به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 02 شهریور 01 [ 10:24]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranSocial25000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    2,961

تشکرشده 3,583 در 906 پست

Array

آیا دیگ من پره؟!پراز چیه؟وتا کجا پره؟!

سلام به همه :

ارزش خود :دیگی که کسی مراقب آن نیست
    .

اگر وجود خودمون رو مانند دیگی در نظر بگیریم .
    حال فکر کنید و از خود بپرسید :

آیا دیگ من پره؟!
    پراز چیه؟وتا کجا پره؟!
    آیا اکنون و درحال حاضر احساس می کنم این دیگ (ارزش خود
    )پره؟!خالیه ؟!کثیفه؟!
    یا ترک خورده ؟!
    محتوای دیگم, احساس ارزشه یا گنا ه, شرم یا بی ثمری؟!

راستی شما در خانواده چه قدر در مورد دیگ وجودتان با هم صحبت می کنید .

لطفا به مثال های زیر دقت کنید !
    پدری وارد منزل می شود و می گوید "دیگ من امروز پراست"و بقیه افراد خانواده می فهمند که او مسلط است و با نیروی کامل و روحیه خوب و احساس و امنیت و وقوف برکارایی خود به رتق و فتق امور مشغول است .
    یا پسری می گوید : "من احساس دیگ خالی می کنم "این گفته برای دیگر اعضاءبیان کننده این مطلب است که او احساس بیکارگی می کند , احساس خستگی و بی حوصلگی و بخصوص احساس این که نمی تواند جلب محبت کند حتی گاهی ممکن است این عبارت به این معنی باشد که او همیشه احساس بدی داشته و باید به هرچه به او می دهند قانع باشد و نمی تواند شکایت کند .
    .

زنی که تردید دارد آیا به شوهرش بگوید که احساس بی کفایتی , افسردگی و بی ارزشی می کند یا نه , می تواند صادقانه به او بگود "الان دیگ من وضع مساعدی ندارد "
    لغت دیگ = "ارزش خود" یا " احترام به خود"

عامل قاطعی که دردرون مردم ودر بین مردم وجود داره تصویری از ارزش خودی ست که هرکس همیشه با خود داره ,یعنی "دیگ" او .
    بله !میشه در جمع خانواده از اصطلاح "دیگ" استفاده کرد و راحتر احساسات خود مون مطرح کنیم و به احساسات بقیه پی ببریم . خود راراحت تر ببینیم و و از این فرهنگ که نباید از احساسات خود صحبت کرد رهایی پیدا کنیم
    , درستی, مسئولیت ,شفقت , عشق,کمال , این ها همه ازکسی تراوش می کنندکه" دیگش"پرباشه .
    وقتی دیگ کسی پر باشه احساس می کنه که برای خودش آدمیه و دنیا جای بهتریه چون او در آن زندگی می کنه و به شایستگی خودش مومنه . قادره از دیگران یاری بطلبه , در عین حال معتقده که می تونه خودش تصمیم بگیره و خود بهترین وسیله رادر اختیار داره . ضمن آن که به ارزش خود ارج می نهد , آماده ست ارزش دیگران را ببیند و به آن احترام بگذاره و نور امید و اعتماد بیافشانه! .
    خوب اینها فواید اینه که دیگ خود و دیگر افراد خانواده ام پر باشه.پس هرروز باید حواسم به دیگ خودم و دیگر افرادی که با اونها سرو کار دارم باشه !
    1-اینکه آیا دیگ من ودیگر افراد پر ه !؟
    2-امروز چی تو دیگم بریزم ؟!
    3-امروز چی تو دیگ دیگر افراد می ریزم ؟!
    4-حواسم باشه امروز چه چیزهایی رو توی دیگم نریزم و اگر دیگری در دیگم ریخت با اون چه کنم ؟!
    5-حواسم باشه چه چیزی توی ظرف ودیگ دیگری نریزم ؟!
    6-با چی دیگم رو تمیز کنم و تمیز نگهش دارم ؟!

منبع کتاب :آدم سازی در روانشناسی خانواده
    از ویرجینیا ستیر
    که سعی کردم خلاصه و ساده بنویسم امید وارم مفید واقع بشه .

سلام :
    توجه!
    دوستانی که مطلب بالا روخوندن لطفا نظر و عقیده خودشون رو مطرح کنند و از الان تا دوسه روز دیگه خوب به مواد اولیه که در دیگ خودشون و دیگران می ریزند دقت کنند و گزارش اون رو برای ما بیارن.
    در ضمن یه پیاله از آشی که طی این دوسه روز در دیگ خود و دیگران می پزند نیز برای ما بیاورند .
    ببینم کی آشپزیش بهتره !

2. 7 کاربر از پست مفید setareh تشکرکرده اند .

setareh (یکشنبه 30 بهمن 90)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 02 شهریور 01 [ 10:24]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranSocial25000 Experience PointsTagger Second Class
    تشکرها
    2,961

تشکرشده 3,583 در 906 پست

Array

RE: آیا دیگ من پره؟!پراز چیه؟وتا کجا پره؟!

سلام

اجازه بدید در این مورد مثال های بیشتری بزنم :

مردی که همسرش کمی کسالت داشته. بین مشغله و کارهای روزانه از محل کارش با همسرش تماس میگیرد و حال و احوال اورا می پرسد .با این کار مواداولیه و مورد نیاز (محبت ,توجه)را درون دیگ همسرش می ریزد .همسر او احساس ارزشمندی ورضایت می کند .حتی در بهبودیش تاثیر مثبت می گذارد .
    وقتی مرد به خانه برمی گردد و امکان دارد کمی از دیگ او بر آثر ارتباطات و مشغله و فعالیت و... سرخالی شده باشد اینبار خانم که اتفاقا دیگش پراست با استقبال گرم و روی گشاده در دیگ همسرش مواد اولیه [color](قدردانی و محبت )[/color]می ریزد .
    همین طور در تعاملات با فرزندانشان حواسشان هست . مثلا وقتی کودک از مدرسه برمی گردد
    و بدون اینکه لباس هایش را مرتب و تمیز سرجایش بگذارد درون اتاقش می رود و با وسایلش خودش را سرگرم می کند .پدر یا مادر حواسشان به دیگ کودک است و مواد لازم و مورد نیاز [color](توجه همدلی –محبت –حمایت – دوست داشتن )[/color]را درون دیگ کودک می ریزند.و دلیل بی حوصلگی کودک را جستجو می کنند .
    و همین طور این چرخه ادمه خواهد داشت و چون همه ی افراد خانواده آماده هستند تا دیگ کسی خالی نشود . دائما مواد اولیه و مورد نیاز را تهیه و تدارک می بینند و ظرف هم را پرمی کنند . به همین دلیل است که همیشه بوی خوش سلامتی و شادابی و نشاط و آرامش از مطبخ خانه این کلبه به مشام می رسد.
    و اما بالعکس
    از بعضی خانه ها دود و بوی سوخته به مشام می رسد !
    چرا؟!
    چون حواسشان به مواد اولیه و مورد نیاز [color](محبت –ابراز علاقه- حس ارزشمندی- توجه –مهم بودن - امنیت – استقلال – قدردانی و....)[/color]نیست به جای اینکه دیگ هم را پر کنند می خواهند از دیگ دیگری چیزی بردارند و چون دیگ طرف مقابل خالی ست چیزی عایدشان نمی شود .
    علاوه بر آن متاسفانه سنگ و خاشاک هم درون دیگ همدیگر می ریزند و این چرخه اینقدر ادامه پیدا می کند که بوی سوختگی بلند می شود .
    مثلا :
    مردی که فراموش می کند به همسرش زنگ بزند و حال او را بپرسدیعنی فراموش می کند مواد لازم (محبت و توجه )رادرون دیگ همسرش بریزد. به جای معذرت خواهی سنگ و خاشاک می ریزد (می گوید: خوب یادم رفت دیگه! توراحت تو خونه ای!من باید حواسم به همه جا باشه کلی کار سرم ریخته تو دیگه دست از سرم بردارو.....) خانم می خواهد ازدیگ همسرش با کفگیر توقع و گله گذاری چیزی بردارد .ولی متاسفانه کفگیرش به ته دیگ می خورد . حواسش نیست که دیگ همسرش نیزبه علت کار و مشغله روزانه مانند او خالیست . بر اثر ترکی که دیگش بر می دارد مابقی مواد مفید (که قبلا درون دیگ ریخته شده )نیز به هدر می رود .
    در مقابله , متاسفانه به جای مواد اولیه [color](قدر دانی – محبت –احترام )[/color] دلشکسته و عصبانی خار و خاشاک(تو اصلا به فکرما نیستی !همه چیز برایت اهمیت دارد الا من و...یعنی تحقیر -بی کفایتی و......) رادرون دیگ همسرش می ریزد .
    و همین طور کودک این خانواده هم بی بهره نیست .
    در این کانون پدریا مادر هرکدام با دیگ های خالی علی رغم همه ی تلاش و توانی که در پرورش فرزندشان می کنند خارو خاشاک((این همه به تو یاد آور می شم تو بچه ی حرف گوش کنی نیستی – تو قدردان زحمات ما نیستی و.........)

در صورتی که آن طرف تر خانواده ای وجود دارد که گویی هرروز هوای دیگ های هم را دارند .
    خانم که کمی کسالت دارد . احساس می کند کمی از دیگش سرخالی شده .و دلش می خواسته آقا با او تماس گرفته و احوالاتش را جویا شود .این خانم که از اهمیت دیگ و پر بودنش با خبراست و چون قبلا دراین موارد:
    آیا دیگ من پره؟!
    پراز چیه؟وتا کجا پره؟!
    آیا اکنون و درحال حاضر احساس می کنم این دیگ (ارزش خود
    )پره؟!خالیه ؟!کثیفه؟!
    یا ترک خورده ؟!
    محتوای دیگم, احساس ارزشه یا گنا ه, شرم یا بی ثمری؟!
    راستی شما در خانواده چه قدر در مورد دیگ وجودتان با هم صحبت می کنید .
    هم فکر کرده و هم خانوادگی با هم گفتگو کرده اند .
    فورا یا به راهها و شیوه های دیگه متوسل می شود و دیگ خودرا پر و لبریزمی کند یا تلفن را برمی دارد و حال و احوال همسرش را می پرسد در ابتدا دیگ همسرش را پر می کند و می گوید می دانم سرت شلوغ است و به خاطر ما تلاش می کنی و زحمت می کشی (مواد اولیه :قدردانی) ولی امروز دیگم سرخالی شده و مواد اولیه [color](توجه و محبت تورا )[/color]لازم دارد .
    و....

وبا این دیگ ها , چه سوپی برای هم می پزند این خانواده

!

4. 4 کاربر از پست مفید setareh تشکرکرده اند .

setareh (یکشنبه 30 بهمن 90)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)