به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 39
    عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 29 بهمن 02 [ 14:38]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    SocialOverdriveVeteranTagger First Class25000 Experience Points
    تشکرها
    5,992

تشکرشده 8,207 در 1,574 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array

RE: تجربه هاي متاهلين تالار در مورد انتخاب و معيار و طريقه سنجش معيارها در زمان ازدواج

یکی از خواستگارهام مراحل اولیه شناخت را به دست اورده بودیم .همه چیز خوب به نظر می رسید اما احساس می کردم یه جای کار اشکال داره .

با کسب اجازه از خانواده ها قرار شد که من و ایشون با هم بیرون بریم .
    نکاتی که از بیرون رفتن با ایشون متوجه شدم :

ایشون به عنوان یک مرد هیچ برنامه ریزی برای اینکه کجا بریم نداشت وخیلی منفعل عمل می کرد.

بعد از اینکه من لابی یک هتل را پیشنهاد دادم این من بودم که باید جای نشستن را مشخص می کردم و یا اینکه من باید با گارسون صحبت می کردم چون ایشون سکوت کرده بودند.روابط اجتماعی پایین

در همون جلسه اول که بیرون رفتیم خواستند که از مبایلشون از من عکس بگیرند در حالی که من هنوز به ایشان جواب بله نداده بودم.عجول ومحق

ایشون نسبت به ظاهر من خیلی اظهار نظر میکردند وحتی نسبت به ظاهر دیگران هم اظهار نظر می کردند که نگاه کن این خانم چقدر چاق هست من خوشم نمی یاد .ظاهر بین وگستاخ و خود شیفته

همین نشونه ها باعث شد که بدون هیچ فکر کردنی همون شب وقتی برگشتم بهشون برخلاف نظر مثبت خانواده ها جواب منفی بدم .

2. 24 کاربر از پست مفید بی نهایت تشکرکرده اند .

بی نهایت (چهارشنبه 10 اسفند 90)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 15 آذر 91 [ 02:06]
    سطح
    43
    Level completed: 45%, Points required for next Level: 111
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    4,800

تشکرشده 4,874 در 1,141 پست

Array

RE: تجربه هاي متاهلين تالار در مورد انتخاب و معيار و طريقه سنجش معيارها در زمان ازدواج

تجربه مثبت 3:
    نقل قول نوشته اصلی توسط baby
    اول یه نکته:
    معیارها برای فرد باید مشخص ، عینی و اولویت بندی شده باشند. معیارهای اصلی (در نبود این معیار دیگه فرد جلوتر نمیره و این گزینه حذف میشه) و فرعی تعیین شده و حتما روی کاغذ نوشته شوند.

در روز خواستگاری ، تمام موارد و نکات ریز می تونه نشانه هائی برای کمک به انتخاب صحیح باشه. از محل سکونت گرفته ، تابلوها ، دکوراسیون منزل و...... تا نحوه صحبت پدر ومادر با همدیگه ، پدر و مادر با عروس (داماد) و خانواده با همدیگه ... حتی مواردی که در حد فیلم بازی کردنا باشه و...

حالا تجربه :
    در خصوص هم کفو بودن از لحاظ فرهنگی:
    برا خواستگاری رفته بودیم ، پدر دختر محترمانه همسرش رو صدا نمی زد ، در خطابها به اون بی احترامی هم نمی کرد اما اونجور که شایسته بود جلوی ما احترام خانواده اش رو نگه نمی داشت ، حتی دخترش رو هم با ....خانم نمی گفت. این نشانه ای برا من بود که بیشتر دقت کنیم روی فرهنگ خانوادگیشون و بعد از بررسی بیشتر تونستیم تصمیم خوبی بگیریم.

در خصوص هم کفوی از لحاظ اعتقادی: (ملاک من غیر از شیعه بودن ، توجه ویژه به امام زمان هم بود)
    روزی که خونه همسرم اینا برا خواستگاری رفته بودیم ، چند تابلو در این خصوص جلب توجه می کرد (یه اللهم کن لولیک ، یه عکس گل نرگس با یه بیت شعر زیبا درخصوص حضرت مهدی) اینا نشانه بود ، با بررسی بیشتر معلوم شد جای خوبی اومدیم والانه همگام با هم برای زنده نگه داشتن نام اماممون تلاش می کنیم الحمدلله

دقت کنید میگم نشانه ونه ملاک !
    موضوعات/ نشانه های مطرح شده نیاز به بررسی بیشتر داره تا بشه ملاک تصمیم گیری.

یادمه برا اینکه بررسی کنم که آیا همسرم آینده ام همراه است یا خیر ، یکی از ملاکهام این بود که مثلا در حین خرید و یا قدم زدن به بهانه بستن بند کفشم می نشستم اگه دختر خانوم وایمیساد و منتظر می موند تا بند کفشم رو ببندم اون رو همراه می دونستم واگه می رفت اونور تر و ویترین مغازه ها رو نگاه می کرد کمتر و اگه اصلا متوجه نشستن من نمی شد که دیگه ....

در مجموع نه خوشم میومد کسی ازم مستقیما سوالی رو بپرسه (که مثلا خسیسی یا دست و دلباز) و نه خودم مستقیما سوال می پرسدم ، و سعی می کردم لابلای حرف زدنهای معمول به جوابهام برسم.
    اگه هم سوالی بود غیر مستقیم و با "نظر شما راجع به ...."

تجربه مثبت 4:

نقل قول نوشته اصلی توسط بی نهایت
    یکی از خواستگارهام مراحل اولیه شناخت را به دست اورده بودیم .همه چیز خوب به نظر می رسید اما احساس می کردم یه جای کار اشکال داره .

با کسب اجازه از خانواده ها قرار شد که من و ایشون با هم بیرون بریم .
    نکاتی که از بیرون رفتن با ایشون متوجه شدم :

ایشون به عنوان یک مرد هیچ برنامه ریزی برای اینکه کجا بریم نداشت وخیلی منفعل عمل می کرد.

بعد از اینکه من لابی یک هتل را پیشنهاد دادم این من بودم که باید جای نشستن را مشخص می کردم و یا اینکه من باید با گارسون صحبت می کردم چون ایشون سکوت کرده بودند.روابط اجتماعی پایین

در همون جلسه اول که بیرون رفتیم خواستند که از مبایلشون از من عکس بگیرند در حالی که من هنوز به ایشان جواب بله نداده بودم.عجول ومحق

ایشون نسبت به ظاهر من خیلی اظهار نظر میکردند وحتی نسبت به ظاهر دیگران هم اظهار نظر می کردند که نگاه کن این خانم چقدر چاق هست من خوشم نمی یاد .ظاهر بین وگستاخ و خود شیفته

همین نشونه ها باعث شد که بدون هیچ فکر کردنی همون شب وقتی برگشتم بهشون برخلاف نظر مثبت خانواده ها جواب منفی بدم .

نتيجه ميگيريم خانم بي نهايت و آقاي بي بي هر دو با توجه به نشانه ها و بررسي رفتار فرد در يك موقعيت خاص ، تصميم گيري كرده اند.
    به نظر من اين نوع محك زدن بهترين نوع شناخت ميتونه باشه .به هر كدوم از اين عزيزان 1 رتبه تعلق ميگيره

4. 11 کاربر از پست مفید گلنوش67 تشکرکرده اند .

rayehe (دوشنبه 01 اردیبهشت 99), گلنوش67 (چهارشنبه 10 اسفند 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    شنبه 01 اردیبهشت 97 [ 02:14]
    سطح
    81
    Level completed: 88%, Points required for next Level: 61
    Overall activity: 16.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassSocialVeteran10000 Experience Points
    تشکرها
    4,578

تشکرشده 5,967 در 1,568 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

من با خواستگارم به توافقاتی رسیده بودیم. ایشون از من پرسیدند که آیا من شرطی برای عقد دارم. من هم گفتم بله شرط ادامه تحصیل . ایشون در جواب گفتند درسته ما با هم ادامه تحصیل میدهیم.

اما زمان نوشتن عقد که شد ایشون گفتند من این شرط رو امضاء نمی کنم و من ازاول گفتم با هم ادامه تحصیل میدهیم، آگر توانستیم با هم قبول شویم.

نکته اینکه به تک تک صحبتهای خواستگارتون دقت کنید و جای ابهامی نگذارید باقی بماند و لطفا در صحبتهای خواستگاری گنگ صحبت نکنید. صریح خواستتون رو بگید (مشکل خواستگار من).

6. 12 کاربر از پست مفید deljoo_deltang تشکرکرده اند .

deljoo_deltang (چهارشنبه 10 اسفند 90)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    43
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,800

Array

تجربه مثبت 5:
    بيان درخواستهاي خود به صورت جراتمندانه.
    با اين عمل خواستگار ميتوان متوجه شد ايشان به حرفاشون پايبند نبودن. ماندن بر سر عهد و پيمان و وفاي به عهد از مهم ترين خصوصيات است كه معيار خود من بود

8. 4 کاربر از پست مفید گلنوش67 تشکرکرده اند .

rayehe (دوشنبه 01 اردیبهشت 99), گلنوش67 (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 21 بهمن 92 [ 18:58]
    سطح
    43
    Level completed: 47%, Points required for next Level: 107
    دستاوردها:
    Social1 year registeredTagger Second Class1000 Experience Points
    تشکرها
    3,824

تشکرشده 3,762 در 695 پست

Array

سلامی مجدد
    یادم افتاد که یه مساله مهمی رو هم که ما با هم توافق کرده بودیم و البته از طرف همسرم می نویسم :
    همسرم پیشنهاد صداقت را دادند و از من خواستند که در تمام مراحل زندگی چه تلخ و چه شیرین با هم صادق باشیم و من هم به ایشان قول دادم و اینکه گفتم من همیشه در زندگیه مجردیم هم با خانواده ام صادق بودم ولی برای اینکه شما را هم خاطر جمع کنم قول می دهم. ولی این مساله شاید زمانبر باشد. تا شما به من یقین پیدا کنید و جالب بود که خود ایشان هم به من همچین قولی را دادند و خدا را شکر که زندگیمان را بر پایه صداقت ساختیم وهمیشه هم موفق بودیم.

10. 6 کاربر از پست مفید چشمک تشکرکرده اند .

چشمک (پنجشنبه 02 شهریور 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    سه شنبه 19 اردیبهشت 91 [ 11:45]
    سطح
    27
    Level completed: 62%, Points required for next Level: 58
    دستاوردها:
    تشکرها
    147

تشکرشده 146 در 67 پست

Array

برای من خیلی مهمه که آدم با عرضه ای باشه و روی پای خودش باشه.
    یکی از خواستگارها سه سال بود تهران درس میخوند. پرسیدم حتما همه جای تهران رو بلدید دیگه؟
    گفت نه فقط همون مسیر دانشگاه تا خوابگاه و جاهایی که نیاز به کتاب و اینجور چیزا دارم.
    گفتم پس اصلا نرفتید تهران جاهای دیدنیش رو بگردید؟
    گفت چرا ولی با دوستام که بلد بودن. اگه اونا نباشن که گم میشم.

خب من از این حرفاش حدس زدم به احتمال زیاد اونجور که من میخوام و برام دلچسب باشه نیست.

12. 5 کاربر از پست مفید sarshar تشکرکرده اند .

sarshar (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو همراه

آخرین بازدید
    یکشنبه 29 بهمن 02 [ 14:38]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    SocialOverdriveVeteranTagger First Class25000 Experience Points
    تشکرها
    5,992

تشکرشده 8,207 در 1,574 پست

حالت من
    Mehrabon
    Array

خواستگاری داشتم که یکی از ملاک های ازدواجش این بود که همسرش یا پزشک باشه یا شغل فعلی من را داشته باشه. برام خیلی جالب بود. از لحاظ مالی ایشون هیچ مشکلی نداشتند. به پول من هم هیچ احتیاجی نداشتند. لذا شک کردم به خصوصیت دهن بینی در رابطه با پرستیژ کاری همسرش
    در مراحل بعدی آشنایی در عین اینکه کار کردن خیلی برام مهم بود بهشون گفتم که اول زندگی من نمی خوام برم سر کار چون زندگی ام برام مهم تر هست بعد از اینکه تو زندگی جا افتادم اگه دلم خواست برم سر کار .

با صحبت من شکه شدند قرار بر این شد که فکراشون را بکنند بعد جواب بدهند . با اینکه شرط من را پذیرفتند اما من نسبت به خصوصیت دهن بینی ایشون خیلی شک داشتم . شب قبل از نامزدی از من فرصت فکر کردن دوباره خواستند. متوجه شدم حرف های دیگران روشون اثر گذاشته و نتونستند تصمیم بگیرند.

لیشون 14 سال از من بزرگ تر بودند. متوجه شدم یکی از علت های دور ازدواج کردنشون همین خصوصیت دهن بینی و اینکه نمی تونند درست تصمیم گیری کنند علت تاخیر در ازدواجشون بوده.

شکم به یقین تبدیل شد و نه تنها فرصت ندادم بلکه قضیه را از جانب خودم تمام شده اعلام کردم.

بعده ها متوجه شدم اون آقا با یه خانم پزشک عقد کردند و بعد از چند ماه به علت دخالت های دیگران از اون خانم جدا شده اند.

14. 11 کاربر از پست مفید بی نهایت تشکرکرده اند .

rayehe (دوشنبه 01 اردیبهشت 99), بی نهایت (چهارشنبه 29 شهریور 91)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 10 خرداد 91 [ 21:17]
    سطح
    18
    Level completed: 17%, Points required for next Level: 83
    دستاوردها:
    تشکرها
    230

تشکرشده 231 در 82 پست

Array

سلام گلنوش جان
    من به شناخت از طريق جلسات محدود خواستگاري اعتقادي ندارم. يعني به نظرم نميشه به يه شناخت تقريبا خوبي از طرف مقابل برسيم و اين مسئله براي خود من يك دغدغه شده چون خانواده ام اصلا با شناخت بيشتر خارج از جلسات خواستگاري موافق نيستند. به نظر من جلسات خواستگاري بيشتر شبيه به يك دنياي مجازيه كه فردي كه صادق نباشه مي تونه خيلي راحت بعضي از مسائل رو كتمان كنه و يا اينكه خودش رو خيلي موجه و مثبت نشون بده. كه البته خدا آدمي كه اهل صداقت نيست رو نصيب هيچكس نكنه.
    صداقت و تعهد در زندگي براي من اهميت فوق العاده اي داره، اما چطور ميتونم اينو بفهمم؟ به نظر من اين دو مورد رو از طريق پرسيدن هيچ سوالي نميشه فهميد و بيشتر يك امريست كه در جريان زندگي مشترك با يه نفر مي تونم بفهمم. يا اينكه حداقل يك دوره چندماهه با كسي نامزد باشم تا در عمل متوجه بشم.

16. 9 کاربر از پست مفید صنم_64 تشکرکرده اند .

rayehe (دوشنبه 01 اردیبهشت 99), صنم_64 (چهارشنبه 10 اسفند 90)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 10 خرداد 91 [ 21:17]
    سطح
    18
    Level completed: 17%, Points required for next Level: 83
    دستاوردها:
    تشکرها
    230

تشکرشده 231 در 82 پست

Array

راستي آقاي baby هم به نكته بامزه اي اشاره كردند، يعني دقت در دكوراسيون منزل، دقت در نحوه پذيرايي و ..... تجربه دوست من رو هم داشته باشيد:
    دوستم به بهانه احوالپرسي خانواده خواستگارش، سرزده و تك و تنها با يك جعبه شيريني ميره خونه شون، كه چشمتون روز بد نبينه ، مي بينه كه زندگي مادرشوهرش دولايه داره يعني يك روي مرتب و حفظ ظاهر براي مهمان ( طبقه اول با دكوراسيون شيك) و روي دوم يعني يك ظاهر نامرتب و بهم ريخته ( زندگي در طبقه همكف با اختلاف ظاهر فاحش در دكوراسيون)، تا قبل از اين در رفت و آمدهاي قبلي خانواده خواستگارش وانمود مي كردند كه طبقه همكف را به مستاجر اجاره دادند!!!! خب ايشون از اين قضيه فهميد كه با خانواده خسيس و در عين حال بسيار تجمل گرا روبرو شده.

حالا خداييش شما ميگيد كه اگه يك دختر بخواد خانواده نامزدش رو خوب بشناسه چيكار بايد بكنه؟؟؟

دوست من دختر جسوريه و من اين جسارت رو تحسين مي كنم اما گاهي اوقات بهاي جسارت هم خيلي گرون در مياد. شايد اگه هر پسر ديگه اي جاي ايشون بود از اين حركت دخترخانوم خوشش نمي اومد و نظرش عوض ميشد. ( همينطور كه خانواده آقا پسر حسابي از اين كار دختر خانوم شاكي شدند.)

18. 2 کاربر از پست مفید صنم_64 تشکرکرده اند .

rayehe (دوشنبه 01 اردیبهشت 99), صنم_64 (سه شنبه 16 اسفند 90)

عضو همراه آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    43
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,800

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط چشمک
    سلامی مجدد
    یادم افتاد که یه مساله مهمی رو هم که ما با هم توافق کرده بودیم و البته از طرف همسرم می نویسم :
    همسرم پیشنهاد صداقت را دادند و از من خواستند که در تمام مراحل زندگی چه تلخ و چه شیرین با هم صادق باشیم و من هم به ایشان قول دادم و اینکه گفتم من همیشه در زندگیه مجردیم هم با خانواده ام صادق بودم ولی برای اینکه شما را هم خاطر جمع کنم قول می دهم. ولی این مساله شاید زمانبر باشد. تا شما به من یقین پیدا کنید و جالب بود که خود ایشان هم به من همچین قولی را دادند و خدا را شکر که زندگیمان را بر پایه صداقت ساختیم وهمیشه هم موفق بودیم.

تجربه مثبت 6: صداقت يكي از اصلي ترين پايه هاي زندگيه .هميشه احساس ميكنم
    اكه يه طرف تو زندگي مشترك صادق نباشه اصلا اون زندگي عاقبت نداره.
    به نظر من هم واقعا امريه كه بايد در طول زمان بهش پي برد و نميشه پرسيد فلاني شما صادقيد طرف هم بگه البته!
    يه روش ديگه كه خودم استفاده كردم البته شبيه زيراب زني بود
    من يه ستون پنجم خونه شوهرم داشتم(زنداييش) قبل از عقد زندايي جون يه سري خصوصيتها و يا حرفها و قضيه هاييي رو بهم گفته بود كه هيچ احدالناسي نميدونست.
    منم اومدم در مورد همونا ازش پرسيدم ديدم طفلي داره عين حقيقتو ميگه .

چند وقت پيش هم نميدونم كجا خوندم (شايد هم يكي از تاپيكاي همينجا بود)
    خانم ميگفت همسرم شغلو تحصيلات و سنشو به ما دروغ گفته بود.
    نميدونم واقعا تحقيق نكرده بودن؟؟؟؟

برای من خیلی مهمه که آدم با عرضه ای باشه و روی پای خودش باشه.
    یکی از خواستگارها سه سال بود تهران درس میخوند. پرسیدم حتما همه جای تهران رو بلدید دیگه؟
    گفت نه فقط همون مسیر دانشگاه تا خوابگاه و جاهایی که نیاز به کتاب و اینجور چیزا دارم.
    گفتم پس اصلا نرفتید تهران جاهای دیدنیش رو بگردید؟
    گفت چرا ولی با دوستام که بلد بودن. اگه اونا نباشن که گم میشم.

خب من از این حرفاش حدس زدم به احتمال زیاد اونجور که من میخوام و برام دلچسب باشه نیست.

تجربه مثبت 7: به نظر من اين خصيصه حتي واسه يه دختر هم عيب محسوب ميشه كه فقط بره دانشگاه و خوابگاه و بدتر كه بگن اگه دوستام نباشن گم ميشن.
    اصلا زن همچين مردي احساس نميكنه تكيه گاه داره و مردش قدرت داره
    شبيه تجربه قبلي خانم بي نهايت بود كه ميگفتن خواستگارشون خيلي منفعل عمل ميكرده

نقل قول نوشته اصلی توسط بی نهایت
    خواستگاری داشتم که یکی از ملاک های ازدواجش این بود که همسرش یا پزشک باشه یا شغل فعلی من را داشته باشه. برام خیلی جالب بود. از لحاظ مالی ایشون هیچ مشکلی نداشتند. به پول من هم هیچ احتیاجی نداشتند. لذا شک کردم به خصوصیت دهن بینی در رابطه با پرستیژ کاری همسرش
    در مراحل بعدی آشنایی در عین اینکه کار کردن خیلی برام مهم بود بهشون گفتم که اول زندگی من نمی خوام برم سر کار چون زندگی ام برام مهم تر هست بعد از اینکه تو زندگی جا افتادم اگه دلم خواست برم سر کار .

با صحبت من شکه شدند قرار بر این شد که فکراشون را بکنند بعد جواب بدهند . با اینکه شرط من را پذیرفتند اما من نسبت به خصوصیت دهن بینی ایشون خیلی شک داشتم . شب قبل از نامزدی از من فرصت فکر کردن دوباره خواستند. متوجه شدم حرف های دیگران روشون اثر گذاشته و نتونستند تصمیم بگیرند.

لیشون 14 سال از من بزرگ تر بودند. متوجه شدم یکی از علت های دور ازدواج کردنشون همین خصوصیت دهن بینی و اینکه نمی تونند درست تصمیم گیری کنند علت تاخیر در ازدواجشون بوده.

شکم به یقین تبدیل شد و نه تنها فرصت ندادم بلکه قضیه را از جانب خودم تمام شده اعلام کردم.

بعده ها متوجه شدم اون آقا با یه خانم پزشک عقد کردند و بعد از چند ماه به علت دخالت های دیگران از اون خانم جدا شده اند.

8:اين هم تجربه خانم بي نهايت كه واقعا خودشون خوب بيان كردن و خوب توضيح دادن

پ.ن: از دوستان عزيز خواهش ميكنم بحث نكنند .به همه نظرات پاسخ داده ميشود.
    لطفا كاري نكنيد كه بفرستنمان منظومه آزاد

20. 4 کاربر از پست مفید گلنوش67 تشکرکرده اند .

گلنوش67 (سه شنبه 16 اسفند 90)

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)