به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 4 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 103
    سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.3%
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,653

تشکرشده 35,974 در 7,400 پست

Array
    با سلام

توفیقی منت پذیر نصیب شد که شبهایی چند در جوار امام رئوف علیهم السلام باشیم ..... در روز آخر حضور سوق داده شدیم به سمت رواق امام خمینی و ..... مستمع سخنان حاج آقای میر باقری شدیم که در موضوع دعا و اجابت و ..... بود .... پیش از آن با دوستی که همراهم بود همین بحث را داشتیم چون پرسشش چیزی مثل موضوع این تاپیک بود و ..... بحث آنچه بود که در پست قبلی در این تاپیک شرح مفصل داشتم و اینکه وقتی با توکل طلب حاجت کنی ... اصرار بر حاجت و تلاش برای تحققش منافاتی با مصلحت خدا ندارد چون توکل کرده ای و خود را پیشاپیش راضی به رضای خدا کرده ای که اگر نشد هم آرامش داری که کوتاهی نکرده ای هم در تلاش عملی و هم به دعا و طلب جدی کار کرده ای و می ماند خواست خدا که اگر اهل توحید عملی باشیم یعنی برایمان مهم باشد که خدا چه می خواهد آنوقت راضی خواهیم شد اگر آنچه خواسته ایم نشود چون مطمئن می شویم خدا نخواسته و خیالمان راحت است که ما کوتاهی نداشته ایم .....

یکی از این تلاشها برای تحقق خواسته .... رفع موانع ظاهری و باطنی است .... از جمله اینکه گاه ما می خواهیم اما لایق نشده ایم یعنی ظرف وجودی ما وسع تحقق خواسته را ندارد و تحقق آن باعث ضایع شدن آن نعمت یا حتی خود ما می شود مثلاً باعث غرور یا گمراهی شود و ....

گاه می خواهیم اما موانعی مثل غرور ، خودخواهی ، حق الناس ، گناه ، فاصله بین ادعا و عمل و ...... مواردی این چنینی مانع تحقق خواسته می شود ....

گاه می خواهیم اما می ترسیم که نکنه خوب نباشد .... می دانیم خواسته ما خیر است اما شک داریم و مطمئن نیستیم و لذا خواستن ما قلبی و جدی نیست و همراه با تردید و عدم اطمینان است ....

چاره اینها رفع مانع و توکل و خلوص و رضا هست

برای رفع موانع هم دستور العمل داریم .... از جمله ذکر " اللهم اغفرلی الذنوب التی تحبس الدعا " یعنی بخشش گناه و خطاهایی که باعث حبس دعا و مانع اجابت آن است را طلب کرده ایم و اساساً سفارش شده که قبل از دعا و درخواست استغفار کنیم .... برای دفع حق الناس احتمالی هم رد مظالم و طلب حلالیت و حتی جبران توصیه شده .

القصه وقتی وارد شدیم بر رواق و پای صحبتها نشستیم مهر تاییدی بر آنچه بحثمان بود دریافت داشتیم و ..... محتوای آن صحبتهارا که بسیار کارساز از نظر عملیاتی می بینم را طی تاپیکی که لینک هم خواهم داد در اینجا ارائه خواهم کرد ان شاء الله

2. 5 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

miss seven (یکشنبه 04 تیر 96), گیسو کمند (شنبه 03 تیر 96), نیلوفر:-) (شنبه 03 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), باغبان (شنبه 03 تیر 96)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 12 آذر 96 [ 14:30]
    سطح
    7
    Level completed: 80%, Points required for next Level: 10
    Overall activity: 25.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class3 months registered250 Experience Points
    تشکرها
    1

تشکرشده 16 در 9 پست

Array
    یه جورایی مصلحتی که میگید برام نامفهومه
    منظورم اینه که اگه می گیم که مصلحتی توش بوده که حاجت روا نشدیم
    پس همه اتفاقاتی که برامون می افته باید چیزایی باشه که به مصلحتمونه پس چرا این همه اتفاق هایی که خواستمون نبوده و مصلحتمون هم نبوده چرا اتفاق افتاده لااقل خدا مانع این اتفاقات نشده حتما باید جلوی دعاهایی که به مصلحتمون نیست رو بگیره چرا جلوی اتفاقاتی که به مصلحتمون نیست رو نمی گیره
    راستی چرا جایی که به مصلحتمون نیست دعامون برآورده شه ،نمیاد مصلحت مارو در برآورده شدن اون حاجت قرار بده مگه قربونش برم خدانیست،مثلا دعا کنم مصلحتمو در برآورده شدن حاجتم قرار بده

4. 2 کاربر از پست مفید دشلائث_دشسهئ تشکرکرده اند .

miss seven (یکشنبه 04 تیر 96), باغبان (شنبه 03 تیر 96)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    امروز [ 12:08]
    سطح
    100
    Overall activity: 99.2%
    دستاوردها:
    OverdriveSocialTagger First ClassVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    7,766

تشکرشده 6,796 در 2,396 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط دشلائث_دشسهئ نمایش پست ها
    پس همه اتفاقاتی که برامون می افته باید چیزایی باشه که به مصلحتمونه پس چرا این همه اتفاق هایی که خواستمون نبوده و مصلحتمون هم نبوده چرا اتفاق افتاده لااقل خدا مانع این اتفاقات نشده حتما باید جلوی دعاهایی که به مصلحتمون نیست رو بگیره چرا جلوی اتفاقاتی که به مصلحتمون نیست رو نمی گیره
    راستی چرا جایی که به مصلحتمون نیست دعامون برآورده شه ،نمیاد مصلحت مارو در برآورده شدن اون حاجت قرار بده مگه قربونش برم خدانیست،مثلا دعا کنم مصلحتمو در برآورده شدن حاجتم قرار بده

...............

سلام

به نظرم باید ببنیم منظورتون چه اتفاقاتی هست

بعضی از چیزهایی که تو زندگی انسان رخ می ده ،،خود انسان دخلیه .

از طرفی ما نمیدونیم چی مصلحتمون هست و نیست !

شاید چیزی که برایمان اتفاق افتاد فکر می کنیم به صلاح نیست ،،،ولی هست
    یا برعکس بالا.

لذا تو هر کاری به خدا باید می گیم ،،،خدایا تو این کا ر م برام خیر قرار بده ،،،و اگر خیر نیست راه بهتر نشونم بده

به نظرم اصرار پیش از حد ،،،،عدم تناسب حاجت ما با توانایی هامون ،،،،،اشتباه رفتن مسیر راه و .... خطاست

لذا خداوند بسیار داناست .

داستان حضرت خضر (ع) و حضرت موسی (ع)،،،داستان خوبی برای این موضوع هست .

ویرایش توسط باغبان : شنبه 03 تیر 96 در ساعت 19:24

6. 4 کاربر از پست مفید باغبان تشکرکرده اند .

miss seven (یکشنبه 04 تیر 96), گیسو کمند (شنبه 03 تیر 96), نیلوفر:-) (شنبه 03 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    یکشنبه 12 شهریور 96 [ 00:37]
    سطح
    74
    Level completed: 2%, Points required for next Level: 392
    Overall activity: 26.0%
    دستاوردها:
    1 year registered10000 Experience Points
    تشکرها
    2,477

تشکرشده 767 در 424 پست

Array
    خداوند در قران می‌فرماید
    وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ ﴿۱۸۶﴾ و هرگاه بندگان من از تو در باره من بپرسند [بگو] من نزديكم و دعاى دعاكننده را به هنگامى كه مرا بخواند اجابت مى ‏كنم پس [آنان] بايد فرمان مرا گردن نهند و به من ايمان آورند باشد كه راه يابند (۱۸۶
    پس اجابت دعا در این ایه سربه سر هست
    یعنی دو طرفه هست بین ما و خدا فرموده اجابت میکنم به شرطی که انها هم مرا اجابت کنند یعنی تقواو....
    که همون شرایطی که در بالا گفته شد باید ایجاد شود «پاکی از گناه و داشتن ظرفیت»
    اما اینکه گفتید چرا اتفاقهای بد میوفته برامون و......
    در ایه دیگه خداوند میفرماید ایه 79 نساء
    ما أصابَکَ من حَسَنةٍ فمن الله و ما اصابَکَ من سیِّئَةٍ فَمن نفسک...
    هر چه از خوبیها به تو رسد از جانب خداست و آنچه از بدی به تو می رسد از خود توست.
    پس با توجه به این ایه مشخصه خدا برای ما شر نمیخاد و خودمان باعثش هستیم و گاهی همذبا همون شر امتحان میشیم واگر سربلند بیایم بیرون بعد از اون به شادی خاهیم رسید
    پس نتیجه میگیریم خدا جز خیر برای ما بوجود نمی اورد اگر بدی پیش می اید از جانب خودمان است اگر خوب به کارهامون دقت کنیم کاملا اونرو حس خاهیم کرد
    ویرایش توسط ستاره زیبا : شنبه 03 تیر 96 در ساعت 21:33

8. 5 کاربر از پست مفید ستاره زیبا تشکرکرده اند .

miss seven (یکشنبه 04 تیر 96), گیسو کمند (شنبه 03 تیر 96), نیلوفر:-) (شنبه 03 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), باغبان (شنبه 03 تیر 96)

عضو همراه

آخرین بازدید
    سه شنبه 23 آذر 00 [ 07:11]
    سطح
    100
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranTagger Second ClassSocial25000 Experience Points
    تشکرها
    5,746

تشکرشده 6,060 در 1,481 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام.
    اینکه سالها با وجود تلاش برای تحقق یه سری خواسته هیچ نتیجه ای نگیری؛ به طوری که زندگیت ۱۸۰ درجه با دعاهات ؛ با تلاشت فرق داشته باشه و با وجودی که هر کی میبنتت هم بگه واست دعا می کنم.
    این رو چه جوری باید تعبیر کرد؟ بی ظرفیتی؟ بی تقوایی؟ کاهلی؟مصلحت خدا؟
    بعد چند سال آخه؟ چند تا موضوع آخه؟
    یه موقع یه خواسته ای داری و نمیشه؛ اونو آدم باهاش کنار میاد ولی یه موقع می بینی سالهاست داری یه مجموعه دعا رو تکرار می کنی و اوضاع بهترم که نمیشه هیچی. بدترم میشه!!
    من میگم بازم میگه باشه حکمت و مصلحت نیست ولی خب از این به بعد چطوری باید دعا کرد؟ همون روال سابق؟

به نظر من که یه چیزی این وسط ایراد داره!! اون ایراد چی می تونه باشه؟
    ویرایش توسط صبا_2009 : شنبه 03 تیر 96 در ساعت 22:25

10. 3 کاربر از پست مفید صبا_2009 تشکرکرده اند .

miss seven (یکشنبه 04 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), باغبان (شنبه 03 تیر 96)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    تشکرها
    7,766

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط صبا_2009 نمایش پست ها
    سلام.
    اینکه سالها با وجود تلاش برای تحقق یه سری خواسته هیچ نتیجه ای نگیری؛ به طوری که زندگیت ۱۸۰ درجه با دعاهات ؛ با تلاشت فرق داشته باشه و با وجودی که هر کی میبنتت هم بگه واست دعا می کنم.
    این رو چه جوری باید تعبیر کرد؟ بی ظرفیتی؟ بی تقوایی؟ کاهلی؟مصلحت خدا؟
    بعد چند سال آخه؟ چند تا موضوع آخه؟
    یه موقع یه خواسته ای داری و نمیشه؛ اونو آدم باهاش کنار میاد ولی یه موقع می بینی سالهاست داری یه مجموعه دعا رو تکرار می کنی و اوضاع بهترم که نمیشه هیچی. بدترم میشه!!
    من میگم بازم میگه باشه حکمت و مصلحت نیست ولی خب از این به بعد چطوری باید دعا کرد؟ همون روال سابق؟

.........................

سلام

خانم صبا من یه تحقیقی داشتم و به مطالب زیر رسیدم ،،،در صفحات قبل هم نوشتم ولی این جا هم میذارم ،،،

من این جوری برا خودم قضیه را حل کردم :)

دعای ها ما :

- دانه سیب می کاریم ،،به خدا میگیم چرا هلو نداده

- درس نمی خونیم ،،،به خدا می گیم چرا رتبه 2 رقمی نیاوردم در کنکور

- میریم شمال ،،،،بعد می ندازیم تقصیر خدا و می گیم چرا جنوب نیستم -- یعنی بعضی موقع ها مسیر را داریم اشتباه میریم و از گذشته درس نمی گیرییم .
    مثلا نوع هدف - نوع برنامه ریزی - نوع تلاش و ....یه اشتباه را هی تکرار می کنیم و میگیم چرا موفق نمی شیم .

- حاجتمون را با توانایی های خودمون متحد نمی کنیم ،،یعنی تناسبی بین ما و حاجتمون نیست ،،که راه اولش خودشناسی ست .
    مثلا طرف از خون می ترسه می خواد جراح بشه - یا طرف می ترسه بره بالا ی نردبون ،،می خواد خلبان بشه
    یا پسره سال به سال رستوران نمی ره ،،می خواد با دختری ازدواح کنه که هر روز میره رستوران

- بعضی موقع ها حاجتمون به
    صبر نیاز داره،،،،

-بعضی موقع ها دوست داریم ما جای خدا تصمیم بگیریم

اگر قرار باشه هر چیزی که از خداوند درخواست می کنیم ، خداوند صلاحمان را در آن قرار دهد و دعاهایمان با وجود مساعد نبودن عوامل و علل لازم، محقق گردد، نتیجه این :

معنایی نیست جز نقض قانون علیت و هرج و مرج و بی نظمی در دستگاه آفرینش و تصادم و برخورد بین موجودات و ازبین رفتن توازن بین آنها !

- بعضی موقع ها هم ما تو قفس خودمون هستیم ( وابستگی ها و ....) باید رها کنیم ،،،بذاریم خودش درست بشه

- بعضی موقع ها ما به دعای خودمان و خدا باور واقعی نداریم ،،،، بعضی موقع ها به دعای مردم - به هم زدن شله زرد نذری و ...اعتقاد داریم ،،،،،ولی به صدای خودمان باور نداریم

این عدم باور قلبی ما به خواستمون،،،، باعث میشه دعا زیاد پرواز نکنه

- بعضی موقع ها کمال گرایی نوع منفی داریم در رسیدن به اهدافمون
    مثلا یه پسری می خواد ازدواج کنه ،،میگه باید این مدلی باشه همسرم بدون کوچک ترین ایرادی ،،،
    لذا معیارها و اهداف باید سبک تر و با برنامه ریزی تر باشه
    زندگی را سخت می گیریم .

- بعضی موقع ها باید هجرت کنیم برای رسیدن به حاجتمون !،،،،شاید تو سرزمین خودمون بهش نرسیم
    شما فرض کن زبونم لال ،گوش شیطون کر ،،،،یه خانم می خواد فضانورد بشه :) ،،،،باید بره جایی که بتونه
    پیامبر اسلام (ص) هجرت کرد ،،،،یه کاری کرد.

- قدر قابل تغییر و قضا غیر قابل تغییر هست
    مثلا تاریخ مرگ اصلی باغبان دست خداست ( قضا ) یه ثانیه بالا و پایین نمیشه ،،،ولی من الان می تونم خودم را بندازم از پنجره پایین ( قدر )
    - ما باید برای قدر خودمون دعا کنیم ،،،،چون ما از قضا خدا سر در نمی یاریم !!،،،،،
    اگر دیدیم در قدر خودمون با دعا ، به نتیجه نرسیدیم ،،،باید باهوش باشیم و بگیم قضا ی خدا بود !!
    لذا نباید نا امید بشیم ، و در قدر خودمون ،،،خالصانه دعا کنیم
    از طرفی خداوند می داند کی دعا میکنه - کی دعا نمیکنه - کی دعا را رها میکنه
    خیلی ها هستن رها می کنند دعا را .

- دعا برای آرامش هست - برای دوستی با خدا ،،،،قرآن می خونیم که با دوستمون بیشتر آشنا بشیم نه که حاجت بگیریم
    می خوام بگم نیت ما هم مهمه

- دعای دسته جمعی مهمه ،،،امام رضا (ع) ،امام زمان عصر خودش بود ولی با مردم دعای باران خواند

- بدانیم خداوند قدرت دارد ،،،ولی حکمت هم دارد .
    خیلی از ما آدم ها حکمت خدا را قبول نداریم و میگیم برو عوضش کن
    که به نظرم اشتباه هست

- قرآن می‌فرماید: من اجابت می‌کنم لکم(یعنی به نفع شما) نه اینکه آنچه خواستید به شما می‌دهم، زیرا این دو با هم فرق دارند،
    اجابت یعنی اینکه، حرف شما را می‌شنوم و نسبت به آن بی اعتنا نیستم، و آن را بی‌اثر نمی‌گذارم، نه اینکه هر چه بخواهید ‌می‌دهم.
    مانند پدر که می‌گوید فرزندم هر چه می‌خواهی بخواه، من به نیازهای تو اهمیت می‌دهم، این حرف به این معنا نیست که اگر فرزند چیز مضری هم از پدر بخواهد، پدر به او بدهد.

منبع :
    http://www.beytoote.com/religious/sundries/causes2-astjabt-pray-quran.html

- از طرفی باید بدانیم خداوند رحمت هست ،،،و شر از انسان
    خدا بد شخصی را نمی خواد ،،،،باید با خودمان خلوت و تفکر کنیم .

من این چیزها به ذهنم رسید صبا خانم
    سوادم در این حد بود :)

ویرایش توسط باغبان : شنبه 03 تیر 96 در ساعت 23:18

12. 6 کاربر از پست مفید باغبان تشکرکرده اند .

miss seven (یکشنبه 04 تیر 96), فرشته مهربان (یکشنبه 04 تیر 96), گیسو کمند (یکشنبه 04 تیر 96), نیلوفر:-) (شنبه 03 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), ستاره زیبا (شنبه 03 تیر 96)

عضو همراه

آخرین بازدید
    پنجشنبه 27 مرداد 01 [ 01:54]
    سطح
    100
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran25000 Experience Points
    تشکرها
    5,272

تشکرشده 2,945 در 958 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array
    سلام دوستان

من تمامی پست های شما رو خوندم... به خصوص پست آخر آقای باغبان بسیار زیبا بود ... دوست داشتم... ما باید برا ی قدر خودمون دعا کنیم...

ما تو روایت داریم که دعا میتونه قضای حتمی خدا رو تغییر بده ... این یکی از سؤالای منه که یکی گفت آدم خیلی باید زجر بکشه و آدم درستی شده باشه که دعاش موجب بشه قضای الهیی عوض بشه... نظر شما ها چیه؟

دیگه اینکه اگه ما یه مدت حاجتی رو خیلی بخواهیم ولی بعد یه مدت که نتیجه نبینیم اون هدف برامون کمرنگ بشه یا به اصطلاح قیدشو بزنیم و نسبت بهش بی تفاوت بشیم حکمتش چیه... دوستان جواب بدین لطفا.

14. 3 کاربر از پست مفید miss seven تشکرکرده اند .

گیسو کمند (یکشنبه 04 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), باغبان (یکشنبه 04 تیر 96)

سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Overall activity: 99.3%
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,653

تشکرشده 35,974 در 7,400 پست

Array
    با سلام

تاپیک زیر در کل مکملی برای این تاپیک است و بطور خاص پاسخ گوی مناسبی برای سئوالاتی چون سئوالات صبای عزیز و هفت نازنین هست

** برای رسیدن به همه چیز باید از همه چیز گذشت **

16. 3 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

گیسو کمند (یکشنبه 04 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), باغبان (یکشنبه 04 تیر 96)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    تشکرها
    7,766

Array

سلام خانم 7،،،ممنون از شما

واقعیتش تلاش خوبی دارید و این خیلی خوبه ،،چون دارید تحقیق می کنید ،

این چیزهایی که می نویسم در این پست ،،،، خیلی روش تحقیق کردم – مشورت کردم - تجربه کردم

منم به بعضی از حاجتام نرسیدم ...ولی سعی کردم برم آنالیز و تحقیق کنم بدون وابستگی به حاجتم ،،شما هم این کار را کنید .

لذا باز شما هم خودتون تحقیق کنید ،،،. و از کارشناسان این حوزه هم مشورت بگیرید

....................................

ببنید خانم 7 ،،، معنی تفسیر قضا و قدر نگاه من شاید با تفسیر شما فرق کنه !

اون چیزی که شما دارید میگید قدر هست نه قضا ،،،،بعضی از مفسران می گویند قضا هم میشه تغییر کنه ،،ولی یه نکته ای هست توش ،،،

نکته اش اینکه تفسیر ها فرق میکنه !

بعضی ها می گنند ما دو نوع قضا داریم ،،قضای قابل تغییر – قضای غیر قابل تغییر

که من به این گفتم قدر و قضا :) ،،،،

البته به استناد فرمایشات مرحوم استاد دولابی ،،،که لینک فرمایشات ایشون را برای شما در صفحه قبل گذاشتم

.....................................

ما یه لوح محفوظ داریم یه لوح محو !

لوح محفوظ نزد خداست و به هیچ عنوان تعییر نمیکنه ،، چون علم خداست و د ر علم خدا همه چی حکیمانه هست ،،،

مثلا تو لوح محفوظ نوشته شده باغبان یه روزی به دنیا می یاد و یه روزی می میره !

اما لوح محو قابل تغییر هست ،،،و با دعا و صدقه و تلاش و ....تغییر میکنه .

خدا می دونه اگر باغبان صدقه بده – اگر تغذیه اش خوب رعایت کنه - ورزش کنه و ...حداکثر چند سال عمر میکنه و اگر نکنه چه جوری میشه

این برا ی خدا آسان هست .

پس ما یه لوح محفوظ داریم ،،و هم راستا با اون لوح محو هم هست ،،،.

شما هیچ وقت نمیتونی دعا کنی که نمیری !،،،،زیرا قضا خدا میگه انسان دراین دنیا باید یه روزی بره !

چرا خدا این جور ی میگه ،،مگه زوره ،،آقا من دوست ندارم بمیرم ؟

در جواب این دوست گور به گور شده مون ( خودم ) بگم که اصل دنیا اونجاست ،،،ما نمی بینیم اگر پرده ها کنار بره متوجه میشم چقدر خوبه

یه کودک در رحم مادر تمام دنیاش ،دنیای درون مادرشه ،،،،و می ترسه بیاد بیرون

ولی وقتی وارد دنیا شد می گه اینجا کجا ،،اونجا کجا ! :)

لذا ظرفیت انسانها با هم فرق میکنه در حکمت خدا ،،همان طور که حضرت موسی (ع) سر از کارهای حضرت خضر (ع) د نیاورد در اون آزمایش معروف

این آیاران از قرآن کریم را مطالعه فرمایید :

سوره مبارکه الرعد آیه 39 :
    خدا هر چه را خواهد (از احکام یا حوادث عالم) محو و هر چه را خواهد اثبات می‌کند و اصل کتاب (آفرینش) نزد اوست.
    به نظرم منظور همان لوح محو و محفوظ هست !

سوره مبارکه الحدید آیه 22 23:
    هيچ مصيبتى نه در زمين و نه در نفسهاى شما [= به شما] نرسد مگر آنكه پيش از آنكه آن را پديد آوريم در كتابى است اين [كار] بر خدا آسان است
    تا بر آنچه از دست‏ شما رفته اندوهگين نشويد و به [سبب] آنچه به شما داده است‏ شادمانى نكنيد و خدا هيچ خودپسند فخرفروشى را دوست ندارد

می تونید تحقیق بیشتری کنید ،،آیات دیگری هم هست .

............................................

ببنید ما نباید روی قضا و قدر خدا وسواس به خرج بدیم ،،چون امکان داره ظرفیت ما اجازه این کار را نده

خانم 7 ،،،ما نباید وقتی به دعا یی و حاجتمون نمیرسیم ،،،به خودمون بگیم فقط پس قضا و قدر خدا بود – یا بگیم من آدم بدی هستم – من فلانم و ...

باید بری برسی کنی شاید حاجت شما با توانایی شما جور نیست – شاید داری مسیر را اشتباه میری ،،

برای همین بیشتر ماها تقصیر از خودمان را به خدا می ندازیم

لذا وظیفه ما :

مشورت کردن – تلاش – دعا – صبر – مثبت اندیشی – توکل وامیدواری ..هست

اگر همه ی این کارها را کردیم باز نشد ،،،به قول مرحوم استاد دولابی انسان باید باهوش باشه و بگه راضیم به رضای تو !

و از قدر به قضا پناه ببره !،،،،این که میگم خودش نشانه ایمان بالای یه فرد هست

باید از وابستگی ها رها پیدا کنیم ،

به نظرم این تفکر به آدم آرامش میده ،،،،چون میگی دعای خودم را آنالیز کردم - عقل و احساس را به تعادل رسوندم !! - دعا کردم - تلاش کردم ،،،،،نشد !!!!!! ،،،پس راضیم به رضای خدا !

بعضی موقع ها ما تلاش درستی نمی کنیم

...............................

یه مثلا بزنم در این راستا :

یه یسری دختری را دوست داره و پسره هی دعا میکنه خدایا کمک کن دختره به من علاقمند بشه

این دعا ،،دعای خوبی هست ،،،ولی وظیفه خدا این نیست که بیاد معجزه کنه و طرف را تغییر بده

اون شخصی باید ببنیه اصلا با هم جور هستند – هم تراز هم هستند – با هم تناسب دارنند و ...

اگر این جوری بود که سنگ روی سنگ بند نبود ،،،

خیلی مثال زدم در این تاپیک خانم 7 ،،،،امیدوارم یکیش راه حل شما باشه و یا حداقل نزدیک برای رفع مشکل شما

دیگه از ما از این بیشتر در نمی یاد :)

خب ببخشید پر حرفی زیاد کردم ،،
    موفق باشید .

ویرایش توسط باغبان : یکشنبه 04 تیر 96 در ساعت 14:18

18. 2 کاربر از پست مفید باغبان تشکرکرده اند .

فرشته مهربان (یکشنبه 04 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 08 فروردین 03 [ 07:07]
    سطح
    96
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 550
    Overall activity: 94.0%
    دستاوردها:
    SocialOverdriveTagger First ClassVeteran25000 Experience Points
    تشکرها
    2,581

تشکرشده 2,289 در 742 پست

Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته مهربان نمایش پست ها

خواسته ها و آرزوهای شبان و روزان ما چنان مشغله ذهنی می آفریند که رفته رفته از خود و نیاز های اساسی خود بخصوص در بعد روحی غافل می شویم و به عبارتی از خود فاصله می گیریم و نتیجه ی آن گم گشتگی و سرگردانی است و در این گیجی در پی آرامشی هستیم که اغلب آنرا در همین خواهشها جستجو می کنیم . و مهمتر آن که وقتی به خواهشی می رسیم ، اهمیتش رنگ می بازد ، گویی آن چیزی که فکر می کردیم نبود . و همین هم خود تألمی در پی دارد که به جای تأمل و تفکر بر آن که چرا چنین است تا به حقیقت امر پی برده و راه خلاصی را بیابیم ، باز هم در غفلتی دیگر در پی جستچوی خواهشی دیگر به امید این که این منشاء آرامش خواهد شد ، دوان خواهیم شد . و.....

حقیقت این است که این خواهش ها و خواسته هایی که احاطه می کند ما را و از نیازهای اصلی روح و حتی جسم دورمان می سازد

که وقتی از خواسته عمیقاً ( نه صوری ) و با تمام وجود گذشتی ، آنرا به تو عطا می کند .

چرا همون وقتی که خواهش در توست اجابت نمی کند ؟

در سیر تفکر براین چرایی ، یافتم که :

وابستگی ها به آنچه غیر اوست ، هرچه و هر که باشد ، منشاء رنج و درد و غم است و دغدغه هاست برای ما ، از لحظه ای که به خواسته و آروزها وابسته می شویم تا وقتی به آن می رسیم ، و بعد ازرسیدن نیز ، آرامش و قرار از ما دور می شود و دغدغه ها و چه می شود ها و بعد هم ترس از دست دادن ها مارا احاطه می کند . و آیا این با سلامت روح و روان همخوانی دارد ؟ اساساً وابستگی ضد بهداشت روانی است ، حال اگر این خواستن ها همراه با کمال گرایی باشد که واویلا ، به خصوص از وقتی که به خواسته می رسیم ، چون خواهیم دید آنطور که فکر می کردیم نیست ، و لذا درد و غمی جانکاه و حتی دلزدگی و گاه تنفر به دنبال خواهد داشت .

وقتی خدا دوست دارد که بگذریم ، از آن است که نمی خواهد رنج بیخود بکشیم ، نمی خواهد خود را آزار دهیم و از سلامت روحی دور سازیم ، می خواهد که از وابستگی و تعلقات رهایی یابیم ( آزادی به معنای حقیقی همینجاست )
    .
    .

فرشته مهربان عزیز
    تاپیکی که معرفی کردین عالی بود همینطور این تاپیک و صحبت های دوستان
    ی جاهاییش بغضم گرفت
    الهی که خدا بهتون سلامتی بده

حتما باید جلوی دعاهایی که به مصلحتمون نیست رو بگیره چرا جلوی اتفاقاتی که به مصلحتمون نیست رو نمی گیره
    چون حتما لازم بوده اون اتفاق بیفته!!شاید خودمون مانع شدیم!! شاید خودمون باعث شدیم و...

قرار نیست خدا بیاد به جای ما زندگی کنه حرف بزنه یا کاری رو انجام بده

ولی وقتی دعا میکنیم خدا مصلحت مارو در نظر میگیره..........شایدم مصلحت ما تو شکسته .......درست برعکس چیزی که می خواهیم!!!

ما که درک و تحلیل درستی از گذشته نداریم اینده رو هم که نمیبینیم ...پس خوبه امور رو به خودش واگذار کنیم

ما وظایفی که داریم رو انجام بدیم بقیش هر چی شد از دریچه نگاه خدا ببینیم به همون اندازه ظزفیتی که داریم

دکتر فرهنگ میگه اگه تو اتفاقی که افتاده ما دخیل نبودیم پس حتما خیری توش بوده

و ی چیز دیگه

حساب کتاب ما با حساب کتاب خدا فرق میکنه

شنیدید طرف دعا میکنه خدایا فرزند معلولم را شفا بده خدا میگه روحش سالم است جسم هم که موقتی است!!!

گاهی به خودم میگم تو که تا نوک دماغتو بیشتر نمیتونی ببینی از سر راه خدا برو کنار بذار کارشو بکنه

نقل قول نوشته اصلی توسط صبا_2009 نمایش پست ها

بله ایراد داره!.......اونم اولویت هامونه!

ما خلق شدیم که چی بشه؟؟

باید دعا کنیم که خدایا من عشق تو رو می خوام
    به هر طرف رو کنم زیبایی ببینم چون تو هستی
    خدایا شیرینی درک حقایق رو بهمون عطا کن

درسته باید نمک غذامون رو هم از خدا بخوایم چون همه چیز به دست اوست

ولی اگرم بی نمک موندم چندان به جایی بر نمی خوره چون تو هستی چون دوستم داری چون دوست دارم

دیدید مومن های واقعی رو.....ی ارامش و نشاط خاصی دارن
    خداوندا
    مرا در زمره مومنان واقعی قرار ده

ی درد و دل دوستانه:
    صبای عزیز

منم ی حاجتی دارم سالهاست براش دعا میکنم نه تنها خودم که همه اطرافیان :))

همرو از کار بی کار کردم

هز سری هم دعا میکنم نسیم استجابتو حس میکنم .....دلم روشنه .....نمیدونم شاید به قول مادرم زیادی خوش باورم

در هر حال همین که صبرش رو داده راضیم

کنارش ی چیزهایی هست ک باعث شده روم خیلی اثر نذاره ....انگاری من الان ضد گلوله پوشیدم

خلاصه ک اگه من بیراهه نرم دیوونگی نکنم همه چی داره طبق روال پیش میره

سون عزیز

ی جا گفتید میترسم اگه دعام مستجاب نشه ...
    چیزی که من دارم میبینم در مورد خودم اینکه بیخودی قبلش میترسیدم اصلا چیزهایی که من فک میکردم نشد چیزهایی که میترسیدم اونقدرهام ترسناک نبود
    خدا تحت هر شرایطی کمک میکنه تو اوج مشکلاتم که باشی باهاته

لا تحرن ان الله معنا
    دوستان خوب همدردی ان شاالله که خدا به همتون خیر بده

محتاج دعای خیرتون تو نماز عید هستم
    ویرایش توسط الهه زیبایی ها : یکشنبه 04 تیر 96 در ساعت 16:38

20. 3 کاربر از پست مفید الهه زیبایی ها تشکرکرده اند .

فرشته مهربان (یکشنبه 04 تیر 96), المای (سه شنبه 07 شهریور 96), باغبان (دوشنبه 05 تیر 96)

صفحه 4 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)