به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 18 اسفند 01 [ 01:38]
    سطح
    1
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 16
    Overall activity: 91.0%
    تشکرها
    0

تشکرشده 0 در 0 پست

Array

زودرنجی و کم طاقتی در مقابل خانواده

خانمی 43 ساله هستم ، مطلقه و بعد از جدایی به دلیل ادامه تحصیل و تردد بین محل کار و دانشگاه مدتی مستقل زندگی میکردم ولی مدت 4 سال است با خانواده زندگی میکنم.
    من همیشه وابستگی به خانواده داشتم، حتی تو چند سالی که مستقل زندگی میکردم حواسم به خانوده بود، بیشتر اوقات مادر به منزل خودم میامد و میموند یا در فرصتهایی که بود من به منزل پدری میرفتم .
    یکسری مشکلات در خانواده ما همیشه بوده، بیشترین مشکل در ارتباط با پدرم بوده که کلا تصور درستی از زندگی مشترک و فرزند داری نداشته . این رفتارهای ایشون الان به مراتب ازار دهنده تر شده و چند وقت یکبار حرف یا حرکتی ازشون سر میزنه که حداقل من به عنوان دختر خانواده واقعا پریشان میشم.
    مادرم زن خوبی هست، رابطم با مادرم تقریبا خوبه، ولی گاهی با توجه به وسواس نظافتی که دارن یا گاهی منطقهامون با هم نمیخونه کمی چالش داریم ولی مدیریت میکنیم.
    برادر اولم مستقل زندگی میکنه، از لحاظ رفتاری خیلی مورد تائید من نیست ، کلا از الفاظ خوبی استفاده نمیکنه و متاسفانه بین دوستانی که داره این مسئله عادی هست.
    برادر کوچکترم متاسفانه یک سالی درگیر شیشه شده ، ولی الان 10 سالی هست تحت مداواست، کمی منزوی هست و خانه نشین، بعد از سالها اصرار و زحمت تونستم ایشان را درگیر برنامه نویسی کنم چون واقعا استعدادش رو داره و الان مدتی هست روش متمرکز شده ولی به علت داروهایی که میخوره یکسری رفتارها مثل زیاد صحبت کردن یا ایراد گرفتن از افراد و ... ازش سرمیزنه .

من کلا اسفندماهی حساسی هستم ، تک دختر خانواده و فرزند اول، شاید تجمیع همه این مسائل باعث شده که به شدت از لحاظ ذهنی درگیر هر مسئله ای میشم .
    کم کم این حساسیته بیشتر شده، کوچکترین مشکل حتی لفظی بین افراد خانواده منو به شدت به هم میریزه،
    خودم همیشه تا جایی که میتونم به دیگران خصوصا خانواده کمک میکنم، حتی دلم نمیاد کمی پول دستم باشه ولی کاری برای خانواده انجام ندم، بیشتر مراسمهای خانوادگی رو از خودم مایه میزارم و برگزار میکنم .
    ولی در مقابل خیلی اسیب میبینم.
    الان نزدیک 20 روزی هست کلا از حجم فشارهایی که روم هست احساس خفگی میکنم، دلم میخواد به جایی پناه ببرم.
    کوچکترین خواستمو با حالتی مثل پرخاشگری مطرح میکنم، بلندی صدامو نمیتونم کنترل کنم (شاید چون میدونم پذیرفته نمیشه یا حس میکنم عمدا یکسری رفتارها داره انجام میشه )
    این زودرنجی، کم طاقتی و گاهی پرخاشگری داره اذیتم میکنه.
    جالبه که بعدش خودم بیشتر از همه اذیت میشم، شاید طرف مقابلم اصلا براش مهم نیست چه اتفاقی افتاده ولی خودم مدتها اون اتفاقو مرور میکنم.

لطفا بفرمائید چطور میتونم مشکلم رو حل کنم؟ یا مدیریت کنم؟
    نیاز به روانشناس یا روانپزشک دارم؟

ممنون

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    شنبه 14 بهمن 02 [ 11:21]
    سطح
    98
    Level completed: 9%, Points required for next Level: 918
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    OverdriveVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
    تشکرها
    1,379

تشکرشده 2,636 در 1,206 پست

Array
    سلام، خوش آمدین

مطالب شما رو خوندم، بنظرم آمد ابتدا سراغ یه موضوع مهم بریم و قدری بهش بپردازیم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahshid.post نمایش پست ها
    من کلا اسفندماهی حساسی هستم

* بنظرتون چند نفر در ایران، ماه اسفند بدنیا اومدن؟ یک میلیون؟ ده میلیون؟

* اونها چه کسانی هستن؟ همسایه، فامیل، همکار، دوست ، همشهری ؟ پولدار، مستمند؟ تحصیل کرده، بیسواد؟ بیکار، کارمند، شغل آزاد؟ ورزشکار، هنرمند، شاعر و....؟

........................

_ وقتی شما اشاره میکنین ( من یه اسفند ماهی حساسم )، انگار این باور درونتون شکل گرفته. من الان نیم نگاهی به سایت های سرگرمی انداختم، حیف! اگر من و شما تیر بدنیا میومدیم یه چیزی شبیه کارت هدیه حاوی شانس زیاد هم بهمون تعلق میگرفت!

معمولا طالع بینی ها، فال ، ستاره بینی و ... که در صدد توضیح شخصیت افراد و آینده اونها هستن مخاطب رو در مورد خودش، مسائل زندگیش و روش حل مشکلاتش به اشتباه میندازن.
    تو یه فلان ماهی مهربونی، حساسی و ... تا جملاتی مثل؛ مثل تو یه آدمی هستی گاهی درونگراس، گاهی برونگرا_ گاهی شاده، گاهی غمگین_ گاهی غذا میخوره، گاهی نمیخوره_ گاهی حوصله داره، گاهی بیحوصلس_ گاهی پیاده میره، گاهی با ماشین_ گاهی بدشانسه، گاهی خوش شانس و ...

طبیعیه که همه ی انسان ها دارای ویژگی هایی هستن و قطعا گاهی خوشحالن، گاهی بد حال_ گاهی غذا میخورن، گاهی نمیخورن و ... مثل اینها.
    یعنی ویژگی هایی که برای طیف گستره ای از افراد بکار میره، بصورتی بشما القاء میکنن که فکر میکنین تنها بر شخص شما دلالت داره.
    مبهم گویی، پرهیز از توضیح منطقی و شفاف و اشاره به کلیات در سراسر این مباحث دیده میشه.

قبول این مطالب که مثلا من یه اسفند ماهی حساسم منجر به این میشه در واقعیت زندگی دچار مشکل بشم. یعنی حساسیتم بیش از حد بالا میره، دست به ذهن خوانی میزنم، ارزیابی من از موقعیت ها، مکان ها و افراد سمت و سوی نادرست میگیره، دچار تفکرات ناقص و تحلیل های غلط میشم و با بروز رفتارهای اشتباه زندگی میکنم. در نتیجه فرد تجربه اضطراب، بدگمانی و ... رو پیدا خواهد کرد.

حتی گاهی بعد از جلب نظر مخاطب؛ توصیفات نادرستی مثل تو یه فلان ماهی مغروری، غیر قابل کنترلی، دست نیافتی و ... سبب تحمیل آسیب های متعدد به فرد خواهد شد.
    مواردی مانند طالع بینی، ستاره بینی و نظایر اینها در زمان هایی پدید آمدن که بشر درک ناقصی از خودش و جهان هستی داشت و همینطور چند خدایی بود و هر خدا بر روی ستاره ای یا سیاره ای تاثیر داشت.

_ انسان ها دوست دارن برچسب هایی روی خودشون مثل مارک یک کالا داشته باشن و با اونها شناسایی بشن یا در گروههای خاص قرار بگیرن.
    اما برای شناختن خودمون ( شناسایی نیازها، خواسته ها، احساسات، نقاط قوت و ضعف و ... ) لازم هست مطالبی درباره
    «خودآگاهی» بخونیم، یا از فرد متخصص کمک بگیریم تا بتونیم در شرایط مختلف در مواجهه با مسائل و مشکلات واکنش مطلوبی داشته باشیم. ارتقای سلامت روان و همچنین زندگی اجتماعی سبب بهبود کیفیت زندگی ما خواهد شد.
    ویرایش توسط سحر بهاری : سه شنبه 16 اسفند 01 در ساعت 00:50

3. کاربر روبرو از پست مفید سحر بهاری تشکرکرده است .

مدیرهمدردی (سه شنبه 16 اسفند 01)

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    جمعه 14 اردیبهشت 03 [ 00:17]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 94.0%
    دستاوردها:
    OverdriveTagger First ClassSocialVeteran25000 Experience Points
    تشکرها
    4,393

تشکرشده 6,401 در 1,794 پست

Array
    سلام.

به نظر میرسه بخشی از فشاری که روی ذهن و روان شما هست خودخواسته و خودساخته باشه، به دلیل روحیه حمایت گری زیادی که نسبت به افراد خانواده دارید. این روحیه حمایت گری که احتمالا بخشی از اون به فرزند اول بودن شما برمیگرده، تبدیل به کنترل گری میشه و شده.

فقط به عنوان یک فرض و گمان ، احتمالا دچار تله ایثار هستید. اینها رو میتونید با کمک یه مشاور خوب بررسی کنید.

کمک و حمایت نسبت به افراد خانواده یه صفت خوب و پسندیده ایه‌. اما به نظرم بهتره از حد تعادل خارج نشید.

الان در سنی که هستید چه برنامه ای برای آینده خودتون دارید؟ من فکر میکنم بهتره بخش اصلی انرژی خودتون رو صرف این مساله کنید . چون اگه این انرژی رو اونجا مصرف نکنید احتمال خیلی زیاد صرف تحلیل و بررسی رفتار افراد خانواده ت میشه. ضمن اینکه این حق رو هم به شما میدم که در محیطی که هستید ناخودآگاه ذهنتون معطوف به رفتار اطرافیانتون بشه. اما توصیه میکنم تا حد ممکن تبعات این شرایط رو کاهش بدهید

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    پنجشنبه 18 اسفند 01 [ 01:38]
    سطح
    1
    Level completed: 68%, Points required for next Level: 16
    Overall activity: 91.0%
    تشکرها
    0

تشکرشده 0 در 0 پست

Array
    سلام
    ممنون از دوستانی که راهنمایی کردند

سحر بهاری عزیز، ممنون از توجه و نکته سنجی شما، بله منم به طالع بینی معتقد نیستم ولی منکر هم نمیشم ، اصولا بیشتر منطقی هستم تا سطحی نگر، برای همینم میگم منکرش نمیشم تا جاییکه مربوط به علم نجوم ، فیزیک ، فضا و ناشناخته هایی که ازش خبر نداریم میشه، پس نمیتونم منکرش بشم
    راستش اولین باری که طالع بینی ماه اسفند رو خوندم شوکه شدم، چون برعکس اینکه از روی نوشته ها به ذات خودم توجه کنم ، اینقدر روی خودم شناخت داشتم که با خوندن طالع بینی متوجه 90درصد واقعیت توی اون نوشته ها در مورد خودم شدم، البته که برام جالب شد و بررسی کردم و روی اسفندماهیها متمرکز شدم و دستاوردش شد اینکه واقعا احساسات تو متولدین این ماه بیشتر از ماههای دیگه سال هست .
    ولی در کل منظور من از اون یک کلمه تو شرایط روحی که داشتم اصلا بولد کردن "احساسی بودن بخاطر اسفندماهی بودن" نبود.
    و البته که شما روی من شناختی ندارید، از روی نوشته یک فردی که تو اوج ناراحتی بود برداشتی کردین، و محبت کردین و نکته مطلبم رو گوشزد کردین.
    توضیحات الانم فقط بابت اینه که نظرمو در مورد این موضوع گفته باشم

ammin عزیز، از شما هم ممنون
    بله ، کاملا حس میکنم دچار اون تله ها هستم و این موضوع از بچگی با من بوده، منم فکر میکنم بخاطر فرزند اول بودنم هست
    در مورد برنامه برای زندگیم، برنامه های زیادی دارم و برای رسیدن به اونها دارم تلاش میکنم
    دختری نیستم که خونه نشین باشم و از سر بیکاری دچار این معضلات شده باشم
    ولی در اوج گرفتاریهای کاری و یا حتی در حال تفریح هم این مسائل از چشمم پنهون نمیمونه

مرسی از راهنماییتون
    پس من به مشاور نیاز دارم
    انشالله که مشکلات همه حل بشه ، مشکل منم حل بشه

مرسی که وقت گذاشتید

مدیران انجمن

آخرین بازدید
    شنبه 14 بهمن 02 [ 11:21]
    سطح
    98
    Level completed: 9%, Points required for next Level: 918
    Overall activity: 99.0%
    دستاوردها:
    OverdriveVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
    تشکرها
    1,379

تشکرشده 2,636 در 1,206 پست

Array
    تشکر بابت توضیحتون

این مطلبی رو که نوشتید، یه موردی به ذهنم رسوند.

احساساتی مثل شادی_ ترس _ خشم و ...

مثلا تجربه ترس؛
    تعریف کلی اون، حالتی هیجانی که به دلیل وقوع یا پیش بینی خطر پیش میاد یک احساس طبیعی و مکانیسمی برای بقاء .
    احساسی که همه ی ما تجربه کردیم.

* اما نکته مهم در این خصوص «کنترل احساس» هست. مثل شناسایی محرک ها، مثل ذهن آگاهی و ...

ترس هایی هستن که ریشه در کودکی افراد دارن، مثل شیوه های غلط تربیتی. این ترس ها هیچ سنخیتی با ماه تولد اون شخص ندارن و میشه در طیف وسیعی از افراد‌ اون رو مشاهده کرد.
    اگر کسی بگه من متولد فلان ماهم و ما همه نسبت به سایرین ترس بیشتری رو تجربه میکنیم، به او بینش کافی برای حل مشکلش نخواهد داد. او در قالبی بنام متولدین فلان ماه اسیر هست، که ترس فلج کننده جزو جدایی ناپذیر سرنوشت اونهاست!
    ...............

نقل قول نوشته اصلی توسط mahshid.post نمایش پست ها
    اینقدر روی خودم شناخت داشتم که با خوندن طالع بینی متوجه 90درصد واقعیت توی اون نوشته ها در مورد خودم شدم، البته که برام جالب شد و بررسی کردم و روی اسفندماهیها متمرکز شدم و دستاوردش شد اینکه واقعا احساسات تو متولدین این ماه بیشتر از ماههای دیگه سال هست .
    بدیهی هست شما هم احساساتی دارید. شما هم رنجیده میشین، خوشحال میشین، نگران اطرافیانتون هستین و ... . اینها همه رو زندگی کردین و میکنین و طالع بینی هم همین ها رو مجددا برای شما و صد ها هزار نفر دیگر در شرایط متفاوت تاکید کرده.
    پس این فقط موارد کلی هست که روی همه ی انسان ها صدق میکنه. اما طالع بینی و ... برخی از اونها رو پر رنگ تر میکنن و در نتیجه فرد ترغیب به بررسی میشه، حساس تر خواهد شد و میتونه با
    با جامعه ی آماری محدود و آگاهی نسبی به این باور برسه همه‌ی ما فلانی ماهی ها همین طور هستیم.

» هستن افرادی که در خونه ی خودشون از یک ماه خاص ( مثلا مهر ) دو متولد دارن و در یک شرایط زندگی میکنن.
    » در یک شرایط خاص همکار هستن . مثل کادر درمان در زمان همه گیری بیماری خاصی _ مثل کار در معدن و ...
    » همه در یک مکان با شرایط برابر زندگی میکنن، مثل روستاهای دور افتاده از امکانات
    » در کنار چند نفر، فردی یا افرادی وجود دارن که باعث تحمیل سختی و ناخوشنودی هستن. مثل ریاست، معاونین و ...

در چنین اوضاعی چون تجربه جمعی بوده، مشکلات و فشار روانی بر همه ی اعضاء مشهوده. در میان اونها ممکنه از دو تا ده ها متولد فقط یک ماه خاص وجود داشته باشه. بدیهی هست نتیجه بررسی ما این امر رو گوشزد میکنه که متولدین فلان ماه همه ....... هستن.
    ...............

ما اینجا برای حدس زدن شخصیت، ذهن خوانی و ... نیامدیم بلکه شما مراجع هستین و مشورت گیر و دوستانی که راهنمایی میکنن، مشورت دهنده ان.

شما تلاش میکنین به حال خوب برسین، اما؛

« باید بدانیم روی چه مسایلی در زندگی مان متعصبانه رفتار می کنیم و در چه موضوعاتی از سر عادت عبور میکنیم و همچنان هم دنبال چرایی این هستیم که چرا زندگی من اینطور شد. » (برشی از تاپیک✓ کــــــــــــافه آگاهی)
    ویرایش توسط سحر بهاری : پنجشنبه 18 اسفند 01 در ساعت 12:29

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)