به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
    عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 12 آذر 96 [ 15:16]
    سطح
    65
    Level completed: 14%, Points required for next Level: 258
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    2,069

تشکرشده 2,080 در 437 پست

Array

Question پس عشق كجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نمي دونم اين مطالب رو بايد به عنوان دل نوشته در اينجا نوشت يا سؤال ، ابهام يا هر چيز ديگه!
    من فقط مينويسم و اگر كسي خواست اونو تصحيح كنه يا تذكري بده و يا نظري اضافه كنه يا هر چيز!

هميشه از خودم مي پرسم پس عشق كجاي زندگي ماست؟
    مني كه با يك معامله ي دودوتا چهارتا انتخاب مي كنم ...
    مني كه با يك معامله ي دو دو تا چهارتا ازدواج مي كنم ...
    مني كه با يك معامله ي دودوتا چارتا زندگي مي كنم ...
    داستان از اينجا شروع ميشه كه يك روز در خوابگاه يكي از دوستان خيلي عزيزم كه دختري بسيارپاك و قانع و بااخلاق و زيبا بود گفت : خداييش پسرها چه قدر ضرر ميكنن كه دختر فوق العاده اي مثل منو براي همسري انتخاب نمي كنن و در عوض ميرن دنبال يه مشت دختر به دردنخور!
    از حرفش خنده ام گرفت ولي واقعا منو به فكر فروبرد! با خودم گفتم: واقعا يك پسر چه طور ميتونه به "گوهر وجودي" اين دوستم به اسم "ن" پي ببره؟ اگر كسي دلش بخواد همسري قانع و صبور داشته باشه و بياد خواستگاري "ن" از وضع زندگي مرفه ايشون اصلا نميفهمه چه قدر قانعه! اگر بخواد دنبال اخلاق و ايمان بگرده از وضع حجاب "ن" (كه تنها چيزي بود كه زياد بهش اعتقادنداشت) تصور ميكنه اين دختر يك دختر بي ايمان و سست عقيدست در حاليكه "ن" اين طور نبود.
    وقتي ن رو با خودم مقايسه ميكردم. غبطه تمام وجودم رو دربرميگرفت. نمازشب مي خوند كه من نمازهاي عاديم هم با تنبلي مي خوندم، اخلاق و گذشت و صبرش برخلاف من زبانزد خاص و عام بود.در حاليكه اگر مي خواستي از روي خانواه يا ظاهر فرد و يا با يك شناخت نه خيلي عميق قضاوت كني حتما تصور ميكردي كه من خيلي بهتر از ايشونم...

اين قضيه تصوراتي براي من ايجاد كرده كه ديگه هرگز نمي تونم اونا رو از خودم جداكنم...

تصور اينكه در جامعه ي فعلي و با اين نحوه ي آشنايي و ازدواج هايي كه مرسومه هرگز گوهر وجودي يك فرد هويدا نميشه و انتخاب همسر هم مثل خيلي ديگر از مراحل زندگي ما (كه به اصطلاح بامنطق انجام ميشه) در واقع براساس منطق مبتني بر "رشناليتي" يا بعبارتي منطق مبتني بر "سود" و "زيانه".

من نوعي فرضا اگر 5 خواستگار برايم مي آيد و يكي ليسانس داره، يكي فوق داره، يكي خوش چهره تره و بيشتر به دلم ميشينه، يكي پولش بيشتره، يكي موقعيت اجتماعيش فلانه و ... از روي يك ليست مسخره و مطابق با كتابايي كه به اصطلاح انسان رو تشويق به ازدواج منطقي مي كنند به هركدوم از صفات و خصوصيات در اين 5 نفر نمره اي ميدم و آخرسر نمرات رو مثل يك امتحان رياضي با هم جمع مي زنم و درنهايت ...

اوني كه امتيازش بالاي 75 است: حتما باهاش ازدواج كن! از دستش نده!
    65-75: براي ازدواج مناسبه!
    50-65: ترديد در ازدواج
    30-50: ازدواج نكني بهتره!
    زير 30: او را به جهنم بفرست ...

اما آيا واقعا ارزشهاي وجودي اون فرد و خود واقعيش رو اين اعداد وملاكها مشخص ميكنه؟؟!!
    - از نظر ما آدمها كسي كه فوق داره نمره اش بالتر از اونه كه ليسانس داره!
    - قد اين خواستگارم 175 هست ولي اون يكي 180 پس دومي نمرش بالاتره!!!
    - يكي شون حقوقش 1,200 هست ولي اون يكي 700 پس اولي بهتره
    - يكي كار درست و حسابي داره اما دومي دانشجوهه و هنوز حقوقي نداره پس اولي بهتره چون شرايط ازدواجو داره!!!!
    - اين يكي كارت پايان خدمت نداره پس به درد نميخوره!!!
    و...

اسم اين نحوه ي تصميم گيري در مورد ازدواج رو گذاشتيم:
    منطقي ازدواج كردن و بعد ميگيم اگر كسي كه نمره اش بالاتر از همه شد به دلت هم نشسته پس اين ميشه همراه كردن منطق و احساس در ازدواج و بعد ...

مباركه!!!

خداوند ميگه درسن جواني ازدواج كن و از آينده نترس كه اگر بترسي به من كافري اما...
    ما آدمهاي مثلا منطقي ميگيم نه تا زماني كه كسي درسش تموم نشده (شايد بخواد پروفسورا بگيره) و يه كار نون و آبدار پيدا نكنه و سربازي نرفته و خونه نگرفته و ...
    منطقي نيست با چنين فردي ازدواج كني...

من ديگه از اين منطق مسخره كه مثل تمام ابعاد زندگي ما آدمها فقط و فقط مبتني بر سود و زيان در آينده ست خسته شدم ...
    خسته شدم از اينكه ثمره ي چنين ازدواج حسابگرانه و معامله گونه اي كه باحساب دودوتاچارتا همسرت رو از بين چندنفر انتخاب كردي يك زندگي معامله گونه و محاسباتي باشه كه به جاي عشق و فداكاري "حقوق" در زندگي محور باشه...

زن: تو بايد مهريه و نفقه ي منو بدي حتي اگر نداري چون حق منه ...
    مرد: وقتي ميگم نبايد امشب در ميهماني كه همه ي خانوادت هم حضور دارند شركت كني تو بايد حرف گوش كني چون اين حق منه ...
    زن:....
    مرد: ...
    ...
    از طرفي ارتباط دوستي رو رد ميكنن چون ميگن اين نحوه ي ارتباط ها فقط ايجاد وابستگي ميكنه و چنين ازدواجي احساسيه و منطق رو نميشه دراون دخيلي كرد و ...
    و از طرفي در ازدواج سنتي هيچ كس و هيچ كس و هيچ كس به خاطر خودش، تنها و تنها به خاطر خود واقعيش انتخاب نميشه و اگر فردي انتخاب شد براساس همون ملاكهاي ظاهري مادي و معنوي انتخاب ميشه!

يعني واقعا نميشه فارغ از تحصيلات يا موقعيت كاري يا اجتماعي يا ظاهر فرد و ... فقط و فقط به خاطر خود فرد و به خاطر گوهر وجودي فرد و به خاطر افكارش و ... بهش دل بست و در اين لحظه ليست مسخره ي ملاك بندي هارو (كه خودم هم به ديگران پيشنهاد مي دادم!!!) مچاله كرد و درون سطل زباله اي كه واقعا بهش تعلق داره چپاند؟
    و اصلا آيا ميشه بدون آشنايي طولاني مدت با كسي پي به گوهر وجودي و خود واقعي فردي ببري؟؟!!

خيلي دلم گرفته از خودم مي پرسم پس عشق كجاي زندگي و انتخاب ماست؟ ما كه حتي در تصميم گيري براي ازدواج هم به فكر شوهري هستيم كه بيشتر بتونيم باهاش پز بديم!

دوست دارم عاشق باشم ...
    عاشق خود واقعي فردي كه درو نهفته است!
    چرا نميشه؟ چرانه ؟ .... چرا؟

2. 9 کاربر از پست مفید yasa تشکرکرده اند .

yasa (چهارشنبه 06 بهمن 89)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 04 اسفند 90 [ 12:21]
    سطح
    36
    Level completed: 60%, Points required for next Level: 60
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    761

تشکرشده 743 در 207 پست

Array

RE: پس عشق كجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام. دوست گلم ياسا جان دور و زمونشه ديگه...
    آخه از يه طرف ميرن باعشق ازدواج ميكنن و.... بعد ميبينن زندگي فقط عشق هم نيست. آخه عشق هم مثل عشق هاي قبل نيست. اينه كه همه ي ما به يك اندازه مقصريم و هيچ كدوم هم در حقيقت مقصر نيستيم.... عشق و عقل دو چيز متضاد هستند كه با وجود تضادشون مكمل همند. هر كدوم نباشند، موفقيت محاله!

اينجوري نگام نكنيد. بازم ميخواين مؤاخذه ام كنيد. باور كنيد من با هيشكي دشمني ندارم.

4. 3 کاربر از پست مفید hamishetanha تشکرکرده اند .

hamishetanha (جمعه 08 بهمن 89)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 20 دی 91 [ 15:50]
    سطح
    67
    Level completed: 33%, Points required for next Level: 268
    دستاوردها:
    1 year registered10000 Experience Points
    تشکرها
    2,396

تشکرشده 2,459 در 516 پست

Array

البته خوب همه جور سلیقه ای توی جامعه وجود داره و یکی میره سراغ فردی مانند دوستتون و یکی هم میره سراغ یکی که حالا ظاهر و خانواده ی باحجابی داره. در کل اگه تمام ویژگی های مثبت یه نفر را بشه لیست کرد، حالا هر کسی بالاخره چند تا ویژگی مثبت داره. من به شخصه اگه حتی از ایمان زیاد این خانوم باخبر هم باشم و بدونم از یه دختر باحجاب قانع تره، باز هم به سلیقه ی خودم جلو میرم و اون دختر باحجاب را انتخاب می کنم. چرا؟ بدلیل این که حجاب برای من خیلی مهمه و البته یه سری از پسرها هم "ن" را انتخاب می کنند، چرا؟ چون بساز بودن را به حجاب ترجیح میدن. مهم اینه که واسه هر دو خواستگار هست. در هر صورت یکی مثل من دنبال خانوم "ن" نمیرم، چون ایمان داشتن برام بدون حجاب ناقصه. یه زن اگه از نظر اخلاق فرشته هم باشه، وقتی حجاب درست نداشته باشه و من بخوام تو خیابون باهاش برم و ملت دیدش بزنن، برام قابل قبول نیست. حالا شاید خانوم "ن" فکر کنه که من دارم ضرر می کنم، اما من ترجیح میدم کسی به زنم چشم ندوزه تا این که نماز شب بخونه. اما ای کاش این دختری که میگین این قدر خوبه، حجاب هم میداشت تا من آدرسش را گیر میاوردم و خواستگاری و ... .

اما در مورد سوال دوم، به نظر من بهتره عاقلانه انتخاب کنیم تا عاشقانه زندگی کنیم. من به شخصه زنی با معیارهام می خوام، نه به این دلیل که پزش را بدم. به خاطر این که با یه همچین زنی بهتر میشه عاشقانه زندگی کرد. شما هم با مردی که به معیارهات نزدیک تره، بهتر می تونی عاشقانه زندگی کنی.
    بالاخره ما چند راه داریم:
    1) عاشقانه بریم جلو و به معیارهای مادی توجه نکنیم.
    2) عاقلانه بریم جلو و بعدا عاشقانه زندگی کنیم.
    3) شرمنده 3 نداشت.
    اما میان این 3 راه حل، راه حل 3 که قطعا مردوده. می مونه 1 و 2. حالا هر کدوم که بشه بیشتر باهاش راحت بود درسته.

6. 6 کاربر از پست مفید tesoke تشکرکرده اند .

tesoke (جمعه 08 بهمن 89), خانوم مجرد (سه شنبه 05 آذر 92)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    65
    دستاوردها:
    تشکرها
    2,069

تشکرشده 2,080 در 437 پست

Array

دوست عزيز
    اصلا نمي خواستم در مورد اينكه حجاب بهتره يا قناعت يا نمازشب و ... صحبت بشه
    لطفا تاپيك رو منحرف نكنيد
    متوجه منظورم نشديد؟!

وقتي عاشق نيستيد و قراره بين دختر شماره ي يك و دخترشماره ي دو يكي رو انتخاب كنيد و دختر شماره ي دو خوشگل تره كدوم يك رو انتخاب مي كنيد؟
    وقتي عاشق نيستيد و قراره بين پسر شماره ي يك و پسر شماره ي دو يكي رو انتخاب كنيد وپسر شماره ي يك حقوقش بيشتره كدوم يك رو انتخاب ميكنيد؟

حالا اگر عاشق باشيد چي؟

عاقلانه ازدواج كن تا ...
    منطقي ازدواج كن تا ...
    من هم اينارو شنيدم اما واقعا منظور از اينها چيه؟كدوم عقل؟ عقلي كه فقط در مورد چيزي كه قابل لمس و شهود هست ميتونه درست نظر بده؟ كدوم منطق؟ منطق "سودمحور"؟ منطق "منفعت محور"؟
    شما ميگين ممكنه پسري قناعت "ن" رو دوست داشته باشه و باهاش ازدواج كنه و...
    من ميگم مگه ميشه بدون آشنايي طولاني مدت و ارتباط نزديك با "ن" پي به قناعت اون برد؟
    اگر قرار به عاقلانه ازدواج كردنه پس اگر پسري حقوقش 700 تومانه و ديگري 1 ميليون با يك ميليونيه ازدواج ميكنم چون در ظاهر جفتشون پسرهاي خوبين منم كه به هيچ كدوم علاقه اي ندارم، هيچ كدوم رو هم زياد نميشناسم، فقط يك شناخت كلي دارم و ...

خوب مگه خلم؟ عقل حكم ميكنه كه اونكه پولش بيشتره بهتره ديگه!
    خوب پس حالا كه عاقلانه انتخاب كردم عاشقانه هم زندگي خواهم كرد درسته؟!

درددل من (كه گفتم حتي در انتخاب همسر به دنبال پزدادن هستيم) اين بود كه ما وقتي كسي رو عميقا نمي شناسيم و فقط يك شناخت كلي از اون داريم اگر هم بهش دل ببنديم و علاقه اي در ما شكل بگيره اون علاقه صرفا علاقه به موقعيت و جايگاه و تحصيلات و... طرف هست نه خودش!

چگونه ميشه عاشق خودش شد؟ عاشق روحش؟
    روحي كه با گذشت زمان و با نزديك شدن به اون بهش پي ميبري!
    واقعا چه طور مي شه؟
    اصلا ميشه؟
    حالا چه طور؟ بازهم ميگيد عقل! وعشق هيچ ارزشي نداره!

پاورقي: چرا شما حجاب و قناعت رو باهم مقايسه كرديد كه كدوم بهتره؟ من گفتم ن خيلي قانعه ولي من كه ديگه ...! فقط مثال زدم! وگرنه ... آخيش بذار يه ذره براخودم نوشابه باز كنم زيادي خودمو كوبوندم!

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 20 دی 91 [ 15:50]
    سطح
    67
    Level completed: 33%, Points required for next Level: 268
    دستاوردها:
    1 year registered10000 Experience Points
    تشکرها
    2,396

تشکرشده 2,459 در 516 پست

Array

من جواب این سوال شما را نمی دونم. اما اگه مثلا من یه خواهر داشتم، اون خیلی بهتر می تونست بفهمه که این دختر چقدر بااخلاقه. حیف که ندارم. مثلا هم اتاقی من، یه دختری دقیقا شبیه همین دختری که شما میگین را خواهرش توی کلاسش دیده و به اون پیشنهاد داده. منم این قده غصه خوردم که خواهر ندارم.

9. 4 کاربر از پست مفید tesoke تشکرکرده اند .

tesoke (جمعه 08 بهمن 89)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    65
    دستاوردها:
    تشکرها
    2,069

تشکرشده 2,080 در 437 پست

Array

كاش يه نفر واقعا مي دونست چي جوري ميشه هم آلوده به روابط خارج از عرف (دوستي) نشيم هم بتونه عاشق باشيم و با عشق ازدواج كنيم.

11. 2 کاربر از پست مفید yasa تشکرکرده اند .

yasa (یکشنبه 27 فروردین 91)

((( مشاور خانواده )))

آخرین بازدید
    دیروز [ 13:16]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 67.0%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,577

تشکرشده 37,079 در 7,002 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط yasa
    نمي دونم اين مطالب رو بايد به عنوان دل نوشته در اينجا نوشت يا سؤال ، ابهام يا هر چيز ديگه!
    با سلام
    - در انجمن مقالات بر اساس عناوين ، صرفا مقالات ارسال مي گردد.
    - سئوالات شخصي هم در بخش ارتباط مراجعان و مشاوران مراجعان در مورد مشكلاتشان مطرح مي كنند.
    - محل موضوعات مباحثه اي و نظر خواهي و ... در انجمن آزاد مي باشد.

اين تاپيك به زودي به انجمن آزاد منتقل مي گردد.

13. 2 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

مدیرهمدردی (شنبه 09 بهمن 89)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)