به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 13 مهر 89 [ 16:10]
    سطح
    74
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 216
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    954

تشکرشده 992 در 530 پست

Array

با احساس خستگى اولين روز هفته چگونه مبارزه كنيم؟

تعطيلات آخر هفته براى خانمهاى شاغل بهترين موقعيت براى انجام كارهاى معوقه، نظافت و استراحت است. با اين وصف بسيارى از خانمها بعد از تعطيلات آخر هفته حوصله رفتن به سركار را ندارند. به عبارتى براى آنها سختترين كار صبحهاى شنبه بموقع سركار رفتن است. اين خستگى و كسالت اغلب اوقات از بعدازظهر روز جمعه آغاز مى شود. تصور اين كه فردا بايد سركار حاضر باشند و با مقدار زيادى كار مواجه شوند، آنان را خسته و عصبانى مى كند. بايد اذعان داشت اين نوع تفكر نه تنها صحيح نيست بلكه خستگى، دلمردگى و كسالت فردى را نيز به همراه دارد. به گفته پزشكان اين حالت براى قلب انسان ضرر دارد و با كمى توجه به پژوهشهاى انجام شده، در مى يابيد بسيارى از سكته هاى قلبى در اولين روز كار رخ مى دهد.

«زمانى كه شروع به كار كردم، تازه ليسانس گرفته بودم و هيچ سابقه كارى نداشتم. با اينكه در دوران تحصيل فردى متكى به نفس بودم، تفاوت محيط كار و محيط آموزشى سبب شد اعتماد به نفس خود را از دست بدهم. فكر مى كردم ديگران، بويژه كارمندان قديمى با ديد انتقادى به من مى نگرند. كوچكترين اشتباه سبب دلسردى و نوميدى من مى شد، بطورى كه از ابتداى روز مدام به ساعت نگاه مى كردم و آرزو داشتم زمان ترك اداره، زودتر فرا برسد.

آخر هفته به خود مى گفتم: اين آخرين روز كارى من بود. از هفته ديگر سركار نمى روم. پس از چندى با دقت در رفتار و منش ساير كاركنان دريافتم اين حالت در اغلب كاركنان قديمى هم وجود دارد. پس از چندى با كسب مهارتهاى عملى كار، توانستم اعتماد به نفس خود را ديگر بار به دست آورم.»

بى حوصلگى روز اول هفته اغلب سبب كسالت و عصبانيت مى شود و طبيعى است در چنين حالتى توان كارى شما كاهش يابد و افكار منفى به ذهنتان خطور كند. در اين مواقع احساس مى كنيد ديگران با ديد انتقادى به شما مى نگرند. در واقع اين تصور اشتباه شما است كه سبب برداشت غلط از افكارديگران مى شود . سعى كنيد واقع بين باشيد و افكار منفى به خود راه ندهيد. با رعايت چند نكته ظاهراً بى اهميت مى توانيد براحساس خستگى و بى حوصلگى اولين روز كارى غلبه كنيد و هفته خوب، آرام و توأم با نشاطى را در پيش داشته باشيد.

۱. سعى كنيد در آخرين روز هفته تا آنجا كه امكان دارد كارها را انجام دهيد تا در اولين روز كارى با حجم زيادى از كار مواجه نشويد.

۲ - هرگز كار اداره را، بويژه در تعطيلات آخر هفته، در خانه انجام ندهيد. سعى كنيد از تعطيلات آخر هفته براى انجام كارهاى مورد علاقه و استراحت استفاده كنيد.

۳ - ساعت بيولوژيكى بدن شما برنامه خواب معينى دارد. سعى كنيد روز تعطيل زياد نخوابيد زيرا امكان دارد در طول روز احساس كسالت كنيد كه در اين صورت، روز بعد، رفتن به سركار براى شما سختتر خواهد بود.

۴ - بعدازظهر جمعه شام سبكى بخوريد و زود بخوابيد تا صبح شنبه از بى خوابى و يا بدخوابى دچار كسالت نشويد.

۵ - صبحانه صبح شنبه را فراموش نكنيد. خوردن صبحانه اى مناسب سبب مى شود قند خون شما پايين نيايد و احساس خستگى نكنيد.

۶ - سعى كنيد تشويش خود را كمتر كنيد. به خود بگوييد امروز يك روز خوب براى انجام كارهاى مفيد و حل مشكلات است. تصور كنيد مشكلات را بزودى و بخوبى حل خواهيد كرد. به خاطر داشته باشيد بهترين ساعات شبانه روز شما در محيط كار و در كنار همكارانتان مى گذرد. پس تلاش كنيد محيطى صميمى، دوستانه، فعال و عارى از تنش به وجود آوريد تا سراسر روز در محيط اداره دچار خستگى و بى حوصلگى نشويد و اين حالت را به خانه نيز منتقل نكنيد.

به ياد داشته باشيد مثبت انديشى، آسان گرفتن مشكلات سبب تقويت روحيه شما مى شود و در سراسر روز شما را سرحال و پرحوصله و شاداب نگه مى دارد.

2. 2 کاربر از پست مفید دانه تشکرکرده اند .

دانه (پنجشنبه 25 فروردین 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 21 آبان 91 [ 17:29]
    سطح
    81
    Level completed: 31%, Points required for next Level: 347
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    484

تشکرشده 498 در 242 پست

Array

RE: با احساس خستگى اولين روز هفته چگونه مبارزه كنيم؟

ممنون دانه جان
    واقعا" همینطوره که میگی
    درد من حصار برکه نیست درد من زیستن با ماهیانی است که فکر دریا به ذهنشان خطور

نکرده است\"

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 26 شهریور 87 [ 08:36]
    سطح
    40
    Level completed: 92%, Points required for next Level: 16
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    122

تشکرشده 126 در 74 پست

Array

RE: با احساس خستگى اولين روز هفته چگونه مبارزه كنيم؟

بسيار مفيد بود.....بسيار......سپاس

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)