به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 30
    عضو کوشا

آخرین بازدید
    سه شنبه 22 اسفند 02 [ 15:41]
    سطح
    94
    Level completed: 6%, Points required for next Level: 948
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    VeteranRecommendation Second Class10000 Experience PointsSocialTagger Second Class
    تشکرها
    2,041

تشکرشده 2,229 در 569 پست

Array

RE: به نظر شما خودکشی بکنم یا نه ؟

سلام papa

به تالار همدردی خوش اومدین و سال نو هم بر شما مبارک باشه ..

می دونین!
    گاهی فشارهای مختلف باعث می شه آدم کم بیاره و احساس کنه بهترین راه خاتمه دادن به یک جریانی از حیات هست .. فشارهایی که برای هیچ کسی جز خودمون قابل درک نیست .. و کسی هم نمی فهمه که در درون ما چی می گذره و چی هست که به واقع عمق احساس و افکار ما رو تحت تاثیر خودش قرار داده تا به همچین نتیجه ای برسیم .. در واقع رنجهای ما منحصربفردند حتی اگر دیگرانی به ظاهر شبیه ما فکر کنند ..

امایک چیز هست که فطرتا انسان حتی به طور ناخودآگاه اون رو درک می کنه و روی اون صحه می ذاره حتی به صورت غیر ارادی .. شما خیلی خوب می دونین اون چی هست .. درسته؟ .. به نظر شما اون چیه که وقتی خواستید خودتون رو رها از سختی ها کنید مثل یک مانع و یک سوزش اساسی و دردناک جلوی خواست شما قد علم کرده ؟؟؟ هاااااا؟؟ اون چیه به نظر شما؟؟؟؟؟؟

من که فکر می کنماون ارزش ذاتی حیات و زندگی کردنه .. حی و لایموت .. هستی و بودن گرانترین و لذت بخش ترین باریه که همه ی ما داریم بدوش می کشیم .. آره .. این همون چیزیه که نمی زاره ما براحتی خودمون رو فارغ از زندگی کنیم .. این همون چیزییه که در آخرین لحظه های اجرای تصمیم ، چهره ی دختر کوچولو و بابا و مامان و .. همه رو جلوی روی تو به نمایش می زاره .. به چه معنی؟ به این معنی که ذات زندگی تو در دارایی های تو نهفته هست .. دریابشون .. زودتر از هر اقدام دیگه ای .. این همون چیزیه که ما رو مسلح به قدرت مبارزه و جنگندگی می کنه .. جنگ جنگ تا پیروزی .. و پیروزی کجاست؟ .. تا مرزی بی نهایت ..

زنده بودن یعنی چی؟ یعنی زیبایی ها رو دیدن .. یعنی خوبی ها رو پسندیدن .. یعنی حرکت به سمت بهره بردن از همه ی چیزهای باارزشی که در اختیار توست ..

عزیز من ،
    زندگی سرشار از زیباییه ..
    به نظر تو چطور می شه از این همه دارایی به سادگی گذشت و فقط نداشته ها رو دید؟
    کدوم دارایی؟ اولین دارایی خود تویی و خلقتی که به تو داده شده .. مردی مهربون و دلسوز .. کمال گرا و متکی به خود .. تو خیلی بیشتر از اینی هستی که من می گم .. بشمار .. خودت رو و نقاط قوت خودت رو بشمار .. ببین چی می بینی ..

نقطه ضعف داری؟ بگو کیه که نداره .. مگه همه ی آدمها بی عیب و نقصن ..

اشتباه زیاد داری؟ بیا ثابت کنیم اشتباهات من بیشتره یا تو ..

مهارت برقراری ارتباط نداری؟ پس چیه اون چیزی که اینجا داری ازش استفاده می کنی .. ضمن اینکه مگه اسمش مهارت نیست ؟ یعنی باید یادش گرفت .. پس یاد بگیر .. خدای نکرده کند ذهن که نیستی؟ هستی؟ نه .. نیستی .. اگه بودی که اینجا نمی یومدی درخواست همدردی بکنی ..

پولاتو از دست دادی؟ ای بابا .. این که چرک کف دسته و امروز میاد و فردا نیست .. خدا قوت بده بازوهاتو .. سلامتی بده که کار کنی .. اونقدر که اگه هی همه ی مال و اموالتو از دست دادی تکیه ات به خدا باشه و بازویی که بهت داده برای کسب لقمه ای نان حلال ..

از فقیر شدن می ترسی؟ بیا فقر رو با هم معنا کنیم .. اصلا فقر یعنی چی؟ .. به نظر من مصطلح ترین و بی ارزشترین مصداقی که برای فقر آورده می شه ، بی پولیه .. ولی آیا این تمام معنای فقره ؟ .. می خوای تا دلت بخواد واست مصداق ردیف کنم برای تعریف فقر ؟ .. گذشته از اون فقر مالی هیچ وقت برابر با بی آبرویی نبوده و نیست .. بی انصافیه اگه بخوایم همچین قضاوتی بکنیم .. یعنی واقعا شما تا حالا آدم پولدار اما بی آبرو ندیدی؟ و عکسش ؟ ..

می ترسی از اینکه از نداری به پست ترین کارها رو بیاری؟ .. مثلا چه کاری؟ .. آیا کار یه کارگر ساده ی ساختمان اونقدر دون شان تو هست که مثلا مجبور بشی به جای کارگری دست به دزدی بزنی ؟ .. یا .. یا ..

از زمین خوردن دوباره واهمه داری؟ .. کیه که نداشته باشه؟ .. ولی ایا همه از ترس دوباره شکست خوردن باید برن بمیرن ؟ .. آیا برای اینکه دوباره نبازی باید دیگه دست از بازی بکشی؟ .. آیا چون نتونستی مساله ای رو حل کنی باید صورت مساله رو پاک کنی؟ .. آیا در مواجهه با هر چیز سختی باید جرات و جسارت و شجاعت رو زیر پای ترس له کرد؟ .. پس این همه ادم دارن چه می کنن؟ .. آیا همه همه ی کاراشون نقص نداره و هر کاری می کنن مستقیم کسب پیروزیه و گل زدن؟ .. توصیه می کنم یه مسابقه ی فوتبال رو به طور ویژه نگاه کنی.. چرا هر چی این تیم ها می بازن باز هم بازی می کنن ؟ چرا هر چی مربیها و بازیکن ها از تماشاگرهاشون فحش می شنون باز هم دست از تلاش نمی کشن ؟ چرا یحیی گل محمدی که چندین سال پیش تو یک بازی بین المللی به خودمون گل زد و باعث باختمون شد هنوز هم تو ردیف بازیکن های محبوب ماست ؟ .. چرا؟ .. چرا؟ .. چرا؟ ..

می بینی برای هر ایرادی ، راه حلی هست و پاسخی.. در پیدا کردن پاسخها دقیق باش و منصف ..
    اول از همه در حق خودت و بعد در حق دیگران ..

بیا ، بیا عزیزم .. بیا سعی کنیم زاویه ی نگاهمون رو از مفاهیم و مصداقها کمی تغییر بدیم .. و یادمون باشه همیشه هم اون چیزی که ما فکر می کنیم ، درست ترین و بهترین نیست ..
    حوصله داری از دارائیهای بعدیت حرف بزنیم؟..
    من ترجیح می دم اینو به خودت واگذار کنم ..
    از دخترت حرف بزن و از شوری که به زندگیت می ده ..
    به نظر تو ، این طفل بی گناه واقعا نمی تونه دلیل کافی و محکمی باشه برای زنده بودن و دردکشیدن ...

بیا و برای ما از دلایل زندگی کردن بگو ..
    از دلایل انکار ناپذیری که در زندگی همه وجود داره به طور عام و در زندگی تو وجود داره به طور خاص و منحصربفرد..
    کمی عمیق تر به زندگیت نگاه کن و داشته هات رو پررنگ تر ببین ..

به خدا هیچ چیزی زیباتر از دویدن و دویدن و باز دویدن و جنگیدن و جنگیدن و باز جنگیدن نیست و نبوده و نخواهد بود ..

انسان یعنی تلاش .. یعنی کوشش .. یعنی مبارزه .. یعنی ..
    تو جمله رو کامل کن .. انسان یعنی چی؟

من می دونم و مطمئنم که تو انسان بی نظیری هستی .. بی مانند و منحصر بفرد ..
    و اینو هر کس دیگه ای هم می تونه تایید بکنه ..

بجنب برادر من .. بجنب عزیز من ..
    سرعت زمان اونقدر زیاده و انقدر بی مهابا از لحظه های من و تو عبور می کنه که اگر لحظه ای بایستی یعنی غنیمتی رو از دست دادی ..

موفق باشی و پیروز و سربلند

2. 22 کاربر از پست مفید طاهره تشکرکرده اند .

طاهره (شنبه 05 شهریور 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 17 آذر 90 [ 22:04]
    سطح
    22
    Level completed: 76%, Points required for next Level: 24
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    16

تشکرشده 16 در 3 پست

Array

سلام به همه همدردان عزیز
    خوب شد تصمیم به خود کشی گرفتم و این تصمیم اینجا مطرح کردم
    وگرنه امکان نداشت هیچ وقت با این همه فرشته انسان نما آشنا بشم
    فکر میکردم عزت انسانی و انساندوستی تنها افسانه است و وجود خارجی ندارد
    فکر می کردم مرگ و زندگی من ، برای هیچ کس مهم نیست

طاهره خانوم دست مریزاد با این همه انرژی و انسانیتی که در وجود شما موج میزند
    هرچند این خصوصیت مشترک همه شیرازیهای عزیز و دوست داشتنیه
    و همچنین سایر عزیزان

اگه یه مرده بتونه این صفحات و بخونه مطمئنم زنده میشه چه برسه به کسی که در آستانه مردنه
    واقعیتش اینه که اگه اون شب من جواب قانع کننده ای نمی گرفتم حتما الان یه جای دیگه بودم
    یه جایی خوندم کسی که یک نفر را زنده کند مثل این است که همه مردم را زنده کرده باشد
    و کسی که یک نفر را بکشد مثل این است که همه مردم را کشته باشد
    حتی یک نفر هم با من در اینکه مردن بهتر از زنده بودن است هم عقیده نیست
    و این یه زنگ هشداره
    چون نمی شه همه اشتباه کنن
    آدم یا باید خودش راه بلد باشه یا به حرف کسانی که راه بلدن گوش بده

فقط یه سوال باقی مونده :
    برای جمله بندی و تایپ و تنظیم متن فوق حداقل 30 تا 60 دقیقه زمان لازم است
    و این دقیقا همون موضوعیه که من ازش سر در نمی آرم
    چرا باید آدم وقت و انرژی شو صرف یکی که نمیشناسدش بکنه بدون اینکه حتی یه ریال بدست بیاره ؟
    چرا باید زندگی یکی دیگه برای من مهم باشه ؟
    چرا باید این همه سختی تحمل کرد وقتی میشه مرد و هم خودت راحت بشی و هم دیگران از مردنت منتفع بشوند ؟
    زندگی با همه قشنگی هاش و زیبایی هاش ، زشتی های غیر قابل گذشتی داره
    زندگی زشت است ای زیبا پسند زیبه اندیشان به زیبایی رسند
    آنقدر زشت است این بی بازگشت کز تمامش می شود یک آن گذشت

واقعیتش اینه که فکر میکردم آدم با احساس و مهربانی هستم
    اما همیشه دوست داشتم اون آدمی که به خاطر مشکلات رگشو میزنه ، بمیره و راحت شه
    یا اون بیمار سرطانی که رو تخت بیمارستان بستری شده و سالهاست داره رنج میکشه می تونست بمیره
    راستی غیر از مسائل اخروی چرا نباید بمیره
    به نظرم این آخر انساندوستی و آدمیته
    همینطور هر وقت خبر مرگ کسی را میشنوم آرزو میکنم کاش من جای اون بودم
    مگر غیر از این است که حداکثر 50 سال دیگه میمیرم
    مگه غیر از اینه که اینجا جای موندن نیست و باید رفت
    پس دیر و زودش زیاد فرقی نداره

آه ، چقدر این جملات تلخ و سیاهند
    متاسفم که آن همه پاراگرافهای بی نظیر و دوست داشتنی را با این کلمات زشت قرین کردم
    اما اینها افکاری ست که من سالهاست با آنها زندگی میکنم
    و جواب مناسبی براشون پیدا نمی کنم

البته فقط وقتی به اونها عمل می کردم که مشکلات سریز بشه

ولی به نظر میرسه باید تجدید نظر کنم و به دنیا جور دیگری نگاه کنم

بینهایت ممنون

4. 5 کاربر از پست مفید papa تشکرکرده اند .

papa (شنبه 05 شهریور 90)

عضو فعال

آخرین بازدید
    چهارشنبه 09 بهمن 92 [ 23:55]
    سطح
    70
    Level completed: 92%, Points required for next Level: 35
    دستاوردها:
    1000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    12,283

تشکرشده 12,256 در 2,217 پست

Array

چرا باید آدم وقت و انرژی شو صرف یکی که نمیشناسدش بکنه بدون اینکه حتی یه ریال بدست بیاره ؟
    اینکه چرا طاهره خانم چنین متنی را نوشتند را باید خودشان توضیح دهند.
    و واقعاً عجب متن زیبایی بود و من هم خیلی استفاده کردم.

شاید هم یک جواب ساده داشته باشه. سایت همدردی نشون داده که حس انسان دوستی هنوز در خیلی ها زنده هست و من هم خیلی خوشحالم که اینجا هستم.

طاهره خانم یک علمی دارند، از این برای راهنمایی به شما استفاده کردند. حتماً نباید آدم فقط کاری را انجام بده که بابتش پول به دست بیاره. این کار نیک است و پاداشش را هم خدا می دهد. مطمئن باشید هر کار خیری انجام دهید، پاداشش را از خدا می گیرید. حتماً نباید همان لحظه کسی پول کف دست آدم بگذارد!

چرا باید این همه سختی تحمل کرد وقتی میشه مرد و هم خودت راحت بشی و هم دیگران از مردنت منتفع بشوند ؟
    خدایی که شما را زنده نگه داشته و می خواهد زنده باشید، بهتر می داند که شما در این دنیا می توانید خیلی بیشتر برای خود و دیگران منفعت داشته باشید. اگر غیر از این بود خدا خودش جان شما را می گرفت تا به قول خودتان دیگران از مردن شما منفعت ببرند. این تصمیم با خداست که کسی را زنده بگذارد و کسی را بمیراند و اگر شما بخواهید در این کار دخالت کنید، جدا از اینکه اشتباه بزرگی مرتکب شده اید، گناه بزرگی مرتکب هم شده اید.

اگر خدایی نکرده دختر شما را از شما بگیرند، حاضرید چقدر پول بدهید تا او را به دست بیاورید؟
    مطمئن باشید دختر و خانم شما هم حاضر نیستند به هیچ قیمتی شما را از دست بدهند.

پس اگر اینطوره همه ما بریم بمیریم دیگه :) پس اصلاً چرا اومدیم اینجا؟

به جای اینکه به نعمت بزرگ خداوند به شما، یعنی این عمر و زندگی و خانواده، دست رد بزنید، یاد بگیرید که از آن به بهترین نحو استفاده کنید. مطمئن باشید همه ما به یک دردی می خوریم.

می دانید یک بوسه شما بر روی صورت دخترتان چقدر برایش با ارزش است؟ چه کسی به جز شما می تواند به همین سادگی و با یک نوازش و بوسه وجود او را پر از محبت کند؟ هیچ چیز برای یک دختر مثل نوازش و محبت پدرش نیست.

من فکر می کنم شما خودتون رو خیلی دست کم گرفتید. خدا رو شکر خداوند نعمتهای زیادی هم به شما داده.
    او را شکر گویید و زندگی کنید! اگر شما بخواهید از زندگی دست بکشید، پس آنها که شب گرسنه توی کارتن می خوابند چه بگویند؟

توکل کنید به خدا

6. 6 کاربر از پست مفید hamed65 تشکرکرده اند .

hamed65 (دوشنبه 08 فروردین 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 30 مرداد 92 [ 13:58]
    سطح
    28
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 81
    دستاوردها:
    VeteranSocialTagger Second Class5000 Experience Points
    تشکرها
    7,577

تشکرشده 8,600 در 1,498 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط papa

برای اینکه
    بنی آدم اعضای یک پیکرند
    که در آفرینش زیک گوهرند
    چو عضوی به درد آورد روزگار
    دگر عضوها را نماند قرار

برادر خوب! نشنیدی دنیا دو روزه؟ خیلی طول نمیکشه نگران نباش. اونقدر عمر سریع میگذره که تا بیای به خودت بجنبی می بینی چه فرصتهایی رو از دست دادی. همه اینها برای اینه که یه توشه ای جمع کنیم برای سفر آخرتمون. شما چی جمع کردی برای اونور؟ اونقدر هست که گناه نابخشودنی خودکشی، توش گم باشه؟ یا اینکه فکر می کنی اونقدر از زندگی دو روزه دنیا لذت بردی که حاضر بشی قیامتت رو به خاطرش بسوزونی؟
    میدونی آدمی که دنبال آسایش دنیا باشه بدستش نمیاره مگر اینکه قبلش حاضر باشه دنیاش رو ره توشه آخرتش بکنه. اینکه دنبال رضای خدا باشه. اینکه در هر لحظه خدا رو ناظر بر اعمالش ببینه و از اینکه به خطا بره احساس شرم بهش دست بده. راحتی واقعی توی این دنیا بدست نمیاد. اصلا هدف آفرینش که راحتی ما توی این دنیا نیست! هدف معلوم کردن آدم واقعیه. یعنی اونی که بتونه دنیا رو از رو ببره! یعنی به خاطر صبوریش و سختکاریش دنیا جلوش کم بیاره
    اینکه خیرت هم به خودت برسه هم به دیگرون. طوری که وقتی از دنیا میری همه از فقدانت آه بکشن. همه برات آرزوی مغفرت کنن. نه اینکه دیگرون از دستت راحت شن! اگه یه طوری زندگی کنی که با رفتنت هم خودت راحت شی هم دیگرون با عرض معذرت باید بهت بگم که زندگیت رو مفت مفت باختی!

زندگی با همه قشنگی هاش و زیبایی هاش ، زشتی های غیر قابل گذشتی داره
    زندگی زشت است ای زیبا پسند زیبه اندیشان به زیبایی رسند
    آنقدر زشت است این بی بازگشت کز تمامش می شود یک آن گذشت

اوه اوه اوه! لطفا برای اثبات زشت بودن دنیا از شعر مردم مایه نذار! ای بابا شما که تن شاعر بنده خدا رو توی گور لرزوندی! این شعر رو چرا اینطوری چپ اندر قیچی اش کردی؟ اصل شعر اینه:
    زندگی زیباست ای زیبا پسند
    زیبه اندیشان به زیبایی رسند
    آنقدر زیباست این بی بازگشت
    کز برایش میتوان از جان گذشت

واقعیتش اینه که فکر میکردم آدم با احساس و مهربانی هستم
    اما همیشه دوست داشتم اون آدمی که به خاطر مشکلات رگشو میزنه ، بمیره و راحت شه
    یا اون بیمار سرطانی که رو تخت بیمارستان بستری شده و سالهاست داره رنج میکشه می تونست بمیره
    راستی غیر از مسائل اخروی چرا نباید بمیره
    به نظرم این آخر انساندوستی و آدمیته
    همینطور هر وقت خبر مرگ کسی را میشنوم آرزو میکنم کاش من جای اون بودم

آه ، چقدر این جملات تلخ و سیاهند
    متاسفم که آن همه پاراگرافهای بی نظیر و دوست داشتنی را با این کلمات زشت قرین کردم
    اما اینها افکاری ست که من سالهاست با آنها زندگی میکنم
    و جواب مناسبی براشون پیدا نمی کنم

البته فقط وقتی به اونها عمل می کردم که مشکلات سریز بشه

ولی به نظر میرسه باید تجدید نظر کنم و به دنیا جور دیگری نگاه کنم

آره آفرین! این جمله آخریت عالی بود.
    جایی در قرآن خوندم که خداوند علت و مسبب ترس از فقر و مشکلات را شیطان معرفی میکرد. و میفرمود که شیطان آدمی را از فقر میترساند. شما باید به تحریک دشمن قسم خورده انسان به فقر فکر کنی تا دستت برای کمک به سمت دیگری دراز نشه. تا برای دختر کوچولو و همسر عزیزت نتونی پدری و همسری کنی. تا برای اون بیمار سرطانی نتونی کاری کنی که دعای اون برکت و مشکل گشای زندگیت باشه. باید دنیا رو سیاه و تیره و تار و نا امید کننده ببینی تا حرکتی نکنی. تا وقتی که پاک مغزت شستشو داده شد و دنیات به بطالت و سیاهی و تاریکی و پوچی گذشت، اونوقت با گناه بزرگ خود کشی تیر خلاص رو هم بهت بزنه و کاری کنه که خدا هم ازت رو برگردونه و آخرتت سیاهتر از دنیات بشه. بعد هم بقول قرآن شیطان وقتی به تو که دعوتش رو اجابت کردی نگاه میکنه روش رو بر میگردونه و بهت میگه : ازت بیزارم!
    مشکلات برای ساختن انسانه، که اگر این مشکلات نبودند چطور باید سره از ناسره و انسان از انسان نما مشخص میشدند؟
    تا حالا شده هر بار که مشکلی رو حل میکنی و از پس یک مانع توی زندگیت بر میای هر چند کوچیک، سرت رو ببری سمت آسمون و بگی ازت ممنونم! و یه باریکلا هم به خودت بگی! و به شکرانه این موفقیت کوچیک برای دیگری که میتونه زن و فرزندت یا همسایه یا مادر یا پدر یا ایتام یا اقوام یا ... یه کار کوچولو انجام بدی که تضمینی بشه که خدا توی کارهای بعدی هم دستت رو بگیره.
    البته فراتر از اون، الان خدا بهت تن سالم، فرزند، همسر خوب، زندگی خوب و خیلی چیزهای دیگه داده که اگه دور و برت رو نگاه کنی میتونی همشون رو ببینی. خیلی از ماها همین ها رو هم نداریم. نا شکری نکن! از همین فرصتی که خدا بهت داده استفاده کن و دنیا و آخرت ات رو با هم بساز. من همیشه به خودم میگم من به حداقل راضی نمیشم. همه خوبیهای دنیا و آخرت رو با هم میخوام. هم دنیام رو باید بسازم و هم آخرتمو. میدونم تا خودم تلاش نکنم هم کسی این کار رو برای من نمیکنه.به شما هم همینو میگم. به هر حال خدا بهت وسیله اش رو داده بقیه اش مونده به غیرت خودت!
    اینقدر هم دنبال فلسفه بافی برای توجیه تنبلی و سستی نباش. به خدا توکل کن و بلند شو انشا الله بقیه اش حله.

بینهایت ممنون

8. 4 کاربر از پست مفید بی دل تشکرکرده اند .

بی دل (پنجشنبه 11 فروردین 90)

سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,661

تشکرشده 36,001 در 7,404 پست

Array

papa گرامی

ورودت به کلبه همدردی در ایام خجسته نوروز را خیر مقدم میگم

برادر گرامی ، من از شما سئوالاتی دارم که ممنون میشم پاسخ دقیق و عمیق را لطف بفرمایی .

تا به حال فکر کردی که معنای زندگی چیه ؟

تا حالا به این فکر کردی که چه توانائیهای منحصر به فردی داری و آنها را در خود یافته ای ؟

چرا ازدواج کردی ؟

چرا پدر شدی ؟

احساس رضایت از زندگی یعنی چی ؟

شاد ترین لحظات برایت چه وقتهایی بوده ؟

می دانی کمال گرایی یعنی چی ؟

به نظرم خودت را محبوب نمی بینی و این تمایل را داری که محبوب باشی ، چقدر محبوب خودت بوده ای ؟

چرا اینقدر مؤدب و قدر شناسی ؟ ( چه فایده ای داره )

چرا وقتی رنج کسی را می بینی دلت به درد میاد و آرزو می کنی که ...... ( دیدن رنج دیگران برات سخته ) به شما چه که دیگران در چه حالند ؟؟؟

و.......

باز هم سئوال دارم ، فعلاً اینها را پاسخ دهید تا بعد .

یک خواهش :

شعاری پاسخم را ندید ، کاملاً با تمرکز و توجه جواب بدید حتی اگر با تأخیر پاسخم را بگیرم منتظر می مونم و برام ارزشمنده که شما اهمیت دادید به سئوالاتم و وقت صرف جواب دادن می کنید .

تا بعد .....

.

10. 5 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

فرشته مهربان (دوشنبه 08 فروردین 90)

عضو فعال

آخرین بازدید
    یکشنبه 18 مرداد 94 [ 14:38]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 10.0%
    دستاوردها:
    VeteranSocial25000 Experience Points
    تشکرها
    11,614

تشکرشده 12,542 در 2,269 پست

Array

پاپای عزیز

به تالار همدردی خوش اومدی.
    فکر می کنم اونائی که تا پای مرگ میرن ، اما دوباره نعمت حیات رو بدست میارن از باقیمونده زندگی خیلی بیشتر از مثل منی بهره میبرن و قدر لحظات رو بیشتر درک می کنن.

....زندگی ، فرصتی ست کوتاه و تکرار ناپذیر.
    زندگی ، امکانی ست محدود.
    با امکان محدود زندگی ،
    باید نامحدود را جست.
    باید از فرصت کوتاه زندگی،
    برای یافتن جاودانگی بهره برد.
    بنابراین،
    زندگی ،
    چالشی ست بزرگ;
    مخاطره ای عظیم .
    فرصت یکه و یکباره زندگی را
    نباید صرف چیزهای کم بها کرد.
    چیز های کم بها ،
    چیز هایی اند که مرگ آنها را از ما میگیرد.
    زندگی را باید صرف اموری کرد که مرگ
    نمی تواند آنها را از ما بگیرد.

... ادامه ش رو می تونی از لینک زیر
    http://www.hamdardi.net/thread-11238.html

12. 3 کاربر از پست مفید baby تشکرکرده اند .

baby (سه شنبه 18 مرداد 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 17 آذر 90 [ 22:04]
    سطح
    22
    Level completed: 76%, Points required for next Level: 24
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    16

تشکرشده 16 در 3 پست

Array

سلام

قبل از اينکه به سوالات شما جواب بدم يه در خواست از مدير سايت دارم و اونم اينه که امکاني فراهم کنن تا بتونيم نهايت احساس شرمندگي و قدر داني مون را نشون بديم . واقعا اين دکمه تشکر آدمو راضي نمي کنه و خيلي کمه . يادم نمي ياد کسي ساعت ۰۱:۲۹ صبح و ۰۲:۱۴ صبح (آخرين تغيير در اين ارسال: امروز ۰۲:۲۰ صبح توسط بي دل ) و ۰۴:۵۲ صبح ، وقتي من خيلي راحت در حال استراحتم ، براي کمک به من کاري انجام داده باشه و به زندگي من بيش از خودم اهميت داده باشه .
    با تشکر از مديريت و تمام دوستان

واقعيت اينه که من تو اين 28 سال هيچ وقت اين مسائل را با کسي مطرح نکرده ام . چون به نظرم طرح سوال در مورد دليل زنده بودن و ارزش زندگي خيلي بي معني وبديهي است و تنها موجب تمسخر است . ولي خوب ، يادمه يه سالهايي ما دلايل متعددي براي اثبات وجود خدا و قدرت خدا و خيلي چيزهاي بديهي تر و مهم ياد ميگرفتيم .

مطمئنا اينکه براي کسي سوالي در مورد اصل زنده بودن و دليل زندگي و علت برتري اش بر مرگ پيش بياد ، مسخره تر از اين نيست که کسي در مورد وجود خدا و بوجود آورنده زندگي سوال داشته باشه ؟

بله ، من هم به وجود خدا معتقدم و در زمينه عمل به واجبات و فرائض ديني نمره 17 را به راحتي کسب ميکنم . من هم قبول دارم که همه اينها کار خداست و خواست او .

اما سوال اينه اگه يه زمان به هر دليل ( مثل کسي که خدا را قبول ندارد ، يا کسي که بر اثر فشار زندگي بي خيال خدا و آخرت شده يا فرض کنيم خودکشي هيچ اشکال شرعي و قانوني ندارد ) آيا باز هم شما زندگي را انتخاب مي کنيد ( فرض اين است که در نهايت فشار قرار گرفته ايد و هيچ لذتي از زندگي نمي بريد ؟ )
    البته من جواب خودمو تقريبا گرفته ام . مثل اين جمله قشنگ ( اينقدر هم دنبال فلسفه بافي براي توجيه تنبلي و سستي نباش )

1 ) سوال : تا به حال فکر کردي که معناي زندگي چيه ؟
    جواب : زندگي به نظر من يه کوره ست براي جدا کردن طلا از سنگ طلا ، اما بدون اينکه از اون سنگ سوال بشه آيا دوست داري تبديل به طلاي ناب بشي يا نه . خوب شايد يه سنگي نتونه داغي اين کوره را تحمل کنه يا ترجيح بده سنگ باقي بمونه . اگه جواب اينه که مجبوريم يا اين دنيا يا اون دنيا ، خوب من تا زماني که ببينم همه تحمل ميکنن و خودم هم بتونم ، تحمل ميکنم . اما اگه يه روزي اجباري نبود شايد اولين کسي باشم که بپرم بیرون . اما اینو می دونم که خیلی از شما عزیزان این کارو نمی کنید . و این موضوعیه که هضم دلیلش برای من کمی سخته .

2 ) سوال : تا حالا به اين فکر کردي که چه توانائيهاي منحصر به فردي داري و آنها را در خود يافته اي ؟
    جواب : بله . چندتايي دارم اما تا امروز با همه تلاشم نتونستم از اونها استفاده کنم .

3 ) سوال : چرا ازدواج کردي ؟
    جواب : نمی تونم به این سوال جواب بدم .

4 ) سوال : چرا پدر شدي ؟
    جواب : به اصرار اطرافیان و همسرم . نه اشتباه نکنید . من با اينکه طلا نشدم اما سنگ هم نيستم . مطمئنم خيلي از شما به اندازه من يه بچه رو دوست نداريد . کدوم يک از شما اونقدر بچه اش را دوست داره که حاضره براي رفاهش خودشو بکشه ؟
    اما خوب به دليل اينکه زياد از اين جهان خوشم نمي آد ، دوست نداشتم يکي ديگه هم زجر بکشه ، اما خوب فعلا بچه دارم .

5 ) سوال : احساس رضايت از زندگي يعني چي ؟
    جواب : احساس رضايت يعني بتوني به وظايفت عمل کني و هموني باشي که دوست داري باشي و جامعه دوست داره که باشي .

6 ) سوال : شاد ترين لحظات برايت چه وقتهايي بوده ؟
    جواب : زيبا ترين لحظات و شادترين لحظات براي من لحظاتي است که خدا اونها را از همه لحظات بيشتر دوست داره .

7) سوال : مي داني کمال گرايي يعني چي ؟
    جواب : کمال يعني نزديک شدن به کمال مطلق يا يکي شدن با او .

8 ) سوال : به نظرم خودت را محبوب نمي بيني و اين تمايل را داري که محبوب باشي ، چقدر محبوب خودت بوده اي ؟
    جواب : بله من محبوبيت ذاتي براي خودم قائل نيستم و تنها زماني محبوب خودم هستم که محبوب جامعه و جامعه آفرين باشم . یعنی در صورتی که نتوانم رضایت درونی و بیرونی داشته باشم ، هیچ محبوبیتی ندارم .

9 ) سوال : چرا اينقدر مؤدب و قدر شناسي ؟ ( چه فايده اي داره )
    جواب : چون انسان يعني ادب و قدر شناسي . يعني شخص بي ادب و قدرناشناس انسان نيست ، حيواني است که روي دو پا راه ميرود . و اين دو خصوصيت مشخصه ذاتي انسان است . چه فايده داشته باشد چه نه .

10 ) سوال : چرا وقتي رنج کسي را مي بيني دلت به درد مياد و آرزو مي کني که ...... ( ديدن رنج ديگران برات سخته ) به شما چه که ديگران در چه حالند ؟؟؟
    جواب : مثل سوال قبل

با تشکر از وقتی که صرف میکنید ، از صراحت و کوتاهي جوابها معذرت مي خوام . راستش منظورتون از طرح بعضي سوالات را متوجه نمي شوم .

بیا ، بیا .. بیا سعی کنیم زاویه ی نگاهمون رو از مفاهیم و مصداقها کمی تغییر بدیم .. و یادمون باشه همیشه هم اون چیزی که ما فکر می کنیم ، درست ترین و بهترین نیست ..

موفق باشید

14. 3 کاربر از پست مفید papa تشکرکرده اند .

papa (پنجشنبه 11 فروردین 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    چهارشنبه 30 مرداد 92 [ 13:58]
    سطح
    28
    Level completed: 46%, Points required for next Level: 81
    دستاوردها:
    VeteranSocialTagger Second Class5000 Experience Points
    تشکرها
    7,577

تشکرشده 8,600 در 1,498 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط papa

واقعيت اينه که من تو اين 28 سال هيچ وقت اين مسائل را با کسي مطرح نکرده ام . چون به نظرم طرح سوال در مورد دليل زنده بودن و ارزش زندگي خيلي بي معني وبديهي است و تنها موجب تمسخر است . ولي خوب ، يادمه يه سالهايي ما دلايل متعددي براي اثبات وجود خدا و قدرت خدا و خيلي چيزهاي بديهي تر و مهم ياد ميگرفتيم .

مطمئنا اينکه براي کسي سوالي در مورد اصل زنده بودن و دليل زندگي و علت برتري اش بر مرگ پيش بياد ، مسخره تر از اين نيست که کسي در مورد وجود خدا و بوجود آورنده زندگي سوال داشته باشه ؟

اینطور سوالها ابدا مسخره و بی معنی نیست که هیچ، پرسیدنش لازمه انسان بودنه. اطاعت محض و پذیرفتن آیین پیشینیان بدون تفکر و تنها از روی ارث و عادت به عنوان صفت اقوام جاهلی و بت پرست در قرآن مردود شمرده شده. حضرت ابراهیم با همین پرسیدنها بود که پی به یگانگی خدا برد. حضرت موسی، حضرت عیسی و پیامبر اسلام هر کدام در زمان خودشون این سوالها را مطرح کردند و در واقع به نوعی تعارض فکری با جامعه زمان خودشون رسیدند.
    پس اشکال در پرسیدن نیست.
    اشکال، در استدلال و استنتاج غلط است. یعنی با یکسری پیش فرض های نادرست به نتیجه بخواهیم برسیم.
    ببینید الان دور و بر بنده پر است از آدمهای "بی دین" ! یعنی آدمهایی که خیلی رک و صریح به من میگن که هیچ دینی ندارند. اینها معتقدند که آخرتی وجود ندارد چون خدا را ندیده اند. و دینداری را نوعی خرافه پرستی و حاصل افکار غلط و موهوم و... میدانند.
    اخیرا بنده با برخی از همین آدمها که تحصیلات بالای دانشگاهی در حد استاد و... غیره دارند بحث کرده ام. اینها معتقدند که زندگی به همین دنیا خلاصه میشود و بعدش نابودیست.
    برای همین هم سعی میکنند که زندگی دنیا را تا میتوانند راحت و مرفه باشند و خوش بگذرانند و هر چقدر بتوانند، نابودی را عقب بیندازند.
    جالب اینجاست که آنچه که برایش با اهمیت خیلی بالا برنامه ریزی کرده اند، تربیت انسان خوب و یا به عبارتی شهروند خوب است. یعنی کسی که برای خودش و جامعه مفید باشد. (من برنامه هایشان و قوانین مربوطه را دیده ام همینطور در نحوه اجرا و آموزش هم عینا دارند عمل میکنند).
    میخوام بگم: اگر به این نتیجه هم برسیم که آخرتی وجود نداره و تصادفی بشر به وجود آمده و تکامل یافته، اینطوری تازه دلبستگی به دنیا و تلاش برای زنده ماندن و زندگی بهتر بیشتر میشه.
    اگر هم که به خدا و روح و قیامت و این بحث ها اعتقاد داشته باشیم هم که تکلیف دیگه مشخصه.

بله ، من هم به وجود خدا معتقدم و در زمينه عمل به واجبات و فرائض ديني نمره 17 را به راحتي کسب ميکنم . من هم قبول دارم که همه اينها کار خداست و خواست او .

خوب پس فکر میکنی اشکال کار کجاست؟
    فرائض رو بدون شناخت و تفکر و فقط از روی عادت انجام دادی و حالا به شک افتادی؟

اما سوال اينه اگه يه زمان به هر دليل ( مثل کسي که خدا را قبول ندارد ، يا کسي که بر اثر فشار زندگي بي خيال خدا و آخرت شده يا فرض کنيم خودکشي هيچ اشکال شرعي و قانوني ندارد ) آيا باز هم شما زندگي را انتخاب مي کنيد ( فرض اين است که در نهايت فشار قرار گرفته ايد و هيچ لذتي از زندگي نمي بريد ؟ )

در بالا توضیح دادم که حتی جوامعی که خدا را قبول ندارند، نظام تربیتیشان بگونه ایست که انسان را امیدوار به زندگی، با روحیه، مفید برای خود و دیگران پرورش دهند. و عدم باور به وجود خدا اصلا دلیل منطقی برای خودکشی نیست.
    همین تازگی با یک بیماری که از چنگال سرطان جان سالم به در برده (البته خیلی سالم هم نه: عضویش رو از دست داده!) در مورد وجود خدا بحث میکردیم. این بنده خدا اصلا به خدا اعتقادی نداره و هیچ دینی هم نداره. میگفت اگر خدا هست این چه خدایی است که می پذیره که کسی بیمار باشه و دیگری سالم.
    به او گفتم که اولا خدا امکان سالم بودن را به همه ما داده اما اگر من مثلا بیایم و بجای استفاده از خوراکیهای پاکیزه (ایشان خوک میخوره و بقیه غذاهاش هم همه از دم فست فودیه) غذاهای نا سالم بخورم، یا غذایی رو بخورم که با مزاجم نا سازگاره و بعد مریض بشم تقصیر خدا چیه این وسط؟ یا مثلا من توی رانندگی احتیاط نکنم و یه عمر گوشه خونه بیافتم مقصر خدا نیست که.
    نکته جالب در مورد این شخص اینه که به خدا اعتقادی نداره، بدنش هم معلولیتی پیدا کرده اما با تلاش و همتی وصف ناپذیر داره یک رشته سخت دانشگاهی رو تحصیل میکنه و شما کوچیکترین اثری از ضعف و نا امیدی در این آدم نمی بینی. و جالب تر اینکه مسئولین کشورش اونقدر امکانات رفاهی در اختیارش گذاشتن (به عنوان یک شهروند) که ما در کشور خودمون برای کسی که در راه نجات مملکتمون معلول شده باشه اون امکانات را مهیا نمی کنیم.
    میخوام اینطور نتیجه بگیرم که دین برای این است که از من آدم بهتری بسازه حالا اگر تونستم با اطمینان دین را بپذیرم که چه بهتر، اگر نه که لا اقل یک انسان خوب باشم. (مگر دین هم چیزی غیر از این میخواد؟)
    به قول امام حسین(ع) که به یاران یزید فرمودند: اگر دین ندارید لا اقل ازاده باشید.

البته من جواب خودمو تقريبا گرفته ام . مثل اين جمله قشنگ ( اينقدر هم دنبال فلسفه بافي براي توجيه تنبلي و سستي نباش )

این مطلب آخر را جهت شوخی عرض میکنم: پدرم همیشه میگفتند که آدمهای تنبل معمولا فیلسوف میشن. چون هزار تا صغری کبری میچینن که از جاشون پا نشن برن کاری انجام بدن! البته این را در پاسخ به برادر بنده میگفتند زمانی که کاری را به برادرم میسپردند و برادرم بدون اینکه تکان بخوره، همونجا سر جاش چهل تا سوال می پرسید و دلیل و منطق میاورد که اون کار هیچ لزومی نداره که انجام شه!

16. 6 کاربر از پست مفید بی دل تشکرکرده اند .

بی دل (یکشنبه 29 آبان 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 09 تیر 93 [ 15:40]
    سطح
    42
    Level completed: 56%, Points required for next Level: 89
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    2,177

تشکرشده 2,204 در 465 پست

Array

سلام . دوست خوبم تا زماني كه مفهوم زنده بودن رو درست درك نكنيد، افكار خودكشي دائما مياد به سراغتون. زندگي فقط براي يك گروه از افراد معني داره، اونم افرادي كه عاشقند. مابقي به آرزوها و روياهاي پوچ سرگرمند. در حقيقت مرده ي متحركند.
    براي زنده بودن عشق ميبايد. عشقه كه رنج رو آسان ميكنه، عشقه كه به انسان اميد زندگي ميده. عشق رنج دلنشينه. ميكشه و متولد ميكنه. عشق در لحظه مردن و در لحظه متولد شدنه. و اما چه عشقي زيبا تر از عشق به خداوند؟ مگر هدفي جز اين براي خلقت هست؟ خداوند سخاوتمند بود، جهان رو خلق كرد. خداوند هنرمند بود، فرشتگان زيبا رو خلق كرد و خداوند عاشق بود، انسان رو خلق كرد.
    ما از عشق خلق شديم. پس حيات ما به عشق وابسته است.
    به قول مولوي:

مرده بدم، زنده شدم، گريه بدم، خنده شدم
    دولت عشق آمد و من دولت پاينده شدم....

بنابراين دليل زندگي رو در خودتون جست و جو كنيد. به كم قانع نشين كه هم زود به وجود ميان و هم زود از دست ميرن. حيف گوهر وجودتون نيست كه در پريشاني گوهر هاي دروغين ناديده گرفته شده ؟

18. 3 کاربر از پست مفید shabe barooni تشکرکرده اند .

shabe barooni (پنجشنبه 11 فروردین 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    شنبه 08 تیر 98 [ 05:40]
    سطح
    88
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 163
    Overall activity: 25.0%
    دستاوردها:
    SocialTagger Second Class1000 Experience PointsVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    7,910

تشکرشده 7,657 در 1,487 پست

Array

سلام
    یه بار من یه چیزی گفتم. اینکه اگه اعتقاد داریم بعد از این دنیا، دنیای دیگه ای هم هست، و زندگی ادامه داره و مرگ پایان زندگی ما نیست و (بر فرض اینکه کارای خوب کرده باشیم) زندگی بهتری منتظر ماست، چرا دعا نکنیم که خدا زودتر ما رو ببره به اون زندگی؟
    یه جوابی شنیدم که رفتم توی فکر:
    اگه اینجوری بود، اولیای خدا توی دعاهاشون هزاران بار از خدا میخواستن این رو. اما توی هیچ دعایی نداریم.
    دنیا معبد اولیای خداست

20. 4 کاربر از پست مفید دختر مهربون تشکرکرده اند .

دختر مهربون (چهارشنبه 10 فروردین 90)

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)