به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 30
    سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,670

تشکرشده 36,010 در 7,405 پست

Array

RE: خود آگاهی کاربردی: آغازی برای تغییر خویشتن

1 - آیا کنشهای لذت طلبانه خود را می شناسید، آیا آنها شما را آزادانه کنترل می کنند؟

تا حد زیادی بله ، اما آزادنه کنترلم نمی کنند بلکه مقید به اصولی است که لب آن این است ، خلاف شرع و شأن عمل نشود.
    مثلاً هر وقت احساس ناراحتی و غم می کنم به چیزی که برام لذت بخشه و شادم می کنه رو میارم که ممکنه بطور معمول سراغش نرم، مثل آهنگهای خیلی شاد سنتی و محلی ، یا یک فعالیت هنری ، یا گوش کردن به یک سخنرانی ، یا دیدن فیلم ،اما مقیدم که خلاف شرع و شأنم نباشه . ( در این مواقع هر چه خلاف شرع و شأن نباشد را برای خود مجاز می دانم )

2- آیا محدودیت های اخلاقی ، اجتماعی آموخته شده شما (وجدان)، موجب سرکوب خواسته های درونی اتان می شود؟ آیا این آموزه ها را به شفافیت می شناسید.

بله بسیاری از آموزه ها را می شناسم ، و گاهی و در مواردی فهمیدم موجب سرکوب بوده ، مثلاً تا چندین سال پیش ، شبها زودتر از ساعت 12 خوابیدن مرا آزار می داد و از اون لذت نمی بردم و خوابهای غیر رسمی ( اسمی که من روی خوابیدنهای غیر ارادی و از شدت خستگی گذاشتم) برام خیلی لذت بخش تر بود . یک بار این را با یکی از دوستان مشاورم مطرح کردم و افراطی عمل کردن سوپر ایگوی مرا باعث لذت نبردن از خواب رسمی دانست و از آن به بعد فقط به صرف فهمیدن علت ، این مشکل حل شد و من از خواب رسمی و ارادی در هر موقع که نیاز بود لذت می برم .

از آن وقت که عملکرد سوپر ایگو را دریافتم دقت می کنم که هر جا فهمیدم سرکوب گری دارد مهارش کرده و متعادل عمل کنم .

3 - تعامل این 2 بخش در شما به چه نحو است؟

محوریت و هدایت رفتار با بخش 2 است و از تنظیم روند و برنامه های زندگی بر محور لذت جویی پرهیز دارم و سعی می کنم تعادل باشد ، نه سرکوب نیازها باشد و نه لجام گسیختگی غرائز

2. 4 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

del (سه شنبه 20 فروردین 92), فرشته مهربان (سه شنبه 28 مهر 88)

((( مشاور خانواده ))) آغازکننده

آخرین بازدید
    امروز [ 18:50]
    سطح
    100
    Overall activity: 99.4%
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First ClassSocial50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,596

تشکرشده 37,095 در 7,008 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط مدیرهمدردی
    برای پرداختن بیشتر به خود و مرزهای خود مقدمه ای را عرض کنم:
    شخصیت از یک دیدگاه بخشهای مختلف دارد که در این پست 2 بخش آن را مورد اشاره قرار می دهم:

1 - غرایز و کشش های درونی
    «مرز خود» عبارت پیچیده ایست. هر کدام از ما یکسری نیازهای برخواسته از غرایز و کشش های درونی (نهاد =Id) داریم . این نیازها در هر انسانی میل به بی نهایت می کند، لیکن از آنجا که انسان بصورت اجتماعی زندگی می کند پس نیازهایش درتعارض یا تداخل با نیازهای دیگران محدود می شود و حتی قوانین اجتماعی در مرزبندی های خود دخالت دارد.

2 - مسائل اجتماعی ، اخلاقی آموخته شده
    همچنین از کودکی آموزه های عقلانی ، اعتقادی ، اجتماعی (فراخود = Super ego ) که توسط والدین ، مربیان و محیط به ما آموزش داده می شود، بخشی از وجود ما می شود که به محدودیت غرایز درونی ما کمک می کند.

اگر همین 2 بخش شخصیت را در نظر بگیریم (یعنی: 1 - کنش های لذت طلبانه 2 - محدودیت های اخلاقی، اجتماعی که آموخته ایم)
    متوجه می شویم که هر یک از این بخشها پیشی بگیرند ، شخصیت ما واجد خصوصیات خاصی می شوند.
    آیا شما در شناخت خویش و «مرزهای خود» تا کنون اندیشیده اید که کدامیک از این 2 بخش فوق در شما قویتر است؟
    یا ساده تر بگویم:
    1 - آیا کنشهای لذت طلبانه خود را می شناسید، آیا آنها شما را آزادانه کنترل می کند؟ یا
    2 - آیا محدودیت های اخلاقی ، اجتماعی آموخته شده شما (وجدان)، موجب سرکوب خواسته های درونی اتان می شود؟ آیا این آموزه ها را به شفافیت می شناسید.

3 - تعامل این 2 بخش در شما به چه نحو است؟
    در ادامه پست قبلی در مورد بخشهای شخصیت:

در پست قبل به 2 بخش تقریبا متعارض و متضاد شخصیت اشاره کردیم:
    1 - غرایز و کشش های درونی
    2 - مسائل اجتماعی ، اخلاقی آموخته شده

اگر دقت کنید این 2 بخش غالبا با هم بطور نسبی در تعارض هستند. خیلی کششها و لذتها را دوست داریم که از نظر اخلاقی و اجتماعی اجازه ارضاء آن یا نیست یا باید تاخیر بیفتد؟
    حالا چه کار کنیم؟ بی خیال جامعه شویم؟ یا بی خیال لذت ؟!
    در اینجا باید به بخش سوم شخصیت اشاره کنیم

3 - خود یا ego

در افراد مختلف شخصیتشان تحت تاثیر یکی از این بخشهای 3 گانه است.
    1 - افراد لذت محور و احساسی و تکانشی
    2 - افراد سخت گیر، غیر قابل انعطاف و متعصب
    3 - افراد معقول، منطقی و همه جانبه نگر

خب با این مقدمه:
    خودشناسی تمرکزش روی ego یا خود می باشد.

" خود یا ego ":
    بخش منطقی، بالغ و حسابگر شخصیت انسان است، که با توجه به هنجارهای اجتماعی و اخلاقی ، خواسته های بخش لذت جوی شخصیت را در حد تعادل یا ارضاء می کند یا روش تعامل با آن را با توجه به موقعیت تنظیم می کند.

در واقع خود یا ego ، دارای فانکشنها یا عملکردهایی هست که منجر به این تعادلها می شود.

از آنجا که فانکشنهای اگو خود مطلب طولانی و گسترده ای هست، من سعی می کنم لینکش را بزودی در اینجا قرار بدهم. تا کارگاه خودشناسی و خودآگاهی زیادی گسترده نشود.

خلاصه :
    3 بخش شخصیت در تعامل با هم هستند
    الف ) کشاننده ای که دنبال لذت و دفع ضرر فوری برای فرد هست.
    ب) مسائل اخلاقی و هنجارهای اجتماعی فرد که درونی شده و سخت گیرانه هست.
    ج ) مهم: خود یا قسمتی که تعامل 2 بخش قبل را کنترل می کند تا به بهترین صورت نیازهای فرد در موقعیت مناسب و صحیح پاسخ بگیرد.

ما در این کارگاه خودآگاهی به طور گذرا اشاراتی داشتیم به این 3 بخش، (به ویژه بش سوم : عملکردها و فانکشنها خود یا اگو که لینک این بخش سوم یعنی فانکشنهای اگو بزودی اضافه می گردد.

4. 7 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

del (سه شنبه 20 فروردین 92), مدیرهمدردی (شنبه 08 اسفند 88), باران13 (جمعه 21 شهریور 93)

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,596

حالت من
    Sepasgozar
    Array

Re: خود آگاهی کاربردی: آغازی برای تغییر خویشتن

نیازها

سلام دوستان خودکاو من
    بیایید، از منظر عملیاتی تر و کاربردی تری به بحث خودآگاهی و خودشناسی وارد شویم
    ما در ادامه این تاپیک روی شناخت نیازها تمرکز می کنیم.

خود آگاهی ابعادی دارد، و نیازها یکی از حیطه های مهم خود آگاهی هست.

1 - آیا نیازهای خود را تاکنون دقیقا شناسایی کرده اید؟
    2 – این نیازها معطوف به کدام بخش های شخصیت شماست؟
    3 – این نیازها را یک کشاننده از بیرون ایجاد کرده است؟ یا یک هل دهنده از درون؟ یا هر دو؟
    4 – فهرستی از مهمترین نیازهای خود را به دقت و براساس اولویت تنظیم کنید؟
    5 – آیا نیازهای خود را طبقه بندی کرده اید؟
    6 – آیا نیازهای خود را پذیرفته اید؟
    7 – آیا نیازهای خود را مدیریت کرده اید؟
    8 – آیا نیازهایتان ارضاء شده اند؟
    9 – آیا نیازهایتان سرکوب شده اند؟
    10 – بانیازهایی که قابل ارضاء نیست یا شرایط ارضاء ندارد ، چه می کنید؟

---------------------------
    پاورقی:(خیلی مهم)
    دوستان مباحث کارگاه نیاز به تامل و تدبر و بررسی دقیق دارد. لطفا بدون عجله، به خودکاوی خویش پرداخته و نتیجه بررسی های خود را در صورت تمایل به صورت خیلی خلاصه در چند خط بیان فرمایید.

6. 7 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

مدیرهمدردی (دوشنبه 09 آذر 88)

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,596

حالت من
    Sepasgozar
    Array

سلام دوستان خودکاو من
    مباحث کارگاه نیاز به تامل و تدبر و بررسی دقیق دارد. لطفا بدون عجله، به خودکاوی خویش پرداخته و نتیجه بررسی های خود را در صورت تمایل به صورت خیلی خلاصه در چند خط بیان فرمایید.
    سلام
    همانطور که حدس می زدم، دوستان ژرف اندیش با عمق زیادی که وجود دارد این خودکاوی و کاوش در خویشتن زمان زیادی لازم داره. امیدورام در خودتون غرق نشده باشید. هر کس زودتر از عمق به سطح برگشت، نتایج بررسی هایش را برامون بگوید.

چون گفته اند:
    آن را که خبر شد، خبری باز نیامد

8. 5 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

مدیرهمدردی (یکشنبه 27 دی 88)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    سه شنبه 30 خرداد 02 [ 12:14]
    سطح
    100
    Overall activity: 25.0%
    دستاوردها:
    VeteranSocialRecommendation Second ClassTagger First Class50000 Experience Points
    تشکرها
    13,197

تشکرشده 14,121 در 2,560 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array

نیازها

سلام دوستان خودکاو من

1- آیا نیازهای خود را تاکنون دقیقا شناسایی کرده اید؟

البته نه کاملا ولی در این مدت که به واکاوی خودم پرداختم خیلی از چیزهایی که برایم ارزش داشت را شناختم و نیازهایی را که من رو به سمت رسوندن به اون ارزشها سوق می داد پیدا کردم

بستگی شخصیتم را چگونه بخش بندی کنم
    بعضی از نیازهایم مربوط به بخش اجتماعی بودنم هست مثل اینکه دوست دارم بسیار پر نشاط و فعال باشم بسیار رشد کنم بسیار بیاموزم
    مهمتر از همه به سمت وارستگی بروم
    بعضی نیازهایم مربوط به استقلالم هست مثل اینکه من خودم برای خودم تصمیم بگیرم و خودم حال و آینده ام را تعیین کنم
    بعضی نیاز ها عاطفی و احساسی است مثل احساس به اینکه دوست داشته شوی
    احساس به اینکه گاهی اوقات برای کسی حرف بزنی و درد دل کنی و اشک بریزی و او فقط نوازشت کند و گوش دهد و یا مثلا اینکه گاهی اوقات که ترد و شکننده هستی به کسی تکیه کنی
    بعضی هم منطقی است مثل کسب درامد داشتن احترام و عزت نیاز به غذا خوردن ، استراحت کردت ، تفریح کردن ...حتی لذت بردن

3 – این نیازها را یک کشاننده از بیرون ایجاد کرده است؟ یا یک هل دهنده از درون؟ یا هر دو؟

نیازهایم بیشتر هل دهنده از درون دارد
    مثل اینکه من همیشه می خندم و سرحال هستم هیچوقت درونم ساکت و ارام نیست خیلی با دیگران می جوشم و از داشتن این شخصیت احساس رضایت می کنم در حقیقت نیرویی از درون به من می گه لبخند بزن شوخ طبع باش سخت نگیر ، ولش کن بابا، خودت رو ناراحت نکن مهم نیست به شادابی ات برس ، شاد باش و این شادی را به دیگران نیز هدیه بده
    البته گاهی هل دهنده از بیرون هم دارند مثل اینکه وقتی دخترم و یا کسی که برایم مهم هست ناراحت و غمگین و یا کسل هست این احساس در من بیشتر تولید میشه که بخند و او را هم بخندان و ذهنش را از نگرانی آزاد کن

بعضی ها هم بیشتر بیرونی هستند
    مثلا اینکه به اجبار روزگار گاهی باید مرد باشی گاهی پدر باشی
    خوب چون در وجودم خصلت مرد نیست وقتی که در جایی نقش یک مرد را بازی می کنم و همانند یک مرد با اقتدار و قاطعیت می شوم برایم خیلی سخت هست و اون محرک بیرونی باعث میشه که بسیار خشن عمل کنم
    مثل رفتن به تعمیرگاه برای تعمیر ماشین
    مثل سکوت کردن در برابر ارباب رجوعی که توی جمع توهین می کنه
    برخورد کردن با فروشنده ای که جنس بیخود می خواهد بهت قالب کنه و ...
    و یا بازی کردن نقش پدر برای دخترت
    خوب اینها باعث میشه که اون نیاز عاطفی و احساسی به وجود بیاد
    نیاز تکیه کردن
    نیاز گریه کردن ب
    نیاز به نوازش شدن و ...
    نیازی هم مثل گرما سرما و ... محرک های بیرونی (هوا و ..) درونی( بیماری ، تب و ..) دارند
    پس فکر می کنم نیاز هایم هردو محرک را داشته باشند

پاورقی:(خیلی مهم)
    دوستان مباحث کارگاه نیاز به تامل و تدبر و بررسی دقیق دارد. لطفا بدون عجله، به خودکاوی خویش پرداخته و نتیجه بررسی های خود را در صورت تمایل به صورت خیلی خلاصه در چند خط بیان فرمایید.

10. 2 کاربر از پست مفید بالهای صداقت تشکرکرده اند .

بالهای صداقت (جمعه 07 اسفند 88)

آخرین بازدید
    سطح
    100
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    7
    تشکرها
    23,596

حالت من
    Sepasgozar
    Array

سلام دوستان گرامی
    از همه دوستان که از این تاپیک خودآگاهی استقبال کردند، سپاسگزارم ، همچنین تقدیر و تشکر از بالهای صداقت که پست آخر را عملیاتی کردند.
    <div dir="rtl">
    <table border="2">
    <td rowspan="2" background="http://www.hamdardi.net/pic/backpic/1.jpg">
    <br />
    5 – آیا نیازهای خود را طبقه بندی کرده اید؟
    6 – آیا نیازهای خود را پذیرفته اید؟
    7 – آیا نیازهای خود را مدیریت کرده اید؟
    8 – آیا نیازهایتان ارضاء شده اند؟
    9 – آیا نیازهایتان سرکوب شده اند؟

</td>

</table>
    </div>
    بالهای صداقت به طور کافی در مورد فهرست نیازهایشان و مشخص کردن درونی و بیرونی آنها نوشتند، لیکن دوستان توجه کنید، پاسخ دقیق به همه موارد فوق منجر به آگاهی بیشتر ما نسبت به خودمان شده و در گامهای بعد در تغییر احتمالی بخشی از نیازها و روشهای تعامل با آنها به ما کمک می کند.

به این موارد توجه کنید:

یکم :

چنانچه متوجه شوید منبع نیاز هل دهنده بیرونی بوده و امکان ارضاء آن هم غیر ممکن باشد، می توان با تغییر محیط به این مسئله پاسخ داد.
    مثلا انتظارات و توقعات یا مسائلی که بعضی افراد محیطی ممکن است به ما تحمیل کنند.

دوم:
    بعضی نیازهای درونی را اگر خوب بشناسیم مثل نیازهای فیزیولوزی و نیازهای روانی مثل مقبولیت و ... می توانیم در شرایط مختلف با باز تعریف این نیازها مدخلهای ارضاء بهتری برای آنها ایجاد کنیم.
    مثلا کسی که روی نیاز جنسی خودمتمرکز می شود و روز و شب در پی ارضاء آن به صورت افراطی هست، حتی اگر متاهل باشد ممکن است نتواند خویشتنداری لازم را از خود نشان دهد و دچار مشکل شود. این فرد لازم هست نحوه کنترل، یا ارضاء نیازهایش را به نوعی مدیریت کند که با سایر نیازهایش تداخل نکند.

فردی که در پی ارضاء نیازهای تفریح و فراغت ، خود را بدون مدیریت به دست آن می سپارد، ممکن است با نیازهای تحصیلی ، شغلی و خانوادگی اش تداخل حاصل کند و در نهایت مشکلات در هم تنیده ای پیدا کند.

به عنوان مثال بالهای صداقت نیاز دارد که دوست داشته بشه....
    حالا اگر این نیاز به دوست داشته شدن خود را «باز تعریف» کند و از انحصار صرفا شوهرش خارج کند به فرزند، والدین، فامیل ، دوستان و همکاران هم توجه کند می تواند با مدیریت نیازهایش و کنترل آن فشار زیادی را از روی خود بردارد.

سوم:
    اگر نیازهایتان را فهرست بندی کنید، هنگام طبقه بندی متوجه می شوید، که بسیاری از این نیازها در یک طبقه جا می گیرد.حالا اگر اولویت بندی هم بکنید، متوجه می شوید چه نیازهایی به رفتار شما شکل می دهند و کم کم شخصیت شما را نمایش می دهند.

نیاز به دوست داشته شدن، احساس مهرطلبی و ... اگر نیازهای غالب یک نفر باشد، کم کم رفتارش به نوعی شکل می گیرد که دیگران را پیوسته از خود راضی نگه دارد، و این مسئله هم انرژی های را کم کم از او می گیرد و هم او در درون از آرامش و لذت درونی دور می افتد.

نیاز به قدرت، شاخص بودن و ... اگر غالب شود، به خاطر حس سلطه ، عدم هم حسی، و عدم توجه به نیازهای دیگران ، موجب می شود، افراد با عمق وجود با شما ارتباط پیدا نکنند. تصنعی رفتار کنند. کم کم متوجه عدم مقبولیت می شوید.

نیازهای فیزیولوژی مثل رفاه، جنسی، تغذیه و ...، اگر محور تصمم گیری و رفتار شود، کم کم به خاطر کسب لذت مسئولیت های کمتری تقبل می کنیم، توجه خود را از وظایفمان به لذت طلبی شخصی متوجه می کنیم. اهمالکار می شویم و ....

مثل اینکه دوباره طولانی شد...
    از همه دوستانی که شاهد بحث هستند خواهش می کنم موارد و مثالهایی بیاورند که بحث تکمیل شود:
    نقاط قوت و ضعف خود را از دریچه نیازهایتان بررسی کنید؟

مثال اگر وسواسی هستید ؟ یا کمالگرا؟ اگر اهمالکار هستید یا سخت کوش؟ اگر انعطاف پذیر هستید یا مردم دارد؟ اگر ساکت هستید یا اگر شلوغ؟ اگر منفعل هستید یا فعال؟ اگر عصبانی می شوید یا زود می رنجید؟ اگر زود عاشق می شوید یا مردد می شوید؟
    همه و همه می تواند از نظر ریشه نیازهایتان ارزیابی شود.
    منتظر ارزیابی شما از نیازهایتان هستیم

12. 9 کاربر از پست مفید مدیرهمدردی تشکرکرده اند .

del (سه شنبه 20 فروردین 92), ویدا@ (پنجشنبه 04 مهر 92), مدیرهمدردی (جمعه 07 اسفند 88), باران13 (جمعه 21 شهریور 93)

سرپرست سایت

آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    دستاوردها:
    SocialRecommendation Second ClassCreated Blog entryVeteranOverdrive
    نوشته های وبلاگ
    4
    تشکرها
    27,670

تشکرشده 36,010 در 7,405 پست

Array

از همه دوستانی که شاهد بحث هستند خواهش می کنم موارد و مثالهایی بیاورند که بحث تکمیل شود:

مثال اگر وسواسی هستید ؟ یا کمالگرا؟ اگر اهمالکار هستید یا سخت کوش؟ اگر انعطاف پذیر هستید یا مردم دارد؟ اگر ساکت هستید یا اگر شلوغ؟ اگر منفعل هستید یا فعال؟ اگر عصبانی می شوید یا زود می رنجید؟ اگر زود عاشق می شوید یا مردد می شوید؟
    همه و همه می تواند از نظر ریشه نیازهایتان ارزیابی شود.
    منتظر ارزیابی شما از نیازهایتان هستیم

نیاز به استفاده بهینه تر از وقت

نقطه ضعف >> در بعضی امور شخصی ( که اغلب منفعت شخصی مرا در پی دارد چه مادی و چه معنوی ) اهمال کاری دارم و تأخیر پیش میاد ( تا وقتی احساس ضرورت نکنم )
    همچنین از این اوقات زیادی برای دیگران خرج می کنم و به نوعی میشه گفت از خود گذشتگی نامناسب ( که تبعاتی چون متوقع شدن بعضی از آنها و به امور خود نرسیدن مرا در پی دارد )

نقطه قوت >>> پشتکارم برای تحقق برنامه ها و اهدافی که طرح کرده ام و وظایفی که به عهده گرفته ام تا تکمیل آن خوب و رضایت بخش هست

نیاز به مفید بودن

نقطه ضعف >> دلسوزی و خدمات رسانی زیاد واحساس مسئولیت خودساخته در رابطه با خانواده و افرادی که درخواست کمک دارند ( که موجب درگیر مسائل آنها شدن و حتی گاه زیادی از خود مایه گذاشتن شده و متوقع شدن و حتی نوعی طلبکارانه رفتار کردن را در مخاطب ایجاد کرده ، تصور می کنم اینگونه گاه نیز مانع رشد آنها با دست و پنجه نرم کردن خودشان با مسائل شده ام )

نقطه قوت >> احساس توانمندی و عدم ناامیدی ( در بدترین شرایط ناامیدی یا بن بست احساس نکرده ام ) ، اعتماد به نفس بالا و قدرت تجربه امور مختلف و حتی متفاوت ( مشتاق بودن ) ، صبر و آرامش در برابر سختیها و فشارها

نیاز به حفظ آرامش به طور پیوسته

نقطه ضعف >> به نظرم می رسد در بعضی مواقع ( محدود ) برای حفظ آرامش محیط ( به خاطر خود و دیگران ) با بعضی منفعلانه رفتار کرده ام
    ( البته در حال بررسی هستم . در مورد نزدیکان در بررسی با بهره گیری از مشاوره به اینکه مدارای بجا و سازنده بوده ، نه انفعال رسیده ام و در مورد محیطهای اجتماعی در حال بررسی هستم و مطمئن نیستم انفعال بوده یا مدارای سازنده هرچند معدود هم بوده است ).

نقطه قوت >> تأمین آرامش از درون و وابسته به عوامل بیرونی نبودن بلکه توزیع آن در برون ( برای درک میزان قدرت حفظ آرامش در تصوراتی که با شرایط مختلف برای خود داشته ام ، رسیده ام به اینجا که حتی در حبس انفرادی هم قدرت حفظ و تأمین آرامش را دارم یعنی بهش فکر کرده ام که چه جوری می توانم آرامشم را حفظ کنم و آمادگی کسب کرده ام ). مثبت بینی ، اعتماد و تکیه و توکل عمیق به خدا ، اعتقاد به جریان حکمت در وقایع و پدیده ها که موجب شده از درون هر سختی ای در جستجوی یافتن مرواریدی از خیر و برکت و پیامی والا باشم ، به نظرم از عمده ترین سرچشمه های درونی آرامش و نشاطم می باشد .

.

14. 5 کاربر از پست مفید فرشته مهربان تشکرکرده اند .

فرشته مهربان (جمعه 16 دی 90), ویدا@ (پنجشنبه 04 مهر 92)

عضو عادی

آخرین بازدید
    شنبه 25 آذر 91 [ 13:39]
    سطح
    18
    Level completed: 11%, Points required for next Level: 89
    دستاوردها:
    3 months registered1000 Experience Points
    تشکرها
    502

تشکرشده 522 در 149 پست

Array

میشه مثال بزنید .
    کسی که اهمالکار هست یا وسواس داره چه نیازی ممکنه داشته باشه؟
    صفات مثبت برام روشن تر هست. مثلا کسی که سخت گوشه شاید نیاز به موفقیت داره. یا کسی که شلوغه نیاز به توجه اما صفاتی مثل اهمالکاری و وسواس چه نیازی رو تأمین میکنند؟

وقتی می گوئیم خودآگاهی یعنی چه؟ یعنی آگاهی نسبت به چه؟
    من فکر میکنم خودشناسی و خودآگاهی رو باید از هم جدا کرد. اول خودشناسی هست و بعد خودآگاهی. خودشناسی برای من بیشتر شناخت دو دسته خصوصیاتی است که شما گفتید یعنی یکی مسائل غریزی و ذاتی که درونی هستند و یکی هم مسائل اجتماعی که از بیرون وارد میشن. در واقع خودشناسی برای من یعنی اول بدونی نیازهات چی هستند و بعد ببینی افکار و عادت هات (که معمولا جامعه و خانواده و تاریخ (دکتر شریعتی) اونا رو شکل داده) چی هستند. معمولا افکار و عادت های ما باعث میشوند که در موقعیت مختلف زندگیمون از یک سری الگوی شرطی پیروی کنیم .
    وقتی اینها رو شناختیم حالا مرحله خودآگاهی هست که به نظرم مرحله سختی هست. یعنی وقتی داری وارد اون الگوهای شرطی میشی بتونی آگاه باشی و خودت رو نگاه کنی و مسیر دیگه ای رو انتخاب کنی. مثلا اگر همیشه در یک جمع میروی مضطرب میشوی و شروع میکنی ناخن خوردن. اول باید بفهمی که مضطرب میشی و افکاری که باعث این اضطراب میشن رو شناسایی کنی (خودشناسی) و بعد بتونی این بار که وارد جمع شدی افکارت مخرب رو نگاه کنی و اونا را با افکار مناسب جایگزین کنی و وارد الگوی شرطی افکار--> اضطراب --> ناخن خوردن (خودآگاهی) نشی.

وقتی قصد داریم خودمان را بشناسیم ، باید چه چیز را در خودمان شناسایی کنیم؟
    شناخت چه چیز در خودمان باعث تغییر خویشتن می شود؟

به نظر من شناخت باورها و قالبهایی که به واسطه بودن در یک خانواده و جامعه به ما منتقل شده از همه چیز مهمتر است. بنابراین من فکر میکنم شناخت خانواده و اجتماع هم در شناخت ما از خودمان مؤثر است. برای دستیابی به این شناخت دیدن جوامع و خانواده هایی که متفاوت از ما هستند کمک بزرگی است. همان که اشیاء را با اضدادش بشناس.

اگر کسی خود آگاهی دارد یعنی چه آگاهی از خود پیدا کرده است؟
    یعنی می تونه افکار و باورهایی که باعث یک سری رفتارهایی هستند رو ببینه و بشناسه.

عزیزان بفرمایید آیا خودتان را می شناسید؟ اگر آری چه چیز را در مورد خوتان می شناسید ؟ آنها را بیان کنید؟
    والله هر بار که فکر میکنم خودم رو شناختم بر جدیدی از این باغ میرسد. در کل فکر میکنم نسبت به 15 سال پیش خودم را خیلی خیلی بهتر میشناسم. حالا 15 سال دیگه بگم شناخت امروزم خیلی کم بوده یا نه نمیدونم.

خودشناسی یعنی چه؟

استاد محمد تقی جعفری: ای انسان تو جویبار کوچکی هستی که از دامه کوه های تاریخ، وراثت و محیط جاری گشته ای. اما دیری نخواهد گذشت که به سبب نیروهای نهفته در درونت به اقیانوسی بدل خواهی گشت که همه جویبارها دست نیاز به سمت تو دراز خواهند کرد.

خودشناسی یعنی شناختن تاریخ، وراثت و محیطتت و در کنارش شناختن آن نیروهای نهفته درون.

عضو همراه

آخرین بازدید
    جمعه 28 آذر 99 [ 01:10]
    سطح
    93
    Level completed: 29%, Points required for next Level: 714
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteranSocial10000 Experience Points
    تشکرها
    6,336

تشکرشده 3,618 در 912 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array
    من خیلی دوست دارم در این تاپیک با راهنمایی دوستان خوبم؛ به یک شناخت نسبی نسبت به خودم برسم. به همین جهت از مشاورین محترم درخواست دارم که توی این راه کمکم کنن.
    -------------------

نیازها

سلام دوستان خودکاو من

خود آگاهی ابعادی دارد، و نیازها یکی از حیطه های مهم خود آگاهی هست.

راستش هیچ وقت به طور دقیق سعی نکردم که عمیق فکر کنم روی خودم و نیازهام؛ اما با شناختی که سعی دارم از خودم به دست بیارم تلاش میکنم که به عمق وجودم نزدیک تر شم.
    نیازهای من: نیاز به احترام
    نیاز به تایید و توجه
    نیاز به معشوقه بودن
    نیاز به مادیات و نیاز به لمس شدن و نیاز به آرامش هستش
    .

فکر میکنم { نیاز به مادیات؛ نیاز به لمس شدن و نیاز به آرامش } جزو نیازهای شخصیت لذت محور و احساسی و تکانشی هست.
    و { نیاز به احترام؛ نیاز به تایید و توجه؛ نیاز به آرامش؛ نیاز به معشوقه بودن} هر دو بخش شخصیت من رو شامل میشه؛ یعنی هم لذت محور و هم مسائل اخلاقی و هنجارهای اجتماعی رو.

{نیاز به مادیات؛ نیاز به معشوقه بودن؛ نیاز به احترام و نیاز به داشتن حمایتگر } این نیازها رو یه کشاننده از بیرون ایجاد کرده است.
    و { نیاز به احترام؛ نیاز به تایید و توجه؛ معشوقه بودن، لمس شدن؛ نیاز به داشتن حمایتگر و نیاز به آرامش } همگی یک هل دهنده از درون ایجاد کرده است.

1. نیاز به معشوقه بودن 2. نیاز به احترام 3. نیاز به تایید و توجه
    4. نیاز به داشتن حمایتگر 5. نیاز به آرامش درونی 6. نیاز به لمس شدن
    7. نیاز به مادیات 8. نیاز به رابطه ی جنسی (البته از نوع معاشقه های عاشقانه و طولانی قبلش)

5 – آیا نیازهای خود را طبقه بندی کرده اید؟ خیر؛ باید برچه اساسی طبقه بندی کنم؟

6 – آیا نیازهای خود را پذیرفته اید؟بله

7 – آیا نیازهای خود را مدیریت کرده اید؟ تمام سعی خودم رو کردم که نیازهایی که از درونم نشات میگیره و خودم میتونم کنترل کنم رو مدیریت کنم. اما نیازهایی که وابسته به عوامل بیرونی هستند؛ فقدان اونها اذیتم میکنه. البته تمام تلاشم در این جهت هست که بتونم مرتفعشون کنم؛ مثل تلاش برای کار بیشتر و بهتر برای به دست آوردن مادیات یا رفتار بهتر و آموزش مهارت های لازم برای معشوقه بودن. اما یکسری از این نیازها کنترلی روی اونها ندارم مثل نیاز به داشتن یه حمایتگر یا حتی نیاز به احترام. در مقابل اشخاصی که منش و تفکری در این مورد ندارند.

8 – آیا نیازهایتان ارضاء شده اند؟ تا حدودی بله.

9 – آیا نیازهایتان سرکوب شده اند؟ بله؛ در مواقعی واقعا سرکوب شده اند و من فقدان اونها رو به شدت لمس کردم.

اگر شرایط فراهم باشه که از دست خودم کاری بربیاد؛ حتما حتی برای اینکه تا حد کمی به نیازم بتونم پاسخ گو باشم؛ سعی میکنم که نیازهام رو برآورده کنم؛ اما
    اگر اصلا شرایط و نیازم قابل ارضا نیست؛ اون رو پذیرفته و سعی ام رو میکنم که از لیست نیازهام یا کمرنگ یا کم اولویتش کنم یا شرایط برای فراهم نشدنش را فراهم کنم یا با برآورده نشدنش سازگاری کنم.

- - - Updated - - -

نیاز به معشوقه بودن
    نقطه ضعف>
    توقعی میشم؛ انتظار دارم باهام بد حرف زده نشه، احترامم در هر شرایطی حفظ بشه، چون معشوقه اش منم، وقت زیادی برام بذاره، هر وقت ازش خواستم بیاد دنبالم، اگر نیاد ناراحت میشم، در هر شرایطی کمک حالم باشه.
    بعضی وقت ها باعث میشه پا روی خواسته ی دلم بذارم. مثلا اگر با یه جنس مخالف یه کم شوخی کنم، سریع عذاب وجدان بگیرم.

وقتی با خانم های دیگه شوخی کنه یا بخندونتشون؛ احساس اینکه احترامی برای معشوقش قائل نیست بهم دست میده؛ و اینکه هدفت یه جورایی توی زندگی یه کم تغییر میکنه و خواسته هات همیشه رنگ و بوی خواسته های کس دیگری رو هم داره.
    نقطه قوت>
    باعث میشه رفتار متقابلی داشته باشم؛ سعی کنم آن چیزی رو که درونم باعث کشش شده رو بشناسم و حفظش کنم؛ مثلا زیبایی صورت و اندام رو. یا لحن آروم و کلمات پرمحبت رو همیشه داشته باشم چون معشوقه هستم و دلم میخواد که بمونم. خب؛ بعدش داشتن همه ی اینها احساس شادابی و اعتمادبه نفس بهم بده و این چرخه ادامه داشته باشه.
    نقطه ی قوت دیگه اش اینه که دیگه هیچ وقت خارج از چارچوب تعهداتت پاتو نمیذاری و در مواردی که مشکلی پیش میاد؛ به خاطر اینکه مطمئنی محبت و محبوبیتی هست، اون مشکل برات راحت تر هضم میشه!

نیاز به احترام
    نقطه ضعف>
    اگر بی احترامی ببینم برنجم، باید سعی کنم به دیگران بفهمونم که منظور من از احترام چیه؛ اینکه همیشه یه ترسی باهات همراه. اینکه گاهی از امتیازاتی که می تونستی به خاطر راحت بودنت و شاید محترم نبودنت از نظر عرف بگیری؛ محروم می شی.
    نقطه قوت>
    سعی میکنی که آدم محترمی باشی؛ اینکه کنترلت روی رفتارت و حد و مرزهای رفتاریت مشخصه و بیشتره.----------------------
    نیاز به تایید و توجه
    نقطه ضعف>
    متوقعی و همش منتظر، بعضی وقت ها برات آزاردهنده اس، وقتی انتظارت برآورده نمیشه ناراحت تر میشی. انگار هیچ کاری رو برای دل خودت انجام ندادی، چون منتظری که ببینی دیگران در مقابل این رفتار یا حرکت یا گفتار تو چه واکنشی نشون میدن، آیا تاییدت میکنن؟ آیا توجهی بهت دارن؟ برات دیگران پررنگ تر میشن تا خودت و بی توجهی دیدن اذیتت میکنه.
    نقطه قوت>
    وقتی تاییدت میکنن احساس میکنی بزرگ شدی؛ عزت و احترام گرفتی، اعتماد به نفس میگیری و از اینکه مورد توجه هستی، حس خوبی داری. خوشحالی داری! یه جورایی مثل سنجش عملکرد داری، یعنی اگر رفتار خوبت تایید بشه یا مورد توجه باشی، حس غرور خوبی بهت دست میده. توجه دیگران باعث میشه اطلاعاتت رو در اون زمینه ای که همیشه مورد توجه بودی، بیشتر کنی. یه جورایی حس دوست داشتنی بودن بهت دست میده.

- - - Updated - - -

تا اینجا منتظر تحلیل های شما هستم تا ارسال پست های بعدیم.
    ممنونم از توجهات شما
    آرزوهایم مشخص است و دست یافتنی و
    من
    برای رسیدن به آنها نهایت تلاش خود را خواهم داشت!
    و امروز
    من شاکرم! شاکرم که خداوندی دارم که
    آرزوهایم رو به من هدیه دادند و
    منه انسان
    چیزی رو نخواهم ساخت، حتی دیگر لیستی نخواهم نوشت، من!!
    من سر طاعت در برابر لیستی که به من هدیه میدهد برمیآورم.

17. کاربر روبرو از پست مفید del تشکرکرده است .

ویدا@ (پنجشنبه 04 مهر 92)

عضو همراه

آخرین بازدید
    جمعه 28 آذر 99 [ 01:10]
    سطح
    93
    Level completed: 29%, Points required for next Level: 714
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteranSocial10000 Experience Points
    تشکرها
    6,336

تشکرشده 3,618 در 912 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array
    از کارشناسان سایت میخوام که کمکم کنند.
    من منتظرم
    آرزوهایم مشخص است و دست یافتنی و
    من
    برای رسیدن به آنها نهایت تلاش خود را خواهم داشت!
    و امروز
    من شاکرم! شاکرم که خداوندی دارم که
    آرزوهایم رو به من هدیه دادند و
    منه انسان
    چیزی رو نخواهم ساخت، حتی دیگر لیستی نخواهم نوشت، من!!
    من سر طاعت در برابر لیستی که به من هدیه میدهد برمیآورم.

19. کاربر روبرو از پست مفید del تشکرکرده است .

gholam1234 (یکشنبه 28 اردیبهشت 99)

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)