها می تونه بدون منظور باشه؟

عضو کوشا

آخرین بازدید
    شنبه 18 دی 00 [ 21:34]
    سطح
    86
    Level completed: 97%, Points required for next Level: 17
    دستاوردها:
    Tagger First ClassSocialVeteran10000 Experience PointsOverdrive
    تشکرها
    3,454

تشکرشده 2,695 در 688 پست

حالت من
    Narahat
    Array
    سلام
    میشه بگین شما در این مرحله انتظار چه رفتاری رو از این اقا دارین؟ که میگین سنگین رفتار میکنن!!
    مرا با حقیقت
    بیازار
    اما،
    هرگز با دروغ
    آرامم نکن.

3. 5 کاربر از پست مفید abi.bikaran تشکرکرده اند .

ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), khaleghezey (چهارشنبه 05 آذر 93), maedeh120 (چهارشنبه 05 آذر 93), بانوی آفتاب (چهارشنبه 05 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 10 آذر 93 [ 16:41]
    سطح
    1
    Level completed: 82%, Points required for next Level: 9
    دستاوردها:
    Tagger Second Class7 days registered
    تشکرها
    0
    تشکرشده 7 در 1 پست
    Array
    سلام دوستم
    بنظر من بد نبود كه شماره رو دادي اما بهتر بود شماره خونه رو مي دادي كه يه جورايي فكر نكنه تو به همه خواستگارات شماره خودتو مي دادي . اما الان بهتره صبر كني ايشان تماس بگيره .
    و درمورد فيس بوك فعلا زياد تو فيس بوك وارد نشو . بزار اول كارت منطقي و خانوادگي پيش بره .

5. 7 کاربر از پست مفید بلندپز تشکرکرده اند .

abi.bikaran (چهارشنبه 05 آذر 93), ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), fereshteyeeshg (چهارشنبه 05 آذر 93), khaleghezey (چهارشنبه 05 آذر 93), maedeh120 (چهارشنبه 05 آذر 93), zendegiye movafagh (چهارشنبه 05 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    8
    دستاوردها:
    تشکرها
    12

تشکرشده 30 در 12 پست

Array
    اول اینکه من شمارمو ندادم ایشون شماره خودشونو دادن.توی فیس هم کاملا از کارهاشون ورفتاراشون مشخصه که بسیار متشخصن.
    اینکه ایشون رفتار سنگینی داشتم بگم که من رفتارای خیلی از خواستگارامو دیدم طرز رفتارشون با من رو دیدم اصلا یه رفتار متشخص با حرف زدن کاملا مشخص میشه...با روابشون با خانوادشون میشه تا حدودی فهمید .

7. کاربر روبرو از پست مفید fereshteyeeshg تشکرکرده است .

ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    86
    دستاوردها:
    تشکرها
    3,454

تشکرشده 2,695 در 688 پست

حالت من
    Narahat
    Array
    ببین دوست عزیز اینطور که گفتین این اقا فقط یه جلسه اومدن خواستگاری شما هنوز هیچ جوابی هم داده نشده نه جواب رد نه مثبت و در مرحله تصمیم گیری هستن.
    این اقا نسبت به سنش 35 سال خوب طبیعیه خیلی عاقلانه وپخته داره رفتار میکنه ودلیلی هم نداره بخواد گرم بگیره زود صمیمی بشه
    شما هم فعلا هیچ عکس العملی نشون ندین تا تصمیم برای ادامه یا رد اشنایی رو بگیرین .
    مرا با حقیقت
    بیازار
    اما،
    هرگز با دروغ
    آرامم نکن.

9. 4 کاربر از پست مفید abi.bikaran تشکرکرده اند .

ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), fereshteyeeshg (چهارشنبه 05 آذر 93), maedeh120 (چهارشنبه 05 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    8
    دستاوردها:
    تشکرها
    12

تشکرشده 30 در 12 پست

Array
    بزارین خیلی واضح تر بگم من هنوز نمی خوام که این اقا با من گرم بگیره وباهام صمیمی بشه چون هنوز خیلی از مراحل جلو نرفته ومن اهل دوستی نیستم.
    شما یه خواستگاری کاملا سنتی رو در نظر بگیرین.
    خود من هم گفتم که هیچ گونه اقدامی نمی کنم تا وقتی که خانواده ی ایشون تماس بگیرن وبگن اجازه بدین جوونا بیشتر بام اشنا بشن.بازم میگن هیچ اقدامی نخواهم کرد وهیچ حرفی نخواهم زد.
    من فقط سوالم این بود که اقایون شاید بهتر بدونن ابنکه توی همون جلسه این کارهارو بکنن میشه گفت که تمایل دارن؟همین نه بیشتر..

11. کاربر روبرو از پست مفید fereshteyeeshg تشکرکرده است .

ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 01 بهمن 93 [ 12:22]
    سطح
    29
    Level completed: 35%, Points required for next Level: 98
    دستاوردها:
    Tagger First Class1000 Experience Points3 months registeredSocial
    تشکرها
    1,083

تشکرشده 1,447 در 508 پست

Array
    سلام زمانی که برای خواستگاری اومدن موقع رفتن خانوادش چیزی نگفتن مثلا اینکه منتظر جوابتون هستن یا اینکه دعوتتون میکنن برای آشنایی بیشتر ؟؟؟
    هرکس بخواهد کاری را انجام دهد
    "راهش را پیدا میکن "
    هرکس نخواهد کاری را انجام دهد
    "بهانه اش را"

13. 4 کاربر از پست مفید maedeh120 تشکرکرده اند .

abi.bikaran (چهارشنبه 05 آذر 93), ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), fereshteyeeshg (چهارشنبه 05 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    86
    دستاوردها:
    تشکرها
    3,454

تشکرشده 2,695 در 688 پست

حالت من
    Narahat
    Array
    عزیزم تا جواب ندادن هیچ احتمالی نمیتونی بدی!
    ممکنه خوشش اومده باشه ولی به روی خودش نیورده ممکنه هم جوابش مثبت نباشه..
    درهر دوصورت باید صبر کنی تا جواب بدن به نظرم ذهنت رو درگیر نکن خواستگار سنتی همینه واقعا هیچی قابل پیش بینی نیست
    ممکنه رفتار پسر توی خواستگاری خیلی خوب باشه فکر کنی پس دیگه تموم از من خوشش اومده ولی بعدا جواب منفی دادن.
    مرا با حقیقت
    بیازار
    اما،
    هرگز با دروغ
    آرامم نکن.

15. 6 کاربر از پست مفید abi.bikaran تشکرکرده اند .

ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), elham.e (چهارشنبه 05 آذر 93), fereshteyeeshg (چهارشنبه 05 آذر 93), khaleghezey (چهارشنبه 05 آذر 93), maedeh120 (چهارشنبه 05 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو فعال

آخرین بازدید
    دوشنبه 19 آبان 99 [ 21:53]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 23.0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    15,723

تشکرشده 11,395 در 3,444 پست

Array
    درود
    میشه بگین شما در این مرحله انتظار چه رفتاری رو از این اقا دارین؟ که میگین سنگین رفتار میکنن!!
    خدا نکشتت دختر کلی خندیدم

اینکه شماره خودشان را دادند و شما را در فیسبوک ادد کردن نمیدونم چی بگم اخه من فقط یکبار رفتم خواستگاری و سر جلسه تعیین مهریه بعد اینکه مشخص شد تازه شماره همسرم را گرفتم در این مورد تجربه ندارم

ولی با نوشته بانو آبی بیکران موافقم بهتره صبور باشید اینکه قبول کرده یا نکرده حالا مشخص نمیشه

حالا قسمت دوم ماجرا

یه وقت از هول حلیم نیوفتی توی دیگ دختر!!
    1.چرا تا حالا ازدواج نکردی بقول خودت اینهمه هم خواستگار داشتی؟
    2.معیار های شما برای انتخاب شریک زندگیتان چیست؟
    3.شرایط ایشون چجوریه که اینهمه مشتاقی برای ادامه خواستگاری؟
    4.ایشون توی این 35 سال چیکار میکرده اینو میشه توضیح بدید چیزی متوجه شدید؟

برام جالبه متشخص باکلاس 35 ساله فیسبوک شماره میده جلسه اول راحت برخورد میکنه
    پازل جالبیه وقتی کنار هم چینده میشن

چه نوع سوالاتی باید در جلسه خواستگاری از یکدیگر بپرسیم؟

من به جای ماهی دوست دارم در مورد ماهیگیری صحبت کنم. یعنی نحوه ساختن سئوال را می گویم.

سئوالات را خودتان طرح کنید.

نکاتی وجود دارد که در طرح سئوالات جلسات خواستگاری و شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان ، کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به طرفش کسب کند
    این سئوالات باید دارای شرایطی باشد که بعضی از آنها به قرار ذیل است:

1 - فکر نکنیم که سئوالات باید استاندارد شده و از پیش تعیین شده و با جوابهای مشخص باشد،
    نباید هنگام گفتگو مانند آدم آهنی خشک باشیم و سعی کنیم سئوالات را در همان جلسه نسبت به هرچیزی که مبهم هست، طرح کنیم.

2 - سئوالات کلی برای شروع خوبست ولی فایده های آن اندک هستند.

مثلا این سئوالات:
    نظر شما در مورد حجاب چیست؟
    - شما چه توقعی از همسر آیند ه ات داری؟
    - شما نظرت در مورد اخلاق و ایمان چیه؟
    - میعارهای شما برای ازدواج چیست؟
    - شما نظرتان در مورد مرد و زن چیست؟
    چون سئوالات این چنین کلی، حتما جواب کلی دارد و جوابهای کلی چون مبهم و ناشفاف هستند ، طرفین همانطور که دوست دارند بر اساس ذهنیات خود تفسیر می کنند و این مفهوم شناخت از یکدیگر را، با تحریف روبرو می سازد

3- به جای سئوالات کلی، سعی کنید مفاهیم را به زودی به طرف مصداق ها و مثالهای عینی بکشانید، و با طرح مسئله فرد را در موقعیت قرار دهید.
    موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساس، فکری یا رفتاری نشان می دهند. یک مثال خوب:
    لطفا شما اینجا را کلیک کنید و موضوع حجاب را مطالعه کنید، این یک موضوع کلی هست، نه تعریف درست و مشخصی از آن شده ، و نه مثالی و ....، صرفا افراد ذهنیات کلی خود را در آنجا مطرح می کنند، شما در این موضوع متوجه می شوید که گردآفرید و مثلا alireza نظرات متفاوت دارند، اما متوجه سایر تفاوت نظرات در بقیه افراد نمی شوید، چون مفهوم کلی هست.
    شما به جای اینکه این سئوال کلی را بپرسید که: نظرتان در مورد حجاب چیست؟ می توانید سئوالات جزئی زیر را بپرسید؟
    آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟ اگر بلی چند تا مثال بزنید؟
    آیا شما خانواده ای را دیده اید که به خاطر رعایت نکردن حجاب از طرف مرد گسسته شده است؟
    آیا به نظر شما برای حجاب خانم حتما چادر ضروریست؟
    آیا مانتو و مقنعه را حجاب می دانید؟
    آیا روسری و لباس پوشیده مثل بلوز و شلوار حجاب هست؟
    آیا خانم می تواند بین افراد نزدیک مثل پسر عمو، دوست ، پسر خاله، یا اقوام بدون روسری باشه؟
    آیا تفاوتی بین پوششی که خانم با شوهرش داره و پوششی که با پسر خاله اش داره وجود داره، تفاوتش چیه؟
    آیا با فرض حجاب مورد نظر شما، کار خانم در محیط هایی که کاملا مردانه هست ، مثل یک کارخانه یا معدن یا ...، اشکالی داره؟
    آیا حجاب فقط در پوشش هست، در نوع صبحت، نوع نگاه، نوع حرکت و ... هم حجاب وجود صدق می کند؟
    آیا یک آقا یا یک خانم پس از ازدواج می تواند یک ارتباط عاطفی با جنس مخالف داشته باشه ؟ سطح این ارتباط را مثال بزنید؟ حدودش چقدر است؟ وچه
    کسی باید تعیین کند؟

آیا برای یک خانم دست دادن به یک اقوام نزدیک مثل پسر عمه را می پذیرید؟
    آیا خنده ، شوخی، و سر به سر گذاشتن یک آقایی را که ازدواج کرده با خانمهای دوست و فامیل را قبول دارید، یا همین مورد را در مورد خانمها می پذیرید؟
    و صدها سئوال از این دست که تمرکزشان بر جزئیات هست؟ یعنی مثالهایی که در زندگی های مختلف کم و بیش ممکن است پیش بیاید.
    ( این به شما بستگی دارد که سئوالها را جزئی و با مثال و متناسب با حال و احوال خود طرح کنید)

4 - حال که در بند یک متوجه شدیم سئوال کلی نباشه و قابل انعطاف باشه و از پاسخ سئوالات قبلی در بیاید و در بند دوم هم جزئی سازی و شفاف سازی را گفتیم نوبت به این می رسد که این سئوالات جزئی و دقیق و عملیات را حول چه محورهایی تهیه کنیم. بعضی از مهمترین محورها اینها هستند:

الف) سئوالات در خصوص مسئولیت پذیری و انجام وظایف فرد

مثلا شغلش، تحصیلاتش، وظایف دوستی و خانوادگی که به گردن داشته و .....
    یعنی ما نمی پرسیم آیا شما مسئولیت پذیرید یا نه ، ما سئوالات دقیقی را نسبت به زندگی قبلی فرد طرح می کنیم که در صددیم که آیا فرد مسئولیت پذیر بوده است یا نه ؟
    مثلا:
    شما در چه تاریخی سرباز شدید، کی به سربازی رفتید؟ آیا غیبت هم داشتید؟
    آیا در انجام کارها در خانواده با پدر و مادرتان مشاجراتی داشتید، آیا آنها کارهایی را به زور از شما می خواستند؟ رفتار همکارنتان با شما چگونه است؟ ( معمولا افرادی که با خانواده و همکار و ...، دیگران مشاجره دارند و ناسازگارند کسانی هستند که نسبت به انجام وظایف و مسئولیت های خود کوتاهی می کنند)

ب ) سئوالتی در مورد ثبات فکری و احساسی فرد

مثلا:
    با سئوالتی متوجه شوید که آیا او شغل عوض کرده است؟ رشته تحصیلی خود را جابجا کرده؟ آیا با دوستان هر چند وقت یکبار قطع رابطه می کند؟ آیا به تناسب سنش چه چیزی اندوخته ؟ مثلا یک آقای 27 ساله چه میزان تحصیلات داره ، چه میزان سرمایه داره ، چه میزان تخصص داره و ....؟ چون این فرد حداقل 7 سال از بهترین زمان جوانی را در اختیار داشته در ازای آن چه اندوخته است؟ ( این سئوال با سئوالات سنتی والدینی که فقط به داشته های فرد توجه دارند متفاوت هست، مثلا ممکن است این فرد 7 سال کار کرده و سرمایه خود را خرج درمان پدر بیمارش کرده و اکنون هیچ ندارد ، ولی این فرد با ثبات هست. چون داشته هایش برای ما مهم نیست ، بلکه گذران عمرش و ثباتش در کار و زندگیش برای ما مهم هست)
    - کسی که معلوم نیست جوانی خود را چه کرده ، نه تحصیلاتش مشخصه، نه سرمایه اش و نه هنر و تخصصش ، این نقطه منفی در ثبات اوست.
    - همچنین سئوال از رابطه های عاطفی او به طور مشخص مهم هست. آیا او دوست پسر یا دختری داشته؟ چند تا؟ تا چه اندازه در این رابطه ها پیش رفته است؟ و....،

ج ) انعطاف پذیری

این بند هم بسیار مهم هست، ما باید با طرح سئوالاتی متوجه بشویم این فرد تا چه میزان خاصیت لاستیکی و کششی دارد و حاضر به انعطاف و تغییر در نظراتش هست.
    به این سئوال توجه کنید:
    اگر ما آماده شده ایم به یک مسافرت راس ساعت18 برویم، ناگهان تلفن زنگ می زند و یکی از اقوام که از شهرستان آمده اند، خواهان آدرس دقیق منزل ما هستند که به میهمانی ما بیایند، در این هنگام شما چه کار می کنید؟
    نحوه پاسخگویی به این سئوال مهم هست نه خود جواب.
    اگر فرد بگوید به آنها می گوییم برنامه مسافرت داریم و نمی توانیم در خدمت شما باشیم.( این نشانه عدم انعطاف هست)
    اگر فرد بگوید به آنها می گوییم قدمتان روی چشم بفرمائید( این هم نشانه عدم انعطاف هست)
    در حالیکه فرد منعطف به راههای دیگری به غیر از بلی یا خیر نیز توجه دارد. مثلا می گوید:
    باید ببینم سفر ما چقدر اهمیت داره؟ آن فامیل کیست؟ ضرورت میهمانی او چیست؟ تاثیر رفتن به این سفر روی ما چقدر هست؟ و ....، یعنی بررسی همه جوانب و جوابی شبیه این:
    به او می گوییم قصد سفر داریم، اما خیلی دوست داریم در خدمت شما باشیم ، لذا تا ساعت 18 که وقت حرکت ماست می توانیم در خدمتتون باشیم. یا اینکه ما می توانیم هفته آینده این سفر را برویم لذا خوشحال می شویم در خدمتتون باشیم.
    ( فراموش نکنید اینها مثال هستند، شما می توانید مسائل دیگری را طرح کنید ، حتی گذشته فرد هم نشان می دهد که او در برابر مشکلاتی که در حوزه شغلی ، تحصیلی و خانوادگی داشته هست تا چه اندازه انعطاف پذیر و سازگار بوده است)
    نکته مهم اینست که از نشانه های عدم انعطاف پذیری، عدم رابطه صحیح فرد با خانواده ، دوستان، همکاران و ...هست. یعنی کسی که نتوانسته است نسبت به خواسته های خود در قبال والدینش انعطاف نشان دهد، حتما در برابر همسر هم دارای انعطاف نخواهد بود.

د) تقسیم وظایف و نقش زن و مرد

شما می توانید با مثالهایی کارهایی را که در خانواده هست را مطرح کنید و از طرفتون بخواهید بگوید چه کسی این کارها را باید انجام دهد. خرید، تصمیم گیری، کارهای منزل ، نگهداری بچه ، ادامه تحصیل، تفریحات و ....
    هـ) مسائل اقتصادی خانواده
    این بند هم باید با سئوالات ریز و جزئی همراه باشد. مثلا میزان خرجی که برای جشن عروسی در نظر دارید و نوع تالار آن را مشخص کنید؟ محل مسکونی چگونه است ، کجاست؟ مشترک هست ؟ شخصی هست؟ اجاره ای هست؟ موقعیت جغرافیایی آن ؟
    درآمدهای زن و مرد چگونه در خانواده هزینه می شود؟ تصمیم گیرنده کیست؟

و) میزان استقلال یا وابستگی فرد

مثالهایی فرضی بزنید که مثلا شما دوست دارید در شهر دیگری زندگی کنید، نظر او را جویا شوید؟
    سئوالهای فرضی مطرح کنید که مادر و پدر شما یا مادر و پدر وی توصیه ای به شما دارند، شما باید چگونه با آنها برخورد کنید.
    یا سئوالهایی از این قبیل: فکر می کنید هر چند روز یکبار باید به خانواده هایمان یا اقوام خود سر بزنیم؟
    یا سئوالهایی از این دست که آیا پس از ازدواج مسافرت یا تفریح یکی از همسران بدون طرف دیگر به همراه دوست را می پذیرید؟ چند بار در سال یا ماه؟

ز) صفات شخصی و روانی:

افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، وسواس، سوء ظن، زودرنجی، کج خلقی، تنهایی، ترس ها، سابقه های بستری و درمان و .... جزء مهمترین مسائلی هست که باید بررسی شود،( شاید بررسی این بند یکی از ضرورتهایی هست که دختر و پسر باید به روانشناس مراجعه کنند). اما اگر خودشان قصد بررسی داشتند باید نشانه های این اختلالات را بشناسند، و با سئوال و دقت در نشانه ها و علائم این اختلالات پی به مشکل ببرند.
    همچنین صفاتی مثل خسیس بودن( حسابگر)، ولخرج بودن( دست و دلباز)، بی خیال (اجتماعی بودن )، منزوی و بی علاقه به تفریح، (اهل تفکر و مطالعه بودن)، پیگیر بودن( سمج)، سهل انگار نبودن( سخت گیر نبودن)و ....، جزء مسائلی هست که می تواند با مثالهای عملیاتی پرسیده شود. فراموش نکنید در سئوالات باید معادل مثبت صفات را که در پرانتز قرار دادم بپرسید، چون ممکن است فرد موضع بگیرد. مثلا شما به فرد بگوئید شما بیشتر حسابگر هستید یا دست و دلباز ؟ تا فرد هر کدام را انتخاب کرد احساس بدی نداشته باشد.

ح) مسائل اعتقادی و اخلاقی:
    این سئوالات را بر اساس آنچه خود هستید، باید طراحی کنید، اگر به مواردی اعتقاد ندارید، باید با طرح سئوالهای متناسب و ریز بررسی کنید که فرد مقابل در این زمینه در تعارض با شما نباشد مثل مسئله حجاب که توضیح دادم.
    این سئوال را دقت کنید:
    آیا وقتی ما به دلمون خدا را قبول داریم و رفتار خوبی داریم ، حتما باید دقیقا نمازمان را هم سروقت بخوانیم، حالا اگر نخواندیم مشکلی پیش می آید؟
    آیا آرایش خانم بیرون از منزل مشکلی ایجاد می کند؟
    آیا شما با این موافقید که خانمها برای بیرون رفتن از منزل باید از شوهرانشان اجازه بگیرند؟
    چه وقت می شود دروغ گفت؟ دروغ مصلحتی چیه؟ چند تا مثال از دروغهای مصلحتی؟

ط) دوستان

اگر بتوانید از طریق سئوال یا تحقیق بر دوستان فرد احاطه پیدا کنید و مورد شناسایی قرار دهید ، مسائل زیادی در مورد همسر آینده خود متوجه خواهید شد.
    سئوالاتی از این قبیل چند تا دوست صمیمی دارید؟ ( تعداد زیاد آن نشانه برونگرا بودن و تعداد کم آن نشاندهنده حساسیت ، زودرنج بودن و درونگرا بودن هست)
    با کدام دوستت صمیمی هستید و او چه خصوصیت جالبی داره؟( پیش بینی اینکه اگر بخواهی در آینده خیلی خوب در کنار آن طاقت بیاوری باید چنین باشی)
    با کدام دوستت ارتباط کمتری داری ، یا خوشت نمی آید، چه صفاتی داره؟ ( مهم از این نظر که اگر چنین هستی، در زندگی با این فرد مشکل دار خواهی شد)

ی) خانواده فرد

سئوالات دقیق از خصیصه های مختلف خانواده و تعلقات آنها ، تحصیلات، فرهنگ، شغل ، و فرزندان دیگر خانواده که ازدواج کرده اند و نحوه ارتباط عروسها و دامادههای آنها با خانواده و ...، هم به شناسایی شما نسبت به این خانواده بیشتر کمک می کند.
    ک) بیماریهای جسمی، معلولیت ها و .... در فرد و خانواده اشان
    این مورد باید مستقیم سئوال شود. خیلی ها در جلسات شناسایی دروغ نمی گویند، اما خود را ملزم نمی بینند که همه چیز را بگویند. مثلا اگر بپرسی شمابیماری مزمن یا حادی داشته ای؟ جواب صحیح می دهند، اما اگر نپرسی ضرورتی برای توضیح این موارد در خود نمی بینند.
    ( البته اگر سلامتی جسمی همسر آینده اتان در تصمیم گیری شما تاثیر دارد)

ل) برنامه تفریحات، سرگرمی و برنامه ها برای ارتباطات درون خانواده

شما باید متوجه بشوید همسر آینده شما، خانواده را فدای کار می کند، یا کار را فدای تفریحات و خوشگذارنی می کند یا ....
    سئوال در مورد تفریحات قبلی او نیز به شما نموداری از روش او را ارائه می دهد.

م ) و سئوالات زیادی در مورد هر یک از معیارهای ازدواج که به صورت عینی و دقیق و انعطاف پذیر و شفاف طرح شود را می توان مطرح کرد
    .
    هماطور که قبلا گفته بودم، باید مفاهیم تئوری و زیر بنایی معیارهای ازدواج را خوب بشناسید تا خوب بتوانید بر اساس آن نسبت به فرد مقابل خود شناسایی حاصل کنید، باز توصیه می کنم که مقالات بخش ازدواج سایت همدردی را به دقت مطالعه فرمائید، مخصوصا مقاله « اگر چنین هستید، صبر کنید ازدواج نکنید» این بار این مقاله را از دیدگاه دیگری بخوانید.
    از این دیدگاه بخوانید که بر اساس بندهای آن سئوالات عینی در بیاورید و متوجه شوید ، آیا همسر شما زمان ازدواجش فرا رسیده است، یا فردی هست از نظر احساس و فکری کودک و از نظر سنی بالغ)

در خاتمه توصیه دیگری هم دارم.
    از آنجا که خیلی مسائل شناسایی در ازدواج مهم هستند، اگر بتوانید به همراه هم به مشاور خانواده مراجعه کنید، و نظر او را نیز بگیرید، کمک زیادی در تصمیم گیری به شما می شود.

منبع: سایت همدردی

عجله نکن در مورد ایشون
    دوتعریف جدید و جالب ﮐﻪ خوب است به عمقش فکر کنیم:
    ﻋﺼﺒﺎﻧﯿﺖ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺗﻨﺒﯿﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﮐﯿﻨﻪ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺯﻫﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺸﺘﻦ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
    ﻫﯿﭻ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﻧﻤﯽ ﺭﺳﺪ،
    ﻣﮕﺮ ﺁﻧﮑﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﺯﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ:
    ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭ خویش
    ﻭ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ
    ﺍﺯ خویشتن ﺧﻮﯾش ،ﺗﺎ ﺣﻘﯿﻘﺖ ﺩﺭﻭﻧﺶ ،
    در زﺍﯾﺶ ﺩﻭﻡ، ﻫﻮﯾﺪﺍ ﺷﻮﺩ
    ﻭ ﺣﯿﺎﺕ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺍﻭ ﺁﻏﺎﺯ ﮔﺮﺩﺩ !

17. 4 کاربر از پست مفید khaleghezey تشکرکرده اند .

abi.bikaran (چهارشنبه 05 آذر 93), ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), szd (جمعه 07 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 07 فروردین 97 [ 15:34]
    سطح
    60
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 94
    دستاوردها:
    Tagger Second Class5000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    0

تشکرشده 832 در 244 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط fereshteyeeshg نمایش پست ها
    سلام حالتون خوبه؟
    .تا حالا خیلی خواستگار داشتم ولی از هیچ کدوم تا به این حد خوشم نیومده بود این اقا چه از لحاظ ظاهر وچه از لحاظ رفتار وخصوصیات شخصیتی خیلی منو جذب خودشون کردن.
    ا

به نظرتون دلیل رفتار پسر چیه؟ایا اینا به معنی اینه که از من خوشش اومده وخواستار ادامه هست یا نه این کارها می تونه بدون منظور باشه؟

ای خداااااا..چرا اینقد خودتونو درگیر این فکرا می کنی دختر خوب؟؟

حالا یا خوشش اومده یا نیومده( ولی وقتی شماره گرفته و ادد کرده حتما تا اینجا نظرش مثبت بوده) ولی تو رو خدا اینقد خودتونو به این زودی درگیر این حرفا نکنین الان جلسه اول بوده می دونی اگه مثلا بعد چند وقت نظرش برگرده چقد سختت میشه؟؟

19. 4 کاربر از پست مفید SOGAND. تشکرکرده اند .

abi.bikaran (چهارشنبه 05 آذر 93), ali -guilan (چهارشنبه 05 آذر 93), khaleghezey (چهارشنبه 05 آذر 93), شیدا. (چهارشنبه 05 آذر 93)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)