به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    جمعه 13 تیر 93 [ 06:44]
    سطح
    25
    Level completed: 49%, Points required for next Level: 51
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    197

تشکرشده 203 در 57 پست

Array

تفاوت سنی 10 سال، خلاصه مطالعه نظرات و درخواست راهنمایی برای ارزیابی مورد خوردم

سلام و خسته نباشید خدمت دوستان گل همدردی.
    همونطور که در تاپیک دیگه ای به بخش دیگری از این موضوع اشاره کردم، من 25 ساله هستم و خواشتگاری 35 ساله دارم.
    بنده مطالعه و خلاصه نکات مهم و غیر تکراری از کامنتهای موجود در کل بخش تفاوت سنی را انجام دادم و اینجا قرار میدم.!...
    از شما درخواست میکنم ضمن اظهار نظر درباره صحت و اهمیت این نظرات، اگر نکات چالش زای دیگری به نظرتون وجود داره که من فراموش کردم اضافه بفرمایئد
    و مهمتر از همه، با توجه به اینکه 95 درصد کل بخش تفاوت سنی به هشدار و علایم خطر و خیلی خطرناکه حسن! اختصاص یافته و چندان راه حل مساله مقابل پای مخاطب نمی گذارد؛
    در صورت امکان، راهکارهای شفاف و موثر و عملی برای بررسی این عوامل چالش زا یا تناسب زا! میان دو طرف ارائه بفرمائید تا فردی که مثل من مبتلابه چنین شرایطی است بتواند بعضی از این این عوامل خطر را از فهرست پاک کند یا بعضی را صحه بگذارد.

نقل قول نوشته اصلی توسط مدیرهمدردی
    من قبلا به طور مفصل در مورد تفاوت سنی دختر و پسر صحبت کردم. و اینکه نمی توان قانون قاطعی صادر کرد و اینکه باید با توجه به سایر معیارها و افراد در این خصوص صحبت کرد.
    اما چون این تاپیک صرفا یک حد و حدود مناسب برای شرایط سنی هست به چند نکته به طور کلی اشاره می کنم که بهتر است به ترتیب ذیل باشد.
    یکم: بهتر این است که سن آقا بیشتر از خانم باشد.
    دوم: فاصله سنی 3 تا 7 سال برای دهه 20 تا 30
    سوم: فاصله سنی 3 تا 10 سال برای دهه 30 تا 40
    چهارم: فاصله سن 3 تا 15 سال برای 40 سال به بالا
    پنچم: سن طلایی ازدواج برای دختران(با توجه به بلوغ روانی و عاطفی، اتمام تحصیلات، جوانی و شادابی و ...)= 22 تا 25 و البته تا 28 سال هم جا دارد.
    ششم: سن طلایی ازدواج برای آقایون 25 تا 28 سال

نکته مهم:
    این ها که گفتم قانون خدا نیست، خدایی نکرده به صورت وسواسی روی این سنین تمرکز نکنید. اینها صرفا معیارهایی نسبی و تقریبی برای رسم هنجار سنین ازدواج است.
    لذا بسیاری پارامترهای دیگر می تواند روی اینها به طور نسبی تاثیر بگذار.

(شنبه ۰۶ اسف ۱۳۹۰ ۱۷:۴۵ عصر)آوازه نوشته است:
    دوست گلم منو که یادته؟ منم مشکلم مثل شما 13 سال بود ،حقیقتش من به خاطر یه سری مسائل دیگه رد کردم این آقای خواستگارو اما توصیه بهت اینه که به آینده خیلی فکر کن !!! ما وقتی کنار هم راه میرفتیم (من 27 و ایشون 40 بود ) همه نگاهمون میکردن ،چون من ریز نقشم خیلی راحت 20 سال بزرگتر از من به نظر میومد این آقا !!! و این واسه 10 ساله دیگه بدترم میشد !!! حالا کاش مشکل فقط ظاهر 2نفر باشه!! به خاطر اینکه اینها از ما بزرگترن نا خود آگاه یه حس مدیریت دارن که انگار میتونن زن رو توو مشتشون بگیرن !! خیلی تصمیماتو یک نفره میگیرن بدون اینکه نظرت رو بخوان!! فکر میکنن هم مردن هم 13 سال بزرگتر پس عقل کلن !!! ( این در مورد خواستگار خودم بود که فقط خواستم تجربه شخصیمو بگم قصد توهین به آقایون روندارم )

RE: یعنی 13 سال اختلاف سنی مانع خوشبختیه؟؟

دوستی را میشناسم با همسرش 11 سال اختلاف سنی دارد ........شوهر ، همسرش را ناپخته می داند و بعد از گذشت 2 سال از زندگیشان کم کم مشکلاتشان شروع شد و به خاطر این اختلاف سن همسرش را بچه سن می بیند و به او اجازه نظر دادن هم نمی دهد حتی در خرید لباس های خودش و همیشه به او می گوید که من بهتر از تو می دانم که چی خوبه و چی بده!....و حتی حوصله گوش کردن به درد و دل های همسرش را هم ندارد و بیشتر اوقات به او می گوید که تو هنوز بچه ای و وقتی به سن من رسیدی می فهمی!! .( در حالی که این خانوم هیچوقت به سن شوهرش نمی رسد چون سن شوهرش هم بالا می رود! ) همسرش هم به خاطر اینکه دشمنانش را شاد نکند حاضر به سکوت شده و تمامی این مسائل را تحمل می کند......
    شما چی دوست خوب حاضری این راه را ادامه بدهی؟
    این تجربه ای است که بیشتر اوقات نظاره گر آن هستم و می بینم

فرشته مهربان:
    فاصله سنی تا این حد ، هم می تواند مسئله ساز باشد و هم خیر . در صورتی که سنخیتهای شخصیتی و روحیه بین شما ضعیف باشد ، قطعاً فاصله سنی این عدم سنخیتها را پر رنگ خواهد کرد ، و به عبارتی مسئله ای به مسائل اضافه می کند . اما اگر سنخیتهای شما بالا و پر رنگ باشد فاصله سنی بخصوص اگر پسر بزرگتر باشد یا مسئله ایجاد نمی کند یا مسئله حادی ایجاد نمی کند .

پس نیاز است که شما به مشاور خانواده و ازدواج مراجعه کنید تا شخصیت هردوی شما و معیارهایتان مورد بررسی قرار گیرد و میزان سنخیتها مشخص شود و سپس مطابق نتیجه مشاوره تصمیم بگیرید .
    خلاصه :
    شما نیاز دارید هر دو به اتفاق برای تشخیص میزان سنخیت حضوراً نزد مشاور برید و سپس تصمیم قطعی بگیرید .

صنم:
    دوست من هم با شوهرش 10 سال اختلاف سني داره و من چند تا نكته هم از زندگي اين دوستم برات مي گم:
    اول از همه اينكه آقايوني كه از سن 30 سالگي رد ميشن بدليل داشتن تجربه زندگي مجردي و يا در كل گذر از سالهاي اوج جوانيشان، ممكنه در ابراز احساسات ضعيف باشند يعني شايد اولش از آشنايي با يه شخص جديد مخصوصا دختراني كه پرشور هستند خيلي هم به وجد ميان و كلي هم ابراز احساسات مي كنند اما ممكنه اين احساسات زودگذر باشه و بعدها در زندگي به مشكل بخورند. ( باز هم تكرار مي كنم كه استثنا هم وجود داره و من به صورت عمومي اين مسئله رو عرض ميكنم.)
    اصلا اگه دقت كني و حتي يك نظرسنجي از پسران بالاي 30 سال بگيري متوجه ميشي كه اكثرشون دوست دارند كه اختلاف سني بيشتري با خانمشون داشته باشند، چون از خانمشون انتظار انرژي و شادابي بيشتر يدارند تا جبران اين احساسات خودشون رو بكنند.
    نكته دوم: در عين حال كه مايلند همسرشون خانه دار باشه اما انتظار دارند كه خانومشون آنان را در همه جا همراهي كنند و باصطلاح گاهي اوقات به ديده همسر فرمايشي به همسرانشون مي نگرند. نمي دونم منظورم واضح بود يا نه، توضيحش يكم سخته چون در اين مورد يكم دوگانه رفتار مي كنند، يه جورايي از خانمشون مي خوان كه خانه دار باشه اما يك حضور تشخص آميزي در جامعه هم داشته باشند.)
    و يك سوال هم كه هميشه مطرحه مسائل جنسي و اينكه (در مورد اين مسئله حتما مشاور بهت كمك خواهد كرد) اين سوال آخر رو خيلي جدي بگير، پدر دوستم با ازدواجشون بخاطر همين مسئله مخالفت داشت اما متاسفانه دوستم بي توجه بود.

در مورد اختلاف سنی : عقل و منطق می گوید با توجه به رشد تکنولوژی و پیرو آن تغییر زندگی متناسب با تکنولوژی( چه از لحاظ فکری و چه از لحاظ امکاناتی که مرد و زن با اون انس گرفته اند) اختلاف بالای 4 سال ممکن هست زوج ها را دچار تناقض با یکدیگر کند
    فرضا یه دختر خانمی که 20 سالش هست دوست داره بره اسکی! اقا پسر 35 یا 40 ساله هم چون دوران جونیش از این چیزا خبری نبوده ممکنه همراهی نکنه و اون دختر خانم از علاقه اش باز بمونه و این تناقض ها به مرور زمان روی هم انباشته میشن و مرد و زن را از هم دور و دور تر می کنند
    ------------------------------------------------------

در سنین جوانی علاقه آدمی به نوع فعالیت ها و مسائلی می باشد که برایش جذاب است و از آن لذت می برد منتها در سنی که رو به میانسالی است وجود ندارد،(این اختلاف را در 10 سال دیگر ببینید)در آن سن کار و تفکر و مطالعه ، فلیم و موسیقی و گوشه ساکت خانه جهت استراحت را بیشتر می پسندند.
    نحوه تفکر پسر و دختر هم ، نسبت به اختلاف سنی در ازدواج بسیار مهم است. اگر دختر یا پسر از همان اول با تردید به بزرگتر بودن همسرش بیندیشد. او آمادگی دارد که بعدا با کنایه اطرافیان به هم بریزد و این مسئله را مرتب به رخ همسرش بکشد. بعدا" هر مسئله را در رابطه اشان به خودش و سن بالایش نسبت می دهد. که این از آسیب پذیریهای چنین ازدواجهایی هست.
    چه در حوزه مشاوره و چه در حوزه تجربی، شخصا" این ازدواج را به صلاح نمیدانم، ما فقط بر اساس آنچه از مشخصات سن و از خودتان نوشته اید شما را راهنمائی میکنیم، چنانچه در تصمیم گیری باز هم دچار تردید هستید، مشاوره حضوری بهترین گزینه خواهد بود

---------------------------------------------------------

سلام.خواهر من با مردی ازدواج کرده که 20 سال از خودش بزرگتره.ظاهرا که در بین جمع میبینیشون خوشبختن.اما رفتارهای کنترل کننده و بازدارنده ی همسرش در خیلی از امور که مربوط به استقلال مالی و شغلیش هست از چشم آدمهای نکته بین پنهان نمی مونه.داماد ما همه جور رفاهی رو برای خواهرم تامین میکنه اما علاقه ای به استقلال خواهرم نداره. این نمونه ای هست که من از نزدیک باهاش روبه رو هستم.ممکنه خیلی ها علی رغم تفاوت سنی با اینگونه مسایل برخورد نکنند.لطفا لینکهایی رو که دوستان پیشنهاد کردند حتما مطالعه کنید

من و همسرم ده سال اختلاف سنی داریم و از دیدگاه خودم تجربیاتم رو در اختیارت می ذارم

1) نکته ای که بعضی ها قبلا اشاره کردن: اینکه ظاهرتون این تفاوت رو نشون نده و تو ذوق نزنه
    2)
    سابقه ی بیماریهای ژنتیکی وابسته به سن
    رو تو خانوادشون چک کن، مرگ و زندگی دست خداست ولی خب آدمیزاد دیگه، من مواردی رو می شناسم که در خونواده سابقه ی بیماری های مختلف داشتن (به عنوان مثال فشار خون خیلی بالا و ...) که در چنین مواردی اختلاف سنی آزار دهنده می شه چون خانوم با وجود اینکه سن زیادی نداره ولی آقا سنشون از 50 گذشته و خانوم دائم مجبوره مریض داری کنه، رژیم غذایی های عجیب و غریب اعمال کنه نمی تونه راحت مسافرت بره ، افسرده می شه و ...
    3) به گفته ی مشاورم در قدیم اختلاف سنی حدود ده سال چندان مشکل به حساب نمیومد ولی الان با وجود پیشرفت سریع تکنولوژی و آداب زندگی داره پر رنگ تر می شه در نتیجه این خیلی مهمه که شخص شما چه نوع شخصیتی دارین اگر آدم هیجانی هستین دائما دنبال تجربه ی چیزهای جدید و پیشرفت شاخص در زندگی هستین باید در زندگی با یه فرد 13 سال بزرگتر کمی از بعضی از این موارد کوتاه بیاین البته نقش خانواده رو هم در این زمینه در نظر بگیرین چرا که ممکنه در خانواده مدرن و سطح بالایی بزرگ شده باشه و از سنش به روز تر باشه یا در خانواده سطح پایین تر با اثر عکس
    4) دقت کنین که به انداه ی کافی آدم پر انرژی برای زندگی با شما هستن یا نه

5) از نظر من تحقیق در مورد اینکه چرا این آقا تا قبل از این سن ازدواج نکرده هم ضروریه! ممکنه دلیلش وضع نا مناسب اقتصادی تا قبل از این بوده باشه یا اینکه طرف مشکل پسند بوده یا ...، احتمال دیگه اینه که این آدم کمی سرد مزاج باشه و نیازی به زندگی زناشویی حس نمی کرده ، یا مثلا اینکه قبلا روابط دیگه ای در زندگیش داشته خلاصه تحقیق کنید که آدم سر به زیر و خوبی باشه در زندگیش

حالا از نکات خوبش بگم (من خودم از تصمیمم راضیم البته هنوز همسرم 40 سالش نشده) من این نکات رو در مورد همسر خودم می گم و بسط نمی دم اما فکر می کنم در مورد بقیه هم می تونه صادق باشه

1) ایشون رفتار پخته ای دارن در نتیجه ما خیلی به ندرت دعوا می کنیم و خیلی هم زود حل و فصل می شه چون مهارت رفتاریشون مناسب سنشون بالاست
    2) وضع اقتصادی مناسب داریم که خیلی آرامش بخشه (وضع اقتصادی گاهی باعث مشکلات زیادی در زوج های کم سن و سال میشه)
    3) با توجه به استقلال اقتصادی و سن بالاتر دخالت های خانواده ها به حداقل ممکن رسیده
    4) با توجه به اختلاف سنی قدر شما رو بیشتر می دونه
    5) با بالا رفتن سن، شما هم چنان برای همسرتون جذابیت دارین
    6) ...

خلاصه اینکه ازدواج فاکتورهای متنوعی داره بسته به شخصیت و ذائقه ی شما (مثلا من خودم دوست داشتم همسرم رفتار پخته داشته باشه و اصلا خواستگار با اختلاف سنی کمتر از دو سال راه نمی دادم و الانم راضیم ولی برای همه نمی شه یه نسخه پیچید)

(يك شنبه ۲۲ شهر ۱۳۸۸ ۰۳:۴۵ صبح)keyvan نوشته است:
    با سلام

اختلاف سنی دختر و پسر نباید آنقدر زیاد باشد که دوره رشدی آنها متفاوت شود و در
    علاقه ها، سرگرمی ها ، طرز نگرش و بینش(نحوه تفکر) طرز فكر نسبت به امور جنسي؛رابطه با اطرافیان,و انرژیهای روانی با هم متفاوت و یا احتمالا درگیر شوند.
    مثلا ازدواج دختر 16 ساله ای را با پسر 30 ساله در نظر بگیرید. در حالیکه دختر در آغاز راه هیجانات ، علاقمند به شطینت های نوجوانی، کوهنوری و جست و خیز و مهمانی و .... هست ، آن آقا کار و تفکر و مطالعه ، فلیم و موسیقی و گوشه ساکت خانه جهت استراحت را بیشتر می پسندد. همچنین دیدگاه آقا توام با تجربه و احتیاط است و دیدگاه دختر نوجوان ریسک و فعالیتهای نو و بدیع است.

نکته دیگر اینکه::
    شما نوشته اید
    از بسیاری جهات تفاهم داریم,
    توجه کنید ::
    در این سن و در این شرایط با هم تفاهم دارید ,اما همچنان که سن بالا میرود؛ بسیاری از عادت ما نیز تغییر میکند,
    مثلا" چهار سال بعد را در نظر بگیرید, آیا باز هم این اطمینان را دارید که به لحاظ ,علاقه ها، سرگرمی ها ، طرز نگرش(درک طرفین نسبت به زندگی و سایر موارد) و بینش(نحوه تفکر) و انرژیهای روانی؛ در یک سطح باشید؟

شما خصوصیات خودتان را در نظر داشته باشید, آیا میتوانید به این نوع تغییر کنار بیاید؟
    مواردی نیز پیش میآید که طرفین هر دو به اصطلاح درون گرا هستند,و این تغییرات ,اخلاقی تأثیر چندانی در روابط ندارد,

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره خوشبخت
    سلام خانم دکتر

زیاد بودن تعداد خواهر و برادرها عیب و دلیل بر پایین بودن سطح یه خانواده نیست! تازه اینکه یه خانواده همه بچه هاشون تحصیل کرده باشن نشون دهنده اینه که اتفاقا خانواده جو خوب و مناسبی داشته و پدر و مادر به تربیت بچه ها خیلی حساس بودند و در کل سطح سواد و فرهنگی این خانواده بالا هست به نظر من.

تقریبا همه دوستانی که براتون جواب نوشتن اختلاف سنی زیاد رو یه زنگ خطر دونستند ولی من می خواستم بگم با توجه به اینکه این آقا تو این سالها فقط درس خونده و کاری دیگه نکرده نه زیادم زنگ خطر نیست! خودم رو مثلا می زنم من الان سی سالمه ولی تا الان فقط درس خوندم، و تازه شروع کردم به کسب تجربه از زندگی، تو همین سایت متوجه شدم دیدگاهای من و شاید چیزهایی که باید از ازدواج و زندگی بلد باشم نسبت به سنم خیلی پایینن، یعنی تو همین سایت کسانی رو با سن پایین تر از خودم دیدم که تجربیات بیشتری از من دارن، و من خودم دلیلش رو این می دونم که تو سالهای قبلی زندگیم تمرکزم درس بوده و خیلی تجربه کسب نکردم؛ پس نگران سن بالای آقا نباشید
    و اما رشد شخصیتی و دیدگاهای شما هم خیلی مهمه، شما تقریبا میشه گفت سنت پایینه ولی باید دید پختگی رفتاریت و طرز فکرت و دیدگاهات به زندگی چه جوریه؟
    در کل اگه این اختلاف سن در ظاهرهاتون پیدا نباشه با توجه به توضیحاتی که دادی زیاد نمی تونه این آیتم مشکل ساز بشه
    از نظر سطح خانواده هم من مشکلی ندیدم
    بقیه مورد ها رو هم که گفتی هم خوانی دارین

پس در کل مشکلی نیست، ان شالله که خیر باشه!

2. کاربر روبرو از پست مفید رازقی تشکرکرده است .

she (یکشنبه 12 آبان 92)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)