به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 22

موضوع: +احساس گناه

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 10 مرداد 89 [ 18:02]
    سطح
    39
    Level completed: 65%, Points required for next Level: 53
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    23

تشکرشده 23 در 17 پست

Array

+احساس گناه

سلام و سال نو مبارک باشه
    من سوالی دارم که نمی دونستم کدوم قسمت تالار مناسبه برای مطرح کردنش.شاید اینجا مناسب نباشه...
    در واقع بیشتر یه درد دل هستش و اینکه نوشتن شاید کمکم کنه که بتونم افکارم رو جمع بندی کنم و به یه نتیجه ای برسم.
    حقیقت اینه که من چند سال پیش اشتباهی مرتکب شدم که باعث که شدیدا احساس گناه و حماقت کنم.نمی خوام اون موضوع رو مطرح کنم ولی اشتباهم به کسی صدمه ای نزد فقط باعث شد که به عقل خودم شک کنم!و اینکه احساس کنم خودم رو نمی شناسم و از خودم ترسیدم.نمی دونم. خیلی خودم رو شماتت کردم طوری که همیشه یه احساس غمی داشتم.الان خودم رو انسان موفقی میدونم.هم در درس و هم کار.زندگیم رو اونطور که خواستم دارم پیش میبرم ولی حس کمال طلبی و اینکه فکر می کنم همیشه باید همه چیز کامل و بدون نقص باشه باعث می شه همچنان احساس گناه رو با وجود گذشت چند سال داشته باشم و همیشه میترسم که دوباره اشتباهی بکنم و این من رو سخت میترسونه طوری که آرامش خیلی کمی دارم .نمی دونم چیکار کنم با اینکه تقریبا دیگه به اتفاقای قدیمی فکر نمی کنم ولی حس گناهکار بودن عذابم میده و مخصوصا ترس از خودم...
    می دونم که زیادی مته به خشخاش میذارم و خودم رو عذاب میدم ولی دست خودم نیست.همیشه آرزو می کنم ای کاش دوباره به اون زمان بر میگشتم و اشتباهی مرتکب نمی شدم.
    البته میتونم تاحدی دلیل اشتباه خودم رو درک کنم و کمی به خودم حق بدم و لی اینا دلیل نمی شه که خودم رو ببخشم.
    لطفا به من یاد بدین که خودم رو ببخشم و دوباره احساس بیگناه بودن رو تجربه کنم.

Banned
    آخرین بازدید
    یکشنبه 31 مرداد 89 [ 09:41]
    سطح
    56
    Level completed: 2%, Points required for next Level: 197
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    263

تشکرشده 275 در 140 پست

Array

RE: احساس گناه

سلام
    اگه ميشه اون اشتباه رو براي ما تعريف كنيد (شما اسمتتون مستعاره و كسي هم نميدونه دقيقا چه كسي هستين، فكر نكنم مشكلي داشته باشه)

به نظر من آدم اگه اشتباه نكنه نه تجربه اي كسب ميكنه و نه خلاقيت و ابتكار.

بهتره به جاي اينكه اشتباهات رو، روي كولمون اينور و اونور بكشيم، اونا رو بندازيم زير پا و ازشون پلي درست كنيم براي اهداف بزرگ و آتي زندگيمون.

در آخر هم ميخواستم بگم هيچ انساني بطور مطلق خوشبخت نيست. خوشبختي يك نوع احساسه كه در درون آدمهاست.

موفق و سر بلند باشيد

3. کاربر روبرو از پست مفید fnh63 تشکرکرده است .

fnh63 (یکشنبه 11 فروردین 87)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 27 فروردین 91 [ 18:19]
    سطح
    43
    Level completed: 1%, Points required for next Level: 198
    دستاوردها:
    تشکرها
    174

تشکرشده 197 در 81 پست

Array

با اجازه پيشكسوتان
    دوست من اينو هميشه يادت باشه وقتي يك موضوعي ما رو يك بار آزار داده ديگه نيازي نيست با به خاطر اوردنش دوباره خودمونو ازار بديم .
    اين به خاطر اورد باعث ميشه كه شما احساس گناه كنيد . به جاي اينكه به اون كار فكر كنيد و خود رو سرزنش كنيد سعي كنيد با تقويت اعتماد به نفستون و پيدا كردن مسيرتون توي زندگي كاري بكنيد كه ديگه خطا نكنيد .
    سعي كنيد توي ذهنتون به اون ماجرا نور و رنگ ندين . سعي كنيد از دور ؛خيلي دور دور به اون موضوع نگاه كنيد . سعي كنيد وقتي دارين به اون ماجرا فكر مي كنيد خودتونو وسط ماجرا قرار نديد مثل كسي به ماجرا نگاه كنيد كه از فصله 100 متر يا 200 متري و از بالا داره به ماجرا نگاه ميكنه . شما اگه بتونيد ذهنتون رو كنترل كنيد مطمئنن خيلي زود خاطرات تلخ رو فراموش مي كنيد.
    اما يادتون باشه هيچوقت يادتون نشه كه ادم عاقل بك بار يك اشتباهي رو انجام ميده . اگه ديديد انساني براي بار دوم اشتباهي رو تكرار كرد به عقلش شك كنيد.
    سربلند و پيروز باشيد.

5. کاربر روبرو از پست مفید a_b تشکرکرده است .

a_b (یکشنبه 11 فروردین 87)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    39
    دستاوردها:
    تشکرها
    23

تشکرشده 23 در 17 پست

Array

سلام سال نوی شمام مبارک باشه.از تون ممنونم که توجه کردین.
    تقویت اعتماد بنفس مطمینا نتیجه خیلی خوبی در هر زمینه می ده.
    من زیاد به خود موضوع فکر نمیکنم ولی اثرش روی من مونده.حق با شماست نباید اجازه بدم اتفاقی که در زمان خودش رنج آور بود دوباره عذابم بده.خوشبختانه اونقدر خودم رو با کارو درس و زندگی سرگرم کردم که کمتر مجال این رو پیدا می کنم که به گذشته ها فکر کنم ولی باز هم میدونم که هنوز اون افکار و احساسهای ناراحت کننده ترکم نمی کنن.ناخودآگاه روی تصمیم گیریهام اثر میذاره.من فقط باید خودم رو ببخشم و زندگی رو کمی آسون بگیرم و به خودم آرامش بدم.چند سال پیش دوستی برام فال حافظ گرفت و در فال گفته شد سخت میگیرد جهان بر مردمان سختگیر...سعی میکنم وقتی دارم خودم رو با افکارم عذاب می دم به این جمله فکر کنم.
    مطمینم که اگه خودم رو ببخشم سبک میشم.

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 11 فروردین 87 [ 19:09]
    سطح
    37
    Level completed: 56%, Points required for next Level: 66
    دستاوردها:
    تشکرها
    6

تشکرشده 6 در 3 پست

Array

با سلام خدمت شما و سایر دوستان

مساله ای که شما با اون مواجه هستید رو کمال گرایی افراطی یا radical perfectionism می گن.
    اینکه آدم اشتباه نکنه که ممکن نیست و من فکر می کنم شما به جای انسان بودن آرزوی فرشته بودن رادارید که فعلا خدا قصد داشت شما انسان باشید.....
    ماندن در گذشته از صرف انرژی روی فعالیت های خلاقانه جلوگیری می کنه و نمی گذاره که انسان رفتارهای پیش رونده داشته باشه. من فکر می کنم اساس فکر کردن های شما بی اساس هست و اگه بتونید روی فکر خودتون کنترل داشته باشید بقیه ی مسائل حل می شه. برای این کار باید از فنون تمرکزگرا و تمرکز زدایی استفاده کنید که فقط مشاورها اون رو بدرستی می دونن...
    برای اطلاعات بیشتر می تونید به بخش درباره ی ما مراجعه کنید. فعلا فقط روزهای شنبه در بهار زندگی هستم.
    موفق باشید.

8. کاربر روبرو از پست مفید مشاور تحصیلی تشکرکرده است .

مشاور تحصیلی (چهارشنبه 14 فروردین 87)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 16 بهمن 87 [ 22:55]
    سطح
    38
    Level completed: 71%, Points required for next Level: 44
    دستاوردها:
    تشکرها
    3

تشکرشده 3 در 3 پست

Array

سلام پریا جان
    وقتی این سایت مدیران و کارشناسان صاحب نظر و پیشکسوت رو داره اظهار نظر برای امثال من خیلی سخت میشه . ولی انچه که مسلمه اینه که ما انسانها جایزالخطا هستیم البته نه اینکه به این بهانه خود مرتکب گناه و اشتباه شویم بلکه اینطور تعبیر کنیم که خدای الرحم الراحمین از خطوراتمون میگذره . با ازار دادن خودتون چیزی عوض نمیشه . توکل بر خدا و توسل بر ائمه حتما مشکلات رو بر ما اسون میکنه
    موفق باشی دوست گرامی

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 27 فروردین 91 [ 18:19]
    سطح
    43
    Level completed: 1%, Points required for next Level: 198
    دستاوردها:
    تشکرها
    174

تشکرشده 197 در 81 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط paria
    سلام سال نوی شمام مبارک باشه.از تون ممنونم که توجه کردین.
    تقویت اعتماد بنفس مطمینا نتیجه خیلی خوبی در هر زمینه می ده.
    من زیاد به خود موضوع فکر نمیکنم ولی اثرش روی من مونده.حق با شماست نباید اجازه بدم اتفاقی که در زمان خودش رنج آور بود دوباره عذابم بده.خوشبختانه اونقدر خودم رو با کارو درس و زندگی سرگرم کردم که کمتر مجال این رو پیدا می کنم که به گذشته ها فکر کنم ولی باز هم میدونم که هنوز اون افکار و احساسهای ناراحت کننده ترکم نمی کنن.ناخودآگاه روی تصمیم گیریهام اثر میذاره.من فقط باید خودم رو ببخشم و زندگی رو کمی آسون بگیرم و به خودم آرامش بدم.چند سال پیش دوستی برام فال حافظ گرفت و در فال گفته شد سخت میگیرد جهان بر مردمان سختگیر...سعی میکنم وقتی دارم خودم رو با افکارم عذاب می دم به این جمله فکر کنم.
    مطمینم که اگه خودم رو ببخشم سبک میشم.

پس چرا معطلي؟؟؟ !!!! چرا خودتو نمي بخشي؟؟؟ها!!
    فكر مي كنم بخشيدن خودت خيلي اسون تر از اين همه فكر كردن و كلنجار رفتن باشه .
    فقط كافيه عهد كني. همين .
    شايد جاش نباشه بگم . اما خيلي وقت پيشا توي يه مجلسي يه موقعيتي پيش اومد كه قلبم تكون خورد و از ته دل طلب بخشش كردم از خدا و توبه كردم از همه گناهانم .
    شبش يه خوابي ديدم خيلي عجيب.
    صبح از خواب كه بيدار شدم از وحشت خشكم زده بود . خوابم رو براي يه معبر تعريف كردم. اون بدون اينكه بدونه ديشب واسه من چه اتفاقي افتاده بود بهم گفت خدا توبه تو رو بپذيرفته . انگار يه سطل اب سرد ريختن روي من همونجا گوشي رو كه قطع كردم سجده شكر به جا اوردم.
    بعد از اون ماجرا سعي كردم كه به عهدم وفا دار بمونم .
    اما خودم رو بخشيدم.
    هميشه ميگن كه براي اينكه ازاد باشي ؛ هركسي كه بهت بدي كرده ر و ببخش؛ حتي خودتو
    موفق و پيروز باشي

11. 2 کاربر از پست مفید a_b تشکرکرده اند .

a_b (چهارشنبه 14 فروردین 87)

((( مشاور خانواده )))

آخرین بازدید
    دیروز [ 12:05]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,580

تشکرشده 37,082 در 7,004 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

سلام paria
    به نظرم شما انسان بزرگواری هستید. و باور دارم که ماهیت پاک ، مثبت و رو به رشدی دارید.
    اما من می خواهم یک نوع دیگه به موضوع نگاه کنم. شاید یک کمی تعجب آور هم باشه. اما یک راهی هست که تقریبا عکس آن چیزی هست که خودت می گویی یا دوستان اشاره کردند.

چرا می خواهی خودت رو ببخشی؟!
    چرا می خواهی احساس گناهت را پایان دهی؟!
    چرا می خواهی همه چیز را فراموش کنی؟!

به نظر من اینها همه موهبت های خوبی هست و اتفاقا نباید آنها را به این سادگی از دست بدهی.
    کسی که تجارب خودش را ( چه مثبت و چه منفی ) فراموش می کند، مستحق دوباره لغزیدن است.
    شما تنها باید بینش خود را افزایش دهید، نگاه خود را تغییر دهید. همین..
    توضیح بدهم؟!
    چشم توضیح می دهم.

در متون اسلامی از جمله در قران ما نکات ارزشمندی برای زندگی داریم که متاسفانه مغفول مانده است. یکی از این جملات که اینجا خودش می تواند مبدایی برای تغییرشما باشد این ست که در قران اصطلاحی با عنوان «تبدیل گناهان به ثواب » داریم. خیلی جالبه...
    نه اینکه یک خطایی فراموش می شه و بخشیده میشه... نه!!! بلکه مطابق آن خطا به شما حسنات و پاداش می دهند.
    حالا پرسش : این مسئله در مورد چه کسانی می تواند رخ دهد....
    یه کمی فکر کن.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    آری اگر بینش شما به لغزشت تغییر پیدا کند، احساس گناهی برایت ایجاد کند که خود زمینه جبران و رشد برایت به ارمغان آورد، و منجر به یاس شما نگردد و با یاد آوری آن همیشه سعی در رشد بیشتر و انجام صحیح امور بکنید. اینجاست که همین لغزش شما به عنوان نقطه قوت شما مطرح است.
    یعنی شما نسبت به کسانی که این لغزش را نداشته اند، پیشرفت بیشتری کرده اید.
    اما اگر احساس گناه، خمودگی ، افسردگی، کناره گیری از فعالیت، و یاس و انجام مکرر آن گناه را با خود داشته باشد. اینجاست که نیاز به درمان دارد.

پس احساس گناه موهبتی الهی است که زمینه ساز تغییر و جبران است و باید به خاطر داشته باشیم و این به خاطر داشتن نه اینکه اعتماد به نفس ما را کاهش نمی دهد، بلکه آن را همیشه مانند زنگ خطری برای خود نگه می داریم و به عنوان انرژی برای پیمودن باقی مسیر به کار می گیریم.

پس این رنجشت و این احساس گناهت را چون موهبتی الهی در مسیری که در زندگی داری به کار بگیر و هرگز فراموششان نکن.

چ

13. 3 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

مدیرهمدردی (یکشنبه 21 شهریور 89)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    39
    دستاوردها:
    تشکرها
    23

تشکرشده 23 در 17 پست

Array

ممنونم آقای سنگ تراش.حق با شماست.چرا خودم به این موضوع فکر نکرده بودم.
    احساس می کنم کمی سبک تر شدم.حتما اون موقع ضعفی داشتم که اشتباه رو مرتکب شدم پس اون ضعف باید برطرف بشه نه اینکه با کلنجار رفتن با خودم و حس گناه باعث بشم که دوباره اشتباهی بکنم.درسته راهش همینه.احساس می کنم با سرزنش کردن خودم باعث می شم که دوباره اشتباه کنم چون نا خودآگاه به خودم میگم که من یه موجود خطاکارم پس باید خطا کنم.
    حق باشماست تجربه ای رو که الان دارم درسته که بدست آوردنش سخت بود ولی خدارو شکر که حداقل فهمیدم ضعفم چیه.فقط باید سعی کنم بیشتر مواظب باشم که اون ضعف برطرف شه.
    ممنونم آقای مدیر و بقیه دوستان.

15. 2 کاربر از پست مفید paria تشکرکرده اند .

paria (یکشنبه 21 شهریور 89)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 11 شهریور 88 [ 09:47]
    سطح
    54
    Level completed: 12%, Points required for next Level: 177
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    218

تشکرشده 222 در 118 پست

Array

سلام پریا
    واضح نگفتی نبخشیدن خودت برا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)