به انجمن خوش آمدید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
 1. #1
  عضو عادی آغازکننده

  آخرین بازدید
  شنبه 25 مهر 88 [ 18:50]
  تاریخ عضویت
  1387-6-04
  نوشته ها
  110
  امتیاز
  4,960
  سطح
  45
  Points: 4,960, Level: 45
  Level completed: 5%, Points required for next Level: 190
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  73

  تشکرشده 108 در 28 پست

  Rep Power
  23
  Array

  +طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که شما را خوار کرده و
  ارزش هـایتـان را زیر سؤال می برند، قدری دشوار و دردناک
  است. گاهی اوقات زخم هایی که اینگونه افراد به شما وارد
  می آورند، ممکن است تا ابد باقی بمانند.

  باید توجه داشته باشید که افرادی که شما را تحقیر می کنند و قصد آسیب رساندن به شما را دارند، در درجه اول باید خودشان را بیازارند تا بتوانند شما را آزرده کنند.

  باید بدانید که یک انسان کامروا، موفق، و با اعتماد به نفس هیچ نیازی به تحقیر دیگران ندارد. شاید این افراد از دیگران انتقادهای سازنده ای کنند، اما هیچ گاه آنها را تحقیر نمی کنند. برخی از افراد به طور کلی نظر منفی نسبت به دیگران دارند چون:
  - به دلیل کمبودهایی که احساس می کنند دوست دارند خودشان را قدرتمند تر از سایرین جلوه بدهند تا به این طریق بر تزلزل شخصیتی خود غلبه کنند.
  - قبلاً کسی آنها را آزرده ساخته و چون توانایی مقابله با آن را نداشتند، با تحقیر دیگران سعی می کنند از موقعیت فعلی خود دفاع کند.

  افرادی که به شدت شما را تحقیر می کنند با این کار فقط ناراحتی، عدم موفقیت، و بی هدفی خود را در زندگی به نمایش می گذارند و این مشکل آنهاست نه شما. دانستن این مطلب به شما کمک می کند که راحت تر بتوانید در کنار آنها به زندگی عادی خود ادامه دهید و حرف هایشان را نشنیده بگیرید. اگر بدانید که مشکل از طرف مقابل است نه شما، می توانید منطقی با مسائل برخورد کنید و از حرف ها و کنایه های آنها شما را آزرده نخواهد کرد.
  شاید فردی که دارای چنین خصوصیاتی است یکی از نزدیکان شما باشد و برایتان سخت باشد که بخواهید از نظر عاطفی خودتان را از او جدا کنید. هیچ نیازی به این کار نیست، فقط سعی کنید در بحث هایی که او راه می اندازد، شرکت نکرده و خودتان را کنار بکشید. قصد او این است که کاری کند تا شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید. این وظیفه شماست که به آنها اجازه انجام چنین کاری را ندهید.

  توضیحات و نکاتی در مورد افرادی که شما را تحقیر می کنند:
  زمانیکه اینگونه افراد به شما حرفی می زنند، در پاسخ به آنها، جواب های بی شماری به ذهن شما خطور می کند. اگر چنین کاری را انجام دهید، در واقع خودتان را با آن فرد هم شان ساخته اید و این دقیقاً همان چیزی است که آنها انتظارش را می کشند. آنها می خواهند شما را عصبانی کنند تا برخورد شدیدی از خود نشان دهید، آنها میخواهند شما احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید و قصدشان تنها آزار دادن و آسیب رساندن است. شما با جواب دادن به آنها در حقیقت وارد بازی ساختگی شان میشوید، و در نهایت خودتان را آزار داده اید. ممکن است بعداً به خاطر حرف هایی که در عصبانیت از دهانتان خارج شده پشیمان شوید.

  خوب در زمان بروز چنین حالتی چه کاری می توان انجام داد؟ بهتر است یکی از موارد زیر را امتحان کنید:
  زمانیکه احساس می کنید فردی با حالت تهاجمی با شما برخورد می کند می توانید بگویید: "ازت ممنونم اما فکر می کنم بهتر است توصیه هایت را برای خودت نگه داري"
  و یا: "خیلی سخاوتمندی ولی من نیازی به توصیه های تو ندارم"

  همه این مسائل به دلیل خشم و نفرتی که در آنها وجود دارد، درست می شود و شما هم مجبور نیستید که بار مسئولیت زندگی آنها را به دوش بکشید. شاید آنها بخواهند که از خشم و نفرت خود به شما سهمی بدهند، اما این "هدیه" ای است که شما واقعاً نیازی به آن ندارید.
  اگر به توصیه های آنها گوش کنید و هدیه های مسمومشان را قبول کنید، با این کار خشم و عصبانیت آنها را به به درون خود راه داده اید. به خودتان اجازه انجام چنین کاری را ندهید. شما هیچ نیازی به این هدایا ندارید، از کنار آنها عبور کنید.


  از پیشنهادت ممنونم
  یکی دیگر از واکنش های مناسبی که در مقابل این افراد می توانید از خود بروز دهید این است که به آنها بگویید: "از پیشنهادت ممنونم" و بعد هم به ادامه کار خود بپردازید. با بیان این عبارت شما در حقیقت به بحث پایان می دهید. آنها منتظر هستند که شما از خود عکس العمل نشان دهید و زمانیکه این کار را انجام نمی دهید، دیگر چیزی برای گفتن نخواهند داشت.

  ممنونم، شاید حق با تو باشه
  "بایرن کیتی" در کتاب خود با عنوان: "عشقت را می خواهم – آیا حقیقت دارد؟" معتقد است که بهترین واکنش در مقابل این افراد: "ممنوم، شاید حق با تو باشه" است. او اظهار می دارد زمانیکه نظرات دیگران سبب آزرده ساختن شما می شو،د باید نگاهی عمقی به درون خود داشته باشید و ببنید دلیل اصلی این رنجش خاطرها چیست. با این کار هم عکس العمل شدید نشان نداده اید، هم بر روی خود دقیق تر شده اید.
  دیگران تا زمانیکه شما به آنها اجازه ندهید، نمی توانند شما را بیازارند. در برخی مواقع بهتر است نگاهی به طرز برخورد خود با طرف مقابل داشته باشید و ببینید شما چه کاری انجام داده اید که او به خودش اجازه داده تا یک چنین پیشنهاداتی نسبت به شما ارائه دهد. آیا توانایی تغییر شرایط را دارید؟ آیا به واقع عقاید او صحت دارند؟
  باید ببینید که چرا این اظهار نظر خاص باعث رنجش شما می شود. عکس العمل های شما، حرف های زیادی در مورد شخصیتتان می زند. در اینجا همه چیز مربوط به شماست و نه شخص مقابل.

  اجازه دهید بداند که چه احساسی دارید
  اگر به فکر تلافی کردن باشید، خودتان را بی ارزش می کنید. باید خیلی رو راست به او بگویید که نظرش شما را آزرده ساخته. البته باید این کار را در نهایت آرامش انجام دهید، به عنوان مثال: "زمانیکه به نظریات من بی توجهی می کنی و آنها را نمیپذیری، واقعاً ناراحت می شوم." فقط به آرامی بیان کنید و منتظر واکنش آنها بشوید. بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که تک به تک با فرد مقابل تنها می شوید، این امکان وجود دارد که آنها خودشان هم متوجه نباشند که در حال آزار و اذیت شما هستند.
  اگر چنین بحثی در محیط کار پیش آمد، می توانید ادامه بحث را به زمان دیگری موکول کنید، به عنوان مثال اگر یکی از همکارانتان به شما گفت: "من احساس می کنم تو نسبت به مسائل مختلف بیش از اندازه حساس هستی" به او بگویید: "ترجیح می دهم روی مسائل کاری تمرکز کنیم" و یا "الآن مسائل مهمتری برای انجام دادن وجود دارد، بهتر است به مسائل کاری توجه کنیم و موارد شخصی را بگذاریم برای بعد"
  با این کار، آنها را متوجه می کنید که هم از نظرشان خوشتان نیامده و هم کاملاً حرفه ای با آنها برخورد کرده اید.

  سایر نکاتی که در این زمینه باید به خاطر داشته باشید به شرح زیر می باشد:
  شما نیاز به تایید دیگران ندارید
  گاهی اوقات نظر دیگران به این دلیل شما را آزرده می سازد چرا که از آنها انتظار تایید 100% داشته اید، اما نظر آنها بر خلاف انتظار شما از آب در می آید. شاید پیشنهاد آنها زیاد هم بد نباشد، اما در نظر شما بد جلوه کند، به عنوان مثال اگر سرپرست بخش به شما بگوید: "کارت واقعاً عالی بود، اما آیا میتوانی پاراگراف آخر را اصلاح کنی تا کارت قوی تر شود؟" ممکن است ناراحت شوید، و به این دلیل که توقع شنیدن چنین اظهار نظری را نداشتید، قسمت اول آنرا هم نمی شنوید، و فقط متوجه بخش انتقادی آن می شوید.
  اگر این نوع اظهار نظرها را به عنوان نوعی توهین و تحقیر در نظر نگیرید، آنوقت میتوانید این نظریه را به عنوان فرصتی برای پیشبرد توانایی های خود به کار بندید.

  راهی سریع برای ایجاد عزت نفس – به دنبال تایید گرفتن از دیگران نباشید
  آیا آنها از داستانهای ذهنی شما با خبر هستند؟
  در برخی شرایط، ممکن است نظریات دیگران در ذهن شما به منزله نوعی اهانت به شمار آید، درصورتیکه طرف مقابل به هیچ وجه قصد انجام چنین کاری را ندارد. این امر به دلیل تفکرات ذهنی شما و یا به دلیل داستان های ذهنی که برای خودتان ساخته اید، بوجود می آید، به همین دلیل چیزی را می بینید که وجود خارجی ندارد و تنها زاییده خیال و اوهام ذهنیتان است.

  در اینجا برایتان مثالی می آوریم؛ فرض کنید شخصی برای شما هدیه ای آورده. اگر شما اعتقاد داشته باشید که او قصد آسیب رساندن به شما را داشته، ممکن است با خودتان فکر کنید:"او می خواهد از راههای مسالمت آمیز وارد شده و از خلق خوش من سوء استفاده کند." اما حقیقت چیز دیگری است و او تنها قصد دارد که به شما نشان دهد تا چه حد برایش ارزش و اهمیت دارید. در یک چنین شرایطی باید از خودتان سؤال کنید که آیا واقعاً همه چیز را آنطور که هست می بینید و یا می شنوید؟ (هیچ چیز معنای حاصی ندارد تا زمانیکه شما به آن معنا ببخشید) و یا اینکه داستان ذهنی خودتان را وارد کار می کنید.


  داستان زندگی شما چیست؟ آیا باید از آن گذشت؟
  آیا منعکس کننده اعتقادات شماست؟
  باید توجه داشته باشید که اگر خودتان احساس می کنید که فرد دوست داشتنی نیستید، آنوقت این حس به دیگران هم منتقل شده و آنها نیز تصور می کنند که نمیتوانند شما را دوست داشته باشند. اگر تصور کنید که فقط استحقاق اهانت و تحقیر را دارید، آنگاه چیزی جز این هم عایدتان نخواهد شد. اگر یک چنین تصوری دارید شاید نوبت به آن رسیده باشد که نگاه عمیق تری به درون خود انداخته و اعتقادات خود را زیر سؤال ببرید.


  انعکاس دادن – کلید درک شخصی
  نسبت به تحقیرهای زیرکانه هشیار باشید
  زمانیکه صبر می کنید و به پیغام هایی که به طور روزانه دریافت می کنید می اندیشید، به این نتیجه می رسید که خیلی بیشتر از آن چیزی که تصور می کرده اید در معرض انتقاد و اهانت قرار گرفته اید. دلیلش هم این است که دنیا پر است از انسان هایی که قصد تحقیر دیگران را دارند. هر جایی که می روید، به هر کجا که نگاه می کنید، هر چیزی که در روزنامه می خوانید و یا در تلویزیون تماشا می کنید، و حتی تبلیغاتی که مشاهده می کنید، همه و همه قصد دارند به شما بگویند که تا زمانیکه از محصولات آنها استفاده نکنید، طرز خاصی لباس نپوشید، مطالعات خاصی نداشته باشید، طرز خاصی راه نروید، به اندازه کافی خوب نیستید. آنها به طور ماهرانه ای عزت نفس و ارزش شخصی شما را زیر سؤال می برند.
  هیچ کس دوست ندارد مورد انتقاد قرار بگیرد؛ به همین دلیل اگر می خواهید سالم زندگی کنید و از عزت نفس برخوردار باشید، باید این پیغام های منفی که از سایرین در مورد شخصیتتان می شنوید را نادیده بگیرید.

  نگاهی اجمالی به شیوه های برخورد با افرادی که شما را تحقیر می کنند
  زمانیکه در معاشرت با افرادی قرار می گیرید که شما را خوار می کنند، به یاد داشته باشید:
  1- با تحقیر کردن متقابل، کارشان را تلافی نکنید.
  2- طرز برخوردشان چیزهای زیادی در مورد آنها به شما می گوید، به راحتی می توانید درک کنید که دلیل همه این کارها، خشم و نفرتی است که وجودشان را فراگرفته و خودشان باید با آن کنار بیایند نه شما.
  3- آیا می توانید از میان نظریات آنها برای خود یک "هدیه" پیدا کنید؟ می توانید به یکی از نقاط ضعف و یا قوت خود در بین نظریات آنها پی ببرید؛ اگر قوت بود آنرا افزایش دهید و اگر ضعف بود در پی جبران آن برآیید.
  4- ممکن است برداشتی که از نظریات آنها می کنید کاملاً نادرست باشد و آنها واقعاً از گفته های خود قصد و منظوری مداشته باشند. تنها به دلیل اعتقادات و باورهای ذهنی نمی توانید دیگران را متهم کنید.
  5- نسبت به پیام های زیرکانه ای که ممکن است نظریات منفی در بر داشته باشند، آگاه باشید (مانند تبلیغاتی که هر روزه به گوشتان می رسد) و به آنها اجازه ندهید تا حس ارزشمندی و اعتبار شخصی شما را زیر سوال ببرند.

  گاهی اوقات برخی از توهین ها و تحقیرها هستند که برخورد با آنها صورت مناسبی ندارد، اما اگر بتوانید از آنها به نفع خود استفاده کنید، بهترین کار را انجام داده اید.

  منبع:مردمان

 2. 49 کاربر از پست مفید anosh تشکرکرده اند .

  ali -guilan (جمعه 14 آذر 93), anosh (چهارشنبه 14 مهر 89), Deldar (پنجشنبه 27 آذر 93), e-lampard (جمعه 08 فروردین 93), farzane khanoom (دوشنبه 09 مرداد 96), fateh 22 (دوشنبه 07 اردیبهشت 94), kamr (سه شنبه 14 آبان 92), khaleghezey (سه شنبه 06 اسفند 92), m.reza91 (پنجشنبه 30 بهمن 93), mohamad.reza164 (یکشنبه 12 مهر 94), Mohammad! (شنبه 05 اردیبهشت 94), mordad (یکشنبه 10 خرداد 94), nika lili (دوشنبه 29 خرداد 96), paiize (چهارشنبه 09 مهر 93), reihane_b (جمعه 14 آذر 93), saeeded (شنبه 20 تیر 94), setareh 1390 (یکشنبه 15 اردیبهشت 92), یه تنهای خسته (جمعه 14 آذر 93), میشل (سه شنبه 15 بهمن 92), من می دونم (یکشنبه 14 تیر 94), مریم85 (سه شنبه 20 فروردین 92), yyousefi1981 (شنبه 19 آبان 97), بانوى مهر (یکشنبه 14 تیر 94), خاطره مهتابی (پنجشنبه 21 شهریور 92), دیده (دوشنبه 07 دی 94), رویاا (سه شنبه 13 خرداد 93), رنگین (سه شنبه 22 بهمن 92), رها68 (شنبه 04 بهمن 93), زن امیدوار (شنبه 16 فروردین 93), طلوع زیبا (یکشنبه 24 خرداد 94)

 3. #2
  ((( مشاور خانواده )))

  آخرین بازدید
  یکشنبه 27 بهمن 98 [ 21:54]
  تاریخ عضویت
  1386-6-25
  نوشته ها
  8,930
  امتیاز
  236,649
  سطح
  100
  Points: 236,649, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 29.0%
  دستاوردها:
  VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  7
  تشکرها
  22,797

  تشکرشده 36,076 در 6,620 پست

  حالت من
  Sepasgozar
  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  سلام anosh
  مقاله بسیار مفید و پرمحتوایی را در اینجا قرار دادید. و با تشكر ازشما به خاطر ذكر منبع آن
  امیدوارم همچنان شاهد فعالیتهای سازنده شما باشیم

 4. 2 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

  nika lili (دوشنبه 29 خرداد 96), بانوى مهر (یکشنبه 14 تیر 94)

 5. #3
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  یکشنبه 27 فروردین 91 [ 18:19]
  تاریخ عضویت
  1387-1-09
  نوشته ها
  187
  امتیاز
  4,552
  سطح
  43
  Points: 4,552, Level: 43
  Level completed: 1%, Points required for next Level: 198
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  174

  تشکرشده 196 در 81 پست

  Rep Power
  30
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  فقط میتوان گفت.احسنت .خسته نباشی

 6. کاربر روبرو از پست مفید a_b تشکرکرده است .

  nika lili (دوشنبه 29 خرداد 96)

 7. #4
  عضو عادی آغازکننده

  آخرین بازدید
  شنبه 25 مهر 88 [ 18:50]
  تاریخ عضویت
  1387-6-04
  نوشته ها
  110
  امتیاز
  4,960
  سطح
  45
  Points: 4,960, Level: 45
  Level completed: 5%, Points required for next Level: 190
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  73

  تشکرشده 108 در 28 پست

  Rep Power
  23
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  شرمنده.نمیدونم مطالبم چرا دو بار ارسال میشه.

 8. #5
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  دوشنبه 29 مهر 87 [ 03:11]
  تاریخ عضویت
  1387-7-01
  نوشته ها
  54
  امتیاز
  3,552
  سطح
  37
  Points: 3,552, Level: 37
  Level completed: 35%, Points required for next Level: 98
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  6

  تشکرشده 7 در 5 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  واقعا"متن مفید و خوندنی ای بود.من که خیلی استفاده کردم دست گلت درد نکنه anosh عزیز.این متنو به لیست علاقه مندیام اضافه کردم که دوباره بعد مرورش کنم...خسته نباشی و برات بهترینهارو از خدای مهربون میخوام.

 9. کاربر روبرو از پست مفید ANDIYA تشکرکرده است .

  nika lili (دوشنبه 29 خرداد 96)

 10. #6
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  یکشنبه 24 خرداد 88 [ 12:48]
  تاریخ عضویت
  1387-5-14
  نوشته ها
  185
  امتیاز
  7,411
  سطح
  57
  Points: 7,411, Level: 57
  Level completed: 31%, Points required for next Level: 139
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran5000 Experience Points
  تشکرها
  146

  تشکرشده 148 در 75 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  anosh جان ......... | تشكر |

 11. #7
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  سه شنبه 26 آبان 88 [ 11:54]
  تاریخ عضویت
  1387-6-07
  نوشته ها
  176
  امتیاز
  4,197
  سطح
  41
  Points: 4,197, Level: 41
  Level completed: 24%, Points required for next Level: 153
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  32

  تشکرشده 33 در 15 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  منم گاهی با این موارد مواجه میشم باید مقالتونو تا اخر بخوننم

 12. #8
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 20 آذر 87 [ 10:59]
  تاریخ عضویت
  1387-7-07
  نوشته ها
  38
  امتیاز
  4,069
  سطح
  40
  Points: 4,069, Level: 40
  Level completed: 60%, Points required for next Level: 81
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  4

  تشکرشده 6 در 4 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  از مطالب مفید شما متشکرم. اما این موضوع من را به یاد داستان مالک اشتر و آن مرد بیخردی می اندازد که به طرف ایشان آشغال پرت کرد و به ایشان توهین کرد و مالک اشتر تنها کاری که کرد این بود که لبخند زد و رفت تا برای هدایت این فرد از خدا کمک بخواهد و برای وی طلب آمرزش کند.
  همه راه حل های شما کاملاً درسته اما بهترین راه این است که همه انسان ها را با تمام وجود دوست داشته باشیم و مشکلاتشان را ببینیم وهمیشه خواستار کمک به آنها باشیم. کسی که این عمل را انجام میدهد حتماً مشکلی دارد.
  شاید بهترین راه سخت ترین راه باشه.
  به ثانیه های رفته نمی توان رسید، با ثانیه های در حال گذر همراه شو و به فکر ثانیه هایی باش که خواهند آمد....
  آمیرزا

 13. 2 کاربر از پست مفید HGH تشکرکرده اند .

  من می دونم (یکشنبه 14 تیر 94), yyousefi1981 (شنبه 19 آبان 97)

 14. #9
  عضو کوشا

  آخرین بازدید
  جمعه 17 شهریور 91 [ 18:32]
  تاریخ عضویت
  1387-2-12
  نوشته ها
  292
  امتیاز
  7,139
  سطح
  55
  Points: 7,139, Level: 55
  Level completed: 95%, Points required for next Level: 11
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran5000 Experience Points
  تشکرها
  157

  تشکرشده 160 در 86 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  دستت طلا
  مرسی

 15. #10
  عضو کوشا

  آخرین بازدید
  سه شنبه 28 دی 89 [ 15:43]
  تاریخ عضویت
  1387-4-03
  نوشته ها
  286
  امتیاز
  5,593
  سطح
  48
  Points: 5,593, Level: 48
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 157
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran5000 Experience Points
  تشکرها
  58

  تشکرشده 58 در 39 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

  دستتون درد نكنه

 16. کاربر روبرو از پست مفید N.DELNAZ تشکرکرده است .

  N.DELNAZ (چهارشنبه 09 آذر 90)


 
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 1398 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
طراحی ، تبدبل ، پشتیبانی شده توسط انجمنهای تخصصی و آموزشی ویبولتین فارسی
تاریخ این انجمن توسط مصطفی نکویی شمسی شده است.
vBCredits II Deluxe v2.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2010-2020 DragonByte Technologies Ltd.
Runs best on HiVelocity Hosting.
اکنون ساعت 03:41 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3 می باشد.