به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    شنبه 22 آبان 89 [ 17:13]
    سطح
    27
    Level completed: 18%, Points required for next Level: 123
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    41

تشکرشده 37 در 22 پست

Array

اعتیاد غیر قابل درمان است !

با عرض سلام

تا وقتی که مرزها به عمد باز هست اعتیاد غیر قابل درمان هست !
    مصرف مواد در ایران چند صد هزار تن هست و یکی دوکیلو نیست که یه نفر بگیره دستش و از مرز وارد کنه !
    تا وقتی سیاست بر اینه که فروشنده مواد رو همه بشناسن ( حتی یه بچه کوچک ) به جز پلیس و دولت و دادگاه و . . . اعتیاد غیر قابل درمان هست !
    تا وقتی که فقر و بیکاری همه جای مملکت هست اونم تو این مملکت نسبتا ثروتمند اعتیاد غیر قابل درمان هست !
    و این مثال ها بی پایان هست و من به چند نکته کوچیک اشاره کردم .

حالا میرسیم به یه اعتیاد دیگه که چند ساله رواج پیدا کرده !
    داروهای اعصاب مثل نقل و نبات تو خونه ها و صف جلو مطب روانپزشک ها و . . . !
    داروی اعصاب رو بچه ها برا هم تجویز میکنن و داروخانه بدون نسخه به راحتی بهشون میده !

نوبت مشروبات الکلی رسید !
    این نوع اعتیاد که ریشه فرهنگی داره و از اول با ایران بوده و هست و خواهد بود !
    بچه مدرسه ای تفریحش شده الکل . همه جا قابل تهیه هست اونم با قیمت یارانه ای !
    اگه شب هم باشه و نشه پیدا کرد خدا بده برکت به الکل سفید و بازم داروخانه عزیز که فقط به فکر خدمات رسانی هست !

ادامه نمیدم جرمم بیشتر از این نشه و همین قدرم برام کافیه !

در ضمن هرکس دلش خواست از دولت گرفته تا پلیس و . . . حتی شما دوست عزیز من در خدمتش هستم تا آمار فروشنده های مواد و مشروب و دارو رو عرض چند روز براش در بیارم تا نگه ما ندیدیم و نشنیدیم ! البته آمار دست همه هست ولی سیاست . . .

شما بگید چی باعث میشه اعتیاد همیشه با این ملت باشه ؟ ؟ ؟

ببخشید که من راجب اعتیادهای دیگه حرفی نزدم . نخواستم بیشتر از این حوصله خواننده مطلب سر بره !

2. کاربر روبرو از پست مفید imanco تشکرکرده است .

imanco (جمعه 29 مرداد 89)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 اسفند 94 [ 11:19]
    سطح
    93
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 551
    Overall activity: 6.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,205

تشکرشده 4,459 در 1,179 پست

Array

RE: اعتیاد غیر قابل درمان است !

سلام imanco عزیز

نگرانی شما به جاست و من درک می کنم.

اما فرض کن آمار فروشنده ها را یافتیم... اصلا فهمیدیم چه کسی مواد را بخش می کند

یا ذهنمون را با چندین سوال از جمله:: چرا مواد مخدر وارد میشه؟
    چرا کسی پاسخگو نیست معطوف کنیم.
    خب آخرش که چی؟ راه حلی پیدا میشه یا معجزه ای در کاره>>؟؟

نه عزیز تنها فاز بدبینی....نا امیدی...ما بالا میره.

من بی صبرانه منتظر حرف هایی دیگری که گفتی دارم هستم وگرنه قربونت برم من هم آمارشونو دارم. می خوای بگم!

بهتره از این بگی که جوانان ما چگونه در سایه رشد مهارت اجتماعی و فردی خودشون از بار سنگینی این اعتیاد رها بشن... به نظرت خوبتر نیست؟
    .
    .

4. 4 کاربر از پست مفید حسین پور تشکرکرده اند .

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    27
    دستاوردها:
    تشکرها
    41

تشکرشده 37 در 22 پست

Array

سلام

آقای حسین پور شما منو راهنمایی کنید لطفا . همه میگن پیشگیری بهتر از درمان و اکثرا اینو قبول دارن ! ولی کدوم پیشگیری ؟ کی باید پیشگیری کنه ؟ از چی باید پیشگیری بشه ؟ چرا پیشگیری نمیشه ؟ و . . .
    تا وقتی موقعیت خلاف وجود داره مطمئن باش خلافکار هم وجود خواهد داشت !
    چرا کسی نیست مصرف مواد مخدر رو حرام اعلام کنه ؟ مگه مواد مخدر هوش رو از دست فرد نمیگیره و قدرت تصمیم گیری فرد رو از دستش نمیگیره ؟ مگه با مصرف مواد فرد توهم نمیزنه ؟ و . . .
    چرا کسی با فروشنده و وارد کننده مواد مخدر برخورد قاطع نمیکنه ؟ حتما باید طرف نیم کیلو مواد داشته باشه که باهاش برخورد قاطع بشه ؟ و . . .
    در مورد پیشگیری از طرف خانواده و خود فرد هم یه توضیح کوچیک میدم .
    اینا مثال هستن و واقعیت خیلی بدتر از این جریانه و اینجا نمیشه توضیح داد چون . . .
    وقتی سن ازدواج بخاطر نبود درآمد و شغل بالا میره شرایط زندگی سخت میشه و آرزوهای فرد واقعا براش آرزو میشن و غیر قابل رسیدن و شرایط بلوغ جنسی هم از یه طرف و ناتوانی خانواده در تامین نیازهای فرد هم از یه طرف و . . . ( من تا صبح هم بنویسم تموم نمیشه ) کدوم رو بنویسم که شما رو قانع کنه ؟ خودتون بگید ؟
    فیلم مستهجن رو تو مدرسه پخش میکنن و بچه به بلوغ زودرس میرسه و به فشار میوفته و از یه طرف هم خانواده فقر مالی و روحی روانی داره ( به خاطر ناتوانی دولت و حکومت ) و . . . این بچه شروع به فرار از خودش و وضعیتش میکنه . اول سیگار و ولگردی تو خیابون و مشغول شدن با دوست دختر و دوست پسر و اونایی هم که کم میارن میرن دنبال فساد و بعد الکل و بعد مواد و . . .
    شما بگید چجوری یه خانواده با وضع مالی خوب و شراطی روحی و روانی مناسب و . . . تو این مملکت جور کنیم ؟
    بچه که با پای خودش دنیا نمیاد که تصمیم بگیره تو کدوم خونه و کدوم جامعه به دنیا بیاد ! چشم باز میکنه میبنه بیست ساله تو کثافت زندگی کرده و خودش بی خبر بوده !
    همه باهم دست به دست هم دادن یه بچه که به دنیا میاد شرایط سخت پیامبر شدن رو طی کنه و لغزشی نداشته باشه و عاقبت به خیر بشه و بره مستقیم بهشت !
    شما خودتون اگه تو یه خونه که پدر و مادر معتاد باشن به دنیا میومدین بازم نفستون از جای گرم بلند میشد ؟
    اگه تو خونه ای که با در آمد و نون حرام روپاست به دنیا میومدید بازم همین دید رو داشتید ؟
    اگه بچه طلاق بودید و نمیدونستید پدر چیه و مادر کیه بازم همین حرف رو میزدید ؟
    مشکل یکی دوتا نیست که بشه تو یه پست و یه انجمن ازش حرف زد .
    باید شرایط خطا از دست فرد گرفته بشه وگرنه کسانی که راجبشون مثال زدم بدون استثنا میرن دنبال اعتیاد و رهایی از شرایط فعلی و . . .
    همین اعتیاد به نت نوعی فرار از خود و پر کردن وقت هست تا به مشکلات و شرایط نشه فکر کرد و اینجوری فرد مشکلات رو حل میکنه و . . .
    شما فکر کنم تا حالا نشنیدی که فقر از یه در داخل میشه و ایمان از در دیگه خارج !
    وقتی طرف به خودش ایمان نداره چجوری میتونه خطا نکنه ؟
    و یه دسته هستن که فقیر نیستن و به مواد و اعتیاد کشیده میشن . توضیح دلایل اعتیاد این افراد هم بمونه برا یه پست دیگه .
    زیاد حرف زدم . ببخشید . اگه خطایی هم دارم لطفا راهنمایی کنید . ممنونم ازتون

تمام این حرفا فقط یه مثال اونم از یه جهت و با یه دید بود و بقیه هم لطفا دید خودتون رو بنویسید تا به یه نتیجه مطلوب برسیم !

هدف نا امید کردن کسی نبود نیست . امید باعث میشه آدم حرفش رو بزنه و منم امیدوارم که اعتیاد کم بشه !

پیشگیری رو باید کسی انجام بده که مواد رو مثل نقل و نبات ( برا رسیدن به اهدافش ) تو جامعه پخش میکنه .

جوان معتاد نمیتونه کار بخواد ! وام بخواد ! شرایط ازدواج بخواد ! مخالفت کنه و بازم . . .

6. کاربر روبرو از پست مفید imanco تشکرکرده است .

imanco (پنجشنبه 21 مرداد 89)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    93
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,205

Array

سلامی دیگر imancoعزیز.

خوشحالم که لااقل حرف های من باعث شد درد دل هایی قشنگتو برامون بنویسی گرچه تلخ بودن

و من هم شاید به اندازه شما در جریان این مسائل دردآور نباشم ولی حداقل با تو همراه میشم تا به نتیجه ای برسیم.

در واقع منظور من هم این بود که بهتره بحث را جزئی تر ادامه بدیم. من از بین نوشته های شما چند نکته مهم را بیرون کشیدم و بحث رو طبقه بندی کردم.

از دلایل روی آوردن جوانان به اعتیاد نوشتی که عبارت بود از::

یک» توزیع مواد بصورت آسان و گستره زیاد(عدم برخورد قاطع)

دو»
    دسترسی آسان تر جوانان به مواد مخدر

سه»بالا رفتن سن ازدواج و به تبع آن افزایش گرایش به مواد مخدر و فساد در جوانان

چهار» فقر مالی و فرهنگی خانواده ها و عدم ترییت درست فرزندان

پنچ»
    وضع نابسامان برخی خانواده ها مانند مواردی چون> طلاق...معتاد بودن پدر یا مادر...

شش»
    و خلاء عاطفی برخی جوانان(گرایش به سمت دوستی های مخرب...الکل و غیره)

..........
    خب تبریک میگم تا این جا به یک جمع بندی خوب رسیدیم.

ولی می خواهم بگویم همان طور که خودت گفتی در یک انجمن مانند اینجا نمیشه تمام حرف ها را گفت....بله درسته حتی در انجمنی مانند تالار همدردی نمی توان برای گزینه "یک(توزیع اسان و عدم برخورد قاطع) حکم قطعی صادر کرد چون این تالار یک جامعه مجازی است و تنها راهبردش پیشگیری و درمان......،،، سیاست های دولت و حکومت را نمی توان با رویکرد درمانی همدردی به پیش برد. بنابراین گزینه یک را کنار بگذاریم بهتر است. موافقی؟

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    27
    دستاوردها:
    تشکرها
    41

تشکرشده 37 در 22 پست

Array

سلام

با این حساب باید یه جورایی بیخیال چند اصل از شرایط اعتیاد بشیم . بیخیال پیشگیری میشیم !
    میرسیم به درمان : دوستان تالار تا حالا با چند تا معتاد به مواد هم صحبت شدید ؟
    یا از بین دوستان کسی هست که رشته تحصیلیش روانشناسی یا روانپزشکی باشه ؟
    براتون کاملا خلاصه مینویسم . برای حل مشکلات روانی و روحی و . . . اولین راه اینه که ریشه یابی بشه و بعد با کمک شخص و اطرافیان و خانواده و . . . این مشکلات کم کم حل بشه . و استفاده از داروها هم همراه با این کار انجام میشه .
    بهترین کار همینه ولی آیا میشه شرایط رو به راحتی عوض کرد ؟ اکثرا شرایط باعث میشه که فرد به طرف اعتیاد کشیده بشه . این شرایط خیلی سخت قابل حل هستن و در تعداد بسیار محدود و خیلی خیلی کم از معتادان با این روش به نتیجه میرسن .
    برای ترک مواد ( به عنوان نمونه تریاک ) از جایگزین استفاده میشه و کم کم مقدارش رو کم میکنن تا به ترک کامل برسن !
    مثلا متادون جایگزین هست برا ترک . قرص متادون از طریق سیگار فروشهای کنار خیابون تامین میشه و محل اصلی پخش این قرص و شربت اتاقهای متادون موجود در بخشهای ترک اعتیاد هست !
    فرد معتاد حساب مبکنه که این هم خطرش کمتره و کمتر کسی میتونه بهش گیر بده و تهیه ش هم راحتتره و قیمتش هم تقریبا مناسبه و درکل فردی به حساب میاد که در حال ترک هست .
    همین مسائل باعث میشه مصرفش بیشتر از اون چیزی بشه که براش تجویز کردن و وقتی به بن بست میرسه زود دوتا قرص سر خود میندازه بالا .
    مساله دیگه ای که هست استفاده از داروهای روانپزشکی هست که اونقدر با دوز بالا تجویز میشه که فرد در حال ترک همیشه یا در حالت خوابه و یا داره میره بخوابه .
    بیشتر از این راجب ترک توضیح نمیدم و نمیخوام خسته بشید .
    لطفا از دوستان کسانی که در اطرافیانشون معتاد وجود داره راجب ترک و نحوه ترک و تعداد بارهای بستری برای ترک هم برامون توضیح بدید .
    یکی از آشنایان نزدیک حدود 5 - 6 سال هست معتاد به تریاک هست و چند بار هم رفته برا ترک و ترک کرده و دوباره شروع به مصرف کرده .
    ما وقتی میتونیم بگیم اعتیاد در حال درمان هست و درمان میشه که آمار اعتیاد پایین بیاد !
    من ترک میکنم شما شروع میکنی و شما ترک میکنی و یه دوست دیگه شروع میکنه و . . . !

آمار اعتیاد به شدت داره بالا میره ! چرا ؟ تمامی دلایل یه طرف و یه دلیلش اینه که اعتیاد تقریبا غیر قابل درمان هست !

9. کاربر روبرو از پست مفید imanco تشکرکرده است .

imanco (یکشنبه 24 مرداد 89)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    27
    دستاوردها:
    تشکرها
    41

تشکرشده 37 در 22 پست

Array

سلام مجدد ( لطفا مطالب بالا رو هم بخونید )
    دوستان مثل اینکه هیچ علاقه ای به حرف زدن و نظر دادن راجب اعتیاد نیستن !
    فکر نکنید شما و اطرافیانتون مصون از این مشکل هستید ! متاسفانه سراغ شما هم خواهد میاد !
    قبلا عرض کردم که بیکاری از دلایل اصلی اعتیاد در ایران هست و در اون تاریخ آمار بیکاری 15 درصد اعلام شده بود و امروز در روزنامه 30 درصد اعلام شد .
    البته کارهایی مثل دست فروشی و سیگار فروشی و . . . و قراردادهای یکی دوماه و بدون حقوق و بیمه و . . . رو هم شغل حساب میکنن و با این حساب 30 درصد آمار بیکاری هست . خودتون حساب کنید ببینید چقدر بیکار داریم و اگه بیکاری یکی از دلایل اصلی اعتیاد به حساب بیاد که میاد کی باید اعتیاد رو درمان کنه و ازش پیشگیری کنه ؟
    پس بازم تکرار میکنم اعتیاد غیر قابل درمان است .

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    93
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,205

Array

imanco جان باشد آقا اعتیاد غیرقابل درمان است!

ولی همان طور که خودت علامت تعجب(!) در آخرش می گذاری بنابراین جا دارد بازهم بحث کنیم.

من می خواستم مشکلات رو طبقه بندی کنیم و به بررسی و حل هر طبقه از مشکلات بپردازیم اما گویا شما از همون اول بابا حکم منو صادر کردی گفتی نه اعتیاد قابل درمان نیست

ولی ازت خواهش می کنم به طبقه بندی بپردازی تا ما اعضاء هم بتوانیم نظر دهیم... به نظرم این طوری بهتره...نظر خودت چیه؟

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    27
    دستاوردها:
    تشکرها
    41

تشکرشده 37 در 22 پست

Array

سلام

نظرم اینه از مدیر همدردی بخواهیم این پست و مطلب رو کلا حذف کنن . من حق حذف و تغییر در پست رو ندارم و حق ارسال پیام خصوصی به مدیر همدردی رو جهت حذف این پست و مطلب هم ندارم .
    لطفا شما زحمت اینکار رو بکشید . ممنونم ازتون و منتظرم .

عضو عادی

آخرین بازدید
    جمعه 29 مرداد 89 [ 03:17]
    سطح
    25
    Level completed: 38%, Points required for next Level: 62
    دستاوردها:
    تشکرها
    0

تشکرشده 0 در 0 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط imanco
    سلام

آقای حسین پور شما منو راهنمایی کنید لطفا . همه میگن پیشگیری بهتر از درمان و اکثرا اینو قبول دارن ! ولی کدوم پیشگیری ؟ کی باید پیشگیری کنه ؟ از چی باید پیشگیری بشه ؟ چرا پیشگیری نمیشه ؟ و . . .
    تا وقتی موقعیت خلاف وجود داره مطمئن باش خلافکار هم وجود خواهد داشت !
    چرا کسی نیست مصرف مواد مخدر رو حرام اعلام کنه ؟ مگه مواد مخدر هوش رو از دست فرد نمیگیره و قدرت تصمیم گیری فرد رو از دستش نمیگیره ؟ مگه با مصرف مواد فرد توهم نمیزنه ؟ و . . .
    چرا کسی با فروشنده و وارد کننده مواد مخدر برخورد قاطع نمیکنه ؟ حتما باید طرف نیم کیلو مواد داشته باشه که باهاش برخورد قاطع بشه ؟ و . . .
    در مورد پیشگیری از طرف خانواده و خود فرد هم یه توضیح کوچیک میدم .
    اینا مثال هستن و واقعیت خیلی بدتر از این جریانه و اینجا نمیشه توضیح داد چون . . .
    وقتی سن ازدواج بخاطر نبود درآمد و شغل بالا میره شرایط زندگی سخت میشه و آرزوهای فرد واقعا براش آرزو میشن و غیر قابل رسیدن و شرایط بلوغ جنسی هم از یه طرف و ناتوانی خانواده در تامین نیازهای فرد هم از یه طرف و . . . ( من تا صبح هم بنویسم تموم نمیشه ) کدوم رو بنویسم که شما رو قانع کنه ؟ خودتون بگید ؟
    فیلم مستهجن رو تو مدرسه پخش میکنن و بچه به بلوغ زودرس میرسه و به فشار میوفته و از یه طرف هم خانواده فقر مالی و روحی روانی داره ( به خاطر ناتوانی دولت و حکومت ) و . . . این بچه شروع به فرار از خودش و وضعیتش میکنه . اول سیگار و ولگردی تو خیابون و مشغول شدن با دوست دختر و دوست پسر و اونایی هم که کم میارن میرن دنبال فساد و بعد الکل و بعد مواد و . . .
    شما بگید چجوری یه خانواده با وضع مالی خوب و شراطی روحی و روانی مناسب و . . . تو این مملکت جور کنیم ؟
    بچه که با پای خودش دنیا نمیاد که تصمیم بگیره تو کدوم خونه و کدوم جامعه به دنیا بیاد ! چشم باز میکنه میبنه بیست ساله تو کثافت زندگی کرده و خودش بی خبر بوده !
    همه باهم دست به دست هم دادن یه بچه که به دنیا میاد شرایط سخت پیامبر شدن رو طی کنه و لغزشی نداشته باشه و عاقبت به خیر بشه و بره مستقیم بهشت !
    شما خودتون اگه تو یه خونه که پدر و مادر معتاد باشن به دنیا میومدین بازم نفستون از جای گرم بلند میشد ؟
    اگه تو خونه ای که با در آمد و نون حرام روپاست به دنیا میومدید بازم همین دید رو داشتید ؟
    اگه بچه طلاق بودید و نمیدونستید پدر چیه و مادر کیه بازم همین حرف رو میزدید ؟
    مشکل یکی دوتا نیست که بشه تو یه پست و یه انجمن ازش حرف زد .
    باید شرایط خطا از دست فرد گرفته بشه وگرنه کسانی که راجبشون مثال زدم بدون استثنا میرن دنبال اعتیاد و رهایی از شرایط فعلی و . . .
    همین اعتیاد به نت نوعی فرار از خود و پر کردن وقت هست تا به مشکلات و شرایط نشه فکر کرد و اینجوری فرد مشکلات رو حل میکنه و . . .
    شما فکر کنم تا حالا نشنیدی که فقر از یه در داخل میشه و ایمان از در دیگه خارج !
    وقتی طرف به خودش ایمان نداره چجوری میتونه خطا نکنه ؟
    و یه دسته هستن که فقیر نیستن و به مواد و اعتیاد کشیده میشن . توضیح دلایل اعتیاد این افراد هم بمونه برا یه پست دیگه .
    زیاد حرف زدم . ببخشید . اگه خطایی هم دارم لطفا راهنمایی کنید . ممنونم ازتون

تمام این حرفا فقط یه مثال اونم از یه جهت و با یه دید بود و بقیه هم لطفا دید خودتون رو بنویسید تا به یه نتیجه مطلوب برسیم !

هدف نا امید کردن کسی نبود نیست . امید باعث میشه آدم حرفش رو بزنه و منم امیدوارم که اعتیاد کم بشه !

پیشگیری رو باید کسی انجام بده که مواد رو مثل نقل و نبات ( برا رسیدن به اهدافش ) تو جامعه پخش میکنه .

جوان معتاد نمیتونه کار بخواد ! وام بخواد ! شرایط ازدواج بخواد ! مخالفت کنه و بازم . . .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)