به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    جمعه 08 اردیبهشت 96 [ 22:49]
    سطح
    38
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 71
    Overall activity: 42.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    193

تشکرشده 95 در 52 پست

Array

چند سوال در مورد خواستگاری

سلام
    1-من چند روز پیش دوره ی ازدواج آقای فرهنگ رو کامل گوش کردم.میخواستم نظر شما رو هم در خصوص مسائلی که ایشون مطرح میکنه توی اون دوره جویا بشم.چون به نظرم روشش واسه ازدواج خیلی سخت گیرانه هست توی بحث معیارها و خواستگاری. واقعا سخت گیرانه است و تقریبا هیچ خانواده ای به این شکل عمل نمیکنه چون همینجوریش کیس کمه وای بحاله اینکه اینهمه محدودیت بذاری.
    2-آقای فرهنگ توی یکی از صحبتهاشون توی این دوره میگه که خانواده ی دختر به هیچ عنوان نباید جلسه ای با حضور مادر و دختر پسر، برای دیدن دختر بدون حجاب به خونشون راه بدن چون توهین به دختر محسوب میشه و اگر خانواده ی پسری همچین پیشنهادی رو داد شایستگی شما رو نداره.
    3-صحبت دوطرفه بین دختر و پسر به نظرتون توی جلسه اول خواستگاری نیاز هست یا از جلسه دوم به بعد؟آیا بعد از اتمام جلسه اول شماره موبایل دختر رو میشه گرفت تا تلفنی هم صحبت کرد یا اینکار درست نیست؟

2. کاربر روبرو از پست مفید myl تشکرکرده است .

parinazbanoo (شنبه 27 دی 93)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 28 تیر 00 [ 10:36]
    سطح
    67
    Level completed: 64%, Points required for next Level: 147
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    388

تشکرشده 576 در 165 پست

Array
    سلام دوست من
    در مورد موضوع اول که مطرح کردید من اوایل از این رویه بسیار بسیار بدم میومد.و اصلا راه نمی دادیم که بیان.بعضی ها خوب متقاعد می شدن و بعضی ها هم پشیمون.اما احساس می کردم که توی برخورد اول حتی با وجود متقاعد شدن جبهه گیری منفی نسبت بهمون نشون می دادن و این خیلی خوشایند نبود.در حال حاضر یکم با این قضیه کنار اومدم.اما به هر حال از جانب خودم بهشون نمره ی منفی میدم ولی بقیه ی معیار ها هم می سنجم
    مورد دوم هم جلسه ی اول رو معمولا به عنوان فرصت آشنایی قلمداد می کنم.اما اگه پیشنهاد صحبت بدن صحبت می کنم.اما اگه که شماره موبایل هم بخوان میگم اجازه بدید که کمی فکر کنم و مشورت با خونواده م .شرایط مساعد باشه در خدمتتون هستم

4. 2 کاربر از پست مفید hanie_66 تشکرکرده اند .

myl (چهارشنبه 13 فروردین 93), parinazbanoo (شنبه 27 دی 93)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 10 اردیبهشت 98 [ 12:47]
    سطح
    95
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 473
    Overall activity: 30.0%
    دستاوردها:
    Tagger First ClassOverdriveSocial10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    5,037

تشکرشده 6,499 در 1,515 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام جناب myl
    حقیقتش من سخنرانی دکتر فرهنگ را گوش نکردم.
    اما در مورد اون جلسه زنانه که می گن برای دختر بی احترامی محسوب میشه من چند تا نکته دارم:
    1)اتفاقا من خودم به عنوان یک دختر این جلسه برام مهمه.چون مادر و خواهر اون آقا ممکنه مادرشوهر و خواهر شوهر من شوند. برام خیلی مهمه که ببینم شخصیتشون چه جوریه!
    خانم ها وقتی تو مجلس زنونه هستند خودشون را بهتر نشون می دن.وقتی که مرد باشه هم یک جور ولی خب رسمی ترن.
    رفتار مادر و دختر با هم ؛نحوه صحبتشون با من؛خداحافظیشون؛چه جوری یاد کردن و تعریف کردن از پسرشون و... خیلی نکات به آدم نشون می ده.
    کلا بعضی وقت ها آدم مثلا احتمال می ده که پسرش بچه ننه است یا خیلی تحت تاثیر مادرش هست یا مادرش خیلی آدم سخت گیری است.
    یا مادرش متواضعه یا خیلی نکات دیگه...
    مثلا خواهرش چه پوششی داره یا کلا خیلی وضعیت فرهنگی خانواده مشخص میشه.
    من خودم خیلی موارد را از روی این جلسه به خواستگاری نکشوندم.چون واقعا موردهایی متوجه می شدم که به من نمی خورد. مادرشوهر و خواهر شوهر خوب تو ایران نصف خوشبختی زن و شوهر را تامین می کنه!!!
    از طرفی برای مادر پسر هم خوبه که کمی بیشتر با مادر دختر صمیمی بشه ببینه چه جوریه.چون بالاخره دخترا بیشتر به مادرشون می رن.

2)برای خانواده های مذهبی با دختران محجبه خیلی سخته که از نظر ظاهر مورد بررسی آقا قرار بگیرن.
    من تا دلتون بخواد تجربه های این چنینی دیدم.مادر و خواهر آقا پسر را به تنهایی راه نداده بودند.آنها هم بعدا روشون نشده بود که بگن ما می خواهیم دخترخانم را بی حجاب ببینیم.همه چیز خوب و... تموم شد و عقد کردند.بعد پسره پشیمون شد.می دونید چرا؟ چون دختر خانم چاقی گلابی شکل داشت.و از زیر چادر خیلی معلوم نبوده و الان پسره از این حالت خیلی بدش میاد.کلا یک سری اخلاق های خاصی هم این دختره داره.مثل پرروی و ... که تو مجلسی که مرد هست اینا زیاد معلوم نمیشه.چون بالاخره تو اون مجلس که درست نیست دختر زیاد صحبت کنه.
    کلا الان بهش می گن مگه تو ندیدی؟ میگه من دیدم ولی از زیر چادر معلوم نبود که.هرچند که این قدر مهریه اش هم زیاد بود که مجبور شد عروسی بگیره.الان هم دختر خانم هم اصلا اهل رژیم و... نیست.
    ما خودمون برای داداشم خواستگاری می رفتیم.مثلا یک بار دیدیم دخترخانم با روسری اومد.بعدا فهمیدیم کچلی داشته.اگه تنها نمی رفتیم معلوم نبود بعد چند جلسه بفهمیم.
    یا یک بار رفتیم من دیدم لباس های چروک پوشیده.خب این خیلی مهمه که یک دختر سلیقه داشته باشه و منظم باشه.مخصوصا برای داداشم که خیلی مهم بود.آدم اگه تو مراسم خواستگاری سلیقه نداشت دیگه مطمئنا بعدش که اصلا سلیقه نداره
    من به چشم دیدم که مردایی که با خانمی ازدواج کردند و از نداشتن سلیقه و نظم خانمشون و نحوه زیبایی لباسشون شاکی بودن! تو این تالار هم نمونه اش خیلی هست.
    لباس مادر و خواهر داماد هم تا حدی مهمه.مثلا چقدر پوشیده است.چقدر فشن است.اینا می تونه به درک فضای خونشون کمک کنه.
    ما خودمون اگه ببینیم مادر پسر خجالت می کشه مطرح کنه خودمون بهش پیشنهاد می دیم.مثلا تو لفافه می گیم اگه احیانا یه وقت رسم دارید دختر را بی حجاب ببینید ما مشکلی نداریم حاج خانم ها!
    کلا این برای من خیلی بهتره تا بعد از عقد متوجه بشم که همسرم یه جور دیگه می خواسته.اون موقع خیلی بیشتر لطمه می خورم.

بعدا برای سوالات دیگتون میام نکته هایی می گم.

اگر روزی ،محبت کردی بی منت، لذت بردی بی گناه ، بخشیدی بی شرط
    بدان آن روز را واقعا زندگی کرده ای

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

حسرت کرب و بلا در دل من پنهانیست؛
    من ندانم که چه اندازه ز عمرم باقیست؛

کربلا گر نشدم دعوت، از این بار گناه،
    ضامن من بشود ضامن آهو کافیست؟

با توکل بر خدای متعال:محکم، با امید و با انگیزه

6. 5 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

mis-marjan (چهارشنبه 13 فروردین 93), myl (چهارشنبه 13 فروردین 93), اقای نجار (دوشنبه 24 فروردین 94), شیدا. (چهارشنبه 13 فروردین 93), شمیم الزهرا (چهارشنبه 13 فروردین 93)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 10 آذر 93 [ 01:28]
    سطح
    8
    Level completed: 70%, Points required for next Level: 15
    دستاوردها:
    3 months registered250 Experience Points
    تشکرها
    18

تشکرشده 72 در 24 پست

Array
    سلام

به نظرم دیده شدن دختر توسط مادر و خواهر پسر در ابتدای امر جلوی مشکلات بعدی رو میگیره. مخصوصا برای خانواده های مذهبی که پسر شاید تا عقدشم نتونه درست دختر رو ببینه. حالا فقط ظاهر نیست بلکه رفتار و صحبتم هست برای اینکه در جلسات بعدی دختر با مادر و یا خواهر کمتر صحبت و معاشرت میکنه و در حد سلام و احوالپرسی هست و خانواده پسر نمیتونن خوب شناخت پیدا کنند.

در این زمینه هم نظر کارشناسها متفاوته به طوری که دکتر فرهنگ جلسه اول بدون پسر رو توهین میدونه در صورتی که حاج آقای دهنوی توصیه میکنه اول مادر و خواهر پسر دختر رو ببینن و یه جلسه زنونه وجود داشته باشه!

حالا یه چیز بیینابینی که به نظرم روش خوبی هست اینه که اول مادر و خواهر وارد بشن و در حدود نیم ساعت تا یک ساعت مجلس زنونه داشته باشن و بعدش در صورتی که نتیجه این جلسه زنونه از دید طرفین مثبت بود پسر به جمع ملحق بشه.

8. 2 کاربر از پست مفید نیمه پنهان ماه تشکرکرده اند .

mis-marjan (چهارشنبه 13 فروردین 93), myl (چهارشنبه 13 فروردین 93)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    جمعه 08 اردیبهشت 96 [ 22:49]
    سطح
    38
    Level completed: 53%, Points required for next Level: 71
    Overall activity: 42.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    193

تشکرشده 95 در 52 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط مصباح الهدی نمایش پست ها
    سلام جناب myl
    حقیقتش من سخنرانی دکتر فرهنگ را گوش نکردم.
    اما در مورد اون جلسه زنانه که می گن برای دختر بی احترامی محسوب میشه من چند تا نکته دارم:
    1)اتفاقا من خودم به عنوان یک دختر این جلسه برام مهمه.چون مادر و خواهر اون آقا ممکنه مادرشوهر و خواهر شوهر من شوند. برام خیلی مهمه که ببینم شخصیتشون چه جوریه!
    خانم ها وقتی تو مجلس زنونه هستند خودشون را بهتر نشون می دن.وقتی که مرد باشه هم یک جور ولی خب رسمی ترن.
    رفتار مادر و دختر با هم ؛نحوه صحبتشون با من؛خداحافظیشون؛چه جوری یاد کردن و تعریف کردن از پسرشون و... خیلی نکات به آدم نشون می ده.
    کلا بعضی وقت ها آدم مثلا احتمال می ده که پسرش بچه ننه است یا خیلی تحت تاثیر مادرش هست یا مادرش خیلی آدم سخت گیری است.
    یا مادرش متواضعه یا خیلی نکات دیگه...
    مثلا خواهرش چه پوششی داره یا کلا خیلی وضعیت فرهنگی خانواده مشخص میشه.
    من خودم خیلی موارد را از روی این جلسه به خواستگاری نکشوندم.چون واقعا موردهایی متوجه می شدم که به من نمی خورد. مادرشوهر و خواهر شوهر خوب تو ایران نصف خوشبختی زن و شوهر را تامین می کنه!!!
    از طرفی برای مادر پسر هم خوبه که کمی بیشتر با مادر دختر صمیمی بشه ببینه چه جوریه.چون بالاخره دخترا بیشتر به مادرشون می رن.

2)برای خانواده های مذهبی با دختران محجبه خیلی سخته که از نظر ظاهر مورد بررسی آقا قرار بگیرن.
    من تا دلتون بخواد تجربه های این چنینی دیدم.مادر و خواهر آقا پسر را به تنهایی راه نداده بودند.آنها هم بعدا روشون نشده بود که بگن ما می خواهیم دخترخانم را بی حجاب ببینیم.همه چیز خوب و... تموم شد و عقد کردند.بعد پسره پشیمون شد.می دونید چرا؟ چون دختر خانم چاقی گلابی شکل داشت.و از زیر چادر خیلی معلوم نبوده و الان پسره از این حالت خیلی بدش میاد.کلا یک سری اخلاق های خاصی هم این دختره داره.مثل پرروی و ... که تو مجلسی که مرد هست اینا زیاد معلوم نمیشه.چون بالاخره تو اون مجلس که درست نیست دختر زیاد صحبت کنه.
    کلا الان بهش می گن مگه تو ندیدی؟ میگه من دیدم ولی از زیر چادر معلوم نبود که.هرچند که این قدر مهریه اش هم زیاد بود که مجبور شد عروسی بگیره.الان هم دختر خانم هم اصلا اهل رژیم و... نیست.
    ما خودمون برای داداشم خواستگاری می رفتیم.مثلا یک بار دیدیم دخترخانم با روسری اومد.بعدا فهمیدیم کچلی داشته.اگه تنها نمی رفتیم معلوم نبود بعد چند جلسه بفهمیم.
    یا یک بار رفتیم من دیدم لباس های چروک پوشیده.خب این خیلی مهمه که یک دختر سلیقه داشته باشه و منظم باشه.مخصوصا برای داداشم که خیلی مهم بود.آدم اگه تو مراسم خواستگاری سلیقه نداشت دیگه مطمئنا بعدش که اصلا سلیقه نداره
    من به چشم دیدم که مردایی که با خانمی ازدواج کردند و از نداشتن سلیقه و نظم خانمشون و نحوه زیبایی لباسشون شاکی بودن! تو این تالار هم نمونه اش خیلی هست.
    لباس مادر و خواهر داماد هم تا حدی مهمه.مثلا چقدر پوشیده است.چقدر فشن است.اینا می تونه به درک فضای خونشون کمک کنه.
    ما خودمون اگه ببینیم مادر پسر خجالت می کشه مطرح کنه خودمون بهش پیشنهاد می دیم.مثلا تو لفافه می گیم اگه احیانا یه وقت رسم دارید دختر را بی حجاب ببینید ما مشکلی نداریم حاج خانم ها!
    کلا این برای من خیلی بهتره تا بعد از عقد متوجه بشم که همسرم یه جور دیگه می خواسته.اون موقع خیلی بیشتر لطمه می خورم.

بعدا برای سوالات دیگتون میام نکته هایی می گم.

ممنون از پاسخ کاملتون.بله درستش هم همینه .البته واسه خانواده های مذهبی که دخترشون در جلسه رسمی خواستگاری با چادر ظاهر میشه و نمیشه هیکل و اندامش رو تشخیص داد جلسه خصوصی خیلی به قول شما کاربرد داره.

عضو پیشرو

آخرین بازدید
    چهارشنبه 07 خرداد 99 [ 14:53]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    OverdriveSocialTagger First ClassVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    14,753

تشکرشده 14,732 در 3,979 پست

حالت من
    Khonsard
    Array
    سلام

اول این که فکر می کنم مصباح الهدی باید یک کتابی بلاگی سایتی ... چیزی در مورد تجربیاتش برای خواستگاری بنویسه.
    خیلی جالب و روان می نویسه و همشون هم مثال عینی و تجربی دارند. من خیلی پستهای خواستگاریش را دوست دارم

در مورد سوال اول شما،
    دیدن دختر بدون حجاب و در شرایط بازتر و راحت تر خیلی خیلی واجبه. اگر دختر خانمها تاپیکهای پشیمانی بعد از عقد آقایون را در این تالار ببینند، مطمئنا متوجه اهمیت این جلسه می شن.

این جمله را که می گم از نظر دینی مطمئن نیستم و نمی خوام دینی به گردنم باشه ولی شنیدم که حتی خود پسر هم می تونه برای مطمئن شدن، قبل از عقد دختر را بدون حجاب ببینه تا مطمئن بشه.

البته سخت هست اگر همه چیز خوب پیش بره و در این مرحله پسر نظرش منفی باشه، ولی باز هم از یک عمر زندگی کردن کنار کسی که شما را از نظر ظاهر نمی پسنده، بهتر هست.
    اگر می خواهید برای صلح جهانی کاری انجام دهید به خانه خود بروید و به خانواده تان عشق بورزید .
    مادر ترزا
    ویرایش توسط شیدا. : چهارشنبه 13 فروردین 93 در ساعت 14:12

11. 4 کاربر از پست مفید شیدا. تشکرکرده اند .

mis-marjan (چهارشنبه 13 فروردین 93), myl (چهارشنبه 13 فروردین 93), فرهنگ 27 (پنجشنبه 14 فروردین 93), مصباح الهدی (چهارشنبه 13 فروردین 93)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    95
    دستاوردها:
    تشکرها
    5,037

حالت من
    Mehrabon
    Array
    ممنون شیدای عزیز از لطفی که نسبت به من داری منم خواندن پست های شما را خیلی دوست دارم.
    اما در مورد دیدن دختر بدون حجاب از نظر اسلام من قبلا تو اینترنت یک سرچی کردم از نظر مراجع نوشته بود در صورتی که کار به مرحله پایانی رسید و دیگه پسر احتمال اینکه از دختر جواب رد را نمی شنود و مانع ازدواجی هم نباشد می تواند او را بدون حجاب ببیند.
    ماکسیمم محدوده حجاب هم موها به طور کامل و دست ها تا آرنج و ساق پا بود.و کمی از قفسه سینه.
    بیشتر از این نمی شود.و همین هم باید بدون قصد لذت باشد و یک نظر.
    ولی من خودم همچین چیزی را نمی تونم قبول کنم.خداییش برای دخترای محجبه خیلی خیلی سخته.بعد از عقد سخته دیگه چه برسه به ...
    تازه بعدش که آدم بفهمه به خاطر قیافه رد شده کل اعتماد به نفسش را از دست می ده و دلش می شکنه.بالاخره خیلی سخته دختر یکی را بپسنده .خب طی جلسات بیشتر یک امید و دلبستگی به وجود بیاد بعدش هم یک هو به این دلیل کات بشه چقدر دل آدم می شکنه و اعتماد به نفسش خورد میشه!
    من همون دیدن مادر و خواهر را خیلی بیشتر می پسندم.

اما جنابmylدر مورد گرفتن شماره تلفن همون جلسه اول به هیچ وجه درست نیست.
    چون هنوز نه به داره و نه به بار.ممکنه خانواده دختر فکر کنند شما دیگه پسندیدین.یا پدر دختر فکر کنه شما می خواهید اس ام اس بازی کنید و...کلا وجهتون خراب میشه.

به نظر من بهترین روند خواستگاری مراحل زیر را داره:
    جلسه اول: جلسه زنانه

جلسه دوم:مادر و خواهر و پسر بیان خواستگاری.بعد اصلا ببینند دختر و پسر هم در حد اولیه همو می پسندن یا نه.و پرسیدن سوالاتشون

جلسه سوم: مادر ؛پدر و خواهر بیان که در این جلسه پدر دختر هم حضور داشته باشه و پسر را ببینه و کمی با پدر و پسر صحبت کنند.کلا خانواده ها یکم بیشتر صحبت کنند.
    و بعدش هم یک نشست بین دختر و پسر.که وقتی آنها در اتاق هستند خانواده ها دارن همینجور باهم حرف می زنند.

جلسه چهارم:یک نشست دیگه بین دختر و پسر.بعد اینجا به نظرم خوبه پسر بپرسه از نظر شما و خانوادتون اشکال نداره یک جلسه هم بیرون داشته باشیم این طوری خیلی باعث مزاحمت خانواده ها هم نمی شیم.بعد ببینید دختر چی می گه.مثلا من باشم می گم:اجازه بدین در این رابطه با پدرم صحبت کنم.پای تلفن مادرم خدمت مادرتون می گن.

پای تلفن:ممکنه خانواده دختر موضوع را قبول کرده باشند و بگن از نظر ما مشکلی نیست که یک جلسه هم بیرون برید.بعد اینجا خوبه مادرتون بگن: پس حاج خانم برای اینکه این ها بتونن در این حد که برنامشون را با هم تنظیم کنند و همو بیرون گم نکنند اشکال نداره شماره تلفن همو داشته باشن.ممکنه قبول کنند و بگن خواهش می کنیم.(در هر صورت می گن چه خانواده مودبی .پسر اول برای گرفتن شماره از بزرگتر دختر اجازه گرفته و مستقیم از خودش نخواسته)
    (ولی این جا اگه بابای من باشه؛اول اجازه نمی ده.می گه من هم باید یک نشست به تنهایی با پسر داشته باشم.تو اون نشست بابام یک سری حرفای اولیه می زنه.یکم از بعضی جهات پسر بیچاره را سوال پیچ می کنه.در مورد ابهامات و... کار و محل سکونت و... سوالاتش را می پرسه .یک چند تا شماره هم برای تحقیق عجالتا می گیره و...
    اگه یکم خیالش راحت شد برای بیرون رفتن اجازه می ده.)

جلسه پنجم :بیرون هم که نکات خاصی داره.از محل قرار و خریدن خوراکی و بررسی رفتار در بیرون.و پرسیدن سوالات
    بعدش هم نظر همو در مورد اینکه چند جلسه نیاز دارید و کجا بهتره با هم صحبت کنید را بپرسید.و چقدر با هم تلفنی صحبت کنید و...
    جلسه ششم: دختر خانم و خانواده اش به منزل شما بیان.اونجا هم تو اتاق شما یک نشستی با هم داشته باشید.خانواده دختر فضای خانواده شما و نحوه پذیراییتون را می بینند و...
    دختر هم فضای اتاقتون را می بینه و...

اگه بیشتر نیاز به جلسات دیگه داشتین می تونید خودتون با اجازه بزرگترها هماهنگ کنید یا همون تلفنی خیلی مطالب را با هم صحبت کنید.
    مشاوره هم بعد این جلسات به نظرم خوبه.
    (اما به نظرم تا قبل اینکه خانواده دختر به خانه شما بیان تا 90 درصد مطمئن شده باشید که مشکل خاصی نیست.چون تو عرف آمدن خانواده دختر تقریبا جواب مثبت تلقی میشه.که به نظر من که اشتباهه.ولی تو عرف اینجوریه)

موفق باشید

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

13. 4 کاربر از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده اند .

mis-marjan (چهارشنبه 13 فروردین 93), myl (چهارشنبه 13 فروردین 93), فدایی یار (شنبه 17 مرداد 94), اقای نجار (دوشنبه 24 فروردین 94)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 28 مرداد 95 [ 11:31]
    سطح
    36
    Level completed: 44%, Points required for next Level: 85
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsTagger First Class1 year registered
    تشکرها
    320

تشکرشده 515 در 170 پست

Array
    من عاشق مطالب مصباح الهدی در مورد خواستگاری هستم خیلی کامل و جامع می نویسن و تجربیان کاملی ارائه میدن
    در مورد سوالات شما
    مورد اول: من هم با این جلسه خیلی موافقم درسته که از این جلسه بدم میاد و همیشه با انزجار وارد جلسه میشم ولی به قول مصباح الهدی خیلی موراد رو میشه ارزیابی کرد و البته خانواده پسر هم شما رو ارزیابی میکنن چون بالاخره سلیقه پسرشون رو بهتر میدونن و ضمنا این جلسه زمینه مشکلات آینده رو کمتر میکنه ضمنا خانواده پسر شما رو از لحاظ تیپ و ظاهر ارزیابی می کنن من خواستگاری داشتم دنبال دختر ساده می گشتن ولی من همیشه به خودم می رسیدم و البته واسط ما در مورد من گفته بودن که دختر ساده و خوب در حالی که اینطور نبود و جلسه اول با اومدن مادر پسر ، سلیقه من رو متوجه شدن و جلسه بعد عذرخواهی کردن که پسرمون دختری میخواد که اصلا آرایش نکنه و دست به صورتش نزده باشه
    مورد دوم: به نظرم جلسه دوم برای این کار زوده و من خودم هم حتی اگر خانوادم قبول کنن خودم قبول نمی کنم
    به نظرم صحبت تلفنی اصلا نیازی نیست مگر زمانی که همه چیز اوکی باشه و وارد دوران نامزدی شده باشیم (چون متاسفانه خانم ها از طریق گوش عاشق میشن و آقایون از طریق چشم - پس اگر در صورت صحبت تلفنی بعدها قضیه کنسل بشه دختر خانم ضربه سختی میخورن- خصوصا اگه مذهبی باشن و تجربه ارتباط با جنس مخالف نداشت باشن)

15. 3 کاربر از پست مفید mis-marjan تشکرکرده اند .

myl (چهارشنبه 13 فروردین 93), مصباح الهدی (چهارشنبه 13 فروردین 93), اقای نجار (دوشنبه 24 فروردین 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 30 آبان 93 [ 11:17]
    سطح
    10
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 11
    دستاوردها:
    Tagger Second Class3 months registered500 Experience Points
    تشکرها
    0

تشکرشده 114 در 51 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط مصباح الهدی نمایش پست ها
    ممنون شیدای عزیز از لطفی که نسبت به من داری منم خواندن پست های شما را خیلی دوست دارم.

اما در مورد دیدن دختر بدون حجاب از نظر اسلام من قبلا تو اینترنت یک سرچی کردم از نظر مراجع نوشته بود در صورتی که کار به مرحله پایانی رسید و دیگه پسر احتمال اینکه از دختر جواب رد را نمی شنود و مانع ازدواجی هم نباشد می تواند او را بدون حجاب ببیند.
    ماکسیمم محدوده حجاب هم موها به طور کامل و دست ها تا آرنج و ساق پا بود.و کمی از قفسه سینه.
    بیشتر از این نمی شود.و همین هم باید بدون قصد لذت باشد و یک نظر.

ولی من خودم همچین چیزی را نمی تونم قبول کنم.خداییش برای دخترای محجبه خیلی خیلی سخته.بعد از عقد سخته دیگه چه برسه به ...

تازه بعدش که آدم بفهمه به خاطر قیافه رد شده کل اعتماد به نفسش را از دست می ده و دلش می شکنه.بالاخره خیلی سخته دختر یکی را بپسنده .خب طی جلسات بیشتر یک امید و دلبستگی به وجود بیاد بعدش هم یک هو به این دلیل کات بشه چقدر دل آدم می شکنه و اعتماد به نفسش خورد میشه!

من همون دیدن مادر و خواهر را خیلی بیشتر می پسندم.

اما جنابmylدر مورد گرفتن شماره تلفن همون جلسه اول به هیچ وجه درست نیست.

چون هنوز نه به داره و نه به بار.ممکنه خانواده دختر فکر کنند شما دیگه پسندیدین.یا پدر دختر فکر کنه شما می خواهید اس ام اس بازی کنید و...کلا وجهتون خراب میشه.

به نظر من بهترین روند خواستگاری مراحل زیر را داره:
    جلسه اول: جلسه زنانه

جلسه دوم:مادر و خواهر و پسر بیان خواستگاری.بعد اصلا ببینند دختر و پسر هم در حد اولیه همو می پسندن یا نه.و پرسیدن سوالاتشون

جلسه سوم: مادر ؛پدر و خواهر بیان که در این جلسه پدر دختر هم حضور داشته باشه و پسر را ببینه و کمی با پدر و پسر صحبت کنند.کلا خانواده ها یکم بیشتر صحبت کنند.

و بعدش هم یک نشست بین دختر و پسر.که وقتی آنها در اتاق هستند خانواده ها دارن همینجور باهم حرف می زنند.

جلسه چهارم:یک نشست دیگه بین دختر و پسر.بعد اینجا به نظرم خوبه پسر بپرسه از نظر شما و خانوادتون اشکال نداره یک جلسه هم بیرون داشته باشیم این طوری خیلی باعث مزاحمت خانواده ها هم نمی شیم.بعد ببینید دختر چی می گه.مثلا من باشم می گم:اجازه بدین در این رابطه با پدرم صحبت کنم.پای تلفن مادرم خدمت مادرتون می گن.

پای تلفن:ممکنه خانواده دختر موضوع را قبول کرده باشند و بگن از نظر ما مشکلی نیست که یک جلسه هم بیرون برید.بعد اینجا خوبه مادرتون بگن: پس حاج خانم برای اینکه این ها بتونن در این حد که برنامشون را با هم تنظیم کنند و همو بیرون گم نکنند اشکال نداره شماره تلفن همو داشته باشن.ممکنه قبول کنند و بگن خواهش می کنیم.(در هر صورت می گن چه خانواده مودبی .پسر اول برای گرفتن شماره از بزرگتر دختر اجازه گرفته و مستقیم از خودش نخواسته)
    (ولی این جا اگه بابای من باشه؛اول اجازه نمی ده.می گه من هم باید یک نشست به تنهایی با پسر داشته باشم.تو اون نشست بابام یک سری حرفای اولیه می زنه.یکم از بعضی جهات پسر بیچاره را سوال پیچ می کنه.در مورد ابهامات و... کار و محل سکونت و... سوالاتش را می پرسه .یک چند تا شماره هم برای تحقیق عجالتا می گیره و...

اگه یکم خیالش راحت شد برای بیرون رفتن اجازه می ده.)

جلسه پنجم :بیرون هم که نکات خاصی داره.از محل قرار و خریدن خوراکی و بررسی رفتار در بیرون.و پرسیدن سوالات

بعدش هم نظر همو در مورد اینکه چند جلسه نیاز دارید و کجا بهتره با هم صحبت کنید را بپرسید.و چقدر با هم تلفنی صحبت کنید و...

جلسه ششم: دختر خانم و خانواده اش به منزل شما بیان.اونجا هم تو اتاق شما یک نشستی با هم داشته باشید.خانواده دختر فضای خانواده شما و نحوه پذیراییتون را می بینند و...

دختر هم فضای اتاقتون را می بینه و...

اگه بیشتر نیاز به جلسات دیگه داشتین می تونید خودتون با اجازه بزرگترها هماهنگ کنید یا همون تلفنی خیلی مطالب را با هم صحبت کنید.

مشاوره هم بعد این جلسات به نظرم خوبه.

(اما به نظرم تا قبل اینکه خانواده دختر به خانه شما بیان تا 90 درصد مطمئن شده باشید که مشکل خاصی نیست.چون تو عرف آمدن خانواده دختر تقریبا جواب مثبت تلقی میشه.که به نظر من که اشتباهه.ولی تو عرف اینجوریه)

موفق باشید
    سلام

جالبه! این جلساتی که شما نوشتید، شباهت زیادی به جلساتی است که آقای هاشمی محجوب در کتاب خواستگاری خود آورده اند.
    آن جا هم دقیقا 6 جلسه برنامه ریزی شده بود و تقریبا با همین مشخصاتی که شما فرمودید.

یا فاطمة الزهرا

17. کاربر روبرو از پست مفید احمدعلی تشکرکرده است .

myl (چهارشنبه 13 فروردین 93)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    95
    دستاوردها:
    تشکرها
    5,037

حالت من
    Mehrabon
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط احمدعلی نمایش پست ها
    سلام

جالبه! این جلساتی که شما نوشتید، شباهت زیادی به جلساتی است که آقای هاشمی محجوب در کتاب خواستگاری خود آورده اند.
    آن جا هم دقیقا 6 جلسه برنامه ریزی شده بود و تقریبا با همین مشخصاتی که شما فرمودید.

یا فاطمة الزهرا
    من قبلا برنامه گلبرگ(آقای دهنوی) را می دیدم.و خیلی مطلب در مورد خواستگاری خوندم.اینا باعث شد یک چیزایی در ذهن من ثبت بشه و مطالب همدیگرو کامل کنند.

خواستگارهای مختلف چه وقتی برای برادرم می رفتیم و چه وقتی برای خودم میومد هم باعث شد یک روند بهتری تو ذهنم شکل بگیره.

مثلا پیشنهاد تلفن برای یکی از خواستگارام بود.نحوه برخوردش هم از همون آقا یاد گرفتم و اینجا نوشتم.که طوری بود که پدرم با اینکه مذهبی هستند واکنش نشون نداد.

یا پیشنهاد بیرون رفتن را همیشه خواستگارام می دن.من هیچ وقت ندادم.ولی پدرم وقتی قبول می کنه که یه 3 جلسه ای حداقل گذشته باشه .(چون جالب نیست که آدم با هر خواستگاری بره بیرون و آخرش جواب منفی بده.هرچند که تو بیرون خیلی نکات معلوم میشه و احتمال جواب منفی هست.)

- - - Updated - - -

با تشکر از جناب آقای احمد علی به خاطر معرفی کتابشون.
    من الان یک سرچی در باره کتابشون تو اینترنت کردم.دیدم چقدر جلسات را خوب توضیح دادند. به خصوص قسمتی که خواستگار می گه:منم همین طور! (جلسه 4:سطح فکرش را بسنجید)چند وقت بود با این جمله مشکل داشتم.خیلی به دردم خورد.الان دقیق تر فهمیدم چه طوری باید برخورد کنم تا بفهمم راست میگه یا نه.

لینکش را می ذارم شاید به درد بقیه هم بخوره:

- - - Updated - - -

با تشکر از جناب آقای احمد علی به خاطر معرفی کتابشون.
    من الان یک سرچی در باره کتابشون تو اینترنت کردم.دیدم چقدر جلسات را خوب توضیح دادند. به خصوص قسمتی که خواستگار می گه:منم همین طور! (جلسه 4:سطح فکرش را بسنجید)چند وقت بود با این جمله مشکل داشتم.خیلی به دردم خورد.الان دقیق تر فهمیدم چه طوری باید برخورد کنم تا بفهمم راست میگه یا نه.

لینکش را می ذارم شاید به درد بقیه هم بخوره:

یا ضامن بی ضامن ها...!!!

19. کاربر روبرو از پست مفید مصباح الهدی تشکرکرده است .

myl (پنجشنبه 14 فروردین 93)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)