به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 12 دی 91 [ 19:08]
    سطح
    7
    Level completed: 22%, Points required for next Level: 39
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    3 months registered250 Experience Points
    تشکرها
    6

تشکرشده 6 در 6 پست

Array

Arrow اختلاف قومیتی دلیل مخالفت است!!!

سلام
    من دختری هستم 24 ساله که حدود یک سال پیش با پسری که پنج سال از خودم بزرگتر بود دوست شدم. از ابتدا قصد ایشون خیلی جدی بود و به ازدواج فکر می کردند. اوایل تابستان امسال ایشون با خانوادشون درباره من صحبت کردند و از همون ابتدا با مخالفت پدرشون مواجه شدند که البته خیلی هم دور از انتظار نبود، چون پدرشون پیشتر هم با ازدواج ایشون مخالفت کرده بودند. این بار گویا تنها دلیل مخالفتشون فارس بودن من و خانواده ام هستش (ایشون کرد هستند). گویا غیر از این دلیل دیگه ای برای مخالفت ندارند که البته همین دلیل هم خیلی منطقی به نظر نمی یاد (تر و خشک رو با هم سوزوندن). علی رغم اصرار اطرافیان مبنی بر اینکه حداقل برای خواستگاری پا پیش بذارند (اطرافیان نزدیک) ایشون حاضر نشدند به خواستگاری بیان و وقتی هم که اصرار پسرشون رو دیدند گفتند که استخاره کردند و بد اومده. آیا به نظر شما شرایط این استخاره درسته؟ یعنی ایشون بی توجه به مشورت و نظر اطرافیان و فقط برای اثبات حرف خودشون از استخاره به عنوان سلاح برای ساکت کردن پسرشون استفاده کردند و در ضمن اینکه حتی حاضر نشدند بیان خواستگاری، حالا موافقت با ازدواج پیش کش!

خانواده هر دو ما مذهبی و معتقد هستند (خانواده ایشون یکم بیشتر) و ایشون هم متعاقبا اعتقادات مذهبی دارند و نمی خوان که خانواده شون رو کنار بذارند (وابستگی عاطفی، نه مالی) و اگر بخوان این کار رو بکنند باید کاملا دور خانوادشون رو خط بکشن و هر گونه ارتباطی قدغن می شه -تا ابد- که طاقت فرساست و من همچین انتظاری از ایشون ندارم. از طرفی هم می گه که من قبلا هم همین مشکلات رو با پدرم داشتم و نمی دونم چیکارش کنم. (گویا دخالت های ایشون تنها محدود به ازدواج ایشون نمی شه بلکه پدرشون عادت دارند برای همه تصمیم بگیرند و به نظر هیچ کس هم اهمیت نمی دهند حتی همسرشون-از دکور خونه گرفته تا ازدواج فرزندانشون-) و از اونجایی که ایشون هم پسر بزرگ خانواده هستند یکم حساسیت پدرشون روشون بیشتره.

البته ناگفته نمونه که پسر دوم خانواده هم همین مشکلات رو با پدر داره و به نحوی که از خونه فراریه به خاطر همین اخلاق های پدرش. البته دختر مورد علاقه ایشون فارس نیست و دختر یکی از دوستان پدرش هستش که البته پدرش با ایشون هم مخالفت کرده! (من که واقعا نمی دونم مشکل چیه؟! ) چند سال پیش هم خواهر کوچکتر ایشون به خاطر اصرار پدرش علی رغم مخالفت خودش و مادرش مجبور به ازدواج با کسی شد که هیچ علاقه ای بهش نداشت و اصرار پدر هم به خاطر خوب اومدن استخاره بود. الآن هم ایشون با یک بچه 3-4 ساله مجبور به طلاق شدند. :(

از اونجایی که پدر ایشون علاقه وافری دارند که حرف حرف خودشون باشه، فکر نمی کنم در باطن دلیل منطقی برای مخالفت داشته باشند که اگر داشتند حتما عنوان می کردند. حتی ایشون یک بار پسرشون رو چند سال پیش بدون اطلاع خودشون به خواستگاری یکی از دختران فامیل بردند که اون دختر حتی محجبه هم نبوده (فکر کنم برای خانواده های مذهبی فاکتور مهمی باشه و همین مسئله نشون می ده که ایشون به اعتقادات مذهبی عروس آیندشون اهمیت نمی دهند و هدف تنها به کرسی نشوندن حرف خودشونه). اون طور که ما خانواده هامون رو ارزیابی کردیم و از هم شناخت پیدا کردیم، فهمیدیم که فاصله چندانی غیر از همین قومیت نداریم و همین امر باعث شده بود ایشون مصمم تر باشند چون فکر می کردند که پدرشون حتما این بار موافقت می کنند که اینطور نشد. حالا هم چند ماهی از این داستان و کش مکش هاش گذشته و ما هنوز ارتباطمون قطع نشده (البته رابطمون احساسی نیست و بیشتر در حد صحبت های معمول و مکاتبات از راه دوره). چند هفته پیش ایشون عنوان کردند که قصد دارند دوباره با پدرشون صحبت کنند ولی اگر این بار هم با مخالفت روبرو بشند معلوم نیست چی پیش میاد (در مورد رابطه ایشون با پدرشون عرض می کنم).

از اونجایی که من با خود ایشون مشکل خاص و اساسی ندارم و فکر می کنم آینده خوبی رو در کنار هم داشته باشیم چون با هم خیلی تفاهم داریم، می ترسم دیگه نتونم کسی رو با شرایط ایشون پیدا کنم. از اونجایی هم که دلیل مخالفت پدرشون اصلا منطقی نیست، نگرانم که نکنه در آینده متضرر و پشیمون بشم. از طرفی هم بدون رضایت پدرشون که نمی شه. البته لازم به ذکره که بگم خانواده من هنوز از این ماجرا خبری ندارند ولی از اونجایی که پدر من کاملا آدم منطقی هستش و پسر مورد علاقه ام هم تمام شرایط مورد نظر پدرم رو داره (دینداری، اهل کار و زندگی بودن، مسئولیت پذیر بودن، مستقل بودن و ... ) و خانواده ایشون هم کاملا موجه هستند (پدرشون در اجتماع بسیار محترم، آبرودار و کاملا مورد تاییده ولی در خانه و با خانواده ... ! ). حالا من موندم که چه کنم! اگر نشه و بعدا پشیمون بشم چی؟ با این ترس ها و نگرانی هام چی کار کنم؟ شما راه حلی برای راضی کردن پدرشون سراغ دارید یا نه؟ از طرفی هم اگر پدرشون موافقت کنند، با دخالت های رنگ و وارنگ ایشون در آینده چه کنم؟ لطفا راهنماییم کنید.

با تشکر

2. کاربر روبرو از پست مفید فرشته کوچولو تشکرکرده است .

فرشته کوچولو (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 29 اردیبهشت 98 [ 09:11]
    سطح
    80
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 163
    Overall activity: 5.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    6,262

تشکرشده 5,821 در 1,048 پست

حالت من
    Ashegh
    Array

RE: اختلاف قومیتی دلیل مخالفت است!!!

فرشته کوچولو عزیز
    به همدردی خوش اومدی دختر گل

انقدر فکر نکن و استرس هم به خودت وارد نکن..بشین تکیه بده و نظاره گر باش
    چون
    از دست شما هیچ کاری برنمیاد

آقای خواستگار اگه خیلی شما رو بخواد و نتونه بدون شما زندگی کنه و طاقت دوریتونو نداشته باشه و فقط بخواد شما زن زندگیش باشی هرکاری برای بدست اوردنت میکنه و بالاخره یه راهی پیدا میکنه

شما که نمیتونی بری خواستگاری و بگی الا و بلا من این آقا رو میخوام که..میتونی عزیز دلم؟؟

تو همین سایت لینکهایی هست واسه اینکه چطور یه پسر خانوادشو میتونه راضی به ازدواج کنه
    برای ایشون بفرست..ایشالله که جواب میده

4. 11 کاربر از پست مفید نادیا-7777 تشکرکرده اند .

نادیا-7777 (سه شنبه 28 شهریور 91)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 19 شهریور 92 [ 11:36]
    سطح
    24
    Level completed: 33%, Points required for next Level: 67
    دستاوردها:
    1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    662

تشکرشده 659 در 208 پست

Array

سلام
    خواستگار شما میتونن از افراد مسن و تاثیرگذاری که در فامیل یا آشنا وجود دارن کمک بخوان تا با پدرشون صحبت کنن
    ضمن اینکه خانواده شما هم بعد از مراسم خواستگاری حتما برای تحقیق از ایشان و خانواده شان اقدام کنن
    اینکه بعد از عروسی نگران دخالتهای پدر شون هستی باید مشخص بشه قرار هست شهر ایشان زندگی کنید یا شهر خودتون؟ اگه دور باشید دخالت زیادی نمیتونه داشته باشه ولی اگه نزدیک با توجه به خصوصیات اخلاقیش باید ظرفیت پذیرش نصیحت و انتقاد خودتون رو بالا ببرید تا سر این موضوع با همسر تون درگیر نشید
    آیا فکر میکنید میتونی در این مورد صبور باشید؟
    یکسری سوال ها هست که باید خودتون به خودتون جواب بدید

6. 4 کاربر از پست مفید سارا@ تشکرکرده اند .

سارا@ (سه شنبه 28 شهریور 91)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    7
    دستاوردها:
    تشکرها
    6

تشکرشده 6 در 6 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط نادیا-7777
    فرشته کوچولو عزیز
    به همدردی خوش اومدی دختر گل

انقدر فکر نکن و استرس هم به خودت وارد نکن..بشین تکیه بده و نظاره گر باش
    چون
    از دست شما هیچ کاری برنمیاد

آقای خواستگار اگه خیلی شما رو بخواد و نتونه بدون شما زندگی کنه و طاقت دوریتونو نداشته باشه و فقط بخواد شما زن زندگیش باشی هرکاری برای بدست اوردنت میکنه و بالاخره یه راهی پیدا میکنه

شما که نمیتونی بری خواستگاری و بگی الا و بلا من این آقا رو میخوام که..میتونی عزیز دلم؟؟

تو همین سایت لینکهایی هست واسه اینکه چطور یه پسر خانوادشو میتونه راضی به ازدواج کنه
    برای ایشون بفرست..ایشالله که جواب میده
    ممنون نادیا ی عزیز
    منم خوشحالم که با این تالار آشنا شدم و امیدوارم که مشکلات من و همه ی دوستانی که توی این تالار مشکلاتشون رو مطرح می کنند به زودی حل بشه!
    من توی این تالار تازه وارد هستم، میشه این لینک هایی که می گید رو برام بفرستید تا به ایشون هم بدم، بلکم چاره ی مشکل ما هم پیدا بشه!
    در اینکه از دست من کاری بر نمی یاد که حرفی نیست ولی مسئله اینجاست که پدر ایشون حرف هیچ کس رو قبول ندارند و در جواب سارا ی عزیز که گفتند بزرگی توی فامیل پیدا بشه که با ایشون صحبت کنه، باید بگم که ایشون به حرف برادر و اطرافیان خودشون هم توجه نکردند و تقریبا بزرگتر دیگری هم نیست که ایشون حرفشون رو قبول داشته باشند. همون طور که گفتم پسرشون سر مسائل دیگه هم با پدرشون جر و بحث دارند و تنها بحث ازدواج نیست که بگم اگه منو بخواد حتما راهشم پیدا می کنه. ایشون به هر راهی که به ذهنشون می رسیده بارها و بارها پیشتر متوصل شدند و به نتیجه نرسیدند. تو این مدت من هم هر راهی به نظرم اومد بهشون گفتم ولی ایشون گفتند که من و خانوادم قبلا این راه ها رو امتحان کردیم و جواب نگرفتیم. حتی سعی کردیم از راه دین که نقطه ضعف پدرشون هست وارد بشیم ولی باز هم جواب نگرفتیم چون پدرشون معتقد بودند که این اطرافیان هستند که دارند ایشون رو آزار می دهند. این همه تلاش بی حاصل باعث شده که ایشون از تغییر اوضاع ناامید بشن و به عبارتی مغلوب شرایط شدند که اون هم از سر بی چارگیه. اگر راه حل عملی پیدا بشه که بشه به جواب دادنش امیدوار بود ایشون استقبال می کنند و به کار می بندند. چون به قول خودشون صحبت دوباره با پدرشون راجع به این مسئله به اندازه ی کافی استرس بر انگیز و ترسناک هست و همین که خواستند دوباره پا پیش بذارند یعنی خیلی دل و جگر دارن!!
    در مورد دخالت هاشون هم باید بگم که خانواده های ما در یک شهر زندگی می کنند و در صورتی که ما با هم ازدواج کنیم برای مدت نا معلومی خارج از ایران زندگی خواهیم کرد ولی در نهایت هدف هر دومون بازگشت به ایرانه که در اون صورت هم باید فکری در مورد این دخالت ها کرد!
    البته من در کل سعی می کنم آدم انتقاد پذیری باشم و تا جایی که قصد انتقاد کننده اصلاح باشه نه تخریب شخصیت با آغوش باز از انتقاد استقبال می کنم چون خود من هم نسبتا تو همچین خانواده ای بزرگ شدم که اخلاق پدرم چندان تفاوتی با اخلاقیات پدر ایشون نداره، با این تفاوت که پدر من کاملا منطقیه و الآن هم اخلاقش خیلی بهتر از گذشته شده. اگر لطف کنید و لینک ها رو برام بفرستید ممنون می شم. پیشاپیش از راهنمایی دیگر دوستان هم استفبال می شه!
    با سپاس

8. کاربر روبرو از پست مفید فرشته کوچولو تشکرکرده است .

فرشته کوچولو (سه شنبه 28 شهریور 91)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    7
    دستاوردها:
    تشکرها
    6

تشکرشده 6 در 6 پست

Array

فرشته کوچولو عزیز

یک چیز دیگه ای که می خواستم در مورد این حرف نادیا جان بگم این بود که این آقا قبلا دختری رو دوست داشتند و گویا ایشون خیلی هم دختر معتقدی بودند که پدرشون با ازدواجشون مخالفت کردند. البته این جریان مربوط به سالها پیشه و ایشون هم خیلی کم سن و سال بودند، ولی همین قضیه باعث می شه که مطمئن بشم ایشون هر کاری در توانشون بوده انجام دادن که پدرشون رو راضی کنند (حتی اگر یک درصد هم شک داشتم که من رو بخواد و نتونه بدون من زندگی کنه، در مورد اون دختر و حس این آقا بهشون اصلا شک ندارم و مطمئنم اگه راهی برای راضی کردنشون بلد بودند حتما اون موقع به کار می گرفتند!!)

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 29 اردیبهشت 98 [ 09:11]
    سطح
    80
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 163
    Overall activity: 5.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    6,262

تشکرشده 5,821 در 1,048 پست

حالت من
    Ashegh
    Array

بیا عزیزم این لینک خوبیه

http://moshaver-41.mihanblog.com/extrapage/sokhanrani

11. 2 کاربر از پست مفید نادیا-7777 تشکرکرده اند .

نادیا-7777 (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    7
    دستاوردها:
    تشکرها
    6

تشکرشده 6 در 6 پست

Array

بیا عزیزم این لینک خوبیه

http://moshaver-41.mihanblog.com/extrapage/sokhanrani
    لینک های دانلودش که فیلتره نادیا جان!! :-؟

عضو همراه

آخرین بازدید
    پنجشنبه 26 مهر 97 [ 09:20]
    سطح
    74
    Level completed: 52%, Points required for next Level: 193
    Overall activity: 11.0%
    دستاوردها:
    Social1000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    8,610

تشکرشده 8,998 در 1,493 پست

Array

سلام فرشته کوچولو

احساست رو درک می کنم اما قاطعانه بهت می گم به حرف نادیا گوش کن و پات رو از این معرکه بکش بیرون!

شرایط شما رو من 2 سال پیش داشتم! جرم من هم فارس بودنم بود. اما خوشحالم امروز که خودم و درگیر گرفتاریهای

اینچنینی نکردم.

شما هم همین کار رو بکن. به خواستگارت بگو خودش مسئول راضی کردن خانوادشه. وگرنه شما رو به خیر و اون رو به

سلامت. علاوه بر این اختلاف فرهنگی ممکنه اگر الان هم این ازدواج شکل بگیره در سالهای آتی دردسر ساز بشه.

پس سری رو که درد نمی کنه دستمال نبند.

موفق باشی گلم.

14. 5 کاربر از پست مفید bahar.shadi تشکرکرده اند .

bahar.shadi (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    شنبه 10 بهمن 94 [ 17:49]
    سطح
    37
    Level completed: 48%, Points required for next Level: 79
    Overall activity: 14.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    764

تشکرشده 865 در 204 پست

Array

با سلام و احترام،

- از نظر فرهنگی تا چه اندازه شما و خواستگارتون با هم هماهنگ هستید؟
    - آیا هر دو شیعه (یا سنی) هستید؟ در صورت پاسخ منفی، آیا با تفاوت مذهب خواستگارتون میتونید کنار بیاید؟ و آیا شما (یا ایشون) راضی هستید فرزندها با مذهبی متفاوت از مذهب خودتون بزرگ شوند؟
    - آیا جز پدر ایشون، فرد یا افراد دیگری در بین خانواده یا فامیل طرفین وجود داره که با تفاوت قومیت مشکلی داشته باشند؟ به نظر شما اطرافیانتون با کرد بودن خواستگار تا چه اندازه موافق هستند؟
    - علت مخالفت پدر خواستگارتون با عروس غیر کرد چیه؟ نژاد پرستی؟ صرفاً مخالفت با خواسته پسرش(از سر عادت)؟ یا اینکه در گذشته فردی از اقوام یا آشنایان پدر خواستگارتون توسط فردی غیر کرد آسیب دیده یا کشته شده؟

تفاوت فرهنگی (یا حتی مذهبی) الآن ممکنه چندان برای شما عزیزان اهمیت نداشته باشه ولی وقتی روابط کمی سرد شد یا اختلافات بالا گرفت آنموقع اوضاع به راحتی میتونه به آشوبی تمام عیار تبدیل بشه.

خیلی ناراحت شدم وقتی شنیدم بخاطر فارس بودنتون پس زده شدید. خانم بهار شادی هم فرمودند به جرم فارس بودنشون تجربه تلخی رو داشتند. آن دسته از افراد که انسانی رو تنها به علت قومیتش مردود میدونند در واقع کسانی هستند که نیاز به تجدید نظر دارند. مشکل از آنهاست، نه از چگونگی چیدمان ژنتیک دیگران.

من کرد هستم، تجربه شناخت جهت ازدواج با فارس زبان رو داشته ام. باور کنید مشکل از هیچ نژاد/قومی نیست، مشکل اصلی تفاوت دیدگاه و فرهنگ طرفین هست.

خانم نادیا و دیگر عزیزان فرمودند در رابطه با مشکل خواستگارتون بهتره خودش راه حلی پیدا کنند و شما درگیر این مسئله نشوید. درست هم فرمودند. راه حل برای آن مشکل وجود داره، اما بهتره شما به خواستگارتون پیشنهادی ندهید، بلکه خودش راه و چاره ای را پیدا کند.

با اجازه نادیا خانم، فایلهایی که میخواستید دانلود کنید ولی فیلتر بودند رو میتونید از اینجا دانلود کنید: (سی جلسه، سی قسمت)
    https://docs.google.com/folder/d/0B6KULCZneYI0OE9qX1FNS2FHWkk/edit

16. 3 کاربر از پست مفید Serok تشکرکرده اند .

Serok (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 14 تیر 92 [ 15:54]
    سطح
    22
    Level completed: 77%, Points required for next Level: 23
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    478

تشکرشده 487 در 116 پست

Array

[align=justify]سلام فرشته کوچولو

یه انسان وقتی برای ازدواج مناسبه که قدرت مقابله با مشکلات اینچنین رو داشته باشه. این مشکل می تونه یه محک برای پسر مورد نظر شما باشه.

اگه ایشون تونست
    بدون کمک شما این مشکلش رو حل کنه، که بعدا با همفکری خونواده ت مسئله ازدواجتون رو بررسی می کنی. و اگه نتونست به تنهایی از عهده بربیاد با از دست دادنش، چیزی رو از دست ندادی...

این مسئله، یه مسئله خانوادگیه، و باید بدون دخالت و حتی هم فکری شما حل بشه. وگرنه بعدها مشکلات پیچیده تر می شن.

موفق باشی عزیزم.
    [/align]

18. 5 کاربر از پست مفید آزرمیدخت تشکرکرده اند .

آزرمیدخت (چهارشنبه 29 شهریور 91)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)