به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10
 1. #1
  عضو کوشا آغازکننده

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 17 آذر 89 [ 11:10]
  تاریخ عضویت
  1386-7-02
  نوشته ها
  548
  امتیاز
  13,995
  سطح
  76
  Points: 13,995, Level: 76
  Level completed: 87%, Points required for next Level: 55
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  496

  تشکرشده 507 در 236 پست

  Rep Power
  68
  Array

  بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام ،
  بعضی از ما بدبین و بی اعتماد هستند که به کسی اعتماد نمی کنند، همیشه خودشان را در خطر می بیند و پیوسته مواظب هستند که از پشت خنجر نخورند این گروه را شکاک نامگذاری می کنیم معادلی برای Paranoid P.D . بخشی گروه نچسب و بی احساس اند که به کسی کاری ندارند، از ارتباط عاطفی با دیگران عاجزند، احساس خود را بیان نمی کنند و اغلب در تنهائی به سر می برند.
  ترکیب خاصی از این دو شخصیت ، شناخته شده که به عنوان گروه سوم مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
  1- Paranoid Personality پارانوئید پرسونالیتی یا شخصیت کج خیال و بدبین :
  به کسانی گفته می شود که بیش از اندازه محتاط و مشکوک هستند. این افراد شایعاً در حال کشف کردن خیانت و تجاوز و بدعهدی دشمنان دوست نما هستند.( البته بقول خودشان ). ولی اگر بی اساسی تهمت هایشان را به آنها ثابت کنیم بلافاصله خود ما هم جزء دشمنان محسوب خواهیم شد.
  بعضی از این افراد حتی همسر 60 سالهء خودشان راهم به داشتن ارتباط با باغبان و پستچی و خدمتکار متهم می کنند. وقتی با ناباوری دیگران روبرو می شوند مسئله را پیش خودشان نگه می دارند و با دیگران در میان نمی گذارند. در حالی که رفتار و واکنشهای شان کاملاً تغییر می کند و تلخی و کنایه گوئی تحمل ناپذیری را سبب می شود.
  شایعاً می بینیم که حتی اتفاقات پیش پا افتاده ای چون جریمه یا پیچیدن کسی در هنگام رانندگی جلوی آنها یا اعتراض کوچک همسایه به عنوان علامت کاملاً موجهی بر دشمنی و خیانت و غیره تعبیر می شود. این نوع شخصیت در افرادی که دیگران را به بهانه های مختلف به دادگاه می کشانند ، آنها که تبعیضات نژادی قائل می شوند یا بین کسانی که انتقام های وحشتناک می گیرند بسیار دیده می شود.
  ویژگی های اخلاقی این نوع شخصیت از این قرارند:
  1 - یکی از خصائص انسانی که ما به کرات دیگران را به آن تشویق می کنیم بخشش و گذشت است.
  (Forget ، Forgive ) که در این افراد مطلقاً بخشودن و فراموش کردن وجود ندارد
  Misinterpretation of others intention -2
  تعبیرهای غلط به پندار، گفتار ، و رفتار دیگران چسباندن .
  مثال : دستگاه تهویه منزل خراب شده آقایی برای تعمیر آمده، در مقابل سوال میزان هزینه ، جواب داده " برای معاینه و تشخیص پنجاه دلار و تا معاینه نکنم نمی تونم بگم خرجش چقدر می شود." این یک گفتگوی ساده و منطقی است ولی در مورد این افراد مسئله به این سادگی حل نخواهد شد زیرا حتی اگر این شخص پول هم نگیرد و دستگاه تهویه را درست کند بلافاصله یک دلیل احساسی به او نسبت داده می شود ، اگر بگوید فلان قطعه سوخته باید تهیه کنم و باید روز دیگری بیاورم و وصل کنم ،جای شک جدیدی را باز خواهد کرد ....
  3 - گرفتاری در رابطه با محل کار : اغلب با کارفرما گرفتاری دارند. از آنجایی که ایجاد ارتباط انسانی در این افراد دچار گرفتاری است با همکارانشان صمیمی نیستند و نهایتاً هر چند کیفیت کار آنها خوب باشد نتیجه چشم گیری نخواهد داشت. اگر کارفرما هستند به علت فقدان محبت و دلسوزی و تعبیرهای ناگوار از رفتار زیر دستان با آنها هم مشکلاتی خواهند داشت.
  4 - از نظر عاطفی این افراد اغلب در تنهایی عاطفی به سر می برند. همیشه دیواری از ملاحظه بین این افراد و دیگران وجود دارد ، با والدین، فرزندان، با همسر و دوستانشان. با هیچ کس از صمیم قلب ارتباط عشقی و عاطفی پیدا نمی کنند. راز خودشان را با دیگری در میان نمی گذارند.
  5 - بدلیل تهمت های ناروا به همسر و فرزندانشان یا برچسب های خیانت و نادرستی به نزدیکان ،شایعاً درگیری های خانوادگی دارند.
  6 - شایعاً در گیر شکایات دادگاهی هستند ، چه این که از دیگران شکایت کرده باشند یا به خاطر انتقام جویی های ناروا از آنها شکایت شده باشد.
  از نظر آماری 0.5 تا 2.5 درصد کل افراد در امریکا به این بیماری مبتلا هستند به عکس بیماری های شخصیتی گروه اول که در خانم ها شایعتر است، این بیماری در حدود 70% موارد در آقایان اتفاق می افتد.
  30 - 10 درصد بیماران بستری در بیمارستان های روانی و 10- 2 درصد مراجعین به درمانگاههای روانی دولتی به این بیماری مبتلایند. سن شروع بیماری آغاز بزرگسالی است ( حدود 18سالگی) .
  پس به طور خلاصه این ها انتظار دارند که مورد تجاوز و تهدید قرار بگیرند ، وفاداری و صداقت نزدیکانشان را مورد سوال قرار می دهند ، رازشان را به کسی بازگو نمی کنند . در گفتگوهای معمولی و بی نظر توهین های پنهانی می بینند. خلاف دیگران را فراموش نمی کنند و نمی بخشند. در مقابل مسائل قابل اغماض خشم بسیار نشان می دهند و تهدید به تلافی می کنند.
  درمان این افراد اگر حاضر به معالجه باشند اغلب زمانی است که گرفتار افسردگی یا اضطراب شده باشند و شایعاً پیش از آن که بتوانیم درمانشان کنیم به علت شک و تردید درمان را رها خواهند کرد .
  در موارد خاصی بستگان بیمار او را به درمان تشویق می کنند . در برخی موارد قادر به مجبور کردن بیمار خواهند بود و در برخی موارد نهایتأ از درمانهای دارویی بدون اطلاع بیمار استفاده می کنند ، که در مورد کسانی که تحت سرپرستی قانونی دیگری هستند یا سن آن ها از 18 سال به پایین باشد موجه و قابل انجام است در حالی که گروه کثیری از این افراد خود کفا و قانوناً بالغ شناخته شده اند و هر گونه درمان بدون رضایت آنها غیر قانونی است.
  قدم اول درمان ایجاد ارتباط صادقانه و حمایت گرانه از طرف یک تراپیست است. زمانی که فرد مبتلا به درمانگر خودش اعتماد کرد و توانایی درمیان گذاردن رازش را پیدا کرد می بینیم که چقدر این موجود به ظاهر خودکفا از ناامنی، آسیب پذیری، ضعف و احساس حقارت رنج می کشد. روان درمانی شخصی در نهایت با گروه درمانی همراه خواهد شد و در صورت نیاز حاضر به مصرف دارو هم خواهند بود.
  2 - شخصیت اسکیزوئید درونگرا :
  نهایت خود گرایی و درون گرایی را ما در این افراد می بینیم.
  گروه مبتلایان به این فرم شخصیتی احساسی نسبت به دیگران ندارند. علاقه ای به نزدیکی و ایجاد ارتباط با دیگران نشان نمی دهند. نسبت به ابراز محبت دیگران و یا انتقاد دیگران هم اهمیتی قائل نیستند. این جدایی از دنیای انسانها را از اوائل نوجوانی در رفتار آنها می توان تشخیص داد که در همه ارکان زندگی این افراد به چشم می خورد. دوستی ، ارتباط عاطفی ، ارتباط خانوادگی، ارتباط حرفه ای و اجتماعی همه آلوده به بی تفاوتی و درونگرایی است.
  اختلال اساسی در این فرم بیماری شخصیتی ناتوانی در ایجاد ارتباط چه از طریق ابراز محبت و اهمیت دادن به احساسها و نیازهای دیگری و چه از طریق دریافت علاقه و محبت و توجه از دیگران است.
  اکثر این افراد جز با تعداد انگشت شماری از نزدیکان با کسان دیگر روابط صمیمی ندارند. به کارهایی دست می زنند که در تنهایی قابل انجام باشد. ندرتا به اوج احساسها می رسند. درست به عکس شخصیتBorder Line که همیشه در اوج هستند این افراد همیشه در پایین ترین درجهء احساسی قرار دارند.
  در مقایسه با شخصیت پرهیزکار که علاقهء به ارتباط با دیگران دارند ولی از ترس شکست خوردن از دیگران دوری می کنند این افراد اصولا علاقه ای به ایجاد ارتباط ندارند.
  این نوع شخصیت بندرت در مراجعین به درمانگاههای اعصاب و روان یا جزو مراجعین به تراپیست ها دیده می شود . شایعاً در مردان دیده می شود و در مقایسه با زنان عقب ماندگی ها، محرومیت ها و نواقص حاصله در مردان مبتلا به شخصیت خودگرا بیش از زنان مبتلا است.
  علائمی که شایعاً در مبتلایان به شخصیت اسکیزوئید دیده می شود عبارتند از:
  1- بی علاقگی به ارتباط با دیگران و در نتیجه محدود بودن تعداد دوستان و آشنایان
  2- محدود بودن درجهء احساساتی که نشان می دهند.
  3- شایعاً به کارهایی دست می زنند که ارتباط محدودی با دیگران دارد.طبعاً برای تحصیل، برای بدست آوردن اطلاعات، خرید یا فروش یا حتی سرگرمی در صورت امکان Internet را به سایر وسایل ارتباطی ترجیح می دهند. بعضی ها کار در شب ، به عنوان راننده یا کارهای مشابه را ترجیح می دهند.
  4- شایعاً علاقه ای به ایجاد رابطهء عاشقانه با دیگری و نهایتا علاقه ای به ایجاد ارتباط جنسی از خود نشان نمی دهند.
  5- شایعاً از فعالیت های محدودی لذت می برند به این معنی که انسان اسکیزوئید از مجموعه هفت گانهء حیات به تعداد بسیار اندکی تعلق خاطر نشان می دهد. در واقع ابعاد زندگی آنها محدود است.
  6- برای نظریات و اعتقادات دیگران اهمیتی قایل نیستند.
  زنان مبتلا به این شخصیت اگر هم به دلیل نیاز اجتماعی به ازدواج با دیگری تن در دهند اغلب توانایی ابراز عشق و علاقه به همسر را ندارند و در صورت به دنیا آوردن فرزند هم از ابراز شور و شوق مادرانه ناتوان هستند.
  این افراد به خلاف شخصیت پارانویید تماس با واقعیت را از دست نمی دهند ولی تحت تاثیر واقعیت هم قرار نمی گیرند. نه از ستایش و تمجید دیگران به آنها شعف و شادمانی دست می دهد نه انتقاد و بدگویی دیگران آنها را نگران و ناراحت می کند.
  ناگفته نماند که در روند کمال بشری ما کم کم به مرحله ای خواهیم رسید که در آن نظریهء خوب یا بد دیگران به حال ما بی اثر خواهد بود . در این مورد خود ما از هر انتقاد گری نسبت به تفکر و رفتارمان خورده گیرتر هستیم.
  گاه در این افراد حرکات و گفتارهای خاصی دیده می شود که بیشتر Robotic یا شبیه آدم ماشینی خوانده می شود.
  علائم شخصیت اسکیزویید می بایست از شروع نوجوانی وجود داشته باشد و بیمار به هیچ یک از بیماری های روانی از قبیل اسکیزوفرنیا یا افسردگی های همراه با علائم روانی و یا عقب ماندگی عقلی و روحی مبتلا نباشد.
  برخی از این افراد که استعداد و خلاقیت بیشتری دارند به هنرهایی چون مجسمه سازی و نقاشی پناه می برند و در این راه موفق خواهند بود چرا که نیازی به تماس با انسان ها و برقراری ارتباط متقابل ندارند.
  درمان:
  درمان در این افراد اغلب با نوشتن، موسیقی ، یا نقاشی آغاز می شود که نوعی شناسایی غیر مستقیم فرد از طریق بازتاب های ذهنی او است. پس از ایجاد اعتماد، روان درمانی انفرادی تنها روشی است که احتمالا این افراد قادر به تحمل آن خواهند بود. کم کم در طول زمان این افراد به درک احساس های دیگران توانایی پیدا می کنند و بعد می آموزند که در قبال این احساس ها چگونه واکنش نشان دهند.
  Family Therapy معمولاً مرحلهء بعدی است که فرد ارتباطش را با اعضاء خانواده اش گسترش بدهد که نهایتا منجر به آموزش ارتباط با سایر افراد جامعه خواهد شد. برخی از این افراد تا ابد در خانواده اصلی باقی می مانند و قادر به تشکیل خانواده جدید نیستند.
  رفتار درمانی برای آموزش مهارتهای اجتماعی بسیار مفید خواهد بود زمانی که بیمار به مرحله ای رسیده باشد که انجام دستورالعمل های درمانی برای او امکان پذیر باشد.
  البته در رفتار درمانی هم کم کم رفتارهای اجتماعی را از فرم های آسان تر شروع می کنیم مثل شرکت در یک کنسرت که به تنهایی قابل انجام است تا رفتن با یک تور 20 نفره به یک نمایشگاه، بعد با یک گروه 10 نفره کوهنوردی و از این قبیل . ناگفته نماند که علیرغم درمان های موجود بیش از نیمی از مبتلایان به Schizoid P D ترجیح به ادامه زندگی خود همانگونه که هست می دهند.
  3- شخصیت Schizotypal
  فرم تشدید شده شخصیت پارانوئید همراه با رفتار گریزی از جمع اسکیزوئید را در بعضی افراد پیدا کردند و تحت نام شخصیت اسکیزوتیپال نامگذاری نموده اند.
  این افراد بدبین هستند.فکر می کنند دیگران برای آنها نقشه دارند که آنها را آزار دهند و یا آنها را جلوی جمع رسوا کنند. حتی گاه صداهایی می شنوند که درباره آنها حرف می زنند و یا نام آنها را صدا می کنند.
  نحوهء رفتار و تکلم این افراد غیر عادی است.
  در جوار دیگران به این افراد سخت می گذرد.
  توانایی ایجاد ارتباط صمیمانه و نزدیک را ندارند.
  سالها این فرم شخصیتی را نوعی بیماری اسکیزوفرن می شناختند اما امروزه تفاوت این دو کاملاً قابل شناسایی است. علائم تشخیصی این فرم شخصیتی از اواخر نوجوانی آغاز شده و در طول زمان شدت و ضعف ندارد. درحالی که بیماری اسکیزوفرنی می تواند در هر زمانی بین 15 تا 45 سالگی ظهور کند و در طول زمان اگر درمان نکنیم وخیم تر و شدیدتر می شود اما شخصیت اسکیزوتیپال نوعی بیماری شخصیتی است و به طور ثابت با بیمار خواهد ماند.
  علائم تشخیصی انتخاب شده از طرف انجمن روانپزشکان امریکا عبارتند از:
  5 عدد از 9 علامت زیر :
  1- این افراد مکرراً در گفتگوی دیگران با هم چه آشنا چه غریبه مطالبی می شنوند که به آنها مربوط است در حالی که به چشم افراد عادی این ارتباط چندان محرز نیست. گاه این مسئله "منظورش با من بود" به جایی می رسد که می شنوند رادیو یا تلویزیون در باره آنها گفتگو می کنند و یا با علامت رمز در بارهء آنها پیام می فرستند.
  2- این افراد شایعاً به باورها و معجزاتی اشاره می کنند که با فرهنگ و روند اعتقادات سنتی آنها همخوانی ندارد. مثلاً ما زیاد می شنویم که برای موفقیت کسی در تحصیل یا کار سفره ای بیندازند دعایی بخوانند یا نذر و نیازی بکنند ، اما باور اینکه ماشین من چپ شد و من دیدم که مردی بلند قامت و با هالهء نوری دور سرش ظاهر شد و با یک دست ماشین ما را بلند کرد و وسط جاده گذاشت ، عادی نیست . این باورها و تجربه ها باید در رفتار طبیعی شخصی تغییراتی داده باشد تا جزو علائم بیماری محسوب شود.
  3- دریافت های حسی غیر طبیعی مثل لمس شدن ، شنیدن و یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند و بوسیله دیگران احساس نمی شوند. این افراد برای اثبات باورهایشان به حس ششم یا پیشگویی یا وحی اتکا می کنند که طبعاً همگی زیر سئوال هستند.
  4- تفکر و تکلم غیرعادی که اغلب گنگ ، مطول و سمبلیک است.
  مثلاً از بیمار می پرسیم وضع مالی شما چطور است؟ پاسخ : " من از3 سال قبل که عشق واقعی خودم را پیدا کردم و با هم سفری را که می بایست آغاز کردیم ناگزیر مثل هر توفیقی نیاز به ایثار و از خود گذشتگی داشت و شکی ندارم که اگر همدیگر را می دیدیم کمپانی ما نه تنها بدهی مرا به خانواده ام پرداخت کرده بود ما هم به نهایت بی نیازی و عشق می رسیدیم." معنای این جمله این است که 3 سال است عاشق دختری هستم که ندیده ام ، از طریق Internet به هم وعده و وعید داده و فعلاً دستم از همه جا کوتاه است و بدهی کلانی هم به خانواده ام دارم.
  5- مکرراً به آدم های دیگر ظنین می شوند و اعتقاد دارند که دیگران درصدد آزار و اذیت آنها هستند.
  6- از نظر احساسی طیف نمایش احساس های این افراد بسیار محدود است یا تناسب بین موضوع و احساس حاصله طبیعی نیست.
  7- قیافه و لباس و رفتار این افراد هم مثل بقیه اجزاء شخصیتی آنها عجیب و غریب است.
  8- تنها دوست و پناهگاهی که برای این افراد باقی می ماند افراد خانواده اولیه یعنی خواهر ، برادر، پدر ، مادر و یا فرزندان هستند.
  9- اضطراب ناشی از جمع در این افراد شدید است نه به این دلیل که خودشان را کافی نمی بینند بیشتر به دلیل این که دیگران را صادق و بی نظر و بی خطر نمی بینند.
  باز هم تکرار می کنم که وجود 5 علامت از این 9 علامت ثابت کننده تشخیص شخصیت اسکیزوتیپال است بشرطی که علائم ، موقتی و ناشی از اسکیزوفرنیا و سایر بیماری روانی مشابه نباشد.
  این افراد از زندگی لذت نمی برند و روابط شان با دیگران بی ثمر است. نه دوستی کسی را می پذیرند و نه دست دوستی به سوی دیگری دراز می کنند. زندگی آنها خالی است و شوق و ذوقی از خود نشان نمی دهند . اغلب ظرافت طبع ندارند و اشارات و کنایه ها را در مکالمات را بد برداشت می کنند. در جوار غریبه ها ناراحت و بیقرار هستند و از رفتار و گفتار و کنایات آنها معانی عجیب و غریب درمییابند. در چشم آنها همیشه یک کاسه ای زیر نیم کاسه هست. این افراد اغلب به خاطر فقدان موقع شناسی و پشتکار شغل هایی پایین تر از لیاقت شان دارند . مسئله دیگر اینکه از تجربه هایشان درس نمی گیرند و هر حادثهء مشابهی برای آنها یک واقعهء جدید تلقی می شود.
  مردم این افراد را غیر طبیعی می بینند ، گاه با خودشان حرف می زنند یا شکلک در می آورند یا خنده های بی معنی می کنند حرفهایشان مختصر و مفید نیست، لطیفه تعریف نمی کنند، لباس هایشان اغلب خارج از طیف مناسب است.
  روانشناس ها معتقدند که این افراد خودشان را نمی شناسند، از خودشان مطمئن نیستند و مرزهای مشخصی برای شخصیت آنها وجود ندارد. گاه شکایات جسمانی عجیب و غریب دارند: " یه چیزی از تو داره منو می خوره و بعد از توی سرم یک دفعه یک چیزی می ریزه پایین " و از این قبیل.
  این بیماران مضاف بر شکل شخصیتی خودشان به افسردگی، اضطراب و ترسهای مختلف مبتلا می شوند و درجهء این ابتلا به 30 تا 50 درصد تخمین زده شده است. نیمی از بیماران در هنگام تشخیص بیماری شان سابقهء ابتلا به افسردگی را گزارش کرده اند . افکار خودکشی و اقدام به خودکشی هم در این افراد شایع است.
  درمان:
  اغلب این افراد به اصرار خانواده زمانی برای درمان مراجعه می کنند که حملات افسردگی و اضطراب خارج از کنترل شده، یا علائم شدید روانی تظاهر کرده باشد .
  اغلب روان درمانی را تحمل نمی کنند مگربه فرم حمایتی. بسیار صبورانه و آرام اختلالات فکری و رفتاری بیمار را به او می شناسانیم . ارتباط سالم و قابل اعتماد با تراپیست می تواند فضای مناسبی برای آموزش مهارتهای اجتماعی فراهم کند .
  تراپیست آینه ای است که واقعیت وجود بیمار را به او نشان می دهد. درحالی که واقعیت جامعه را هم نادیده نمی گیرد. اگر چه نزدیکی عاطفی بسیار مشکل شکل می گیرد ولی حداقل زندگی بیمار را می توان به کمک موسیقی ، مسافرت و سرگرمی های مختلف اعتلا بخشید.CBT با تکیه روی مهارت های اجتماعی و ریسک کردن در شرایط مختلف اغلب مفید واقع می شود.
  آنهایی که فرم خاصی حرف می زنند یا لباس می پوشند ، در کمک به سازگاری با محیط از رفتار درمانی نتیجه خواهند گرفت.
  دارو درمانی در مقدارهای اندک قادر به کاهش اضطراب و درمان پارانویا خواهد بود.
  افکار خودکشی شایعاً باید در بیمارستان درمان شوند چون قرار بین بیمار و درمانگر در اینجا قابل اطمینان نیست .
  Vocational Training یا آموزش های حرفه ای طبعاً در مرحلهء بعدی بیمار را برای زندگی مناسبتری با جامعه آماده می کند.
  گروه اندکی از این فرم شخصیت نهایتا به بیماری Schizophrenia مبتلا می شوند که از دیدگاه درمانی مادام العمر است.

  دکتر علی عزیزی

 2. 14 کاربر از پست مفید 108 تشکرکرده اند .

  108 (سه شنبه 11 مهر 91), amf66 (پنجشنبه 26 فروردین 95), Farzane-F (یکشنبه 18 خرداد 93), khaleghezey (جمعه 13 شهریور 94), کیانا 93 (دوشنبه 29 دی 93), اقای نجار (چهارشنبه 26 اسفند 94)

 3. #2
  ((( مشاور خانواده )))

  آخرین بازدید
  یکشنبه 22 فروردین 00 [ 13:24]
  تاریخ عضویت
  1386-6-25
  نوشته ها
  9,031
  امتیاز
  238,764
  سطح
  100
  Points: 238,764, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 65.0%
  دستاوردها:
  VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  7
  تشکرها
  22,857

  تشکرشده 36,332 در 6,702 پست

  حالت من
  Sepasgozar
  Rep Power
  0
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام "معشوق همینجاست"
  واقعا خسته نباشی. من از طرف خودم و همه اعضاء تالار همدردی به لحاظ تهیه این مقاله و زحمتی که کشیدی از شما تشکر می کنم. چقدر به جا بود. واقعا که بعضی وقتها با زحمات تحسین برانگیزت خستگی رو از تن آدم بیرون می کنی.

 4. 3 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

  Farzane-F (یکشنبه 18 خرداد 93), khaleghezey (جمعه 13 شهریور 94), مدیرهمدردی (جمعه 27 خرداد 90)

 5. #3
  عضو کوشا آغازکننده

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 17 آذر 89 [ 11:10]
  تاریخ عضویت
  1386-7-02
  نوشته ها
  548
  امتیاز
  13,995
  سطح
  76
  Points: 13,995, Level: 76
  Level completed: 87%, Points required for next Level: 55
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  496

  تشکرشده 507 در 236 پست

  Rep Power
  68
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام آقای سنگ تراشان ؛
  شما هم خسته نباشید که با تشکیل این تالار فرصتی برای تهیه ی این مقالات به اعضا دادید .

  ^^^^^^^^^66
  اما ادامه ی بحث :

  خوشبختانه، با گذشت زمان، از تعداد افراد بدبين كم مي شود و بر تعداد افراد واقع بين، افزوده مي شود. افراد بدبين ، از زمين و زمان، و از همه چيز و همه كس ، بدگوئي مي كنند و شاكي هستند. شخص بدبين به هيچ كس اعتماد كافي ندارد و تصور مي كند كه همه مردم با او دشمن هستند و كسي به فرياد او نمي رسد.
  هر لحظه مزن در، كه در اين خانه كسي نيست
  بيهوده مكن ناله كه فرياد رسي نيست
  ( فرخي يزدي )

  افراد بدبين شور زندگي را از دست مي دهند و احساس تنهائي، غمگيني و نامرادي مي كنند و عنوان مي كنند :
  آنكه خود را نفسي شاد نديدست منم
  وانكه هرگز به مرادي نرسيدست منم
  ( همايون اسفرايني )
  يكي از مهمترين ويژگيهاي سلامت روان، از ديدگاه سازمان بهداشت جهاني، اين است كه شخص احساس كند مورد قبول و احترام و اعتماد ديگران است. شخص بدبين احساس ناامني، ترس و تشويش مي كند، و از دست ديگران و خود، به فغان است و فرياد مي زند كه :
  آنكه از درد دل خود به فغان است منم
  وانكه از زندگي خويش به جان است منم
  ( هلالي جغتائي )

 6. 5 کاربر از پست مفید 108 تشکرکرده اند .

  108 (یکشنبه 06 آذر 90)

 7. #4
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 18 آبان 90 [ 14:45]
  تاریخ عضویت
  1386-8-03
  نوشته ها
  35
  امتیاز
  4,396
  سطح
  42
  Points: 4,396, Level: 42
  Level completed: 23%, Points required for next Level: 154
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  4

  تشکرشده 4 در 4 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام اقای معشوق همینجاست. موضوع فوق العاده ای رو انتخاب کردی. من که از خوندنش خیلی لذت بردم. چون که متاستفانه بدبینی در جامعه ما به شدت زیاد شده . واقعا دستتون درد نکنه.

 8. کاربر روبرو از پست مفید مها تشکرکرده است .

  مها (یکشنبه 06 آذر 90)

 9. #5
  عضو کوشا آغازکننده

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 17 آذر 89 [ 11:10]
  تاریخ عضویت
  1386-7-02
  نوشته ها
  548
  امتیاز
  13,995
  سطح
  76
  Points: 13,995, Level: 76
  Level completed: 87%, Points required for next Level: 55
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  496

  تشکرشده 507 در 236 پست

  Rep Power
  68
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام مها ؛
  از ابراز لطفت ممنونم . امیدوارم باز هم بتونم نظر مثبت شما دوست عزیز رو با ارسالهای بعدی جلب کرده و باعث رضایت خاطر دوستانم گردم .ان شاءالله.  &&&&&&&&&&&&&&&&777
  عاشق خدا باش تا معشوق خلق شوی .
  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&777

 10. #6
  عضو کوشا آغازکننده

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 17 آذر 89 [ 11:10]
  تاریخ عضویت
  1386-7-02
  نوشته ها
  548
  امتیاز
  13,995
  سطح
  76
  Points: 13,995, Level: 76
  Level completed: 87%, Points required for next Level: 55
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  496

  تشکرشده 507 در 236 پست

  Rep Power
  68
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام ؛

  ^^^^^^^^^^
  در تحقیقاتی که در سال 2002 انجام شد، "تاثیر منفی" به عنوان زمینه ای برای اضطراب،بی منطقی، عصبانيت و انواع دیگری خصوصیات نا خوشایند تعریف شده است. تاثیر منفی با بالا رفتن فعالیت در قشر جلوی مغز ایجاد می شود. با اینکه این حالتی ثابت و ماندنی است، اما می توان آن را کنترل کرد.
  زمانیکه بدبینی نتیجه مستقیم از دست دادن شغل، قطع رابطه با یکی از دوستان یا مرگ کسی که دوستش داریم باشد، به عنوان واکنشی در مقابل این ناراحتی تلقی می شود و موقتی است.
  چه این خصوصیت با وجودتان عجین شده باشد و چه فقط واکنشی موقتی به یک حادثه باشد، با ایجاد تغییراتی در مغز شما همراه است. مغز از میلیون ها سلول عصبی تشکیل شده است که پیام ها را به اعضاء مختلف بدن رسانده و دریافت می کنند. ممکن است این پیام ها با ایجاد نا تعادلی شیمیایی مختل شوند.
  خجالت ندارد اگر برای مداوای این عدم تعادل و بالا تر بردن کیفیت زندگیتان دنبال مشاوره و درمان پزشکی باشید. اگر احساساتی مثل نا امیدی، کمبود انرژی و نا توانی در انجام کارها دو هفته ادامه پیدا کرد، می توانند علائمی از افسردگي به حساب آیند. می توانید برای دوباره به دست آوردن کنترل مغزتان دنبال درمان باشید.
  اگر این منفی بافی های شما نتیجه عادت است نه حالت های قابل درمان پزشکی، راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد. در این جا به چند نکته اشاره می کنیم که به مثبت انديشي شما کمک می کند.
  انگیزه تان را مشخص کنید
  آگاه باشید چه زمانی تفکرات منفی بر شما غلبه می کنند. زمانی که خسته یا گرسنه هستید یا زمانی که فشار کاریتان زیاد است. ممکن است تفکراتتان تغییر پیدا کنند. کنترل افکار منفی به شما کمک می کند که انگیزه و سبب آن را بفهمید و این باعث می شود که بتوانید دوباره کنترل خودتان را در دست بگیرید.
  عیبجویی از خود را کنار بگذارید
  در مسیرتان انتظار دست انداز هم داشته باشید و آن ها را بپذیرید. افکار منفی، بدگویی و عیبجویی از خود را از ذهنتان بیرون کنید. در مورد مسائل و اتفاقات گذشته فکر نکنید، فقط از آن ها تجربه بگیرید و به راهتان ادامه بدهید. تغییر دیدگاهتان در مورد دنیا به شما اجازه می دهد تا در مشکلات و گرفتاری ها دنبال شانس باشید.
  خود را با شرایط وفق دهید
  زمان هایی را که در گذشته منفی بینی به سراغتان آمده را به یاد آورید و به خود یاد آور شوید که چگونه آن را پشت سر گذاشته اید. حتی برای یک فرد مبتلا به منفی بینی یا کسی که دچار افسردگی است هم امید همیشه وجود دارد. سعی کنید اعتماد به نفستان را بالا ببرید و با این کار، رفتارهایتان جنبه ی مثبت بیشتری خواهند گرفت.
  قبل از اینکه چیزی بگویید، فکر کنید
  خود را مجبور کنید که برای چند روز هیچ حرف منفی بر زبان نیاورید. قبل از اینکه حرفی بزنید، در مورد آن خوب فکر کنید. این عادت جدید را در خود ایجاد کنید که برای خود و دیگران ارزش بیشتری قائل شوید و قبولشان داشته باشید.
  دنبال کمک باشید
  اگر می بینید که افکار منفیتان روی یک نقطه متمرکز شده اند، از افراد دیگری که تجربه ای مشابه داشته اند کمک بگیرید. حتی رفتن به چند جلسه مشاوره با افراد متخصص به شما کمکمی کند که بهتر با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنید و دیدگاهتان را توسعه دهید.
  دیدگاهتان را تغییر دهید
  به افراد نیازمند کمک کنید، چون این باعث می شود که جنبه های مثبت زندگی خودتان را بهتر ببینید. منفی بافی های ما بیشتر به این دلیل است که برای جلو رفتن، بالا رفتن درآمدمان و بیشتر کردن ثروتمان صبر نداریم.
  از دوستتان کمک بگیرید
  از یک دوست مطمئن بخواهید که وقتی بدبین شدید یا شروع به منفی بافی کردید به شما اطلاع دهد. برای این کار علامتی در نظر بگیرید تا دیگران از آن بویی نبرند. بعد از متوجه شدن، سریعاً در صدد جبران برآیید و آن فکر یا عمل بدبینانه را اصلاح کنید. مهم تغییر رفتارهایتان و تعویض آن ها با عادت های جدید و سالم تر است.
  از افراد بدبین دوری کنید
  افراد منفی باف و بدبین را از زندگیتان بیرون کنید، زیرا ممکن است تحت تاثیر آنها قرار گیرید. اگر تمایلی به تغییر ندارند، ارتباطتان را با آن ها محدود کنید.
  دنبال کارهای فوق برنامه باشید
  دنبال یک سرگرمی برای خودتان بگردید. داشتن علائق و سرگرمی هایی بیرون از منزل و هر روز ورزش کردن، تاثیرات مثبتی روی مغزتان می گذارد. ممکن است فکر کنید که برای اینطور فعالیت های فوق برنامه وقتی ندارید، اما اگر دوباره به وضعیت خودتان و کارهایتان فکر کنید، کمی برای خودتان متاسف خواهید شد. و این انرژی تازه ای به شما می دهد.
  استوار باشید
  ببینید چه چیز برای زندگی شما خوب و مناسب است و توانایی ها و مهارت ها و استعدادهایتان را کشف کنید. تفکرات مثبت را همیشه جلوی مغزتان بگذارید تا تفکرات منفی دیگر اجازه غلبه کردن بر شما را پیدا نکنند.
  منبع:مردمان

 11. 5 کاربر از پست مفید 108 تشکرکرده اند .

  108 (شنبه 21 اردیبهشت 87)

 12. #7
  عضو همراه

  آخرین بازدید
  یکشنبه 12 مرداد 99 [ 18:19]
  تاریخ عضویت
  1386-6-22
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  1,166
  امتیاز
  36,795
  سطح
  100
  Points: 36,795, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  VeteranSocial25000 Experience PointsTagger Second Class
  تشکرها
  2,960

  تشکرشده 3,580 در 906 پست

  Rep Power
  0
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام:
  اقای معشوق همین جاست نه خسته دستتون درد نکنه و ممنون از زحمتتون.
  شاید یه کمی بی ربط باشه ولی نمی دونم چرا یاد کارتون «گالیور» افتادم یادتون هست اون ادم کوتوله منفی وبدبین وناامید ؟
  . من می دونم ،موفق نمی شیم....من می دونم کار هممون شاختس....من می دونم کارمون تمومه .من می دونم.....
  نمی دونید چه قدر اعصابم به هم می ریخت وسط فیلم باکلی هیجان یه نفر هی ناامیدت بکنه و بدبینانه به همه چیز نگاه کنه. اگه بدونید چه قدر دلم می خواست اون موقع یه نفر پیدا می شد و اون بنده خدا ی بد بین رو پیش یه روانشناس می برد.ما هم از دستش راحت می شدیم و با خیال راحت کارتون قشنگمونو می دیدیم.
  خدایا کمکمون کن به جای اینکه منفی باشیم مثبت در مثبت ها باشیم.«امین»

 13. 2 کاربر از پست مفید setareh تشکرکرده اند .

  setareh (یکشنبه 06 آذر 90)

 14. #8
  عضو کوشا آغازکننده

  آخرین بازدید
  چهارشنبه 17 آذر 89 [ 11:10]
  تاریخ عضویت
  1386-7-02
  نوشته ها
  548
  امتیاز
  13,995
  سطح
  76
  Points: 13,995, Level: 76
  Level completed: 87%, Points required for next Level: 55
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran10000 Experience Points
  تشکرها
  496

  تشکرشده 507 در 236 پست

  Rep Power
  68
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام خانم ستاره ؛
  تعبیر جالبی بود .

 15. کاربر روبرو از پست مفید 108 تشکرکرده است .

  108 (یکشنبه 06 آذر 90)

 16. #9
  عضو عادی

  آخرین بازدید
  سه شنبه 13 دی 90 [ 16:46]
  تاریخ عضویت
  1387-11-26
  نوشته ها
  38
  امتیاز
  3,298
  سطح
  35
  Points: 3,298, Level: 35
  Level completed: 66%, Points required for next Level: 52
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Veteran1000 Experience Points
  تشکرها
  0
  تشکرشده 1 در 1 پست
  Rep Power
  0
  Array

  RE: بدبینی و درمان آن ( بدبینی ، شکاکی و وسواس )

  سلام آقاي معشوق همينجاست
  از زحمات شما ممنون الان هم خودم رو شناختم هم همسرم رو
  با توصيفاتي كه كرديد فكر كنم من پارانوئيد باشم و شوهرم اسكيزوئيد
  همسر من از هيچ كار جالبي كه من براش كنم وغافلگيرش كنم هيجان زده نمي شه و بالطبع چون خودش هيچ احساس خاصي در اين موارد نداره خودش هم براي من كادو يا غافلگير كردن رو انجام نمي ده مگر به ندرت اون هم با بي ميلي شايد از بس بهش اعتراض كردم كه چرا تو به من اهميت نمي دي . اين خاصيتش باعث مي شه هميشه خدا بهش شك دارم مگر مواقعي كه به من يه خورده محبت نشون مي ده .
  به يه بند هم اشاره كرديد كه براي نظرات ديگران ارزش قائل نيستند و قبول ندارند. واقعاً توي چهار سال زندگي من با اون يه بار نشده كه حرفهاي من رو قبول كنه هميشه سر يه موضوعي كه حرف منطقي و حق با من بود هميشه يه جنگي داشتيم و چند روز قهر بعد كه تو يه زمان خاصي با هم خوب مي شديم مي گفت كه تو راست مي گقتي .
  شما مي گين من چي كار كنم؟ يه مشاور خوب توي تبريز سراغ دارين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. کاربر روبرو از پست مفید پردرد تشکرکرده است .

  khaleghezey (جمعه 13 شهریور 94)

 18. #10
  عضو فعال

  آخرین بازدید
  دوشنبه 19 آبان 99 [ 21:53]
  تاریخ عضویت
  1391-3-16
  محل سکونت
  گلستان
  نوشته ها
  3,934
  امتیاز
  52,145
  سطح
  100
  Points: 52,145, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 23.0%
  دستاوردها:
  OverdriveTagger First ClassSocialVeteran50000 Experience Points
  تشکرها
  15,723

  تشکرشده 11,389 در 3,443 پست

  Rep Power
  0
  Array
  به روز رسانی
  دوتعریف جدید و جالب ﮐﻪ خوب است به عمقش فکر کنیم:
  ﻋﺼﺒﺎﻧﯿﺖ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺗﻨﺒﯿﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
  ﮐﯿﻨﻪ؛ ﯾﻌﻨﯽ، ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺯﻫﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺸﺘﻦ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ!
  ﻫﯿﭻ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﻧﻤﯽ ﺭﺳﺪ،
  ﻣﮕﺮ ﺁﻧﮑﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﺯﺍﺩﻩ ﺷﻮﺩ:
  ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭ خویش
  ﻭ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ
  ﺍﺯ خویشتن ﺧﻮﯾش ،ﺗﺎ ﺣﻘﯿﻘﺖ ﺩﺭﻭﻧﺶ ،
  در زﺍﯾﺶ ﺩﻭﻡ، ﻫﻮﯾﺪﺍ ﺷﻮﺩ
  ﻭ ﺣﯿﺎﺕ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺍﻭ ﺁﻏﺎﺯ ﮔﺮﺩﺩ !


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اختاپوس وسواس فکری- عملی (اختلال وسواس اجباری)
  توسط مدیرهمدردی در انجمن وسواس
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: پنجشنبه 26 فروردین 95, 09:31
 2. وسواس من به قد و ظاهر همسرم (2)
  توسط جوادیان در انجمن عقد و نامزدی
  پاسخ ها: 64
  آخرين نوشته: یکشنبه 22 آذر 94, 02:31
 3. وسواس ظاهری دارم ، زندگیم داره تباه میشه
  توسط omidsss در انجمن روانشناسی عمومی و طرح مشکلات فردی
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: چهارشنبه 10 دی 93, 21:36
 4. وسواس فکری دارم
  توسط Milad1 در انجمن روانشناسی عمومی و طرح مشکلات فردی
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: چهارشنبه 23 مرداد 92, 12:08
 5. وسواس روانیم کرده
  توسط اسناء در انجمن روانشناسی عمومی و طرح مشکلات فردی
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: دوشنبه 13 خرداد 92, 18:29

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 1400 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
طراحی ، تبدبل ، پشتیبانی شده توسط انجمنهای تخصصی و آموزشی ویبولتین فارسی
تاریخ این انجمن توسط مصطفی نکویی شمسی شده است.
Forum Modifications By Marco Mamdouh
اکنون ساعت 02:21 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +5 می باشد.