به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 02 شهریور 01 [ 10:24]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranSocial25000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    2,961

تشکرشده 3,584 در 906 پست

Array

رهایی از گزینش؟؟؟؟

سلام

آقای مدیر در تایپک چگونه ارتباط با ثبات و صمیمت با نزدیکان خود برقرار سازیم؟زحمت کشیده و 2لینک در پاسخ به سوال بنده ارسال نمودند تا حدود زیادی پاسخ خود را گرفتم اما در خود این پاسخ نیز سوالاتی برایم ایجاد شد این تایپک را ایجاد کردم تا انشاءلله آقای مدیر قبول زحمت کنند و این هارا به صورت مصداقی و کاربردی توضیح بدهند

نقل قول نوشته اصلی توسط بالهای صداقت
    [b]

از دیدگاه آبراهام مازلو بعضی از افراد نسبت به دیگران از ادراک بهتری برخوردار هستند. به عبارت دیگر بعضی از افراد در درک مسائل بهتر از دیگران عمل می کنند. مازلو این طبقه از افراد را تحت عنوان افراد سالم معرفی کرده است.
    آن ها افرادی سرزنده، باز و بی تعصب، هشیار و آگاه، و سلیم العقل هستند.
    مازلو دریافت که سبک ادراک آن ها با غوطه ور شدن در زمان حال، رهایی ازگزینش, عدم انتقاد وقضاوت کردن، دنباله روی از شهودات قلبی و یک تسلیم کلی در برابر تجربه،ازدیگران متفاوت می شود. در پایان می توان به منظور افزایش صحت و قطعیت ادراک های خود ایده های زیر را به کار برد:[/color]

۴) از آمایه های ادراکی آگاه باشید. آمایه ها، آمادگی های ادراکی ما هستند برای دسته بندی افراد و اشیا به گونه ای خاص. همیشه این خطر وجود دارد که آمادگی های ادراکی ما واقعیت ها را مطابق انتظاراتمان تحریف کنند. سعی کنید مردم واشیا را به عنوان چیزهای منحصر به فردی که یک بار خلق می گردند مشاهده کنید.
    رهایی از گزینش؟؟؟؟

دنباله روی از شهودات قلبی؟؟؟

یک تسلیم کلی در برابر تجربه؟؟؟

چگونه از آمایه های ادراکی خودمون مراقبت کنیم ؟

.

2. 2 کاربر از پست مفید setareh تشکرکرده اند .

setareh (شنبه 03 دی 90)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    سه شنبه 30 خرداد 02 [ 12:14]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 25.0%
    دستاوردها:
    VeteranSocialRecommendation Second ClassTagger First Class50000 Experience Points
    تشکرها
    13,202

تشکرشده 14,121 در 2,560 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array

RE: رهایی از گزینش؟؟؟؟

ستاره جان ببخش که از مدیر خواستی ولی من اومدم توی تاپیکت
    نقل قول از مقاله ای بود که کلمه به کلمه آن را ابتدا برای خودم هجی کردم بعد در تالار قرار دادم و حالا که مورد توجه تو و مدیر قرار گرفته فرصت رو غنیمت می شمرم تا برداشت خودم را هم محکی زده باشم

گام به گام :

>> قضاوت خوب محصول تجربه است و از دست دادن ارزش و اعتبار محصول قضاوت بد.

>> همیشه حرفی رو بزن که بتونی بنویسی، چیزی رو بنویس که بتونی امضاش کنی و چیزی رو امضاء کن که بتونی پاش بایستی

>> از قضاوت دست بکش تا آرامش را تجربه کنی

>> همیشه توان این را داشته باش تا از کسی یا چیزی که آزارت می دهد به راحتی دل بکنی.

با کمک چهارگام بالا از گزینش های کلیشه ای می توان خارج شد

نقل قول نوشته اصلی توسط بالهای صداقت

از دیدگاه آبراهام مازلو بعضی از افراد نسبت به دیگران از ادراک بهتری برخوردار هستند. به عبارت دیگر بعضی از افراد در درک مسائل بهتر از دیگران عمل می کنند.
    مازلو این طبقه از افراد را تحت عنوان افراد سالم معرفی کرده است.

برداشت قابل تامل :
    در موقعیت های یکسان ، عکس العمل های افراد سالم ، به پاسخ نزدیک تر هست
    ==توضیح ==
    موقعیت: به معنای هر گونه تنش ، بحران ، شادی ، نشاط
    عکس العمل: رفتار افراد گفتاری ، دیداری ، هم حسی ، پرخاشگرانه ، منفعلانه و ...
    پاسخ : رفع اون موقعیت هست به بهترین شکل ممکن

در موقعیت خوشحالی: درست نشان دادن شادی و رضایت درون جوری که اون موقعیت شادی به عنواین مختلف و شکل های دیگر تداوم داشته باشه

در موقعیت ناراحتی: درست عکس العمل نشان دادن در رفع اون مشکل به گونه ای که مسئله تا حد ممکن حل شود

آن ها افرادی سرزنده، باز و بی تعصب، هشیار و آگاه، و سلیم العقل هستند.

کسی که سرزنده و با نشاط هست ، به قولی سرخوش هست از نظر روحی و جسمی درگیری خاصی ندارد ، لذا با ذهن باز و به دور از غرض ورزی و تعصب و بدون ربط دادن مسائل متفاوت به هم و در همین حال با دورنگری و هشیارانه رفتار کردن می تواند عکس العمل نشان دهد

مازلو دریافت که سبک ادراک آن ها با غوطه ور شدن در زمان حال، رهایی از گزینش، عدم انتقاد وقضاوت کردن، دنباله روی از شهودات قلبی و یک تسلیم کلی در برابر تجربه، ازدیگران متفاوت می شود. در پایان می توان به منظور افزایش صحت و قطعیت ادراک های خود ایده های زیر را به کار برد

حال چگونه می توان به انسان سالم با ویژگی های گفته شده در بالا تبدیل شد تا بتوان از ادراک بالایی برخوردار بود؟

1) با غوطه ور شدن در زمان حال: رها کردن تلخی ها و ناکامی های گذشته و عدم نگرانی بر آینده ... اکنون را دریاب

2) رهایی از گزینش: سفید و سیاه ندیدن ، صفر و یک دسته بندی نکردن ، کمالگرای مطلق نبودن ، برچسب نزدن، به قول آنی تمبر جمع نکردن

3) عدم انتقاد و قضاوت نکردن: در مسند قاضی ننشستن، خود را حق به جانب کامل ندیدن، تنهایی به قاضی نرفتن ، مرتب دیگران را زیر ذره بین نبردن ، به خود اجازه نفس کشیدن دادن، اجازه اشتباه کردن دادن ، انتظار بیش از حد از خود نداشتن ، مقایسه نکردن، روابط را بر اساس اصل بده بستان طرح ریزی نکردن ، گاهی خود را ارزیابی کردن

4) دنباله روی از شهودات قلبی : به احساسات بها دادن ، اینکه وقتی با قلبت کاری رو انجام میدهی آرامش داری، در تعالیم دین اسلام آمده احساس هایی مثل دوست داشتن ، عشق ، محبت، ایثار ، مهربونی ، فداکاری ، احسان و ... پسندیده هست و هرگاه با این احساسات و از راه قلبمون کاری رو انجام میدهم احساس خوبی بهمون دست میده و این مشه همون پیروی از شهودات قلبی
    ودر مقابل احساساتی مثل خشم ، کینه، نفرت، ریا،دروغ ، حسد منفور شده و لذا هرگاه از روی عصبانیت با یکی از این احساسات کاری و یا رفتاری رو انجام می دهیم ، حس بدی بهمون دست میده ، چرا که از روی قلبمون پیروی نکرده ایم

5) تسلیم کلی در برابر تجربه : آزموده رو آزمودن خطاست، عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه ، نذار سرت به سنگ بخوره و ....

به خاطر داشته باشید که ادراک، بازسازی واقعیت است، یاد بگیرید که به طور منظم ادراک خود را از واقعیت مورد سنجش قرار داده و زیر سوال ببرید.

ادارک بازسازی واقعیت هست
    این جمله کلید مقاله فوق هست
    یعنی همیشه به واقعیت هایی که ذهنمون برداشت میکنه ، متکی نباشیم
    در حقیقت بازسازی ادارک بدین معناست که
    ما از کودکی با برداشت های بزرگترانمون از وقایع تربیت می شویم لذا ابتدا از دریچه چشم آنها با دنیا آشنا می شویم مثلا به من گفته شده است ماست رو با ترشی نخور چون صورتت لک میاره ... پس من اگر انسانی رو دیدم که صورتش لک داشت ناخودآگاه این واقعیت رو برای خودم درک می کنم که ماست رو با ترشی خورده که صورتش لک آورده
    ولی آیا تا به حال این اجازه را به خودم داده ام که این ادراک را زیر سئوال ببرم؟
    آیا تا به حال خود تجربه اش کرده ام؟

مثالی دیگر) به ما گفته شده اگر زیر آفتاب بمونی پوستت میسوزه
    لذا کسی که میره کنار دریا آفتاب سوخته میشه
    این ادراک از واقعیت که به ما گفته شده درست هست

پس وقتی ادارک هایمان رو زیر سئوال می بریم لزوما نه همه ی آنها نادرست هست و نه همه آنهادرست

4. 2 کاربر از پست مفید بالهای صداقت تشکرکرده اند .

بالهای صداقت (سه شنبه 06 دی 90)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)