به انجمن خوش آمدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
 1. #1
  ((( مشاور خانواده ))) آغازکننده

  آخرین بازدید
  امروز [ 10:17]
  تاریخ عضویت
  2007-9-16
  نوشته ها
  9,282
  امتیاز
  238,764
  سطح
  100
  Points: 238,764, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 65.0%
  دستاوردها:
  VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  7
  تشکرها
  23,258

  تشکرشده 36,863 در 6,901 پست

  حالت من
  Sepasgozar
  Rep Power
  0
  Array

  چه نوع سوالاتی باید در جلسه خواستگاری از یکدیگر بپرسیم؟

  من به جای ماهی دوست دارم در مورد ماهیگیری صحبت کنم. یعنی نحوه ساختن سئوال را می گویم.  سئوالات را خودتان طرح کنید.

  نکاتی وجود دارد که در طرح سئوالات جلسات خواستگاری و شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان ، کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به طرفش کسب کند
  این سئوالات باید دارای شرایطی باشد که بعضی از آنها به قرار ذیل است:


  1 - فکر نکنیم که سئوالات باید استاندارد شده و از پیش تعیین شده و با جوابهای مشخص باشد،
  نباید هنگام گفتگو مانند آدم آهنی خشک باشیم و سعی کنیم سئوالات را در همان جلسه نسبت به هرچیزی که مبهم هست، طرح کنیم.


  2 - سئوالات کلی برای شروع خوبست ولی فایده های آن اندک هستند.

  مثلا این سئوالات:
  نظر شما در مورد حجاب چیست؟
  - شما چه توقعی از همسر آیند ه ات داری؟
  - شما نظرت در مورد اخلاق و ایمان چیه؟
  - میعارهای شما برای ازدواج چیست؟
  - شما نظرتان در مورد مرد و زن چیست؟
  چون سئوالات این چنین کلی، حتما جواب کلی دارد و جوابهای کلی چون مبهم و ناشفاف هستند ، طرفین همانطور که دوست دارند بر اساس ذهنیات خود تفسیر می کنند و این مفهوم شناخت از یکدیگر را، با تحریف روبرو می سازد


  3- به جای سئوالات کلی، سعی کنید مفاهیم را به زودی به طرف مصداق ها و مثالهای عینی بکشانید، و با طرح مسئله فرد را در موقعیت قرار دهید.
  موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساس، فکری یا رفتاری نشان می دهند. یک مثال خوب:
  لطفا شما اینجا را کلیک کنید و موضوع حجاب را مطالعه کنید، این یک موضوع کلی هست، نه تعریف درست و مشخصی از آن شده ، و نه مثالی و ....، صرفا افراد ذهنیات کلی خود را در آنجا مطرح می کنند، شما در این موضوع متوجه می شوید که گردآفرید و مثلا alireza نظرات متفاوت دارند، اما متوجه سایر تفاوت نظرات در بقیه افراد نمی شوید، چون مفهوم کلی هست.
  شما به جای اینکه این سئوال کلی را بپرسید که: نظرتان در مورد حجاب چیست؟ می توانید سئوالات جزئی زیر را بپرسید؟
  آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟ اگر بلی چند تا مثال بزنید؟
  آیا شما خانواده ای را دیده اید که به خاطر رعایت نکردن حجاب از طرف مرد گسسته شده است؟
  آیا به نظر شما برای حجاب خانم حتما چادر ضروریست؟
  آیا مانتو و مقنعه را حجاب می دانید؟
  آیا روسری و لباس پوشیده مثل بلوز و شلوار حجاب هست؟
  آیا خانم می تواند بین افراد نزدیک مثل پسر عمو، دوست ، پسر خاله، یا اقوام بدون روسری باشه؟
  آیا تفاوتی بین پوششی که خانم با شوهرش داره و پوششی که با پسر خاله اش داره وجود داره، تفاوتش چیه؟
  آیا با فرض حجاب مورد نظر شما، کار خانم در محیط هایی که کاملا مردانه هست ، مثل یک کارخانه یا معدن یا ...، اشکالی داره؟
  آیا حجاب فقط در پوشش هست، در نوع صبحت، نوع نگاه، نوع حرکت و ... هم حجاب وجود صدق می کند؟
  آیا یک آقا یا یک خانم پس از ازدواج می تواند یک ارتباط عاطفی با جنس مخالف داشته باشه ؟ سطح این ارتباط را مثال بزنید؟ حدودش چقدر است؟ وچه
  کسی باید تعیین کند؟

  آیا برای یک خانم دست دادن به یک اقوام نزدیک مثل پسر عمه را می پذیرید؟
  آیا خنده ، شوخی، و سر به سر گذاشتن یک آقایی را که ازدواج کرده با خانمهای دوست و فامیل را قبول دارید، یا همین مورد را در مورد خانمها می پذیرید؟
  و صدها سئوال از این دست که تمرکزشان بر جزئیات هست؟ یعنی مثالهایی که در زندگی های مختلف کم و بیش ممکن است پیش بیاید.
  ( این به شما بستگی دارد که سئوالها را جزئی و با مثال و متناسب با حال و احوال خود طرح کنید)


  4 - حال که در بند یک متوجه شدیم سئوال کلی نباشه و قابل انعطاف باشه و از پاسخ سئوالات قبلی در بیاید و در بند دوم هم جزئی سازی و شفاف سازی را گفتیم نوبت به این می رسد که این سئوالات جزئی و دقیق و عملیات را حول چه محورهایی تهیه کنیم. بعضی از مهمترین محورها اینها هستند:


  الف) سئوالات در خصوص مسئولیت پذیری و انجام وظایف فرد

  مثلا شغلش، تحصیلاتش، وظایف دوستی و خانوادگی که به گردن داشته و .....
  یعنی ما نمی پرسیم آیا شما مسئولیت پذیرید یا نه ، ما سئوالات دقیقی را نسبت به زندگی قبلی فرد طرح می کنیم که در صددیم که آیا فرد مسئولیت پذیر بوده است یا نه ؟
  مثلا:
  شما در چه تاریخی سرباز شدید، کی به سربازی رفتید؟ آیا غیبت هم داشتید؟
  آیا در انجام کارها در خانواده با پدر و مادرتان مشاجراتی داشتید، آیا آنها کارهایی را به زور از شما می خواستند؟ رفتار همکارنتان با شما چگونه است؟ ( معمولا افرادی که با خانواده و همکار و ...، دیگران مشاجره دارند و ناسازگارند کسانی هستند که نسبت به انجام وظایف و مسئولیت های خود کوتاهی می کنند)

  ب ) سئوالتی در مورد ثبات فکری و احساسی فرد

  مثلا:
  با سئوالتی متوجه شوید که آیا او شغل عوض کرده است؟ رشته تحصیلی خود را جابجا کرده؟ آیا با دوستان هر چند وقت یکبار قطع رابطه می کند؟ آیا به تناسب سنش چه چیزی اندوخته ؟ مثلا یک آقای 27 ساله چه میزان تحصیلات داره ، چه میزان سرمایه داره ، چه میزان تخصص داره و ....؟ چون این فرد حداقل 7 سال از بهترین زمان جوانی را در اختیار داشته در ازای آن چه اندوخته است؟ ( این سئوال با سئوالات سنتی والدینی که فقط به داشته های فرد توجه دارند متفاوت هست، مثلا ممکن است این فرد 7 سال کار کرده و سرمایه خود را خرج درمان پدر بیمارش کرده و اکنون هیچ ندارد ، ولی این فرد با ثبات هست. چون داشته هایش برای ما مهم نیست ، بلکه گذران عمرش و ثباتش در کار و زندگیش برای ما مهم هست)
  - کسی که معلوم نیست جوانی خود را چه کرده ، نه تحصیلاتش مشخصه، نه سرمایه اش و نه هنر و تخصصش ، این نقطه منفی در ثبات اوست.
  - همچنین سئوال از رابطه های عاطفی او به طور مشخص مهم هست. آیا او دوست پسر یا دختری داشته؟ چند تا؟ تا چه اندازه در این رابطه ها پیش رفته است؟ و....،

  ج ) انعطاف پذیری

  این بند هم بسیار مهم هست، ما باید با طرح سئوالاتی متوجه بشویم این فرد تا چه میزان خاصیت لاستیکی و کششی دارد و حاضر به انعطاف و تغییر در نظراتش هست.
  به این سئوال توجه کنید:
  اگر ما آماده شده ایم به یک مسافرت راس ساعت18 برویم، ناگهان تلفن زنگ می زند و یکی از اقوام که از شهرستان آمده اند، خواهان آدرس دقیق منزل ما هستند که به میهمانی ما بیایند، در این هنگام شما چه کار می کنید؟
  نحوه پاسخگویی به این سئوال مهم هست نه خود جواب.
  اگر فرد بگوید به آنها می گوییم برنامه مسافرت داریم و نمی توانیم در خدمت شما باشیم.( این نشانه عدم انعطاف هست)
  اگر فرد بگوید به آنها می گوییم قدمتان روی چشم بفرمائید( این هم نشانه عدم انعطاف هست)
  در حالیکه فرد منعطف به راههای دیگری به غیر از بلی یا خیر نیز توجه دارد. مثلا می گوید:
  باید ببینم سفر ما چقدر اهمیت داره؟ آن فامیل کیست؟ ضرورت میهمانی او چیست؟ تاثیر رفتن به این سفر روی ما چقدر هست؟ و ....، یعنی بررسی همه جوانب و جوابی شبیه این:
  به او می گوییم قصد سفر داریم، اما خیلی دوست داریم در خدمت شما باشیم ، لذا تا ساعت 18 که وقت حرکت ماست می توانیم در خدمتتون باشیم. یا اینکه ما می توانیم هفته آینده این سفر را برویم لذا خوشحال می شویم در خدمتتون باشیم.
  ( فراموش نکنید اینها مثال هستند، شما می توانید مسائل دیگری را طرح کنید ، حتی گذشته فرد هم نشان می دهد که او در برابر مشکلاتی که در حوزه شغلی ، تحصیلی و خانوادگی داشته هست تا چه اندازه انعطاف پذیر و سازگار بوده است)
  نکته مهم اینست که از نشانه های عدم انعطاف پذیری، عدم رابطه صحیح فرد با خانواده ، دوستان، همکاران و ...هست. یعنی کسی که نتوانسته است نسبت به خواسته های خود در قبال والدینش انعطاف نشان دهد، حتما در برابر همسر هم دارای انعطاف نخواهد بود.

  د) تقسیم وظایف و نقش زن و مرد

  شما می توانید با مثالهایی کارهایی را که در خانواده هست را مطرح کنید و از طرفتون بخواهید بگوید چه کسی این کارها را باید انجام دهد. خرید، تصمیم گیری، کارهای منزل ، نگهداری بچه ، ادامه تحصیل، تفریحات و ....
  هـ) مسائل اقتصادی خانواده
  این بند هم باید با سئوالات ریز و جزئی همراه باشد. مثلا میزان خرجی که برای جشن عروسی در نظر دارید و نوع تالار آن را مشخص کنید؟ محل مسکونی چگونه است ، کجاست؟ مشترک هست ؟ شخصی هست؟ اجاره ای هست؟ موقعیت جغرافیایی آن ؟
  درآمدهای زن و مرد چگونه در خانواده هزینه می شود؟ تصمیم گیرنده کیست؟

  و) میزان استقلال یا وابستگی فرد

  مثالهایی فرضی بزنید که مثلا شما دوست دارید در شهر دیگری زندگی کنید، نظر او را جویا شوید؟
  سئوالهای فرضی مطرح کنید که مادر و پدر شما یا مادر و پدر وی توصیه ای به شما دارند، شما باید چگونه با آنها برخورد کنید.
  یا سئوالهایی از این قبیل: فکر می کنید هر چند روز یکبار باید به خانواده هایمان یا اقوام خود سر بزنیم؟
  یا سئوالهایی از این دست که آیا پس از ازدواج مسافرت یا تفریح یکی از همسران بدون طرف دیگر به همراه دوست را می پذیرید؟ چند بار در سال یا ماه؟

  ز) صفات شخصی و روانی:

  افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، وسواس، سوء ظن، زودرنجی، کج خلقی، تنهایی، ترس ها، سابقه های بستری و درمان و .... جزء مهمترین مسائلی هست که باید بررسی شود،( شاید بررسی این بند یکی از ضرورتهایی هست که دختر و پسر باید به روانشناس مراجعه کنند). اما اگر خودشان قصد بررسی داشتند باید نشانه های این اختلالات را بشناسند، و با سئوال و دقت در نشانه ها و علائم این اختلالات پی به مشکل ببرند.
  همچنین صفاتی مثل خسیس بودن( حسابگر)، ولخرج بودن( دست و دلباز)، بی خیال (اجتماعی بودن )، منزوی و بی علاقه به تفریح، (اهل تفکر و مطالعه بودن)، پیگیر بودن( سمج)، سهل انگار نبودن( سخت گیر نبودن)و ....، جزء مسائلی هست که می تواند با مثالهای عملیاتی پرسیده شود. فراموش نکنید در سئوالات باید معادل مثبت صفات را که در پرانتز قرار دادم بپرسید، چون ممکن است فرد موضع بگیرد. مثلا شما به فرد بگوئید شما بیشتر حسابگر هستید یا دست و دلباز ؟ تا فرد هر کدام را انتخاب کرد احساس بدی نداشته باشد.

  ح) مسائل اعتقادی و اخلاقی:
  این سئوالات را بر اساس آنچه خود هستید، باید طراحی کنید، اگر به مواردی اعتقاد ندارید، باید با طرح سئوالهای متناسب و ریز بررسی کنید که فرد مقابل در این زمینه در تعارض با شما نباشد مثل مسئله حجاب که توضیح دادم.
  این سئوال را دقت کنید:
  آیا وقتی ما به دلمون خدا را قبول داریم و رفتار خوبی داریم ، حتما باید دقیقا نمازمان را هم سروقت بخوانیم، حالا اگر نخواندیم مشکلی پیش می آید؟
  آیا آرایش خانم بیرون از منزل مشکلی ایجاد می کند؟
  آیا شما با این موافقید که خانمها برای بیرون رفتن از منزل باید از شوهرانشان اجازه بگیرند؟
  چه وقت می شود دروغ گفت؟ دروغ مصلحتی چیه؟ چند تا مثال از دروغهای مصلحتی؟

  ط) دوستان

  اگر بتوانید از طریق سئوال یا تحقیق بر دوستان فرد احاطه پیدا کنید و مورد شناسایی قرار دهید ، مسائل زیادی در مورد همسر آینده خود متوجه خواهید شد.
  سئوالاتی از این قبیل چند تا دوست صمیمی دارید؟ ( تعداد زیاد آن نشانه برونگرا بودن و تعداد کم آن نشاندهنده حساسیت ، زودرنج بودن و درونگرا بودن هست)
  با کدام دوستت صمیمی هستید و او چه خصوصیت جالبی داره؟( پیش بینی اینکه اگر بخواهی در آینده خیلی خوب در کنار آن طاقت بیاوری باید چنین باشی)
  با کدام دوستت ارتباط کمتری داری ، یا خوشت نمی آید، چه صفاتی داره؟ ( مهم از این نظر که اگر چنین هستی، در زندگی با این فرد مشکل دار خواهی شد)

  ی) خانواده فرد

  سئوالات دقیق از خصیصه های مختلف خانواده و تعلقات آنها ، تحصیلات، فرهنگ، شغل ، و فرزندان دیگر خانواده که ازدواج کرده اند و نحوه ارتباط عروسها و دامادههای آنها با خانواده و ...، هم به شناسایی شما نسبت به این خانواده بیشتر کمک می کند.
  ک) بیماریهای جسمی، معلولیت ها و .... در فرد و خانواده اشان
  این مورد باید مستقیم سئوال شود. خیلی ها در جلسات شناسایی دروغ نمی گویند، اما خود را ملزم نمی بینند که همه چیز را بگویند. مثلا اگر بپرسی شمابیماری مزمن یا حادی داشته ای؟ جواب صحیح می دهند، اما اگر نپرسی ضرورتی برای توضیح این موارد در خود نمی بینند.
  ( البته اگر سلامتی جسمی همسر آینده اتان در تصمیم گیری شما تاثیر دارد)

  ل) برنامه تفریحات، سرگرمی و برنامه ها برای ارتباطات درون خانواده

  شما باید متوجه بشوید همسر آینده شما، خانواده را فدای کار می کند، یا کار را فدای تفریحات و خوشگذارنی می کند یا ....
  سئوال در مورد تفریحات قبلی او نیز به شما نموداری از روش او را ارائه می دهد.

  م ) و سئوالات زیادی در مورد هر یک از معیارهای ازدواج که به صورت عینی و دقیق و انعطاف پذیر و شفاف طرح شود را می توان مطرح کرد
  .
  هماطور که قبلا گفته بودم، باید مفاهیم تئوری و زیر بنایی معیارهای ازدواج را خوب بشناسید تا خوب بتوانید بر اساس آن نسبت به فرد مقابل خود شناسایی حاصل کنید، باز توصیه می کنم که مقالات بخش ازدواج سایت همدردی را به دقت مطالعه فرمائید، مخصوصا مقاله « اگر چنین هستید، صبر کنید ازدواج نکنید» این بار این مقاله را از دیدگاه دیگری بخوانید.
  از این دیدگاه بخوانید که بر اساس بندهای آن سئوالات عینی در بیاورید و متوجه شوید ، آیا همسر شما زمان ازدواجش فرا رسیده است، یا فردی هست از نظر احساس و فکری کودک و از نظر سنی بالغ)


  در خاتمه توصیه دیگری هم دارم.
  از آنجا که خیلی مسائل شناسایی در ازدواج مهم هستند، اگر بتوانید به همراه هم به مشاور خانواده مراجعه کنید، و نظر او را نیز بگیرید، کمک زیادی در تصمیم گیری به شما می شود.

  منبع: سایت همدردی

 2. 43 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

  .saber. (Friday 19 December 14), ammin (Saturday 04 January 14), asemani (Wednesday 07 August 13), gheryeh (Wednesday 07 August 13), Hadi99g (Tuesday 23 February 16), khaleghezey (Sunday 23 November 14), mohammad6599 (Sunday 20 July 14), mohsenazizi (Saturday 28 February 15), nazaninIT (Monday 25 December 17), P O U R I A (Friday 27 May 16), parsa1400 (Sunday 28 May 17), Pooh (Thursday 18 January 18), rainy eyes (Thursday 09 January 14), roze sepid (Friday 07 June 13), Shayan68 (Monday 13 October 14), sookoot (Monday 08 July 13), ویدا@ (Monday 12 August 13), ندای درون (Wednesday 07 August 13), میشل (Thursday 16 January 14), مدیرهمدردی (Friday 03 September 10), خانوم مجرد (Tuesday 31 December 13), دختر شاد 69 (Monday 06 January 20), سنجاب بازیگوش (Thursday 19 February 15)

 3. #2
  عضو همراه

  آخرین بازدید
  Friday 25 September 15 [ 16:31]
  تاریخ عضویت
  2013-1-16
  نوشته ها
  991
  امتیاز
  7,073
  سطح
  55
  Points: 7,073, Level: 55
  Level completed: 62%, Points required for next Level: 77
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points
  تشکرها
  2,771

  تشکرشده 1,881 در 749 پست

  Rep Power
  110
  Array
  با سلام و تشکر از مدیر محترم همدردی به خاطر این مطلب مفید

  من می خواستم ازتون خواهش کنم که در مورد بند "ز" که مربوط به صفات شخصی و روانی هست بیشتر توضیح بدین.
  البته من در این خصوص ازتون سوال کردم قبلا و شما فرمودین که برای فهمیدن این صفات بهتره از یه مشاور کمک گرفته بشه .

  به نظر خود من هم این راه بهترین راه هست.
  اما همون طور که می دونید :
  اولا مشاوره ازدواج هنوز در کشور ما به خوبی جا نیفتاده و گاهی یکی از طرفین اعتقاد به مشاوره نداره .
  دوما پراکندگی زیادی در تقسیم تسهیلات و امکانات از هر لحاظ در کشور ما وجود داره و ممکنه گاهی در شهر و یا روستایی مشاوری در دسترس برای بررسی این موضوع نباشه (که گاهی هم دوستان در این سایت به این موضوع اشاره کردن)
  سوما گاهی مشکلات اقتصادی مانع از کمک گرفتن از مشاوران ازدواج میشه
  و سایر مواردی که ممکنه به ذهن دوستان برسه .....

  بنابراین من می خواستم ازتون خواهش کنم که در خصوص "علائم هشدار دهنده" اختلالات روانی برامون توضیح بدین. که لااقل اگر این موارد هشدار دهنده رو در فرد مورد نظرمون دیدیم خودمون رو با هر شرایطی ملزم کنیم که از یک مشاور یا روانشناس برای حل این مشکل کمک بگیریم.

  من در مورد بدبینی مثالی می زنم
  مثلا فرد مورد نظر من زیاد در مورد رفت و آمد من کنجکاوی می کنه .
  من شک به بدبین بودن ایشون می کنم .
  اما اطرافیان همه متفق القول بیان می کنن که هنوز اوایل آشناییه و این رفتارها ، چون اون فرد تو رو نمی شناسه و هنوز بهت اعتماد نداره ، کاملا طبیعیه و بعد از نامزدی و ازدواج این رفتارها برطرف میشن.
  افرادی که این پروسه رو می گذرونن بعد از ازدواج به دو دسته تقسیم میشن
  1. گروهی که واقعا این اتفاق براشون می افته و همسرشون اون رفتارارو کنار میذاره و یه فرد کاملا طبیعیه و اختلالی به نام بدبینی هم نداره
  2. گروهی که این اتفاق براشون نمی افته و جمله " هرچی در آشنایی دیدی ، بعد از ازدواج ده برابر میشه " در مورد اون ها صدق می کنه و این افراد بعد از ازدواج فردی رو در کنارشون میبینن که به تمام رفتاراشون شکاکه و مدام تحت بازخواست قرار می گیرن. (این موضوع در مورد یکی از نزدیکترین آشنایان من اتفاق افتاد)

  خب برای من - که یک انسان عادی ام - دوره نامزدی یا آشنایی این دو گروه کاملا شبیه هم بوده !!!!! اما یکی اصلاح شده و یکی اصلاح نشده !!!
  اما این دید منه . مسلما علائم هشدار دهنده ای وجود دارن که حتی در دوره نامزدی هم این دو گروه با هم متفاوتن و این علائم هشدار دهنده رو تنها مشاورین و روانشناسا می بینن .

  من می خوام ازتون خواهش کنم که با مثالهایی این علائم هشدار دهنده اختلالات روانی رو برای ما توضیح بدین.
  واقعا ازتون ممنون میشم .

  راستی اگر جای سوال من مناسب نیست ، می تونید اونو جابجا کنید. اما ازتون خواهش می کنم حذفش نکنید و جوابش رو بدین.

  باز هم از لطفتون ممنونم.

 4. 6 کاربر از پست مفید asemani تشکرکرده اند .

  ammin (Saturday 04 January 14), gheryeh (Wednesday 07 August 13), P O U R I A (Friday 27 May 16), یکی مثل شما (Thursday 08 August 13), ندای درون (Wednesday 07 August 13), سنجاب بازیگوش (Thursday 19 February 15)

 5. #3
  عضو همراه

  آخرین بازدید
  Friday 25 September 15 [ 16:31]
  تاریخ عضویت
  2013-1-16
  نوشته ها
  991
  امتیاز
  7,073
  سطح
  55
  Points: 7,073, Level: 55
  Level completed: 62%, Points required for next Level: 77
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points
  تشکرها
  2,771

  تشکرشده 1,881 در 749 پست

  Rep Power
  110
  Array
  من میخوام مثال قبلیم رو با یکی از مثالها در تاپیک های جاری کامل کنم

  نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته مهربان نمایش پست ها


  این ترسها باعث وسواس فکری در شما شده ... ریشه این ترس و وسواسها احساسات شماست و سینوسی بودنش هم بخاطر این است که شما منطق را هم نادیده نمی گیرید . یعنی هر وقت در فاز عقلانیت و منطق هستید نسبت به همسرتان و عشقتان .... رفتار معقول تر و مهربانتری دارید و هر وقت توی فاز احساس آنهم احساسات منفی هستید رفتارتان یا سرد می شود یا حتی گاه تند اگر چه فقط در درونتان باشد .
  این یعنی اگر فردی این احساسات رو داشت و منطق رو هم در نظر گرفت ، وضعیت حادی نداره و به اصطلاح کمی حساسه و میشه باهاش زندگی کرد
  اما اگر فردی این احساسات رو داره و در کنارش منطق رو هم در نظر نمی گیره ، وضعیت حادی داره و میشه به عنوان یه فرد بدبین در نظر گرفتش.

  نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته مهربان نمایش پست ها


  اما نکته اصلی در این ماجرایی که شما بیان کرده ای

  تجسس شما نسبت به خانمتان که حتی گوشی وی را هم چک می کنید است و این نشانه ای از بدبینی هست که

  بعداً بررسی خواهیم کرد که در شما تا چه حد هست ، ( آیا از نوع حاد آن هست و نیاز به مراجعه به روانپزشک دارد یا در حد

  معمول و متأثر از علاقه زیاد به همسرتان هست )
  اما فقط همینقدر می گویم که رفتار شما جای اعتراض داشته و درست

  نبوده اما پیداست که همسر شما سازگاری بالایی دارد و شما را دوست دارد و ....


  .
  خب این باز هم یعنی بدبینی دو نوع داره
  نوع معمولی : که ارتباط به علاقه به همسر داره !!! خب این افراد به سرنوشت گروه اولی که من در پست قبلی گفتم دچار میشن و زندگی نرمالی رو می گذرونن
  نوع حاد : ارتباطی به علاقه و .... نداره . این افراد به سرنوشت گروه دوم دچار میشن و وارد یه زندگی توام با شک ها و بدبینی ها و ... میشن

  نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته مهربان نمایش پست ها


  در خصوص دروغ دوم ، اصل سئوال شما در خصوص مسنجر حکایت از بی اعتمادی شما دارد که لازم هست بررسی شود

  که آیا کلاً نسبت به همه افراد بی اعتماد هستید یا نسبت به همسرتان و با هم بررسی کنیم که دلیل چیست یعنی چه

  علتی را خودتان برایش قائل هستید ...

  و پاسخ خانمتان هم نمیشه دلیلی بر پنهان کاری خاصی دانست کما اینکه ایشان گفته که نصب هست اما من استفاده

  نمی کنم . با این وجود شما تجسس کردید!! که بفهمید آیا هست ؟

  در هرصورت در هردوی این ماجرا و سئوالی که در پست قبلی کرده اید که چطور بفهمید باز هم دروغگویی دارد یا نه ،

  نشان از بی اعتمادی شما دارد و اینکه دنبال پیدا کردن چیزی هستید
  و در هر صورت خودتان هم به عنوان صفت منفی بدبینی،

  بطور صادقانه از آن یاد کرده اید و این از صفات مهم منفی هست که زمینه ساز صفات دیگر هم هست و می تواند آسیب های

  زیادی به زندگی شما بزند که خوشبختانه با توجه به صفات مثبت دیگرتان پیداست شما بیشتر در درون درگیر با آن هستید

  یعنی کمتر برون ریزی دارد و بیشتر در درون دچار تعارضات و درگیری های شدید می شوید که دپرستان می کند . به گونه ای

  که دچار ذهن خوانی های منفی و بدبینانه می شوید اما نیروی های مثبت درونتان ( مثل تواضع ، قدر شناسی ، خوش بینی

  و ... )با این ذهن خوانی ها درگیر می شود که اگر قوت داشته و غالب شوند از دپرس بودن بعد از مدتی خارج شده و آرام

  می شوید و اگر موفق نشوند برون ریزی خواهید داشت مثل همین تجسسها و سین جین هایی که به دنبالش پیدا می کنید

  .
  خب یعنی اگر فردی به افراد زیادی شک داشته باشه و سوالاتی مثل حکایت فوق رو بپرسه و با جواب اون ها هم قانع نشه و به دنبال راهی برای کشف حقیقت توسط خودش !! داشته باشه بدبینه ؟؟؟

  خب این یعنی اگر فردی این چنین سوالاتی رو بپرسه ، اما به جواب های داده شده قناعت کنه بدبین نیست !!

  مدیر محترم همدردی ، خواهش می کنم من و دوستان رو در خصوص این ابهامات راهنمایی کنید .

 6. کاربر روبرو از پست مفید asemani تشکرکرده است .

  ammin (Sunday 05 January 14)

 7. #4
  ((( مشاور خانواده ))) آغازکننده

  آخرین بازدید
  امروز [ 10:17]
  تاریخ عضویت
  2007-9-16
  نوشته ها
  9,282
  امتیاز
  238,764
  سطح
  100
  Points: 238,764, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 65.0%
  دستاوردها:
  VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  7
  تشکرها
  23,258

  تشکرشده 36,863 در 6,901 پست

  حالت من
  Sepasgozar
  Rep Power
  0
  Array
  با سلام
  لطفا اعضاء محترم، در انجمن مقالات و ذیل مقالات سئوال مطرح نکنند.
  و در انجمن طرح سئوالات می توانید مطالب خود را ارسال کنید.
  با تشکر

  غلام همت آنم که زیر چرخ کبـــود
  زهرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

  http://www.hamdardi.com


 8. 2 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

  ammin (Saturday 04 January 14), gholam1234 (Sunday 22 September 19)


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 29
  آخرين نوشته: Monday 18 January 16, 14:02
 2. چه سوالاتی پشت تلفن ازخواستگاربپرسم؟
  توسط earth در انجمن روانشناسی عمومی و طرح مشکلات فردی
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: Sunday 19 May 13, 23:30
 3. چه سوالاتی پشت تلفن ازخواستگاربپرسیم؟
  توسط earth در انجمن روانشناسی عمومی و طرح مشکلات فردی
  پاسخ ها: 8
  آخرين نوشته: Wednesday 15 May 13, 01:06
 4. نوع پوشش و سوالات در جلسه حواستگاری
  توسط مهنا67 در انجمن خواستگاری
  پاسخ ها: 24
  آخرين نوشته: Wednesday 30 January 13, 09:49

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2022 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
طراحی ، تبدبل ، پشتیبانی شده توسط انجمنهای تخصصی و آموزشی ویبولتین فارسی
تاریخ این انجمن توسط مصطفی نکویی شمسی شده است.
Forum Modifications By Marco Mamdouh
اکنون ساعت 11:30 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.