به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 21
    عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    شنبه 29 بهمن 01 [ 12:00]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger First ClassVeteranOverdrive25000 Experience Points
    تشکرها
    6,932

تشکرشده 6,903 در 1,648 پست

Array

درمورد درآمدم چه موضعی داشته باشم؟

سلام دوستان

یه موضوعی هست که من هیچوقت تکلیفم باهاش روشن نبوده و اون درآمد زن هست.

من از یک خونواده سنتی هستم، یعنی مادرم خونه داره، پدرم کارمنده و حقوقش دست مادرمه، همه مسائل مربوط به برنامه ریزی های مخارج خونه و پس انداز و همه چی به عهده مادرم بوده.

در خونواده ی دو حقوقه نبودم و بلد نیستم اینجور خونواده ها دقیقا چطور می تونن بچرخن به طوری که پول من و پول تو هم مطرح نشه. نیازهای فطری هر دو نفر هم برآورده بشه. یعنی زن "زن" باشه، مرد هم "مرد".

من این جمله رو زیاد شنیدم که "مرد" نباید رو حقوق زن حساب کنه. باید به زنش بگه تو اگه می خوای کار کن اگه می خوای کار نکن، فقط پولت رو توی خونه خرج نکن.

یعنی بخواد همه مخارج خونوادش به عهده خودش باشه. این یه نشونه ی مهم از مردانگی بوده از نظر من.

بیشتر خواستگارهام هم یا چنین دیدگاهی داشتن یا اصلا در این مورد جدی صحبت نکردیم. اما الان فکر می کنم علت اصلی این موضع گیریشون این بوده که درآمد خوبی داشتن نه اینکه مردتر از خواستگار الانم بودن.

البته با این خواستگارم هم دو سه تا مسئله دارم. که یکیش همینه. و فکر می کنم اینو باید اول حلش کنم.

این آدم یه حرفایی زده مبنی براینکه مایله همسرش در مسائل مالی کمکش کنه.

من نتونستم افکاری که در این مورد دارم رو جمع بندی کنم. برای شما می نویسم و ممنون می شم در جمع بندی کردن کمکم کنید. اینها چیزهایی هستند که در ذهن من می گذرن:

1:: دوست دارم، و شاید برام مهمه که همسرم تامین کننده مالی من باشه.

2:: فکر می کنم برای یه مرد "فطرتا" مهمه که حس کنه همسرش از نظر مالی بهش تکیه داره. این برای احساس مفید بودنش حیاتیه.

3:: برام سخته که از نظر مالی به کسی وابسته باشم. یعنی اگه بخوام چیزی بخرم، یا کاری انجام بدم، برام سخته نظر مثبت کسی رو جلب کنم. غرورم می شکنه، ترجیح میدم اصلا اون کار رو انجام ندم. حالا چه درآمد خودم رو به اشتراک گذاشته باشم چه نذاشته باشم.

4:: آدم اهل خونواده ای هستم. یعنی کلا خونوادمون اینجوری بوده. منظورم اینه که "ما" هستیم، "من" و "تو" نداریم. بنابراین اونجوری نیستم که در آینده هم بخوام برای خودم یه پس انداز جداگانه داشته باشم. منظورم اینه که "در عمل" به هرحال درآمدم رو میارم تو خونه.

در مورد هزینه های روزمره خونه، مطمئنم که دلم می خواد با همسرم باشه. اما لباس و مخارج شخصی هم دلم می خواد به عهده خودم باشه و هم دلم می خواد به عهده همسرم باشه.... واقعا تکلیفم در این مورد با خودم مشخص نیست. و نمی دونم کلا درآمد من قراره چی بشه!

شما می تونید تکلیف منو با خودم روشن کنید؟

هر اتفاق بدی، یه اتفاق خوبه...

2. 4 کاربر از پست مفید میشل تشکرکرده اند .

فدایی یار (جمعه 14 آبان 95), خانم مهندس (جمعه 14 آبان 95), زندگی خوب (سه شنبه 18 آبان 95), عشق آفرین (جمعه 14 آبان 95)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    پنجشنبه 14 تیر 97 [ 22:56]
    سطح
    74
    Level completed: 72%, Points required for next Level: 115
    Overall activity: 2.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    2,154

تشکرشده 1,301 در 451 پست

Array
    سلام خانم میشل... چقدر جالب و خوب ...

راجب خواستگارتون چون حرف از مسائل مالی زده نمیشه قضاوت کرد مرد نیست و روی حقوق همسرش می خواد حساب کنه... چه بسا مردی هیچ حرفی اولش نزنه ولی بعد های توی زندگی مشترک با روش های دوستانه یا غیر دوستانه حساب همسرشو خالی کنه... پس اگه این اقا الان اول کاری داره راجبش صحبت می کنه چه بسا ادم عاقلی هستند و می خوان بعد ها به مشکلی بر نخورید پس بیش تر باید نگاه کنید ادم خانواده دار و اصیلی هستند و...

مهم همدلی هستش ... شما به عنوان یک خانم شاغل مثلا خدایی ناکرده بیمار و دچار کسالت میشید ..ولی مجبورید سر کار برید و گر نه از دستش می دید ... ولی چون بیمار هستید نمی تونید توی روابط همسر داری مثل همیشه باشید ... بعدش مجبورید مثلا استراحت کنید تو خونه و... و حالا همسر اینده شما به این فکر می کنه که چطور وقتی میره سر کار و پول در میاره واسه خودشه حالا مریض شده عواقبش برای من هستش (کلا در همه ی ابعاد میگم و مسئله رو باز نمی کنم و امیدوارم متوجه منظورم بشید) ... و مثلا به شما فشار میارن و مراعات حالتونو نمی کنند چون از نظر خودشون حق دارند ... از طرفی شما می گید چه همسر بی فکری دارم و اصلا مراعات حالمو نمی کنه و... این باعث ایجاد شکاف میشه و دوری و نفرت از هم....

ولی وقتی هم دل باشید ... همسرتون یاد فداکاری های شما بیفته ... وقتی بیمار هستید مراعات حال شما رو می کنه... هیچ توقعی نداره ... از دل و جون براتون مایه می ذاره .... تا زودتر خوب بشید ...

پس به نظرم بیش تر باید از خواستگارتون سوالاتی بپرسید که متوجه بشید چقدر همدل می تونند باشند با همسرشون... وقتی طرف مقابلتون همدل باشند مطمئن باشید هیچ وقت مسئله ای پیش نمیاد ...

دقت کردید که
    مورد دوم و سوم شما دقیقا نقطه ی مقابل هم هستند... و کاملا درسته... به نظرم هیچ اشکالی نداره یک خانم از مردش تقاضای چیزی بکنه در صورتی که در توان همسرش باشه و بدونه که روشو زمین نمی ندازه ... اونم با روش هایی که خود خانم ها بهتر می دونند... پس خوبه در زندگی ایندتون چیزایی که دوست دارید رو از همسرتون بخواید ... البته بازم بستگی به اخلاقای ایشون هم داره ... ولی کلا گفتم.....

در نهایت ان شاالله همسرتون باهاتون همدل باشند تا به همون مورد 4 برسید ... ولی کلا بد نیست برای روز مبادا برای خودتون پولی داشته باشید... حتی بهتر هستش که همسرتون اگر ادم با ظرفیت و عاقلی هستن اینو بدونند ...

در مورد لباس و ... میگم بستگی به اخلاقای همسر ایندتون داره .... مثلا یکی هست از خداشه بدونه همسرش چی دوست داره تا براش بخره و توان مالیشو داره... یکی بر عکس خسیسه... یکی اصلا براش زیاد فرقی نداره... که بعد ازدواج مشخص میشه و بهتر می تونید تصمیم بگیرید چطوری رفتار کنید.

4. 3 کاربر از پست مفید فدایی یار تشکرکرده اند .

میشل (جمعه 14 آبان 95), زندگی خوب (سه شنبه 18 آبان 95), سرشار (جمعه 14 آبان 95)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 01 مرداد 96 [ 15:07]
    سطح
    41
    Level completed: 21%, Points required for next Level: 159
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Tagger Second Class1000 Experience Points1 year registered
    تشکرها
    414

تشکرشده 240 در 117 پست

Array
    سلام
    قبل از هر چیز یک جمله ی خوبی رو از سایتی میگذارم اینجا: ذهن هر زوج با الگوهای سنتی، انتظارات و توقعات خودشان و والدینشان برای موفق بودن، و نظرات خودشان و نسل کنونی درمورد یک مرد یا زن واقعی بودن، درگیر است.

تو خونه ی ما هم با اینکه مادرم خانه دار و شغل پدرم آزاد بوده، همیشه درامدشون و کارت هاشون و رمزهاشون‌(برای امور اینترنتی) دست مادرم بوده تا شفافیت کاملی تو مسایل مالی وجود داشته باشه. حساب مشترک جهت پس انداز، تهیه ی لیست از خریدهای یک ماه، پرداخت قیوض، تهیه ی کادو برای کسی، سرمایه گذاری ها و... همشون مشترک انجام میشد و با اطلاع و رضایت طرفین.

هر کسی از نظر خصوصیات با دیگری متفاوته و این کاملا طبیعیه چون ما از دستگاه کپی و زیراکس بیرون نیومدیم. در این موضوع هم نمیشه یک نسخه ی واحد برای تمام زوج های عالم نوشت و تقدیم کرد. اینجا مهم خود شما و همسرتون با ویژگی های شخصیتی و فرهنگی و تربیتی تون هستید که چه دیدگاه و موضعی نسبت به این موضوع دارید. یعنی ایا شما با انتخاب و رای خودتون میخواید پولی رو توی خونه خرج کنید یا نه! وقتی با انتخاب خودمون کاری را نمی‌کنیم مدام دچار تنش و نداشتن احساس آرامش خواهیم بود که سم زندگی مشترک هست و در مقابل ایا همسرتون فرد قدرشناس و سپاسگذاری هست که ارزش تمام این فداکاری و زحمت شما رو بدونن یا نه! اگر خدای نکرده یک فرد متوقع و ناسپاسه که در مقابل تلاش و فداکاری تون از ایشون یک واژه ی "ممنونم" هم نخواهید شنید، در اثر پرتوقعی ایشون و ایثار شما که مورد قدرشناسی هم واقع نمیشه، عصبی و منزوی و خودخور خواهید شد و به سلامتی تون اسیب وارد میشه که در این حالت بهتره اصلا پولتونو در خونه مصرف نکنین.

قانونا شما هر مقدار متمول هم باشید و درامد بالایی داشته باشید ذره ای از وظیفه ی مالی شوهرتون نسبت به شما کم نمیشه و موظفه تامینتون کنه و همچنین اجازه ی تصرف هم توی درامد و دارایی شما نداره اما در کنار قانون ما با احساس و عاطفه و قلبمون هم زندگی میکنیم و اگر قراره زن درآمدی داشته باشه، بهتره رفتار مرد وزن اونقدری بالغ و پخته باشه که خانم با رضایت قلبی خودش و شیوه‌ای مناسب _که زن حس نکنه همسرش از زیر بار مسئولیت مالی خانم و خونه درمیره و خرج کردن پولش توی خونه وظیفشه_ "بخشی" از درآمد خود را نه "تمام" اون رو در زندگی مشترک هزینه کند تا رضایت خودش و شوهرش جلب بشه.
    ویرایش توسط nardil : جمعه 14 آبان 95 در ساعت 17:07

6. 5 کاربر از پست مفید nardil تشکرکرده اند .

میشل (جمعه 14 آبان 95), خانم مهندس (جمعه 14 آبان 95), زندگی خوب (سه شنبه 18 آبان 95), سرشار (جمعه 14 آبان 95), عشق آفرین (جمعه 14 آبان 95)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 25 دی 97 [ 00:50]
    سطح
    84
    Level completed: 65%, Points required for next Level: 175
    Overall activity: 2.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger First Class10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    2,385

تشکرشده 1,898 در 451 پست

Array
    سلام. میشل جان عزیزم. بهتر اینه که در خانواده مرد در جایگاه خودش باشه و زن در جایگاه خودش. چون چه به لحاظ فیزیکی، چه به لحاظ روحی و البته چه به لحاظ حفظ تعادل جنبه های مختلف زندگی این تقسیم وظایف آرمانی تر هست.
    حالا اگر خانومی بخواد کار کنه و دوست داشته باشه درآمدی داشته باشه که البته به اقتضای اون خواه ناخواه اهمال در وظایف اصلی صورت میگیره، این انتظار از جانب مرد ناعادلانه نیست اگر بخواد در درآمد او سهیم بشه. همانطور که اگر مردی سر کار نره، زن انتظار داره در امور منزل بهش کمک بشه و مرد حداقل کارهای خودش رو خودش انجام بده.
    اما مرد حقی نداره بخواد همسرش رو مجبور کنه بره سر کار و یا یک سری خرج ها رو به عهده ی خودش رها کنه. مرد موظف هست تمام نیاز های همسرش رو اعم از غذا، پوشاک، محل اسکان و شرایط رفاهی رو فراهم کنه. این که مرد یه دست لباس واسه زنش بگیره افتخارش نیست. وظیفه اش هست، همانطور که اگر زنی بهترین شرایط آرامش و آسایش رو واسه همسرش فراهم کنه هنر نکرده و وظیفه اش رو انجام داده.
    این مهمه که شما بدونید آیا خواستگار شما مایله همسرش پا به پاش کار کنه یا نه، این اجازه رو به همسرش میده که کار کنه. این دو خیلی متفاوتن!

اما به لحاظ روحی قضیه متفاوت هست.
    اگر مرد یا زن هر کدام به هر دلیلی در وظایف خودشون نباشن و در حاشیه قرار بگیرن، اعتماد به نفس خودشون رو از دست میدن و به تبع کارایی لازم رو در حیطه وظایف خودشون نخواهند داشت. بخصوص اگر زن درآمد بالاتری داشته باشه، ساعات بیشتری کار کنه و در شغل اش موفق تر باشه.
    تصور کنید یکی از لندن پاشه بیاد ایران کلاس زبان انگلیسی. خب اون مربی زبان بیچاره یا سرخورده میشه یا در ایده آل ترین حالت ممکن سعی میکنه از حضور یک انگلیسی الاصل! بهره مند شه در حد سوءاستفاده و زبان خودش رو ارتقا بده. و هرگز هم احساس نمی کنه یک مربی هست. پس جسارت و رفتار یک مربی رو نخواهد داشت. اتفاقا اون فرد بریتانیایی هم احساس خوبی نمی تونه داشته باشه نسبت به این قضیه. به زودی با خودش زمزمه می کنه: این چه مربیه آخه؟!

از نظر من بهتره حتی اگر زنی کار میکنه:
    1. یک تایم کاری در حد تفریح (2، 3 ساعت) داشته باشه.
    2. درآمدش خیلی پایین تر از همسرش باشه.
    3. هیچ گونه در وظایف اصلی خودش کوتاهی نکنه.
    4. اون حقوق رو هرگز به شوهرش نشون هم نده.
    براتون هم سخت نباشه که به لحاظ مالی وابسته باشید. منت نیست. حقتون هست و وظیفه اش.
    حالا اگر خیلی اهل خونواده اید می تونید با حساب کتاب تر خرج کنید. (اینم توصیه میکنم زیادی رعایت نکنید، چون مدتی بعد میشه وظیفتون و مرد هپروت تر از اونی هست که این لطف ها رو بفهمه. لیکن دیگه آتیشش هم نزنید. )
    البته این نظر شخصی هست.

عمم میگه اگه پول مرد رو تا ته خرج نکنید، بقیه اش رو میره خرج یه زن دیگه میکنه. عاشششقشم.
    تنها نفس خداست که اگر بر گل دمیده شود انسان می آفریند.
    ویرایش توسط عشق آفرین : جمعه 14 آبان 95 در ساعت 17:18

8. 7 کاربر از پست مفید عشق آفرین تشکرکرده اند .

mohammad89 (یکشنبه 16 آبان 95), nardil (جمعه 14 آبان 95), میشل (جمعه 14 آبان 95), افسونگر (جمعه 14 آبان 95), خانم مهندس (جمعه 14 آبان 95), زندگی خوب (دوشنبه 17 آبان 95), سرشار (جمعه 14 آبان 95)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    شنبه 29 بهمن 01 [ 12:00]
    سطح
    100
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger First ClassVeteranOverdrive25000 Experience Points
    تشکرها
    6,932

تشکرشده 6,903 در 1,648 پست

Array
    مرسی بچه ها

آقای فدایی یار خوشحالم که بازم شما رو تو همدردی می بینم، جاتون خالی بود.

آره کاملا حق با شماست، توانایی ها و مهارت هایی مثل همدلی کردن، خیلی مهم تر از این مسائل هستند. چون اگه دو نفر ارتباط خوبی با هم داشته باشن، می تونن مسائلشون رو (شامل همین مسائل مالی) با همفکری و همدلی حل کنن.

البته در مورد مسائل مهم هم باید رویکردهای مشخصی داشته باشیم و رویکردهامون رو هم برای طرف مقابل مشخص و روشن کنیم.

امروز در این مورد ازش سوال کردم، و گفت من دیدگاه مالی به همسرم ندارم و تامین مخارج زندگی به عهده مرد هست.

البته مسئله اصلی دیدگاه اون نیست، مشکل اینه که من خودم در این مورد حس های متناقض دارم و نمی دونم چه رویکردی می تونه همه حس های منفی من رو برطرف کنه (یعنی هم حس تامین شدنم ارضاء بشه، هم استقلال شخصیتم).

ناردیل جان موضوع همینه که من دیدگاه و موضع مشخصی ندارم. و حتی بدتر، افکار و احساسات متناقض دارم.

عشق آفرین عزیزم، خوشبختانه خرج کردن همه پول هاش سخت نیست. فکر کنم خود به خود همش خرج بشه. :)

هر اتفاق بدی، یه اتفاق خوبه...

ویرایش توسط میشل : شنبه 15 آبان 95 در ساعت 01:56

10. 2 کاربر از پست مفید میشل تشکرکرده اند .

nardil (شنبه 15 آبان 95), فدایی یار (چهارشنبه 19 آبان 95)

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 29 بهمن 02 [ 14:38]
    سطح
    100
    دستاوردها:
    SocialOverdriveVeteranTagger First Class25000 Experience Points
    تشکرها
    5,992

تشکرشده 8,207 در 1,574 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    سلام

با توجه به تجربه ام و مشاوره هایی که در این مورد گرفتم اول کار بهتون بگم به کل کار کردن زن در خارج از منزل و در آمد زایی ایشان و اینکه نقش ها قاطی نشه خیلی خیلی خیلی سخته ومدیریت چنین زندگی هایی انرژی خیلی مضاعفی از زن خواهد گرفت .

چندین حالت وجود دارد یکی اینکه واقعا نیاز هست که زن کمک خرج همسر باشد که باز هم در این شرایط هیچ وظیفه ای گردن خانم نیست وتنها با تامین عاطفی مرد می تونه بیشترین کمک را به همسر کنند حالا اگر خود خانم داوطلبانه حاضر به تقبل چنین مشقتی می شود دیگر حرف پول من و تو نیست اما بهتره درآمد خانم حالت پس انداز داشته باشه تا صرف سرمایه گذاری ها و خرید های کلان زندگی مثل زمین ، خانه ، ماشین و یا.... شود وخیلی خوبه در چنین شرایطی آقا هم کاستی های موجود از عدم حضور فول تایم همسر در منزل را پوشش دهد ویا گذشت کند که البته تاکید می کنم وظیفه اول زن امور مربوط به منزل و زناشویی است تا کمک خرج بودن برای همسر.

حالتی هم هست که مرد هیچ نیازی به در آمد خانم ندارد در این شرایط اگر خانم تمایل به کار در بیرون از منزل دارند وظیفه سنگینی در منزل دارند چرا که تمام حقوقش متعلق به خودش است در کنار این هم نباید هیچ کمبود وکاستی نسبت به وظیفه مهم اش در خانه داشته باشد بدون هیچ انتظار همکاری از سمت همسرش ، حالا گیر هم می آیند آقایان اخلاق مداری که در چنین شرایطی همکاری وهمدلی لازم را با همسرانشان دارند که البته جزو نوادرند.

می تونید از خواستگارتان سوال بفرمایید اگر گفته اند که " من دیدگاه مالی به همسرم ندارم و تامین مخارج زندگی به عهده مرد هست." پس منظورشان از سخنان پیشین در مورد کمک مالی همسر به ایشان چیست؟ اگر روزی شما نخواهید دیگر سر کار بروید نظر ایشان چیست؟

12. کاربر روبرو از پست مفید بی نهایت تشکرکرده است .

میشل (شنبه 15 آبان 95)

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 29 بهمن 02 [ 14:38]
    سطح
    100
    دستاوردها:
    SocialOverdriveVeteranTagger First Class25000 Experience Points
    تشکرها
    5,992

تشکرشده 8,207 در 1,574 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array
    در حد یک تجربه :

یکی از خواستگار هایم وضع مالی خیلی خوبی داشتند و هیچ نیازی به کار کردن بنده نداشتند اما به خاطر پرستیژ اصرار داشتند که همسرشان باید شاغل باشد براشون مهم بود در جمع همکاران و دوستانشون همسر آینده شون حتما شاغل باشد.

در ادامه متوجه شدم که ایشان از لحاظ مالی خانواده به خصوص مادرشان را ساپورت می کنند که البته من با این موضوع مشکل خاصی نداشتم مهم دیدگاه ایشون بود که با توجه به شرایطشان در نظر گرفته بودند که اگر بنده هم شاغل باشم از این حیث آزاد تر خواهند بود برای کمک به خانواده شان.

بنده یک شرط برای ادامه گذاشتم اینکه اول زندگی صلاح نمی بینم سر کار بروم چون مهم برایم زندگی مشترک وجا افتادن در شرایط جدید است در آینده هم به انتخاب خودم دوست دارم سر کار بروم گرچه به سختی پس از کلی فکر کردن شرایط بنده را پذیرفتن اما خوب خدا رو شکر به دلایل دیگر اون خواستگاری به سرانجامی نرسید.

14. 2 کاربر از پست مفید بی نهایت تشکرکرده اند .

nardil (شنبه 15 آبان 95), میشل (شنبه 15 آبان 95)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 01 مرداد 98 [ 10:31]
    سطح
    53
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 65
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    1

تشکرشده 251 در 103 پست

Array
    سلام میشل جان
    منم مثل شما دقیقا در خانواده ای بزرگ شدم که مادرم خانه دار بود و پدرم کارمند و بالطبع مادرم حسابدارمون! برنامه ریزی دخل و خرج و مهمونی و ... بر عهده مادرم بود.
    اما بعدا که ازدواج کردم و هر دو حقوق خودمونو داشتیم و حقوق من اوایل برابر و این اواخر بیشتر از حقوق شوهرم هست. اوایل ازدواج بدلیل همان عدم آشنایی با نحوه دخل و خرج یک خانواده دو حقوقه که شما می فرمایید خیلی مشکل و اعصاب خردی داشتیم. بیشتر خودم خودخوری می کردم و وقتی بهش کمک می کردم یجوری و وقتی هم که نه یه جور دیگه ناراحت بودم. به مرور زمان حد و مرزها دستمون اومد. مخصوصا اینکه شوهرم مادرش رو هم تا حدودی ساپورت مالی می کرد و همیشه در مورد درآمد اون یک عدم شفافیت وجود داشت.
    برای خرید خونه و ماشین بیشتر مبلغ رو اون تهیه کرد ولی من هم حدود 30 درصد کمک کردم. در عوض اون هم در خرید یک زمین تجاری کمکم کرد. اما حالا که نیازهای ضروریمون برطرف شده حقوق من کاملا دست خودمه بیشتر نیازهای روزمره خونه رو شوهرم تامین می کنه منم گاهی خرید می کنم برای پوشاک خودم و بچم در 80 درصد موارد من هزینه می کنم. و بقیه رو پس انداز می کنم.
    به نظر من زندگی و شرایط خانواده هر کسی متفاوته و نمیشه یک نسخه کلی پیچید. گاهی لازمه با شوهرتون که به بن بست مالی خورده همدلی کنید و کمک مالی کنید و گاهی که میبینید ولخرجی می کنه و اهمیتی به نیازهای شما نمیده درآمدتونو جایی پس انداز کنین. مرزهای باریکی وجود دارن و نمیشه کاملا حقوقتونو سوا کنین و به قول خودتون عملا میارین خونه خرج می کنین. من هم تا حدودی اینجورم مثلا لباس خاصی جلب توجه کنه برام غرورم اجازه نمیده برم پیش شوهرم و با هزار ادا و اطوار ازش بخوام برام بخره.
    خانم های شاغل باید این حقیقت رو در نظر بگیریم که ما زمانی را که باید به خانه و خانوادمان اختصاص بدیم بخشی زیادی رو به کار اختصاص می دیم و حتی وقتی می آییم خونه و خسته ایم دیگه اون شادابی و حوصله لازم رو برای بچه و همسرمون نداریم. پس اینقدر ادعای حقوقمون رو نداشته باشیم و مدام درگیری سر نحوه خرج کردنش نباشه. هرچند من هرگز این حقیقت رو به شوهرم بروز نمیدم

16. کاربر روبرو از پست مفید suzana تشکرکرده است .

میشل (شنبه 15 آبان 95)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    چهارشنبه 05 آبان 00 [ 02:20]
    سطح
    83
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 6
    دستاوردها:
    Tagger First ClassVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    3,156

تشکرشده 742 در 286 پست

Array
    سلام میشل جان
    چیز زیادی ندارم که برات بگم چون فعلا دارم درس میخونم و شاغل نیستم. البته ترجمه میکنم اما درامدی که از ترجمه به دست میارم یک دهم حقوق همسرم هم نمیشه
    اما گفتی که غرورت اجازه نمیده از همسرت چیزی بخوای... میشل جان رابطه ی زن و شوهری(منظورم یک رابطه ی سالم زن و شوهری هست) با تمام رابطه های دیگه فرق داره من وقتی مجرد بودم روم نمیشد از بابام پول بگیرم. یعنی به جز اون مبلغ ماهیانه ای که بهم میداد هیچ پول دیگه ای روم نمیشد بگیرم.
    یادمه یه بار یه مبلغی نیاز داشتم رفتم یکساعت روی مبل رو به روی بابام نشستم آخرش هم نتونستم بهش بگم و رفتم اتاق خودم...
    من توی یکی دو سال آینده حتما میرم سر کار
    حتی دیروز نتیجه ی آزمون قضاوت اومد و مرحله ی تستیش رو قبول شدم مراحل بعدیش مونده (یه خانوم برای قبولی توی قضاوت باید از هفت خوان رد بشه)بگذریم
    اما با همه ی وجودم خوشحالم که چند سال اول زندگیم رو سر کار نمیرفتم چون اول اینکه مطمعنم همسرم منو به خاطر خودم انتخاب کرده و نه شغلم( برداشت اشتباه نشه منظورم این نیست که هر آقایی که با یه خانوم شاغل ازدواج میکنه به خاطر شغلشه) و مهم تر از اون اینکه پول گرفتن از شوهر خیلی میچسبه
    شبیه پول گرفتن از پدر و مادر و بقیه نیست
    من کاملا اینو حس میکنم که وقتی همسرم نیاز مالی منو تامین میکنه انگار یه بخشی از غرور و احساس خودش رو تامین کرده...
    وقتی چیزی برام میخره خودش از من خوشحالتره و این حس خیلی خوبی به یک زن میده حس حمایت شدن همه جانبه...
    نمیدونم چطوری اما کاش خانومهای شاغل هم جوری رفتار کنند که این حس حمایت رو تجربه کنند...نه اینکه چون خودشون پول دارند و غرورشون اجازه نمیده از این لحظه ها محروم بشن... من راهش رو نمیدونم اما مطمعنم که تو راهشو پیدا میکنی

18. 2 کاربر از پست مفید نیکیا تشکرکرده اند .

2JZ-Engine (یکشنبه 16 آبان 95), میشل (یکشنبه 16 آبان 95)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 05 تیر 97 [ 14:07]
    سطح
    63
    Level completed: 40%, Points required for next Level: 181
    دستاوردها:
    Tagger First Class5000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    480

تشکرشده 882 در 242 پست

Array
    سلام میشل عزیزم
    چه سوال خوبی مطرح کردی. چیزی که همیشه تو ذهن من هم هست و یکی از ابهامات زندگی در آینده خواهد بود. و می دونم که سوال خیلی ها هم هست. کاش میشد این سوال رو مدیر همدردی پاسخ بدن . چند بار جوابهایی که اشاره به این موضوع کنن رو دیدم ازشون. اما الان یادم نمیاد توی کدوم تاپیک بود.

سخت ترین قسمت ماجرا و سوال این هست که چطور میشه هم خودت در آمد داشته باشی ، هم دلت بخواد درآمدت مشترک خرج بشه ، هم حس کنی همسرت پشتوانه تو هست ، هم بتونی با وجود درآمد داشتن و غرور از همسر توقع برطرف کردن بعضی نیازاتو داشته باشی ، هم دلت بخواد به همسرت کمک کنی تو تنگناها ، هم همسرت سوء استفاده نکنه از شاغل بودنت . یک راهکار نیازه تا همه این سوالا برطرف بشن. چون هر زنی که شاغله یکی از این شاخه ها رو از دست داده تقریبا . ساده ترین راه حل اینه که شاغل نباشی .

اما من خودم به چند دلیل حتما دلم میخواد شاغل باشم : اول اینکه از نظر اجتماعی اگه خونه دار باشم حس اصلا خوبی ندارم. دوم اینکه از نظر اقتصادی تو این دوره و زمونه کار کردن دو نفر لازمه . سوم اینکه از نظر روحی نمیتونم برای برطرف کردن نیازهام چشم به دست کسی باشم(همون قضیه غرور) . چهارم اینکه از نظر امنیتی اگر در آینده به هر دلیلی همسرم رو از دست بدم (دور از جونش مرگ یا طلاق) باید بتونم رو پای خودم بایستم.

چیزی که همیشه تو ذهنم هست اینه که یه حساب مشترک که همه درآمدهای دو نفر رو بشه توش گذاشت شاید حل کننده مشکل باشه . خرج ها از همون . پس اندازها از همون . در نهایت چیزی اگر خریداری شد به اسم هر دو نفر .

اما اینکار یه ضریب اطمینان بالایی رو می طلبه که به طرف مقابل داشته باشی . دو تا سوال مطرح میشه . آیا طرف مقابل شفافیت داره و همه در آمد رو میذاره ؟ آیا طرف مقابل کم کاری نمی کنه (تنبل نشده ؟ مردهایی رو دیدم که به واسطه کار کردن همسرشون که کارمند بوده و خودشون شغل به مرور تنبل شدن و روز به روز ساعت کاریشونو کمتر کردن)

و یک سوال در مورد خریدهای مشترک(خرید خونه و ماشینو...) : آیا با وجودی که دو طرف درآمد متفاوت دارن باید 50-50 به اسم هر دو باشه ؟ از یک جهت بله . چون هر دو نهایت تلاششون رو می کنن. به دیدگاه خیلی مادی خیر. به هر حال کسی که درآمد بیشتری داره انتظار پیشرفت بیشتری هم داره (شاید به این فکر می کنه که در صورت طلاق ضرر کرده . یه خانم رو در نظر بگیر که درآمد بیشتری از همسرش داره. اگر هر چیزی 50-50 به اسم هردو تاشون باشه ، و اگر روزی طلاق بگیرن ، در واقع کلی به نفع مرد کار کرده )

به نظرم اگر ترس از جدایی نباشه ، سوال آخر پیش نمیاد. اما آیا فرد مقابل کسی هست که با وجود اون بشه هرگز به این سوال فکر نکرد؟ این قدر قابل اطمینان هست ؟ قابل اطمینان بودن نیاز به صرف زمان چند ساله داره و مطمئنا اون زمان دیگه برای رسیدن به جواب سوال اخر دیر شده . چطور میشه از قبل همه چیزو دونست ؟

20. 2 کاربر از پست مفید veis تشکرکرده اند .

نیکیا (یکشنبه 16 آبان 95), میشل (یکشنبه 16 آبان 95)

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)