به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 20 مرداد 88 [ 15:55]
    سطح
    47
    Level completed: 73%, Points required for next Level: 55
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    169

تشکرشده 176 در 51 پست

Array

احاطه علمی و ارتباط آن با نوع نگاه به زندگی

بسم الله الرحمن الرحیم
    قبلا موضوعی رو با عنوان نوع نگاه به زندگی طرح کردم که شاید مطلع و شاه بیتش این حدیث شریف از نبی مکرم اسلام (ص) بود : " اللهم ارنا الاشیاء کما هی " اما نکته اینه که بعد از توفیق الهی ابزار دیدن حقیقت اشیا - آنگونه که هستند - چیه ؟ چطور میشه که من و شما در مواجهه با یک سوژه واحد برداشت های کاملا متفاوت و با اختلاف فاحش نسبت به هم داشته باشیم به گونه ای که مثلا من مو ببینم و شما پیچش مو؟ یا اونچه شما در آینه می بینی من نوعی در خشت خام ببینم ؟ فکر می کنم که اون ابزارمورد نیازعلمه ! صرف نظر از نوعش که می خواد حصولی باشه یا حضوری و شهودی و تجربی و یا با هر نام دیگه ای .
    یکی از کتاب های حدیثی مرجع و اصلی شیعه "اصول کافی" است . دقت کنید نام بخش های اصلی و اولیه کتاب چیه : 1- کتاب عقل و جهل ، 2- کتاب فضل علم ، 3- کتاب توحید و 4- کتاب حجت و .. . برای خود من جالبه که کتاب عقل و جهل و علم بر توحید و حجت مقدمه ، اما با کمی تامل می بینیم که اصلا خدای متعال بنا رو بر آگاهی قرار داده و مواخذه هم در قیامت بر حسب میزان علم و آگاهیه لذا منطقیه که اول چارچوبه ی عقل و جهل و علم ترسیم بشه بعد اصول طرح بشن .
    حالا این مطالب با تالار گفتگوی ما چه ربطی دارن ؟ مایی که یا از رفتار غیر عادی والدین ، همسر و یا فرزندمون در رنجیم و یا مسایل غامض دیگه ای کلافمون کرده چه باید بکنیم ؟
    هر کدوم از ما ها – جنسا و ماهیتا - اعم از زن و مرد و دختر و پسر از یک سو و به لحاظ نقش و جایگاهی که داریم اعم از فرزندی و همسری و والدینی و .. از سوی دیگه ، دارای ویژگیها و مختصاتی هستیم که دونستن این مشخصات لازمه ی درک متقابله . من و شما قبل از اینکه ویژگیهای رفتاری مردها و یا زنها ، دختر ها و یا پسرها رو نسبت به اطرافیان و هم سن وسالاشون یا همسرانشون و غیره رو ندونیم و نسبت به جنس و نوع اونها شناخت و احاطه ی علمی پیدا نکنیم ، تا نسبت به خلقیات مختلف و بالاتر نسبت به محاسن و ذمایم اخلاقی آگاهی بدست نیاریم از کجا مطمئن میشیم که – صرف نظر از رفتار طرف مقابلمون - عمل و یا عکس العمل خود ما اصولی و در چارچوب هست یا نه ؟
    به نظر من ما خیلی بیشتر از اینها نیاز داریم که نسبت به اطرافیانمون آگاهی پیدا کنیم . آگاهی علمی و مستند . نیم نگاهی هم به اصول اخلاقی داشته باشیم ، این کلید خیلی از قفلها و راههای فروبسته است . مطالعه برای شناخت و البته حساسیت انتخاب مرجع و کتاب هدف رو نباید فراموش کنیم .
    با آرزوی توفیق و بهروزی

2. کاربر روبرو از پست مفید آرمانخواه تشکرکرده است .

آرمانخواه (شنبه 24 فروردین 87)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)