به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

Threaded View

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 24 بهمن 92 [ 17:25]
    سطح
    58
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 45
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    174

تشکرشده 189 در 69 پست

Array

چگونه بدبين نباشيم

انسانهاي بدبين اين گونه عمل مي كنند
    -
    بد بيني از كجا ناشي مي شود ؟
    - چرا انسان بدبين مي شود ؟
    - بدبيني چيست؟
    اگر فردي خيلي زياد به خود بگويد كه اگر من قبول نشوم چه مي شود ؟
    اگر من از اين درس نمره نگيرم چه؟ اگر من كار پيدا نكنم چه؟ اگر من برنده نشوم چه؟ و.....اين اگر چه ها نشانه بارز ي از بزرگ نمايي بيش از حد افراد از اتفاق ها است كه به آن فاجعه پنداري مي گويند.
    اين فاجعه پنداري باعث بد بيني مي شود.
    انسانن از چندين مرحله عبور مي كند تا به بدبيني برسد .1- اتفاق ناراحت كننده اي كه برايش رخ مي دهد.2- باوري كه فرد هنگام اتفاق برايش ايجاد مي شود 3- پيامدي كه در اثر باورهاي فرد ايجاد مي شود. 4- در نهايت تسليم فرد در مورد واقعه ناراحت كننده كه همان بد بيني است.

1- وقتي كه اتفاق ناراحت كنند ه اي برايت ايجاد مي شود آن را مرور مي كني.
    مثال: چند وقتي است كه همسرم ناراحت است و ديگر به من توجه اي ندارد و هر موقع مي آيد با من صحبت نمي كند و زود مي خوابد فكر كردم كه شايد به خاطر رفتار گذشته من بوده اما همچنان ادامه دارد وقتي ازاو پرسيدم كه چرا صحبت نمي كني گفت خسته شدم، تو ديگه دست از سرم بر دار.

2- بعد از اتفاق اين باور در ذهنش ايجاد مي شود:
    من فكر مي كردم كه از كارش خسته شده و به من مي گويد كه از كارم خسته شده ام .اما او به من گفت كه دست از سرم بردار يعني اون از دست من ناراحت شده و از من خسته شده است .

3- پيامد اين باور :
    او از دست من عصباني است و جواب سر بالا به من مي دهد و ديگر از من خوشش نمي آيد اگر اين طور باشد پس او ديگر به من توجه نمي كند هر چقدر فكر مي كنم بيشتر عصباني مي شوم .حتما ديگه دوستم ندارد.

4- وقتي اين فرد اين گونه فكر كرده با خود مي گويد(در وافع نتيجه مي گيرد):
    ديگر هر چه تلاش كردي كافي است او اصلا حاضر نيست به حر فهاي تو گوش كند ديگر نمي خواهد ازش چيزي بپرسي او بد اخلاق شده است.

اين فرد هر چه توانست از فكر هايي كمك گرفت تا نتيجه بگيرد كه همسرش بد اخلاق است و ديگر توجه اي به او ندارد.و تا زماني كه از اين فكر ها كند ماجرا به همين طريق مي گذرد.

چه تمريني اين فرد بايد بعد از اتفاق ناراحت كننده با خود انجام دهد:

1-اين فرد بايد به دنبال رفتار ها ي خوب همسرش بگردد.در واقع در همان لحظه ناراحت كننده از خود بپرسد كه« همسرم چه زماني خوب رفتار كرده است؟ »
    « آيا زماني هم بوده كه او خوش اخلاق بوده باشد؟» (البته در ابتدا فرد افكار بدبيني زيادي به سراغش مي آيد و لحظه اي را نمي تواند پيدا كند كه او خوش اخلاق هم بوده است اين در شروع كار طبيعي است وفرد بايد هم فكر هاي مثبت را و هم منفي را در كنار هم بياورد ، اگر شد آنها را بر روي كاغذ براي خود بنويسيد.)

2- بعد شروع كند دليل ديگري براي بد اخلاقي همسرش پيداكند
    مثلا بگويد: درست است كه او بد اخلاق است و به من گفت كه دست از سرم بردار ولي به ان معني نيست كه از من خسته شده است.اگر او از من خسته شده است به اين دليل است كه من درزمان درستي از او سئوال نكردم.

3-بعد شروع كنيد بدترين و بهترين وضعيتي كه ممكن بود برايتان رخ دهد را توصيف كنيدو ببينيد در مقابل بدترين اتفاق چكار مي توانستيد انجام دهيد همچنين در مورد بهترين اتفاق. بعد بين بد ترين و بهترين ، اتفاق خنثي را در نظر بگيريد كه نه بدترين و نه بهترين پيامد برايتان رخ مي دهد.
    مثلا اين فرد مي تواند بگويد كه : درسته كه او گفت از دست من خسته شده است ولي وقتي خستگي اش رفع شد مي توانم دوباره بهتر با او صحبت كنم و او ديگر اين جملات را به من نمي گويد.حداقل دو يا سه روز طول مي كشد كه او با من صحبت نكند.

4-وقتي كه اتفاق خنثي را در نظر مي گيريد مي توانيد براي آن برنامه ريزي كنيد تا مشكل حل شود.
    برنامه او اين است : من تصميم مي گيرم كه فردا شب اگركه احسا س آرامش كرد با او صحبت كنم ازش مي پرسم كه آيا چيزي هست كه ناراحتش كرده يا نه؟ يا مي توانم برايش يه هديه بخرم.يا مي تونم غذايي كه دوست دارد برايش درست كنم تا بفهمم قضيه چه بوده است.
    تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: png 7421.png (11.9 کیلو بایت, 117 نمایش)

كنارتو در باران قدم می زنم

"چتــــر" برای چه؟!

خیـــــال كه خیس نمی شود

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)