به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  سرپرست سایت آغازکننده

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  1388-1-04
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  7,898
  امتیاز
  125,798
  سطح
  100
  Points: 125,798, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 66.0%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
  نوشته های وبلاگ
  4
  تشکرها
  27,424

  تشکرشده 35,453 در 7,260 پست

  Rep Power
  1043
  Array

  «:» روش هایی برای کاهش فشار روانی «:»  در زندگی امروزه نمی توان فشارهای روحی و روانی حاصل از وقایع روزمره زندگانی را بطور کل حذف و کنار گذاشت . بهتر است راههای مواجهه و مقابله با آنها را آموخت تا شدت نیابد و به افسردگی و درماندگی تبدیل نشود. در زیر به راهکارهای ساده جهت کاهش فشارهای روحی و روانی و حفظ بهداشت روانی اشاره شده است .


  1-با صرف غذا آرامش بیابید:

  متخصصان.ام.ای.تی . طی پژوهشهائی به این نتیجه رسیده اند که مصرف کربوهیدراتها باعث افزایش سروتونین در مغز انسان شده و تأثیر مثبتی بر خلق و خوی فرد گذاشته و در نتیجه تأثیر آرام بخشی بر کل بدن به جا می گذارد و عوارض حاصل از فشار روانی همچون ، خشم ، تنش زود رنجی و ناتوانی در تمرکز را کاهش می دهد . از آنجایی که تاثیر کربوهیدراتها بر بهبود حالت انسان نیاز به زمان دارد و فقط 2 تا 3 ساعت دوام می آورد بهتر است که در روزهای پرتنش در چند و عده ، غذای کم حجم و حاوی کربوهیدرات مصرف شود. ولی در عین حال میزان کل کالری مورد نیاز را در وضع مناسبی ثابت نگهداریم .


  2- از خود سه سوال بپرسید :

  در هنگام عصبانیت و ناراحتی این سه سوال را از خود بپرسید .

  -آیا این موضوع مهم است ؟
  -آیا واکنش من در مقابل مسئله بجا و مناسب است ؟
  -آیا این جریان تغییر پذیر است ؟

  هر کسی می تواند با بهره وری از این روش و پرسیدن این سوالها از خود و پاسخ دان به آن خود را آرام ومحرکهای تنش زا را از میان بر دارد . گفتنی است که چنین راهکاری در هر جایی کاربرد دارد و تنها به محیط کار محدود نمی شود. .


  3- با دویدن از بار مشکلاتتان بکاهید.:

  دکتر « کوبو » متعقد است که ورزشهای هوازی بهترین طریقه از میان بردن فشارهای روانی روزانه می باشد.حتی انجام فعالیت متعادل نظیر 30 دقیقه پیاده روی در روز به بهبود وضع جسمی و روحی شخص می انجامد .


  4- دیده گاههای خودتان را بررسی کنید :

  « مشیل تیلور »، کارشناس و روانشناس ، در رفع فشارهای روانی می گوید که در یک روز کاری شلوغ رانندگی می کرد ناگهان متوجه شد که چراغ روغن اتومبیلش چشمک می زند او آن روز بیماران زیادی را ویزیت کرده بود وضمناً ناچار بود کودک سه ساله اش را بعد از برگشت ازسرکار از جایی بردارد.تیلور در این مورد می گوید:خودم نیز احساس فشار روانی زیادی می کردم که یکمرتبه برآن شدم همان روش رابکاربندم که به بیمارانم توصیه می کنم.سپس ازخودم پرسیدم،آیا مشکل روغن ماشین مسئله مرگ و زندگی است ؟ نه تعویض روغن را به راحتی میتوان به هفته بعد موکول کرد و چندان هم ضرورت ندارد.وی ازبیماران خودمی پرسد: اگر امروزبه شستشوواتونپردازید دنیا به آخر می رسد ؟

  درضمن خاطرنشان می سازد که اختصاص نیم ساعت از روز برای انجام کار لذت بخش باعث می شود که جان و نیرویی تازه ای بگیرید مخصوصاً در روزهای تعطیل ، کارهای روزمره را به کنار بگذارید . و سری به دوستان و خویشاوندانتان بزنید.  5- نفسهای عمیق بکشید.:

  کشیدن نفس عمیق به نحوی که ریه ها کاملاً پرشود و عمل رساندن اکسیژن حیاتی به مغز سریعتر صورت گیرد به این منظوراز راه بینی آهسته و عمیق نفس بکشید و حس کنید که این هوا در تمام بندبند وجودتان جریان می یابد الان کم کم به مدت طولانی هوا را بیرون بدهید . ضمن انجام این کار بگذارید هر چه هوا هست بیرون بیایدتاشکمتان تخت شده، وآه بکشید.باید تصور کنیدهوایی که تنفس می کنید احساس آرامش و آسایش رابرای بدنتان به ارمغان میآورد و هنگام بازدم بایدبه این فکرباشیدکه چگونه فشارعصبی برطرف می شود.  ادامه دارد .......


 2. 8 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

  فرشته مهربان (چهارشنبه 17 فروردین 90)

 3. #2
  سرپرست سایت آغازکننده

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  1388-1-04
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  7,898
  امتیاز
  125,798
  سطح
  100
  Points: 125,798, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 66.0%
  دستاوردها:
  SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
  نوشته های وبلاگ
  4
  تشکرها
  27,424

  تشکرشده 35,453 در 7,260 پست

  Rep Power
  1043
  Array

  RE: «:» روش هایی برای کاهش فشار روانی «:»

  6 - خنده کنان تنش زدایی کنید :


  " گودمن " ، معتقد است خنده ای که از ته دل باشد ، ماهیچه ها را شل کرده ، فشارخون را کاهش می دهد . هورمون های تنش زا را متوقف ساخته ودستگاه ایمنی را هم تقویت می نماید.


  7- چای سبزفشار روحی را کاهش می دهد:


  قهوه ، ادویه ، کاکائو ، که سرشار از موادپنهانی کافئینی هستند ، محرکهایی می باشند که دستگاه عصبی را تحریک کرده و می توانند شما را نسبت به فشار روانی مستعدتر سازند.
  بنابراین پزشکان مصرف مواد کافئین دار را منع می کنند موقعی که به ماده محرک خفیفی نیازمندیم خوردن چای سبز بسیار مفید است و دارای ماده کافئین مانندی به اسم « تی او فیلین » است . همچنین ماده ای دارد که بر اساس برخی مطالعات ممکن است میزان کلسترول خون را کاهش دهد و اثرات ضد سرطانی هم داشته باشد .


  8- به فکر بی کاری واستراحت خود هم باشید :

  یکی از عوامل عمده تشویش ، داشتن برنامه سنگین و فشرده کاری است . برای مقابله با این عامل بوجود آورنده فشار روانی شما می توانید برنامه ای برای خود بچینید که از آن ایمن بمانید . هر روز به مدت نیم ساعت دست از کار بکشید.شما قادربه مهارهمه چیز نیستند و لیکن می توانید برنامه کاریتان را به نحوی تنظیم کنید که زمان فراغت و استراحتی هم برایتان باقی بماند.  9- عبادت کنید :

  افراد وقت بسیار زیاد را صرف ناراحتی از رخدادهای تلخ و ناگوار گذشته یا نگرانی از آینده می کنند رمز کاهش فشار روانی این است که یاد بگیریم از نظر احساسی و عاطفی چگونه در زمان حال زندگی کنیم.داشتن اعتقادات مذهبی از این بابت لازم ومؤثراست که به نظرپزشکان آرامبخش ترین آیین مذهبی هنگامی است که هر روز صبح عبادت کنید و نماز بخوانید این موضوع به اثبات رسیده که عبادت و راز و نیاز با پروردگار تاثیر هورمورنهای تولید فشار روانی همچون آدرنالین و نور آدرنالین را در بدن تقلیل می دهد. روان شناسان اضافه می کنند که به یاد داشته باشید پزشکان هیچ گاه نمی توانند نظام آرام بخشی درونی بیمارانشان را به آنها بازگردانند.چنین آرامشی به خود شخص بستگی دارد.پس هر گاه از فشار روحی رنج می بریدازراه عبادت وانجام فرایض دینی ،خود درمانی کنید .


  10 - تمرینات آرام بخشی (ریلکسیشین ) انجام دهید:


  ین تمرینات می تواند در کل عضلات یا در برخی از عضلات صورت گیرد.برای مثال افرادی که ساعات زیادی از روز را پشت میز می گذارنند،این تمرینات آرام بخشی مفیدبه نظر میرسد . روزی 15 الی 20 دقیقه را صرف انجام تمرینات سفت و شل نمودن عضلات بدن خود بکنید . این عمل را بهتر است از قسمت های پایین بدن یعنی از نوک انگشتان پای شروع کرده و به قسمت های سرو گردن برسید.


  منبع

  .

 4. 7 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

  m_eros (دوشنبه 19 فروردین 92), فرشته مهربان (یکشنبه 07 خرداد 91)


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: دوشنبه 04 اردیبهشت 96, 01:33
 2. درخواست راهنمایی در خصوصی شدت بالای حساسیت بین فردیی (راه حل پرسشنامه کمالگرایی هیل)
  توسط آقای ام در انجمن روانشناسی عمومی و طرح مشکلات فردی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: پنجشنبه 13 خرداد 95, 20:05
 3. پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: جمعه 04 مهر 93, 23:28
 4. تنهایی - 24 سالمه، نمی خواهم با کسی دوست بشم، تنهایی اذیتم می کنه
  توسط sara19 در انجمن سئوالات ارتباط دختر و پسر
  پاسخ ها: 30
  آخرين نوشته: پنجشنبه 23 آذر 91, 01:10

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 1397 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
طراحی ، تبدبل ، پشتیبانی شده توسط انجمنهای تخصصی و آموزشی ویبولتین فارسی
تاریخ این انجمن توسط مصطفی نکویی شمسی شده است.
vBCredits II Deluxe v2.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2010-2019 DragonByte Technologies Ltd.
Runs best on HiVelocity Hosting.
اکنون ساعت 11:14 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.