به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

Threaded View

سرپرست سایت آغازکننده

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,661

تشکرشده 36,001 در 7,404 پست

Array

بیشتر بدانیم و بهتر بشناسیم

1

هدایت گری

اسلام معجزه ای است بس بزرگ که با تعلیمات روحی اش انسانهای بس مستعّدی را متحول و افق فکریشان را روشن ساخته تاازمحدوده دنیا پافراتر نهند و دلها را با معنویات پیوند دهند. اگردرست به ابعادقیام امام حسین (ع)بنگریم هرچه می بینیم هدایتگری است و ارشادکه در قالب موعظه و رجز و ارائه کرامات و اتمام حجت ها توسط حضرت درلحظه لحظه قیام بروزکرده وتجلی یافته بود..

شکی نیست که قیام حضرت برای بیداری نسلهای غفلت زده بشر و بیدا ری وجدانهای خفته وهدایت جاهلان برپاشد ومهمترین ارزش علمی حماسة عاشورا همین بود که با تعلیمات هدایتگرانه ای همراه بود و در چنین مکتبی بودکه یارانی چون بریز و زهیر و حبیب و مسلم تربیت شدند تا در راه اعلای کلمه حق از همه چیز خود گذشته واز حضور در میدان جنگ و مرگ درراه خداابائی نکنندو زرق و برق دنیا ووعده ووعیدهای دشمنان درچشم ایشان خواروکوچک آید..

چنانکه بر پائی نماز جماعت بهمراه لشکر حرّ و فرستادن حبیب بن مظاهر برای موعظه در دل دشمن و نصیحت ایشان در قا لب رجز و...همه و همه در همین راستا رقم خورد.

تأسیس کربلا نه فقط بهر ماتم است
    دانشسرای مکتب اولاد آدم است

وبراین اساس حضرت درحین جنگ به معرفی خود و نیز خاندانش می پرداخت تا آنها را از جهل و غفلت برهاند و حجت خویش را بر آنها تمام سازد. چنانکه در حین جنگ خطاب به لشکر دشمن می فرمود:

" اَیُهَا الناس اَسْمَعوُا قولی وَ لا تَعْجَلوُا حَتی اَعْظَکُمْ بِما بِحَق یکم وَ حَتی اَعْذَر اِلَیْکُمْ "
    ای مردم به سخنانم گوش فرا دهید و دراقدامتان عجله و شتاب مورزید تا آنکه شما را بر آنچه حق است موعظه نمایم.

و این طریق را زینب (س) وام کلثوم وامام سجاد(ع)در طول اسارت در پیش گرفتند و بدینوسیله توانستند افراد بسیاری را متحول ساخته زمینه را برای مخالفتها و شورشهای مردمی بر علیه دربار فراهم سازند.
    بنابراین برخوردهای کریمانه امام با دشمن و هدایتگری ها در دل دشمن واستقبال از حرو... همه وهمه دراین راستا رقم خورده بود.چنانکه توانست انقلاب درونی در افراد بپا کند و آتش عشق درنهادیاران برافروزدو رقّت قلب و عذاب وجدان در دل برخی افراد دشمن(که زمینه هدایت داشتند وازسرجهل وغفلت وفریبهای یزیدیان به میدان آمده بودند) ایجاد نماید. واین همان سبیل رشاداست که حضرت جلوی پای همه حتی دشمنان قراردادو طریق هدایت رانشان ایشان داد.وفرمود:

" اَنَما اَدْعوُکُمْ الی سًبیل الرِشاد فًمًنْ اًطاعَنی کانَ مِنَ المر شدین وَ مَنْ عَصانی کانَ مِنَ المُهْلِکین "
    یعنی: من شما را به راه سعادت و رشد دعوت می کنم پس هر کدامتان از من تبعیت کند از هدایت شدگان خواهد بود و هر کس از من سرپیچی نماید از هلاک شدگان.

من آنچه شرط بلاغ است باتومی گویم توخواه ازسخنم پندگیرخواه ملال

و در اثر همین هدایتگریها وگفتارهای زلال و هدایت بخش و روشنگرانه حضرت بودکه حربعنوان اول من ظلم درکربلا که راه رابر خاندان پیغمبربسته وزهیر که خود عثمانی بود و
    از خاندان علوی تبری می جست ونیز چند تن ازلشکریان حروابن زیادباآن موقعیت خوبی که درآن لشکر داشتند متحول شده واز همه چیز خود گذشتند و با روحی آزاد به جمع یاران حضرت پیوسته و به فیض شهادت نایل گشتد.

علاوه براین هدایت تاریخ وروشنگری نسلها رابدنبال داشته ودلهای زنگارگرفته آدمیان رابرای همیشه صیقلی داده وبرای همیشه پرده ازاسرارحقیت برداشته و قلوب غفلت زده بشررا درسوداء تاریخ بیداروچهره واقعی حق وباطل را پدیدارواهل بطلان وفجور را رسواو چشمان حقیقت بین عالم را به خود خیره ساخته است...
    نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز
    دانش آموزان عالم را چنین دانا کند

ابتدا قانون آزادی نویسد در جهان
    بعد از آن با خون هفتادو دو تن امضا کند

عقل مات ماند ز دانشگاه سیار حسین
    چون که او غوغا همی در صحنه دنیا کند

2. 3 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

ویدا@ (دوشنبه 20 آبان 92), مدیرهمدردی (دوشنبه 20 آبان 92), آرام دل (دوشنبه 12 آبان 93)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)