به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 09 مهر 02 [ 23:10]
    سطح
    71
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 91
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassSocialVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    825

تشکرشده 868 در 166 پست

Array

Pencil نکات و نتایج زیبای اعضای همدردی از آیات قرآن کریم

به نام خدا
    سلام
    امیدوارم در این ماه مبارک رمضان طاعات و عبادات همگی مورد پذیرش دوست واقع بشه.
    مدتی بود داشتم به این فکر میکردم که تاپیکی بزنم که شاید باقیات الصالحاتی باشه برای همه شرکت کننده هاش ،به این موضوع رسیدم که بهترین کار میتونه موضوعی باشه که به احیای رابطمون با قرآن منجر بشه و شاید قدمی باشه برای اینکه قرآن برای ما مسلمونا از این مهجوریت دربیاد.
    قصدم از ایجاد این تاپیک اینه که تمامی دوستان بیان اینجا و برای خودشون یک یادگاری موندگار بزارند و برای بقیه یک هدیه ای بدند از ظرایف و زیباییهای قرآن که به نظرشون رسیده.
    درسته که نکته بینی و تفسیر قرآن کار هر کسی نیست اما : آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید.
    هر کسی از اعضا ، اگر نکته ای از آیات قرآن در جایی خونده و یا خودش با وجودش اون رو درک کرده بیاد و در این تاپیک بنویسه تا همگی لذت ببریم و انشا الله که از سطح دانایی به سطح دارایی اون آیه قرآن ارتقا پیدا کنیم.
    قطعا قرآن دریای گوهرهای معانیست، امــــا با توجه به فضای این سایت و نیاز مراجعین این سایت ، بهتره که نکاتی رو که دوستان برامون یادگاری میزارند ، در مورد مسائل رشد فردی و خانوادگی (رابطه زوجین و یا پدر و مادر و فرزندان با یکدیگر) و خودشناسی و تقویت ایمان در سختیهای زندگی باشه. تا کارآیی بیشتری برای مراجعین این سایت داشته باشه. کوتاه بودن و عامه فهم بودن نوشته ها کلید طلایی جذابیت پستها خواهند بود.
    خود من بارها در مشکلات زندگی با شنیدن و یا خواندن یک نکته ظریف معنوی ، چنان بینش وسیعی به شرایطم پیدا کردم که شاید ساعتها مشاوره نتواند چنین اثرگذار باشد. قطعا بسیاری از شما نیز این تجربه رو داشتید ، پس بسم الله.
    منتظر قلم فرسایی ظریفانه وصمیمانه همگی شما هستم.
    .
    .
    .
    .
    .
    بعنوان شروع اولیش رو بنده هدیه میدم:
    فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا * إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا / پس [بدان كه] همانا به همراه دشوارى آسانى است* آرى به همراه دشوارى آسانى است (سوره الشرح آیات 5و6)
    (توضیح : همانطور که میدونیدوقتی ترکیب "ال" در عربی اول کلمه ای میاد به معنی مَعرِفه بودن اون کلمه هست یعنی شناخته شده برای مخاطب میباشد و نیازی به توضیح ندارد. -مانند"العسر" به معنای سختی در آیه فوق-. و نیز وجود تنوین " ً " در انتهای یک کلمه به معنای نَکَرِه بودن یعنی ناشناخته بودن اون برای مخاطب میباشد.-مانند "یسرًا" به معنای آسانی در آیه فوق-)
    با نگاهی به پیوستگی بیواسطه این دو آیه و توضیحات بالا ، به نظر میاد که خدا میخواهد به ما این معانی رو برسونه که :
    1-ای بنده من ، سختی و آسانی با هم عجین هستند و همواره همراه جدایی ناپذیر یکدیگرند. این قانون خلقت عالمه.
    2-ای بنده من ،سختی و مشکل برات آشکار و شناخته شده هست و تو اونها رو میبینی امّا آسانی پس از هر سختی و مشکل ، مثل ماه پشت ابر برات پنهان شده ، اما نباید ناامید بشی به قانون خلقت من یقین قلبی داشته باش!
    3-ای بنده من ،با هر یک سختی برای تو ، من دو تا آسانی و گشایش تضمین کردم.(چرا که در آیات فوق کلمه "عسر" و "یسر" دو بار تکرار شده ، هردو "عسر" یکی هستند و شناخته شده ، اما هر کدوم از "یسر"های ذکر شده ناشناخته هستند و متفاوت از هم چرا که اگر دومین "یسر"با قبلیش یکی بود باید "ال" مَعرِفه میگرفت که نگرفته پس نتیجه اینکه : دوتا جایزه ها با هم فرق دارند.)
    .
    .
    .
    امیدوارم تونسته باشم مطلب رو سهل و آسون بیان کرده باشم. مطمئنم که دوستان خوش بیان این سایت بهتر از من خواهند توانست مطالبشون رو هدیه بدهند.
    از مدیریت سایت نیز تقاضادارم که چنانچه جای بهتری برای قرارگیری این تاپیک در نظر داشتند ، اصلاح نمایند تا تمامی اعضای مشترک و غیرمشترک امکان درج پست در این تاپیک را داشته باشند.بسیار متشکرم.
    .
    منتظریم...
    .
    در پناه حق.
    گر در طلب منزل جانی ، جانی / گر در طلب لقمه نانی ، نانی
    این نکته رمز اگر بدانی ، دانی / هر چیز که در جستن آنی ، آنی
    مولانا
    ویرایش توسط Aram_577 : دوشنبه 24 تیر 92 در ساعت 14:24

2. 8 کاربر از پست مفید Aram_577 تشکرکرده اند .

asemani (سه شنبه 25 تیر 92), mohammad6599 (یکشنبه 13 مرداد 92), reihane_b (یکشنبه 10 آذر 92), roze sepid (چهارشنبه 09 مرداد 92), ویدا@ (سه شنبه 25 تیر 92), نازنین آریایی (جمعه 18 مرداد 92), میشل (سه شنبه 22 بهمن 92), بخشنده مهربان!!! (یکشنبه 22 اسفند 95)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    71
    دستاوردها:
    تشکرها
    825

تشکرشده 868 در 166 پست

Array
    به نام خدا
    سلام
    امروز در مورد آیه 186 سوره بقره ، هدیه ای دارم.

وَإِذَاسَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ
    [ای پیامبر] وهرگاه بندگان من از تو در باره من بپرسند ، پس همانا من نزديكم و دعاى دعاكننده رابه هنگامى كه مرا بخواند اجابت مى‏كنم پس [ای پیامبر آنان] بايد فرمان مرا گردن نهند و به من ايمان آورند باشد كه راه يابند .

قبل از ذکر نکته مورد نظرم ،باید عرض کنم که این آیه زیبا و عاشقانه دقیقا بعد از آیه در مورد ماه رمضان و فرمان روزه گرفتن اومده ، که این خودش در درک معنای این آیه و این ماه مبارک بسیار یاریگر هستش.

نکته زیبایی که از این آیه توجهمون رو به خودش جلب میکنه ، نوع سوال و نوع پاسخگویی به اون سوال هستش که ظرافت دلچسبی داره. اگر دقت کنیم ، میبینیم که در ابتدای آیه ، مخاطب خداوند شخص پیامبر(ص)هستند. اما پاسخگویی خداوند به سوالی که بندگان از پیامبر(ص) پرسیدند ، به نحوی هستش که مخاطب دیگه پیامبر(ص) نیست بلکه مخاطب گویا خود بنده میباشد.(خدا بیواسطهو مستقیم خطاب به من و تو جواب داده).
    بنا به قاعده ادبی ، بایدنوع پاسخگویی چنین میشد که مثلا : "ای پیامبر(ص) به بندگانم جواب بده که ...." اما اینجا خدا پیامبر(ص) کنار زده و جواب رو مستقیم به خودمون گفته و باوجود واسطه فیض بودن پیامبر(ص) ، نخواسته کوچکترین فاصله ای بین خودش و بندش باشه.من این حس رو دارم که گویا بقدری خدا مشتاق بندش هستش که به تعبیر ما اهل زمین ،گویا از فرط عاشقی ، برای جواب ، بی پروا و بیواسطه بسمت بندش رو میکنه و میگه جونم بنده من آره من نزدیکتم و سرا پا منتظر رجوع و درخواست تو هستم. بیا که عاشقتم، بیا که دنبال بهونه هستم که به محض دعا کردن و طلب حاجت از طرف تو ،جوابت رو بدم.

و نکته جالب دیگه اینه که درادامه آیه که دستور فرمانبرداری و ایمان داشتن به خودش رو خواسته بگه دوباره پیامبر(ص) رو مخاطب و واسطه قرار داده. شاید برای اینه که ما کمتر شرمنده بشیم و همچنین پی به عظمت جایگاه پیامبر(ص) ببریم.

توی این روزها و شبهای ماه مبارک ، ینی میشه ما هم خودمون رو به سمتش پرت کنیم و عاشقش بشیم؟!
    .
    در پناه حق.
    مولانا
    ویرایش توسط Aram_577 : یکشنبه 30 تیر 92 در ساعت 09:00

4. 8 کاربر از پست مفید Aram_577 تشکرکرده اند .

mohammad6599 (یکشنبه 13 مرداد 92), reihane_b (یکشنبه 10 آذر 92), roze sepid (چهارشنبه 09 مرداد 92), sookoot (پنجشنبه 14 آذر 92), ویدا@ (یکشنبه 30 تیر 92), نازنین آریایی (جمعه 18 مرداد 92), بخشنده مهربان!!! (یکشنبه 22 اسفند 95), حساس (چهارشنبه 16 مرداد 92)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    71
    دستاوردها:
    تشکرها
    825

تشکرشده 868 در 166 پست

Array
    به نام خدا
    سلام
    متن روان و زیبای "دختر مهربون" در تاپیک تجربه های شخصی خودش منو راغب کرد که این پست رو ارسال کنم. امید که مقبول یار گردد.

و اما...

أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاء الْأَرْضِ أَإِلَهٌ مَّعَ اللَّهِ قَلِيلًا مَّا تَذَكَّرُونَ
    يا [كيست] آن كس كه درمانده را چون وى را بخواند اجابت مى‏كند و گرفتارى را برطرف مى‏گرداند و شما را جانشينان اين زمين قرار مى‏دهد آيا معبودى با خداست چه كم پند مى‏پذيريد. ( سوره نمل آیه 62 )

این آیه پر مغز قرآن که در بین عوام و خواص بسیار زبانزد هستش والبته بخش اولش مورد توجه قرار گرفته ، به نظرم با دقت در قسمت مغفول آن که نیمه دوم آیه هست معناش کامل میشه!
    به نظر این توجه نصفه و نیمه به این آیه شریفه ، نمونه خوبی برای این هستش که اکثر ما آدمها موضوعاتی رو روش فکوس میکنیم که به نفع کوتاه مدتمون باشه و از بخش مسوولیت پذیریش کمی اجتناب میکنیم.

بسیاری از ما حتی نیمه دوم این آیه رو نشنیدیم و یا موقع خوندن دقت کافی در اون نکردیم.

اجابت مضطر هنگام دعا و درخواستش و پوشاندن بدیهایش به خاطر آنست که بتواند وظیفه جانشینی در زمین را به درستی انجام دهد نه آنکه به دنبال هر گناه و اشتباهی باشد و بدون توجه به وظیفه اصلی خلقت انسانی خود توقع کمک و دریافت پاسخ از خالق هستی را داشته باشد.

در پایان آیه ذکر اینکه افراد کمی پندپذیرند ، بیانگر غفلت ما انسانها نسبت به ظرافتهای این موضوع هست.

امید آنکه با توجه و فکوس بر روی وظایف اصلی انسانی خود بتوانیم بنده خوب خدا باشیم. و به طبع آن غریق رحمت خاصه حق گردیم.

.
    درپناه حق.
    مولانا
    ویرایش توسط Aram_577 : شنبه 09 آذر 92 در ساعت 12:34

6. 4 کاربر از پست مفید Aram_577 تشکرکرده اند .

reihane_b (یکشنبه 10 آذر 92), sookoot (پنجشنبه 14 آذر 92), ویدا@ (سه شنبه 19 آذر 92), دختر مهربون (شنبه 09 آذر 92)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)