به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: منطق فازی

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 20 مرداد 88 [ 15:55]
    سطح
    47
    Level completed: 73%, Points required for next Level: 55
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    169

تشکرشده 176 در 51 پست

Array

منطق فازی

بسم الله الرحمن الرحیم

چندی پیش با اتوبوس رسالت ونک عازم محل کار بودم ، ردیف جلو- پشت سر راننده - نشسته بودم که توی ایستگاه سید خندان یه جوانی اومد بالا و سوار شد دیدم یه کتابی رو توی دستش لوله کرده نگاهم به طرح جلد کتاب افتاد ، کتاب برام آشنا بود – تفکر فازی (Fuzzy Thinking) نوشته ی آقای بارت کاسکو – یاد ایام دانشجویی مقطع کارشناسی خودم افتادم روزهای زیادی اومدم همین ایستگاه سید خندان و دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر و در پی تحقیق چیستی منطق فازی . یاد باد آن روزگاران یاد باد

نمی خوام منطق فازی رو براتون تشریح کنم چه اینکه حقیقتا بضاعت علمی من هم این قدرها نیست اما بیان کلی اون منطق و ارتباطش با نوع نگاه به زندگی خالی از لطف نیست ، منطقی که یه پروفسور ایرانی به نام لطفعلی عسگر زاده – که در آمریکا و محافل علمی به پروفسور زاده معروف است – در سال 1969 اون رو در مقابل منطق سنتی – یا بقول همون محافل منطق ارسطویی- مطرح میکنه که نظر خوانندگان محترم رو به اون جلب می کنم :

منطق سنتی (یا همون منطق باینری و دودویی و صفر و یکی خودمون)که مبنای توسعه بسیاری از سیستم های مدرن امروزی است بر این اساس پایه گذاری شده که به همه چیز توی دنیا میشه یک گزاره صفر یا یک نسبت داد . مثلا اینکه در هر ساعت از شبانه روز ما یا در منزل خودمون هستیم یا نیستیم (لذا احتمال بودن در منزل یک و نبودن صفر میشه) من و شما در هر لحظه با یه احتمال صفر یا یک عضو مجموعه آدمهای زنده روی زمین هستیم . کتابی که در دست مطالعه داریم با یه احتمال صفر یا یکی عضو مجموعه کتابهای کتابخانه ملی است . و مثالهای بسیاری از این قبیل که در واقع نظریه مجموعه ها رو می سازه و کودکان ما از سنین ابتدایی و بطور جدی تر از دوره راهنمایی با اون آشنا میشن . همین نظریه است که میگه در هر لحظه از یک سیم برق یا جریان عبور میکنه و یا جریانی عبور نمی کنه پس احتمال عبور جریان یک یا صفر خواهد بود امری که مبنای طراحی رایانه های امروزی است که تفصیل خاص خودش رو داره و محفل خاص خودش رو هم می طلبه .

اما همه موارد زندگی ما صفر و یک نیست ، سیاه یا سفید نیست ، مثلا کتابی که دست شماست با چه احتمالی عضو مجموعه کتابهای خوب دنیاست ؟ یا شما با چه احتمالی عضو مجموعه آدمهای بلند قد دنیا ، آدمهای باهوش ، خوب یا موفق دنیا هستید ؟ قطعا اینجا دیگه چون امور از جنس توصیفی هستند احتمالشون هم دیگه لزوما از جنس صفر و یک نیست بلکه یه عددی از صفر تا یک خواهد بود و فضای احتمالات ما خاکستری میشه و سیاه و سفید مرزهای اون هستند .

می پرسید حالا اینها چه ربطی دارن به نوع نگاه به زندگی ؟

خواهم گفت نکته های باریکتر از مویی اینجا نهفته است ، قابل تامل و اندیشه برانگیز .

شما تا زمانی که به زندگی و اتفاقاتی که توی اون برای شما می افته با منطق سنتی و صفر و یکی نگاه کنید با کوچکترین ناکامی فکر می کنید که همه چیز رو باختید و باید که زمین رو به حریف واگذار کنید . شما مادامی که به خوشبختی و ثروت و تحصیل و رفاه و تیپ و زیبایی و ویژگی های فردی یا سطح اجتماعی خودتون و خانوادتون و مسایلی از این دست با منطق صفر و یک نگاه داشته باشید با کمترین مقایسه دچار نوعی حزن و اندوه و یا خوف و اضطراب می شید .
    تو دنیایی که درش زندگی می کنیم فقط برخی مفاهیم و حقیقتها هستن که مطلقند و مابقی نسبی ! خوشبختی و رفاه و زیبایی و خیلی چیزهای از این دست نسبی اند و من و شما اگه صفر و یکی ببینیمشون و با منطق فازی به اونها نگاه نکنیم دچار دردسر میشیم . اشتباه نکنیم این به معنی این نیست که شما به شرایط موجود راضی باشید بلکه منظور اینه که با کوچکترین کمبود فکر نکنیم همه چیز دیگه تموم شده است .

در مطالباتمون هم این نوع نگاه کار ساز خواهد بود . ما در زندگی یه سری حقوقی – اعم از فردی و اجتماعی - داریم و در مقابل اونها یه مجموعه تکالیف که به اینها هم نمیشه صفر و یکی نگاه کرد . اصلا اینها درهم تنیده اند و نمیشه نوع نگاه به زندگی کسی رو از رفتار و سلوکش جدا کرد . ما اگه می خواهیم به یک فصل مشترکهایی در زمینه "حقوق ما" برسیم لازمه که نوع نگاه و زاویه منظر و دیدمون رو هم به زندگی تعریف کنیم و در اون به یک چارچوبه ای مشترک که همگی بهش قایلیم برسیم .

چندی پیش مطالبی چند راجع به نوع نگاه به زندگی نوشتم که در اونها ارتباط تنگاتنگی بین آرامش در زندگی با نوع نگاه برقرار شده بود . امروز می خوام این ارتباط رو بسط بدم و عرض کنم که شاید تمام شئون فردی و اجتماعی ما با نوع نگاهمون به زندگی مرتبطه ، امری که شاید اگه مجالش برام پیش می آمد حتما کتابی راجع به اون می نوشتم اما چه سود که من هم نگاهم به زندگی همراه با منطق سنتیه و نتوانستم این رو برای خودم جا بیندازم که میشه همزمان خوب کار کرد و خوب زندگی ، خوب مطالعه و تحصیل علم کرد و هم خوب تلاش برای فعالیتهای اجتماعی و فوق برنامه ، ولی شک ندارم که منطق فازی برای این جور موارد حتما جواب میده !
    شما هم امتحان کنید و نظرتون رو بگید .

2. 15 کاربر از پست مفید آرمانخواه تشکرکرده اند .

ammin (شنبه 16 شهریور 92), asemani (سه شنبه 25 تیر 92), Eram (جمعه 04 مرداد 92), آرمانخواه (سه شنبه 08 مرداد 87), خانوم مجرد (دوشنبه 04 آذر 92), سپیدقلب (جمعه 03 آبان 92)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 13 مهر 89 [ 16:10]
    سطح
    74
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 216
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    954

تشکرشده 992 در 530 پست

Array

RE: منطق فازی

سلام آقاي آرمانخواه
    مطالبتان به نظرم جالب بود. شايد من هم با منطق صفر و يك به زندگي نگاه مي كردم. اما اين سئوال برايم پيش آمده كه در نگاه به زندگي واقعا با چه ديدي و چه سئوالاتي مي توان پرسيد. سمت و سوي اين نگرش چگونه است. مثلاً شما گفتيد : {کتابی که دست شماست با چه احتمالی عضو مجموعه کتابهای خوب دنیاست ؟ } . اين سئوال خوب بودن را چگونه و چطور براي كتاب انتخاب كرديم و ملاك خوب بودن چيست؟ در تمدنها، اجتماعها و تفكرهاي مختلف تعاريف مختلفي از خوب بودن مطرح است. آيا پاسخ به اين سئوالها در اين منطق نسبي نيست؟

4. کاربر روبرو از پست مفید دانه تشکرکرده است .

دانه (سه شنبه 29 مرداد 87)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 13 مهر 89 [ 16:10]
    سطح
    74
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 216
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    954

تشکرشده 992 در 530 پست

Array

جناب آرمانخواه
    من منتظر پاسخ شما به سئوالات خودم هستم.

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    47
    دستاوردها:
    تشکرها
    169

تشکرشده 176 در 51 پست

Array

خانم دانه سلام
    از دو جهت شرمنده شما میشم یکی اینکه محدودیتهام اجازه وقت گذاشتن بیشتر در تالار رو بهم نمیدن و دوم اینکه همدردی سوالی داره و من صرفا بدلیل همون محدودیتها از پاسخ باز می مونم . حال اگه موضوع مورد بحث ذاتا مبحثی باشه که نیاز به مقدمه و موخره و حواشی خاص داشته باشه حساب کنید پاسخگویی چقدر سخت زمانبره !
    خو.استه ام اینه نوشته "مرگ تدریجی یک رویا " رو بخونید تا در فرصتهای بعدی – با صبر و حوصله ای که به خرج میدید و همراهی که می فرمایید – و البته با همون منطق فازی ! با مسئله مواجه بشیم و اونو بیشتر مورد مداقه قرار بدهیم .

7. کاربر روبرو از پست مفید آرمانخواه تشکرکرده است .

آرمانخواه (چهارشنبه 16 مرداد 87)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    47
    دستاوردها:
    تشکرها
    169

تشکرشده 176 در 51 پست

Array

با سلام
    آشپزی رو در نظر بگیرید که هر روز غذا طبخ میکنه و هر روز بدون اینکه نمک غذاش رو دقیقا وزن کنه به غذا اضافه میکنه ، معمولا هم غذای او دارای نمک مناسبی میشه گر چه در موارد نادر و معدود هم گاهی غذاش کم نمک و گاهی شور میشه . اما این ارزشش رو داره که او حساسیتش رو در کنترل کم کنه یعنی بجای اینکه هر روز کلی وقتش رو سر دقت های در حد و اندازه گرم سر مواد غذایی تلف کنه بر اساس یه الگو پیش میره و نتیجه هم معمولا خوب از آب در میاد .

این الگو ، همان الگوی منطق فازی است .

رفتار انسانی - جدای از خبرگی ها که خود خبرگی مبحث خاصیه - پر است از این دست الگوهای رفتاری فازی .

اما منطق فازی دارای ریاضیات کاملا پیچیده ای است . شاید همون کتابی که در نوشته نخست معرفی شد ( تفکر فازی نوشته آقای بارت کاسکو چاپ انتشارات دانشگاه خواجه نصیر ) کتاب سرراستی برای دست یابی به این تفکر باشه و برای فهم ریاضی منطق فازی کتابهای فنی موضوع باید مطالعه بشه که نمی دونم در حوصله شما هست یا نه ؟
    ضمن اینکه یکی از بیشترین کاربردهای این منطق در مقوله مهندسی کنترل است - کنترل فازی Fuzzy control- که به عنوان یه آدرس امروزه در برخی ماشین لباس شویی های جدید از این الگو استفاده شده .
    حقیقتا دنیایی است که واقعا فضای این تالار بستر مناسبی برای طرح جزییات اون نیست .
    به هر حال منو ببخشید که بضاعتم خیلی بیشتر از این حرفها نیست .

9. 6 کاربر از پست مفید آرمانخواه تشکرکرده اند .

asemani (سه شنبه 25 تیر 92), آرمانخواه (سه شنبه 29 مرداد 87)

سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,660

تشکرشده 35,995 در 7,403 پست

Array

به روز رسانی

11. کاربر روبرو از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده است .

ammin (شنبه 16 شهریور 92)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)