به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

Threaded View

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    سه شنبه 14 بهمن 99 [ 14:20]
    سطح
    55
    Level completed: 2%, Points required for next Level: 197
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1 year registered5000 Experience Points
    تشکرها
    195

تشکرشده 435 در 224 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

✿ اعتماد بنفس خوب ، حال خوب ✿

بسم الله الرحمن الرحیم

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس (confidence) یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا, باکفایت, دوست داشتنی و منحصر به فرد با در نظر گرفتن تفاوت های فردی. به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های درونی و بیرونی خود دارید. اعتماد به نفس در دوران کودکی با حمایت والدین از فرزندان شان به طور موثر شکل می گیرد و در سنین بزرگسالی اکتسابی است

در واقع، میزان احترام و ارزشی که هر فرد برای خودش قائل است و میزان اعتمادی که به خود و توانایی های خود دارد اعتماد به نفس نامیده می شود.

اگر درباره ی خود و توانمندی هایتان باور های منفی داشته باشید اعتماد به نفس شما پایین است از طرف دیگر اگر خود را ارزشمند و جذاب و شخصی توانمند ببینید اعتماد به نفش شما بالا است. اعتماد به نفس شما پیش زمینه فکری شما را شکل می دهد بنابراین اعتماد به نفس روی تمام جنبه های زندگی شما از روابط شخصی گرفته تا کار و سلامتی تان تاثیر می گذارد.

اعتماد به نفس چگونه شکل می گیرد؟

هیچ وقت نمی توان گفت که من اعتماد به نفس ندارم مثل این است که بگویید من ریه ندارم یا من قلب ندارم به جای این که بگویید من اعتماد به نفس ندارم می توانید بگویید اعتماد به نفس من بالا یا پایین، کم یا زیاد است. حتی نوزاد 3 ساعته هم اعتماد به نفس دارد او می تواند سرش را روی سینه ی مادرش بگذارد و مکیدن را آغاز کند همین کار او به معنی اعتماد به نفس داشتن او است.

یکی از عوامل موثر در رشد اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان والدین و افراد خانواده هستند. اگر کودک در خانواده ای که سرشار از صمیمیت، محبت و مهربانی است، رشد یابد می تواند ویژگی های شخصیتی خود را شناخته و با اطمینان به توانایی های خود با مشکلات رو به رو شود از طرف دیگر می تواند با رفتار های نامطلوب و منفی خود برخوردی واقع بینانه داشته باشد و برای رفع آن ها تلاش کند

از آن جا که اعتماد به نفس صفتی ارثی نیست، اگر کودک ضمن انجام کارهای گوناگون مدام دچار محدودیت شود و نتواند تجربه های مفید به دست آورد کم رو، خجالتی و ترسو بار می آید و قدرت تصمیم گیری هم نخواهد داشت

گاهی اوقات والدین با توجه بیش از حد و افراطی مانع از رشد عاطفی و شناختی کودک می شوند.

چرا اعتماد به نفس مهم است؟

احساس ما نسبت به خودمان می تواند بر روی نحوه ی زندگیمان تاثیر بگذارد افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، روابط بهتری هم دارند این افراد تمایل بیشتری برای کمک گرفتن از دوستان و خانواده شان دارند آنها باور دارند که می توانند به اهدافشان برسند در درس و تحصیل موفق تر هستند داشتن اعتماد به نفس بالا باعث می شود خود را پذیرفته و زندگی خوبی داشته باشند.

مریم‌ حسینی کازرونی
    مژده خواجه پور

« کتابخانه الکترونیکی کتابراه »

2. 2 کاربر از پست مفید تبسم آسمانی تشکرکرده اند .

افسونگر (سه شنبه 11 شهریور 99), سحر بهاری (جمعه 07 شهریور 99)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)