به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 17 , از مجموع 17
    مدیران انجمن

آخرین بازدید
    پنجشنبه 16 فروردین 03 [ 23:50]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 99.3%
    دستاوردها:
    OverdriveSocialTagger First ClassVeteran50000 Experience Points
    تشکرها
    7,784

تشکرشده 6,819 در 2,405 پست

Array

سلام

نقاشی جوجه را کشید

اگر زحمتی نیست بزارید ببنیم .

از طرف من ازش تشکر کن .

موفق باشید .

2. 2 کاربر از پست مفید باغبان تشکرکرده اند .

parvaaz (جمعه 09 مرداد 94), من می دونم (جمعه 09 مرداد 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 12 فروردین 03 [ 22:43]
    سطح
    67
    Level completed: 56%, Points required for next Level: 177
    Overall activity: 40.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    386

تشکرشده 337 در 142 پست

Array
    سلام

در مورد دو زبانه بودن ؛ در مورد کودکان عادی هم این مشکل وجود داره. از چهار پنج سالگی به بعد توصیه میشه که به بچه های عادی زبان دوم آموزش داده بشه. در مورد خواهر شما چون گویش ترکی خیلی از هجا ها و لغاتش متفاوت با فارسی هست ممکنه در یادگیری خواندن و نوشتن اختلال ایجاد کنه. (این دو زبانه بودن رو باید در نظر داشت برای شروع آموزش)

اینا یه سری نکات برای آموزش خواندن و نوشتن:

آموزش الفبا دو شیوه کلی داره : یکی اش شیوه ای هست که ابتدا کل حروف الفبا آموزش داده میشه یعنی اول واج ها ، هجاها و بعد لغات و جمله و ... . شیوه دوم واژه و کلمه رو یاد میدن بعد به سیلاب ها و ... می رسن. روش جزیی و روش کلی.

لینک سه تا تصویر گذاشتم.حروفی رو که می خواین آموزش بدین رو با این سایز درست کنید. باید مثلا حرف آ رو وقتی صداش رو می کشه با دستش هم حرف رو لمس کنه. حروف بزرگ استفاده شده در کلمات طول تقریبی 10 سانتی متر و عرض یک سانتی متر و ضخامت یک سانتی متر .
    حروف کوچک دارای طول تقریبی سه سانتی متر و عرض و ضخامتی برابر با حروف بزرگ. این کلمه ها روی صفحاتی به شکل مربع به ابعاد 20 در 25 سانتی متر به گونه ای که بشه به راحتی آنها را داخل و خارج کرد، درست میشه.

http://ice-cream.persiangig.com/picc1%20%281%29.JPG

http://ice-cream.persiangig.com/picc1%20%282%29.JPG

http://ice-cream.persiangig.com/picc1%20%283%29.JPG

بلندی "د " ، "و" ، "ر" و مانند این ها چهار سانتی متر و حروفی مثل "ن" و "چ " و مانند آن اگر به صورت بزرگ بیایند 5 سانتی متر.
    این اندازه ها تقریبی هست. (برای ساختن با ایتفاده از موکت و مقوای ضخیم و مانند این توصیه شده) . وسایل کمک آموزشی مشابه هم اگه سراغ دارید می تونید استفاده کنید.

1 - از ساده ترین و مفهوم ترین کلمه مثلا "آب " خواندن را شروع کنید.(اگه مفهوم آب رو نمیدونه اول معنی و مفهوم آنرا با استفاده از اب به شکل های مختلف مثل اب اشامدینی و ... بشناسد و بعد خواندن رو شروع کنه) .
    (انتخاب اولین برای خواندن کلمه بستگی داره به اینکه چه چیزهایی هایی رو بلد هست. میشه از کلمه هایی که براش مشکل هست شروع کرد)

2 – کلمه آب رو نشان دهید و براش بخونید و اجازه بدین شکل کامل کلمه رو ببینه و وقتی شنید آن رو تکرار و بخش کند. (مثلا آب یک بخش داره)

3 – ازش بخواید که حرف "آ " و "ب" را به ترتیب از جای خودش بیرون بیاره و درحالی که صدای هر حرف رو می کشید (صدا کشی رو باید بلد باشید از مهارت های روش تدریس ابتدایی باید آگاهی داشته باشید) ، اجازه بدین که اون حروف را با دست و انگشتان لمس کند و پس از شنیدن صدای هر حرف آن را تکرار کند.

4 – ارش بخواهید انگشت اشاره خودش را در جای خالی هر حرف در جهتی که نوشته می شه، بکشد و همزمان با شما صدای حرف را تکرار کند.

5 – باید حروف را به ترتیب سرجاش قرار بده در حالی که همزمان با شما صدای هر حرف را می کشد و در خاتمه کلمه را بخش کند.

6 – به این تریب کلمه را هر چند بار که لازم هست تکرار کنید تا کاملا مفهوم آنچه انجام میدین و نیز کل کلمه ، بخش کردن و کشیدن صدای حروف آن را به درستی یاد بگیره.

7 – در این مرحله باید بتونه کلمه "آب " را بخواند و بدون نگاه کردن به آن با انگشتش کلمه را رسم کند.
    یک هفته همینا رو انجام بده. (البته مدت بر متناسب با توان ذهنی و جسمی و نیز علاقه تعیین میشه ؛ برای کلمه ساده ای مثل آب یک هفته یا شاید کمتر مناسب باشه)

در مورد بعضی از کیس ها؛ لازم هست بعضی از این تمرین ها با چسم بسته نیز انجام بشه تا از این طریق بینایی حذف بشه و بیشتر ادراک ناشی از حرکت دست به یادگیری کمک کنه.

8 - "آب" و "بابا" و "داد" به ترتیبی که گفته شد یاد بدین. وقتی یاد گرفت جمله سازی رو شروع میکنیم. یعنی کلمات را به ترتیب "بابا اب داد" در کنار هم قرار بده و اولین جمله رو بسازه. باید با حروفی که یادگرفته کلمه های جدید مثل: باد، آباد، با، آداب را بسازد.

9 – پس از اشنایی با کلمات با معنی ازش بخواهید که از ترکیب حرف "آ" با حروف دیگه که یادگرفته بخش های با معنی یا بی معنی مثل : دا، با و نا و ... را بسازد.

10 – وقتی که تعداد قابل ملاحظه ای کلمه یاد گرفت ، تند خوانی را شروع کنید و ازش بخواهید هر چه سریعتر کلمه را بخواند.

11 – در این مرحله از عنوان های درشت روزنامه ها و یا کتاب های داستان کودکان با حروف چاپی بزرگ می توانید کمک بگیرید، اینجوری که ازش بخواهید دور هر حرف یا کلمه که می شناسه با مداد خط بکشه و یا با قیچی آن را ببرد.

12 – باید بتونه از ترکیب هر حرف جدیدی که یاد می گیره با تمامی حروفی که تا این لحظه یاد گرفته، تمام کلمات ساده و مفهوم را بسازد. (خزانه لغتش را افزایش بده و در تجزیه و ترکیب کلمات کسب مهارت بکنه).

برای نوشتن :

1 - کلمه "آب" را بزرگ و دوخطی در ورق سفید ترسیم کنید و ازش بخواهید "آ" و "ب" را به ترتیب رنگ کند. دقت کنید که اولا همزمان با رنگ کردن هر حرف صدای آن را بکشه و کلمه را بخش کند. تانیا جهت رنگ کردن حروف مطابق با جهت نوشتن آنها باشد.

2 – روی یک پارچه سفید کلمه را درشت بنویسد و از او بخواهید با سوزن و نخ آن را بدوزد و در ضمن دوختن صدای هر حرف را بکشد و کلمه را بخش کند. (این فعالیت برای مشخص کردن مکان حروف و نیز تعداد آنها مفید هست)

3 – از او بخواهید کلمه "آب " را با انگشت اشاره اش در فضا رسم کند در حالی که صدای هر حرف را می کشد و کلمه را بخش میکند.

4- به او اجازه دهید که انگشت اشاره خودش را در رنگ فرو ببره و بر کاغذ بزرگ و سفید کلمه "اب" را بدون نگاه کردن به آن ترسیم کند.

5 – اگه فعالیت چهار را موفق بود، از او بخواهید با مداد شمعی یا ماژیک یا گچ اولین کلمه را بنویسد.

6 – بعد از اینکه نوشتن "آب" را با مداد شمعی یاد گرفت ازش بخواهید اولین کارت کلمه را با خط خودش درست کند و آن را بایگانی کنید.

7- فعالیت ها ی بالا را به ترتیبی که گفته شد تکرار کنید.

8- پس از یادگیری چندین کلمه به شیوه یاد شده، کارت های کلمات را مقابلش قرار بدین و از او بخواهید کلمه ای که شما تلفظ میکنید مشخص کند.

نکات :

در طول تمرین های مختلف سعی کنید توجه اش را به صدای حرفی که در ابتدای هر کلمه و سپس به صدای حرفی که در آخر کلمه می اید جلب کنید.
    مثال : هنگام آموزش کلمه "آب" از او بخواهید کلمات دیگری که با "آ" شروع میشود را بیان کند.

در تمام تمرین هایی که انجام میده همواره مشوق او باشید. در ابتدای آموزش هر حرکت مثبت و پیشرفت اندک اش را تشویق کنید، به تدریج در مقابل انجام کارهای مشکل تر او را تشویق کنید.

در هر لحظه مراقب میزان یادگیری و چگونگی روند یادگیری اش باشید و سعی کنید مشکلات یادگیری را بشناسید و مرتفع سازید.

مراقب باشید قبل از خسته شدن او، فعالیت آموزشی را خاتمه بدین زیرا در تمام مراحل باید با علاقه و اشتیاق فعالیت آموزشی را انجام بده.

فعالیت ها و آموزش ها مطابق با استعداد و توان یادگیری او تنظیم شود.

نکته : اگر در نوشتن مشکل اساسی دارد ، ابتدا صرفا خواندن و هجی کردن را به او یاد بدین و بعد از رشد کافی در این موارد آموزش نوشتن را یاد بدهید.( در غیر این صورت همزمان خواندن و نوشتن و هجی کردن)

جواب آزمون :

در زمینه خودرهبری و ارتباط و جابه جایی و اجتماهی بودن تا حدودی ضعیف هست.در سایر زمینه ها در حد متوسط و بالا هست. ولی نیاز به آموزش داره . هوشبهر اجتماعی خوبی داره. از آی کیو خیلی بالاتر هست. sq حدود 50 هست. نمره هوش بهر اجتماعی .

تمرین نقاشی رو هم در کنار این تمرین ها ادامه بده. خیلی خوبه که بدونه نگاه کردن می تونه تصویر رو ترسیم کنه.(این یعنی با تمرین می تونه حافظه اش رو تثویت کنه) لینک نقاشی هاش رو قرار بدین.

در زمینه رفتارهای سازشی هم تمرین نیاز داره. من پیدا کنم براتون می ذارم. مخصوصا مهارت های اجتماعی.
    پرده پرده آنقدر از هم دریدم خویش را
    تا که تصویری ورای خویش دیدم خویش را

خویش خویش من هم اکنون از در صلح آمدست
    جمله گوش از غیر بستم تا شنیدم خویش را
    خویش خویش من مرا و هرچه من ها بود سوخت
    کشتم او را و زخاکش پروریدم خویش را
    معنی این خویش را از خویش خویش خود بپرس
    خویش بینی را گزیدم تا گزیدم خویش را
    ویرایش توسط من می دونم : جمعه 09 مرداد 94 در ساعت 22:00

4. 2 کاربر از پست مفید من می دونم تشکرکرده اند .

parvaaz (یکشنبه 11 مرداد 94), اعجاز عشق (جمعه 09 مرداد 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 26 مرداد 94 [ 16:06]
    سطح
    2
    Level completed: 38%, Points required for next Level: 31
    Overall activity: 17.0%
    دستاوردها:
    100 Experience Points
    تشکرها
    0

تشکرشده 16 در 9 پست

Array
    سلام من می دونم عزیز

خواهرم نقاشی میکشه هروز با ذوق شوق ولی من فعلا وقت نکردم بهش برسم

هروزم یه سری سوالا میاد میپرسه میگه از من می دونم بپرس نقاشی هم کشیده عکسشو گرفتیم قراره

بذاریم براتون از وقتی ام شما گفتی فارسی صحبت کن داره فارسی صحبت میکنه نمیخوام این تاپیک فعلا

بسته شه چون خیلی سوالا پیش میاد برا همین خواسم یه گزارشی بدم

6. کاربر روبرو از پست مفید parvaz1 تشکرکرده است .

من می دونم (پنجشنبه 22 مرداد 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سطح
    67
    دستاوردها:
    تشکرها
    386

تشکرشده 337 در 142 پست

Array
    سلام

ترکی رو هم کامل قطع نکنید. اونم بلد باشه. منظور من این بود که یکی از موانع ممکنه دوزبانگی باشه.

8. کاربر روبرو از پست مفید من می دونم تشکرکرده است .

parvaaz (پنجشنبه 22 مرداد 94)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 26 مرداد 94 [ 16:06]
    سطح
    2
    Level completed: 38%, Points required for next Level: 31
    Overall activity: 17.0%
    دستاوردها:
    100 Experience Points
    تشکرها
    0

تشکرشده 16 در 9 پست

Array
    سلام من می دونم عزیز

خب کلا که فارسی حرف نمیزنه ترکی هم حرف میزنه ولی هروز سعی میکنه از فارسی هم استفاده کنه

من میدونم خیلی ناراحتم خیلی نگرانم برا خواهرم بعد ازدواج من میخواد چیکار کنه؟؟بهتون گفتم که بعضی وقتا

خودش میره حموم بعضی وقتا با کمک مامانم امروز عروسی اون یکی خواهرم بود از عروسی اومدیم خواهرم

میگه منو ببر حموم به مامانم - مامانم نمیبرد الانم که برده مثلا خواهرم میگه به بدنم صابون بزن نمیزنه میگه تازه

حموم کردی خواهرم داد وبیداد میکنه بزن مامانم هم داره کتکش میزنه بعد خواهرم میگه تو برو بیرون اصلا خودم

حموم میکنم باز کتکش میزنه میگه صابون بزن کتکش میزنه خب درسته بعضی گیر دادناش الکیه میخواد مامانم

اونجوری که این میخواد حمومش کنه ولی این نمی فهمه که مامانم هم کتکش میزنه به خواهرم که ازدواج

کرده خیلی وابسته بود الان تو حموم داره گریه میکنه اونو صدا میکنه چیکار کنم برا خواهرم بعد من اینو میکشن

10. کاربر روبرو از پست مفید parvaz1 تشکرکرده است .

اعجاز عشق (شنبه 24 مرداد 94)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    شنبه 10 بهمن 94 [ 18:14]
    سطح
    34
    Level completed: 26%, Points required for next Level: 112
    Overall activity: 49.0%
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience PointsTagger First Class
    تشکرها
    150

تشکرشده 176 در 92 پست

Array
    سلام

من می دونم نیستی قهری؟؟

گواهی قبولی خواهرم در نهضت سواد آموزی اومد با تقلب دادن معلمش قبول شده در حالی که هیچی بلد

نیست خودشم فکر میکنه با این قبولیش میتونه دیگه بره مدرسه

راستی من می دونم من با خواهرم چطوری برخورد کنم دیروز برده بودمش بیرون از کتابخونه چن تا کتاب امانت

گرفتم یکیش هم این برداشت دوتاشو گذاشتم کیفم سه تاشو دادم دست این رفتیم خونه خواهرم برگشتنی

دادم دستش کتابارو کلی فحشو بدوبیرا گف میگف مگه نوکرتم نمیتونم بردارم خودت بردار همه هم نگامون

میکردن ابروم رف

عضو عادی

آخرین بازدید
    سطح
    67
    دستاوردها:
    تشکرها
    386

تشکرشده 337 در 142 پست

Array
    سلام خانوم پرواز

من تازه این قسمت رو دیدم. خیر قهر نیستم. یه مقدار درگیری ها زیاد شده. قبلا هم گفتم فقط خواندن و نوشتن نیاز نداره خواهرتون!مثل بقیه افراد اونم نیاز داره که مثلا حمام رفتن رو یاد بگیره، وقتی یاد نگرفته پس نباید بی جهت بابت کاری که یاد نگرفته تنبیه بشه! اصلا تنبیه اونم تنبیه بدنی شیوه بسیار غلطی هست. در اولین فرصت مطالبی رو براتون قرار میدم.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)