به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 25
    عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    دوشنبه 22 تیر 94 [ 22:58]
    سطح
    78
    Level completed: 85%, Points required for next Level: 63
    Overall activity: 69.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteran10000 Experience PointsOverdrive
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

داشتن خانواده اصیل معیاری قابل چشم پوشی ؟؟

سلام دوستان
    یکی از صمیمی ترین دوستای من که فامیل درجه دوی من هم محسوب میشه قصد ازدواج با یکی از نزدیکان من رو داره در واقع هم دختر و هم پسر از اشناهای ما هستند و من از هر دو اطلاعات دقیقی دارم و یه جورایی من باعث اشناییشون شدم
    مهرداد 29 سالشه دیپلم داره تقریبا مذهبیه کار ازاد داره و خیلی ادم فکری نیست درامد متوسطی داره مادرش رو 5 سال قبل از دست داده و با پدرش زندگی میکنه خونواده نسبتا مذهبی ساده و خیلی ارومی داره
    سیما 28 سالشه وبا مدرک لیسانس 4 سال پیش به عنوان کارمند توی یه مدرسه استخدام شد وقتی سیما 17 سالش بوده مادر پدرش از هم جدا میشن و مادرش به همراه دوست پسرش که بعدا باهم ازدواج میکنن از کشور خارج میشن
    پدر سیما هم یه ادم بی مسئولیت وعیاشه رابطه های غیر اخلاقی مشروب خواری و هرزگی برنامه های روتین این مرد در طول زندگیشه
    و اما سیما از همون 17 سالگی با مادر بزرگش زندگی میکنه و از همون موقع به خاطر علایق مذهبی و دینی که داشته وارد محیط هایی با همین زمینه میشه و بعدها در دانشگاه
    از نظر ظاهر اخلاق و مسائل فکری به شدت مذهبی و مقیده و خود من به شخصه خیلی قبولش دارم
    با پدرش مادرش خیلی ارتباط نداره شاید هر سال یکی دوبار اونها رو ببینه از نظر مالی هم کاملا مستقله

مسئله اینجاست که سیما تو این چند سال خواستگارای خیلی زیادی داشته که بعد از اینکه متوجه شرایط سیما میشن منصرف میشن
    ومن همیشه نگران ایشون بودم و برای خوشبختیشون دعا میکردم چون سیما حقیقتا یه دختر نجیب زیبا و با اخلاقه و اینده اون داره به خاطر مشکلی که هیچ نقشی در اون نداشته میسوزه
    از طرف دیگه یه مسائلی هست که مهرداد رو مثل بقیه در انتخابش دچار تردید کرده
    میخوام بهم کمک کنید تا به یه نتیجه درست برسم و مهرداد و سیما رو راهنمایی کنم

1 - به نظر شما داشتن یه خونواده اصیل و بی مسئله به عنوان معیاری برای ازدواج چقدر میتونه مهم باشه ؟
    2 - ایا منظور از خونواده اعضایی با عناوینی مثل پدر مادر خواهر و برادر هستند یا مقصود محیطی که فرد در اون رشد کرده و شخصیت وهویتش در اونجا شکل گرفته ؟
    3 - و بعد از اون منظور از اصالت چیه ؟مذهب موقعیت مالی موقعیت اجتماعی داشتن شجره نامه !!!
    4 - ایا رفتارها و خصوصیات بد اخلاقی میتونن ژنتیکی به ارث برسن ؟ایا دین در این مورد اظهارنظر کرده ؟
    5 - ایا احتمال ابتلا به بیماری های روحی در مورد کسی که از داشتن یه خونواده خوب سالم و کامل محروم بوده بیشتره ؟
    6 - ایا ناخوداگاه احتمال بی اعتمادی یا سوظن در مورد این فرد نسبت به کسانی که این مشکل رو ندارن بیشتر خواهد بود ؟
    7 - در صورت قطع کامل رابطه با والدین فرد ایا نداشتن پدر بزرگ و مادربزرگ تاثیری در شکل گیری هویت فرزند در اینده نخواهد داشت ؟

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 01 خرداد 98 [ 14:08]
    سطح
    63
    Level completed: 33%, Points required for next Level: 203
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranTagger Second Class5000 Experience Points
    تشکرها
    420

تشکرشده 448 در 136 پست

Array

RE: داشتن خانواده اصیل معیاری قابل چشم پوشی ؟؟

ایا منظور از خونواده اعضایی با عناوینی مثل پدر مادر خواهر و برادر هستند یا مقصود محیطی که فرد در اون رشد کرده و شخصیت وهویتش در اونجا شکل گرفته ؟
    حتما بیشترین تاثیری که انسانها می برن تاثیرات محیطی (اکتسابی) هست نه تاثیرات ژنتیکی.
    ایا رفتارها و خصوصیات بد اخلاقی میتونن ژنتیکی به ارث برسن ؟ایا دین در این مورد اظهارنظر کرده ؟
    جواب سوال بالا و نظر دین رو تو لینک ببین. لینک زیر یه ویدئوی کوچیک از دهنویه که خیلی کوتاهه و جوابتو در حد دو خط گفته.
    اهمیت خانواده در انتخاب و ازدواج
    [size=medium]هله پیوسته سرت سبز و لبت خندان باد
    هله پیوسته دل عشق ز تو شادان باد
    [/size]

3. 2 کاربر از پست مفید جاودان تشکرکرده اند .

جاودان (جمعه 16 اردیبهشت 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 30 مرداد 92 [ 13:58]
    سطح
    28
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 81
    دستاوردها:
    VeteranSocialTagger Second Class5000 Experience Points
    تشکرها
    7,577

تشکرشده 8,600 در 1,498 پست

Array

پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد *** سگ اصحاب کهف روزی چند پی نیکان گرفت و مردم شد

چون ارتباطی بین این خانوم و پدر و مادرش نیست تاثیرات بد هم خودبخود منتفی است، اما آنچه که این وسط مشکل دار خواهد بود این است که این زوج و فرزندان اینها فامیل مادری را بهره نخواهند برد. اگر میتوانند با نداشتن فامیل مادری کنار بیایند چه اشکالی دارد ازدواج این دو؟
    چه بسا اون آقا با دختر خانومی در یک خانواده خیلی مطرح و مذهبی ازدواج کنند (نمونه هاش فراوونه) اما مشکلات درونی این خانواده بعدها اشکار بشه که تا چد مخربه. یا دختر خانوم اونطور که انتظار میره در حد تعریف دختر یک خانواده مذهبی و سالم نباشند.
    به هر حال آقا باید ببینند چقدر این قضیه براشون مهمه. خیلی افراد هستند که بیشتر دنبال اسم فامیل دختر هستند تا خود دختر. یعنی مثلا میکن دختر حاج فلانی! دیگه کاری ندارند که این دختر از چه ضعفهای شخصیتی رنج میبره و یا چقدر همخوانی با داماد داره، فقط همینکه دختر اون خانواده است و احیانا چادریه و دوست پسر هم نداره یعنی دیگه بهترین کیس. ولی این تفکر اشتباهه!

ضمنا به شما توصیه میکنم اصراری برای ازدواج حتی خواهر و برادرتون هم با یک کیس خاص نداشته باشید چون تجربه نشون داده که دردسر و گله و ناراحتی زیادی را متوجه معرف خواهد کرد!

5. 2 کاربر از پست مفید بی دل تشکرکرده اند .

بی دل (جمعه 16 اردیبهشت 90)

عضو عادی

آخرین بازدید
    پنجشنبه 27 مهر 91 [ 11:20]
    سطح
    26
    Level completed: 48%, Points required for next Level: 52
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    268

تشکرشده 271 در 78 پست

Array

به نظر من خانواده اصيل داشتن نسبي ايه. من به شخصه خودم اصالت يك خانواده رو در فرهنگ و رفتارهاي اجتماعي و فردي اشون مي دونم ولي ممكنه افراد ديگه اون رو در داشتن مذهب و ثروت و تحصيلات بدونن. شايد بحث هم كفو بودن زن و مرد در ازدواج هم از اينجا ناشي مي شه كه ببينيد اولويت هاتون در رابطه با خانواده همسرتون چه چيزهايي مي تونه باشه.
    اما در مورد دختر خانمي كه بحث كرديد -در مورد شخص خودشون-كسي كه افكارش شكل گرفته و مستقل از پدر مادرش هست. ايشون خيلي از مسايل رو ديده مسايلي كه ممكنه در نظر بعضي ها غيراخلاقي باشه ولي تونسته راه خودش رو تشخيص بده. بلوغ ذهني اش كامل شده و مسلما با فكر حجاب يا چيزهاي ديگه رو پذيرفته. ممكنه شما يك دختر از خانواده مذهبي بگيريد ولي مي بينيد اين دختر از بچگي با كتك پدرش نماز خونده يا روسري سركرده. فردا تا محيط كمي باز مي شه برخلاف خانواده اش عمل مي كنه و براي كسي كه اين جور مسايل براش در اولويت هستند دردسر ساز ميشه.
    ولي پسري رو هم كه در موردش صحبت كرديد بايد بلوغ ذهني داشته باشه و بتونه مسايل رو از بالا نگاه بكنه. چون اگه اينجوري نباشه و بخواد با هر تقي به توقي خوردن خانواده دختر رو تو سرش بكوبه يا توهيني بكنه زندگي جهنمه.
    اگه هر دو انسان هاي پذيراي مشورت هستند بهتره باهم به مشاور ازدواج برن. مشاور تشخيص بهتري نسبت به شرايط اشون خواهد داشت.

7. 2 کاربر از پست مفید الميرا1358 تشکرکرده اند .

الميرا1358 (جمعه 16 اردیبهشت 90)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    78
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

مسئله اینه که هنوز این قضیه جدی نشده
    این دو نفر همدیگرو دیدن و یه صحبت مختصر باهم داشتن
    و مهرداد بعد از توضیحاتی که من راجع به سیما بهش دادم میخواد باهاش بیشتر اشنا بشه
    دلم میخواد مطمئن شم که این قضیه به ازدواج ختم میشه بعد جدی تر با سیما صحبت کنم
    نمیخوام با احساساتش بازی بشه
    در ضمن مطمئنم دیپلمه بودن مهرداد خیلی برای سیما خوشایند نیست
    چون سیما علاوه بر تحصیلات دانشگاهی خیلی اهل مطالعه و کارای پژوهشیه
    شاید از این بابت خیلی با هم متناسب نباشن

میخوام تکلیف خودمو بدونم ایا معرفی کردن این دو نفر به هم کار درستیه ؟ ایا با هم متناسبن ؟ بعدا مشکلی پیش نیاد؟
    دلم نمیخواد سیما فکر کنه من از سر دلسوزی کسی رو بهش معرفی میکنم
    یه اطمینان قلبی میخوام

عضو عادی

آخرین بازدید
    پنجشنبه 27 مهر 91 [ 11:20]
    سطح
    26
    Level completed: 48%, Points required for next Level: 52
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    268

تشکرشده 271 در 78 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط خارپشت
    مسئله اینه که هنوز این قضیه جدی نشده
    بشه
    دلم میخواد مطمئن شم که این قضیه به ازدواج ختم میشه بعد جدی تر با سیما صحبت کنم
    نمیخوام با احساساتش بازی بشه
    مگه همه آشنايي ها به ازدواج ختم ميشه؟ آشنايي براي اينه كه دو نفر ببينند كه به درد هم مي خورند و معيارهاشون باهم مطابقت داره يا نه؟ شما مي تونيد به صورت جدا با هركدوم صحبت كنيد از سيما خانم بپرسيد كه ايشون ديپلمه هستند براتون مساله ايي نيست با دوستتون هم صحبت كنيد و ببينيد كه مايل براي آشنايي بيشتر به منظور ازدواج هست يا خير.
    فكر كنم اين خانم هم بدونه كه با اينجور آشنايي ها نبايد احساساتي برخورد كنه و اگر هم معيارهاشون بهم نخورد ناراحت بشه.

10. کاربر روبرو از پست مفید الميرا1358 تشکرکرده است .

الميرا1358 (شنبه 17 اردیبهشت 90)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    78
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط خارپشت

به نظر شما داشتن یه خونواده اصیل و بی مسئله به عنوان معیاری برای ازدواج چقدر میتونه مهم باشه ؟
    ایا منظور از خونواده اعضایی با عناوینی مثل پدر مادر خواهر و برادر هستند یا مقصود محیطی که فرد در اون رشد کرده و شخصیت وهویتش در اونجا شکل گرفته ؟
    و بعد از اون منظور از اصالت چیه ؟مذهب موقعیت مالی موقعیت اجتماعی داشتن شجره نامه !!!
    ایا رفتارها و خصوصیات بد اخلاقی میتونن ژنتیکی به ارث برسن ؟ایا دین در این مورد اظهارنظر کرده ؟
    ایا احتمال ابتلا به بیماری های روحی در مورد کسی که از داشتن یه خونواده خوب سالم و کامل محروم بوده بیشتره ؟
    ایا ناخوداگاه احتمال بی اعتمادی یا سوظن در مورد این فرد نسبت به کسانی که این مشکل رو ندارن بیشتر خواهد بود ؟
    در صورت قطع کامل رابطه با والدین فرد ایا نداشتن پدر بزرگ و مادربزرگ تاثیری در شکل گیری هویت فرزند در اینده نخواهد داشت ؟
    ممنون میشم اگه دقیق تر به سوالاتم جواب بدین

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 23 تیر 90 [ 23:16]
    سطح
    45
    Level completed: 79%, Points required for next Level: 43
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    696

تشکرشده 713 در 214 پست

Array

1. خیلی
    2. منظور اعضای خانواده هم هستند به شخصه حتی شخصیت برادر همسرم هم برایم مهم است چون دایی روی فرزند تاثیر می گذارد اما در حالت خاصی که واقعا ارتباطی با اعضای خانواده نیست محیط است که مهم می شود. معصوم(ع) که می فرمایند از سبزه مزبله بپرهیزید منظور محیط تربیتی است.

3. اصالت بیشتر مربوط به فرهنگ می شه خانواده های اصیل ممکنه فقیر یا غنی باشند اما درشون مسائلی مثل دزدی، اعتیاد، خیانت و ... کمتر دیده می شود. خانواده اصیل خانواده ای خوشنام است.

4. در دین حتی حالت روحی زوجین در حین انعقاد نطفه مورد توجه قرار گرفته است. از لقمه ی حرام تا لحظاتی که فرزند در بطن مادر است و ... همه ی این ها مورد تاکید قرار گرفته است. این مساله ربطی به ارث مثلا ژنتیکی ندارد. بلکه ربط به سنت های الهی دارد. در حالت کلی سنت های الهی بر این قرار گرفته است که این مساله موثر باشد اما سنت های الهی دیگری هستند که اثرشان بیشتر است.

5. بله!
    6.
    ایا ناخوداگاه احتمال بی اعتمادی یا سوظن در مورد این فرد نسبت به کسانی که این مشکل رو ندارن بیشتر خواهد بود ؟
    سوالت را درست متوجه نمی شم اگر منظورت اینه که آیا این فرد ممکنه دچار سوء ظن باشه؟ بله احتمالش هست
    7.اونقدر که تصور می کنی خیر به خصوص در رابطه های جامعه ی امروزی که گاهی اوقات فرزندان هر سال چند بار بیشتر پدر بزرگ و مادربزرگ را نمی بینند (زندگی در شهرهای دور از خانواده)

در نهایت:
    در مورد خاصی که شما شرح دادید به نظر می رسه خانم دارای EQ خوبی هستند. یعنی ایشان توانسته اند علی رغم گذشته ی منفی خویش شخصیت خود را بازسازی کنند و شخصیتی مستقل از خانواده برای خود ایجاد کنند. این توانایی نشان می دهد که ایشان به خوبی قادرند طبق قاعده ی "ادب از که آموختی؟ از بی ادبان! " از آن چه گذشته ی خودشان را تلخ نموده اجتناب کنند و زندگی سالمی را برای خودشان فراهم بیاورند. این مهم البته در حالتی محقق می شود که همسر ایشان نیز همراهی خوبی را در این مساله با ایشان داشته باشند و با محبت و پرهیز از هرگونه سرزنش و سرکوفت نسبت به گذشته ی زندگی ایشان را در این امر یاری دهند.

عدم علاقه ی آقایی که توصیفشون کردید به مطالعه و تحقیق البته نشانه ی خوبی نیست.

13. کاربر روبرو از پست مفید مسلمان تشکرکرده است .

مسلمان (شنبه 17 اردیبهشت 90)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    78
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

راستش مسئله ژنتیک رو مطمئن نیستم
    صد در صد میشه گفت خصوصیات اخلاقی به ارث نمیرسن ؟

بله مسلمان عزیز این خانوم واقعا متفاوت با خونوادشه و بجز مسئله خونوادش برای ادمایی با طرز فکر من کاملا ایده اله
    اتفاقا مسئله اینجاست که مهرداد شاید لیاقت سیما رو نداره

نمیدونم متوجه میشین یا نه !
    مثلا خود تو مسلمان حاضری با یه همچین دختری ازدواج کنی ؟؟؟؟
    دوست دارم صادقانه جواب بدی

تا اونجایی که من میدونم این خانوم قصد نداره مجرد بمونه چون از اشنایی با مواردی که بهشون معرفی میشه استقبال میکنن
    اینم میدونم که نظر من برای سیما خیلی تعیین کننده است
    یعنی وقتی من ضمانت کسی رو میکنم ممکنه سیما بهش جواب مثبت بده
    با مهرداد هم میتونم صحبت کنم و اگه لازم بود پیش مشاور بریم

خیلی اعصابم خرده
    دلم میخواست سیما به اون چیزی که لیاقتشو داره برسه
    این واقعا ظللللللللللللمه

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 23 تیر 90 [ 23:16]
    سطح
    45
    Level completed: 79%, Points required for next Level: 43
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    696

تشکرشده 713 در 214 پست

Array

ببینید ما چیزی به نام ژن اخلاق نداریم! و تاثیراتی که به وجود میاد را نمیشه با ژنتیک مشخص کرد. اون چه مهمه اینه که این تاثیرات وجود دارن و نمی شه نفی شون هم کرد اما با تاثیرات دیگه ای که ناشی از شخصیت خود فرده جبران می شوند.

قبلا بهم گفتی که خیلی خشک و منطقی ام. من اگر بنا باشد خودم بدون درگیر شدن عاطفی موردی را انتخاب کنم ایشان انتخاب من نخواهند بود، به هر حال زمانی که حق انتخاب دارم و می تونم با خانواده ای خوش نام و اصیل ازدواج کنم هیچ وقت خلافش عمل نمی کنم. این از جواب صادقانه!

خانمی هستند که از دوستان خواهرم بودند و فرزند شهید بودند و ... ایشان سنشون از من بیشتر بود و اگر این مساله نبود حتما انتخاب من برای ازدواج بودند. حالا برعکس این موضوعی که شما تعریف کردی ایشان هر کس به خواستگاری شون می آمد تا می فهمید دختر شهید هستند نظرش برمی گشت و ...

یکی به خاطر خانواده ی بد انتخاب نشده است و یکی به خاطر خانواده ی خوب!

اما آیا این ظلم است؟ نمی شه مطلق بهش نگاه کرد! این که اصولا عدل چیه را باید به عنوان مقدمه اش کتاب عدل الهی را بخونی تا کمی اش را بدونی! بحث منحرف می شه فلسفی اش نکن!

16. کاربر روبرو از پست مفید مسلمان تشکرکرده است .

مسلمان (شنبه 17 اردیبهشت 90)

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)