به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 14 اسفند 90 [ 23:46]
    سطح
    62
    Level completed: 5%, Points required for next Level: 287
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    4,165

تشکرشده 4,222 در 1,018 پست

Array

تاوان چی رو پس میدیم؟

به نظر شما اون دخترایی که با متانت منتظر یه ازدواج خوب هستن و معیاراشون هم معقولانه است و هیچ کس حتی به سمتشون هم نمیرن که با هم اشنا بشن (چه برسه به خواستگاری)چیکارباید بکنن؟
    مشکل کجاست؟

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 26 مرداد 89 [ 17:00]
    سطح
    41
    Level completed: 75%, Points required for next Level: 51
    دستاوردها:
    Veteran1000 Experience Points
    تشکرها
    23

تشکرشده 23 در 17 پست

Array

RE: تاوان چی رو پس میدیم؟

این جوریام نیست. این ظاهر قضیست . شما فکر می کنین تو دل اون کسایی که به قول شما متانتو حفظ نمی کنن چه خبره؟!
    متاسفانه فضای جامعه ما تا حدودی بیمارگونه شده . واسه دخترای جوون یه جورش و پسرا یه جور دیگه...
    ولی یه ادم باهوش( چه دختر چه پسر) باید با حفظ ارزش خودش به فکر آیندشم باشه

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 04 اسفند 94 [ 11:19]
    سطح
    93
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 551
    Overall activity: 6.0%
    دستاوردها:
    Veteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,205

تشکرشده 4,459 در 1,179 پست

Array

سلام ...بسیار سوال خوبی را مطرح کردید...

در مورد اینکه بسیاری از دختران پاک تینت ما خواستگاری ندارند باید چند نکته را ذکر کنم...
    سه عامل در این جریان نقش دارند..
    1>>>خود دختر
    2>>خانواده دختر
    3>>ظاهر بینی بسیاری از افراد

1>>>::خود دختر:: اگر دختری در جامعه از روابط اجتماعی پایینی برخوردار باشد و در واقع نتواند با دیگران رابطه برقرار سازد.....خب در نتیجه هم تعداد افراد و کسانی که او را خواهند شناخت ...کمتر خواهد بود...

2>>>خانواده دختر:::اگر خانواده دختر از لحاظ فرهنگی یا اقتصادی در حد بسیار پایینی باشند یا خدایی نکرده خانواده ناخلفی باشند طبعا خواستگاران دختر ان خانواده هم کمتر خواهد بود....

3>>>ظاهربینی افراد:::متاسفانه اغلب افراد دچار خطای شناختی هستند....اغلب پسران ما وقتی دختری به انان توجه می کند یا رابطه خوبی با انان برقرار می سازد به اشتباه می پندارند که قطعا دختر نظری نسبت به انان دارد یا از او خوشش امده..... و در این صورت بیشتر تمرکز خود را بر روی ان دختر جلب می کند.... در حالی که شاید دختر دیگری واقعا خواهان او باشد ولی بدلیل اینکه برداشت ها غلط است نتواند انگونه که هست محبت خود را به او ابراز نماید...

4. 2 کاربر از پست مفید حسین پور تشکرکرده اند .

حسین پور (جمعه 19 آبان 91)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    93
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,205

Array

سلام...
    بنده با نظر ""انی"" گرامی موافقم....
    انی نوشته به گونه ای رفتار می کنید که کسی جرات نمی کند به شما نزدیک شود یا به گونه ای رفتار می کنید که گمان می کنند ازدواج کرده اید؟؟

دوست عزیز منظور من هم از اجنماعی بودن تنها در جامعه بودن و ارتباط با افراد مختلف نبود علاوه بر اینها منظور من بیشتر تکیه داشت به """>>نوع""<< ارتباط برقراری.
    ببینید برخورد ما در جامعه با دیگران....واکنش های ما به اطرافیان.....رفتارهای ما در محیط... نوع دید ما به مقوله ازدواج....و همه همه.....
    در آینده ما نقش دارند......قطعا اگر شما از خانواده خوبی هستید و اجتماعی.....پس به احتمال زیاد اشکال را باید در درون خود بجویید.....
    بنظر من ""نوع"" رفتار و واکنش ما در محیط....در امر خواستگاری بسیار تاثیر گذار است..
    موفق باشید

6. کاربر روبرو از پست مفید حسین پور تشکرکرده است .

حسین پور (چهارشنبه 07 مهر 89)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سطح
    93
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,205

Array

سلام..
    دوست عزیزم از من خواسته بودند تا قدری در مورد رفتار توضیح بدم..چشم...
    ببینید رفتار یک دختر در اجتماع و در مواجهه با دیگران و پیشنهاد های دیگران.......تا حد زیادی در افکار دیگران تاثیر دارد ....و دید انان را نسبت به ما شکل می دهد...

اگر دختری در مواجهه با دیگران و در اجتماع نتواند انگونه که هست خود را نشان دهد بر فرض مثال..:::سربه زیری و خجالتی بودن و عدم برقراری ارتباط را نشانه ای برای نجیب و معصوم بودن خود قرار دهد....شاید در نظر دیگران محجوب به نظر رسد اما متقابلا خشک و بدون صمیمیت هم خوانده می شود....

متاسفانه به قول سورنا بعضی اوقات ما مجبوریم تاوان دیگران را بدهیم.....دیگرانی که برداشت های غلطی دارند....دیگرانی که می کوشند با رفتارهای فریب دهنده در دل خلق نفوذ کنند و خلقی غافل و ناآگاه که این نفوذ را دلیلی بر لایق بودن خود و مورد توجه بودن می پندارند....

اصولا بهتر است ما در برقراری رابطه در هر محیطی نوعی انعطاف پذیری داشته باشیم و خود را با محیط تطبیق دهیم...نه اینکه همرنگ دیگران شویم و تحت نفوذ آنها بلکه سعی کنیم خلق و خوی خودمان را بر برای برخورد با دیگران تابعی از آن محیط سازیم...
    قطعا اگر قدرت انعطاف پذیری داشته باشیم می توانیم براحتی با دیگران رابطه برقرار سازیم و حتی آنان را هم تحت تاثیر خود قرار دهیم...

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 22 اسفند 02 [ 15:41]
    سطح
    94
    Level completed: 6%, Points required for next Level: 948
    دستاوردها:
    VeteranRecommendation Second Class10000 Experience PointsSocialTagger Second Class
    تشکرها
    2,041

تشکرشده 2,229 در 569 پست

Array

سلام

چرا تاوان گل مریم عزیزم ؟
    چرا باید اجازه بدیم دیگران برامون تصمیم بگیرن ؟
    چرا باید همیشه منتظر انتخاب شدن بمونیم ؟
    چرا خودمون انتخاب گر نباشیم ؟
    چرا ما پیشنهاد دهنده نباشیم ؟
    اگر ما اونقدر خودمون رو قبول داریم و به توانایی های خودمون واقفیم چرا بترسیم از اینکه مورد قضاوت قرار بگیریم ؟
    اگر ما قدرت انتخاب و دیدگان دقیق و ذهن جستجو گر داریم چرا نتونیم تفاوتمون رو نشون بدیم ؟
    چرا باید اجازه بدیم همیشه تابوها و عرف های بعضا غلط همیشه و همه جا حکمرانی کنند ؟
    ....

حرفام به نظر شعار می یاد ، نه ؟
    درسته. به نظر شعار میاد چون یاد نگرفتیم جسور باشیم ...
    چون همیشه ترسیدیم از اینکه خلاف جریان آب شنا کنیم ...
    چون گاهی با خودمون فکر نکردیم شاید خیلی از چیزهایی که امروز ما برای ما خیلی عادی هستن روزی تابوهای وحشتناکی بودن که توسط اشخاص جسور و محکمی شکسته شدن ...
    چون عادت کردیم همیشه تابع دیگرانی باشیم که راه رو باز کنن و مسیر رو هموار ...

قبول دارم که سخته .. می پذیرم که عرف جامعه آدم رو له می کنه و خفه می کنه ...
    اما آیا شرایط موجود بدتر نیست ؟
    آیا منتظر بودن و دیده نشدن دیوانه کننده نیست ؟
    آیا واقعا وقت اون نرسیده که جور دیگه ای فکر کنیم ؟

واقعیتش اینه که این جمله ی شما : «تاوان چی رو پس میدیم؟» منو بسیار غمگین کرده .
    یعنی ما دختر خانمهای جوان این سرزمین اونقدر می تونیم منفعل باشیم که حتی نتونیم از پس اثبات خودمون بربیاییم ؟ ...
    واقعا چرا ؟ ...

به نظر من هر شعاری این خاصیت رو داره که به عمل تبدیل بشه ... تا من و تو که باشیم و چه بکنیم ...

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 22 اسفند 02 [ 15:41]
    سطح
    94
    Level completed: 6%, Points required for next Level: 948
    دستاوردها:
    VeteranRecommendation Second Class10000 Experience PointsSocialTagger Second Class
    تشکرها
    2,041

تشکرشده 2,229 در 569 پست

Array

سلام estar7

دوست گلم ،
    آیا بهتر نیست کمی در تعریفی که از واژه ها ی «نجیب» و «متین» داریم تجدید نظر کنیم ؟ یعنی مثلا من یا شما اگر قرار باشد به یک آقای محترم پیشنهاد ازدواج بدیم دیگه نجیب و متین نیستیم ؟ باور می کنی که خیلی از این مفاهیم ساخته ی ذهن خود ما خانمهاست که شده وسیله ی دست و داوری آقایون در مورد خودمون ؟
    به نظرم برای شکستن یک تفکر قالبی و نیز غالبی قبل از هر کسی باید از خودمون شروع کنیم ...

عزیز دل من
    از یه طرف قدرت ما در انتخاب ما نهفته ست ...
    قطعا وقتی ما مدعی هستیم که خوبیم و توانمند و ... اهل برقراری ارتباط با هر کسی و با هر ویژگی اخلاقی و رفتاری و شخصیتی نخواهیم بود... و به سمت کسی گرایش خواهیم داشت که در داشتن حداقل های لازم به ما نزدیک باشه ..
    طبیعیه اگر شما به کسی که ظرفیتش رو نداره بخوای پیشنهاد ازدواج بدی او واکنش مناسبی نخواهد داشت . اولین چیزی که قدرت ما رو و دقت ما رو و ظرافت ما رو نشون می ده در وهله ی اول شخصیه که انتخابش می کنیم ..

و از طرف دیگه به قول سورنای صریح ، یا رد می شیم و یا نمی شیم ..
    به عبارت دیگه مهم اینه که ما به خودمون جسارت همچین کاری رو بدیم و نترسیم از اینکه مورد قضاوت و حتی ریشخند قرار بگیریم .. یعنی قبل از هر کسی این حق رو خودمون برای خودمون قائل بشیم که در انتخاب شریک زندگی خودمون حرف اول رو بزنیم نه اینکه مثلا از بین 9 اقایی که به خواستگاریت اومدن تو ناچار بشی یکیش رو انتخاب کنی و البته اونوقت فکر هم بکنی که خودت داری انتخاب می کنی ...

به نظر شما چرا ما باید مجبور باشیم که فقط از بین کسانی که ما رو انتخاب کردن به یکی جواب بله بدیم ؟ و بدتر از اون اگر کسی ما رو انتخاب نکرد محکوم باشیم که تا ابد به این سرنوشت تن در بدیم ؟ چرا نباید خودمون کسی رو بشناسیم و تلاش کنیم که مستقلا خودمون رو به او بشناسونیم ؟
    چرا همیشه باید شرایط خودش رو به ما دیکته کنه ؟
    چرا نباید ما شرایط رو به نفع خودمون تغییر بدیم ؟
    سرچشمه ی این باید ها و نباید ها از کجاست ؟

در عین حال یک نکته نباید فراموش بشه که اگر جسارت انجام یک کاری رو به خودمون می دیم پس باید شجاعت پذیرفتن تبعاتش رو هم داشته باشیم ...

estar7 عزیزم
    منم مثل خیلی های دیگه در یک فضای سنتی و تحت سلطه ی همه ی دیدگاهها و مشکلات یک جامعه ی سنتی بزرگ شدم و به سختی حتی به خودم اجازه دادم که به زندگیم و به واقعیتهای اون یه جور دیگه نگاه کنم اما الان می دونم که اگه خودم برای خودم ارزش قائل نباشم کسی کوچکترین درکی از من ، ارزشها و تواناییهای من نخواهد داشت ... پس این حق رو برای خودم قائل شدم که پشت پا بزنم به عرفهایی که غلط می دونمشون و به جای اینکه حل بشم در شرایطی که به جبر زمانه برای من ایجاد شده ، زمینه ای رو بسازم که در اون همه ی اطرافیانم قدرت انتخابگری و تصمیم گیری منو باور کنند و به اون احترام بزارن ....

10. کاربر روبرو از پست مفید طاهره تشکرکرده است .

طاهره (سه شنبه 21 دی 89)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 02 مهر 88 [ 19:01]
    سطح
    63
    Level completed: 83%, Points required for next Level: 53
    دستاوردها:
    تشکرها
    331

تشکرشده 338 در 126 پست

Array

سلام طاهره بزرگوار و مهربونم، قربون دستای نازنینتون برم که جواب من را با صبر و حوصله نوشتید، طاهره جون اتفاقا من خودم یکی از موافقین با این قضیه بودم و به خیلی از دوستانم نیز این پیشنهاد را می دادم که شما شروع کننده باش، البته تا چندی پیش...
    اما به نظر شما چه تعداد از پسران جامعه ما این را می پذیرند؟
    در مورد چنین دختری چه فکری می کنند؟
    آره من دیدم کسانی که خود پیشنهاد دهنده بودند، برخی توانستند موفق شوند اما اغلب از ابتدا نه برای ازدواج بلکه برای دوستی و اون زمان بوده که برای رسیدن به پسر مورد علاقه تن به هر درخواستی از طرف پسر داده اند... که البته این رابطه ها یک نوع ریسک هستند... مگر نه اینکه روان شناسان معتقدند به دور از احساسات و با عقل و منطق پی به ازدواج ببرید و اما دختران اینچنینی مجبور بوده اند از نهایت احساسات خود استفاده کنند تا از این طریق به جواب + برسند. من از نزدیک شاهد رنج بسیاری از این دختران بوده ام...
    ببخشید من نوعی نیز چنین جسارتی را دارم، خب آماده شنیدن هر پاسخی از طرف هستم. تا این جا که از طرف من بود حل شده، اما بعد از پیشنهاد دادن جامعه من، خانواده من باید همکاری کنند تا من برای خواستگاری رفتن به شناختی برسم. و آستینم را بالاتر بزنم...آیا چنین امکانی برای دختر جامعه ما فراهم شده است؟...
    ممنونم از اینکه من را تحمل می کنید.

در زیر قسمتی از یک مقاله که در بیشتر سایت ها ذکر شده را می آورم:

...ظرفيت نه شنيدن! داشته باشيد
    خواستگاري معمولا از سوي مرد يا خانواده او انجام مي‌شود و زن به اين کار اقدام نمي‌کند چنان که در آيه 235 سوره بقره خواستگاري به مردان نسبت داده شده است. اين بدان معناست که پاسخ رد شنيدن زن از مرد به نوعي شکست عاطفي در زندگي زن است که اثر آن هنگام تشکيل خانواده و اداره آن و نيز در تربيت فرزندان ظاهر مي‌شود. در حالي که خواستگاري از سوي مرد و شنيدن پاسخ رد شکست در زندگي به شمار نمي‌رود.
    بنابراين، اگر در موردي زن و خانواده او با قاطعيت بدانند که از مرد پاسخ رد نخواهد شنيد خواستگاري آن‌ها امري معقول و روا خواهد بود. از داستان حضرت شعيب(ع) و موسي(ع) در قرآن استفاده مي‌شود که خواستگاري از طرف خانواده دختر (نه دختر) نيز صورت مي‌پذيرد.

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 02 مهر 88 [ 19:01]
    سطح
    63
    Level completed: 83%, Points required for next Level: 53
    دستاوردها:
    تشکرها
    331

تشکرشده 338 در 126 پست

Array

اول طاهره جونی بگم منتظر راهنمایی های ارزنده شما هستم و در پست قبلی یادم رفت اینارو تقدیمتون کنم، مهربون

سورنا جان هیچکدام مشکل ندارند، اتفاقا به شما به عنوان یک پسر صاحب فکر و ایده خیلی خیلی ربط دارد. و شخصا از بسیاری بیانات شمای بزرگوار استفاده می برم سورنا جان من و بسیاری نمی خواهیم فقط حرف خود را زده باشیم، بلکه خیلی دوست داریم نتیجه کاربردی از این بحث ها بیرون آید، تا اگر ممکن شود تغییری در اوضاع بوجود آوریم...
    .................................................. .................................................. ..........
    دوستان عزیزم مدتی پیش همایشی بود با عنوان ارتباط دختر و پسر، یکی از روانشناسان صاحب نام ایرانی که بسیار در برنامه های صدا و سیما هم می آیند...سخنران بودن، ایشون در پاسخ به سوالاتی در خصوص خواستگاری دختر از پسر که بسیاری پرسیده بودند. گفتند نه فرزندان من هنوز هیچ جای دنیا این رسم نشده که دختران به خواستگاری پسران بروند (فقط در یکی از قبایل هندی آن هم به دلیل کم بودن دختران و زیاد بودن پسران) مرسوم می باشد. و من با خواندن مقالات زیاد و رفتن به بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به شما اطمینان می دهم چنین چیزی نیست، دختران عزیزم شما شخصیتتون اگه بوسیله پسری شکست هرگز قابل ترمیم نیست این در آینده شما اثر گذار است. قدر خودتان را بدانید...(دقیقا جملات ایشان را گفتم)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)