به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    جمعه 11 تیر 95 [ 17:12]
    سطح
    39
    Level completed: 94%, Points required for next Level: 10
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    221

تشکرشده 334 در 103 پست

Array

خوبه که خانواده پسر بعد از جلسه خواستگاری برای اعلام جواب منفی با خانواده دختر تماس بگیرند یا خیر؟

سلام
    یه سوالی از دوستان دارم. از عنوان تایپیک که کامل مشخصه ولی یه توضیحی میدم.

ما هرجایی که میریم خواستگاری وقتی با مشورت خانواده به این جمعبندی میرسیم که برای ادامه جواب منفی باشه ( که متاسفانه زیاد این حالت پیش میاد ) مامان زحمت میکشن و تماس میگیرند و به خانواده دختر خانوم اطلاع میدن. قصد هم اینه که اگر دخترخانوم گزینه دیگه ای داشت راحت بهش فکر کنه و تصمیم بگیره.
    ولی اخیرا با یکی از دختر خانوما بحث به اعلام جواب منفی به خانواده دختر کشیده شد که خیلی مخالف بودن و یه این کار رو به نوعی توهین تلقی میکردند. خودم به فکر افتادم شاید واقعا کار نادرستی باشه و اون خانوم ناراحت بشه.
    دوستان نظر بدن ممنون میشم.

2. 2 کاربر از پست مفید mobin31080 تشکرکرده اند .

فرشته اردیبهشت (دوشنبه 17 شهریور 93), محمد 93 (دوشنبه 17 شهریور 93)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 10 اردیبهشت 98 [ 12:47]
    سطح
    95
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 473
    Overall activity: 30.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassOverdriveSocial10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    5,037

تشکرشده 6,499 در 1,515 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام آقای مبین.
    چقدر خوب که حواستون به این مسائل هم هست و اخلاقیات را رعایت می کنید.

بله به نظر من خوبه...
    چون واقعا ممکنه برای یک دختر چند تا گزینه باشه و بعد معطل جواب شما بمانند.بعد ندونند که قرار خواستگار بعدی را چه جور بذارن.
    اما مثلا این طور نباشه که تا رفتین خونه زنگ بزنید و بگید.
    یه خواستگارم این کار را انجام داد،حالا منم جوابم هنوز معلوم نبود که. ولی همون روز که رفتند خونه بلافاصله زنگ زدند!
    به من برخورد.
    ولی مثلا با فاصله یک روز یا فردا شبش خوبه. و مثلا بگید از آشنایی با خانواده خوبی مثل شما خوشحال شدیم اما گویا قسمت نیست با شما وصلت کنیم(یا انگار این دو تا جوان به توافقات کلی نرسیدن). امیدواریم دختر خانومتون همسری شایسته و به خوبی خودشون نصیبشون بشه...
    و این هم بگم کلا ممکنه خود دختر هم جوابش منفی باشه. یه جوری جواب ندین که انگار دارید شما جواب منفی می دین یا شمایید که نمی پسندین.

موفق و خوشبخت باشید
    اگر روزی ،محبت کردی بی منت، لذت بردی بی گناه ، بخشیدی بی شرط
    بدان آن روز را واقعا زندگی کرده ای

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

حسرت کرب و بلا در دل من پنهانیست؛
    من ندانم که چه اندازه ز عمرم باقیست؛

کربلا گر نشدم دعوت، از این بار گناه،
    ضامن من بشود ضامن آهو کافیست؟

با توکل بر خدای متعال:محکم، با امید و با انگیزه

4. 7 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

mobin31080 (دوشنبه 17 شهریور 93), mohammad6599 (سه شنبه 18 شهریور 93), saraamini (سه شنبه 18 شهریور 93), فدایی یار (جمعه 23 مرداد 94), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 17 شهریور 93), نیکیا (سه شنبه 18 شهریور 93), صبا_2009 (دوشنبه 17 شهریور 93)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 19 مهر 02 [ 20:03]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 37.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassSocialOverdriveVeteran25000 Experience Points
    تشکرها
    6,236

تشکرشده 6,881 در 1,486 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام اقا مبین

بله این مساله ای که خیلی خیلی کم بهش توجه میشه
    بعضی دختر ها خیلی حساسن رو جواب رد خاستگار و حتی گاهی برا زنگ زدن خاستگار روز ها منتظر میمونن
    که اگه موردی فرداش زنگ بزنه و با احترام بگه که ما مشورت کردیم و حالا بهر دلیلی مناسب هم نیستیم دیگه منتظر تماس نمیمونن و شرط ادب ادا میشه .
    مسلما دختری که حساسه در این مورد هم کمی ازرده میشه ولی کار شما کاملا اخلاقی و نشان احترام شماست .
    صبا به لطف بگو آن غزال رعنا را که سر به کوه و بیابان تو داده ای ما را

6. 6 کاربر از پست مفید فرشته اردیبهشت تشکرکرده اند .

mobin31080 (دوشنبه 17 شهریور 93), mohammad6599 (سه شنبه 18 شهریور 93), saraamini (سه شنبه 18 شهریور 93), فدایی یار (جمعه 23 مرداد 94), نیکیا (سه شنبه 18 شهریور 93), صبا_2009 (دوشنبه 17 شهریور 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    جمعه 30 مرداد 94 [ 21:50]
    سطح
    49
    Level completed: 58%, Points required for next Level: 84
    Overall activity: 21.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points
    تشکرها
    317

تشکرشده 1,458 در 274 پست

حالت من
    Shad
    Array
    سلام

نکته ظریفی بود ، من فکر میکردم چون یک پسر میتونه جاهای مختلفی بره ، پس اگر رفت خواستگاری و به هر دلیل نپسندید ، بعد یک دو روز که اطلاع ندی و جواب منفی رو ندی اونها خودشون متوجه میشن و نیاز به اطلاع دادن نیست. چون خود دختر هم خواستگارهای دیگه ای داره و این موضوع براش طبیعی هست.

فقط میشه گفت همدردی مچکریم

أَلَيْسَ اللَّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ
    آیا خدا برای بنده اش کافی نیست؟

( زمر / 36 )

8. کاربر روبرو از پست مفید محمد 93 تشکرکرده است .

mobin31080 (دوشنبه 17 شهریور 93)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 10 اردیبهشت 98 [ 12:47]
    سطح
    95
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 473
    Overall activity: 30.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassOverdriveSocial10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    5,037

تشکرشده 6,499 در 1,515 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد 93 نمایش پست ها
    سلام

نکته ظریفی بود ، من فکر میکردم چون یک پسر میتونه جاهای مختلفی بره ، پس اگر رفت خواستگاری و به هر دلیل نپسندید ، بعد یک دو روز که اطلاع ندی و جواب منفی رو ندی اونها خودشون متوجه میشن و نیاز به اطلاع دادن نیست. چون خود دختر هم خواستگارهای دیگه ای داره و این موضوع براش طبیعی هست.

فقط میشه گفت همدردی مچکریم
    سلام آقای محمد93
    من یه نکته دیگه هم بگم.
    گاهی میشه برای بعضی دخترها هم زمان دو تا خواستگار زنگ می زنه. یا وسط جریان یکی از خواستگاری هایش (مثلا جلسه چندم ) خواستگار بعدی زنگ می زنه.
    بعد این دختر تکلیفش را نمی دونه چی کار کنه. قرار بذاره یا نه. نفر قبلی زنگ نمی زنه. بعد دختر فکر می کنه جوابشون منفیه. بعد نفر بعدی را قرار می ذارن.
    بعد نفر قبلی دوباره زنگ می زنه!
    کلا همه چی قاطی پاتی میشه و دیگه چون قرارها گذاشته شده مجبور به پذیرش هر دو می شن. دختر هم ممکنه صبرش لبریز بشه.
    بعد حالا این هیچی.
    بعضی دخترها معطل می مونند که خواستگار زنگ بزنه بگه چی شد(البته من توصیه می کنم معطل نمونند و بی خیال باشن). بعد خواستگاره زنگ می زنه سوتی می دن متوجه می شن که آقای خواستگار یه جا دیگه هم رفتن خواستگاری. بعد اشتباهی دوباره شماره اون دختر را گرفته!

به نظر من درست نیست چه دختر و چه پسر وقتی خواستگار دارن یا خواستگاری می رن همزمان دو مورد را بررسی کنند.
    به خصوص در مورد پسر درست نیست چون اختیار رفتن به خواستگاری دست خودش هست و بعد اگر این دختر خانم نخواست می تونه اقدام کنه.
    اما در مورد دختر میشه اغماض کرد. چون پسر که زنگ نمی زنه! یا دو سه روز بعد می گن جوابشون چی بوده. بعد خب دختر خیلی براش ریسکه خواستگار جدید را نپذیره!من می گم در مورد دختر اشکالی نداره که تو جلسات اولیه دو تا خواستگار را بپذیره. به دلیل همین که آقا پسر معلوم نیست.
    خدایی دخترا خیلی مستهلک می شن. ای کاش آقایون خواستگار اینو بدونند برنامه ریزی دختر مردم را خراب نکنند.
    همین هم که دختر بدونه این ها چه جواب منفی و چه مثبت حتما زنگ می زنند گاهی خیلی برای برنامه ریزی یه دختر مهم میشه.

اگر روزی ،محبت کردی بی منت، لذت بردی بی گناه ، بخشیدی بی شرط
    بدان آن روز را واقعا زندگی کرده ای

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

حسرت کرب و بلا در دل من پنهانیست؛
    من ندانم که چه اندازه ز عمرم باقیست؛

کربلا گر نشدم دعوت، از این بار گناه،
    ضامن من بشود ضامن آهو کافیست؟

با توکل بر خدای متعال:محکم، با امید و با انگیزه

10. 2 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

فدایی یار (جمعه 23 مرداد 94), فرشته اردیبهشت (دوشنبه 17 شهریور 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    جمعه 30 مرداد 94 [ 21:50]
    سطح
    49
    Level completed: 58%, Points required for next Level: 84
    Overall activity: 21.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points
    تشکرها
    317

تشکرشده 1,458 در 274 پست

حالت من
    Shad
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط مصباح الهدی نمایش پست ها
    سلام آقای محمد93
    من یه نکته دیگه هم بگم.
    گاهی میشه برای بعضی دخترها هم زمان دو تا خواستگار زنگ می زنه. یا وسط جریان یکی از خواستگاری هایش (مثلا جلسه چندم ) خواستگار بعدی زنگ می زنه.

بعد این دختر تکلیفش را نمی دونه چی کار کنه. قرار بذاره یا نه. نفر قبلی زنگ نمی زنه. بعد دختر فکر می کنه جوابشون منفیه. بعد نفر بعدی را قرار می ذارن.
    بعد نفر قبلی دوباره زنگ می زنه!

کلا همه چی قاطی پاتی میشه و دیگه چون قرارها گذاشته شده مجبور به پذیرش هر دو می شن. دختر هم ممکنه صبرش لبریز بشه.
    بعد حالا این هیچی.

بعضی دخترها معطل می مونند که خواستگار زنگ بزنه بگه چی شد(البته من توصیه می کنم معطل نمونند و بی خیال باشن). بعد خواستگاره زنگ می زنه سوتی می دن متوجه می شن که آقای خواستگار یه جا دیگه هم رفتن خواستگاری. بعد اشتباهی دوباره شماره اون دختر را گرفته!

به نظر من درست نیست چه دختر و چه پسر وقتی خواستگار دارن یا خواستگاری می رن همزمان دو مورد را بررسی کنند.

به خصوص در مورد پسر درست نیست چون اختیار رفتن به خواستگاری دست خودش هست و بعد اگر این دختر خانم نخواست می تونه اقدام کنه.
    اما در مورد دختر میشه اغماض کرد. چون پسر که زنگ نمی زنه! یا دو سه روز بعد می گن جوابشون چی بوده. بعد خب دختر خیلی براش ریسکه خواستگار جدید را نپذیره!من می گم در مورد دختر اشکالی نداره که تو جلسات اولیه دو تا خواستگار را بپذیره. به دلیل همین که آقا پسر معلوم نیست.

خدایی دخترا خیلی مستهلک می شن. ای کاش آقایون خواستگار اینو بدونند برنامه ریزی دختر مردم را خراب نکنند.

همین هم که دختر بدونه این ها چه جواب منفی و چه مثبت حتما زنگ می زنند گاهی خیلی برای برنامه ریزی یه دختر مهم میشه.

یک دو سه ازمایش میکنم...
    یک دو سه ازمایش میکنم...
    خوب فکر کنم هنوز میتونم یک پست دیگه امشب بزنم

ممنونم خانم مصباح الهدی از توضیحات کاملتون...

ولی یک نکته ای رو من از منظر خودم بگم... اینکه من عقیده داشتم و شاید هنوز هم داشته باشم که ما اگه به طرف خبر منفی بودن رو ندیم بهتره و کلا هیچ اطلاعی ندیم بهتره به این دلیله که ، من یک شخصیت حساس در مورد دیگران دارم ، یعنی فکر میکنم ، مثلا اگر رفتیم خواستگاری دختر خانمی و بعد به هر دلیل پسند نشد ، و جواب منفی بود ، با خودم میگم بزار طرف با خودش اینطور فکر کنه مثلا حتما من (یعنی دختر خانم) چون مدرک تحصیلیم از طرف بالاتر بوده دیگه نیومدن ، یا مثلا چون ما (یعنی خانواده دختر خانم) در فلان مسائل نسبت به اونها برتری داشتیم دیگه نیومدن و... یعنی کلا همیشه فکر میکنم اگر خبر ندم ، این احتمال قوی هست که دختر خانم فکر کنه بخاطر برگهای برنده ای که نسبت به من داشته دیگه خبری از ما نشده ، در صورتیکه از اونطرف اگه بخوایم بهشون بگیم همه چیز منتفی هست ، احساس میکنم برای اون دخترخانم سخت باشه و یک حالت سرخوردگی داشته باشه که جواب منفی بشنوه ... یعنی بین اینکه به یک دختر خانم جواب منفی بدم یا اینکه نهایتا یک هفته تا ده روز چشم انتظار باشه ، گزینه دوم رو انتخاب میکنم . احساس میکنم اینطوری اسیب کمتری به طرف وارد میشه.

در مورد استهلاک روحی هم دختر و پسر نداره ، کلا پروسه انرژی گیریه ،خود من به نقطه ای رسیدم که بعضی جاها که میرم بعدش میگم خدایا دیگه خسته شدم ، اگه این مورد خوبه یک نشونه ای ، صاعقه ای چیزی بفرست که من بفهمم ، ولی هنوز که خبری از صاعقه نشده

أَلَيْسَ اللَّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ
    آیا خدا برای بنده اش کافی نیست؟

( زمر / 36 )

12. 2 کاربر از پست مفید محمد 93 تشکرکرده اند .

فرشته اردیبهشت (سه شنبه 18 شهریور 93), مصباح الهدی (سه شنبه 18 شهریور 93)

عضو عادی

آخرین بازدید
    پنجشنبه 15 مرداد 94 [ 18:26]
    سطح
    30
    Level completed: 86%, Points required for next Level: 22
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    395

تشکرشده 383 در 145 پست

Array
    بله قطعا خوبه
    ضرب المثلی هست که میگه خبر بد بهتر از بی خبریه
    حتی اگه جواب منفی باشه لااقل تکلیف دختر خانوم با خودش معلوم میشه و گوشش به صدای تلفن نیست
    به من باشه که میگم اگه امکانش باشه دلیلش هم در لفافه گفته بشه بد نیست
    البته نه اینکه بگی مثلا از قیافه ش خوشم نیومد اما مثلا اگر حس کردی توقعات دختره بالاست بگید حس کردیم پسر ما نمیتونه دختر شمارو خوشبخت کنه لااقل دختر بیچاره تو کما نمونه و بدونه چرا داره جواب منفی می شنوه اگه قابل اصلاحه اصلاح کنه که مورد بعدی رو به این خاطر از دست نده اگرم نیست دیگه لااقل یه علامت سوال بزرگ تا مدتها تو ذهنش نمی مونه که چرا و چی شد
    برای پسرا هم همینطوره یعنی تا حدودی حق دارن بدونن چرا جواب رد می شنون
    اصلا اینها باید به صورت قوانین نانوشته دربیاد به نظر من و کسی از اونها تخطی نکنه آقا خواستگار رفت ظرف حداکثر دو تا سه روز زنگ بزنه و نظر مثبت یا منفی شو اعلام کنه و دختر مردمو اصطلاحا مچل خودش نکنه
    البته برای این موردی که خودشون صراحتا اعلام کردن این رو نمی پسندن یه تبصره می زنیم دیگه رسما گفتن دیگه ولی من فکر می کنم اکثریت دوست دارن هر چه زودتر از نظر جناب خواستگار مطلع بشن اگر چه گفتن جواب نه برای مادر بیچاره آقای خواستگار کار سختیه مخصوصا اگه بخواد دلیلشو بگه جسارت و شجاعت زیادی می خواد ولی اگه به این فک کنن که خداپسندانه تره و نهایتا برای دختر خانوم هم بهتره این کارو به هر سختی انجام میدن
    یه نصیحت هم به شما انقدر مادرتون رو تو این شرایط سخت قرار ندین خو بنده خدا حتما سختشه

14. کاربر روبرو از پست مفید saraamini تشکرکرده است .

فرشته اردیبهشت (سه شنبه 18 شهریور 93)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)